Vlotte stapelloop van de Nieuw Amsterdam Grootc regeerings-overwinning in België Reorganisatie van Italiaansch koloniaal bezit DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ford troeft Lewis KIJXEN is KOOPEH ij CHECK Van Zeeland krijgt 80 pCt. der geldige stemmen Neerlands grootste zee kasteel aan zijn element toevertrouwd Buiienlandsch Overzicht MAANDAG 12 APRIL 1937. 80e Jaargang. No. 10235. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Proclamatie van den Minister-President De uitslag der verkiezingen in België is gisteren officieel bekend ge* maakt. Minister-President Van Zee land heeft 275.840 stemmen verwor ven, Degrelle 69.242. Het aantal blanco uitgebrachte stemmen en stemmen van onwaarde bedraagt 18.358. Van Zeeland is dus gekozen. Deze uitslag is voor de regeering wel zeer bevredigend, daar de groot ste optimist aan die zijde zeker niet op meer dan 60 der geldige stem men had gerekend. Toen minister-president van Zeeland om zeven uur gisterenavond bij het Ministerie ,van Binnenlandsche Zaken aankwam, waar het hoofd van dit departement aan de leden der regeering een maaltijd aanbood ter eere van Van Zeeland, werd hij hartelijk door de menigte toegejuicht. Voorzorgsmaatregelen in de bin nenstad. Om cventueele ordeverstoringen te voorko men heeft de politie de straten afgezet, wel ke leiden naar het clubgebouw der Rexisten in de Karthuizerstraat. Om zes uur gisterenavond heeft Degrelle tegenover de journalisten verklaard, dat het resultaat der verkiezingen aantoont, dat ieder op zijn plaats is gebleven. „De strijd gaat voort, aldus Degrelle. Er was voor mij nimmer sprake van in conflict te komen met de kerk, nog minder om een verbond aan te gaan met een kerkelijke partij". De leider der Rexisten erkende, dat de iveroordeeling door den aartsbisschop van Mechelen in feite tot gevolg had het groote aanial blanco-stemmen, waarop Degrelle ge rekend had en hem zelfs katholieke stem men had doen verliezen. Van Zeeland opgetogen. Toen minister-president Van Zeeland de resultaten van de gisteren gehouden ver kiezingen vernam, verklaarde hij: „Ik ben opgetogen over deze resultaten, die al mijn verwachtingen overtreffen. Ik acht het mijn plicht mij in een verklaring tot de Brussel- sche bevolking te wenden. Ik ga nu deze verklaring opstellen." De proclamatie. In een proclamatie aan de Brusselsche kie zers zegt minister-president Van Zeeland met name: Gij hebt me zoo juist een schitterend be- VAN ZEELAND. wijs van uw vertrouwen geschonken. Door al mijn daden zal ik er naar streven dit niet te beschamen. Voortaan zal niemand bij ons te lande, noch daarbuiten, een oogenblik den wil van België, getrouw aan zich zelf te blijven, in twijfel kunnen trekken. België is zijn heroïek verleden waardig, evenals de groote verwachtingen, welke tal van mannen in het land hebben gesteld. De regeering zal gesterkt door dit bewust zijn en dezen vasten wil het werk van het nationale belang, dat het ter hand heeft ge nomen, voortzetten. Allen moeten thans aan het werk gaan (en dit met een toespeling op de laatste woorden van de Brabanconne) voor den Koning, de wetgeving en de vrijheid. (Le roi, la loi, la liberté). Een optocht der socialisten. De Bi-usselsche bevolking heeft den uitslag der verkiezing met dezelfde kalmte ontvan gen als waarmede zij de verkiezingscam pagne heeft gevolgd. Socialisten hebben gisterenavond gepro beerd een optocht te vormen. Ongeveer dui zend personen, voor het meerendeel jongelie den, trokken onder het zingen van de inter nationale- door de voornaamste straten der stad. Zij riepen zoo nu en dan: Degrelle naar de gevangenis. De politie heeft verhinderd, dat de betoo- gers het clubgebouw der Rexisten zouden bereiken. De regen heeft een einde gemaakt aan deze betooging. Vergelijkende cijfers van 1936. Ter vergelijking tusschcn de cijfers van thans en die van de verkiezingen in 1936 diene het volgende: In 1936 verwierven de katholieken, libera len en socialisten, die thans Van Zeeland hebben gesteund, in het betreffende kies district 254.214 stemmen. De Rexisten en fronters, die gisteren op Degrelle hebben ge stemd, verwierven toen 73.721 stemmen. Het aantal blanco sternen en stemmen van on waarde bedroeg in 1936 28.795. H.M. de Koningin verricht de doopplechtigheid Een grauwe hemel en regenvlagen strie men steeds feler over de Maasstad en over het woelige water der Rotterdamsche ha ven. Overal hangen de vlaggen uit, Tegen 1 uur Zaterdagmiddag beginnen drommen men sehen uit de stations te komen en een on afgebroken verkeersstroom richt zich naar de haven. Op de Maas zijn alle schepen, zelfs de buitenlandsche gepavoiseerd. Op de tribunes zitten meer dan 25.000 menschen. Het is ondoenlijk alle burgerlij ke, militaire en andere autoriteiten, alsmede de tallooze aanwezigen uit de kringen van handel, nijverheid en scheepvaart op te sommen. Tal van ministers werden ge zien, alsmede verschillende buitenlandsche gezanten. Te kwart over 3 merkt men aan beweging bij de loodsen en gejuich in de verte, dat de boot „Stad Rotterdam", waarmee de Koningin naar de werf zal worden ge bracht in aantocht is. Even later klinkt het gejuich op de werf zelf. Ondanks de regen steekt de Koningin rustig, niet beschermd door een parapluie, het open gedeelte naar de lift onder de kleine tribune over. Zij is gekleed in een grijze bontmantel en draagt een donker groen fluweelen hoed. Het gejuich wordt luider: het Wilhelmus weerklinkt uit instrumenten en kelen. Op de kleine tribune, waar de Koningin zich bevindt, zijn tevens aanwezig de pre sident-commissaris van de R.D.M. en de president-commissaris van de Holland Amerika-lijn, de heer Van der Vorm, als mede de twee directeuren van laatstge noemde onderneming, de heeren de Mon- chy en Bouman. De directeuren der R.D.M. leggen Hare Majesteit uit, op welke wijze de tewater lating zal geschieden en wijzen Haar op de verschillende maatregelen, die zijn geno men om alles een vlot verloop te doen hebben. Inmiddels klinkt door de luidsprekers marschmuziek. doch tegen half 4 houdt de muziek middenin, waardoor er merkbare spanning onder de aanwezigen ontstaat, vooral als men ziet, dat de Koningin naar voren is getreden en de kleine bijl. waarmee zij den kabel zal doorhakken, die de hef- boomen. welke de klink tegenhouden, zal doen wegvallen, reeds in de hand heeft. Aan denzelfden 'kabel zit de met bloemen versierde flesch champagne, die aanstonds tegen den boeg. die met oranje omwonden slingers groen is getooid, zal stukslingeren. De stapelloop. Daii is het groote oogenblik gekomen. Men ziet de Koningin de hand opheffen en met een slechts op geringen afstand hoorbaren slag spat te 16.35 uur precies de champagne- flesch tegen den boeg uiteen. Een luid gejuich gaat op, enkele secon den slechtsdan sterft het langzaam uit en verstomt weer geheelwant het machtige gevaarte verroert zich niet. Zwaar en dreigend rijst thans 't enorme casco bo ven de tribunes uit. Er volgt een moment van intense spanningzou de stapelloop mislukken? Het lijkt, of het minuten duurt, doch het zijn slechts seconden, waarin men ingeni eurs en werkbazen bezig ziet bij de hydrau lische persen onder den boeg. Dan hoort nien een nauw merkbaar ge kraak. Het lijkt, alsof het reusachtige ge vaarte eenige centimeters verschuift, men ziet eenige beweging en dan klinkt opnieuw een daverend gejuich, dat echter overstemd wordt door het gelui - van den bel der scheepswerf en door het geloei der sirenen van alle dokken en schepen in de omgeving. Ruim een minuut nadat de Koningin de doopplechtigheid heeft verricht, loopt on der de triomfale tonen, van de muziek, tri omfgeroep van de menigte en vreugdetonen van de Rotterdamsche haven, de „Nieuw— Amsterdam" vlot te water. Binnen de hal ve minuut is het gevaarte van de helling gegleden, en nauwelijks 20 meter van den wal verwijderd, ligt het reeds vrijwel stil in zijn element. De 1000 ton wegende kettingpeuren heb ben hun werk verricht. Het is alsof zij zich spannen en alsof het schip door een krach tige hand met teugels wordt tegengehouden. Nauwelijks een minuut na den stapelloop naderen de 8 sleepbooten, die mede hun aandeel in het fluitconcert hebben gehad, en maken vast, om het schip naar de af- bouwkade te trekken. De plechtigheid in de loods. Ongev. 800 genoodigden verzamelen zich in een der groote loodsen. Even later treedt, door de heeren van den Raad van Commis sarissen, leden der directies, van beide maat schappijen en de leden van het gevolg, ver gezeld, de koningin de zaal binnen, waar zij plaats neemt op een met groen en bloemen versierd podium dat tegen een der zijwan den is opgeslagen. De heer D. C. Endert, uiiccteur der R.D.M. treedt naar voren en spreekt Hare Majesteit toe, waarbij hij zegt dat de dag stemt tot bijzondere vreugde, nu het Uwe Majesteit heeft behaagd het schip, sinds 15 maanden hier als de R.D.M. 200 in aanbouw voor de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Mij. te doopen met den naam „Nieuw Am sterdam", om het daarna onder dezen his- torisohen naam aan zijn element toe te vertrouwen. Het is een dag, zeide spr., waarop sinds lang de oogen gevestigd zijn van allen, die belang stellen in onze Nederlandsche Scheep vaart en Nederlandschen scheepsbouw. En terecht, want dit schip met zijn 36.000 bruto register ton zal niet alleen een belangrijke aanwinst zijn voor de reederij en daarmee voor onze aloude vaart op Noord Amerika, het zal ook beteekenen een stap vooruit voor onze schcepsbouwnijvcrheid, en alles, wat daarmede samenhangt. Spreker memoreert dan de moeilijkheden welke moesten worden overwonnen alvorens tot het op stapel zetten kon worden overge gaan, en besluit dat alleen door onderlinge samenwerking, en, vooral door medewerking van onze regeering, deze bezwaren overwon nen konden worden. Mogen wij, eindigt spreker, thans Uwe Majesteit uitnoodigen een dronk te wijden aan de toekomst van het schip „Nieuw Am sterdam" Dat het onder goede en slechte omstandig heden van wind en weer behoed moge blij- I ven tot voldoening van de reeders, die in zoo zware tijden een zoo groot werk hebben aan gevat en in het algemeen tot meerdere glo rie van ons geliefd vaderland". H.M. de Koningin klinkt met de autoriteiten. Bij de laatste woorden van den heer En dert heeft de Koningin oen glas champagne van het haar geboden blad genomen. Zij heft het hoog en zegt met heldere duidelijke stem: ,Aan het welzijn en de gelukkige vaart van het nieuwe schip, de „Nieuw- Amsterdam', wijd ik deze dronk". De Koningin klinkt met den heer Endert en de overige directieleden op het podium. Luid applaus weerklinkt door de hal en een stem roept: „Leve de Koningin", een kreet, die wordt overgenomen en door honderden kelen wordt herhaald. Daarna spreken achtereenvolgens de pre sident-commissaris van de Holland-Ameri- ka lijn, de heer Van der Vorm, en Minister Gelissen, welke laatste vooral de nadruk legt op het nationale karakter van dezen bouw. Zijne Excellentie deelt daarna mede, dat het Hare Majesteit heeft behaagd verschil lende bij den bouw betrokkenen onderschei dingen uit te reiken. Hiermee was de plechtigheid geëindigd. Nadat in een der gereserveerde vertrek ken Hare Majesteit en den aanwezigen mi nistère thee was aangeboden, vertrok de Ko ningin met de leden van het gevolg te ruim half 5 wederom met de „Stad Rotterdam" naar den rechter Maasoever, vanwaar zij per auto naar het huis Ten Bosch te 'sGraven- hage terug keerde. Terwijl binnen de redevoeringen nog aan den gang waren, lag het casso der „Nieuw- Amsterdam" reeds gemeerd aan de afbouw kade Nog ongeveer een jaar, en opnieuw zal Rotterdam oen grootcn dag beleven, als het vlaggenschip onzer koopvaardijvloot go reed zal zijn gekomen om zijn eerste reis over den oceaan te gaan ondernemen. Verdeeldheid in Duilschland? Het vlugschrift, dat de vorige week ver spreid is (zie ons vorig nummer) en dat de onderteekening droeg „Duitsche partij voor de vrijheid", heeft, ook al hebben de offi- cieele instanties het toegeschreven aan com- munistischen oorsprong en van buiten- landsch fabrikaat, de oogen geopend voor een waarschijnlijkheid, die we maar niet zonder meer van de hand kunnen wijzen. Bestaat de eenheid, die Duitschland naar buiten zoo gaarne uitdraagt, in wezen ook? Staat het Duitsche volk inderdaad als één man achter zijn regcering, of is dit alles maar schijn? Een positief antwoord daarop te geven is niet zoo eenvoudig, omdat het zoowel in bevestigenden als in ontkennenden zin zou moeten lui den. Wij gelooven dat het Duitsche volk in verschillend opzicht het op treden van Hitier ten volle toejuicht of moeten we soms zeggen „toege juicht heeft?" Waar de Leider Duitschlarid zijn zelfstandigheid heeft teruggegeven, waar hij tal van onrechtvaardigheden, opgesloten in het verdrag van Versailles, van Duitschland heeft afgeschud, daar heeft hij het gansche volk achter zich. De Duitscher is een te vurig nationalist dan dat hij niet toe zou juichen alles wat de eer van Duitsch land zou kunnen herstellen, wat het Duitsche rijk weer iets van zijn oude positie in Europa zou kunnen terug geven. Maar daartegenover zijn er tal van daden van het nieuwe re giem, die door tienduizenden ten scherpste worden veroordeeld en die BELANGRIJKE BESLUITEN IN MINISTERRAAD. In den gisteren gehouden Italiaan- schen ministerraad zouden belang rijke maatregelen genomen zijn, ten aanzien van Tripolitanië en Cyre- naica. Men meent te weten, dat deze gebieden een bestuursstelsel zouden krijgen evenals Italië zelf heeft en verdeeld zou worden in vier provin cies. Er zou een legercorps worden opgericht. Tevens zou een amnestie worden afgekondigd, waarschijnlijk ten gunste van de Libyers, die tij dens de hérovering der kolonie, naar het buitenland zijn uitgeweken. Minister van Italiaansch Afrika. De Italiaansche minister van koloniën zal voortaan heeten minister van Italiaansch Afrika. De ministerraad heeft verder belang rijke besluiten genomen tot reorganisatie van de Italiaansche bezittingen in Noord-Afrika. Zoo is in Libye «een marinecommando inge steld, alsmede een nationaal legercorps met een oppercommando voor de strijdkrachten van Noord-Afrika. Tevens zijn verscheidene ontwerpen aangenomen voor een nieuwe be- stuursregeling in de koloniën. Zoo worden de vier commissariaten Tripoli, Misurata, Benchazi, en Doma die Libye vormen, tot provincies gemaakt en krijgt de ambtenaar die hierover het bewind voert, den titel en rang van prefect. Elke provincie wordt ver deeld in commissariaten van residenten en van vice-residenten. Het militaire gebied in het zuiden, dat in zones en onderzones ver deeld is, behoudt zijn tegenwoordige orga nisatie. Andere decreten regelen het politieke en administratieve bestuur. Verleening van amnestie. De bij de geboorte van den prins van Na pels uitgevaardigde amnestie, wordt op de Libvere van toepassing gebracht, en de gou verneur van Libye krijgt het recht de straf maatregelen welke tegen Libysche onderda nen zijn uitgevaardigd, tot 31 Dec. 1937 op te schorten. De laatste bepaling heeft betrek king op de Libysche rebellen, die naar aan grenzende gebieden zijn uitgeweken en thans naar hun land kunnen terugkeeren. Ten slotte wordt de regeering van Libye gemach tigd tot de uitgifte van een leening van 24 millioen lires tot den bouw van arbeidere woningen. De pro-Mohammedaansche poli tiek van den Duce. De maatregelen van den Italiaanschen mi nisterraad ten opzichte van een nieuwe or ganisatie van het bestuur over Lybië zijn in overeenstemming met de beloften, die door Mussolini op 18 Maart gedaan zijn in zijn te Tripoli uitgesproken redevoering. Zij wor- !en voorgesteld als een étage der pro-Mo hammedaansche politiek van het fascisme m worden in verband gebracht met het feit dat Italië ter conferentie van Montreux het standpunt van Egypte als Mohammedaan- sche mogendheid zal verdedigen in het pro bleem der capitulaties. de oorzaak zijn dat er verwijdering is gekomen tusschen de Duitsche regeering en een zeer belangrijk volksdeel. Wij bedoelen allereerst den strijd, dien Hitier heeft aangebonden tegen de protes- tantsche en katholieke kerk. Hitier had geen grooter vergissing kunnen begaan dan met het invoeren van een Duitschen godsdienst, die in geen enkel opzicht meer den naam van Christelijk mag dragen. Het felle pro test, zoowel van Katholiekeals protes- tantschc zijde, heeft Hitier niet van zijn dwaalweg doen terugkeeren, integendeel, de openlijke verzoening tusschcn den leider en Ludcndorf, den athëist, is als een uit daging aan de belijdende kerken, hoe men deze verzoening dan ook opvat. Dit alles moet een groot deel van het Duitsche volk van zijn regeering hebben vervreemd. Het zou dus heelemaal geen wonder zijn, als dit innerlijk verzet, zich ook naar buiten open baart. al doet de inhoud van het vlug schrift dan ook niet vermoeden, dat het van den kant van de gcloovigen komt. De Duitsche regcering heeft er zich van afgemaakt zoo schreven we hierboven door te beweren dat het van communistischen en buitenlandschen oorsprong is. Niet. onmoge lijk, maar het is evenzeer waarschijnlijk dat de ver doorgevoerde autarkie van de Duitsche regcering door velen met bezorgd heid wordt gadegeslagen en dat de beschul diging in het vlugschrift geuit, dat het den handel ruïneert, een uiting is uit het Duit sche volk zelf. Het is heel goed mogelijk, dat heele groepen het niet eens zijn met de samensteller van de in Duitsch. rijksdag die naar het vlugschrit zegt, uit „gecom mandeerde knechten" bestaat. Het is een feit, dat er bij het volk een verzet is tegen de inmenging in Spanje, tegen het feit dat Duitsche zonen daar hun jonge leven ten offer moeten brengen. Eenheid in Duitschland? Ja, maar een eenheid in schijn, een eenheid die niet van binnenuit gegroeid is, maar van buitenaf opgelegd. En die kan niet durend zijn. Hij geelt hoogere loonen dan Lewis elscht. De vakvereeniging ontneemt de mensch zijn onafhankelijk heid." In een interview in zijn winterverblijf te Ways (Georgia) zinspeelde Ford op de mo gelijkheid, dat de loonen van 150.000 arbei ders, die in zijn fabrieken werkzaam zijn, spoedig worden verhoogd. Hij zeide voorts, niet bevreesd te zijn voor het dreigement der leiders van het comité voor industrieel organisatie inzake aaneen sluiting der arbeiders. Hij zag de noodza kelijkheid van collectieve onderhandelingen in zijn fabrieken niet in, „omdat wij allen tezamen arbeiders zijn". De automobielkoning deed een aanval op Roosevelt's plannen inzake hervorming van de rechtspraak. De controle, die door aller lei organisaties wordt uitgeoefend, maakt volgens Ford, het fabriceeren van duizenden goedkoope artikelen voor den kleinen man onmogelijk, „Wanneer deze organisaties wor den opgeheven en de industrie wordt vrijge laten, zal alles beter worden, en zullen wij een ware bloeiperiode beleven." Voorts heeft Ford nog verklaard: „De vakvereeniging is de ergste zaak, die men ooit op aarde heeft gezien, want zij ont neemt den mensch zijn onafhankelijkheid. Achter de vakvereenigingen staan de finan ciers. Hun doel is door een handige con currentie de inkomsten der arbeiders te ver minderen en eventueel te leiden naar een oorlog." Het pamflet van de „Duitsche vrijheidspartij" Omtrent het vlugschrift van de „Duitsche Vrijheidspartij", dat Vrijdag aan de verte genwoordigers van de buitenlandsche pers werd verstrekt, deelt het Duitsche Nieuws bureau onder andere mede, dat is vastge steld, dat dit pamflet niet alleen door bui tenlanders, vermoedelijk communisten, is opgesteld, doch ook in het buitenland is ge drukt en vandaar naar Duitschland gezon den. De brieven, waarin het vlugschrift was verzonden droegen deels een buitenlandsch- poststempel, deels waren zij in een grenssta tion gepost. Een ander deel was naar Berlijn gesmokkeld en daar op de post gedaan. De kwestie wordt onbelangrijk beschouwd en men is niet voornemens verdere stappen te doen. DE ARBEIDSONRUST IN FRANSCH ALGERIË. Ongeveer driehonderd inboorlingen hebben een overval gedaan op een landbouwbedrijf te Ainteledes, nabij Mostaganem, en de Ma- rokkaansche arbeiders met knuppels en mes sen aangevallen. Veertien arbeiders werden min of meer ernstig gewond. De gendarmerie heeft zeven personen ge arresteerd. Het te werk stellen van buitenlandsche ar beidskrachten zou de inboorlingen uit de streek ertoe gebracht hebben, de Marokka nen aan te vallen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1