Dr. Colijn en de komende verkiezingen De strijd gaat tegen of voor het behoud van ons parlementair regeeringssysteem Scheepsbotsing op de Noordzee Zaterdag 10 April 1937 Derde blad Fascisme en communisme wenschen onzen rechtsstaat te zien omgezet in een machtsstaat Aan de rede, gisterenavond door Dr. Co- lijn in de deputatenvergadering voor de anti-Revolutionaire Partij gehouden ontlee- nen wij het volgende: De toestand van ons land is door de ge voerde politiek der laatste vier jaar in financieel en economisch opzicht thans aan merkelijk gunstiger te noemen dan toen het huidige kabinet vier jaren geleden zijn taak aanvaardde. Het bewijs voor die stel ling zal ik, waar het pas geeft, in de vol gende weken leveren. Voor deze vergadering bepaal ik mij tot den algemeenen politieleen toestand in ver band met dc a.s. verkiezingen. Voor de eerste maal sinds het mid den der vorige eeuw worden de ver kiezingen gevoerd in het teeken van den strijd tegen of voor het be houd van ons constitutioneel parle mentair regeeringssysteem. Op zich zelf ware daaraan voor Nederland niet al te veel gewicht te hechten, want er is niemand die in ernst met de mogelijkheid rekent, dat de. con- stitutioneele monarchie met Oran je aan het hoofd vervangen zou worden door een systeem waarbij Oranje in de schaduw zou komen te staan van een der onderdanen en de rechtmatige volksinvloed, zooals die tot. uiting komt in een door vrije verkiezingen in het. leven geroepen volksvertegenwoordiging, zou wor den vernietigd. Dit alles schijnt voor Nederland ondenk baar. En het is ook ondenkbaar indien het Nederlandsclie volk zich bewust blijft van den rijken schat dien het in zijn historische staatsinstellingen, in zijn constitutioneele monarchie bovenal, bezit. Maar dat is dan ook een volstrekt onafwijsbare voorwaarde, voor het behoud van hetgeen wij hebben, voor een krachtig verweer tegen hetgeen we niet begeeren omdat we het nieuwe, dat aangeprezen wordt, voor ons volk een ramp zouden achten. Zonder een helder begrijp waarom bet bij dit alles gaat zonder bewuste activiteit bij het verweer, kan er ook te onzent, van immuniteit tegen dit gevaar niet worden gesproken. Immers men heeft hier niet te doen met een gril van een of andere bijzondere persoonlijkheid, men heeft evenmin te doen met op zichzelf staan de toestanden in een bepaald land, al kun nen deze laatste, zooals in Duitschland het geval was de druk van het vredesverdrag van Versailles er wel in sterke mate toe bedragen aan zulke bewegingen de over winning te verschaffen. Neen, wie het fascisme of het nationaal-socialisme in zijn diepere beteckenis wil verstaan, zal het allereerst moeten beschouwen in zijn gees telijke structuur en dan verder niet over het hoofd mogen zien dat voor de overgroote massa der volgelingen die geestelijke struc tuur zich kristalliseert tot ontevredenheid over de werking van het parlementaire sys teem. Zoo gezien is de beweging intcmationaa van aard en daarom niet aan nationale gren zen gebonden. In dit opzicht is het op een lijn te stellen met het na 1017 sterk naar voren gekomen communisme, dat hoewel dit en het fas cisme eikaars doodsvijanden zijn in zijn practische staatsopvatting sterke familie trekken met het fascisme vertoont. Bij bei de keert men zich tegen den 19e eeuwschen rechtsstaat en beide wenschen dien rechts staat te zien omgezet in een machtsstaat die aan gecnerlei boven hem staand recht gebonden is en die in zijn bevoegdheden geen enkele beperking gedoogt. Als men het oog over Europa laat rond gaan, dan blijkt het constitutioneel—parle mentaire stelsel nog maar in weinige lan den ongeschonden te zijn gehandhaafd. Als een der algemeene oorzaken hiervan moet zeker genoemd worden de verzwakking van het gezag, niet alleen in de sfeer van het staatsleven, maar ook in de maatschap pelijke levenskringen. Het budqetrecht der Staten-Generaal. Juist te achten is de grief, dat de parle menten in de laatste halve eeuw, ook bu ons, de grens van redelijke bevoegdheid meermalen getracht hebben te overschrijden Het budgetrecht der StatenGeneraal ver loor veel van zijn oorspronkelijke beteckenis In stede van nauwkeurig toe te zien, dat de regeering niet te gul omsprong met het geld van den belastingplichtigen burger, was het bij ons vooral de Tweede Kamer, die grooten aandrang placht te oefenen op verhooging der uitgaven, zelfs dan als de regeering verklaarde dc middelen daar toe niet ter beschikking te kunnen stellen. Ook is het kwaad om door middel van moties aan dc regeering op te dragen be paalde maatregelen te nemen, ook als bekend is, dat de regeering er geen gevolg aan kan geven hoewel afnemend nog niet geheel verdwenen. Men mag daarenboven niet uit het oog verliezen, dat ons kiesstel sel. met zijn op de spits gedreven mathematiek de politieke splijtzwam onder ons volk dermate heeft be vorderd, dat het besef van nationale eenheid en de bevordering van na tionale belangen er door naar den achtergrond werden gedrongen. Dr. COLIJN Eindelijk mag ook niet. worden nagelaten te wijzen op het misbruik, dat overal werd gemaakt en nog wordt gemaakt van som mige grondrechten der ingezetenen, zooals de vrijheid van drukpers, het recht van ver- eeniging en vergadering met bijkans onge limiteerde vrijheid voor laster en opruiing. Wellicht meer dan iemand anders ben ik mij bewust van de moeilijkheden aan deze dingen paal en perk te stellen zonder die onschatbare rechten ook in hun rechtmatig gebruik aan te tasten, maar dat neemt niet weg, dat de gewone burger deze dingen als ongehoord beschouwt en tenzij door dieper inzicht er van teruggehouden zich gaat wenden tot hen die beloven aan dit alles een einde te zullen maken en die zulks in het buitenland ook werkelijk zien gebeuren. Men zegge niet, dat in Nederland elke grond ontbreekt voor de klachten die ik hier natuurlijk in het. kort heb opge noemd als gericht tegen het constitutioneel- parlementaire stelsel. Het is tegen deze feiten van de 19e-eeu\v- sche staatsvormen, dat een algemeen ver breide reactie tot uiting kwam. Voorname lijk. helaas in den vorm van algeheele om keering van het bestaande. Er is een ex tremisme zich als fascisme of nationaal- socialisme aandienend dat zijn critiek richt op de verdwijning van ons constitutiö neel-parlementair stelsel en niet gericht is op verbetering waar die verbetering noo- dig is. Er is een ander extremisme, dat de laat ste maanden wel wat minder luidruchtig is, doch in wezen nog gevaarlijker dan het fascisme, omdat het niet slechts den grond slag van ons staatkundig leven, met zijn gewaarborgde vrijheden, aantast, doch ook opzettelijk gericht is op algeheele omwen teling in de sfeer van het gezin en van de maatschappij. Nu trekke men daaruit niet de conclusie, dat wat er nu aan politieke richtingen in Nederland overblijft, als een eenheid mag worden gezien, wijl deze alle zich keeren tegen fascisme, nationaal-socialisme of com munisme. In de afweer moge er zekere over eenkomst in doelstelling zijn, als het aan komt op de bepaling van het positieve stand punt blijkt er echter groot verschil aanwe zig. Er zijn er onder deze tegenstanders van fascisme en communisme, die voor standers zijn van een oppermachtige volks kamer, die van een Kamer van revisie, als onze Eerste Kamer, niet zijn gediend. Die, althans in gemeenteraden, vertegenwoordi gers door partijbesluiten tot aftreden noop ten omdat deze zich niet gevoelden als ge kozenen met een dwingend mandaat. S.D.A.P. wil niet bouwen, wel afweren. In den strijd tegen de fascistische staats opvatting kunnen zij daarom maar tot op zekere hoogte als medestanders worden ge waardeerd. Zoodra het gaat om het wegwer ken van de euvelen, die, ook naar onze op vatting, aan de practijk van het constitu- tioneel-parlementair stelsel verbonden zijn, zoodra het gaat om gemeenschappelijken op bouw, dan blijkt dadelijk van diep verschil, terwijl het door hen ingenomen standpunt met betrekking tot het parlementaire stel- stel juist de fascistische critiek in het leven houdt. Op dat gemeenschappelijk bouwen komt het intusschen in de eerste plaats aan. Meermalen heb ik uitdrukking gegeven aan mijn rotsvaste overtuiging dat hier te lande noch het communisme, noch het na tionaal-socialisme voet aan den grond zullen krijgen. Voor wat het communisme betreft zeg ik dit zonder eenige voorwaarde. Wat het nationaal-socialisme aangaat, hangt dit af van dc verdere werking van ons consti- tutioneel-parlementair stelsel. Weet dit systeem zichzelf te bevrijden van de fou ten die het nu en dan toont, te bezitten, houdt het voortdurend in het oog, dat we leven in een constitutioneele monarchie, waarin de souvereiniteit krachtens histo risch recht berust bij het Huis van Oranje, wordt begrepen dat de zetel van het staats gezag te onzent bij de Kroon te zoeken is en dat oefening van volksinvloed niet het zelfde is als bewind van de massa, als dat, alles in het oog wordt gehouden en als bo vendien de volksvertegenwoordiging mede werkt aan versteviging van het regeerings- gezag binnen de grenzen door onze grond wet. getrokken, dan krijgt het door en door on-Nederlandsclie fascisme of nationaal-so cialisme evenmin kans als het communis me. Hoelang deze staatsvijandigc en op onder graving onzer grondwettige vrijheden ge .-Sfc,. Warmwater-ontsmettingsinstallatie systeem Prof. Visser, waardoor de zaaizaden word en ontsmet ter bestrijding van de zoo ge vreesde stuifbrandziekte in de graangewassen. Bovenstaande installatie is in gebruik bij de bekende Zaaizaad- en Pootgoedver- koopvereeniging Z.A.P. te Anna Paulowna. richte actie zal aanhouden en dus tot ver weer nopen zal? Wie zal hierop antwoor den? Misschien zullen we over 15 jaar, op dezen tijd terugblikkend, ook moeten zeg gen: Wat is dat al lang geleden, hoe ver ligt dat weer van ons af. Daar spreken we niet meer over. Misschien. Misschien ook niet. Wij weten dat niet. Dat, ligt alles in s' Heeren hand. Maar wat wij wel weten is dat het gevaar er nu is en dat we daartegen hebben op te treden met alle oorbare mid delen waarover we beschikken. En dat niet alleen afwerend, doch vooral ook bouwend, door fouten te crkenne'n en op te ruimen, door niet te deinzen voor nood zakelijke hervormingen in Staat en Maat schappij. Ter bereiking van dit doel is, evenzeer als bij tal van concrete maatregelen op ander terrein, saamwerking noodig van allen die dc gevaren in hun wezenlijk revolutionair karakter onderkennen en bereid zijn ze in christelijk-nationalen .zin^tegen te treden. Alleen een onwrikbare overtuiging kan een dam opwerpen tegen den stortvloed van revolutionaire krachten, die nu eens in dezen, dan weer in genen vorm, zich ook in ons land trachten baan te breken. En dan is het voor ons boven eiken twij fel verheven, dat zulk een rotsvaste overtui ging, dat een weerstand biedende, dat een overwinnende kracht alleen maar te ver werven is, wanneer zij haar grond vindt in een onverzettelijk geloof in de heilige ordi nantiën Gods voor het menschelijk leven op aarde, ook voor de staatkundige en maatschappelijke uitingen er van. Onze taak bij de stembus is nu het Ne- derlandsche volk er van te doordringen, dat bij de Schrift alleen waarachtige veiligheid te vinden is tegen al de ontwrichtende fac toren waartegen we te worstelen hebben. Er is geen menschelijke dwaling denkbaar waartegen dé heilige Schrift ons geen re medie bieden zou. Meer dan ooit bestaat aan de doorwer king van die beginselen behoefte. Als men let op de in kracht toenemende factoren van ontbinding en ontkerstening in ons volksleven dan kan niet worden ontkend, dat de invloed van de christelijke levensbegin selen op het terrein van de staatkunde ver sterkt dient te worden. Ik richtte mij allereerst tot. u, omdat wij zooveel jaren met elkaar in band van hechte trouw vereenigd zijn gweest. Maar ik geloof bij deze slembus ook een woord tot het Nederlandsche volk als ge heel te mogen richten. Tot dat volk van Nederland zeg ik dit: de stembus van 1937 beslist over het bewind in de komende vierjarige periode en die periode zal nog belangrijker zijn dan in de vier jaren die voorbijgingen. Im mers, het dieptepunt van de we reldcrisis ligt ook voor Nederland achter ons. Wij staan er beter voor dan menig ander land, wanneer in de komende jaren een beleid wordt gevoerd dat evenzeer met de werkelijkheid rekent als zulks in de verstreken periode het geval was. Zeker de moeilijkheden, die nog te overwinnen vallen, blijven groot. De financieele toestand is nog alles behalve gezond, terwijl de lands verdediging ongetwijfeld nieuwe belangrijke uitgaven noodig maakt, liet bedrijfsleven zal geleidelijk moeten worden bevrijd van de boeien waarin het gekluisterd werd, ge kluisterd moest worden om het voor ondergang te behoeden. Het vraagstuk van verruiming van werkgelegenheid is nog even nijpend, als het de laatste jaren was. Dit alles ligt nog voor ons, maar die moeilijkheden kunnen, on der voorzichtige leiding, grooten- deels tot oplossing worden gebracht, evenzeer als door een rockclooze po litiek, de toestand voor vele jaren kan worden bedorven. War ik vier jaren, in goede samenwer king met. mijn ambtgenooten, door God gesterkt, bijna boven gewone menschelijke kracht gezwoegd heb om ons Volk zoo goed mogelijk door dezen zorgelijken tijd heen te helpen, daar voel ik mij gerechtigd tot den oproep aan het Nederlandsche volk om althans het karakter van het gevoerde beleid bij deze stembus te steunen. En wat zal ik thans tot U, mijne naaste politieke vrienden, verder nog zeggen? Wij zijn altijd een minderheid, een kleine minderheid onder ons volk geweest. En toch hebben onze vaderen hun stempel gedrukt op ons volksleven. Zoozeer zelfs, dat, na eeuwen de sporen daarvan nog merkbaar zijn in kringen die met het levend beginsel van het Calvinisme gebroken hebben. Wat zal ik dan anders kunnen zeggen dan dit: „Blijft uzelf" Dat is in zijn dicpsten grond: plaatst uzelf op den achtergrond en luistert naar wat God van ons verlangt. Want uit hem en door hem en tot hem zijn alle dingen. Dat is de diepe zin van het zuivere cal vinisme, en als wij ons daardoor laten lei den, zijn wij tevens getrouw in de roeping, die deze moeilijke tijd van ons eischt. Het soli deo gloria blijve voorts voor nu en alle tijden ons devies. IJMUIDER TRAWLER GEZON KEN. TWEEDE MACHINIST VERDRONKEN. De te IJmuiden thuis behoorende stoomtrawler „Liesbeth Betty" is de zer dagen op de Noordzee in botsing gekomen met het te Huil thuis be hoorende stoomschip „Leo". Van de tien opvarenden van de „Liesbeth Betty" konden er negen aan boord van de „Leo" worden genomen. De tweede machinist, Jan Spek, uit IJ muiden, vond echter den dood in de golven. De „Leo" heeft gisteravond de geredde bemanning te Huil aan land gebracht. De „Liesbeth Betty" werd in 1904 te North Sheilds gebouwd en behoorde toe aan de N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Mercu- rius" te IJmuiden. De trawler mat 195 ton bruto en 51 netto. De „Leo" behoort toe aan Ellerman's Wil- son Line Limited te Huil en werd in 1908 gebouwd. Het schip meet 1127 ton bruto en 641 ton netto. Dc taxi-staking in de hoofdstad opgeheven B. en W. qarandeeren 6 weken het oude loon incl. fooien. Onder voorzitterschap van den heer Dijk stra, van de federatie van transportarbei ders, zijn gisterenmiddag te Amsterdam in de groote zaal van Krasnapolskv de onge veer zeshonderd stakende chauffeurs in vergadering bijeengekomen. De Alg. Ned. Chauffeursvereeniging liet in het begin van dc vergadering verklaren, dat zij zich geheel achter de leiding der besturen van de vier andere organisaties stelt. Op deze vergadering bleek, dat het B. en W. niet mogelijk is het besluit der tarief- verhooging te niet te doen of de inwerking treding ervan op te schorten. Uitgangspunt van het voorstel van B. en W. is, dat gedu rende dc zes komende weken het oude in komen, inclusief fooien, voor de chauffeurs collectief wordt gegarandeerd. Na lange gedachtenwisseling zijn de werkgevers hiermede accoord gegaan. Binnen de zes weken moeten de partijen over de loonregeling tot overeenstemming zijn gekomen. De collectieve arbeidsovereenkomst zal intusschen vóór het einde dezer maand officieel aan de werkgevers worden opge zegd. Er zal worden onderhandeld over een nieuw contract, waarin tariefsverhooging aan het loon zal worden vastgekoppeld. Eerst nadat den stakenden chauffeurs gewezen was op den chaos, die zal ontstain indien de staking wordt voortgezet en dat dan alle door het gemeentebestuur toege stane beloften zullen worden ingetrokken, bleken zij bereid voorloopig accoord te gaan met de voorstellen van B. en W. het werk te hervatten. Duitsch legervliegtuig in Twente geland Toestel ln beslag genomen; vlie ger gearresteerd. Gistermiddag is op het vliegveld „Twen te" een Duitsch legervliegtuig geland. Het werd bestuurd door den ongeveer twin tigjarigen leerling-vlieger Tischler. Deze verklaarde afkomstig te zijn van de vlieg- school te Oldenburg. Hij was op weg van*»-- Oldenburg naar Dusseldorf. doch was door slecht weer den koers kwijt geraakt. Toen hij een vliegveld zag, was hij gedaald in de veronderstelling, dat hij zich nog op Duitsch gebied bevond. Het toestel is voorloopig in beslag geno men. In afwachting van nadere instructie is de vlieger op het politiebureau te En schede ondergebracht. Dc stand der Nederlandsche bevolking in 1936 Aan mededeelingcn van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over den loop der be volking in ons land in 1936, ontleenen wij het volgende: Het aantal inwoners van het Rijk bedroeg op 1 Januari 1937: 8.556.819. De bevolking is in 1936 met 82.440 personen toegenomen; het aantal levend geborenen bedroeg per 1000 inw. 20.1; het aantal huwelijken nam toe en bedroeg 7.5 per 1000 inwoners; de sterfte was 8.7 per 1000; het cijfer der zuigelingen sterfte 39 per 1000. Het aantal onwettig geborenen dat in 1925 per 1000 18.0 bedroeg, liep in 1936 terug tot 15.2. Nieuw vliegtuig voor de K.L.M. De „Hop" op Schiphol aangeko men. Gistermiddag om 1616 uur is de P.H.— A.L.H., de „Hop", het tweede van de serie Douglastoestellen van- het type DC-3, welke de K.L.M. in de Vereen. Staten heeft be steld. op Schiphol aangekomen. De „Hop" zal worden ingericht zooals de „Ibis", het eerste DC-3 vliegtuig der KL. M. Men hoopt de machine over veertien da gen in dienst te stellen. De opgravingen .e Valkenburg Nieuwe vluchtgangen ontdekt. Een vijftal weken geleden kon melding worden gemaakt van de ontdekking van onderaardsche vluchtgangen onder de mine van het vroegere kasteel van Valkenburg, een ieder, die Valkenburg bezocht, bekend. Thans zijn de onderzoekingswerkzaamhe den zoover gevorderd, dat een der onder aardsche gangen, die het kasteel r t de er naast gpJegen Historische- of Fluweelen Grot verbindt, en welke zoo lange jaren alleen bij veronderstelling bekend was, is vrij ge maakt. Door het vinden van een onderaard sche verbindingstrap is namelijk een direc te doorgang van de mine tot in de grot mo gelijk geworden, terwijl verdere gevonden vertakkingsgangen er tevens op duiden, dat er een groot gangenc.omplex is, hetwelk dan ook nader zal worden onderzocht. Dat men met. zeer oude gangen te doen heeft, is uit de primitieve wijze, waarop zc gemaakt zijn, op te maken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9