DE DRIE MUSKETIERS m 1 n ffi-M i Pt®,., m Binnenland Is ambulancedienst in Spanje vreemde krijgs dienst? Een nieuwe toekomst voor den werkloozen onderwijzer Procedure tegen den Nederlandschen Staat Drentsch burgemeester en kan tonrechter denken er verschil lend over. Een jonge arts uit een der gemeenten in Zuid-Oost Drenthe werd op de kiezerslijst zijner gemeente niet vermeld, op grond van het fêit, dat hij naar het oordeel van den burgemeester het Nederlanderschap verloor door het treden in vreemden krijgsdienst. De arts was n.1. voor het comité „Hulp aan Spanje" als lid der „Holl&ndsche Ambulan ce" uitgezonden om in Spanje werkzaam te zijn. Zijn vader, in de meening, dat van vreemden krijgsdienst niet kon worden ge sproken, verzocht, zijn zoon alsnog op de kiezerslijst te plaatsen, waarop B. en W. evenwel afwijzend beschikten. De vader is van deze beslissing in beroep gegaan, bij den kantonrechter te Euunen. Onder over legging van een brief van den secretaris van het comité „Hulp aan Spanje" be toogde eischcr tegenover den rechter, dat van verlies van Nederlanderschap geen sprake kon zijn, daar zijn zoon, werd uitge zonden door en in dienst van de genoemde commissie en onder haar verantwoordelijk heid in Spanje werkzaam is. Benoeming en ontslag geschieden door de commissie, zoo dat van aanstelling noch bezoldiging dooi de Spaansche regeoring sprake kon zijn. De zoon deelde in een brief van 12 Maart mede, dat hij deel uitmaakte van de „Internatio nale Colonne, los van de regeering". Voorts deelt de vader mede, dat zijn zoon eerst na 1 Januari is vertrokken, dus op 1 Januari nog in de gemeente was gedomicilieerd en daarom op de kiezerslijst behoort voor te komen. Eischer vroeg derhalve vernietiging van het besluit van B. en W. en bevel om den zoon alsnog op de kiezerslijst te plaat sen. In zijn vonnis overweegt dc kantonrech ter, dat B. en W. hun besluit steunden op deze twee gronden: le. dat de betrokkene het Nederlander schap heeft verloren door te treden in vreemden krijgsdienst en 2e. dat hij reeds voor 1 Januari vertrok ken zou zijn. Uit den brief van den secreta ris-penningmeester van het comité „Hulp aan Spanje" afdeeling voor Nederland van het Comité de Coordination et d'Informa- tloft pour 1'Aide a l'Fspagne, blijkt duidelijk dat de leden der ambulance in haar dienst staan, door haar aangesteld, en ontslagen worden en geen betaling ontvangen van de Spaansche regeering, zoodat van treden in vreemden krijgsdienst niet kan worden ge sproken, terwijl de betrokkene geenerlei werk verricht, ten dienste van een staat, al zal het. dien staat zeer zeker aangenaam zijn, dat particuliere commissies liet werk, hetwelk de Staat eigenlijk moest doen, van haar overnemen, terwijl het zeer goed denk baar is, dat dc regeering van dien Staat die particuliere ambulance verzoekt, zich naar een bepaalde plaats, waar haar hulp het meest noodig mocht blijken, te begeven. De kantonrechter overweegt voorts, dat een vergelijking met vrijwilligers In oorlogen hier niet opgaat, daar deze personen zich, al clan niet. tegen vergoeding in geld of onder houd, uitdrukkelijk stellen onder het gezag en in dienst van den staat, waarvoor zij werkzaam zijn. Een beroep op den toestand, welke achter een hcdendaagsch oorlogsfront noodzakelij kerwijze hcerscht, gaat niet op, men kan toch ook van de oorlogscorrespondenten van de groote bladen niet zeggen, dat zij in vreemden Staatsdienst staan. Dat de betrok kenen op 1 Januari nog hier te lande ver bleef, acht de kantonrechter voldoende be wezen door verklaringen van familieleden. Gezien de artikelen 16 en 19 van dc kieswet beveelt de kantonrechter tenslotte wijziging der kiezerslijst en hot alsnog daarop plaat sen van den betrokken arts. De fraudeerende steun trekkers te Zaandam Vonnissen. De Ilaarlcmsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen drie steuntrekkers te Zaandam, die het Rijk en gemeente voor eenige duizenden guldens hadden benadeeld, door bij invullen der controlelijsten opzettelijk diverse inkomsten te verzwijgen. Zij ontvingen daardoor ge- ruimen tijd steun waarop zij geen recht hadden. De 57-jarige loswerk man J. op den V., die f 550 te veel steun had geïncasseerd werd conform den eisch tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. De 6:5-jarige profielsnijder G. van E., die onrechtmatig f 620 had ontvangen, werd eveneens conform den eisch tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Tegen den 31- jarigen schilder W. J. A. N., aan wien on geveer f 1200 te veel was uitgekeerd, had het O.M. drie maanden geëischt. Het vonnis luidde heden twee maanden gevangenis straf. i Bakker op de grijze lijst Eisch van den bakker afgewe zen. De president van de rechtbank te Amster dam, mr. J. W. Huysinga, heeft gisteren vonnis gewezen in een kort geding tus- schcn een hakker en leden van de Amster- damsche afdeeling der Bakkersfederatie. De bakker, een Duilscher, eischte afvoe ring van de zgn. grijze lijst, waarop dc Cen trale Bakkerijcommissie hem had geplaatst omdat bij zich niet aan de door de federatie vastgestelde prijzen wilde houden. Doordat de man op deze lijst staat, kan hij slechts kleine voorraden meel opdoen. De centrale commissie onderzoekt dan de hangende kwestie en eventueel kan de bakker dan op een zwarte lijst worden geplaatst. De president zeidc in zijn vonnis, dat eischcr niet aannemelijk heeft gemaakt, dat de gedaagden de bij dagvaarding gemelde handelingen hebben gepleegd, zoodat het geen doel hoeft nader te onderzoeken of de handelingen (het plaatsen op de. grijze lijst) al of niet rechtmatig waren. Op deze gronden weigerde de president dc gevraagde voorziening. Drie jeugdige boeven voor den Haagschen rechter De 20-jarige tuindersknecht H. van der W. en de 18-jarige fabrieksarbeiders W. van G. en J. van T. hadden in Januari en Februari van dit jaar groole hoeveel l ieden lood weg gehaald uit de z.g. „Geweerswinkel" te Delit Dit lood, dat aan de gemeente Delft toebe hoorde, had een waarde van ongeveer f 450, Bovendien hadden van G. en van T. uit een schoolgebouw nog sinaasappelen, eau de co logne en suiker ontvreemd ten nadeele van een onderwijzeres. Gisterenmorgen hadden ze zich voor hun wandaden voor dc Iïaagsche rechtbank te verantwoorden. Het bleek, dat alle drie, on danks hun jeugdigen leeftijd, al meer ver oordeelingen aciiter den rug hadden. De. officier van justitie mr. van Asch van Wijck achtte daarom een strenge straf op haar plaats en eischte tegen alle drie ver dachten een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, waarvan vier maanden voorw. Uitspraak 29 April. VAN DE SCHOOL NAAR HET SCHIP! Commissie tot beroepsvorming voor jeugdige werklooze Lager- Acte-bezitters geïnstalleerd. Er is een groot aantal jeugdige bezitters van de akte van bekwaamheid als onder wijzer, voor wie uitzicht op normale plaat sing bij het onderwijs in de gegeven om standigheden zeer gering is. In verband hiermede is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zooals wij reeds eerder meldden, te rade gegaan, ot niet getracht kan worden, de kans op het verwerven van een werkkring voor een deel van deze jonge werklooze intellectueelen te vergroot en, door beroepsomvorming of op leiding, bijvoorbeeld in technische richting, waar noodig met eenigen steun van de over heid. Ook wordt plaatsing overwogen in beroe pen. liggend huiten het onderwijs en het be drijfsleven. Hiertoe werd reeds overleg met andere departementen gepleegd. Met het oog op eerstbedoelde beroepsvor ming heeft de minister een commissie inge steld, welke Z: Exc. den 14den dezer met het. uitspreken van een rede installeerde. Dc minister uitte hierbij de hoop, dat plaatsing van de betreffende jon gelieden na degelijke verdere op leiding o.a. bij de scheepvaart en den scheepsbouw tot oplossing van het probleem zullen kunnen hijdra- gen. De verbeterde vooruitzichten, op deze gebieden, mogen aanleiding geven tot de verwachting, dat een deel van de werklooze onderwijzer:» zich met hard werken een nuttige plaats in de maatschappij zullen kunnen veroveren. Spr. weidde vervolgens uit over de taak der commissie, (welke wij in ons blad van ZATERDAG 17 APRIL. Hil-ersum I. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist en gr.pl. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 De KRO-Nachtegaaltje». 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzingen met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest, de KRO-Melodisten m.m.v. solist, Radiotooneel en gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Intern. Sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonplaten. 10 dezer reeds uitvoerig omschreven) en besloot met den wensch, dat spoedig prac- tische resultaten aanwezig mogen zijn en de desbetreffende voorstellen door hem met be langstelling tegemoet, worden gezien. De voorzitter van de commissie, ir. G. Hof stede, dankte in zijn antwoord den minister voor dit initiatief en voor het in de leden gestelde vertrouwen. Onmiddellijk na de installatie heeft de commissie haar eerste vergadering gehou den, waarin een voorloopige bespreking van het werkplan heeft plaats gehad. Jeugdige lager-onderwijs akte-bezitters kunnen zich voor nadere inlichtingen schrif telijk wenden tot het secretariaat der com missie (Cie. T.O.W.O. 1937), Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Kamer 15. Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. De verzekeraars van het schip „Adrlanus Johannes" achten de Regeering verantwoordelijk voor de door het schip opgeloopen schade. De Hooge Raad te Den Haag heeft arrest gewezen in een procedure tusschen de Mannheimer Versicherungs Gesellschaft te Mannheim en de N.V. Verzekeringsmaat schappij „De Nederlandsche Phoenix" te Rotterdam tegen den Staat der Nederlanden De cischeressen hebben den Staat als ex ploitant van de haven te Den Oever aan sprakelijk geacht voor de schade, overko men aan het schip „Adrianus Johannes", dat op 23 Maart 1923 in genoemde haven ligplaats had gekozen. Bij afnemend getij is het schip loen lek gestooten op een of ineer ter plaatse uit den bodem omhoogste kende afgebroken palen, die overblijfselen waren van een lossteiger, die bij den aan leg van den haven had dienst gedaan. Als assuradeurs van de „Adrianus Jo hannes" vroegen de eischeressen van den Staat de door haar betaalde assurantiesom terug. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft deze vordering afgewezen op grond dat dc „Adri anus Johannes" ter plaatse niet mocht lig gen. De Staat had namelijk aangevoerd, dat de plaats, waar het schip ligplaats had ge nomen, niet is de bestemde aanlegplaats bedoeld in artikel 8 van het besluit van 24 November 1919 (reglement van politie voor rivieren en rijkskanalen), hetwelk luidt: „tenzij met vergunning of op uitdrukkelijk bevel van een ambtenaar van den Water staat, is het verboden, in eenige haven, el ders dan op de daartoe bestemde aanleg plaatsen, aan te leggen". Daartegenover stelden de eischeressen, dat de schepen, wel ke het dichtst langs den wal lagen, geacht moesten worden op de 'daartoe bestemde aanlegplaatsen te hebben aangelegd en dus de „Adrianus Johannes", ligplaats nemen de daar, waar reeds een hcele rij schepen ligplaats had, evenzeer geacht mag worden op de daarvoor bestemde aanlegplaats te hebben aangelegd. In cassatie heeft de Hooge Rand nu over wogen, dat volgens de rechtbank „aanleg gen" in bovengenoemd artikel 8 een ruime beteekenis heeft en elk ligplaats nemen van een schip daaronder zou vallen, dat echter volgens het spraakgebruik met „aanleggen door een schip" wordt aangeduid het „lig plaats innemen aan den oever van een wa ter of van een met den oever verbonden stei ger. in het hijzonder tot hef laden en lossen van goederen, alsmede het landen en aan boord nemen van passagiers". Het samenstel van voorschriften in het re glement nis bedoeld, zou overbodig zijn aldus de Ilooge Raad als het oordeel der rechtbank juist ware en de regeling der lig plaatsen van schepen op elke plaats buiten de vaste aanlegplaatsen aan de ambtenaren van den Waterstaat zou zijn overgelaten. Dit is voldoende reden om aan te nemen, dat in meergemelde bepaling de tenm „aanleggen" niet buiten haar gewone beteekenis mag worden uitgebreid. Op dien grond heeft de Hooge Raad het vonnis der rechtbank te s-Gravenhage ver nietigd en de zaak naar die rech" „ink te ruggewezen. Hilversum II. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO, 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Bont programma (opnamen) en gramo* foonmuziek. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 „Melody Circle" en gramofoonplaten. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 R'damsch Philh. Orkest, R'damsch Philh, Koor en solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 5.40 Literaire lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en lezing. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Gevar. concert. 9.30 Toespraak. 9.40 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-Orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Bakkerij te Liessel afgebrand Gebrek aan goed bluschwater In den vorigen nacht omstreeks twee uur is door tot dusverre onbekende oor zaak brand ontstaan in de bakkerij van den heer H. te Liessel. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat weldra ook het woonhuis door het vuur werd aangetast. Toen de vrijwillige brandweer uit Deurnc met de motorspuit op het terrein van den brand verscheen, stond het geheele pand reeds in lichte laaie. Mede door gebrek aan goed bluschwater kon de brandweer niet voorkomen, dat zoowel dc bakkerij als het aangrenzende woonhuis door de vlam men werden verwoest. Een gedeelte van den inboedel van het woonhuis kon nog in veiligheid worden gebracht, doch de inventaris van de bakkerij werd geheel een prooi der vlammen. De schade, welke nog niet begroot is, wordt door verzekering gedekt. De doodslag te Meppel Dienstbode tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het gerechtshof Ie Leeuwarden heeft de 27-jarige dienstbode E. V., te Meppel, thans gedetineerd, wegens doodslag op haar meesteres, mevrouw R. SternChottel veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschik king stelling van de regeering. De procureur-generaal had acht jaar ge- eischt. De rechtbank te Assen veroordeelde haar tot drie jaar gevangenisstraf. Boerderij afgebrand te Bolnes Zeven koeien en vier varkens kwamen in de vlammen om. In den vorigen nacht is brand ontstaan in een boerderij, bewoond door den heer A. V., te Bolnes. Hoewel kort na het uit breken van den brand de motorspuit ter plaatse was, kon men niet verhinderen, dat de geheele boerderij een prooi der vlam men werd. Zeven koeien, vier varkens, en eenige kalveren, kwamen in het vuur om. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Een moedige Haagsche jongen li-jarige knaap redt drenkelin- geije vit de Loosduinsche vaart. Woensdagavond omstreeks 7 uur geraak te een 6-jarig knaapje, J. B., wonende aan den Iiaagweg, te 's-Gravenhage, bij het spelen voor het ouderlijke huis in de Loosduinsche Vaart. De 14-jarige jongen J. v. d. W., uit de Walnootstraat, die juist passeerde, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water, Hij smaakte het genoegen, gehol pen door omstanders, den kleinen drenke ling op het droge te brengen. Beiden hadden gelukkig geen letsel beko men. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN, Dc Minister van Waterstaat heeft bij on- dcrhandschc overeenkomst, aan D. Blanke- voort Dzn. te Blocmendaal opgedragen het maken van een der perceclen van bestek 268 der Zuiderzeewerken, omvattende het aanleggen van een gedeelte van den Meer- dijk van den Noord ooste lij ken polder. Taxegedeelte consumpticmclk Nederlandsche Zuivelcentrale, 18 April tot en met 24 April 1937 consumptiemelk re- georingscontract, taxegedeelle 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht Overmelk re- geeringsminimumprijs 4.50 cent. Afdracht bij aflevering in consumptie van andere dan taxernelk 2.50 cent. <QjUS5u -II éhft Ltpftï 110. DE ATMARSCH DER GARDE. Slechts Athos zweeg. Toen hij met d'Ar tagnan alleen was zcide hij: „Je plicht heb je inderdaad gedaan, maar desniettegen staande kon het toch wel eens niet goed gaan." d'Artagnan zuchtte. Een stem in zijn bin nenste zeide hem maar al te duidelijk dat de toekomst voor hem niet gemakkelijk zou zijn. De garde marcheerde reeds voor de mus ketiers af. want de laatsten zouden de es corte voor den koning vormen, die nog eenigen tijd door ziekte in Parijs moest blijven. Een enorme schare toeschouwers bedekte straten en pleinen. Helaas zag d'Artagnan temidden van die menigte niet de blonde dame, die twee weinig vertrouwenwekkende mannen op hem opmerkzaam maakte. Na tuurlijk was dat Mylady, die onmiddellijk verdween, toen re de bei/le sluipmoorde naars voldoende geïnstrueerd had. 109. DE KAMERADEN. „Wat er ook gebeuren mag," zeide d'Ar tagnan en legde, terwijl hij diep boog de hand op het hart, „steeds zal ik Uwe Emi nentie oprecht dankbaar zijn voor alles, wat U voor mij gedaan hebt." „Goed, goed!", antwoordde de kardinaal, „na den veldtocht zien we elkaar weer. Ik zal U in het oog houden, want ik zal niet achterblijven.' Daarmee was de audiëntie geëindigd en d'Artagnan ging snel heen. Buiten wachtten de kameraden in spanning op hem. „Wat wilde hij van je?" vroegen ze als uit een mond, toen ze in de woning van Athos waren gearriveerd. „Hij wilde me een plaats als vaandrig in zijn garde aanbieden", antwoordde d'Ar tagnan, „en ik heb neen gezegd". „Dat was correct," riepen Porthos en Aramis.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2