RAAD WINKEL IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! Uit Bergen Vrijdag 16 April 1937. Tweede blad Het optreden van den heer Noor af gekeurd. Grond verkocht voor bouw van telefoongebouwtje. Nieuwe schoolgeldverordening vast gesteld. Men kan goedkooper bij particulieren leenen, aldus de heer Kamp. Geen belasting voor ex ploitatie van radiocentrales. Uit breiding van de begraafplaats in het vrije bedrijf? Vergadering van den Raad op Donderdag Ï5 April 1937, 's middags om half twee. Voorzitter de heer J. H. Zwart, burgemees ter, tevens secretaris. Allen zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. We vermelden o.a.: Door B. en W. is tot tijdelijk ondenvijzeres aan de L. O. school te Lutjewinkel benoemd Mcj. Schermer te Schoorl en tot tijdelijk onderwijzer aan de school te Winkel de heer F. van Duin te Alkmaar. Proces-verbaal kasveiïficatie. Een schrijven van den Minister van Fi nanciën, houdende vaststelling van het quo tiënt, bedoeld in art. 21 tweede lid van het Financieelc Verhoudingsbesluit, over het boekingstijdvak 19351936 op f 18.61. Een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, houdende de bepaling van het bedrag der uitkeering, bedoeld in art. 3 letter b. der Wet. van 15 Juli 1929, sedert gewijzigd, voor het uitkeeringsjaar 1937—1938. Een schrijven van den heer H. G. Noor te Nieuwe Schans, waarin <fcze bedankt voor de benoeming tot onderwijzer te Winkel. Benoeming onderwijzer aan de O. L. school te Winkel. Ter voorziening in de vacature door be danken van den lieer H. G. Noor, leggen B. en B. de volgende voordracht voor: 1. S. Bakker te Petten; 2. H. Loning te Weesperkarspel. Datum van ingang op een nader door B. en W. te bepalen dag. De heer Engel zegt, dat 't vorig maal is misgeloopcn en geeft in overweging den betrokken sollicitant eerst te polsen, andei's kan het wel weer een fiasco worden. Zal het nu aangenomen worden? De Voorzitter deelt mede, dat het bedan ken van den heer Noor ook hem koud op het dak is gevallen, omdat de heer Noor z^o graag in Noord-Holland was. De heer Bakker zal zeer vermoedelijk deze benoe ming aannemen. De heer Dekker zegt, dat het wellicht an ders was geloopen, wanneer de sollicitanten kennis van do voordracht hadden gekregen. Dan had de heer Noor wellicht bericht ge stuurd te zullen bedanken, wat voor de heer Bakker pleizieriger zóu zijn geweest. We hadden dan meteen den heer Bakker kun nen benoemen. Benoemd met algemeene stemmen wordt hierna de heer Bakker. Algemeen wordt, het optreden van den heer Noor sterk veroordeeld. Verkoop van grond aan den Staat. B. en W. stellen voor aan den Staat te .verkoopen bij besluit een perceel, groot 9x 11 meter, zijnde een deel van het kad. perceel gemeente Winkel, sectie B. No. 1115 voor den prijs van f 1.50 per M2. De kosten van overdrati-VA Aea laste van den kooper. - Tieh' laste van het te'kc/open permA en (er. laste van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Winkel, sectie B. No. 1115 en 1100 wordt een erfdienstbaarheid gevestigd voor het hebben en houden van samen groot pl.m. 60 x 100 c.M. gedeeltelijk beweegbaar en bezet met ondoorzichtig glas. Het aan brengen en onderhouden van een terrein afscheiding geschiedt door en voor rekening .van het Rijk. En verder op voorwaarden als in het schrijven van het hoofd van den Rijksge bouwendienst zijn aangegeven. Nadat eenige inlichtingen zijn verstrekt Wordt conform het voorstel besloten. Vragen wil ik het hem niet. Maar nou heb ik laatst gemerkt, dat hg, als er een ander bij is, graag de royale Piet uithangt. De rest begrijp je zeker al, hè? Ik vertel jou straks, zoo heel terloops, maar natuurlijk zóó, dat hij het hoort, dat ik het daar gezien heb en dat het spotgoedkoop is, dan vraag jij den prijs, snapje? Ik noem dien en dan zeg jij, ,.ach, wat goedkoop!" En dan moet het al heel raar zijn als hij dan niet uit zijn slof schiet. En doet-ie dat, dan krijg jij die zwarte mantel van mij, je weet wel. met die bont kraag, die vind je toch zoo leuk?" „Ik wou, dat je daar niet over begon waar ik bij was." zei Diny, uit haar humeur. „Kind, dat is juist de heele opzet. Ieder tnensch moet zoo op z'n eigen manier aange pakt worden. En als je dat eenmaal weet, nou, dan regel je een en ander daarnaar. Tien tegen een dat-ie hapt... Maar stil, daar ko men de anderen. Laat niet merken hoor, dat hÜ ons wacht, anders klampt Ina hem weer aan. Die dwarrelt me toch al een beetje teveel naar m'n zin om hem heen. En van avond kan ik haar heelemaal niet hebben." De anderen kwamen met veel lawaai de kleedkamer binnenstormen. „Zeg, waar was jij gebleven? De baas heeft je gemist bij het laatste deel van de finale", riep er een tot Lottie. „Heeft-ie me gemist?" vroeg ze, zonder 4e aan haar gestelde vraag te beantwoorden. Behandeld worden hierna eenige school geld- en hondenbelastingreclames, waarbij conform de voorstellen van B. en W. wordt besloten. Verordening heffing van school geld. B. en W. stellen voor vast te stellen een verordening op de heffing van schoolgeld, omdat de bestaande verordening na 1 Mei 1937 niet meer van kracht is. Bij deze verordening wordt het school geld berekend naar het totaal der hoofd sommen aan gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting (vermengde hoofdsom). Het schoolgeld voor gewoon lager onder wijs en voor uitgebreid lager onderwijs be draagt per leerling en per jaar, indien de gemengde hoofdsom is gesteld op f2, resp. f 3 en f 6," op f 4 f 3.50 en f 7; op f 6 f 4 of f 8, enz. enz. Indien de gemengde hoofdsom is gesteld op f 62, bedraagt het. schoolgeld voor 1. o. en u. 1. o. resp. f 28 en f 56, indien op f 172 of meer f 60 en f 120. Op een desbetreffende vraag van den heer Dekker deelt de Voorzitter mede, dat. de verordening is opgemaakt naar een reeds goedgekeurde uit den omtrek, voor 1. o. ten minste. De heer Dekker vindt de tarieven, vooral voor het u.l.o. aan den hoogen kant. Kun nen de tarieven nog niet verlaagd worden? De Voorzitter zegt er juist zoo over te denken, maar zet uiteen, dat de tarieven niet hooger zijn, dan die van de bestaande ver ordening, wat spr. met eenige voorbeelden illustreert. De verordening wordt ten slotte vastge steld. Leerling voor de gasfabriek. In de vergadering van de commissie van beheer van de gemeenschappelijke Gas fabriek van 21 Jan. 1937 is besloten in ver band met het onverwacht geheel defect ra ken van de bestaande achtretortover, over te gaan tot het weder opnieuw inbouwen hiervan. In verband daarmede verzocht die Com missie do raden der beide gemeenten een gcldlecning aan te gaan van f 4680. af te lossen in 10 jaren. Den Raad dezer gemeen te wordt verzocht een geldleening aan te gaam van f 2340.—. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en deze geldleening aan te gaan met de Ned. Middenstandsbank, kantoor Schagen, tegen een rente van 3% pet., half jaarlijks te voldoen, af te lossen in 10 jaar, jaarlijks f 234.vervroegde of versterkte aflossing minstens 2 maanden van te voren schriftelijk aanzeggen onder betaling van 1 pet. boete gedurende de eerste vijf jaren. Afsluitprovisie pet. De heer Kamp vraagt of het niet te pro- beeren was geweest de leening bij particu lieren te plaatsen, met het oog op den la gen rentestandaard. Vroeger was dat veel de gewoonte en men kan dan goedkooper terecht».»-• De Voorzitter antwoordde, dat hij het in de gemeente heeft geprobeerd, maar hij kon niet. minder dan 4 pet. Maar wellicht willen anderen het wel voor minder doen. De heer Kamp geeft in overweging een advertentie te plaatsen. De Voorzitter zegt de wenk voor een vol gende maal ter harte te zullen nemen. Conform het voorstel wordt hierna be sloten. Verzekering tegen brandschade van de gemeente-eigendommen. Door verschillende maatschappijen is opgave gedaan van de door de gemeente Winkel te betalen premiën bij eventuecle verzekering harer eigendommen bij die maa tschappij en De maatschappijen die de billijkste pre miën vragen zijn: De Onderlinge Brandwaarborg Maatschap pij van Woudsend, vaste premie f 0.30 per mille; De Eerste Nederlandsche Maatschap pij tegen Brandschade te Tiel, premie voor gebouwen van steen met pannen gedekt f 0.35 per mille, en wanneer de gebouwen niet gevaarlijk helend zijn ook f 0.30 per mille. B. en W. stellen voor de gemeenteeigen dommen bij een dezer maatschappijen te „Dat is een goed teeken. Als ze je missen is het een bewijs, dat je opvalt." „Je moet zeker weer naar je rijken vriend, dat je zoo'n haast hebt," riep Ina sarcas tisch uit. „Kind, je hebt je roeping gemist, je had helderziende moeten worden. Dan had je mis schien méér succes gehad dan nu!" Met een nonchalant gebaar wipte zij haar zilveren dansschoentjes uit. „Ik heb in ieder geval meer routine dan jij. Ik heb al aan zeven of acht revues mee gedaan, daar kan jij nog niet aan tippen," riep de andere geraakt en vervolgde als ant woord op Lottie's smalend lachen: „Weet je waar jij alleen goed voor bent...?" „Of ik dat weet. Voor hetzelfde, waar jij graag goed genoeg voor zou zijn, maar waar je de kans niet voor hebt! Nou weet je het! En nou, bonsoir ladies, als ik straks achter de champagne zit, zal ik nog eens aan jullie denken. Ga je mee Diny?" Ina keek hen spotlachend na. „Die kleedster moet nog eens doen alsof ze de onschuld in persoon is. Als ze dat was, zou ze niet zoo dik met héér zijn, riep ze verbol gen uit. De anderen spraken verward door een. Die onderlinge ruzies waren te vaak voorkomend, dat ze zich er nog erg druk om maakten. Bovendien had ieder haar eigen be sognes. De eenige, die er zich ook nu weer aan ergerde was Diny, en ze liet niet na er Lottie, in de gang die naar den artisten-uit- gang voerde, over onder handen te nemen. Maar Lottie haalde de schouders op. Wou ze soms, dat zij zich een beetje op d'r kop liet zitten? Ze zouden nog wel anders op hun neus kijken als zij in de volgende revue een rol kreeg. Dan zouden ze nog veel harder schelden. Daar stond de wagen, die blauwe... Had Diny nu nog spijt? Tegen haar zin stapte ze in de luxueuze auto's na eerst door Lottie als haar beste vrien den aan Van Dalen voorgesteld te zjjn. Ze verzekeren, wanneer de loopende polissen zijn afgeloopen. Dit voorstel wordt teruggenomen, omdat de polissen nog verscheidene jaren loopen. Steunverleening B. Ingevolge circulaire van den Minister van Sociale Zaken, behooren gemeenten, welke voor een bijdrage in aanmerking wenschen te komen voor extra hulp aan werkloozen in 1937, vóór 1 Juli 1937 een aanvraag in te sturen. Ten laste van deze gemeente zal hiervoor komen een bedrag van f52.terwijl door den Minister van Sociale Zaken 26 X f3.30 zal worden bijgedragen. B. en W. stellen voor een zoodanige aan vraag in te dienen. Aldus besloten. Verlenging vergunning radio distributie. Bij schrijven deelt de Directeur-Generaal der P.T.T. mede, dat de Rijksmachtigingen voor radiodistributie in deze gemeente in Aprii-Mei 1937 afloopen. In verband met een eventueele verlenging der Rijksmachtiging verzoekt de Directeur- Generaal te willen medcdeelen of het ge meentebestuur bereid is de gemeentelijke vergunningen voor den tijd der Rijksmachti ging te willen verlengen. Dit is tot 1 Mei 1942 met de bepaling dat deze termijn na ommegang wederom met vijf jaren, dit is tot 1 Mei 1947 verlengd kan worden, indien mocht blijken dat bij het beëindigen van den eerstbedoclden vijfjarigen termijn daar tegen geen technische en/of exploitatieve be zwaren kunnen worden aangevoerd. B. en W. stellen voor de desbetreffende vergunningen aan de heeren J. Blom en G. de Geus te verlengen voor den duur der Rijksmachtiging. De heer De Veer vraaet of het niet ge- wenscht is, voor de vergunning te verleenen, te probeeren of er iets voor is te krijgen. De Voorzitter zegt, dat er in B. en W. niet over een belasting of iets dergelijks is gesproken. De heer v. Zoonen dacht dat geen belas ting mocht worden geheven. De heer De Veer merkt op, dat we een monopolie geven en als men daar in gaat handelen, dan kunnen wij er ook wel van mee plukken. De heer Brugman is niet voor zoo'n hef fing, uiteindelijk zullen de gebruikers het weer moeten betalen. Wel vindt spr. hel streven loffelijk om meer geld in kas te krijgen, maar spr. gelooft niet, dat zulks moet gebeuren door nieuwe belastingen. De heer Dekker wijst er nog op, dat ge meentelijke exploitatie zeer kostbaar zou zijn. De heer De Veer zegt het idee slechts in overweging te hebben gegeven. Overeenkomstig het voorstel wordt dan besloten. Volgt het voorstel tot aankoop van strook jes grond aan de Molenkade voor verbree ding van den weg. Goedgevonden. Besloten wordt tot onderhandschen ver huur van grasgewas van kaden, wegen en rietgewas. De rondvraag. De heer Kamp zegt, dat er bij den Nieuwen weg naar Limmerschouw geen afvoer is voor het water. Het zou goed zijn als er wél afvoer was. De Voorzitter zegt toe er met het Hoog heemraadschap over te zullen spreken. De heer Dekker wil er even aan herin neren, dat indertijd is gezegd, dat, wanneer er weer een nieuwen veldwachter komt, hij ook dient te wonen in de woning, welke er voor gebouwd is. Nu er een opvolger van Velthuys komt, zou spr. gaarne zien, dat die in de woning komt, welke voor den veld wachter dient. Verder vraagt spr. of de grond, die vrij komt bij de aanleg van het zwembad, be schikbaar komt voor de verhooging van de begraafplaats, ja of nee. De Voorzitter antwoordt, dat de kwestie van de veldwachterswoning de aandacht heeft van B. en W. en deelt mede, dat de veldwachterswoning vermoedelijk vrij zal komen. Wat de andere vraag betreft, eerst is al dus geredeneerd, dat we door de aankoop van grond de stichting zouden ontlasten. De Heidemaatschappij was daar echter niet voor. Later is de voorzitter van de stichting bij spr. gekomen en heeft gevraagd: Kun nen jullie den grond niet overnemen? Bij de toestemming voor de begraafplaats is de grond echter niet inbegrepen. Toen is zat achterin en had zoodoende gelegenheid Lottie's vriend eens goed op te nemen. Hij maakte geen aangenamen indruk. Hoe wel niet onknap, had hij toch iets in zijn ge zicht, dat Diny al direct tegenstond. Na en kele oogenblikken wist ze wat het was. Hij was het type man, dat veel dronk. Zijn oogen verrieden dat nog meer dan zijn overmatig roode kleur. Hij was misschien wel eens zoo oud als Lottie en Diny begreep niet goed wat zij in dien man zag. Beider gesprek ging al direct over waar ze naar toe zouden gaan. Lottie prefereerde een gelegenheid waar ze konden dansen. Goed, dan gingen ze naar de „Atlantic". Diny had het liefst direct naar huis gegaan. Met den dag viel Lottie haar meer tegen en was het niet dat zij zich in zekeren zin aan haar ver plicht gevoelde, zou zij er niet over gedacht hebben haar zin te doen. Zij ergerde zich aan haar eigen zwakheid, die haar weerhouden had het pertinent te weigeren. Ze voelde maar al te duidelijk, dat ze. door nu mee te gaan op den verkeerden weg was. Lottie trok haar hoe langer hoe meer naar haar leven tje toe en dat wou ze niet. Ze zou het haar morgen meteen zeggen. Lottie moest toch zelf ook inzien, dat hun levensopvattingen te veel uiteenliepen. Een geregelde omvang tus- schen hen beiden was daardoor op den duur onmogelijk. Ook op Marry had het een verkeerde in vloed. Ze was 's Zondags niet langer tevreden met een flinke wandeling. Tante Lottie had haar gewend altijd een winkel binnen te gaan om te snoepen. Neen, dat ging niet langer. Lottie mocht het ondankbaar vinden of niet, ze zou morgen meteen den knoop doorhakken. Eerst had ze nog gedacht om het voor die paar weken maar zoo te laten, dan vertrok Lottie immers naar Amsterdam en vandaar naar Rotterdam voor enkele maanden. Misschien zag ze haar dan wel nooit meer, dan zou ze geen kwestie behoeven te maken ook Maar nu ze haar zoo naast die van Dalen Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bil Uw winkelier verkrijgbaar. door den Voorzitter gezegd: Jullie hebt ons ook geholpen, wij doen de grond cadeau. Een besluit is echter nog niet genomen; laten we hopen, dat we den grond cadeau krijgen. De lieer Brugman constateert, dat een jaar geleden is besloten voor de uitbreiding den grond aan te koopen. Het zint hem niet, dat er niets is gebeurd. Het zwembad is voor de begraafplaats gegaan. Spr. hoopt niet., dat de raadsleden later met verwijten zullen komen; hij heeft gezegd, dat de be graafplaats voor het zwembad moet gaan; dat is z.i. de juiste volgorde. De Voorzitter wil het voorgaan van de bad- en zweminrichting motiveeren. Wan neer er begonnen was met de begraafplaats, dan had liet zwembad dit jaar niet geëx ploiteerd kunnen worden. In de gemeente viel een strooming waar te nemen ten gunste van het zwembad en daarom is m«en begonnen met. het zwembad. Zoo mogelijk zou dan gelijk een aanvang worden ge maakt met de werkzaamheden op de be graafplaats. We zijn bovendien afhankelijk van de stichting, omdat we den grond moeten hebben. In don tijd van een jaar of meer zal er menschelijkerwijze gesproken, geen behoefte zijn aan uitbreiding. Is die be hoefte er, dan kan het werk wel klaar zijn. De burgerij wordt nu ook meer plezier gedaan, dan dat de exploitatie een jaar zou worden opgeschort. Daar komt nog bij, dat we over weinig werkloozen beschikken. De heer Brugman herhaalt, dat z. i. de juiste volgorde is: eerst de wegen, en be graafplaats, dan het zwembad. De heer Dekker noemt het logisch, dat het bad voor gaat. anders toch kunnen we geen grond kri'sren. we moeten daar wel be ginnen. Noodwendig moet de volgorde an ders loopen, dan door den heer Brugman wordt aangegeven. De heer Kamp is er ook voor, om de juiste volgorde te handhaven. Wanneer er verschillen zijn in B. en W., aldus spr., waarom wordt dan niet eens een spoed vergadering bijeengeroepen, waar dan had kunnen worden uiteengezet, waarom de voorkeur aan het zwembad wordt gegeven. De Voorzitter zegt, dat er geen verschillen waren in B. en W. De heer Brugman merkt op, dat hij toch altijd, vrij pertinent z'n standpunt heeft uit eengezet. De heer Van Zoonen vestigt er de aandacht op. dat de uitvoering van het werk aan het zwembad buiten de bevoegdheid van den raad om gaat. Spr. heeft vroeger reeds gezegd, dat wan neer overal tegelijk moest worden gewerkt, de zaak in elkaar loopt. Maar als er nu een strooming bestaat, welke het noodzakelijk oordeelt, dat de uitbreiding moet plaats heb ben, dan zou spr. het werk normaal willen doen uitvoeren. Dergelijke noodzakelijke werken moeten niet in werkverschaffing worden uitgevoerd .dat is een belemmering voor de terugkeer naar normale verhou dingen, waaraan spr. voortaan niet meer zal medewerken. De heer Raven heeft uit de besprekingen beluisterd, dat er groote behoefte aan uit breiding van de begraafplaats bestaat. Spr. zag zitten en haar poeslieve maniertjes gade sloeg, kon ze een gevoel van walgiag niet onderdrukken en had ze er voorgoed genoeg van. Waarom was ze niet flink en zei ze het meteen? Maar dan zou ze Lottie kleineeren tegenover dien van Dalen. Wie weet wat die in haar zag... En dat ze door haar in narig heid zou komen, dat had ze nu ook niet aan haar verdiend. Neen. dezen eenen avond moest ze nu maar meemaken. In het drukbezette, mondaine lokaal waar zij binnenkwamen, werd, toen men van Dalen herkende, direct een plaatsje vrg gemaakt. Hij scheen hier dus een geziene gast te zyn. „Toevallig hetzelfde tafeltje van straks, mijnheer," zei de gedienstige ober. Hij was hier dus al geweest. Nu Diny, tegen over hem gezeten, hem goed in het gezicht keek, zag ze ook dat hij al veel gedronken had. Hij nam weinig notitie van haar, wijdde, verliefd doende, al zijn aandacht aan Lottie. Op kennersmanier had hij eenige uitge zochte spijzen besteld. Lottie had haar zin gekregen, er kwam champagne op tafel. Ze danste en lachte en amuseerde zich kostelijk en zij, Diny, deed alsof. Ze wilde niet ondankbaar schijnen, maar zou toch blij zijn als het sluitingsuur aangekondigd werd, al was het alleen maar omdat ze constateerde dat van Dalen steeds maar doordronk. Met angst bedacht ze dat hij hun straks, in dien toestand, naar huis zou moeten rijden. Lottie raadde haar gedachten en lachte haar vrees weg. Hij dronk altijd zooveel en dan had hg het stuur nog vaster in zijn hand dan anders. Vond Diny hem niet geweldig? En dat van dien mantel, dat was in orde, dat had ze hem al onder het dansen gevraagd. Hg was ook in zoo'n reuze-bui! Toen de lichten werden getemperd stonden ze op. Van Dalen vond het jammer dat het al tijd was, juist nu het gezellig werd, moest je weg. Maar hij wist nog een aardige nacht gelegenheid... Maar nu protesteerde Diny toch. Ze konden gerust gaan, maar zij ging stelt voor het besluit om dit werk in werk verschaffing te doen uitvoeren, in te trek ken en het in het vrije bedrijf te doen uit voeren. De heer Engel zou dit voorstel eerst on der oogen willen zien, eerst een onderzoek willen instellen, waarmede de heer Raven zich kan vereenigen. In dezen zin wordt dan besloten. Hierna sluiting. BERGER SPORTVEREENIGING De wedstrijd, waarover al reeds weken lang het gesprek in voetbalkringen gaat, zal dan nu eindelijk Zondag a.s. worden gespeeld. Met toestemming van het bestuur van den N.H.V.B. zal er namelijk een enke le ontmoeting plaats vinden tusschen de eerste elftallen der R.K. Voetbalvereniging „Berdos" en van B.S.V. op het Berdosterrein achter het abattoir te Alkmaar. Natuurlijk vraagt een elk zich af: wie zal dat winnen? Velen zijn geneigd al reeds onmiddellijk B. S.V. als overwinnaar aan te wijzen en zij gronden hun meening op de fraaie resulta ten door de Kerkedijkbcwoncrs in het afge- loonen seizoen behaald. Wij behooren ech ter niet tot diegenen. Integendeel; wij ge- looven zelfs dat wil B.S.V. inderdaad win nen zij er hard zeer hard voor zal moe ten werken. Technisch zal het spel dei* B. S.V.'ers misschien beter zijn dan dat van Berdos, maar daar staat tegenover, dat de groenhenulers zich ongetwijfeld met een ge weldig enthousiasme in den strijd zullen werpen. B.S.V. zal met het volgende elftal in het veld komen: Doel J. Halff; achter, P. Beeld man en J. Tuyn; midden, J. Ludding; J'. Peetoom en B. van Diepen; voor, H. Plomp C. Hoogvorst, C. Koster, A. v. d. Berg en H. Fillet (voor). De reserves spelen Zondagmorgen om elf uur hun laatsten wedstrijd tegen Koedijk 2. Aangezien Egm. Boys 2 j.1. Zondag ver loor, loopt B.S.V. 2 geen degradatiegevaar meer. De b-adspiranten komen tegen Alcm. Vic- trix a voor een moeilijken wedstrijd te staan en zullen goed doen met te winnen, willen zij tenminste nog een kleine kans op de tweede plaats behouden. BERGEN*S MANNENKOOR Jubileum-uitvoering in de Rus' tende Jager Medewerking: Alkmaarsch Strijkorkest en Michel Gobels, tenor. Een avond, zooals we er in Bergen veel te weinig krijgen helaas! Een avond vol intens kunstgenot; muziek en zang van oude- en moderne meesters. Een programma, rijk aan variatie; misschien iets te lang! Maar dat heeft hetg eheel nietg eschaad. Het, ge heel, dat geworden is tot een gave uitvoe ring, waartoe Bergen's Mannenkoor, onder leiding van zijn bekwamen directeur Karei Böhne; 'KefAlkhmarsciW "Strijkkwartet, ge dirigeerd door Albert Sluyter en de solist Michel Gobels, ieder voor zich hét hunr.e hebben bijgedragen. Misschien was de keuze der programma nummers niet in alle opzichten juist, wer den muziek en zang hier en daar niet be grepen, maar dat doet natuurlijk niets afaan de waarde van het geheel. Het Koor opende met Andr's Alt Englisch Vesperge Sang: een hobby blijkbaar van den directeur, die geen uitvoering laat voorbij gaan, zonder dit nummer een eereplaats op het programma te geven. De stemmen klonken als steeds zuiver en vol, wij beluis terden o.a. eenige zeer fraaie baritons. Toch is 't jammer dat 't koor niet over meer ma teriaal beschikt, het zou het geheel onge twijfeld ten goede komen. Het ligt niet in onze bedoeling alle pro gramma-nummers afzonderlijk te bespreken wij doen dus enkele grepen. in het eerste orkest-nummer Sonate Bes- dur van Agostino Steffani, had Albert Sluy ter zichtbaar moeite zijn orkest mee te krijgen en was ook Ue eenheid er niet altijd. In Handel's Menuet uit de opera „Berenice" ging het al heel wat beter en later na de pauze werd Johan Stanitz' Or kest-trio in D., schier vlekeloos uitge voerd. Vooral het Allegro was prachtig van niet mee. Ze hoefden haar niet thuis te bren gen ook, zoo ver was het niet en anders nam ze wel een taxi. Maar daar wou van Dalen niet van hooren. Als ze niet mee wou, goed, hg zou zich met Lottie alleen ook wel amu seeren, maar naar huis brachten ze haar, daar ging niets van af... Toen ze even daarna wegreden stonden de portier van de „Atlantic" en een auto-wacht den wagen hoofdschuddend na te staren. „Schande is het," riep de auto-wacht ver ontwaardigd uit, „dat iemand in zoo'n toe stand achter het stuur durft te gaan zitten." Diny was verre van gerust. Mét spanning volgde ze iedere zwenking van den wagen. Zelfs Lottie maande van Dalen tot voorzichtig heid aan toen ze door de smalle straten der binnenstad reden. Hij spotte met hun angst, maakte gewaagde grappen met het stuur, liet dan den wagen ineens snel, veel te snel voor uitschieten. Lottie, die hem kende, zag hoe hij zich inspande. Ze begreep dat hij in geen geval wilde laten merken dat hg het stuur niet geheel en al in zgn macht had. Nu stond ook héér gezicht ernstig. Opeens zag ze een wagen met vrij groote snelheid uit een zij straat komen. Een botsing dreigde... Van Dalen probeerde te remmen. Het lukte hem niet... Lottie greep doodelijk verschrikt zijn arm... Dan plotseling, een harde stoot, een knal, een angstig gillen... Van alle kanten snelden menschen toe. Zij vormden een dichte haag om den gekantelden wagen. De aan gereden taxi stond een eind verder, zwaar be schadigd, maar de chauffeur was ongedeerd... Veel erger was het met de anderen gesteld. Van Dalen lag bewusteloos achter het stuur. Lottie, zonder letsel, maar buiten zichzelf van schrik, schreeuwde zenuwachtig-gillend om hulp... Op dat oogenblik verloor Diny het bewustzijn... Een ziekenauto naderde. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 5