Duitsche roep om vrijheid De verkiezingsstrijd in België DEVRIES Onwettig vlugschrift in Berlijn verspreid Fel verzet tegen het Spaansche avontuur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ford uitgedaagd „Katholiek-communistisch eenheidsfront" BuUenlandsch Overzicht De zendeling-verdrijving in Abessinië KIJKEN is KOOPEN CLOECK Voorjaar 1937 SPOOR's MOSTERD Spoort i'Com'nnl ZATERDAG 10 APRIL 1937. 80e Jaargang. No. 10231. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Algemeene verkiezingen geëischt Gisteren werd Ie Berlijn een op geel papier gedrukt vlugschrift verspreid, dat als onderteekening draagt: „Duitsche partij voor de vrijheid." Het vlugschrift vermeldt: „De Duitsche partij voor de vrijheid" is broederschapsbond voor mannen en vrou wen, die vastbesloten zijn In bun wil Duitschland te die nen en de vrijheid te veroveren. De Duitsche partij voor vrijheid bestaat uit mannen en vrouwen uit alle klassen, beroepen en groepeeringen. In hun rijen strijden katholieken en protestanten, vroe gere Duitsch-nationalen en vroegere socialisten, demo craten en leden der N.S.D.A.P. Hun trots is de jeugd, die aan de universiteit onder wijs wenscht te genieten om de Duitsche wetenschap en haar goeden naam te ontwikkelen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld doen heroveren, de plaats, welke zij verloor en van dag tot dag meer ver liest". Het binnenlandsche doel. Het doel der „Duitsche Partijen voor de Vrijheid" bestaat voor het binnenland uit: De strijd tegen de overdrijving van de politiek der autarchie, welke den Duit- schen handel ruïneert, het volk van bo ter berooft en den broodprijs doet stij gen. De partij strijdt tegen de groote in- dustrieele consortia, welke te hunnen bate de Duitsche industrie en het Duit- schen bedrijfsleven confiskceren. De par tij eischt „levensruimte" voor de kleine ondernemers,handswerklieden en han delaars. In het vlugschrift worden de verdere be doelingen der partij als volgt opgesomd: Sociale rechtvaardigheid, bescherming der godsdiensten, onafhankelijkheid en onpartij digheid der rechters, vrijheid van gedachte en vrije meeningsuiting. De partij eischt, dat de leiders overeenkom stig het oude Duitsche recht rekening en verantwoording afleggen aan het volk, dat zij kunnen worden gekozen en afgezet. Zij eischt voorts ontbinding van den Rijks- 'dag, welke, naar het vlugschrift vermeldt, „bestaat uit gecommandeerde knechten" en verkiezingen om „vrije vertegenwoordigers van een vrij „volk" aan te wijzen. De verkiezingen moeten gehouden worden met persvrijheid en vrijheid van vergaderen. De buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek eischt. de partij „vrede met alle volken, een politiek van verzoening met alle staten, in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Tsje- cho-Slowakije. Zij eischt dat „men een einde maakt met de hulpverleening aan de Spaan sche generaals, die hun woord hebben ge broken en aan dien hatelijken menschenhan- del, welke Duitsche zonen zendt naar de woestijnen in Noord-Afrika". Het vlugschrift vervolgt: Wanneer wij dat eischen gevoelen wij ons volledig eens met vice-admiraal Foerster, met kolonel-generaal von Fritsch, met duizenden Duitsche officie ren, millioenen Duitsche mannen en vrou wen, die hartstochtelijk vragen direct op te houden met het Spaansche avontuur. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij wil len geen nieuwe ineenstorting van ons va derland, wij willen geen enkel avontuur en geen enkele van die ontploffingen, waartegen .Schacht hardnekkig waarschuwt." Het vlugschrift besluit: „Vrienden, han delt vastberaden maar verstandig. Laat ie der op zijn plaats blijven, en in zijn omge ving handelen. De sterkste wapenen in de handen van den vijand zijn: „Leugen, valsch- heid en verraad. Vandaag zijn nog weinigen in deze met ons, maar weldra zullen er hon derden zijn en later millioenen. Heil Duitschland." Nog een vlugschrift. In een ander op wit papier gedrukt vlug schrift wordt een directe volksstemming over de Spaansche kwestie geëischt. Bedreigingen van weerskanten. De strijd tusschen Henry Ford en het onder leiding van /Lewis staan de comité voor organisatie van de industrie-arbeiders is gisteren vol gens Un. Press op het „slagveld" van de Fordfabriek te Rensas City met groote hevigheid opgelaaid. De vakbond van arbeiders in de autoindustrie heeft zijn campagne voor het werven van leden naar de werkplaatsen van Ford zelf ver plaatst en liet gister de Fordarbei ders, die reeds bij den bond zijn aangesloten, met het insigne van de vakorganisatie in hun knoopsgat aan den arbeid gaan. De arbeiders tartten hiermede het dreige ment van Ford, dat iedere arbeider, die tot den vakbond zou toetreden, „als een kal koen bij zijn nek zou worden gegrepen." De vakbond antwoordde hierop met. het tegendreigement: „Henry zal er eentje krij gen op een veel kwetsbaarder plek, namelijk op zijn portemonnaie." In arbeiderskringen wordt verzekerd dat de directeuren van de Fordfabriek reeds er in zouden lvebbcn toegestemd, dat tegen de georganiseerde arbeiders bij Ford geen maatregelen worden genomen. Zou dit in derdaad waar blijken te zijn, dan zou dit be teekenen, dat Ford tegen de verwachting in na een korten strijd voor de eerste maal voor het optreden van de vakorganisatie on der zijn arbeiders gezwicht is. Krachtige maatregelen der Ca- nadeesche autoriteiten. De staking in de Canadeesche fabrieken flran. de General Motors dreigt tot bloedige botsingen tusschen stakers en politie te leiden. De autoriteiten van Oshawa hebben reeds twee honderd man provinciale politie en honderd man Canadeesche hereden poli tie op de been geroepen, terwijl de stakers van hun kant den keten van stakersposten rond de Canadeesche Fordfabrieken hebben versterkt. Kenmerkend voor de spanning tusschen de vakvereenigingen en de autoriteiten is de verklaring van den minister-president van Onta- rio, Hepburn, die den stakers gist- teren reeds een onverbiddelijken strijd heeft aangekondigd. Hepburn zeide heden, dat hij zoo noodig het heele leger zou laten aanrukken, om de agitatie te onderdrukken, die de Ver. Staten bijna in anarchie gebracht heeft. De plaatselijke leider van den vakbond van arbeiders in de auto-industrie, Hugh Tompson, antwoordde op dit dreigement van den minister-president met de beschuldi ging. dat deze zich gedraagt als een dic tator. De „Goddelijke wind" op Croydon geland In 9i uur van Tokio naar Londen. De „Goddelijke Wind" verscheen gister om 15.26 G.M.t. boven Croydon en landde om 15.30 G.M.t. zoodat het de vlucht van Tokio naar Londen volbracht heeft in 94 uur 18 minuten. Het toestel vloog driemaal rond het vlieg veld, waarna het een perfecte landing maak te. Het publick stroomde onmiddellijk het vliegveld op en verdrong zich rond het vliegtuig, waar den vliegers die er trotsch op zijn, dat hun toestel geheel van Ja- pansch fabrikaat is, een warme ovatie ten deel vieL Artistieke Bruidsfoto's - FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER - ARPAD MOLDOVAN —NIEUWE NIEDORP— REACTIE OP DE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. De scherpe encycliek van den Paus werd in de Duitsche pers niet gepubliceerd en heeft derhalve prac tisch geen commentaar uitgelokt. Maar toch is de invloed van de en cycliek in de Duitsche pers bemerk baar. Er is iets veranderd. De pers staat thans weer in het tecken van de bestrijding van het z.g. politieke katholicisme, zooals ook in de peri ode van deviezen-zaken het geval was. Zoo bevatten verschillende Duitsche bladen met do „Völkischer Be- obachter" aan het hoofd Donder dag op de eerste bladzijde een op stel, getiteld „Katholiek-communis tisch eenheidsfront ontdekt". Het staat er met groote letters en is met rood onderstreept.. Als onder titel leest men „Geheime samen werking tusschen priesters en com munisten", waaronder nog een der de titel wordt afgedrukt: .Hoogver raad van het politieke katholicis me voor het volksgcrecht". En dan volgt eten overzicht van het pro ces, hetwelk op het oogenblik tegen den secretaris-generaal van het Katholieke Jongemanncnverbond in Duitschland, een zekeren Clemcns, don vroegeren Rijksleider van de Katholieke „Stiirmschar" Steber en tegen twee kapelaans gevoerd wordt. Kapelaan Rossaint zou een „hoogverra- derlijke onderneming" op touw hebben ge zet. Van Oberhauscn kwam hij naar Dus- seldorf. om hier. in de „Sturmschar"-afdee- ling der Katholieke Jongemannen, als gouwkapelaan te fungeeren. In deze eigen schap zou hij van het voorjaar 1933 tot Mei 1934 te zamen met leidende function- narissen van het bovengenoemde Jongeman nenverbond „commuui.tischc doeleinden" hebben nagestreefd. Zoo ondersteunde hij op krachtige wijze het door de Communis tische Partij voorbereide Katholiek-commu nistische eenheidsfront. Een van zijn voor naamste helpers was dan de leider der „Sturmsc-har" Steber. Kapelaan Kremer heeft, kapelaan Rossaint in zijn „staatsvij- andelijk streven" de behulpzame hand ge boden. Secretaris-generaal Clemens was van de „oproerige werkzaamheid" van Ros saint op de hoogte. Hij greep evenwel niet Ziehier den korten inhoud van bet hoog- verraadsproccs Het schijnt wel vast te staan dat er, althans door enkele der beklaag den, met de communisten is samenge werkt,. Er is echter geen sprake van, dat deze samenwerking door de Katholieke kerkelijke overheid aangemoedigd zou zijn. Zij was er niet van op de hoogte. Had zij er iets van ervaren, dan zou zij er stellig een einde aan hebben gemaakt. Het is daarom dwaasheid, van een Ka tholiek-communistisch eenheidsfront te spreken. Voor hetgeen enkele Katholieke geestelijken misdreven, kan men de Ka tholieke kerk niet verantwoordelijk stellen. Zij wordt hiervoor door de nat ionaal-so cialistische pers dan ook niet verantwoor delijk gesteld. Maar het groote publiek vat het zoo op. Zoo wordt de verstandhouding tusschen Katholieke kerk en nationaal-socialisten er niet beter op. Italië, de onberekenbare factor In de Europeesche politiek. Italië !s de onberekenbare factor In de Europeesche politiek. Zoo menigmaal heeft de Duce in de laat ste jal-en Europa voor onaangename verrassingen gesteld en om der lieve vredeswil heeft Europa de bittere pillen maar geslikt, heeft ze Abessinië uit laten moorden en, o inconsequentie, de verdragen van den Volkenbond laten vertrappen en Verscheuren, zonder het betrokken lid ook maar toornig aan te zien. Italië weet nu zoo langzamerhand, Duitschland heeft het daarin ook een lesje gegeven, hoe het met de groote mogendhe den moet omspringen, om eigen wil door te zetten. Het is een eenvoudige weg; nega tie van alle verplichtingen die het als lid van den Volkenbond op zich heeft genomen een verontschuldiging zoeken voor zijn op treden, al ligt het leugenachtige er dan ook dik op en dan maar handelen. Wie doet me wat? Heeft de vertegenwoordiger van den Duce in Londen, Grandi, nog niet voor eenige weken brutaalweg ver klaard, in verband met een eventu eel terugtreken van de Italiaansche en andere troepen uit Spanje: „Wat mijn regeering betreft kan ik u ver zekeren, dat er geen enkele Italiaan sche vrijwilliger uit Spanje zal wor- teruggetrokken, zoolang de burger oorlog niet geëindig is". De groote mogendheden, in casu Engeland en Frankrijk, hebben bij die verklaring groote oogen op gezet, hebben gezucht en hebben verder niets meer gezegd. Duitsch land heeft stilletjes gelachen. Het kent dat Italiaansch blad geeft „ophelde ring". Volgens het Italiaansche persagentschap .Stefani" komt de .Giornale d'Italia" met een uiteenzetting naar aanleiding van de felle protesten der „News Chronicle" tegen de verjaging van ^cven Britsche zendelin gen. Het Italiaansche blad verklaart, dat deze verjaging in overeenstemming is met de algemeene wet van zuivering, orde en mo reel fatsoen. Het keizerrijk Italië, dat het Abessijnsche volk den vrede heeft beloofd, behoort de orde te handhaven en zijn gebied te zuiveren. Het aarzelt niet alle onge- wenschte vreemdelingen te verdrijven, on der wie zich de zendelingen bevinden, die zijn ontmaskerd als agenten van spionnage en verdachte zaken of als vertegenwoordi gers van de gevaarlijke dweepzucht en de godsdienstige versnippering, die in de pro- teStantsche wereld zoo zeer aan den dag treden. Het blad verklaart verder, dat de moord op de Italiaansche luchtvaartmissie te Le- kemti geweten moet worden aan de Abes sijnsche leerlingen van de Zwecdschc pro- testantsche zendingsscholen en dezelfde leer lingen een rol hebben gespeeld bij den aan slag te Addis Abeba. Italië heeft het recht Geheim accoord tusschen Rexis- ten en frontisten gedeeltelijk ge publiceerd. Rex door Kardinaal van Roey veroordeeld Uit de speciale editie van „Le Pays Reël", het blad van Degrelle, blijkt, dat het geheim accoord tusschen de rexisten en frontisten (Vlaamsch-nationalen) drie gedeelten om vat. Het blad publiceert niet den tekst van het accoord, doch een analyse. Wat het eerste gedeelte van het accoord betreft, geeft „Le Pays Reel" in extenso de rede weer, die de Vlaamsche rexist. Paul de Mont op 4 Oct. 1936 te Luik heeft gehouden en waarvan de tekst reeds sedert Octobcr 1936 bekend was. Het accoord is, naar de rexisten verklaren op deze rede gebaseerd. De Monl heeft destijds te Luik de redenen uiteengezet, waarom een samengaan tus schen rexisten en frontisten wensehelijk zou zijn. Tusschen de programma's der heide partijen bestaat zoowel op sociaal als op doctrinair gebied een groote overeenkomst. Reide partijen zijn voor een krachtige volks- regeering op corporatieven grondslag. De programma's ten aanzien van de bui tenlandsche politiek komen met elkaar over een en beide partijen zijn anti-ma wdstisch en aconfeseioneel» Overeenstemming is bereikt op de volgen de punten. 1. De totstandkoming van gemeenschap pelijke sociale organen (arbeidsorde). 2. Een gemeenschappelijk optreden, wat de parlementaire actie en de propaganda betreft. Wat deze laatste extra-doctrinaire punten betreft, schrijft bet blad, dat de regeeringspartijen de publicatie hiervan heb ben willen uitlokken. „Hiertoe", aldus het blad, „zullen wij ons niet laten verleiden, daar wij dan onze tactische stellingen zou den blootgeven." „Rex een gevaar voor land en Kerk". De aartsbisschop van Mechelen, Z. H. Em. kardinaal van Roey, heeft, in verband met een uitlating van Degrelle. die in een rede verklaard had. in de houding van den kardinaal- aartsbisschop de stilzwijgende bevestiging te zien, dat Rex op den goeden weg is, thans met onmiskenbare duide lijkheid een veroordeeling tegen Rex uit gesproken, op grond van „haar methodes en fundamenteele principes". De kardinaal verklaart ervan overtuigd te zijn, dat Rex „een gevaar beteekent voor het land en voor de Kerk." Diepe indruk in Katholieke kringen. De veroordeeling van de Rex-be weging door Kardinaal van Roey heeft in Katho lieke kringen een zeer diepen indruk ge maakt. Ook Rex is blijkbaar onder den indruk, want in de nachteditie van zijn blad schrijft Degrelle, geen ruzie met de geeste lijkheid te willen en gaarne de fouten uit zijn program te willen wegnemen als de kerkelijke autoriteiten hem die willen aan wijzen-. spelletje en Italië zelf heeft zich eens in de handen gewreven en gedacht: „Ziezoo, die zit, nu kunnen we verder gaan." Dat verder gaan zal waarschijnlijk beteekenen, dat Italië niet alleen zijn troepen niet uit Spanje terug zal trekken, maar dat het er nieuwe heen zal dirigeeren. Italië wenscht nu eenmaal dat Franco de overwinning zal behalen, het heeft, in verband met zijn Middcllandschc Zee aspiraties (zie daar voor ook het bericht op de voorpagina van ons nr. van gisteren) er teveel belang bij dat het een fascistische buur krijgt En wat zal de non-interventie-commissie nu doen? Het Hbl. zuchtte gisterenavond: De Londensche commissie van noninter ventie voor Spanje beeft veel weg van den krakenden wagen, die rijdt over een weg vol met verradelijke hobbels en kuilen en ieder oogenblik tot een wrak dreigt ineen, te storten, maar het telkens weder haalt Dat de commissie totnogtoe niet is uiteen gevallen, en de partijen, die er deel van uitmaken, openlijk tegenover zijn komen te staan, is te danken aan de beheerschte lei ding van Engeland, krachtig bijgestaan door Frankrijk. Het kan Engeland, evenmin als Frankrijk, onverschillig zijn, hoe de burger oorlog in Spanje zal eindigen, welke poli tieke krachten in Spanje de ovei-hand zul len behouden; maar zij zijn tastbaar be reid, het risico van de botsing der werke lijke politieke of militaire krachten van het Spaansche volk te aanvaarden, ook al druischt het in tegen hun oogenblikkelijke belangen, zoolang, zij uitbreiding van het conflict tot het overige Europa slechts kunnen verhinderen. De Duce heeft, o bittere ironie, Rusland, zoowel als Frankrijk ervan beschuldigd, voort te gaan met het zenden van vrijwilli- gei's zoowel als van munitie naar Spanje. Deze beschuldiging, hoe herinnert zij aan het Italiaansche optx-eden in Abcssynië, zal waai'schijnlijk wel bei-usten op het voorne men zelf maatregelen t,e kunnen nemen. De kruik gaat zoolang te water tot zij breekt. Zal dan het Spaansche conflict ter onzaliger ure zich toch nog uitbi'eiden tot een Eui-opeesch conflict? Wat leven we toch in een waanzinnige wereld. en den plicht zijn gebied te zuiveren. De Britsche zendelingen behooi'en tot de „Bible Churchmens Missionary Society'' en het Britsche en buitenlandsche bijbelgenoot schap. Eenzelfde houding heeft. Italië aan genomen tegenover drie Amei'ikaansche vrouwen, die behooi'en tot de „Bible Mis sionary Society", welke, naar men heeft kunnen vaststellen, in eng contact stonden met den Britschen kolonel der artilleiie Sandford, die militair attaché bij het Brit sche gezantschap en leider der spionnage te Addis Abeba is geweest, aldus de „Gior- nale d'Italia". Engelsch protest te verwachten. Reuter verneemt, dat de regeering beslo ten heeft energieke protesten in te dienen te Rome betreffende het uit Abessinië zet ten van zes Brifrsche zendelingen. Dit feit heeft zich kort voor Paschen voorgedaan. Op 24 Maai*t heeft de Bi'itsche ambassadeur te Rome in verband hiermede de eerste demarche ondernomen. U overweegt het bouwen van een LANDHUIS 1 Voor het verstrekken van een prijsop gave, inzake de aanleg van verwar mingsinstallatie bevelen wij ons beleefd aan. W -rTECHN. bureau ALKMAAR TeL 2197—3897 ROTTERDAM CDnnD,s SPECERIJEN wrwwix IH STROOIBUSJES geraspte Zwitsersche Kaas

Schager Courant | 1937 | | pagina 1