asO7 DE DRIE MUSKETIERS Raadsels Een toverkunstje ff JL I LU11 l/M 1111111 I "mTmnTm i Beste Jongens en Meisjes Ditmaal dus de beantwoording van de hele stapel, die vorige week belaas moest blijven liggen. Jullie zijn de laatste maand zoveel gaan schrijven, dat ik een aparte la van m'n bureau heb moeten inrichten om al die pa perassen bij elkaar te houden. Het is een administratie op zichzelf geworden... Wat is het al fijn lenteweer, hè?? Je kunt nu iedere dag bijna de zomer voelen aan komen. Zomer...: dat betekent vacantie en luieren, de hele lieve dag in de zon en de lucht. Nog 3 maandjes en het is zover. Het boek is deze week gewonnen door: ANNIE KLUFT, Noord-Beem8ter. En nu de briefjes. Jaap Aris Molenaar, Schagen. Ik be grijp, dat het voor jou een pretje is Jaap, om de vliering schoon te maken. Je vindt er altyd wel dingen, waarvan je dacht, dat ze al lang niet meer bestonden. Tenminste, zo ging het mij vroeger. „Nou Tabéé" is een uit drukking, die je wel tegen je maats gebruikt Jaap, maar niet tegen iemand die 3-maal zo oud is als jij. Of was het een grapje?? Arie Molenaar, Schagen. Molenaartje nummero twee is blij ,dat hij zijn kniekousen weer aan heeft en ik kan me dat best inden ken. Ik liep vroeger winter en zomer in knie kousen, ondanks de waarschuwingen van den dokter. Eigenwijs, hè Dirk van Dyk, Schagen. Wel bedankt voor je aardige brief, Dirk. Wat kun jij prachtig schrijven, kérel. Ik begrijp best, dat j\j 9-ens en 10-en haalt. Het lijkt wel gedrukt, zó mooi. Jan Bolkestein, Oudkarspel. Nee, jij zult Je wel niet verveeld hebben, Jan, met je vrien den, je tobbe met visjes en je turnstel. Sala manders heb ik ook nog niet gezien, Jan. Hillechien Kamsfc, Westerland, Wieringen. Ja, Hillechien, dat heb ik ook wel eens: dat je het ene ogenblik haast geen goede zin kunt fabriceren, terwijl je even daarna wel een boek zou kunnen schrijven. Dat noemen ze met een vreemd woord: inspiratie. Nelie Speur, Wieringen. Dat was een klein briefje Nelie. Zo klein dat ik met m'n handen in 't haar zit wat te antwoorden. We spreken dus af dat je de volgende maal een epistel schrijft van 4 zydjes? Jacoba Moerland, Oudesluis. Zo, dus jij bent een soort herderin Jacoba? Dat tellen is moeilijk, daar kan ik van meepraten, want ik heb het zelfs vroeger ook eens gedaan. Ik hoop dat een boek valt in Oudesluis, maar beloven kan ik dat natuurlijk niet. Gerrit Mooy, IJmuiden O. Zo, ik denk ook, dat het opruimen zal als jij weer naar school gaat, Gerrit. Jij met al je vrienden zeker de hele dag in- en uithollen bij je moe der. En dan in de schoonmaak.... Jan Slikker, Winkel. Ja, Jan die kruiser ,,De Ruyter" in Den Helder heb ik ook gezien. Een mooi schip. Vooral als je beneden komt, waar al die machinerieën staan. Dan duizelt het je van de stangen, assen, wielen en andere apparaten. Grietje Nieuwland, Schoorldam. Ben jij zo'n zwemliefhebster, Grietje Nu, train maar goed van de zomer, wie weet wordt j 2 dan nog niet eens een tweede Willy den Ouden of Rie Mastenbroek. Nellie Renooy, Burgerbmg. Afgesproken Nellie, ik zal spinnen dat het boek en de taart zo gauw mogelijk eens in Burgerbrug komen te vallen. Ik zal 't juffrouw Fortuna in haar oor fluisteren en wie weet... wie weet... Christina de Rooy, Wieringérwerf. Wel Christina, hoe gaat het er nu mee? Al weer helemaal opgeknap, helemaal de oude? Ik hoop het maar, want ziek zijn is, vooral in de Lente, niets gedaan. Beterschap hoor! Gretha Klare, Kolhorn. Goed Gretha, we spreken er niet meer over. Die zaak is van de baan. Daar staat een dikke vette streep onder. Heb jy 50 kilometer gefietst? Kolos saal, en hing toen je tong niet op de voorspat bord? Zeker wel, hé?? Cor Wit, Lutjewinkel. Wel Cor, als jij weer eens een taart wint zal ik er rekening mee houden dat jullie met z'n tienen bent. Dan krijg je er een van 5 kilo. Ik wist niet, dat jullie zo'n groot gezin hadden. Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Ja, de seringenbomen beginnen al aardig uit te lopen. Dat is ineens begonnen met dat zachte weer en dat milde regentje. Dat zal weer een feest van geur en kleur worden, Mary. Gerie Dekker, Keinsmerbrug. Met Pink ster naar Heiloo, dat lijkt me heerlijk, want het is daar heel mooi. Dan zijn de bossen op z'n mooist en ook de lage landen eromheen. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, dat is zeker een vergissing geweest Nellie, dat ik jouw naam vergeten heb. Maar het is pre cies zoals je me schrijft: met zoveel briefjes, zou je werkelijk wel eens een keer in de war raken. Jan Cornelis Brommer, Barsingerhorn. Dat was goed opgezocht Jan, waar Patagonië lag. jy bent een kei in de aardrijkskunde, hoor. Het is ook een mooi vak, net zo mooi als algemene geschiedenis. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Die potlammeren zyn net piassen. Leuke beesten, je kunt er wel een hele dag naar kijken, zon der je erbij te vervelen. Jansje en Arie Baken, Callantsoog. Dat briefje van jullie was wel netjes geschreven, maar... veel en veel te klein. Dat moet de volgende week anders zijn, hoor. Daaag! Petronella Schoorl, Schagen. Zo Nellie, dat is een raar geval met die naam van jou. Maar nu weet je toch in ieder geval, dat jij het bent. Of ben je het niet...?? Schrijf je de volgende keer je brief met inkt? Teun Schoorl, Schagen. Nou, zeg dat wel Teun, dat was zeker een klein briefje. En wat er stond was nog bijna voor de helft doorgehaald, zodat het helemaal weinig was. Volgende keer beter, hoor! Betsie de Goede, Dirkshom. Ja, dat bel lenblazen is een aardig spel. Ik heb het vroe ger ook gedaan en nog zie ik die prachtige kleuren. Al die ringen en cirkels, al die ver vloeiende tinten. Het is net een wonder. Dirk Speets, And ijk. Nog wel met je verjaardag gefeliciteerd Dirk. Dat had ik haast vergeten. Heb je het boek al uit? En is het mooi? Mientje van Essen, Petten. Wat een domme meid ben jij, Mientje, om je zo bij je neus te laten nemen. Je weet: op 1 April, stuur je de gekken waar je wil. Mij hebben ze er niet tussengenomen. Ik ben de hele dag op m'n stoel blijven zitten. Gerrit Dekker, Medemblik. In Breezand en Medemblik kom ik inderdaad wel eens hoewel ook weer niet iedere dag. Het zijn aardige plaatsen, echt Noordhollands. Tjeerd van der By, Kolhorn. Dat was maar een schrale oogst met die eendeneieren- zoekerij van jullie, Tjeerd. 1 Ei, dat is niet veel. Is het soms nog wat te vroeg in het voorjaar Dat moet je de volgende keer maar eens schrijven. Arie en Elmert Marees, Nesdyk. 80 Sa lamanders hebben jullie gevangen; geweldig* wat een massa. Ik heb het vroeger ook ge daan en dan bewaarde ik die wriemel-beesten in een aquarium. Nog wel bedankt voor het aanbod Arie en Elmert, maar helaas heb ik maar 1 klein kommetje, en daar zwemt een dikke goudvis in. Adri van Zweeden, Winkel. Vond je de non-stop van Sparta mooi Adri Ik heb er van gehoord en ook de andere menschen hebben het aardig gevonden. Volgende keer een groter brief hoor! Marietje en Wim Boontjes, Stolpen, Scha- gerbrug. Ja, ik heb ook vacantie gehad, jongens, maar niet zoo heerlijk lang als jullie. Dht gaat nu eenmaal niet, als je aan de krant bent. Dan ben je al blij met één hele dag. De rest is maar luxe, hoor. Arnoud de Ruyter, Kolhorn. Ook jij hebt niet te klagen gehad over de vacantie Arnoud, en het spyt je natuurlijk, dat je nu w'ëef op de schoolbanken zit. Maar ook dit heeft weer z'n prettige momenten en ...de grote vacantie is zo langzamerhand al weer op komst. Zo, ik ben door alle briefjes van deze week heen. Jullie kunt dus weer schryven en vol gende week beginnen we met een schone lei. Tot Zaterdag! Kindervriend Oplossingen van de raadsels van de vorige week. L De wind, n. Zy doen allebei hun ronde. III. De spiegel. Goedle oplossingen ontvangen van: Gerrit D., Medemblik; Janny B., Burger brug; Nel R., Burgerbrug; Nellie B., Burger brug; Adri v. Z., Winkel: Arnoud de R., Kol horn; Aagje J., Petten; Kretha K„ Kolhorn; Annie K., Noord-Beemster; Gerri W., N. Nie- dorp; Aagje W., Winkel; Annie W., Winkel Cor W., Winkel; D. W. V., Nes; Arie en Elmert M., Nesdijk. Nieuwe Raadsels Een ijzeren paardje, Met lang vlassen staartje. Hoe harder 't kleine paardje snort. Hoe korter 't fijne staartje wordt, Wat ben ik? Een klein houten hutje, Met koperen putje. Met lange, stalen kruk. Maalt zwarte heertje stuk. m. Geschreven met een e is het een bekende bedevaartplaats, met een o een zwarte drank. Een rood of een geel doosje-? Voor dit kunstje hebben wij twee sigaret tendoosjes noodig. Een ervan beplakken wij met rood, het andere met geel papier, twee andere kleuren kan ook, als ze maar goed af steken. Met zet de beide voorwerpen met twee even grote stukken courantenpapier er by op een tafel, zoals afb. 1 laat zien. Nu wordt iedere doos in een stuk courantenpapier gewikkeld en weer op tafel gezet (fig. 2). De pakjes moeten nu van plaats verwisselen, dus waar eerst het rode doosje stond, moet nu het gele komen te staan. Opdat de toeschou wers echter zullen weten, welk doosje rood is, wordt er van het ene omhulsel een klein stukje afgescheurd, zodat het rode papier er door heen zichtbaar is. Laten we aannemen, dat links rood is, Nu verruilen wjj de pakjes, zodat rood rechts en geel links komt (zie fig. 3). Worden de pakjes nu opengemaakt, dan blijkt dat toch het rode doosje rechts staat, zoodat het net is, alsof wy het omgetoverd hebben. m yj Wie kan goed tekenen De verklaring van de truc ia heel eenvou dig. Het ene stuk courant is geprepareerd en wel aan de binnenkant; er is een stukje rood papier ingeplakt en daar overheen weer een stukje courant, zodat het aan de buitenkant niet te zien is. Wij plakken nu het gele doosje in dit geprepareerde stuk courantenpapier en het roode doosje in het andere stuk papier. Wij scheuren het buitenste laagje couranten papier voorzichtig weg, zodat het rode papier, dat wij er onder geplakt hebben voor een klein deel zichtbaar wordt. De toeschouwers denken dus, dat in dat pakje het rode doosje zit, maar in werkelijkheid zit het gele doosje er in. Wij laten dus het pakje met het doorsche merend rood papier zien. draaien dit pakje afzonderlijk in het rond, zodat tenslotte het rode papier aan de achterkant komt te zitten, en blijven van het andere pakje af, prevelen een paar toverwoorden, openen de pakjes, en de mensen zullen tot hun verbazing zien, dat uit het rechtse pakje het gele doosje en uit het linkse pakje het rode doosje komt, zoder dat wij het éne pakje hebben aange raakt. Jullie ziet, dit is een alleraardigst tover kunstje. WETENSWAARDIGHEDEN. In een chemische fabriek te Santé Fé (Ar gentinië) verwerkt met sprinkhanen tot een uitstekende meststof. In de tijd van een maand maken een onnoemlijk aantal tonnen sprink hanen dit veranderingsproces door. De maan gaat in de tijd van duizend jaar ongeveer twintig meter verder van de aarde verwijderd zijn ronde maken.. De oorzaak hiervan zoekt met in het verzwakken van de zonnenergie. O Hier zyn allerlei dieren getekend, waarvan I De bedoeling is, dat jullie eerst proberen het eigenaardige is, dat zij alleen maar uit deze dieren na te tekenen en dan zelf probe- cijfers bestaan. Kijk maar goed, dan zul je ren andere dieren, ook alleen met cyfers weer het zien. te geven. Een geheimzinnige beker Wij hebben hiervoor nodig een oud lam penglas, dat van onderen met een kurk afge sloten wordt, waardoor heen wy een lange glazen buis een stuk in het lampenglas ste ken. Op deze glazen buis wordt een reageer buisje gezet. Zo'n reageerbuisje kan je voor 'n paar centen bij den drogist krijgen. Nu moet je proberen om het lampeglas van bo ven langs vol met water te gieten. Wat denk je, dat er gebeuren zal? Dat zal je moeilijk kunnen raden. Het wa ter komt namelijk _niet hoger dan de hoogte van de glazen buis; dat zou nog te begrijpen zijn, maar het eigenaardige is, dat de hele elyinder leeg loopt. Hoe komt dat? Is het water eenmaal aan het wegstromen, dan werkt het reageerbuisje als zuiger en zoals bij de eenmaal lopende slang in een wijnvat, zo ledigt nu het eenmaal werkende reageer buisje de hele cylinder. De werking hiervan begint pas als het water de hoogte van de glazen büife bereikt'heeft. PAPIEREN POPPETJES, DIE ELECTRISCH DANSEN. Voor dit kunstje hebben wij nodig een tafel met een glad houten blad, twee dikke boeken, die met de lange zijden naar elkaar toeliggen met een afstand van ongeveer 20 cm. Verder hebben wy een glazen plaat nodig, die wij in de boeken laten steunen en en die ongeveer 4 cm van het tafelblad ver wijderd moet blyven. Uit vloeipapier knippen wij nu een paar poppetjes, waarvan wij de voeten door een enkel druppeltje lak verzwa ren. Nu zullen wy de poppetjes laten dansen. Wy nemen een zyden lap en wrijven daar stevig mee over de glazen plaat, die daardoor met electriciteit wordt geladen. Dan zetten we eerst een, later meerdere poppetjes onder de glazen plaat op de tafel, zodat wij tegelijkertijd weten, dat de poppetjes kleiner dan 4 cm moeten zijn en zullen zien, dat de poppetjes zich in allerlei bochten wringen en hun best doen zo mooi mogelijk voor ons te dansen. Zijn ze eindelijk moe en zakken zij tenslotte in elkaar, dan hebben wy niets anders te coen dan opnieuw met de zijd enlap over de glazen plaat te wryven en ziedaar, zy krijgen weer nieuw leven, alle vermoeidheid is vergeten en zy dansen op nieuw hun groteske dans. HOEVEEL VOETEN WAREN ER IN DE MOLEN? Toen de molenaar zijn molen binnentrad, zag hy, dat een van zijn knechts in iedere hoek van de maalruimte, die vierkant was, een volle zak met graan had gelegd. Boven op iedere zak lag een poes met vier jongen. Reken eens uit, hoeveel voeten zich bij elkaar in de molen bevonden. 6§3 <sm EEN TUfcSCHENSrEL. Politiek en romantiek. I. Terwyl de soldaten naar het front trekken en voor het gordyn uiteenschuift voor de komende -krijgsverrichtingen, is het op zyn plaats, de achtergrond van deze verwik kelingen wat meer van nabij te bekyken. Van de vaste steden, welke Hendrik IV, aan de Hugenoten had toegewezen, was nog slechts La Rochelle over. Het ging er nu om dit laat ste bolwerk van het calvinisme te verwoesten. Daarbij kwam, dat de haven van La Rochelle de laatste was, welke nog voor de Engelschen open stond. Gelukte het ook deze haven te sluiten, dan werd een werk bekroond, dat door de jonkvrouw van Orleans was be gonnen en door den hertog de Guise Wf^s voortgezet. II. Daardoor werd deze veldtocht een der belangrijkste ondernemingen van den kardinaal en toen hij met de belegering begon, waren zijn politieke plannen van een groote spanwijdte. Maar er waren nog andere aangelegenheden, welke den kardinaal met volle kracht aanspoorden. Iedereen wist, dat hij eens verliefd was geweest op Anna van Oos tenrijk, de koningin van Frankrijk. Door Buckingham was hy op den achtergrond ge drongen. Daarom wenschte de kardinaal niets heviger, dan wraak te kunnen nemen. Zijn strijd tegen Engeland was dus in werkelijkheid een strijd tegen zijn rivaal. Zou het hem gelukken Engeland op de knieën te krijgen, dan beteekende dat tevens een persoonlijke nederlaag van Buckingham in het oog van Anna van Oostenrijk. III. Den Hertog was dat meer dan duidelyk. De strijd om La Rochelle werd daardoor niet alleen een kamp tusschen de beide belangrijkste staten van Europa, maar ook een strijd tusschen twee rivalen, die doodsvijanden van elkaar waren geworden. De hertog was de eerste die aanviel. In een stillen nacht had hij op het kleine eilandje Ré 20.000 man aan land doen zetten en tegelijkertijd een keten van negentien oorlogsschepen op de rede van La Rochelle gelegd. Dat spoorde, zooals vanzelf spreekt, den kardinaal en den koning tot den grootsten spoed aan. Een groote krijgsmacht werd dadelijk tegen de stad in het veld gebracht. d'Artagnan was mede een der eersten en kwam zonder verdere moei lijkheden in het kamp voor La Rochelle aan. IV. Omdat de koning in Villeroi wegens ziekte werd opgehouden, werd d'Artagnan van zijn drie vrienden gescheiden. Hij was daardoor aan zichzelf overgelaten en zijn ge dachten waren niet van de vroolijkste. Hij had zich twee niet gemakkelijk te onderschat ten vijanden op den hals gehaald. Een daarvan was de kardinaal, de machtigste man van Frankrijk. Het zou voor Richelleu een handomdraai zijn om d'Artagnan onschade lijk te maken. Dat hij dat nog nooit gedaan had, meende onze held als een gunstig voor teeken te mogen beschouwen. De andere vijand was Mylady. Was zy volgens rijn meening dan niet zoo verschrik kelijk als de kardinaal, het was maar al te duidelijk, dat hij zich voor haar in acht diende te nemen. Maar hij zou Mylady nog leeren kennen van een kant, dien hy niet vermoedde. In dergelyke gedachten verliet hy op een avond het kamp.

Schager Courant | 1937 | | pagina 15