Van Zeeland naai Amerika t New York- Parijs uitgesteld i uiet naar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Economische boodschapper van Europa? De onlusten in Britsch-Incïië Amerikaansch oorlogs materiaal naar Rusland Buiïetilandsch Overzicht De blokkade van Bilbao KIJKEN i) KQOPEN i CLSECK Duitscher te Buenos Aires vermoord ZATERDAG 17 APRIL 1937. 80e Jaargang. No. 10210. Uitgove der N.V. v.h. Tropmon Co. Schogen. Gast van Roosevelt in het Witte huis In den loop van Juni zal minister president Van Zeeland een bezoek brengen aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, teneinde aan de universiteit van Princetown te pro- moveeren tot doctor honoris causa. President Roosevelt heeft," naar Un Press meldt, den Belgischen minister-president van Zeeland, die, zooals men weet, van de Fransche en Engelsche regeeringen de uit- noodiging heeft ontvangen, om de mogelijk heden te bestudeeren, welke kunnen leiden tot een vermindering van de handelsbelem meringen, uitgenoodigd, tijdens zijn verblijf aan de Vereenigde Staten van N.-Amerika in het Witte Huis zijn intrek te nemen. Roosevelt heeft deze uitnoodiging verzon den, nadat hem bekend was geworden, dat Van Zeeland in den loop van Juni naar de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika zal komen, teneinde aan de universiteit van Princetown den titel van doctor honoris causa te ontvangen. In kringen van economische des kundigen heeft de uitnoodiging van Roosevelt aan van Zeeland groot op zien gewekt. Men meent dat zij in verband staat met de door Frankrijk en Engeland aan den Belgischen minister-presi dent verleende opdracht, voorberei dingen te treffen voor een nieuwe economische wereldconferentie. Er wordt op gewezen, dat deze uitnoodi ging alleen is gedaan, om de mogelijkheid te scheppen, dat beide staatslieden over de met de voorbereiding van een nieuwe eco nomische wereldconferentie in verband staande problemen kunnen beraadslagen. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat de economische wereldconferentie van 1933 hoofdzakelijk op initiatief van presi dent Roosevelt is tot stand gekomen. In toonaangevende Amerikaansohe econo mische kringen is men van meening, dat de aanstaande economische wereldconferen tie in geen geval zonder de medewerking der zoogenaamde „onbevredigde" mogend heden, zooals Duitschland, zal tot stand ko men, aangezien juist voor deze landen het probleem van de herverdeeling der grond stofbronnen een levensbelang is. De oplossing van dit urgente vraagstuk zal daarenboven niet weinig tot den vrede in Europa bijdragen. Op de Belgische ambassade en het Witte Huis weigert men inmiddels te verklaren, of Van Zeeland met zijn komst, naar Ame rika nog andere doelstellingen beoogt. Officieel wordt slechts medegedeeld, dat van Zeeland naar de Vereenigde Staten van Amerika zal komen om aan de universiteit van Princetown tot doctor honoris causa te worden benoemd. Nader meldt men ons over de reis van Van eZeland naar de Vereenigde Staten, dat het hoofd der Belgische regeering de maand Juni heeft verkozen om zich naar Amerika te begeven, omdat hij hoopt op dat tijdstip zijn economische enquête bij de Europeesche regeeringen te Ti ebben geëindigd, welke en quête op het oogenblik met groote voort varendheid door zijn gemachtigde Frère wordt ingesteld. In het bezit van de resul taten daarvan zou Van Zeeland met pre sident Roosevelt en andere Amerikaansche staatslieden ontmoetingen willen he'bben, teneinde hun medewerking te verkrijgen aan een internationale conferentie, die zijn arbeid zou moeten bekronen, alsmede hun steun bij het voorgenomen werk van econo- mischen opbouw. Zijn taak zal zeer verge makkelijkt worden door het feit., dat. het doel van zijn enquete hetzelfde is als dat. hetwelk door den president der Vereenigde Staten wordt nagestreefd, n.1. hervatting van het wereldgoederenvervoer door ver laging der tolmuren. Naar verder vernomen wordt, zou minis ter Van Zeeland verder het voornemen heb ben zich dezen zomer naar den Belgischen Congo 4- begeven op welke reis hij verge zeld zou worden door den minister van ko loniën. Rubbens. Bezwaren van Amerikaansche zijde. De Aeroclub de France heeft van de National Aeronau- tic Association het verzoek ont vangen de luchtrace New ork —Parijs op te schorten. Wij meenen in dit verband te weten, dat het standpunt van de Fransche Aeroclub dat bij het ministerie van luchtvaart niet onbekend zal zijn als volgt is: Na het re glement van deze luchtrace te hebben doen goedkeuren door de Amerikaansche autoritei ten en de inschrijving te hebben openge steld, kan er geen sprake zijn van een uit stellen van de race. Dit zou in strijd zijn met alle sportieve regels. Bovendien zijn twee in schrijvingen ontvangen en zij, die in ver trouwen op de gepubliceerde reglementen toestellen in gereedheid brengen, hebben nog ruim tijd om zich te doen inschrijven. De race zou slechts kunnen worden opgeschort Tanende invloed van Italië in Midden Europa De geruchten, dat Mussolini voor nemens is, na de besprekingen die hij de volgende week te Venetië met den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg zal hebben, zich naar Duitschland te begeven om een on derhoud met Hitier te hebben, wor den, naar de „Daily Telegraph" meldt in officieele kringen te Rome onge grond verklaard. Mussolini zal na zijn besprekingen te Venetië naar Rome terugkeeren, en hij heeft geen plan om Italië in de naaste toe komst te verlaten. Wanneer de Duce Donderdag a.s., naar Venetië gaat/ zal hij vergezeld zijn van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano. Dr. Schuschnigg zal eveneens door zijn mi nister van buitenlandsche zaken, Dr. Schmidt, vergezeld worden. De kwestie der restauratie. In officieele kringen wijst men op het for- meele karakter van de ontmoeting tusschen Mussolini en Schuschnigg, men hecht even wel aan deze ontmoeting in diplomatieke kringen zekere beteekenis, daar de kwestie van de restauratie der Habsburgcrs in Oos tenrijk weder in het middelpunt der belang stelling is komen te staan. Hoewel het erkent, dat het vraagstuk der Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen interna tionaal is, terwijl de restauratie tot op ze kere hoogte een zaak is, waaromtrent Oos tenrijk alleen kan beslissen, maakt Italië zekere reserves ten aanzien van de even- tueele bestijging van den troon van Keizer K&rel door Aartshertog Otto, In officieele kringen vraagt men zich af, of de tijd voor een dergelijke stap gekomen is en wat de reactie van Joegoslavië, Roemenië en Tsje- choslowakije op een restauratie zou zijn. Italië twijfelt, eraan, of een dergelijke stap zou kunnen bijdragen tot oplossing der bin- nenlandsche moeilijkheden van Oostenrijk. Men beschouwt de onafhankelijkheid van Oostenrijk in Italië als een punt van het hoogste belang en is van mcening, dat de restauratie voor onbepaalden tijd moet wor den uitgesteld, omdat deze op de onafhan kelijkheid een nadeeligen invloed zou kun nen hebben. Volgens de „Daily Telegraph" zouden Mus solini en Schuschnigg te Venetië ook spreken over een eventueelc uitbreiding van het on langs tot stand gekomen ItaliannschJoe goslavische verdrag tot Oostenrijk. Invloed van Italië neemt af. Naar de „Times" meldt, komt men in po litieke kringen steeds meer tot het inzicht, dat het DuitschOostenrijksche accoord van 11 Juli 1936 het einde beteekende van de vroegere domineerende positie van Italië te Weenen, en dat men in Italië meer en meer is gaan inzien, dat „Gleichschaltung", zoo niet de „Anschluss", niet voor eeuwig kan worden uitgesteld. Volgens dezen gedachtengang zijn de toe nemende belangstelling van Italië voor de Middellandsche-zeevraagstukken en de ont wikkeling van zijn overzceschc rijk een reac tie op zijn ervaringen in Midden-Europa, en de Italiaansche protesten tegen deze ziens wijze beschouwt men eenvoudig als forma liteiten. Italië, zoo meent men, is thans in Oostenrijk practisch van het terrein verdwe nen, en daarom tracht het zijn invloed op den Balkan thans, nu het nog tijd is, te ver beteren en te versterken. De reis van Goering naar Italië. Omtrent de reis van Goering naar Italië verklaart men te Berlijn, dat deze reis van particulieren aard is. Mevrouw Goering zal zeer binnenkort uit Berlijn vertrekken om eenige weken te Na pels door te brengen en daar zou Goering zich bij haar voegen. In politieke kringen verklaart men niets te weten over een ont moeting van Goering en Mussolini. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat Goering van zijn verblijf in Italië gebruik zal ma ken om een bezoek aan Rome te brengen en met Mussolini van gedachten te wisselen. wanneer de Amerikaansche regeering zich verzette tegen het starten der deelnemers. In dit geval zou het noodzakelijk zijn, dat de regeering zich binnen zoo kort mogelijk tijdsbestek hierover uitsprak. De wedvlucht New York-Parijs. Het ministerie van luchtvaart heeft een mededeeling gepubliceerd naar aanleiding van de geruchten over een vervallen van de wedvlucht New York-Parijs. Hierin wordt gezegd, dat de minister van luchtvaart de opmerkingen, gemaakt door de „National Aeronautical Association", bestudeert. Hij heeft kennis genomen van het weerkundige onderzoek ten aanzien van het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en moet rekening houden met het feit, dat de ma rine, die haai^aandeel op het toezicht op de niet-inmenging heeft te brengen, niet kan medewerken, bij de maatregelen voor de vei ligheid van de vlucht. De minister zal zeer binnenkort zijn beslissing nemen, waarbij hij alle belangen in acht wil nemen en geen mcnschenlevcns in de waagschaal wenscht te stellen. In ieder geval kan hoogstens van een uitstel tengevolge van overmacht sprake zijn. Plan uitgesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat dc minister van luchtvaart, Cot, in verband met de van Amerikaansche Zijde naar vo ren gebrachte bezwaren, het plan om tij dens de internationale tentoonstelling een luchtrace New York-Parijs te houden, heeft opgegeven. De opstandelingen bedreigen Bannu. De bevolking vraagt wapenen. De verdedigingsraad van Bannu. bestaande uit Hindoe's en Sikhs, heeft in verband met de ongeregeldheden aan de Noord westgrens in Waziristan verzocht, dat wapenen worden gegeven aan de Hindoe- en Sikh-bevolking voor wettige zelfverdediging. De benden opstandelingen in de omge ving van Bannu worden steeds driester. Gisteravond drongen zij door tot enkele mijlen van de stad. Er werd alarm gesla gen. de bioscopen werden gesloten en de troepen kregen order zich gereed te houden. Een detachement politie werd naar de stad gezonden om te voorkomen, dat een paniek zou uitbreken. Tegen middernacht werd ka nonvuur gehoord en de opstandelingen trokken terug. Men gelooft, dat het doel van deze invallen plunderingen en roof is. Volgens de jongste berichten over den toestand in Waziristan hebben de opstande lingen opnieuw een aanval ondernomen op den Britschen buitenpost van Spinwam, waarbij twee aanvallers werden gedood. Ver der hebben de rebellen verscheidene brug gen vernield en de telefoon- en telegraaf lijn tusschen Miromschuh en Mirali ver broken. De fakir van Ipi wiens hoofdkwar tier zich nog steeds in een hol nabij het Shaktu-dal bevindt, heeft inmiddels alle be middelingsvoorstellen van andere stam hoofden en van zijn eigen familie van de hand gewezen en zet zijn tegen Engeland gerichte vijandige propaganda voort. De Engelsche autoriteiten hebben scherpe con trolemaatregelen genomen aan de grens ten einde te verhinderen, dat de opstandelin gen voorzien worden van voedsel en wape nen. Onderhandelingen over de leve ring. Onthullingen van het Staatsdepartement te Washing ton. De bezwaren tegen de levering. De Sovjet-regeering heeft twee Amerikaan sche maatschappijen gepolst over de leve ring van materiaal voor de vervaardiging in Sovjet-Rusland van pantserschepen, be wapend met kanonnen van 16 duim. Het Amerikaansche Staatsdepartement, dat van deze aangelegenheid melding maakt heeft bezwaren ingebracht tegen de voorge stelde levering om twee redenen: (1.) het maximum-kaliber van kanonnen voor pant serschepen is een nog niet geregelde kwes tie tusschen de groota maritieme mogend heden. De uitvoer uit ae Vereenigde Staten van 16-duinis kanonnen zou een situatie scheppen, welke jegens de Amerikaansche belangen onvriendelijk zou zijn. 2.) De stipulatie in het voorgestelde con tract, dat de fabrikanten zou verplichten proeven aangaande de pantsering van ka nonnen te laten nemen door de Amerikaan sche marine, vóór deze levering, zou in strijd kunnen zijn met de politiek der re- geering zich op geen enkele wijze in te la ten met de begunstiging van den handel en den uitvoer van munitie. Precies eenzelfde houding zou zijn aange nomen ingeval een ander land dan de Sovjet-Unic in het geding zou zijn, aldus het Staatsdepartement. De maatschappijen, welke het verzoek om inlichtingen van de Sovjets hebben ontvan gen, nog vóór Japan zijn voornemen te ken nen had gegeven het verdrag, waarbij het maximum-kaliber van kanonnen wordt be perkt, niet te teekenen, hadden begin Maart een overeenkomst met het Staatsdeparte ment gesloten. Het Amerikaansche Staatsdepartement Bindt Duitschland in? Onze Oosterburen zoeken econo mische toenadering. Duitschland raakt, door zijn geï soleerde positie, die het zichzelf heeft opgelegd, min of meer knijp. Het gaat met de voorziening in eigen behoefte toch niet zoo goed als men verwacht en gehoopt had en Duitschland raakt daardoor in economisch opzicht achter bij zijn buren. Rusland streeft het voorbij, het tempo van Engeland is sneller en het is met leede oogen dat Duitschland dit moet aanzien. Het verandert nu schijnbaar van politiek althans te oordeelen naar de uitla tingen van Schacht, de Duitsche minister van economische zaken en president van de Rcichsbank, die dezer dagen een bezoek aan Brussel heeft gebracht. Wij hebben er kort geleden op gewezen dat in Duitsche legerkringen contact ge zocht werd met Rusland en dat Hitier daarvan waarschijnlijk niet afkeerig zou zijn, geimponeerd als hij was door dc cij fers die genoemde legerautoriteiten hem zouden hebben voorgelegd. Daar is nog een andere reden waarom Duitschland niet onverschillig kan zijn voor een intiemer contact met Rusland. Duitschland heeft, voor zijn bewapening, dringende behoefte aan grondstoffen, die Rusland overvloedig leveren kan. Rusland kan echter weer technische krachten van Duitschland ge bruiken en zoo zou er dus een gezonde uitwisseling plaats kunnen hebben. Het is waarlijk nog niet zoo ver dat Duitschlajid Rusland omarmt, de ideologie ën van beide landen zijn niet met elkaar te vereenigen, zijn scherpe tegenstellingen en men weet: Ilitler heeft geen gelegenheid in de laatste jaren voorbij laten gaan, om dit naar voren te brengen met de hem ei gen pathos. Maar jaals de nood dringt. De Nw. Rott. Crt. schreef gisterenavond o.m.: Er zijn symptomen, dat de Duitsche politiek op een keerpunt is gekomen en Schacht heeft materiaal aange dragen, dat deze meening zou kun nen steunen. Duitschland zou tot de conclusie zijn gekomen, dat het juister doet agressieve plannen voor loopig uit het hoofd te zetten. Naar de oorzaken behoeft men niet te zoeken. Noch het leger noch de vloot zijn klaar en het laat ook geen twijfel open, dat de minder waardigheid van het Duitsche mate rieel ten opzichte van dat van an dere landen zeer kalmecrend heeft gewerkt. Dat is de lichtzijde van het tekort van Duitschland. Het zal zijn „agressieve plan nen voorloopig uit het hoofd moeten zet ten. Nu, dat kan niet andere dan de span ning in Europa verminderen en dus ons werelddeel ten goede komen. Hoe verder het gevaar van een oorlog naar de toekomst verschoven wordt, hoe meer men mag ho pen dat de groote mannen gaan inzien dat ze een pad der dwaasheid bewandelen en dat ze daarvan nog bijtijds zullen terug keeren. Een eventueelc economische toenadering tusschen Duitschland en Rusland zal nood zakelijkerwijs ook dc politieke spanning tusschen beide landen doen verminderen. Er zijn nog maar zwakke symptomen van toenadering tusschen beide landen, maar toch maken we er hier graag melding van omdat ze een van de weinige licht teekenen zijn aan den duisteren politieken hemel, die boven de wereld hangt. heeft de maatschappijen op de hoogte ge steld van zijn bezwaren. Hij voegde hier aan toe, dat de uitvoervergunningen noodig zouden zijn van den Raad van Controle op den handel en de levering van munitie. De beide maatschappijen, die niet worden genoemd, hebben het Staatsdepartement er van in kennis gesteld, dat. zij overeenkom sten hadden voor de levering van plannen, materiaal en uitrusting van een modern slagschip, dat op Russische werven zou wor den gemonteerd. SPANJE WEINIG NIEUWS VAN DE FRONTEN. In het Britsche Lagerhuis stelde de leider der arbeidersoppositie, Attlee, gisterenmor gen de vraag, of de regeering nog iets naders kon mededeclen omtrent den toestand te Bilbao, nu een bericht van den Britschen consul daar ter stede was binnengekomen waarin gezegd wordt, dat de ingang van de haven niet door mijnen versperd is, en dat de Baskische kustbatterijen in staat zijn de koopvaardijschepen in het gebied der terri toriale wateren te beschermen. Eden antwoordde hierop, dat, het betref fende rapport afkomstig was van de Baski sche regeering en niet van den Britschen consul, die het slechts als tusschenpersoon had doorgegeven. Op een vraag van Lloyd George of de re geering bevestiging had ontvangen van de door de Baskische regeering verstrekte in lichtingen, antwoordde Eden. dat de regee ring voortdurend door de Britsche autoritei ten ter plaatse op de hoogte wordt gehou den. Hij weigerde hier uitvoeriger op in te gaan. De „Hood" niet beschoten.. De Engelsche admiraliteit ontkent, dat op het Britsche slagschip „Hood" aan de Spaan- sche kust zou zijn geschoten. Culera gebombardeerd. Gistcrenochtend hebben twee vliegtuigen van dc opstandelingen het dorp Culera ge bombardeerd, alsmede het viaduct van den spoorweg. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, doch naar verluidt is een aantal personen gewond. De strijd aan den Urquiola pas. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben de regceringstroepen met een aanzienlijke legermacht Seibi aan den weg tusschen Urquiola en Durango aangevallen De rechtschen moesten voor hun aantal terugtrekken. In den daarop volgenden nacht wilden de regeeringstroepen dit succes verder uit buiten, doch thans werden zij teruggesla gen en in den loop van den dag hebben de rechtschen het verloren terrein heroverd De regeeringstroepen moesten een aanzien lijke hoeveelheid oorlogsmateriaal achter laten en achthonderd van hun mannen werden buiten gevecht gesteld. De militaire autoriteiten van de recht schen vermoeden dat de regeeringst roepen alle krachten zullen inspannen om weer meester te worden van Seibi, dat den toe gang tot Durango beheerscht, Artistieke Bruidsfoto's FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER ARPAD MOLDOVAN ■NIEUWE 2VIEDORP Geen communistische wraakoefening. De blokleider Riedel van de buitenlandsche organisatie der Duitsche nationaal-socialis- ten is te Buenos Aires door onbekende da ders overvallen en zoo ernslig gewond, dat hij inmiddels overleden is. Kortgeleden had Riedel uit communistische kringen een dreigbrief ontvangen. Omtrent den dood van den Duitscher meldt Havas, dat deze in den afgeloopen nacht in het dorp Ballester in de provincie Buenos Aires een twistgesprek heeft gehad met andere Duitsche nat. socialisten, die hem verweten aan de partij toebelioorende gelden te hebben verduisterd. Riedel trok zijn revolver, maae een ander was hom voor en schoot hem neer. De politic is zeer ge reserveerd, maar volgens dc inlichtingen, die verkregen konden worden, betreft het hier geen comunistischen aanslag. Een nader Havas-bericht meldt, dat het politierapport betreffende den moord op Riedel aangeeft dat hij -40 jaar was en woon de in het dorp San Martin. Zondag 11 April, op het oogenblik. waarop hij huis waarts keerde, werd hij aangevallen door 2 individuen en tijdens een worsteling werd hij in den buik gewond door een revolver schot. Hij is terstond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Volgens nieuwe mededeelingcn, verstrekt door de politie van het dorp San Martin, is de moordenaar van Riedel slechts door roofzucht tot zijn daad gedreven. De moord is Zondagavond te half tien in de gang van het huis van het slachtoffer gepleegd. Maandagmorgen is Riedel in het ziekenhuis overleden. De Duitsche meening. Terwijl men te Berlijn herinnert aan den moord op Gustloff, den leider der N.S.D.A.P. in Zwitserland, verklaart men in nationaal- socialistische kringen, dat Joseph Riedel zijn leven heeft geofferd voor Duitschland en dat hij een nieuw slachtoffer van de communistische en Joodsche drijverij tegen het Derde Rijk is. „De bond van Duitschers in het buitenland aldus zegt men telt een nieuw slachtoffer, maar ook een nieu wen held." De „Goddelijke wind" te Berlijn Het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind" dat verscheidene Europeesche hoofdsteden zal bezoeken, is, na te Detmold een nood landing te hebben gemaakt, te Berlijn aan gekomen. Te voren had het een bezoek aan Brjussel gebracht

Schager Courant | 1937 | | pagina 1