Binnenland Moord op Pastoor Litjens opgehelderd Buitenland Belgische communisten over een „Democratische entente" De intocht van het Prinselijk Paar te Soest. Hartelijke huldiging door de Soester bevolking. De Prinses en de Prins hebben gisteren hun intocht te Soest gedaan. Feestelijk uit gedost met slingers, bloemen en eerepoor ten, wachtte Soest het jonge paar. Overal wapperde blij het. dundoek. Om 11 uur luidden de kerkklokken de feestelijkheden in, waarna om 12 uur eeni- ge herauten te paard onder bazuingeschal de Soester bevolking kond deden van de komst van het jonge paar. Vreugdeschoten werden afgevuurd. Even kwart voor drie verlieten de Prinses en de Prins het paleis, vriendelijk wuivend naar de duizendkoppige mcnschenmassa, be stegen zij de fraaie met vier paarden a la Daumont bespannen gala-galèche. Nu ging het naar het raadhuis, alwaar na het Wil helmus en een bloemenhulde voor de Prin ses, de burgemeester een welkomstrede hield, waarin hij de verknochtheid van de Soestenaren aan het Oranjehuis tot uiting bracht. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. O. Dammers bood het prinselijk Paar vervolgens den tekst, van het, welkomstlied, gedicht door den heer E. van Eeden uit Soest, dat de schoolkinderen begeleid door de stafmuziek het prinselijk Paar toezon gen, gevolgd door „Wij willen Holland hou den." Hierna vervolgde de stoet zijn weg door een haag van menschen, vaandels en guirlandes. Lachend en wuivend stapten de Prinses en de Prins uit het rijtuig en op de stoep gekomen, keerden zij zich om en wendden zij zich naar het juichende en zingende pu bliek om dit voor het laatst terug te groe ten. BURGEMEESTER VAN SOEST ONWEL GEWORDEN. Tijdens den feestelijken Intocht van het Prinselijk Paar. Tijdens het oponthoud van den prinselij ken stoet voor het gemeentehuis te Soest, is de burgemeester, Mr. G. Deketh, direct na het uitspreken van zijn welkomstrede, onwel geworden. Door leden van het gemeentebe stuur werd de burgemeester ondersteund en naar het bordes van het raadhuis gebracht, waar hij op een stoel plaats nam. Zijn toe stand was evenwel van dien aard dat hij de rijtoer niet kon meemaken. De burgemeester is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De loco-burgemeester, de wethouder H. J. Gasille, heeft de verdere honneurs voor den heer Deketh waargenomen. Bezoek van het Prinselijk Paar aan Prins Bernhards Moeder H.K.H. zullen eenige dagen in Reckenwalde verblijven. Prinses Armgard von LlppeBiesterfeld, de Moeder van Prins Bernhard. Men meldt ons, dat het Prinselijk Paar voornemens is Zaterdag a.s. naar Recken walde te vertrekken ten einde een bezoek van eenige dagen te brengen aan de moeder van Prins Bernhard, wier gezondheid nog steeds te wenschen overlaat. Het kalk verbod komt in werking De Minister van Justitie heeft aan de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven een circulaire gezonden, waaraan het volgende wordt ontleend: In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan in den daaraan voorafgaanden tijd worden venvacht, dat onrechtmatig gebruik zal worden gemaakt van de openbare wegen en straten, van gebouwen, schuttingen en an dere voorwerpen aan die wegen en straten gelegen, voor het in het openbaar propa- geeren van politieke leuzen, hetgeen in het belang van de openbare orde ongewenscht is te achten. Naast de in talrijke gemeentelijke poli ticverordeningen voorkomende verbodsbe palingen tegen dit euvel, komt het den mi nister na overleg met zijn ambtenaar van Binnenlandsche Zaken gewenscht voor de aandacht nog eens te vestigen op een twee tal artikelen uit het wetboek van strafrecht, die ten deze toepassing zouden kunnen vin den, t.w. de artikelen 350 en 424. In het bijzonder het eerste artikel zal van belang moeten worden geacht, daar veelal beschadiging of vernieling van de voor ge noemde doeleinden gebruikte wegen, straten, muren, schuttingen, enz. het gevolg zal zijn. Voor wat de toepassing van art. 424 W. van S. ten deze betreft., verwijst de minister naar het arrest van den Hoogen Raad van 12 December 1921, n.j. 1922, blz. 278. Het is gewenscht, dat krachtig wordt op getreden tegen de overtreders van genoem de bepalingen, zoo noodig met inbeslagne ming van de door hen ter zake gebruikte voorwerpen. Vier gedetineerden leggen be kentenis af voor den Roermond- schen rechter. De vier verdachten van den moord, welke in den nacht van 19 op 20 Januari van het vorig jaar te Geysteren is gepleegd op pas toor G. J. J. Litjens, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het zijn J. en W. Jansen uit Belfeld, C. Dut en M. Hendriks, beiden uit Venlo, alle vier te Roermond gedetineerd. De feiten hadden zich, vlgs. het Hsbl., als volgt toegedragen: Zondagavond 19 Januari omstreeks tien uur werd aan de pastorie gebeld. De pastoor die alleen met zijn huishoudster thuis was, begaf zich naar de deur. Hij draaide het licht, dat zich bevond boven deze deur, aan en werd op hetzelfde oogenblik door eenige mannen gegrepen. Er ontstond in de sneeuw een hevige wor steling, waarbij de pastoor het onderspit moest delven. De onverlaten wierpen hem op den grond en bonden zijn armen op zijn rug met een touw vast. Vervolgens hebben zij het slachtoffer de gang in gesleept en de deur achter zich gesloten. Toen zij bemerk ten, dat de pastoor hen herkend had, hebben zij hem in koelen bloede met een handdoek gewurgd. De daders waren met zijn vieren en ter wijl twee van hen den pastoor onschadelijk maakten, begonnen de twee anderen den strooptocht door het huis. Eerst schoten zij een hond, die luid blafte, dood en daarna gingen zij de vertrekken binnen, waar zij de schrijftafel, kasten en het buffet open braken en den inhoud over den vloer ver spreidden. Daarna openden zij met een sleu tel, die zij uit de zakken van den inmiddels overleden pastoor hadden gehaald, de brand kast, zonder echter iets van hun gading te vinden. De huishoudster was verschrikt naar bo ven gevlucht. Na eenigen tijd kwam de po litie, die door den koster gealarmeerd was, ter plaatse. Tijdens het onderzoek rees zware verden king tegen twee zeer beruchte mannen, die vroeger in het naburige Wanssum gewoond hadden en die reeds vele processen achter den rug hadden. Zij werden gearresteerd, maar zij ontkenden ten stelligste. Men slaagde er vrij kort daarna in, ook een derde verdachte, een man uit Venlo, te arresteeren, maar ook deze ontkende. Gerui- men tijd verliep, dat men niets meer om trent den moord te Geysteren hoorde. In het midden van het vorig jaar, werd plotseling een man uit Venlo. wiens naam tot dat moment nob nimmer in ver band met den moord was genoemd, gear resteerd. Hij werd naar Roermond overge bracht, maar weer hoorde men niets meer, zoodat de publieke opinie begon aan te ne men, dat het onderzoek in den moord van Geysteren was afgeloopen. Dit was echter geenszins het geval. Opperwachtmeester Jansen van Galen, die inmiddels naar Venray was overgeplaatst, had evenals de Officier van Justitie te Roermond, mr. Rieter, de vaste overtuiging, dat de vier mannen de daders waren. Toen de vierde man werd gearresteerd, bleek al dadelijk, dat men hier met een zwaren reus te doen had en zijn voetafdruk ken klopten volkomen met de gevonden af drukken. Bekentenissen. De verklaringen van de vier mannen kwamen steeds meer met elkander in strijd Mededeelingen, die zij eerst hadden gedaan, herriepen zij en bij stukjes en brokjes kwam de waarheid aan het licht. Een der verdachten bezweek onder den overstelpenden bewijslast. doch de anderen bleven nog ontkennen, maar niet lang daar na volgde een tweede; en gistermorgen, toen zij nogmaals door den rechtcr-com- missaris mr. Van der Grinten en den offi cier van justitie aan den tand werden ge voeld. en al het bewijsmateriaal nog eens te berde werd gebracht en met grooten ernst op hun gemoed werd gewerkt, ga ven de verdachten zich gewonnen. Volledig hebben zij hun misdrijf bekend. Eindelijk is de moord van Geysteren tot klaarheid gebracht. Er mag zeer zeker wel een woord van warme hulde worden geuit aan het adres van opperwachtmeester Jansen van Galen, die met groote volharding en taai geduld zich aan de opheldering van dit misdrijf heeft gegeven. Doodelijk ongeluk te Berlicum 38-jarig wlelrijdster het slacht offer. Op den Nieuwen Weg langs de Zuidwil lemsvaart te Berlicum heeft zich gistermid dag omstreeks half vier een ernstig ver keersongeluk voorgedaan, dat een 38-jarige wiel rijdster het leven heeft gekost. Nabij het café „Berlicum's Huis" fietste de 38-jarige mej. B. uit Loosbroek in de rich ting Den Bosch. Achter haar reed een per sonenauto, bestuurd door den heer van Eupen uit Gemert. Bij het passeeren van een stilstaande auto is de wagen van den heer van E. met een hevigen klap tegen het rijwiel van mej. B. gebotst, De wielrijdster werd als het ware door de aüto geschept. Zij kwam tegen het spatbord van den wa gen terecht en vervolgens tegen de voorruit. Mej. B. was op slag dood. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. MOTORBOOTJE GEZONKEN TE ROTTERDAM. Kapitein en schipper gered. Gisterenmorgen omstreeks zeven uur is ter hoogte van de Parkkade te Rotterdam op ongeveer tien meter uit den wal de „Rhein- kontor II" uit het roer geloopen en in botsing gekomen met de motorboot VI. De motorboot zonk direct na de aanvaring, maar de kapi tein en de schipper slaagden er in zich op een werkbak, die daar ligt in verband met de werkzaamheden voor een nieuwen aan legsteiger voor de veerpont, (die een eind verplaatst wordt daar de tunnelwerken zulks noodzakelijk maken), in veiligheid te stel len. De staking bij de Ned. Scheeps bouwmaatschappij breidt zich uit Zal de H.M. „Tromp" bijtijds klaarkomen? Thans 900 sta kers en 500 werkenden. De wilde staking bij de Neder landsche scheepsbouw maatschappij aan de overzijde van het IJ te Am sterdam heeft gisteren wederom een belangrijke uitbreiding ondergaan. Na verschillende besprekingen op het terrein, besloten ruim driehon derd arbeiders zich aan te sluiten bij de stakers, waardoor hun aan tal bijna negenhonderd is geworden Het werk in de groote ijzerloods ligt thans vrijwel geheel stil, doordat ook de kraan drijvers, transporteurs en verscheidene ijzerwerkers de werf verlieten. Ook een aantal electriciens en jongere arbeiders heeft het werk neergelegd. Thans zijn nog vijfhonderd man aan het werk, die over de verschillende afdeelingen verdeeld zijn. Het werk ligt echter practisch geheel stil. Men twijfelt er reeds aan, dat de „Tromp" op 29 April a.s. gereed zal zijn voor de te wa ter lating. Onder de zich groepeerende stakers wer den pamfletten verspreid. In spanning wacht men thans de resulta ten der besprekingen tusschen de vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in demetaalindustrie, welke hedenmiddag zal plaats hebben, af. Kwajongens-onvoorzichtigheid 3Iet een hersenschudding bekocht Nabij de vuilverbranding in Amsterdam Noord is gisteren een twaalfjarige jongen, die achter een rijdende auto van de stads reiniging hing, van dit voertuig gevallen. Met een hersenschudding is de jongen naar het Binnengasthuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Ook de staking bij de Amster- damsche Droogdokmaatschappij breidt zich uit Voortdurend optreden van de politie. In den loop van den middag Is gisteren ook het aantal stakers bij de Amsterdam- sche Droogdok-Maatschappij tot ruim 160 ge stegen. De nachtploeg, die gistermiddag om vijf uur moest opkomen, werd opgewacht door een groote menigte stakers, die een veertig tal hoorders wisten te bewegen, niet aan het werk te gaan. Verschillende ijzerwerkers hadden zich reeds eerder bij hen aangeslo ten. De politie moest voortdurend optreden om de stakers tot kalmte te manen. De motorpolitie manoeuvreerde in hun on middellijke nabijheid en slaagde er in hen op een afstand van de werf te houden. De verzamelde stakers spoorden de arbeiders, die de werf verlieten aan, zich bij hen aan te sluiten, doch ernstige incidenten werden voorkomen. De werkende boorderjongens, ongeveer dertig, werden met een boot van de maat schappij naar de De Ruyterkade vervoerd, teneinde ongeregeldheden te voorkomen. In de avonduren hebben de stakers en de klinkers, die nog werken, een bespreking gehad. Nederlandsche arbeiders in Duitschland De minister beantwoordt de vra gen van den heer Htemstra. De Minister van Sociale Zaken heeft op de vragen van den heer Hiemstra in verband met de door de regeering aan de gemeente besturen gerichte circulaire inzake het plaat sen in Duitschland van arbeiders voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden geantwoord, dat van uitzending van arbei ders door de regeering geen sprake is. Het betreft hier slechts het voldoen aan aanvra gen oni arbeidskrachten voor Duitschland door de organen der openbare arbeidsbemid deling in Nederland, Verder kan worden medegedeeld, dat in de tusschen Nederland en Duitschland getroffen regeling, in zake het verkeer op de arbeidsmarkt van weder- zijdsche onderdanen, is bepaald, dat Neder landsche arbeiders niet verplicht kunnen worden deel uit te maken van Duitsche or ganisaties. Het spreekt bovendien vanzelf, dat een Nederlander in Duitschland, die aldaar als vreemdeling gastvrijheid geniet, zich niet in het openbaar tegen de Overheid van dit land stellen mag, noch zich met politieke propaganda dient bezig te houden, die door de Overheid aldaar ongeoorloofd geacht wordt. Onthoudt hij zich hiervan, dan loopt hij geen gevaar, dat maatregelen tegen hem zullen worden genomen. Een dergelijke eisch stelt ook Nederland tegenover de binnen zijn grenzen werkende vreemdelingen. De circulaire bevat niet de bepaling, dat men tot het aanvaarden van werk in Duitschland verplicht is op straffe van uit sluiting van de werkverschaffing, inhou ding van steun of kasuitkeering, maar zegt alleen, dat bij weigering van aangeboden arbeid nagegaan moet worden, of even- tueele plaatsing bij eenige werkverschaf fing, dan wel steun of kasuitkeering kan worden voortgezet. Mochten niettegenstaande dit alles zich toch nog moeilijkheden voordoen, dan ver trouwt de minister dat zij door overleg uit den weg geruimd zullen kunnen worden. De circulaire beteekent niet iets nieuws, doch vestigt nog eens de aandacht op een bestaande werkgelegenheid. Aan uitzending van een nadere circulaire bestaat geen behoefte. Voortdurende angsttoestand on der de Abessijnsche bevolking Verhalen van vluchtelingen. Duizenden Abessijnsche vluchtelingen zijn de grens gepasseerd naar Britsch So- maliland. Velen afkomstig van het Webbe Sjebeli gebied, hebben meer dan 1200 km. gereisd om zich onder Britsche bescherming te stellen. Zij vertellen sombere verhalen over het leven in Abessinie. Het volk, zoo zeggen zij, leeft in een voortdurende vrees. Herhaaldelijk vinden terechtstellingen plaats onder onbeteekenende voorwendsels. In de provincie Galla heerscht volgens de vluchtelingen een nijpend voedselgebrek. Voortdurend worden bij de landbouwers in vallen gedaan, en voor hetgeen in beslag genomen wordt, wordt niet betaald. De Mohammedanen worden naar het schijnt opgezet tegen de Christenen. De vluchtelingen verklaren, dat de slachting onder Abessijnen na den aanslag op Graziani niet tot de hoofdstad beperkt is gebleven. Ook in andere deelen des lands zijn duizenden om het leven gekomen. Aan de Britsche zijde der grens zijn maatregelen genomen om de vluchtelingen te helpen. Een uit Addis Abeba uitgewezen zendeling is ter plaatse aangekomen om een werkzaam aandeel te nemen in de steunver- leening. Weer een vredesspeech van Cordell Hall Ben Internationaal plan dient de levensvoorwaarden te verbeteren In een rede aan een banket te Washington ter gelegenheid van de ..Pan-Aimerican-Day" heeft Cordel Huil gewezen op de pogingen van de Amerikaansche staten om hun vriendschappelijke betrekkingen te hand haven en toonde hij het gevaar aan van de steeds toenemende bewapening voor de rust der wereld. Onder deze omstandigheden heeft het besluit van de Amerikaansche sta ten om de voorkeur te geven aan de inter nationale wetten des te meer kracht. De Amerikaansche staten vermijden den ge vaarlijken bewapeningswedloop en de be schaafde staten zullen ook hiertoe over gaan. Huil besloot me<t te verklaren, dat, men de solidariteit, welke de AmeriikaaöShe staten bindt, in dienst moet stellen Un den vrede en zoo mogelijk door een inter nationaal plan de levensvoorwaarden m<et verbeteren. Indien men in het Westelijk halfrond hieraan vasthoudt, dan zal men slagen en veel bijdragen tot den wereld vrede. DE FRANSCHE MIDDENSTAND EN DE 40-URIGE WERKWEEK. De Parijsche Kamer van Koophandel' heeft Woensdag een dringend beroep gedaan op de Regeering, de veertigurige werkweek op zoodanige wijze te veranderen, dat zij den Parijschen Middenstand niet uitsluitend ten nadeele is. Tot dusver heeft deze maatregel voor den Middenstand niets anders betee- kend dan een vermindering van den om zet. Marokkaansche inboorlingen door hongersnood bedreigd Allah, zendt ons regenl Als gevolg van een opeenvolging van slechte oogsten en van een periode van droogte wordt een millioen inboorlingen in Marokko met hongersnood bedreigd. De in boorlingen trekken barrevoets door de nood lijdende gebieden, onder het zingen van; „Allah zendt ons regen." De Fransche regeering heeft stappen ge nomen om den nood te lenigen en groote voorraden levensmiddelen gezonden om on- der de bevolking te verdeelen. Het bezoek van minister Roman aan Brussel In verband gebracht met Polen's aandeel In de internationale eco nomische samenwerking. Naar aanleiding van het aanstaande offi- cieele bezoek van den Poolscben minister van Handel en Nijverheid, Roman, aan Brussel, schrijft het in nauwe betrekking met de regeer in g staande blad „Express Poranny": „Buiten het geheel der directe betrekkingen tusschen België en Polen, zal minister Roman de gelegenheid hebben, te Brussel eveneens uitgebreidere vraagstuk-* ken te bespreken. Immers, het bezoek van Roman aan Brus- sel valt samen met de aan Van Zeeland toe vertrouwde taak. een internationaal on derzoek in te stellen met betrekking tot het wegnemen der hinderpalen, die het inter nationale handelsverkeer belemmeren. Ro man zal te Brussel gelegenheid vinden, dit belangrijke vraagstuk te bespreken. De houding van Polen ten aanzien vart internationale economische samenwerking is. aldus het blad. zeer positief. Maanden geleden heeft minister Beek reeds gewezen op het groote belang van bespreking en re geling der groote economische vraagstuk ken, waarvan de invloed beslissend is op de samenleving der volken. Het blad voegt hier nog aan toe, dat Polen niet streeft naar een stelsel van autarkie, doch met andere volken wil samenwerken. De "burgemeester van Haarlem en zijn echtgenoote stellen veel belang in het prachtige resultaat, verkregen door Rinso zeeppoeder en Easy wasmachines, op de tentoonstelling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen - Alle kiezers, die van Zeeland stemden, dienen een enkel anti- fascistisch blok te vormen. Tijdens een gisterenavond gehouden ver gadering der Belgisch communistische par tij heeft men een beroep gedaan een „de mocratische entente" tot stand te brengen welke „het fascisme den weg moet ver sperren". In deze oproep wordt hulde gebracht aan den aartsbisschop van Mechelen, omdat de ze zijn afkeuring heeft uitgesproken tegen het- Rexisme. De oproep is gericht tot hen, die op lt April j.1. hun stem op van Zeeland hebben uitgebracht en in het bijzonder op de soci alistische arbeiders en de liberale, demo cratische en christelijke werknemers. De communisten willen voor de tot stand brenging van de door hen voorgestelde en tente besprekingen openen op de volgende basis. 1) verdediging van de grondwettelijke en democratische vrijheden en die van de vakvereenigingen: 2) het nemen van doeltreffende maatrege len, welke beoogen het gevaar van het fas cisme te bezweren: de ontbinding der strijdorganisaties en de zuivering van het ambtenarencorps. 3) verdediging van den vrede door de ver sterking van den Volkenbond a-ae ^estfla«<- de verdragen. Havas merkt or dat de christelijke demo craten dit .anbod van de communisten reeds wv-de hand hebben gewezen en dat .4e R<ïU van christelijke arbeiders de uit- noouiging, aan de bijeenkomst deel te ne men, niet heeft aanvaard. Binnenkort ontmoeting MussoliniHitier Welingelichte kringen te Rome verwerpen; geenszins de mogelijkheid van een ont moeting tusschen Hit Ier en Mussolini. Omtrent het tijdstip ecner reis bepaalt men zich er toe te verzekeren, dat dienaan gaande nog niets is vastgesteld. Gisterenavond onderstelde men algemeen, dat de ontmoeting der beide staatslieden slechts zal plaats grijpen na eenige reizen van Duitsche persoonlijkheden in Italië, waarvan onlangs melding is gemaakt. Het hoogverraadproces tegen de Katholieke geestelijken Een sensationeele wending in de zaak tegen Pater Rossaint. De rechtzaak in Dld. tegen den Kath. gees telijke, pater Rossaint, die er van beschul digd wordt hoogverraad te hebben voorbe reid door te trachten een vereenigd front tusschen katholieken en communisten tot stand te brengen, heeft gisteren een sensa tioneele wending genomen, toen twee be langrijke getuigen a charge, die beiden in gevangeniskleeding verschenen, verklaarden dat Rossaint heeft geweigerd in te gaan op hpn voorstellen inzake een vereenigd katho liek-communistisch front. Deze getuigen waren Bcrtha Karg, een 26-jarige bestuurster van de Communisti sche Jeugdorganisatie, die 15 jaar gevange nisstraf moet uitzitten en de communist Kayser, die wegens politieke activiteit is veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf. 1-MEI-BETOOGINGEN IN JAPAN VERBODEN. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft formeel opdracht gegeven aan de gou verneurs der provincies, alle optochten en vieringen op 1 Mei te verbieden,

Schager Courant | 1937 | | pagina 8