Voetbal Moeilijke wedstrijd voor Go Ahead Kampioenschap van Nederland K*N.V.B+~Beker N.H.V.B. Beroemde buitenlaodsche zwemsters met Mei land in ons Buitenland Kwestie met twee Duitsche politieke vluchtelingen Ajax kan zich herstellen. Laatste kans voor 't Gooi en Enschedesche Boys Texel naar Q.S.C. Behouden Go Ahead en Ajax de leiding? Nu momenteel Go Ahead en Ajax de leiding hebben in de kampioenscompetitie, is het van- Zelfsprekend, dat de meeste belangstelling naar hen uitgaat. Het is anders zoo, dat Zondagmiddag half vijf best 4 clubs met 4 punten aan het hoofd kunnen gaan! Het krachtsverschil is immers zoo gering, dat dit lang niet tot de onmogelijkheden behoort. Het programma voor Zondag is: Be Quick—Go Ahead en AjaxPSV. De club van de Halle's staat voor de uiterst moeilijke taak om het er beter in Groningen af te brengen dan een Feyenoord, dat met 2—3 klop kreeg! Of het hun geluk ken zal? Dat zal heelemaal afhangen van den vorm, waarin ze zullen spelen. Zooals ze Zon dag speelden vooral de voorhoede! is er geen vuiltje aan de lucht, maarwas die wedstryd tegen PSV geen uitvlieger? De wed strijd in het Harensche Stadion zal het ons leefen In Amsterdam ontmoeten elkaar de clubs, die j.1. Zondag beiden verloren hebben met 03 en die er dus beiden op uit zullen zyn, zich zoo vlug mogelijk te herstellen, want: de kans op den titel loopt ernstig gevaar! De verliezer raakt een heel eind achterop, wel licht zóó ver, dat inhalen niet meer mogelijk zal zijn... We houden het op de club van An- deriessen. Om een plaats eerste klasse in de 't Gooi: er op of er onder. 't Gooi, dat, nadat de drie concurrenten el kaar eenmaal ontmoet hebben, het minste aantal punten heeft, koos: den returnwedstrijd tegen de plaatsgenoote Hilversum. Het wordt een ,,er op of er onder" voor de geelzwarten, want als zij verliezen zijn zij verder uitgeschakeld, maar winnen zij, dan be houden zij een uitstekende kans. De eerste maal werd het een gelijk spel tusschcn deze twee, het zal er deze keer, na intense span ning, evenmin ver van af zijn. Z.F.C. opgepast! Zooals men weet, mag Z.F.C. geen enkel punt meer verspelen, wil zij in de eerste klasse blijven. Zondag ontvangt zij S.V.V., dat reeds Uitgeschakeld is, zoodat men geneigd is te veronderstellen, dat het een „zacht eitje" voor de thuisclub wordt. Als ZFC er zelf nu maar niet zoo over denkt, want anders kon zy nog wel eens slachtoffer van een fatale vergissing worden! Winnen, ZFC! De Enschedesche Boys in groot gevaar. Voor de Enschedesche Boys wordt het a.s. Zondag een zeer belangrijke dag. Zij spelen n.1. hun laatsten degradatiewedstrijd en wel in Hengelo tegen de club van die naam. De zaak staat zoo, dat zij niet eens meer ge lijk mogen spelen, want anders is de degra datie een feit. Er zit maar één ding voor de Boys op: winnen! En als dat mocht gelukken, dan blijven zij nog geheel afhankelijk van den, afloop van QuickHengelo. Er moet dus wel een wonder gebeuren, willen de Boys zich nog - Vamifmv^en. W.V.V.'s tweede overWnning in zicht? De Winschoter Voetbal Vereniging, welke zoo goed begonnen is aan de prorwatiecompe- tltie, ontvangt de andere tweede klaK.°-kam«- pioen, n.1. yHeerenveen. We hebben er zoo'n idee van. dat de W.V.V.-ers zich door een tweede overwinning met één been in de eerste klassen zullen plaatsen. Om een plaats tweede klasse. in de Volewyckers winnen van Bloemendaal. Door van het reeds gedegradeerde Bloemen daal te winnen, zullen De Volewijckers gelyk komen met HVC, zoodat in elk geval HVC Volewijckers de beslissing zal moeten brengen. Om een plaats derde klasse. in de Texel naar Q.S.C. Voor Zondag is vastgesteld Q.S.C.Texel, Zoodat de rivalen elkaar in twee weken tijds 2 maal ontmoeten. Het zeer groote belang aan dezen wedstrijd verbonden is natuurlijk duide lijk: Texel moet, voor eigen bestwil, de Wor- merveerders uitschakelen. Dat wil dus zeg gen, dat de thuisclub voor haar allerlaatste kansje ten strijde trekt en dat nog wel op eigen terrein, zoodat we gerust mogen aan nemen, dat de groenzwarten het nog lastiger zullen krijgen dan Zondag j.1. Toch is ook nu een overwinning noodzakelijk! Al is het er maar weer een van 10. Texel, maar winnen moeten jullie! We hadden liever gezien, dat Alkmaar de Q.S.C.-crs den genadeslag moest toedienen, dan zou Texel het in Wormerveer heel wat gemakkelijker hebben, maar, naar w\j vernemen, heeft Texel dezen gang van za ken zelf gewild. Waarom? Enfin, we hopen, dat het geen nadeelige gevolgen voor de groenzwarten zal hebben en dat zij met een kleine overwinning huiswaarts zullen kunnen trekken. Play on, Texel! Overige wedstryden. Tweede klasse A. HerculesV riendenschaar. Derde klasse A. AssendelftHollandia. z Ree. derde klasse A. HRC III—Hollandia II. KFC UI—West Frisla II. Derde ronde. Nog 2 clubs uit ons district zyn aangeble ven voor den K.N.V.B.-beker, n.1. HRC en Succes. Beiden hebben gunstige perspectieven, want elk speelt tegen een vierde klasser. HRC gaat naar Victoria en Succes ontvangt Elec- tra. We vertrouwen, dat beiden de vierde ronde zullen bereiken. Voor de derde ronde worden o.m. nog ge speeld De KennemersHEDW, AFCKinhelm en RivalenBeverwyk. Eerste klasse D. Wierlngerwaard of Atlas? Morgen spelen W. en A. hun laatsten wed strijd. De competitieleider heeft voor 'n zeer sportieve en spannende ontknooping gezorgd, door Atlas haar achterstand geheel in te laten halen. De stand is thans de vólgende: Wieringerwaard 17 12 4 1 83—24 28 Atlas 17 12 3 2 5421 27 Voor a.s. Zondag zijn nu vastgesteld: JVC Atlas en Wieringerwaard—Petten. Atlas kan kampioen worden, het kan op een beslissings wedstrijd uitdraaien, maar... de kans, dat de club van Hazeloop zich morgen den fel omstre den titel toeëigent is toch het allergrootst. Immers, indien W. van Petten wint, komt haar puntental boven het maximaal bereikbare van Atlas uit, hoe Wijker c.s. de Julianadorpers ook mochten kraken. Wie echter mocht meenén, dat W. morgen een gemakkelijke zege op de Pettemers zal behalen, is onkundig van den grooten eer, die P. er in stelt om in dezen voor een zoo spor tief mogelijke beslissing te stryden. We voorzien een interessanten strijd in het Sportpark, waar we in verband met de om standigheden, als bovengeschetst, geen hoog staand spel verwachten, omdat de uitslag den wedstrijd zal beheerschen. De achterstand van 1 punt maakt Atlas ge heel afhankelyk van Wieringerwaard'» falen! Met haar kleine kans voor oogen, za: JVC on getwijfeld geklopt worden door de Atlanters. (Aanvang 2 uur). Voor JVC wordt het er door deze, o.l. niet te voorkomen, nederlaag al weer niet beter op. Na het bezoek van Atlas resten haar nog 2 wedstrijden, n.1. Zeemacht thuis en HRC 4 uit. Zeemacht moet Zondag naar Oudesluis (2 uur). Gezien de noodzaak van puntenwinst voor de marinemenschen zal ons een succesje op Stammes c.s. niet verbazen, al was het maar een gelyk spel. Tweede klasse D. Succes 2 ontvangt Helder 5 (2 uur). We twijfelen er niet aan, of de Wieringers zullen het seizoen met een flinke overwinning be sluiten. Texel 2Helder 4 (2 uur) is een open strijd, waarvan weinig te zeggen valt. Derde klasse F. Succes 3 kan zich het bezoekende Helder 6 van het lyf houden (12 uur). De Cocksdorp komt thuis in het geweer tegen Zeemacht 2 (2 uur) waarmee de kampioenen niet al te veel moeite mogen hebben. Vierde klasse G. Texel 3 zal op eigen veld het hoofd moeten buigen voor Held. Boys 2 (12 uur). Vierde Klasse H. Als voorspel van den grooten stryd, wordt in het Sportpark gespeeld Wieringerwaard 2 Petten 2. Ook deze stryd is niet zonder ge wicht. De W.-reserves stryden hier voor hun laatste kans. Wint P. n.1., dan heeft ze verder een vrijen doormarsch, omdat haar restee- rende programma veel korter is dan dat van W. Winnen de roodbroeken echter, dan kun nen we nog een spannend slot verwachten, omdat W. in dat geval door haar resteerende wedstryden te winnen, bovenaan kan komen. We geven in dit treffen de beste kansen aan Petten (12 uur). Schagen 3 bekampt thuis Callantsoog 1 (10 uur). De kans is groot, dat C. geheel uitgeschakeld raakt. Dirkshorn 2—N. Niedorp 3 (2 uur) sluit de rij. Een zege der thuisclub is niet onwaar schijnlijk. Junioren De Helder-junioren zyn vrij. Adspiranten: In afd. S wordt alleen gespeeld. Helder d klopt thuis Succes b (10 uur), terwijl HRC c—JVC a (10 uur) een dubbeltje op z'n kant is. RAUCHBEKER. Voor de tweede ronde van District Den Helder ontmoeten HRC 2 en Helder 2 elkaar. De Racers moeten hun hoogere klasse in cijfers kunen uitdrukken. GOUDEN KRUIS. In het district Den Helder wordt niet ge speeld. Dc internationale zwemwedstrij den van het IJ te Amsterdam. Naar wij vornemen zijn de internationale zwemwedstrijden van het TJ definitief vast gesteld op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Mei in het sportfondsenbad te Amsterdam, beide malen des avonds om acht uur. Op den eersten avond komt Ragnhild Hvngcr in ieder geval uit op dc 200 meter rugslag, waarbij zij o.m. Nida Senff als tegenstandstor lieeft. Op den tweeden avond neemt de Decn- sche zwemster deel aan het nummer 400 meter borstcrawl en waarschijnlijk zal Rio Mastenbroek ook op dezen afstand starten. Valborg Christensen cn Martha Engfcldt Gcnenger nemen op beide avonden aan ver schillende nummers deel. Er zijn besprekingen gaan dc om op oen van beide avonden een waterpolowedstrijd te organiseeren tusschen het IJ en de West- Duitsche kampioensclub Duisburgcr S.V., waarin o.m. de internationale keeper Klin genburg cn de midvoor Schneidcr meespe len. Nuvolari gewond. Zondag a.s. wordt op het circuit van Va- lentino nabij Turijn ecu wedstrijd gehou den, waarvoor gisteren dc training aanving. Bij deze training vond een ernstig ongc\al plaats, waarvan dc bekende coureur Nuvo- NUVOLARI. lari het slachtoffer werd. Bij een der trai- ningsritten vloog de wagen van Nuvolari uit den bocht, dc auto sloeg over den kop, Nuvolari werd ernstig gewond opgenomen. De Italiaan liep kneuzingen aan de bors op en is naar het ziekenhuis overgebracht Indien zich geen complicaties voordoen, kun nen dc blessures van Nuvolari binnen een maand genezen zijn. Russisch goud op Londensche markt De onderhandelingen, welke te Londen zijn gevoerd tusschen de Sovjet-Russische en Britsche autoriteiten over den verkoop van Russisch goud in Engeland, zijn afge sloten. In het vervolg zal het niet meer noodig zijn dat de sovjet Unie haar goud naar de Vercenigdc Staten verscheept om betalingen te doen in andere landen. De desbetreffen de autoriteiten in Engeland hebben besloten de baren goud uit Rusland, welke het merk van dc autoriteiten te Moskou dragen, op de officiecle markt toe te laten. Dc zendingen komen reeds bin nen. Twee Sovjet-Russische schepen zijn giste ren te Tilbury aangekomen, elk met 38 kisten goud. In totaal zijn reeds ongeveer 120 kisten goud te Tilbury aangekomen. Engelsche oudstrijders bij Mussolini Mussolini heeft, gisteren de leiders der Engelsche oud-strijders, die zich te Rome bevinden tor gelegenheid van het internat. Oudst rljderscongics, ontvangen. Majoor Fetherstone Godley, dc voorzitter van de British Legion, hield een toespraak, waar in hij zeidc, dat de oudstrijders krachtig het gevoel hebben, dat de traditioncele vriend schap tusschen Engeland cn Italië moet worden gehandhaafd en dat de tegenwoordi ge wrijvingen geleidelijk cn snel zullen kunnen verdwijnen. Mussolini zcide in zijn antwoord, dat het bezoek van do Engelsche oudstrijders er toe zal bijdragen een beter wederzijdsch begrip tot stand te brengen. Geen nieuwe Fransche leening op langen termijn In do laatste vergadering van het natio naal comité van de C. G. T. hebben ver scheidene sprekers voorgesteld een leening opl angon termijn, groot tien milliard frank uit te geven voor het financieren van groote werken nadat, de tein.M.uste'hn.ï gereed zal zijn. In welingelichte kringen verklaart men. dat ge-en sprake is van een derge lijke leening. Minister van Financiën Auri- ol heeft reeds verklaard, dat dit jaar geen nieuwe leening op langen termijp zal wor den uitgeschreven, behalve de leening, welke bestemd is tot dekking van dc onkosten Ier laiu'rverdediging. De schatkist zal tol dekking van de kosten van 1937 leeningen op korten en middelabren termijn aangaan STRATEGISCHE WEGEN IN SILEZIË. Dc Poolsche pers meldt, dat in Duitsch— Silezië drie strategische autowegen worden aangelegd op verzoek der militaire autoritei ten. Alle drie de wegen komen aan de eene zijde op den grooten verkeersweg Berlijn— Breslau, aan de andere zijde bij de Poolsche grens. Faciliteiten voor bezoekers van de wereldtentoonstelling te Parijs Benzine-reductie voor automobi listen. Geen pas, doch bewijs Nederlanderschap. De Staatscourant van gisteren bevat het bericht, dat, blijkens mededeeling van het Fransche gezantschap, gedurende de wereld tentoonstelling te Parijs Nederlanders in Frankrijk zullen worden toegelaten op ver toon van een bewijs van Nederlanderschap te hunnen name. Tevens vernemen wij van de K.N.A.C., dat den buitenlandschen automobilisten, die een bezoek zullen brengen aan de Parijsche ten toonstelling, op den benzineprijs een reduc tie zal worden toegestaan van frs. 0.60 per liter, tot een maximum van 20 L. per dag. I-Iet verblijf moet tenminste vijf dagen du ren, terwijl ten hoogste voor 600 liter in het totaal reductie kan worden verleend. Deze reductie wordt verleend aan auto-tou- risten, die in het bezit zijn van een legiti- matiekaart en van oen carnet of aquit voor Frankrijk, tusschen 1 Mei en 31 October. Voedselstaking in een Poolsche mijn Vijftien arbeiders in uitgeputte toestand naar boven gebracht. De mijn „Max" te Michalkowitz wordt sedert Dinsdag door achthonderd arbeiders bezet gehouden Gisteren zijn de arbeiders onder den grond in voedselstaking gegaan. Het pro gramma der eischen der mijnwerkers bevat 65 punten. Vijftien moesten in volkomen uitgeputten toestand naar het ziekenhuis gebracht wor den. Een menigte van drieduizend nirn- schcn begaf zich daarop naar de woningen van leden der directie, waar de ruiten werden ingegooid. De politie werd met een hagelbui van steenen ontvangen, waardoor vele agenten verwondingen opliepen. Talrijke arrestaties in Dantzig Gisteren en eergisteren zijn talrijke leden van de oppositie in Danzig gearresteerd, vooral socialisten. In oppositiekringen gaat het gerucht, dat van zekere internationale zijde aan de au toriteiten van Danzig is verzocht de poli- tiedecrctcn van 10 Juli 1936 te wijzigen en het verbod van de socialistische partij op te heffen. De houding van de autoriteiten toont, aan, dat men deze maatregelen wil handhaven. De Senaat van Danzig ontkent verder, dat de in het buitenland verspreide geruchten over een invoeren van dc rassen-wetten van het Derde Rijk in Danzig juist zouden zijn. De onrust in Wazirisstan De Fakir van Ipi blijft halsstarrig Er zijn opnieuw berichten ontvangen over onrust in Waziristan (Britsch-Indië). Men gelooft, dat de militaire autoriteiten gedwon gen zullen zijn zeer spoedig krachtig op te treden. Vernomen wordt, dat de Fakir Ipi het ver zoenende advies van de conferentie der stam hoofden en de smeekbeden van verwanten van de hand heeft gewezen. Minister Runcuoian gaat uit de politiek? De minister van handel, Walter Runciman, heeft gisterenavond te kennen gegeven, dat hij voornemens is, het politieke leven vaar wel te zeggen, wanneer de regeering na dc kroningsfeesten zal worden gereconstrueerd. Runciman heeft aan het banket van de verecniging van Kamers van Koophandel te Londen zijn gehoor toevertrouwd, dat hij zich vermoeid begint to gcvoolen. „Ik heb", aldus Runciman, „mijn functies langer waar genomen dan wie mijner voorgangers ook en ik weet niet hoe lang ik daarmede qog zal voortgaan." Zooals men weet werd Runciman ecnigen tijd geleden in politieke kringen gedoodverfd ais dc waarschijnlijke opvolger van Ncville Chamberlain, den minister van financiën. Thans wordt meer en meer de naam van Sir John Simon genoemd. Simon en Runciman vertegenwoordigen beiden de nationale liboralon. VIJF PERSONEN IN EEN RIVIER GE WAAID EN VERDRONKEN. Eert hevige wind welke door de inwoners „Kochava" wordt genoemd, heeft aanzien lijke schade aangericht. Vijf personen zijn van een schip in dc Save (Zuid Slavië) ge waaid cn verdronken. De golven bereikten een hoogte van vier meter. Talrijke schepen werden van hun ankers geslagen. Een jong meisje dat in de rivier sprong, om zich van liet leven te beroovcn, werd door dezen wind gered. De stroom wierp haar terug op den oever. NIEUWE POLITIEKE MOORD IN PALESTIN Aj Arabisch politie-inspectenr dood geschoten. Halim Basta, een der oudste Arabische politie-inspecteurs in Palestina, is gisteren doodgeschoten, toen hij op straat liep. Halim Basta is geruimen tijd het doelwit geweest der terroristen te Haffa wegens zijn opspo ringen van overtreders. In den zomer van vorig jaar reeds was hij door een schot ern stig gewond. Eerst kortgeleden had hij zijn dienst hervat. De politieman, die als lijfwacht van Basta optrad, is gewond. De Internationale Roode Hulp verzoekt onze Justitie uitleve ring naar Dnitschland te voor komen. Van de zijde van de Internationale Roode Hulp, district Rotterdam, bereikte ons de mededeeling, dat twee Duitsche politieke vluchtelingen, de 3G-jarigc kapper Paul Lauer en de 33-jarige metaaldraaier Wal- ther Müller, die eenigen tijd geleden te Rot terdam zijn gearresteerd en in verband daarmede nog steeds in het hoofdbureau van politie aldaar vertoefden, gisteren Don derdag aan de Duitsche regeering zouden worden uitgeleverd. De emigrant Lauer zou, toen hij de des betreffende aanzegging kreeg, zich uit wan hoop in den pols gesneden hebben, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Van de zijde van de I.R.H. is den Minister van Justitie telegrafisch verzocht de uitwijzing te verhinde ren, daar deze voor de betrokkenen de ernstigste gevolgen zou hebben. De vreemdelingendienst, tot wien wij ons om nadere inlichtingen hebben gewend, be vestigde, dat Lauer, die zich politiek 'vluch teling noemt, zich indertijd in Duitschland inderdaad aan een politiek delict schuldig heeft gemaakt. Hij is daarvoor veroordeeld heeft zijn straf in haar geheel uitgezeten en is ontslagen. Daarop is de man naar Neder land gekomen, waar hij in krachtige termen zijn misnoegen over het Duitsche regime heeft geuit. Evenwel: hoezeer Lauer ook als politiek agitator beschouwd moet worden, men was in den Haag van meening, dat er geen enkele reden was om Lauer niet naar Duitschland terug te zenden. Er is hier dus geen sprake van uitlevering: men heeft hier te doen met een gewoon geval van uit leiding. Toen de politie Lauer mededeel de. dat hij uitgeleid zou worden, is de man baloorig geworden en heeft zich eenige verwondingen toegebracht, welke evenwel van onbeteekenenden aard zijn. Met Müller is het een geheei andere zaak. Uit niets is gebleken, dat M. actief politiek werkzaam is geweest cn er was. naar de vreemdelingendienst meedeelt, omtrent M. dan ook non geen enkele beslissinggenotmon inzake uitleiding. Het is dan ook verwonder lijk, dat de Internationale Roode Hulp M. in haar schrijven noemt. Een en ander is voor af reeds met den procureur-generaal in Den overlegd. Momenteel wordt de zaak, nadat minister van Scha ik van deze laatste ge beurtenissen op de hoogte is gesteld, nog eens nader onderzocht. Nog steeds regeerings- crisis in Catalonië Het probleem van de Catalaansche re- geeringscrisis, dat eenigen tijd geleden voor- loopig werd opgelost, wordt nog steeds in de pers besproken. Naar verluidt hebben onderhandelingen tusschen de verschillende politieke groepen, welke geruimen tijd wor den gevoerd, schipbreuk geleden, juist op het oogenblik, dat men meende een oplos sing te hebben gevonden, welke voor allen bevredigend was. Dc „Solidaridad Obrcra", het orgaan van dc C.N.T., noemt de onbuigzaamheid van de Geunificerd Socialistische Partii de oorzaak van het mislukken, terwijl „El Noticias", het orgaan van de U.G.T. schrijft, dat eigen lijk niemand dc schuld draagt, want allen zijn van mcening, dat het recht aan zijn zijde is. In den middag heeft Companys gisteren opnieuw getracht een oplossing te bereiken en heeft hij geconfereerd met de leiders van de organisaties. DE STAKINGEN AAN DE CLYDE EN DE BCWAPENING. Hoewel de stakingen aan de Clyde niet zonder betcekenis worden geacht, belem meren zij den arbeid in het kader van het Engolsche bcwapeningsprogram nog niet in sterke mate. In officiecle Britsche kringen verklaart men, dat van de 15000 stakers slechts 4300 voor dc bewapening werkten. Bovendien merkt men op, dat bij de vaststelling van het programma rekening is gehouden met mogelijkheden als die van een staking. PRINS NICOLAAS EN DE IJZEREN GARDE. De leiders der partij ..Alles voor het. Va derland", de vroegere „IJzeren Garde" heb ben besloten een heftige campagne te ont ketenen op het oogenblik, dat prins Nieo- laas van Roemenië, die in deze kringen zeer gezien Is, gedwongen zal worden het land te verlaten. De prins bevindt zich nog in het land. In tegenstelling met hetgeen eerst was gemeld wordt thans vernomen dat prins Nicolaas, die zooals men weet onlangs af stand hoeft gedaan van zijn praerogatieven. nog niet Roemenië heeft verlaten. HOOGE STRAFFEN BEPAALD. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft besloten het wetsontwerp, clnt is ingediend door Gavagan om de lynchjustitie tegen te gaan, naar den Senaat door te zen den. Het wetsontwerp beoogt hooge boeten en gevangenisstraffen op te leggen aan sheriffs en politiebeambten, die het lynchen toestaan en aan personen, die er aan deel nemen. BELGISCH BALLONVAARDER ZWAAR GEWOND. Bij Bolleme in het departement Vaucluse in Frankrijk, is een auto met Belgische officieren en oorlogsinvaliden, die terug keerden van een ontvangst bij den burge meester van Lvon. in botsing gekomen met een vrachtauto, Vior inzittenden van de personenauto. onder wie de bekende Belgi sche ballonvanrder Cockeivhorg. die eens den Gordon-Bennettwedstrijd gewonnen heeft, zijn ernstig gewond.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7