TRIUMPH Economische Kroniek fa. Herm. de Raat Zet uw zorgen opzij! 'n Trioi mf' van Smaak IO IO? SPORT Voetbal Zaterdag 17 April 1937. Tweede blad Voor Uw aanstaande wandeltochten is natuurlijk van veel zorg: wat voor schoenen moet ik dragen? Wij hebben voor U speciale door bekwame voetspecialisten ontworpen, handgenaaide WANDELSCHOENEN met ste vige zolen en stalen veeren in de voetholte. Bekende „vierdaagsche" wandelaars koopen bij ons hun wandelschoenen en geven ook U daarmee het bewijs, dat onze schoenen ten volle aan de eischen van dergelijke tochten voldoen. Ook SKI-BOOTS en BERGSCHOENENzijn steeds voorradig LANGESTRAAT 80 - ALKMAAR. - TELEFOON 3383 Speciale vakkundige reparatie-inrichting. Hygiënisch ingerichte pedicure-inrichting. VOOR VIRGINIA CIGARETTES Hoe alles ook zij, autarkie blijft voorloopig het woord, dat de Duitsche politiek mede beheerscht. Daaraan bestaat niet de minste twijfel. Voor ons land, dat zich in den loop van den tijd had ontwikkeld tot een soort voorraadschuur van het nijvere Duitschland brengt dat consequenties mee, die helaas niet van de aangenaamste zijn. Een del- dingen, die ten krachtigste kan meewerken aan een herstel van den alge- meenen toestand is een wegnemen van de belemmeringen van het internationaal han delsverkeer in de geest van Oslo, een stroo ming, die zich gelukkig blijft doorzetten, al wordt het haar niet gemakkelijk gemaakt. Ten deele mag men deze tegenkanting stel lig zoeken in de omstandigheid, dat ze een vredesbeweging is, die front maakt tegen de oorlogsmentaliteit van onze tijden. Welvaart en oorlog verdragen zich nu eenmaal slecht. N. H. V. B. Eerste klasse A. Morgen wint Z.F.C. 4 thuis van W.F.C. 4, terwijl C.S.V. op het. Zaandammer Sportpark probccren zal Z.V.V. 3 de punten afhandig te maken, ten einde Vrone weer in te halen. Eerste klasse C. Flcvo heeft nu de kans om zich vrijwel tegen degradatiegevaar te verzekeren. Van Vcgten c.s. ontvangen n.1. M.F.C. 2, de hui dige hekkesluiter. Wanneer Flevo weet te winnen, bedraagt haar voorsprong op de Medemblikkers 4 punten. Weliswaar is Fle vo dan uitgespeeld, maar M.F.C. 2 resten dan nog maar 2 wedstrijden. Intusschcn moet Flevo Zondag alles op alles zetten. Het is den laatsten wedstrijd en... het mes snijdt hier aan twee kanten. Hoogkarspel ontvangt West Frisia 3. Ge zien de verrichtingen van de Enkhuizers in den laatsten tijd krijgt Poeze's club het waarschijnlijk heel zwaar te verduren. Tweede klasse D. Mevo klopt Al km. Boys 4 en zal daardoor de eerste plaats van Egm. Boys overnemen met 1 punt voorsprong. Intusschen doet Oudorp ook nog mee. Zij staat er theore tisch evengoed voor als Mevo, maar heeft een achterstand van 1 wedstrijd. Zondag gaat Oudorp naar Alkmaar 2. Niet zonder reserve mag men de Oudorpers de zege toe dichten. Tweede klasse E. Zondag a.s. om 2 uur wordt op het. terrein van N. Niedorp, zooals wij voor eenige we ken reeds vermoed hadden, den beslissings wedstrijd Schagen 2Sporters gespeeld. We aarzelen een overwinnaar aan te wijzen. Deze wedstrijd geldt nog niet voor de promoliecompetitie. Hoe het resultaat ook worden moge, Sporters en Schagen 2 ver schijnen met. no. 3 (Flevo of M.F.C. 2) vol komen gelijkgerechtigd aan den start. Derde klasse D. MOC is ook danig aan het aftakelen nu de beslissing gevallen is. Zondag lieten de Midwouders zich door Schellinkhout klop pen. Zondag móet VCL naar Midwoud toe. Als Lak en zijn mannen op hun tellen pas sen, kunnen ze de 31 zege, destijds be HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 cl. en 25'/. zwaarder dan de meeste andere. haald, wellicht bevestigen. Andijk 3 ont vangt Twisk 2 en Schellinkhout klopt het bezoekende MFC 3. Derde klasse E. Alkmaar 3 versterkt haar leidende positie ten koste van Mevo 2; Koedijk 2 is sterk ge noeg om van het bezoekende Bergen 2 te winnen. Egm. Boys 2 geeft Vrone 2 niet thuis. Vierde klasse F. D.T.S. 3 ontvangt Alkmaar 4. De Langen- dijkers zullen in de leiders toch wel hun meerdere moeten erkennen. Vierde klasse J. Een verrassing was wel dat Hollandia 5 zich Zondag door Oudendijk 2 de kaas van het brood liet nemen. Berkhout 2 en Hoog karspel 2 hebben nu iets ruimer ademen bo ven aan de lijst. Zij zullen morgen ongetwij feld weer voor de punten zorgen. Hoog karspel 2 zal wel raad weten met And. Boys 2, terwijl Berkhout 2 haar bezoek aan Sijbekarspel 2 met winst zal beeindigen. M.O.C. 2 ontvangt om 12 uur V.C.L. 2. Hem 2 krijgt thuis met Oudendijk 2 te ma ken. Adspir anten. In afd. K. gaat Schoorl a om 10 uur naar Alcmaria a, terwijl D.T.S. a om 11.15 Alkrh, Boys a op bezoek krijgt. Afd. M. biedt een drietal wedstrijden. Ber gen b moet naar Alcmaria d (10 uur) en Koedijk a moet zorgen om 1.15 aan den VVes- terweg klaar te zijn cm Alkmaar b partij te geven. D.T.S. b tenslotte ontvangt om 12 uur vérre visite uit Uitgeest (b.) RAUCHBEKER. In de groep Drechterland waren dé resul taten Zondag j.1. D.T.S—Strandvogels 0—0; AndijkN. Niedorp, 12 en SchagenMFC 61. Thans moet Strandvogels naar Scha gen (2 uur). Morgen kunnen de Spartanen zeker weer een nieuwe stap doen, door de Vogels te kloppen. De andere wedstrijd voor de tweede ron de is Hollandia 1X. Niedorp 1, die echter morgen nog niet gespeeld wordt. De win naar hiervan ontvangt in de Drechterland* sche finale den winnaar van Schagen— Strandvogels. De uiteindelijke winnaar hier van boft dan verder, want hij komt dan meteen in de finale van geheel Noord-Hol land, die tevens op zijn terrein wordt ge speeld. De winnaar van district Den Helder (H.R.C. 2—Helder 2 of Helder 1) is minder gelukkig geweest bij de loting. Die moet n.1. eerst uit naar de Zaansche winnaar alvo rens de finale te bereiken. GOUDEN KRUIS. Zondag a.s. worden in ons geheele gebied geen wedstrijden gespeeld, omdat de com petitie dezen dag heeft opgeëischt. Verleden Zondag hebben de navolgende elftallen het een ronde verder gebracht. District Alkmaar: Alkmaar 3, Koedijk 2, Dirkshórn 1, Petten 1, Egm. Boys 1 en Ber gen 1. O.a. staat nu op het programma: Egm. Boys 1Petten 1, waar meester Geen- sen dus zijn oude club moet bekampen om met zijn nieuwe te trachten het kruis, dat men vorig jaar won, in bezit te houden. District Drechterland: Hoogkarspel, Berk hout, Andijk 2 (dat N. Niedorp 2 klopte) en Sporters. In de Drcchterlandsche demifi nale komen thans de volgende 2 paren; Sporters 1Hoogkarspel 1 en Andijk 2— Berkhout 1. DEN HELDER BE MOTIVEERING VAN DE [AUTARKIE IN DEN LOOP DER JAREN. IWELVAART EN OORLOG. Merkwaardige veranderingen kan men soms waarnemen in den gedachtengang van de menschen en een der allerfrappantste is wel die, welke we te zien hebben gekregen ibij de autarkie. In de dagen toen het nationaal-socialis- cme nog niet aan het bewind was in Duitsch Hand, was de autarkie reeds een stokpaard- pe van deze 'beweging. Vergelijkt men echter de motieven op grond waarvan die autarkie in den loo'p van den tijd werd aangeprezen, dan zou men tot. de conclusie kunnen ko men, dat eigenlijk alles rondom die autarkie yeranderd is, behalve de autarkie zelf. Nu omstreeks vijf of zes jaar geleden, cn ook nog gedurende den eersten tijd. waarop de tegenwoordige regeering aan het bewind was, zag men er een middel in om de ma laise krachtdadig tc bestrijden. Het was toen een tijd, waarin bij den Duitschcr het fbesef leefde, dat het land een uitvoerover- schot, een gunstige handelsbalans noodig had om er weer bovenop te kunnen komen. Met een belangstelling, die voor Nederland bevreemdend zou mogen heet en, werden er iedere maand de export- en importstatistie- ken bestudeerd en de stemming, welke na afloop daarvan viel te constateeren, was in den regel evenredig met de hoogte van het exportsaldo. Onder deze omstandigheden was het be grijpelijk, dat een propaganda, die ijverde voor een beperking van den invoer, in goede aarde moest vallen. Immers bij een afne mende invoer moest het uitvoeroversehot toenemen, er zou goud naar Duitschland stroomen en goud was immers alles wat men noodig had om betere tijden te doen aanbreken. Haalbij kwam nog, dat het platteland zich heftiv deed geldon. Het eischte bescherming tegen buitenlandsche concurrentie, omdat, evenmin als hier, het bedrijf in doorsnee loonend was Het. nationaal-socialisme wierp 'zich gretig op dit laatste argument. Naast de gedachte, dat een voordeelige handels balans noodzakelijk was voor de welvaart was het het streven om de Duitsche land bouw en veeteelt rendabeler te maken, ■welke zijn voormannen behccrschte. En deze beide factoren waren het in hoofdzaak, die bebben gevoerd tot de autarkie, welke we thans bij onze Oostelijke buren kennen. Slaat men nationaal-socialistisehe geschrif ten na uit die dagen, dan vloeien die veelal over van soms vrij pathetische ontboeze mingen omtrent den Duitschen landman, die wordt voorgesteld als de oer-Duitscher, wiens voorouders reeds de vruchten binnen haalden van hetzelfde stukje grond, dat thans door hem wordt bebouwd en waarop hij zich door hard werken niet meer dan een armoedig bestaan weet te verwerven. En zoo kon men dus lezen in het. agra- ïisch program van de partij: „Eerst in de „de nieuwe Duitsche staat, waarnaar wij „streven, zullen landbouwers en landbouw „idie tegemoetkoming vinden, die ze ver dienen als een der hoofdsteunpilaren van „de ware Duitsche volksstaat." Die dagen liggen reeds weer betrekkelijk !ver in het verleden. Vier jaar is in onze eeuw, waarin zoo snel wordt geleefd, een lange tijd. Vermoedelijk heeft men in Duitschland in tusschen ingezien, dat men dwaalde, toen men meende het uitvoeroversehot naar wil lekeur te kunnen vergrooten. Want met de invoer, liep ook de uitvoer naar beneden. Wel waren de geleerden het er reeds lang over eens, dat zoo iets gebeuren moest, de heeren van de practijk geloofden het niet, alvorens ze het in werkelijkheid hadden on dervonden. En toen ze langzamerhand over tuigd waren, was de Duitsche internationale handel geslonken tot ongeveer een derde yan weleer. Een oogenblik schijnt zelfs Hitier de ge maakte vergissing te hebben ingezien, al thans, op een vergadering, welke nu reeds weer eenige jaren in het verleden ligt, moet. hij hebben toegegeven, dat de autarkie de grootste fout was geweest, welke het natio naal-socialisme heeft begaan: Een veran 27) Met een lichte hersenschudding werd Diny in het ziekenhuis opgenomen. Van Dalen was er slecht aan toe. Men vreesde al dadelijk voor zijn leven. Alleen Lottie had, na eenige formaliteiten vervuld te hebben, het zieken- huis mogen verlaten. Haar eerste gedachten waren voor Diny's kind. Wat zou de kleine denken als ze straks wakker werd en haar moeder niet vond? Ze besloot den komenden morgen heel vroeg daar heen te gaan. Hoe zou alles afloopen? Had Diny er mis schien een voorgevoel van gehad? Wat was ze er op tegen geweest om door hen naar huis gebracht te worden. Hadden ze haar toch maar d'r zin gegeven, misschien was het dan ook niet gebeurd. Dan waren ze immers een heel anderen kant op gegaan. Waarom had ze er zélf ook nog zoo op aan gedrongen? Was zij nu niet voor een groot deel schuld aan het ongeluk? Het was ver schrikkelijk voor \Tar Dalen, die er, naar het scheen, ellendig aan toe was, maar het meest nog voor Diny, die nu niet zou weten wat ze met het kind aan zou moeten vangen. Zij kon het niet bij zich nemen, onmogelijk... Wel voor één dag. Ze zou het weghalen en morgen, als Diny bijgekomen was, samen met haar Verdere maatregelen nemen. Ze trilde nog over haar geheele lichaam van Be doorgestane emoties. Ze zou maar niet fcaar bed gaan, ze kon beter voor die paar dering is er in de politiek intusschen nooit gebracht,, de autarkie bleef. Successievelijk echter is daarover een ander motief naar voren gebracht: de grondstoffenvoorzicning. Men moest, aldus redeneerde men, de be schikbare deviezen zooveel mogelijk gebrui ken om daarvoor, die goederen te betrekken, welke het land voor alles noodig had en welke het zelf niet kon voortbrengen. Naar mate Duitschland meer openlijk begon tc bewapenen, werd geredelijker toegegeven, dat het hier ging om grondstoffen voor dc oorlogsfabricage en een tijd lang is inder daad dc autarkie verdedigd op grond van dit argument.. Evenwel, ook hier zat een scherp kantje aan. In de voor-de-oorlogsche jaren, toen men in Duitschland wel voor sommige goederen vrij hooge invoerrechten kende, toen echter overigens de import vrij was. is er van een tekQrt aan grondstoffen voor de industrie nooit sprake geweest.. Ook toen bezat, het land echter een machtigo bewapenimgsnijver heid. Het is niet moeilijk om te bewijzen, dat een tekort aan grondstoffen zich minder snel zal uiten bij een betrekkelijk groot in ternationaal handelsverkeer van ecnig land, dan wanneer het alles heeft gedaan om dit verkeer te drukken. We willen in het mid den laten of de Duitsche economen, die er waarlijk wel mogen zijn, dit inzagen of niet. Een feit intusschen is. dat de autarkie bleef cn dat men, zoo men dc juistheid van deze redeneering begreep, er toch niet naar wenschte te handelen. Hiervoor moest dus weer een bijzondere reden zijn en welke deze inderdaad is ge weest. is den laatsten tijd overduidelijk aan den dag getreden. Het laatste en dit schijnt wel het ware motief, schuilt in dc oorlogsvoorbereiding. Het tegenwoordige Duitsche bewind heeft zijn leering getrok ken uit de lessen van den laatsten oorlog, welke het land heeft verloren, omdat het autarkisch niet. sterk genoeg stond. Duitsch land kon zich niet. zelf voorzien van de noodige levensmiddelen en daaraan is hot ten gronde gegaan. Men ziet er in, dat onder deze omstan digheden nimmer een nieuwe oorlog kan worden begonnen zonder dat men het ge vaar loopt een herhaling van deze ineen storting tc zullen beleven en omdat verder de oorlogsgedachte blijkbaar de meest ge liefde is in den totalen staat, beschouwt deze het als zijn eerste plicht er voor te zorgen, dat de voedselvoorziening in oorlogs tijd is gegarandeerd. uur op den divan gaan liggen want later dan zeven uur wou ze niet by de kleine Marry zijn. Na lang bellen hoorde Lottie eindelijk het touw aan den binnenkant tegen den muur heen en weer slaan. Ze duwde tegen de deur, die naar het scheen niet al te gemakkelijk openging. Marry trok zeker niet hard genoeg. Toen de deur opensprong en Lottie naar boven keek, zag ze Marry's tengere figuurtje, in een lang, wit nachtponnetje, boven aan de trap staan. „Ik ben het Marry, tante Lot," riep ze, de trap opgaande. „Waar is Mammie?" was Marry's eerste vraag. „Ze ligt niet in bed." Uit haar toon klonk onrust. ,,'k Zal het je dadelyk vertellen, schat. Ga maar eerst van dat tochtige portaal vandaan. En ben je op je bloote voetjes? Kind, wat zal jy het koud hebben." Ze praatte veel achtereen, onderwijl beden kend hoe zy het Marry zeggen zou. „Waar is Mammie?" vroeg het kind weer, blijkbaar niets op haar gemak bij dat. vroege bezoek van de tante, van wie ze wist, dat ze anders nooit voor elf uur haar bed uit kwam. „Je Mammie kon nog niet naar huis ko men," zei ze, zich onzeker voelend onder Marry's angstigen blik. „Ze moest... eh..." Het kind bemerkte heel goed dat ze naar woorden zocht. Wat kon er zijn? Haar Moeder bleef nooit een nacht van huis en tante Lottie, die hier nu al zoo vroeg was... Want héél vroeg moest het nog zyn, je hoorde nog heelemaal geen rumoer op straat... Ze trok heel erg met haar oogje, toen ze angstig vroeg: „Er is toch niets met Mammie gebeurd, hè tante?" „Welnee kind, tenminste... niet iets ergs. Ze is... ze heeft zich een beetje gestooten. zie je, ja gestóóten heeft ze zich... en toen kreeg ze erge hoofdpijn en nu slaapt ze wat. Kleed je maar gauw aan, dan mag je straks naar d'r toe." „Is ze dan bij U?" vroeg het kind onzeker. „Bij mij? Nee... ze is je weet wel... op Hoezeer onen in Duitschland tegenwoor dig vóór alles anders rekening houdt met oorlog, bleek onlangs uit de „filosophie" van Lüdendorff. die is erkend als een soort staatseodsdienst en die in wezen niets an ders is dan een verheerlijking van den oor log en een propageeren vóór alles van de oorlogsvoorbereiding. Trouwens, wanneer Göring met leedwezen vaststelde, dat Duitschland altijd nog voor 17 pet. is aangewezen op het buitenland ten aanzien van zijn levensmiddelcnvoorziening, wanneer hij dan verder meedeelt, dat het komende vier-jarenplan vóór alles ten doel zal hebben, deze leemte te overbruggen, dan kan dit slechts zin hebben met het oog op oorlogstijden. Immers, zoolang het vrede is, kan daartegen niet het minste bezwaar be staan. De theorie van Göring beteekent., dat men in Duitschland de voorkeur geeft aan een dure voedselvoorziening. Want wel kan de productie van landbouw en veeteelt worden opgeschroefd, doch alleen door het in ge bruik nemen van gronden, die in doorsnee behooren tot de minst vruchtbare. Bij oen betrekkelijk geringe opbrengst zullen ze be trekkelijk grootc moeite en onkosten vorde ren. Veel voordeeliger zou men de daar te ver krijgen producten uit het buitenland kun nen betrekken, men doet het echter niet, omdat men zelfstandig wil zijn. De kostprijs is geen factor van belang, zooals ten aanzien van oorlog en oorlogsuitrusting dc kosten practisch nergens gewicht in de schaal schij nen te werpen. Do trotschc figuur van den historischen Duitschen boer is natuurlijk reeds lang in het vergeetboek geraakt. Integendeel begint zich bij de regeering meer en meer een ge voel van vijandschap jegens hem te ontwik kelen, omdat men te Berlijn van opvatting is, dat*men ten aanzien van de autarkie ver der zou komen, indien zijn medewerking grooter was, dat wil zeggen, indien hij zich in meerdere mate opofferde voor zijn vader land. IIoo deze autarkie, zelfs wanneer onze bu ren er in mochten slagen die volkomen door te voeren, ook te handhaven is in tijden van oorlog, wanneer millioenen van de beste werkkrachlen plotseling aan de productie worden onttrokken, wanneer bovendien dooi de schaarschte, welke dan zal ontstaan, de verlokking om producten achter te houden, nog grooter is, dat alles zijn kwesties, waar mee wc ons hier maar niet bezig zullen houden. En hoezeer men gaat tot aan het randje der productiemogclijkheid, blijkt, wanneer men verneemt, dat bij het scheuren van grasland wel degelijk rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat men een her haling zou kunnen beleven van wat we in de Vereenigde Staten hebben gezien: zand verstuivingen op groote schaal, waardoor uitgestrekte gebieden werden verwoest. die gracht, in dat mooie groote gebouw..." Marry begreep haar onmiddellijk. „In het ziekenhuis?" vroeg ze, hevig ver schrikt. „O, tante, dan gaat ze misschien wel dood..." Haar onderlipje zakte bedenkelijk, „Welnee," troostte Lottie, met moeite haar tranen bedwingend, „ze is misschien morgen al beter, heusch." „O, m'n Mammie, m*n lieve Mammie..." snikte Marry zacht, terwyl ze zich aankleedde. Ze wilde voortmaken, om gauw, heel gauw bij haar moeder te kunnen zijn. Op een zaaltje van zes patiënten lag Diny, met het hoofd naar de deur gekeerd. Ze had voor eenige uren geleden het bewustzijn terug gekregen. Op haar eerste vraag naar het kind, had de zuster geantwoord, dat zij zou zorgen, dat de kleine zoo spoedig mogelyk bij haar kwam. Nu lag ze de komst van het kind af te wachten. Langzaam, heel langzaam was het gebeurde van den vorigen avond tot haar door gedrongen. Veel kon zij zich er echter niet meer van herinneren Zij wist alleen nog dat er een verseftrikkelyke slag gevolgd was op het moment dat die andere auto de hunne niet meer kon ontwijken. Verder kwamen haar ge dachten niet... Ze wist nu ook, dat ze in het ziekenhuis lag en dar het niet heelemaal goed met haar was. Haar hoofd deed verschrikke lijk pijn.... Ze mocht niet denken, had de zuster gezegd, maar hoe kon ze dat laten? Ze moest toch eerst weten wat er nu met Marry zou gebeuren... Wat zou het kind ge schrokken zijn toen ze het hoorde... O, wat ging het vreeselijk in haar hoofd te keer... Als ze haar gedachten nu maar bij elkaai hield, het was of ze steeds dreigden weg te raken. Het was alsof iemand ze steeds langzaam naar zich toe trok. Ze zou zoo rustig mogelijk blijven liggen, zooair de dokter straks gezegd had, anders werd het misschien erger en zouden ze Marry niet by haar toelaten... Waar was ze ook weer geweest, gisteren avond, en wat was er toch precies ge beurd...? Daar trokken ze weer... neen, neen ik wil niet denken, alleen maar wakker blyven, goed wakker... totdat het kind er ge weest is, dan... dan... „Ze is weer weg, dokter," zei de zuster een poosje later tegen den dienstdoenden genees heer. „Er was straks iemand hier met haar kindje, ik heb gezegd, dat ze over een paar uur nog even mochten komen". Dien avond werd Marry even bij haar moe der toegelaten, een kort oogenblikje maar en in het byzyn van de zuster. Tante Lottie nam haar weer mee en toen deze vroeg of ze ook iemand wist bij wie ze zoolang in huis kon komen totdat haar moeder beter was, ant woordde het kind bijna onmiddellijk: „Als het bij U niet kan, tante, mag ik dan by Doortje?" Naar h&dr ging haar hart op dit oogenblik het meeste uit. En ofschoon juffrouw Smit er aanvankelijk niets voor voelde het kind voor eenigen tijd bij zich te nemen, bezweek ze toch, toen ze hoorde dat Lottie er behoorlek voor wou betalen. De eerste twee 'dagen ging het goed, maar toen reeds begon juffrouw Smit met op alles wat Marry deed. té vitten. Ze deed het voor komen alsof het kind haar wou sarren door netheid te demonstreeren die het gezin Smit geheel vreemd was. Iedereen gooide daar z'n kleeren maar neer en als Marry de hare, voor het naar bed gaan netjes opvouwde, ontke tende dat een reeks van opmerkingen. Marry hoefde niet de doen alsof ze het thuis zoo netjes gewend was, met een -moeder, die er altyd maar uitliep. En bidden voor en na het eten... Wat dacht ze, dat ze ze hier in huis allemaal heilig moest maken? De eerste avonden had Marry liggen huilen in haar bed en zelfs Doortje's lieve troost woord, n waren niet bij machte geweest haar te helpen. Nog nooit had het kind zoo naar haar moeder verlangd als nu... Zelfs de avon den. die zij eenzaam had moeten doorbrengen, leken haar een heerlijkheid, vergeleken bij het leven hier in dit huis. Het eenige lichtpuntje buiten Doorjte. was de kleine baby. Uren kon Marry 's middags, na schooltijd, spelend met de kleine, doorbrengen. Het kind kraaide al van plezier als het haar binnen zag: komen. Met eindeloos geduld raapte ze de blokken of het popje, dat het kind steeds weer, onder luid gekraai op den grond wierp, op eh waar het spelen met het kleintje, Doortje of Chris al spoedig verveelde, bleek zij onvermoeid. Maar ook dat kon juffrouw Smit niet zachter tegenover haar stemmen. Vandaag had ze het weer erg moeilijk gehad. Ze had j het af- wasschen een kopje gebroken en Doortje, die wist hoe haar moeder daarovgr te keer zou gaan, had uit medelijden met haar angst, de Schuld op zich genomen. Maar ongelukkigerwijze had Chris gezien, dat Marry het gedaan had en het aan zyn moeder verraden. Toen werd Doortje voor straf zonder eten naar bed gestuurd en dèt juist op den dag dat ze pannekoeken aten, hun aller lievelingskostje. Marry had van haar drie pannekoeken er twee voor Doortje be waard en die na het eten stilletjes bij haar gebracht. Nu had ze zelf wel honger, maar dat was zoo erg niet, als dat Doortje niet te eten zou gehad hebben, want die had zich op geofferd voor haar. Dat zou ze nooit vergeten. Ze keek met verteederden blik naar Doortje, die in het bed naast haar lag te slapen. In haar jonge hartje groeide de haat, die ze, zonder het zelf te weten, juffrouw Smit toedroeg. Ze was zich alleen bewust, dat ze haar een naar, harteloos mensch vond, die voor niets anders liefde voelde dan voor haar twee geraniums in de vensterbank... Diè had den al haar zorg, daar besteedde ze meer aandacht aan dan aan haar kinderen... O, wat verlangde ze er naar hier v eg te komen. Als ze nu maar wat kon slapen, maar dat was niet gemakkelijk, omdat het hier op zol der zoo koud was. En de dekens waren zoo dun. Zou ze haar manteltje van beneden ha len en dat over haar voeten leggen? Het zou toch altyd wèt helpen. Maar»- toen ze de zoldertrap af wou gaan en nog even naar het afgeschutte gedeelte keek, waar .Chris sliep, zag ze haar manteltje en ook dat van Doortje bij hem over het bed liggen. Chris was haar dus voor geweest. Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 5