KING Plaatselijk Nieuws. PEPERMUNT BLEYLE dragen fa. G. de Waard Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akkers Abdijsiroop aby ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN DOOR KL00STERBALSEM KLOOSTERBALSEM Marktberichten JL Kingvan een sle plc edele plant. King ...de geurige, de smakelijke, de zui vere. King houdt U fris en monter. Een natuurlijke verkwikking/ J0NNEMA 4.CIE. fABR. VAN PING PEPERMUNT SNEEK Uit onze omgeving WIERINGERWAARD PROF. VAN DER PLANK SPREEKT VOOR DE HOLL. MIJ. VAN LAND BOUW, AFD. WIERINGERWAARD. Uitgaande van de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. v. Landbouw en Rundvee- fok vereeniging, hield Prof. v. d. Plank Don derdagavond in het lokaal van den heer Breed een lezing over het onderwerp wat tegenwoordig zeer actueel is. n.1. Kunst matige bevruchting van het Rundvee. De hoer J'b. Kaan riep in zijn openings woord het welkom toe aan ongeveer 80 per sonen, komende uit vrijwel alle gemeenten in den omtrek. Zich tot Prof. v. d. Plank wendende, zeide dc heer Kaan, dat het hem buitengewoon aangenaam getroffen heeft, dat hij bereid was uit Utrecht over te ko men om dit onderwerp hier in te leiden. Prof. v. d .Plank dankt allereerst voor het welkom. Het onderwerp is volgens spreker wel wat te vroeg in de landelijke vakbladen verschenen. Veel moeilijkheden zijn nog te overwinnen, hoewel kunstmati ge bevruchting van het rundvee reeds in ■het einde der vorige eeuw in Rusland ge probeerd werd en dit land met Engeland reeds veel hiermede heeft geëxperimenteerd. Van bijzonder veel belang is de nieuwe me thode van die landen, waar veel aan vee teelt gedaan wordt. Wat het kunstmatig be vruchten betreft, de zaadcellen worden op gevangen door den stier tc laten dekken op een z.g. brulzieke koe. Wanneer de cellen opgevangen zijn. werden deze niet, zooals algemeen verwacht zon worden, op Ii- chaams-temperatuur gehouden, doch op een lage temperatuur. Met een bepaalde vloei stof wordt, het sperma verdund, om de zaad cellen levend te maken. Meerdere koeien kunnen van het sperma van één dekking drachtig gemankt, worden. Hoogstens was dit echter volgens inleider 4 stuks. Men moet echter niet den indruk krijgen, dat men slechts een keuze behoeft te doen uit b.v. een 5-tal stieren, dus dat men b.v. voor het zeggen heeft: van d ie stier wil ik sper ma hebben. Zooals de praktijk leert, kan 't verkregen sperma 21 uur, hoogstens 18 uur worden goedgehouden. i« de vanouds beproefde Akkér's Abdij siroop, daar de werkina in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruvden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu hot beproefde hoest-geneesmiddel I Verlaagde priji.n. f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Komende tot het voordeel voor ons land, zeide spr., dat het mogelijk is om die stie ren, welke door hun goede fokresultaten uitmunten, meer te benutten. Op don duur kan hierdoor een vluggere verbetering van den veestapel volgen. Tevens is dan een voornaam punt, dat de besmettingen, welke in sommige stallen hccrschcn. beperkt of zelfs geheel ondervangen worden. Wanneer b.v. iemand, die deel hoeft in een combina tie. welke een stier aangekocht heeft, uitge sloten wordt, omdat abortus in z'n stal heerscht. dan kan hij toch van zoo'n stier profiteeren. omdat het niet noodlg is, dat hij met. z'n koeien bij den betrokken stier komt. Besmetting met andere koeien wordt hier door voorkomen. Wel zal door deze methode een groot, aantal stieren uitgeschakeld wor den. maar de jongere stieren kunnen toch gelegenheid hebben hun fokprest-atics te lc- veren. De selectie-mogelijkheid wondt er geenszins minder door. Wat het toepassen in praktijk betreft, Rusland en Engeland hebben, zooals spr. reeds in het begin memoreerde, het voor beeld --"even. Er werd b.v. sperma per vliegtuig uit Engeland naar Polen gebracht. Hoewel de stier dus in Engeland storrd. wa len toch de koeien in Polen van die stier drachtig. We behoeven echter niet naar het buitenland te kijken. Ook in Friesland -be staat er reeds interesse voor dit systeem. Een daar gevestigde veearts heeft reeds proe ven op groote schaal genomen, terwijl ook aan de Iloogeschool te Utrecht reeds veel proeven genomen zijn. Het is voorgeko men, dat een koe welke meerdere malen gedekt was, bij kunstmatige bevruchting drachtig werd. Hoofdzakelijk is dit toch toe te schrijven aan de groot ere kans van drach tig worden, daar ontstekingen enz. beperkt worden. Tevens is er dan nog het voordeel, dat de veearts, die de bevruchting toepast, er controle op heeft of het sperma inder daad vruchtbaar is. Spreker eindigt zijn inleiding met te ver melden, dat er meerdere goede kanten aan het systeem verbonden zijn. Na een korte pauze werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Allereerst werd gevraagd: Zijn in een kunstmatige schede voedingstoffen aanwe zig? en verder: kan, door b.v. in Noord- Holland maar 2 stieren te gebruilken, niet een te sterke verwantschap verkregen wor den? Wat dc eerste vraag betreft, zeide spr., dat het niet mogelijk is om de zaadcellen van te voren klaar te maken. Deze komen eerst tot rust en daarna in werking. Met twee stieren in Noord-Holland zal het nog niet direct zoo'n vaart loopen. Allereerst zal het langzaamaan beginnen. Wanneer het zoover kwam dat b.v. sterke verwantschap ontstond, dan kon men altijd nog weer eens met stieren uit andere provinciën kruisen Hoofdzaak is dat drie factoren: melk, vet en exterieur, waar nu toch op gefokt wordt, waarschijnlijk spoediger in één dier ver- eenigd kunnen worden van een stier, die zijn fokprestaties reeds duidelijk getoond heeft. De heer Jb. Kaan vroeg inlichtingen be treffende de grootcre kans van slagen van drachtig worden bij die dieren, welke moei lijk drachtig worden. Prof. v. d. Plank antwoordde, dat die grootcre kans komt, doordat de cellen niet meer in dc schede gedeponeerd worden, doch rechtstreeks in de baarmoeder. Dc heer Kaan vroeg tevens of er in Utrecht nog een manier bekend is, om die stieren, welke niet vruchtbaar zijn, door b.v. te vette conditie, weer geschikt te ma ken voor het dekken. Volgens spreker is het hoofdzakelijk den schuld van dc fokkers zelf, daar de stieren te vet gemaakt worden voor tentoonstellin gen. Om ze weer vruchtbaar te maken, kan men ze op rantsoen zetten op b.v. stroo en eieren. De heer H. K. Koster vraagt of het, wan neer het kunstmatig bevruchten op' meer grootere schaal geschiedt, ook noodzakelijk is, dat juist veeartsen de behandeling toe passen, of kan dat ook door niet-deskundi- gen gebeuren? Inleider zegt dat ten eerste het .stamboek natuurlijk een verklaring eischt, dat. het dier werkelijk van een be paalden stier drachtig is. Ten tweede inoct men de beschikking hebben over een mi croscoop en ook routine hebben in het on derzoek per microscoop. Men moet regelma tig controleeren of het sperma beweeglijk is. De heer Rademaker informeert naar de kosten. Dit kan, volgens Prof. v. d. Plank, moeilijk gezegd worden. Ten eerste van wel ke stier heeft men sperma, cn wat rekent de veearts. Gewezen wordt er echter op, dat 4 bevruchtingen komen van één dckgcld. De heer van Ham vraagt of het ook van invloed is op de geslachtsdrift, dat de zaad winning kunstmatig geschiedt. Volgens den Prof. is dit niet het geval. In Rusland cn Engeland werd met diX. punt niet op moeilijkheden gestuit. Wanneer de stier het maar gewend is. Veearts de Boer verkrijgt hierna het woord en wijst op de moeilijkheid, om een dier te fokken, dat goed van melk, vet en exterieur is. Wanneer we nu zaad in voor raad hebben van een besten stier, dan krijgt men zeer zeker een grooter aantal afstam melingen van een bepaalde stier, dan nu het geval is. Op iedere boerderij komen wel koeien voor, welke moeilijk drachtig te krij gen zijn of zijn dieren welke geaborteerd hebben. Wanneer die dieren nu kunstmatig bevrucht kunnen worden, schuilt hierin al een groot voordeel. Wat dc kosten betreft, dc heer de Boer zegt, dat deze niet hoog zullen zijn. Was het dckgeld b.v. f 20, dan zou het kunstmatig misschien f 10 worden. Zekerheid is hieromtrent nog niets. In Rus land zijn het afgcloopcn jaar reeds pl.m. 400 koeien kunstmatig bevrucht en met goed resultaat. Spr. zal regelmatig s avonds de zaadcellen van een stier kunnen controlee ren. De heer N. W. Kaan vraagt of het niet mogelijk is dit reeds \s morgens voor dc de dekkinevn te doen. Dan kan liet niet ge beuren dat de dekkingen van zoo'n dag on vruchtbaar blijven. Dit blijkt mogelijk te zijn en daardoor zou die moeilijkheid ook practisch op te lossen zijn. Prof. v. d. Plank had betreffende zijn in leiding meer vragen verwacht, Spr. meent dat de fokkers er nog wat vreemd tegenover staan. Toch zal naar zijn meening de me thode meer toegepast worden. De beweging moet echter goed georganiseerd zijn. Afwij kingen komen nu vlugger aan het licht. En vooral het sperma-onderzoek is een factor van groot voordeel. De heer W. Jimmink vraagt of, indien een stier niet springen kan, het toch nog mogelijk is om een dergelijk dier te benut ten. Spreker verklaart dit aan de hand van een voorbeeld. Prof. v. d. Plank deelt mede, dat met een dergelijke stier wel gewerkt kan worden, mits het sperma natuurlijk opgevangen kan worden. Tenslotte zegt de heer Jb. Kaan dat, in dien ccn stier slecht bevrucht, men er spoe diger toe moet overgaan, om het sperma te laten onderzoeken. Voorzitter dankt hierna Prof. v. d. Plank, voor zijn duidelijke uiteenzetting van het onderwerp en den heer de Boer voor zijn verleende medewerking om den heer v. d. Plank naar hier te laten komen. De aanwezigen stemmen door applaus met den voorzitter In. Naar aanleiding van bovenstaande inlei ding kunnen we nog mededeelcn, dat door veearts de Boer dc noodige toebereidselen worden getroffen, om ook in N.Holland een begin tc maken met het kunstmatige be vruchten van het rundvee. Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behondeltmet PUROL<$> en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct Purolpoeder 60 ct. Kon armen niet boven haar hoofd heffen. Nu al ruim een jaar vrij van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en becncn: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn ar men; ik kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Kruschen Salts te gaan probecren en heb ik nu ge durende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheumatische pijnen gehad." Mevr. H. E. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden op geheel na tuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urine zuur e. d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en af doende worden weggevoerd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.00 per fla con. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. WIERINGEN DE RIJVEREENIGING „WERINGEN" OPGEHEVEN. J.I. Vrijdagavond kwamen bestuur en le den der Rijverecniging „Wieringen" in Concardia van den heer S. ITalfweeg bijeen. Vrijwel alle vroegere belanghebbenden wa ren aanwezig. Als hoofdpunt van de Agenda kwam in behandeling „ontbinding der vereeniging" Dit punt werd in de breede besproken. Alle aanwezigen vonden het zeer jammer dat deze vereeniging moest ophouden te bestaan. Reeds twee jaar is niet meer actief ge werkt en alle vroegere pogingen om de vereeniging nog wat leven in te blazen mis lukten. Reglementair kon op de vorige vergade ring niet tot ontbinding worden overgegaan zoodat met algemeehe stemmen hier nu toe besloten werd. Verschillende interne zaken werden afgehandeld, waarbij vele oude ge beurtenissen werden opgehaald. De penningmeester had geen baten, maar de schulden zijn betaald, zoodat dit punt geen zorg baarde. De hindernissen zullen ter beschikking van de afd. „Wieringen" der Holl. Mij. v. Landbouw worden gesteld, welke deze dan kan gebruiken bij cventuccle later te hou den paardensportfeesten. Alzoo heeft dan thans dc rijverecniging „Wieringen" definitief opgehouden te be staan. „DE LAATSTE EER" VERGADERT. Behoefte aan een rouwwagen. dienst te Westerland. J.I. Donderdagavond had een algemecne vergadering plaats van dc bcgrafcnisverccni- ging „De Laatste Eer" in bet lokaal van den heer S. Scheltus te Hippolytushoef. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer E. Bais, de vergadering en heet allen wel kom. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit, dat. zoo weinigen aanwezig zijn. Spr. geeft, daarna het woord aan den heer Sies- Ün. secretaris der vereeniging. De heer Sicsling geeft oen inleiding over den rouwwagen dienst op Westerland en zegt. dat men op heel Wieringen behoefte gevoelt, om te komen tot een vereeniging, die alle kosten van bode, dragers en 't kis ten, op zich neemt. Spr. leest vervolgens het reglement voor, waaraan wij het volgende ontleenen: De contributie zal bedragen f2.50 per jaar en per huisgezin. Het bestuur zal iirden beginne-bestaan uit 7 leden, later uit 13. De bestuursleden hebben 2 jaar zitting en zijn herkiesbaar. De leeftijdsgrens wordt vastgesteld op 75 jaar. Getracht zal worden om leden te winnen. Spr. leest dan nog voor de voorschriften voor het. personeel. Vervolgons bestaat, gelegenheid om zich als lid op te geven, waaraan de moesten gevolg geven. Daarna sluiting. BERGEN KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". De Nederlandsche Tooneelgroep met Rijksstraatweg No. 6, Tooneelspel in 5 bedrijven van Jean Jacqnes Ber- nard, in de Rustende Jager. Als de groote Rijksstraatweg No. 6, die voerde van Parijs naar Lyon er niet was geweest, dan zou ook het heseheiden huisje van den ge pension neerden am btenaar der Registratie er niet gestaan hebben en zou Francine (Jeannc Verstraete) dc dochter van dezen ambtenaar fBen Rovaards) geen gelegenheid hebben'gehad haar luohtkas- teelen op te bouwen tezamen met. haar va der. Luchtkastcelen. welke bijna waren om hoog getorend tot een solicd massief ge bouw. En. tja als die vermaledijde grep pel niet langs den weg had geloopen, juist waar die weg een gevaarlijke bocht maakte, dan zou de auto van Antoine Vanier (Cruys Voorborghen zijn zoon Robcrt (Max Croi- seD nimmer gestrand zijn cn zou de schrijver een ander stramien hebben moeten zoeken om zijn tooneelspel op te borduren. Francine, die nooit vereier is geweest dan het kleine dorpje, ziet in den straatweg, waarlangs zich de auto's bij tientallen voort spoeden naar onbekende bestemming, het volle bruisende leven en haar vader fan taseert graag met haar mee, omdat ook zijn kijk op de wereld eng begrensd is. Gelukkig werkt Elisa. de moeder van Fran cine (Rika Hopper! als een rem op de fan tasie van vader en dochter. Zij staat met beide beenen op den beganen grond, be schouwt de zaken van den nuchtercn kapt en ziet in een straatweg niets an ders dan een straatweg, omdat zij teiwolle genoeg heeft aan hetgeen het leven haar biedt. Het luchtkasteel van Francine begint te rijzen, als Vanier met z'n zoon in het. huisje langs don straatweg gastvrijheid vinden en daarmede „het volle leven" voor hot jonge meisje den drempel overschrijdt. Bij Fran cine bloeit een jonge liefde op voor den hupschen Robert, die daarvan echter on kundig blijft, terwijl de vader van Robert verliefd wordt op het jonge meisje, dat van haar kant zich daarvan niet bewust is. Als vader en zoon de pijnlijke situatie met elkander bepraten, is een vertrek uit het huisje aan den Rijksstraatweg de eenige oplossing om uit de impasse tc geraken. Francine blijft verslagen achter; haar luchtkasteel is als een kaartenhuis ineen gestort. Maar het is voor haar een les ge weest, om wil zij nog iets van haar leven maken in den vervolge dat leven te be zien van den meer nuchteren kant en ge luk te zoeken in eigen kring. Dit eenvoudige gegeven heeft Jean Ber- nard verwerkt, tot een zeer aanvaardbaar tooneelspel. Het geeft weliswaar weinig handeling, maar het spel van alle vijf per sonen, die het vertolken, is zoo subliem, dat wij mét stijgende interesse het gebeu ren hebben gevolgd. Jeannc Verstraete was prachtig, vooral ook in haar stille spel; Max Croiset overtrof zichzelve in II, toen hij Francine's portret schilderde. Cruys Voorbergh was weer de echte fijne too- neelspcler met z'n aangename stem en z'n prettige manieren. Ben Royaards typeerde het gepensionneerde ambtenaartje op kos telijke wijze en was aan het slot van III zelfs subliem. Rika Hopper had weinig gelegenheid haar groote kunnen ten volle te ontplooien, maar toonde ziel» niettemin in haar bescheiden rol een artistc met een zuivere opvatting en een prachtige bc'heersching. Zoo is deze uitvoering van den Kunst kring „Het Schouwspel" geworden tot 'een gebeurtenis in het tooneelleven te Bergen, welke wij en zeker allen met ons in de stampvolle zaal met graagte hebben be leefd. Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven- is een Mijnhardt'» Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. HARENKARSPEL ZAL HET HOOGHEEMRAADSCHAP ALLE POLDERLASTEN INNEN? Toen in 1931, na de vaststelling van. het Algemeen Waterschapsreglement van Noord Holland de bijzondere reglementen van de Waterschappen daarmede in overeenstem ming moesten worden gebracht, is door het Bestuur van de banric Harenkarspel beslo ten tot Gedeputeerde Staten het verzoek te richten in het ontwerp, nevens andere wijzi gingen de bepaling op te nemen dat ook voor een aanslag in de bannelasten in aan merking zouden komen de gebouwde eigen dommen waardoor dan de druk op de ongebouwde eigendommen eenigermate zou worden verminderd. Aan den wensch is door Gedeputeerde Staten voldaan; in het onlangs ter lezing gelegd ontwerpbesluit tot wijziging van het bijzonder reglement. Van het bestuur voor dc banne Harenkarspel is bepaald dat nevens een bunders gelijke omslag van de ongebouwde eigendommen, belasting zal worden geheven van de gebouwde eigen dommen naar dc belastbare opbrengst tot een nader te bepalen bedrag. Voorts wo^dt bepaald dat dc inning van den omslag voor de gebouwde eigendom men zal worden opgedragen aan het Hoog heemraadschap Noordhollands Noordcrkwac tier. Het Bestuur van dc banne Harenkarspel heeft bij dc behandeling van het ontwerp —reglement besloten een stap verder te gaan en tot Ged. Staten het verzoek gericht alsnog in liet ontwerp vast te leggen, dat ook dc lusten voor de ongebouwde eigen dommen, door het Hoogheemraadschap wor den ingevorderd. Wordt aan dit verzoek voldaan, en daaraan valt. nauwelijks te twijfelen, dan zullen eerlang alle lasten der banne via het Hoogheemraadschap betaald moeten worden. Een stilwe nek behoeft Ge dus niet langer te hebben alk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen mei een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek Ik ging vroeg naar bed maar liet mg tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem. 't> Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stgve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige etgve nek af geholpen. S. Sch. te den R. AKKEB'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren chroefdoos 85 ct Potten. ct. en 1.04 ZIJPE BURGERLIJKE STAND. APRIL 1937 Geboren: Annie Hendrika, dochter van Adriaan Bakker en Wilhelmina Klaasina Buijl. Ondertrouwd: Pieter Cornelis Keijzer, 26 jaar, landbouwer, te Anna Paulowna en Trijntje Zeeman, 25 jaar te Zijpe. Gerbrandus Nicolaas Mulder, 23 jaar, landarbeider, te St. Maarten cn Margare- tha Cornelia Ligthart, 18 jaar, te Zijpe. Cornelis Kuit, 27 jaar, veehouder, te Zijpe cn Nellie Schram, 21 jaar, tc Schagen. Getrouwd: Willem Koning, 27 jaar, stuur man ter koopvaardij, te Den Helder en Keeltje Asjes, 26 jaar, te Zijpe, Ja, als er broeken uit metaaldraad gemaakt zouden worden Zoolang kunt U echter niet wachten; laat daarom Uw jongen BLEYLE BROEKEN voldoen aan de hoogste eischen. Wij hebben alhier de alleen-verkoop. IJMUIDEN SCHAGEN LEZING VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. A.s. Maandagavond houdt de Vrijzinnig Democratische Bond, afd. Schagcn, een ver gadering in het Noord-Hollandsch Koffie huis alhier, waar als sprekers zullen optre den mevrouw BakkerXort en de heer Ehels. Wij twijfelen er niet aan, of vooral de dames zullen deze gelegenheid aangrijpen om de vurige voorvechtster der vrouwen rechten eens te hooren. Ook de heer Ebels, dc landbouwspccialist van de V. D. zal on getwijfeld velen uit Schagen en omgeving trekken, temeer daar entree cn debat vrij zijn. Wij verwijzen overigens naar de adverten tie in dit nummer. THEATER ROYAL. „Amsterdam bij Nacht", een Hol- landsche film. Paul Robcson in „Zinga" (Song of treed om). In de Nederlandsche studio's wordt, hard gewerkt en regelmatig verrassen do film- artisten „van eigen bodem" ons met een goede film. Op den titel van deze film: „Amsterdam bij Nacht" afgaande, zou men denken, hier tooneel van donker Amsterdam te krijgen, volksdrama's en allerlei lugubere finesse's uit het hoofdstedelijk straatleven. Doch de titel dient hier louter als parodie en dekt een komische luchtige lading met een nogal typische intrigue als clou. Louis de Brce en Annie van Duin vertolken de hoofdrollen en doen dat op alleszins bevre digende wijze. In de tweede hoofdfilm, die theater Royal presenteert. „Zinga" (Song of freedom). kun nen wij de prachtige stem van den neger zanger Paül Robeson bewonderen. De film is er, zooals bij alle zangfilms, op geba seerd, het muzikaal talent van den held te doen schitteren. Men heeft in „Zinga" een zeer gelukkige, boeiende cn ook natuurlijke geschiedenis gevonden, waarin Zinga (Ro beson) de negerkoning is, die, na eerst door zijn volksstam miskend te zijn, door het zin gen van het koningslied, de harten van zijn onderelanen terugwint. Een film, die alleen al om de prachtig en ontroerend door Paul Robeson gezongen, ne gerliederen een groot, genot schenkt. LEEUWARDEN, VEEMARKT, 16 April '37. Stieren: 62 Enter 115185 per stuk; 60 Twenter 185300 per stuk; 590 Vette koeien 125—260 per stuk (4466) cent per k.g.; 2615 Melk- en Kalfkoeien 120250 per stuk; 280 Pinken 60145 per stuk; 4'1 Vette kalve ren 2054 per stuk; 1214 Nuchtere kalve ren 37 per stuk; 25S Vette schapen 14 34 per stuk; 90 Weide schapen 13—26 per stuk; 5 lammeren; 420 Vette varkens SO US per stuk (3846) cent per k.g.; 3S Ma gere varkens 1540 ct. per k.g.; 74 Kleine biggen 714 per stuk; 42 Bokken en geiten 42 Paarden. Totaal aanvoer'5S76 stuks. Overzicht. Het grasvee werd heden meer aangevoerd Van de overige soorten was de aanvoer vrijwel stationnair. Van de stieren was de handel vlug, de prijzen waren duur, we gens kort aanbod. Van de vette koeien wa ren de goede soorten goed te plaatsen. De stemming was iets flauwer. Melk- en kalfkoeien handel vlug, prijzen duur. Weidekoeien groote aanvoer, handel aanvankelijk vrij goed, doch later wegens grooten aanvoer cn nat weer iets stugger. Pinken: goede soorten nog duur, overige iets kalmer. Vette kalveren iets minder. Nuchtere kal veren handel groot en prijzen iets lager. Varkens en schapen wegens beperkten aan voer prijshoudend, handel redelijk. Aan de N.V.C. werden pl.m. 250 stuks vee overge nomen. Zuivel: Sleutelkaas 1819; Nagclkaas geen notcering; Goudakaas 1526; Edammerkaas 1245; Aanvoer 2734 kg.; Mijnboter 1.42 per k.g.; Veilingboter 1.341.32 per k.g.; Aanvoer 0/3, 8,'6, 2/12 vaten; Commissie —70; Eierhandel: Kipeieren aangevoerd 20.000 k.g.; Prijs 214 tot 314 cent per stuk; Han- delsprijs 0.45—0.55 per k.g.; Eendeneieren aangevoerd 600 k.g.; Prijs 3 tot 3*4 cent per stuk; Handclsprijs 0.360.40 pei> k.g. Pluimvee: 20 Slachthanen f 0.60 tot f 1.- per stuk; 60 Slacht kippen f 0.60 tot f 1.10 per stuk; 25 Jonge Hanen f 0.75 tot f 0.90 per stuk; 10 Jonge duiven f 0.20. Vereeniging van zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus S—8)4 per 100 k.g.; Edammer kaas 40 plus 1313/4 per 100 k.g.; Goudsche kaas 20 plus 8814 per 100 k.g.; Goudsche kaas 40 plus 13—1314 per 100 k.g.; Goudsche volvet 18/419 per 100 k.g.; Broodkaas 40 plus 131314 per 100 k.g.; Leidsclie kaas 20 plus 8149 per 100 k.g.; Stemming: flauw. LEEUWARDEN. 16 April. Buitenl. granen. Gele laplataraals disp. 152 boordvrij Leeuwarden, idem 145 boord vrij Rotterdam, Laplata mais disp. 186 boordvrij Leeuwarden, idem 178 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.25 boordvrij Leeuwarden, idem 8.70 boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 8.75 boordvrij Rotterdam. ALKMAAR. 16 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 44 stapels, zijnde 105.000 Kg.: Fabrieksbaas kleine f 17, boerenkaas kleine f 17, per 50 Kg. Handel matig.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6