De Brabantsche Brief van Stakingsgolfje in Nederland Londen in kroningsstemming Felle brand te Sappemeer Ulvenhout, 16 April 1937 Amico. Kortgelejen las In 'nen krant 'n stukske, dat maar niet uit m'nen kop wil. Go zult, als ik oe zoo meteen er een en ander van ver teld heb, 't wel kunnen voelen aan de teuten van oew klompen of liever gozeed aan den schroef van oew gummi- hakken, dat dat krantenstuk almaar in m'n zielcment is blijven haken, lijk 'n vlok opgewaaid hooi aan 'nen boomkruin. 't Fijne ben 'n ervan vergeten. Want 't betreft 'n geraffineerde uitvinding op 't gebied van den electriek en den korten golf, dingen, waarmee ik nie veul méér te maken heb, dan da 'k er respectievelijk de lamp mee aansteek en 'n Buitenlandse)) radiostation als ze in 't Binnenland m'n keel uithangen. Maar veur de rest is me 't heele geval van die uitvinding zoo helder, als 't me helder is da'k in den huis licht krijg, wan neer ik teugen den avond den schakeleer naast de deur 'nen kwart slag omdraai. Veul meer hoeft ik van electriek dan ook nie te weten, om 's avonds uit den don ker te geraken. (Ik heb daar m'n men- sclien veur, die motten weten wat er aan electriek nog meer vastzit!) Ochja den een specialiseert z'n eigen op landbouw en veeteelt; d'n ander op automobielen; nommer drie verdient z'n brood mee 'nen amateuristische» voetbul- sigarenwinkel; nommer vier mee 't maken van mosterdgas en ander evennaastenflit; nommer 5 maakt z'n handjes aan niks vuil encritiseert dus; 'n ander soort knut selt van den vroegen morgen tot den laten avond in korte- en in lange golven; weer anderen in permanente golven, die licele- maal nie permanent zijn en driekwart van 't werkzame menschdom stempelt, om deur den tijd te komen. Terwijl er ten slotte nog de allesweters zijn, 'n soort dat van alles 'n bietje meer verstaium heeft dan de vaklui eigens, 't soort dat we „politie kere" noemen. Jaah daar is zoo lang zamerhand in de samenleving 'n manje- fieke arbeidsverdecling, specialisatie ge komen: d'n een ploetert veur den ander z'n pensioen! En zoo komen .zo allebei deur den tijd. En voural de lui van 't nensioen zijn 't mee deuze verdecling hartgrondig •eens. Zelfs heb ik gelezen, een, van de leste dagen, «lat. pensioen veur iedereen zooveul als teugen ..«Ie eere van uw Hei land" is. Deus pittige schijnheiligheid stond zwartoj>wit in 'n verkiezingsschot schrift, opgesteld deur „schriftgeleerden" mee zware pensioenen! Ik heb toen die geleerdheid maar nie verder uitgelezen, want 't is mee die soort van politieke we tenschappen al net eender als mee den electriek en zoo: ge mot waken, dat ge 'r niet ól te veul van te weten komt, want ge zou in 't weergaren versukkelen. Ge zou zóóveul te weten komen, dat go op 't lest geen plek in oew hersenpan zou over- houwen om te weten hoe ge oewen dagclijk- schen hap eten moest verdienen Vandaar dan ook 't nut van de specia lisatie! En waar of nie ge z.ijt dan vrij, om oewen eigen weg te kiezen. En nie ontcvrcjen te zijn. Bijvoorbeeld: ge kunt tot oew vijf-en-vijfstigste jaar ploeteren om 'n tienduuzend gulden over te sparen. En als niemand daar achter kwam (zoo dat geen van oew medcmenschen mee 'n masker veur oe s'nachts efkens van alles komen afhelpen) dan kunt ge oew kindore onterven, de centjes prontics bij den Staa' brengen en dan wordt ge gepcnsionncerd mee 'nen gulden of vijftien per week Off ge kunt al op dertigste jaar uitschei en mee werken en dan krijgt ge óók 'nen gulden of vijftien per week. Ge ziel: 't is maar nèt, hoe «c oew oogen specialiseert i En zoo heb ik m'n eigen op 't gebied van den electriek dan gespecialiseerd tot en met de kennis van draai, als 't donker wordt 't schakeleerke 'nen kwart slag om. Punt! Af! Klaar! Veur de rest zurgt 'n ander. Op dat punt bon ik gepensionneerde, steuntrekker of armenverzorgdo, sjuust als ge 't noemen wilt: want zonder er iets van te weten of veur te doen (dan betalen, oe, betalen) lieb iklicht! En ik geloof nie, dat Onzen 1 ie- venheer consequent 't vorkiezinirspam- flctjc deurgcredeneerd dat kwalijk zal nemen! En sjuust als mee m'n lamp, zoo sta 'k te kijken mee die uitvinding, waarvan ik hierboven aan m'nen brief, oe al sprak. Zonder do fijnicbedens te snappen is me de zaak zoo beider als pompwater, 't Ge val komt hier op neer: ge plaatst op 'nen mensch. 'nen plant, 'n voorwerp of wat ook. 4n metalen schijf, een van voren en een van achteren. Ge jaagt dan van d'eene schijf naar <P andere 'nen soortement van „kortengolfstmom" en... 't voorwerp, plant of mensch wordt van binnen verwarmd, sjuust zooveul of weinig als ge wilt. Terwijl de onmiddelijke omgeving koud bi*ft. Ge zou dus 'n pan patatten kunnen koken inkoud water! Sterker: ge zou 'nen visch, ingevroren in 'nen blok ijs, kunnen gaarkoken, zonder dat 't ijssmelt! En ge zou 't nie alleen... ze bobben 't ook gedaan! En de moderne, professorale koks, die deus sehellevischke hebban gaar- gestoofd binnen den blok ijs, bobben daar aan vastgeknoopt de theorie, dat ze op die manier b.v. plantengroei kunnen bevorde ren. net zoo sterk als zc eigens willen! Heelemaal geloof ik 't nog nie. Want zonder zonnelicht, groeit er niks of weinig In de broeikassen is net zoo bard zon noo- dig, als op den „kouwen grond". Anders zou wen broeikassen ook nie heelegaar van glas gebouwd zijn! Maarangezion ze oew vel teugeswoordig ook bruin branden mee z.g. „hoogtezon", is alles toch nog maar eenen stap van «Ie wetenschap. En danWel, dan gaat ge naar den pro- fcssoralen groent,enboer, ge betaalt 'm 'n dubbeltje en ge zegt „laat veur mij 'ns ef kens 'nen boerenkool groeien. En nou verstaat ge, amico, waarom dat krantenstukske in mijnen kop is blij ven vasthaken! Ik zie er van komen, dat in de toekomst 't boerenbedrijf wordt uitgeoefend in 'n na tuurkundig laboratorium. Enne., ge ként m'n plannen mee m'n baaske, mee, m'nen Dré III. Zal ik 'm nou tóch nog motten laten studecrcn? Veur Doctor in de Spinazie, enz? Of zou 'k 'm misschien beter kunnen laten docto reeren in de Peeën. Jaja, lach nie! Da's 'n groot artikel, man! Veur de suikerfabrie ken. Maar wat praat ik. Of suiker dan nog ge wonnen wordt uit peeën?? Dan trekken zc den suiker misschien wel uit versleten Fordjes. die opgesmolten worden, of goma- len. of zooiets. Amico, wil ik oe 'ns iets zeggens da'k meen uit den grond van m'n hart? Ik ben blij, da'k over Vijftig jaren m'n portie-aardscbe-tranen al lang mee huid cn baar verslonden heb! 't Wordt niks! 't Wordt 'n weareld van wolkenkrabbers, waar de zon nie meer op eerde kan komen. 't Wordt 'n weareld van Iduter autowegen, waar geen plek meer is veur 'nen boom, 'nen grasspriet of 'n blom! 't Wordt, hier n weareld van hardrijende, hoogvliegende niksdoenders, die malkaar, 'n gevolg van niksdoen en weelde, als de pest haten. Geen eeuwen meer en de weareld bestaat uit wat luttele cilandstejen en woestenijen. Er komt plek genoeg, veur honderd keer meer menschen, want er hoeft niks meer tc groeien, 't. Wórdt gegroeid. Honderd keer meer menschen.. allemaal jakkerend in auto's, die veul harder rijen, dan wij mee onze fantasie kunnen meten. „Niks te groeien, zult ge vragen? En den stikstof?" Wordt gespuid, uit de labo- rat ia. Stikstof, gepuurd uit electriek groei sel. Schateren zullen ze. op de manier dan, waarop haters „schateren". om ons. Ons, gewichtige, om 'nen boterham mal kaar vermoordende schepsels, die tóch alle maal *n eigen Christelijke leer hadden aan gemeten. Die daar zwaarwichtig over schre ven, politiseerden, konkelden, ja, oorlog voerden! Die van 'n algemeen staatspensioen van... f 3.per week 'n Godgeleerd vraagstuk maakten...! Allez, amico, ik heb toch de fiets zien ko men? En d'ecrste auto? Op den oogenblik dat den techniek begon! En nou? Wie lóópt er nog? Kan eenen wandeleer 'nen weg, 'n straat oversteken, zonder om en opzij te kijken naar alle kanten als 'nen lijder aan vervolgingswaanzin? Duuzcnd koeren erger zal 't worden! Ook hebben we do eerste vliegmachien zien knoeien...! Over de heele weareld zit ten ze te prutsen aan éénmanssport-vlicg- tuigen! Nog vijfentwintig jaren? Ik heb er werendig van gedroomd. Ochja 't spuit allegaar deur m'nen kop. ook al mee mijn baaske! Hij is weer vertrokken, ziet ge, naar Kostschool en afijn! Laat ik er afscheien. Misschien vertel ik dieën droom nog wel 'ns, toen ik 'nen dag leefde in 't jaar 2037. Laat ik er vandaag afscheien, want over 25 jaren, dan zou m'n baaske lachen over dcuT ze zorgskens van zijnen Opa, die er zoo hopeloos naast sloeg! Dan zou ie 'n „aanvlieging" kunnen doen, deur tc veul om deuzen brief te denken, 'n aanvlieging in den stratosfeer .waar ie 'n duuzcnd K.M. per uur zal gaan! Kom, ik schei er af. 't Wiemelt me. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRé. Toch Sit-Down De man kwam uit de buitenkou Het huis in en zei tot zijn vrouw: „Kom. spoed je met het warme maal!" Hij schikt aan tafel, doch wordt vaal, Want zie: de disch is koud en kaal, Geen stukje vleesch ligt in de schaal „Waar is de kluif?" briescht heer Gemaal. De arme vrouw beeft op zijn taal En fluistert: „Nergens wordt geslacht, De slagers staken sinds vannacht. 'k Lag op mijn knieën voor de slager, Om een klein stukje vet of mager. Hij zei vermoeid: ,,'t Bedrijf staat stop, Zij zitten down en staan niet op." De man berustte in den disch. (Zooals trouwens betaamlijk is). Na 't eten wou hij met vrouw uit, En peilde 't weder door de ruit. Doch stof en walm en modderkluit Beslaan het venster en gestuit Door dezen aanblik, vaart hij uit: „Een mooie boel vind ik hier thuis! Geen zindlij'kheid heerscht in mijn huis!" De vrouw verklaart de vuile ruiten. Gelapt van binnen, niet van buiten: „De glazenwasschers tja ocharme, Zij staken met gekruiste armen En manlief is niet meer verstoord; De vrouw heeft toch het laatste woord. Ons echtpaar, na den stond van nijd, Zich op den uitgang voorbereidt. En „hij" vraagt om een schooncn boord, Zijn bêe wordt echter niet verhoord, Want o. de wasch is niet gechloord, Geblauwd, gesteven, en zoo voort. De man schreeuwt moord: de vrouw neemt 't woord, En vindt het sussende accoord: „De wasscherijcn zijn bezet. Des stakers wil is weder wet! Dus wacht maar met bet. boord-verschoonen Tot de verhooging van de loonen De man kalmeert en grijpt zijn hoed, 't Was laat geworden dus wat spoed. Werd door het uitgaand paar betracht. ..Een taxi! vlug!" de citv wacht Tn allerijl wordt opgebeld. Helaas geen tax komt aangesneld Chauffeurs krijgen te weinig geld F.n staken, door geen haast gekweld, Terwijl de telefoonhei schelt En, sitting down, winnen zij veld. Daar zitten d'arme man en vrouw. 't Is laat wat doe ie in de kou? De laatste droppel aan den beker. Het leven wordt zoo vreemd onzeker. Géén uitgaanspret revue of clown, Zij zwijgen stil ènzitten down. LIE. ONZE OOST De situatie in het Rampok gebied De grootste benden zijn uiteen geslagen. Omtrent de actie togen de Rampokkers in de buurt van Buitenzorg cn omgeving verneemt Aneta van de zijde van het Be stuur nog het volgende: De algemccne indruk is dat de groote benden van roovers, welke bier vroeger werkzaam waren, nu zijn uiteengeslagen. Kleinere groepen zijn klaarblijkelijk van Tjibaroesa naar de buurt van Krawang af gezakt en blijven daar nog teekenen geven van activiteit. De aanvallen op de politie en de marechaussee-troepen zijn echter ge ëindigd. Vrijwel dagelijks vinden arresta ties plaats. ENGELAND'S HOOFDSTAD ON HERKENBAAR. TRIBUNES, VLAGGEN, BUSTES EN AUSTRALISCHE SOLDA TEN. De kroningsstemming heeft zich reeds ge heel van Londen meester gemaakt, hoewel er nog bijna een maand moet verloopen aleer de plechtige koningskroning in de West minster-Abbey plaatsvindt. De gelukki ge eigenaars van een auto hebben hun wa gens reeds met vlaggetjes versierd en in alle étalages van de warenhuizen ziet men den Union-Jack. Ook bustes en portretten van het koninklijke paar kan men overal aanschouwen. De decoraties in de étalages zijn intussehen dikwijls alles anders dan smaakvol en een uit boter of margarine vervaardigde buste van koning en koningin is niets ongewoons. Natuurlijk is de komen de kroning niet zonder invloed op de klee- dingstukken gebleven. Dassen, avondtoilet ten voor dames, pullovers, hoeden en zelfs schoenen in de nationale kleuren worden ten. verkoop aangeboden. De geweldige tribunes, die in alle straten, waardoor de koninklijke stoet zich bewegen zal, worden gebouwd, zijn nu zoo goed als gereed. De grootste tribunes vindt men in de mooiste straat van Londen, Pall Mali en hier zijn ook reeds de. enorme vlaggemast.cn met den Britschon leeuw in top te zien. De tribunes verhoogen niet altijd de schoonheid van het straatbeeld. Zoo heeft men het b.v. goed gevonden, vele mooie standbeelden aan het oog te onttrekken door er tribunes omheen te houwen. Daar de bouw van deze enorme tribunes zeer veel geld cekost beeft, is bet geen won der, dat. de prijzen der verschillende zit plaatsen buitengewoon hoog zijn. Het is geen zeldzaamheid, indien met. 20 of 25 pond, dus ongeveer 200 gulden voor een enkele zitplaats moet betalen, om op den kroningsdag de schitterende stoet tc kun nen zien. 40.000 militairen. Een verder teeken, dat op de komende gebeurtenissen wijst, wordt gevormd door de verschijning van de bruingebrande Au stralische soldaten met hun typische kolo niale hoofddeksels in Londcn's straten. Zij zullen tezamen met troepencontingenten uit de andere Engelsche dominions en koloniën aan de kroningsprocessie deelnemen. Ook het Zuid-Rhodesische troepencontingcrit is reeds in de Engelsche hoofdstad aangeko- men. De soldaten vallen op door hun korte khaki broeken van de Engelsche koloniale troepen. In het geheel zullen er aan de kro ningsprocessie, met inbegrip van de afzet*! tingstroepen, 40.000 soldaten, matrozen en;; vliegers deelnemen. 227.000 buitenlandsche gasten? Zeer hoog zijn dc kosten, die het Lon-| aensche gemeentebestuur voor de voorbed reiding van de kroning heeft moeten uit geven. Zij bedragen namelijk niet minder! dan 150.000 poad of ongeveer 1.25 millioen j gulden. Natuurlijk rekent, en hoopt men op een groot aantal bezoekers en zulks niet slechts uit de Engelsche bezittingen, maar ook uit1 het overige buitenland. Dc „Times" heeft uitgerekend, dat er naar alle waarschijn lijkheid ongeveer 227.000 buitenlandsche bezoekers naar dc kroningsfeesten in Lon- I den zullen komen en dat deze menschen in totaal een som van 27 millioen pond zullen uitgeven. Late sluitingsuren en openlucht- dancings. De eigenlijke kroningsceremonie en del processie zullen niet slechts door den film worden vastgehouden, maar ook naar alle landen van de aarde door de radio worden uitgezonden. Men heeft zelfs voorbereidin gen getroffen, om een televisie-uitzending te doen plaatsvinden. Op den avond van den kroningsdag zal da Engelsche hoofdstad zich in een feeststem ming bevinden, die men in Engeland slechts bij zeer groote volksfeesten beleven kan, voor de laatste maal b.v. bij bet regee- ringsjubilcum van den overleden koning George V. Alle hoofdstraten in het centrum van Londen zullen op 12 Mei van 9 uur 's avonds tot middernacht voor het rijdend verkeer gesloten zijn. In deze uren zal het volk heer en meester in deze straten zijn en zicli onder den vrijen hemel aan de ge noegens van dans en zang overgeven. De publieke bars, die zoonis bekend de belangrijkste verzamelpunten van de En- gelachen zijn, zullen op den avond van den kroningsdag tot het middernachtelijk uur geopend mogen zijn dat is voor Engelsche verhoudingen iets buitengewoons, want meestal kan men alcoholische dranken slechts tot tien of elf uur krijgen. De kroningsstemming blijkt overigens oolc uit het feit, dat de Engelschen zich op het oogenblik bijna uitsluitend met de komende „familiegebeurtenis" bezighouden en voor buitenlandsche politieke gebeurtenissen zoo goed als geen belangstelling meer heb ben. Ongeregeldheden in een fort te Djocja In den nacht van Zondag op Maandag j. 1. hebben ongeregeldheden plaats gehad in liet fort „Vredenburg" te Djocja. 0&» een vermeenden brief schoolden Timoreesche militairen voor de wacht samen en dreig den dezen aan te vallen. Het kordaat op treden van den wachtcommandant, die de wacht last gaf de geweren met scherp te laden en toen de Timoreezen sommeerden zich terug te trekken, terwijl hij van de Europeesch Chambree versterking liet aan rukken, voorkwam erger. Een ernstig on derzoek nar deze ongeregeldheden is inge steld. De Timoreezen zijn 12 April op een mecrdaagsche oefening gezonden. Aneta vernam nog nader, na informatie bij het departement van oorlog, dat deze samenscholing veroorzaakt is doordat men meende dat in een enkel geval de controle op toelating van niet-militairen in het kampement op minder juiste wijze zou zijn geschied. Het incident kan geacht worden geheel op zichzelf te staan, zoodat hieraan geen verdere beteeken is behoeft te worden gehecht. ZONDAG 18 APRIL. Hilversum 1. 8.S0 NCRV. 9.80 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.30 R.K. Fanfare Juliana. 12.50 Gramofoonplaten. 1.00 „De Katholieke Jeugdbijbel", causerie. 1.20 Gramofoonplaten. 1.30 Vervolg van 12.30. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest, en Gramofoon platen. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna Gramofoonpl. 7.45 Voetbaluitslagen. 7.50 KRO-melodisten, en solist. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 KRO-orkest en declamatie, De Silver Kings, de Hawaian Syncopaters, e.a. 9.25 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-Kamerorkest en solist. 10.10 „Het Huwelijk", lezing. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperanto-uitzending. Hilversum II. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8,00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9.03 Tuinbouwpraatje. 9.20 „De beteekenis van de 40-urenweek in de diamantindustrie", causerie". 9.35 Orgelspel. 10.15 Natuur-histori«che lezing. 10.30 Residentie-orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelspel. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 ..De vergeten mailbrief", causerie. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest, m.m.v. solist en S. Jan- sen's vocaal ensemble. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.40 Sportpraatje. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Voor de kinderen. 6.05 Voetbalpraatje. 3.20 Sportnieuws ANP, gramofoonplaten. 6.30 „Jeugd naar de kampen", causerie. 6.45 Prot. Kerkdienst. 8X0 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9 0o Radiojournaal. 9.20 Platen uit Prins Bernhard's koffer. 9.35 Radiotooneel. 10.05 Omroeporkest, m.m.v. solisten en gem. sextet. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Orgelspel. MAANDAG 19 APRIL 1987. Hilversum I. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewade muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterdamsch salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4 455.45 Chr. I.iederenuurtje m.m.v. solist. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8 00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Viool en piano. 9.00 „De Vlaamsche ziel", causerie. 9.3f NCRV-orkest. (Om 10.00 Berichten ANP 11.0011.30 Gramofoonpl. Hierna Schrift lezing. Hilversum n. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramfoonplaten. 10.00 Morgenwjjdi.ig. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Lyra-Trio. 11.15 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest eu de „Hodlars". 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Groninger Orkestvereeniging. In de pauze Declamatie. 4 30 Muzikale causerie. 5.30 Orgelspel. 6.05 AVRO-Dansorkest. 6.40 Causerie over geitenfokkerjj. 7.00 Piano-voordracht. 7.25 Grapiofoonplaten. 7.30 „Wilde paarden", causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 9.00 Moderne zangdeclamatie. 9.20 Omroeporkest en soliste. 10.00 Negro-Spirituals. 10.15 Het omroeporkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. Wilde dieren op weg van Batavia naar Europa Het s.s. „Tawali" zal een merkwaardig dierentransport meenemen bij zijn ver trek op 19 April a.s. en wel bestaande uit vijf koningstijgers, twee luipaarden, drio orang-oetnngs, twee gems-buffels (Anoa's) twee gibbon-apen 25 klapper-apen, 900 diverse vogels, vele slangen, twee maleische beren, boom-eenden en diverse roofvogels. Deze zending zal gedeeltelijk in Cairo en verder gedeeltelijk in Antwerpen, Holland en Hannover worden afgeleverd. Dezelfde ondernemer zond gedurende de laatste zes maanden reeds 7 groote transporten, hoofd zakelijk apen en slangen uit Calcutta. Woning en pakhuis een prooi der vlammen. Donderdagavond oin negen uur is een fello brand uitgebroken in de woning van den. beer P. Staak, staande aan den Stationsweg te Sappemeer. Het vuur werd ontdekt door de buren, dio er in slaagden de vijf kinderen, die alleen thuis waren hun vader was voor zaken naar Groningen in veiligheid te brengen* Met man en macht werd begonnen het aan grenzende pakhuis, dat langzamerhand ook gevaar liep, te ontruimen. Niet minder dan 100 pakken en kisten gevuld niet graan kon den op straat worden gedeponeerd. Niet lang na het uitbreken van den brand sloe gen de vlammen over naar het pakhuis, zoodat weldra alles in lichter laaie stond. De brandweer uit Iloogezand en Sappemeer, die het vuur met vele stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat woning en pakhuis verwoest werden. Om half twaalf was alles een ruine. Alleen de voorgevel staat nog overeind. Doordat zich aan beide zijden, van het perceel brandgangen bevonden, lie pen de aangrenzende perceelen geen ge* vaar. De oorzaak van den brand moet worden toegeschreven aan kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. Van den inboedel van de woning kon niets worden gered. Los werkman uit Den Haag onder Stompwijk verdronken De ongelukkige leed aan toeval len. Gisterenmorgen ontdekten voorbijgangers nabij dc Oude Tolbrug onder Stompwijk in het water van de vliet het lichaam van een bejaard man. Het levenlooze lichaam werd uit het wa ter gehaald en onmiddellijk werden do autoriteiten en dr. Teljcr uit Voorburg ge waarschuwd. De laatste trachtte vergeefs de levensgeesten op te wekken, doch de drenkeling bleek te zijn overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de zeventig jarige J. C. H. wonende aan dc Noordpolder- kade te 'sGravenhago, los werkman, die nabij Stompwijk een volkstuintje had, waar hij een groot deel van zijn vrijen tijd door bracht. II. was lijdende aan vallende ziekte cn was herhaaldelijk gewaarschuwd, dat hij nooit dicht langs het water mocht loo- pen. Vanmorgen schijnt hij zich toch langs bet pad langs de vliet naar zijn tuintje te. hebben begeven. Te ongeveer S uur. nabij de Oude Tolbrug schijnt hij een aanval te hebben gekregen, waardoor hij het bewust- ziju verloor en in het water is gevallen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10