Langendijker Groentenveilingen ÜIMI De slechte toestand aan de vei lingen gedemonstreerd met sprekende, cijfers de noodza kelijkheid van steun en de gevolgen voor vele tuinders groot ere aanvoer van aardav- pels tegen lage prijzen roode kool weer slecht nog vrij groote aanvoeren betere prij zen voor gele kool op t eind der week iets terugloopend beduidende aanvoer van Deen- schc witte echter slechte prij zen taaie gele en groene kool profiteeren van betere stem ming voor gele zeer 'slecht voor uien sommige partijtjes draaien door voorraden slin ken peen slechter dan vroe ger buitengewoon slecht voor bieten nieuw product: rabar ber, vrij goede prijs. liet is voor velen ongetwijfeld een raadsel nis er geschreven wordt, dat het dozen win ter voor de Langendijker tuinders nog slechter is dan verleden jaar. Toen immers was er als gevolg van de luizenplaag mis gewas en werden de tuinders, die daardoor getroffen werden, gesteund. Dit jaar is er goed geteeld doch de omzet aan de veilingen is van dien aard, dat er nu veeleer aan leiding zou moeten zijn, om te steunen. De omzetcijfers aan de veiling van Noordschar- woude bewijzen dit ten duidelijkste. Daar toch werd over het eerste kwartaal van 1936 voor ruim f 430000 omgezet en nu over hetzelfde tijdvak in 1937 slechts f 2G3000. In 1936 werden verkocht 6.265.160 kg. kool, die f 430.000 opbrachten en nu 17.635.400 kg., die het tot f 263.000 bracht. Hieruit volgt toch zeer duidelijk, dat, als uit het Landhouwcrisisfonds niet heter wordt ge steund dan dit in vorige jaren het geval is geweest, dat er dan voor vele tuinders geen denken meer aan is, om het bedrijf voort te zetten. Een groot aantal zal den slrijd moeten opgeven en zal zich kunnen aansluiten in de rij der werkloozcn. Ook dan zullen die menschen gesteund moeten worden en al is het dan niet uit het Land bouwcrisisfonds, de gelden daarvoor zullen toch ook moeten worden opgebracht. Zijn echter die tuinders de werkloozenwocstijn ingejaagd, dan is aan het formalisme vol daan en iedereen kan weer rustig zijn, be halve dan de tuinders, dien in den strijd om het bestaan zijn bezweken, dank zij dat formalisme. Zoo ook blijven de tuinders maar wachten op een uitkeering over de eerste periode van 1937. Er moeten wel groote bezwaren te overwinnen zijn, als dit zoo lang moet duren. De organisaties doen wel hun best, doch de centen blijven uit. En we gaat» nu in de richting van Mei, terwijl er niet voldoende is ontvangen, om den mond open te houden. Waarvan moet. dan het bedrijf worden voortgezet.? In de afgcloopcn weck was het weer alles behalve een opgewekte stemming op onze veilingen. Aardappels werden er meer aan gevoerd dan de laatste weken, doch de prijzen waren slecht. Blauwe Eigenheimers brachten 1.502 op, een enkel partijtje 2.60 Voor blauwe aardappels werd f 1.— 1.70 betaald, voor Red. Star f 2.30 Eigen heimers werden verkocht voor f 1.702.20 Bevelanders voor f 1.602.20, Souvenir voor 1.40 Veel werd ook nog uit de hand verkocht. De roode kool kon zoo goed als allo worden verkocht, dank zij ook de betere vraag uit het buitenland. Met de prijzen blijft, het echter zeer slecht, gaan. Het zal wellicht nog zelden, misschien noit voorge komen zijn, dat op dezen tijd zoo weinig voor roode kool aan de veilingen wordt betaald. De hoogste prijs, welke deze week werd betaald, was 3.00 Dit kwam nog slechts op één marktdag voor. Voor eerste kwaliteit roode kool van 2 tot 3 pond, soms tot 4 pond werd ƒ2.20ƒ2.80 betaald, voor zwaarderen 2.2.30 Tweede kwaliteit werd verkocht voor 1.402. afhankelijk mode van het gewicht, terwijl afwijkend goed 1.401.60 opbracht. De aanvoer was weer vrij groot, n.1. 55 spoorwagons. De voorraden zijn op verre na nog niet uitgeput en vooral hij de leden van den Noordermarkthond zit er nog heel wat. Met de gele kool ging het wat beter. Daar voor worden prijzen betaald, die er tenmin ste iets op beginnen te lijken. In het bijzon der betrof deze verbetering het kleine goed van 24 pond. Deze werden verkocht, al thans in het begin der weck voor 4.50 tot 5.80. Later zijn de prijzen weer iets inge zakt, zoodat in de laatste helft der week niet hoogcr dan f 5.10 werd besteed. Voor zwaardere lagen prijzen aanvankelijk tus- schcn f 4 en 5, doch later zakten deze met 4070 cent in. Tweede kwaliteit werd verkocht voor 23.50, al naar gelang van het gewicht. De aanvoer was ook groot. Dccnsche witte kool kwam er vooral veel aan de veiling van den Noordermarkthond De aanvoer zou nog wel grooter zijn, als de prijzen wat beter waren. Velen wachten dus nog af en Dcensehe witte kool is dan ook het langst houdbaar. De kleinste brach ten nog de minst slechte prijzen op. Die van 24 pond werden voor 1.401.90 verkocht, grootere voor 1.1.30 Groene en taaie gele profiteerden eenigs- zins van de betere stemming voor gele kool. Voor groene kool is nog tot 5.40 be steed, een prijs, die den hcclen winter nog niet was gedongen. Overigens werd er 2.10 5.20 voor betaald, al naar gelang van grootte en kwaliteit. De hoogste prijs voor taaie gele was 4.40 Overigens lagen de prijzen tusschen 2.40 en 4.30. Buitengewoon slecht ging het met de Sommige partijen waren onverkoopbaar. Voor de mooiste en beste gele uien werd ƒ1 1.20 betaald, mindere kwaliteit bracht slechts 6090 cent op. Voor drielingen was de vaste prijs 60 cent. Grove uien brachten ongeveer dcnzelfden prijs op als de gewone gele. De aanvoer was niet groot. De voor raden zijn sterk geslonken. Met de peen wil het ook niet. Vergeleken met. eenige weken terug, zijn de prijzen nog aanmerkelijk lager. De mooiste, groote peen werd voor 1— 1.20 verkocht, mindere kwaliteit bracht 60—S0 cent op. Voor kleine werd 50 k 60 cent betaald. Nog slechter ging het met de bicten. Klei- „i bieten werden voor 80 cent tot 1.- ver kocht-. Grove golden van 4060 cent. Als nieuw product kregen we rabarber aan de markt. De prijs viel niet tegen. Er is zelfs tot 7— besteed. Op het laatst der week liepen de notceringen iets terug cn werd er 5.5.60 voor betaald. llit onze omgeving LANUKNDIJK Dat de beslissing van de Commissie van Beheer der Gemeenschappelijke Lichtbedrij- vcn inzake het op-non-acitiviteit-stellen van het raadslid- ambtenaar der lichtbedrijvcn, zulk een tegenactie zou ontketenen als reeds nu is gebleken, heeft zeker niemand kunnen verwachten. Uit de bespreking van deze zaak op de vergadering van raads leden is wel duidelijk gebleken, hoe groot do ontevredenheid in de kringen der raads leden over deze affaire is. Ook in de krin gen van groote groepen van andere perso nen is de ontstemming erover zeer groot. Deze zaak heeft, haar beslissing gekregen in de genoemde Commissie van Beheer. Er waren 10 leden voor cn 5 tegen. Deze leden worden benoemd door de 5 gemeenteraden. Op de vergadering van raadsleden, verleden week te Zuidscharwoude gehouden, is ge bleken, dat zoo goed als zeker 3 der ge meenteraden een meerderheid tellen, welke BRAND- EN SNIJWONDEN. Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan een groote wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodlg elk klein snij-, brand- of schaafwondje direct te verbinden en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zui vert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 cta 3 a ff mat orioag\gfU2jtgka gortaa^AAarAi niet acooord gaat met de genomen beslis sing. Dit wil dus zeggen, dat de leden van de Comimisfiie van Beheer, voorzoover ze aan de geïncrimineerde beslissing hebben mee gewerkt, daarmee hebben gehandeld in strijd met het inzicht, dat de meerderheid van die raden in deze zaak hadden. Er is alzoo een conflict, ontstaan tusschen die raadsmeerderheden pn hen, die ze naar de Commisie van Beheer afvaardigden. De vraag rijst nu, wat do gevolgen van een en ander voor die Commissieleden kunnen zijn. Als we goed zijn ingelicht dan konden die nog wel eens van ernsti- gen aard zijn. althans in dien zin. dat. het dien leden hun baantje wel eens zou kun nen kosten. Misschien dat zij uit de ont stemming, welke er door hun aangenomen houding is ontstaan, tot de conclusie zijn gekomen, dat rij wel wat te voortvarend zijn geweest en dat die groote spoed hier allerminst noodig was. Niet het minst na melijk is er in breede kringen verzet tegen den korten termijn, waarop de betrokken ambtenaar heeft te kiezen of te deelen en dit wel in een beslissing, waarbij broode loosheid den doorslag moet geven. Uit goede bron is het ons bekend, dat in de vergade ring van de Commissie van Beheer nog ge tracht is om de op-non-activiteitstelling uit te stellen tot in hoogste instantie zon zijn beslist, of dit besluit wettig is, doch daarop heeft men niet willen ingaan. Wanen de belangen van het bedrijf hierbij zoodanig in gevaar, dat enkele weken afwachten nadeel, ernstig nadeel zou kunnen beteekenen? Niemand die zulks met ernst zou durven beweren. Die doordrijverij is liet vooral ge weest, we'ke kwaad bloed heeft gezet en de wil om dien Commissieleden hun congé te geven is er voldoende door gerechtvaardigd. Zeer begrijpelijk is het, dat. mochten die leden niet van hun oorspronkelijk ingeno men standpunt terugkomen, er inderdaad maatregelen in dien zin worden getroffen. Het is maar gelukkig, dat die mogelijk heid ook aanwezig is. Het huishoudelijk re glement voorziet daarin, of liever de Ge meenschappelijke regeling voor de Exploita tie van Gasfabriek en Electrieiteitsbedrijf. Hierin toch wordt in art. 4 niet meer of minder gezegd dan: ..De leden en de plaats vervangers kunnen door den gemeenteraad, door wien zij zijn benoemd, ten allen tijde bij een met redenen omkleed besluit wor den geschorst of ontslagen". Het effect zou werkelijk komisch zijn, als de leden aan wier stem het te wijten is, dat een ambte naar in zijn vrijheidsrecht werd geknot, zelf hun ontslagbriefje thuis kregen. We verwachten echter, dat zij het zoo ver niet zullen laten komen en dat zij in de weldra te houden raadsvergaderingen alsnog de on billijkheid van de genomen beslissing zullen inzien cn er minstens aan zullen meewer ken, dat het'inwerking treden van het be sluit zal worden opgeschort. KOEDIJK. De gespannen toestand in onze gemeente tusschen Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente eenerzijds en den huurder der Pastorie, den heer W. C. Nina- ber anderzijds, heeft. tot. gevol" dat partijen juridischen bijstand hebben ingeroepen. eKrkvoogden en Notabelen hebben in de laatst gehouden vergadering besloten, de huurovereenkomst zoo noodig per deurwaar der op te zeggen. KOEGRAS JULIANADORP. Zoir'- - j.1. gaf de Harmonie „Kunstzin" haar laatste voorjaarsconcert, onder lei ding van den Directeur, den heer Joh. van Glabbeek, in de zaal van den heer Abr. Doorn. De ecre-voorzitter, dc heer Schoevers sprak het openingswoord cn constateerde met voldoening dat 't publiek in groote getale was opgekomen. De uitvoering die anders uil muziek en tooneel bestaat, was deze keer gewijzigd, daar er geen tijd was om een tooneelstuk in te studeeren. Inplaats hiervan was hier aanwezig Pi-of. Johnny Frans, de humoristische goochelaar, wiens optreden bier zeer goed in den smaak is gevallen. De muziek werd dezen avond, op enkele voetangels en struikelblokken na maar die hooren nu eenmaal in dc muziek thuis vrij goed uitgevoerd. Het ontreden van den goochelaar was voor 't publiek een ware attractie. Vooral z'n si garen- en sigaretten-grijperij uit de lucht en uit dc zolen van z'n schoenen, om nog maat niet te spreken van z'n tooverkunst om een groene veer voor de oogen van 't. publiek rood of blauw, naar verkiezing, te laten worden, bracht 't publiek in extase. Het zou te ver voeren om al z'n kunststukjes aam te halen, want daarvoor zijn er teveel. Het. zij gezegd: de Prof. heeft 't publiek van begin tot 't einde weten te boeien en het. hartelijk applaus wat hij dan ook oogstte, was welverdiend. De heer Glabbeek dankte den Prof en riep hem een tot weerziens toe. Met een gezellig bal werd deze avond be sloten. WI KRINGEN Uitvoering V.LO.S. De Arbeiders Tooneelvereeniging V.I.O.S. gaf j.1. Zondag haar laatste uitvoering in liet Éigen Gebouw. Opgevoerd werden „Het Kind", drama, en „De Hand", klucht in 1 bedrijf. Dc stukken werden goed gespeeld en de spelers hadden dan ook een welver diend applaus in ontvangst te nemen van de eivolle zaal. In de pauze had de trekking van de ver loting plaals. De prijzen vielen op de no.'s 18 27 48 94 108 121 122 161 174 244 251 (hoofdprijs), 253 277 286 306 312 329 339 342 345 349 371 305 417 427 469 477 506 536 550 561 613 (453 670 663 ?21 745 758 804 827 841 851 888 897 903 905 487 954 983. POLITIE. Aan komen vliegen: een post duif. Gevonden: een wollen das, en een kin dermuts. Inb bij den gem-bode. Op de voordracht voor kassier der Coop. Boerenleenbank alhier, zijn geplaatst de heeren: 1. P. Spaander; 2. P. de Graaf; 3. P. Bakker Hz. Openbare verkooping. Bij de gehouden verkooping door notaris v. d. Speck-Obreen, voor Jan Vermeulen Cz. en dochter werden de eerste vier perccelen opgehouden, terwijl perceel 5, Krochtje van Piet de Haan, 26.20 aren, 9.17 sn., gekocht werd door C. Vermeulen Jz. voor f 410; Per ceel no. 6 voor de erven Pieter Bakker aan de Laan, een huis, erf en tuin en aanbehoo- ren, staande Laan no. 4, groot 10.90 aren, 3.815 sn., kooper P. Kooij Cz. voor f 300. DEN OEVER. Vischafslag 16 April: 1869 kisten haring f 2.20—3.10, 492 pond bot f 0.09—0.12M>; 2. stuks zalm 42 pond f 1.48 p. pond; 17 April: 2382 kisten haring f 2.403.20, 12 pond aal f 0-220.25; 19 April: 4000 kisten haring f 2—2.50. Zonder dat het U iets kost dit jaar, met Uw gezin, metVACANTIE! Hoofdprijs van de Beva prijs vraag I In ieder? provincie één hoofdprijs! Dus elf hoofdprij zen! Bovendien meer dan 100 troostprijzen! Vraag inlichtin gen aan Uu> winkelier, of aan Beva. Fabrieken voor vakk'lee- ding te Almelo dei/a 3-dubbel sterke DC V A vakkleeding WINKEL Een dezer dagen behaalde onze plaatsge noot Corn. de Bakker Jr. het diploma boek houden voor de practijk van de A.S.S.O. te Arnhem, benevens liet diploma Engelsch van liet Instituut^voor Zelfontwikkeling te Am sterdam, waarvan hij het vorig jaar het di ploma. Duilsch behaalde. Een mooi succes. Non-Stop. Voor de derde maal voerde de Gymn.-Ver- ecniging Sparta voor een volle zaal de Non- Stop uitvoering op, op Zondag 18 dezer in liet lokaal van den heer De Bruijn. Alles liep als gewoonlijk weer op rolletjes en verliep in volmaakte orde, zoodat de aanwezigen een zeer genot vollen avond hebben gehad. Aan liet. eind van de uitvoering dankte de voorzitter allen die hebben meegeholpen om de non-stop te maken, zooals die met groot succes is opgevoerd cn nam tevens afscheid van het dameslid mcj. M. Plantinga, die, zeer tot het leedwezen van de vereeniging de gemeente gaat verlaten wegens huwelijk, maar namens de vereeniging werd haar dank gebracht voor haar aandeel in liet groot- maken van Sparta cn werd haar alle goeds toegewenscht. Een aardige attentie van den lieer P. Blaauboer was het zingen van cenige cou pletten, waarvan het refrein door het pu bliek werd meegezongen, welke betrekking hadden op het a.s. vertrek van den veldwach ter en blijk gaf van de goede onderlinge ver standhouding, die steeds heeft gchccrscht. Sparta kan op drie zeer geslaagde uitvoe ringen terugzien cn heeft ongetwijfeld veel genoegen hiervan beleefd. Aan het slot weer een prettig bal met muziek van Fam. Kos. Een boffer. Toen een der chauffeurs van dc H.A.B.O, met een dienstbus op weg naar Alkmaar was, ontdekte hij tot zijn groot cn schrik, dat hij zijn tasch met wisselgeld was kwijtgeraakt. Gelukkig was de tasch met inhoud in goede handen gevallen, want de heer N. Lcijcn al hier vervoegde zich met de tasch die hij had gevonden bij de politie, die weer zorgde dat deze weer bij den rechtmatigen eigenaar kwam. W ARMENHUIZEN GEEN OVERDRACHT VAN DE GASFA BRIEK VAN WARMENHUIZEN AAN DE GEMEENTE ALKMAAR? Ons wordt medegedeeld, dat in een spoecl- eischende vergadering van den Raad der gemeente Warméïihuizen, lo houden op he denmiddag, 'namiddags half vijf uur, door B. en W. zal worden medegedeeld, dat zij hun voorstel inzake verkoop van het gasoe- d rij f aan de gemeente Alkmaar, in verband niet de door den Raad genomen beslissing, intrekken. Zij stellen voor een oproeping Ie doen voor de vacante betrokking van direc teur van het gasbedrijf, op eene jaarwedde van f 2750, met vrij wonen, vuur en licht, en een kindertoelage, overeenkomstig de rijks regeling. HOOGWOUD Op Woensdag 21 April a.s. hopen de lieer Joh. Kolken en zijne echtgenoote M. Kolken Brandscn den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar getrouwd zijn. Hot zal hen op dezen gedenkwaardigen dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 et. en 25'/. 'zwaarder dan de meeste andere. „Ja, hoor, hjj la het. Ik wist het ook trou wens zeker. Al van begin September af hier. Dien, meid, nou wordt het goed voor je, ik voel het," zei ze, met warmte Diny's handen drukkend. Maar Diny schudde mistroostig het hoofd. „Neen, goéd kan het nooit meer voor me worden. Ik kan hoogstens mjjn wensch in ver vulling zien gaan, hem nog eenmaal te spre ken..." Voor dat laatste zorgde de zuster, die, door Diny in vertrouwen genomen, het zoo geregeld had, dat zg dien middag in een rol stoel naar de spreekkamer werd gebracht. Daar kreeg zy gelegenheid haar man te ont moeten. Groot was Dr. Becrens' verwondering, toen de hoofdverpleegster, door de zaalzuster van een en ander op de hoogte gebracht, hem voor een privé-aangelegenheid te spreken vroeg. Zgn verwondering steeg nog bij hetgeen hg te hooren kreeg...Zgn vrouw lag hier als pa tiënte... terwyi er geen dag voorbijging, dat hjj niet naar haar ZQcht, geen uur, waarin hg niet naar haar zocht, geen uur waarin hij niet aan haar dacht? En zg was hiér, in zijn onmiddellijke nabijheid? Maar waarom bracht de zuster hem dan niet direct bij naar? Be greep zjj dan niet, dat hij niet één van die kostbare minuten wilde verliezen...? Maar vergiste de zuster zich niet? Hoe kwam ze eigenlijk op de gedachte dat degene, die zy bedoelde zijn vrouw was? Wist hier eigenijk wel iemand, dat hij getrouwd was? Niemand kende zijn omstandigheden, over zooiets sprak je immers niet licht... Toen zette de zuster hem kalm en bedaard de zaak uiteen. En enkele oogenblikken daar na verscheen Diny... De zuster verliet het vertrek. Paul's oogen werden groot van blijdschap. In een oogwenk was hij bij Diny, die in weerwil van het duizelige gevoel dal zij plot seling kreeg, probeerde rechtop te gaan zitten. „Marjoleintje," fluisterde hij, zich naar haar overbuigend, „lieveling, eindelijk..." Uit zijn stem sprak zooveel liefde, zooveel blijdschap over dit weerzien, dat het haar plotseling duidelijk werd, dat deze lange schei ding nooit zijn wensch kon geweest zijn. Zwij gend hielden zg elkaar langen tgd omvat. „Paul", zei Diny eindelijk, haar ontroering nauwelijks meester, „wat er nu gaat gebeu ren weet ik niet, maar dat weet ik wel. dat ik innig dankbaar ben, dat ik je tenminste nog eenmaai neb teruggezien. We zullen elkaar zoo héél veel te vertellen hebben „Ja kind", zei hij, terwijl hfj haar in zgn armen hield, .maar nu niet. Het weerzien heeft al genoeg van je krachten gevergd, je moet nu gaan rusten. Morgen praten we sa menO, Diny." riep hij met ingehouden vreugde uit, „dat het nu wtór isdat ik je eindelijk terug heb." Hjj streek haar liefde vol over de bleeke wangen. „We zullen je gauw beter maken, Marjoleintje..." Toen de zuster op zijn bellen in de deur opening verscheen, gaf hij haar de noodige instructies. Er moest direct een kamer voor Mevrouw in orde gemaakt worden, een pret tige zonnige kamer. Daar zou ze dan nog een dag of tien moeten vertoeven, alvorens hij haar mee naar huis nam. Diny luisterde met ge»1~*en oogen. Om haar mond speelde een gelul-:" glimlach... Paul was bij haar c had haar weer. net als vroeger „Marjolol genoemd... Zachtjes drupten een paai tranen tusschen de gesloten oogleden door. „Bijna acht jaar is het... geleden, Paul," fluisterde ze, toen de zuster de kamer ver laten had. „Ja, kind," zei hij op weemoedigen toon, „acht verschrikkelijke jaren... Laten we hopen dat het ons gegeven is, het verloren geluk in te halen." XX. Na de eerste vreugde over het weerzien, hadden zij in de dagen die volgden, veel met elkaar gesproken. Diny was haar verhaal be gonnen van het oogenblik af dat zij, geen anderen uitweg wetend, het huis verlaten had. met het doel haar man zgn levenskans te geven. Van al hetgeen zij doorgemaakt had, had hij zich een levendige voorstelling kun nen maken... Alleen dat eene, wat zij steeds naar voren bracht, van dat kind... dat bleef hem onverklaarbaar. Hij durfde bijna niet aan haar woorden te twijfelen en toch kon hij hetgeen ze hem wilde doen gelooven niet aanvaarden. Hg kon niet aannemen, dat zij in dié omstandigheden van hem zou zijn weggegaan... Al had zij hem er dan alleen maar van op de hoogte gesteld. Nu wist hij niet wat hij er van denken moest. Zeven, acht jaar was een langen tijd, daarin kon veel gebeuren... Zou Diny wel altijd dezelfde gebleven zijn Hij schaamde zich voor zijn gedachten, die hij niet eens een vasteren vorm durfde te geven... Maar als hij dan weer aan haar geregelden omgang met die Lottie Sanders dacht, wier reputatie voor zooveel jaar geleden al twijfelachtig was, dan was het hem weer zoo moeilijk alleen het goede van haar te denken. Diny kende die Lottie toch door en door, en zou met zoo iemand toch niet omgegaan zijn, als ze zelf fatsoenlijk leefde En haar kind had ze Marjoleintje genoemd, een naam. die voor hen belden zoo heilig was. omdat hun teederste herinneringen daaraan verbonden waren. Hoe had Diny dat kunnen doen? Nu hy dat wist, zou hg dien naam zelf nooit meer uit kunnen spreken... Wat had dat feit een schaduw geworpen op het geluk dat hij meende herwonnen te hebben. Zouden zij, met dit tusschen hen, nog wel ooit gelukkig kunnen zijn? Het had haar verdriet gedaan, toen hij ge weigerd had de kleine te ontmoeten. Maar wat wou ze dan van hem? Kon zij dat niet begrijpen, dat dit een. onmogelijkheid voor hem was? Hij wilde geen barbaar zijn en hoe het hem ook griefde, haar wel vergeten als er in dien tijd, waarin ze, zooals maar al te duidelijk bleek, veel ellende meegemaakt had, iets gebeurd was, wat zij niet verantwoorden konMaar dan moest zij zijn wensch ook billijken en het kind ergens anders doen op voeden. Als hij het niet in hun woning zou zien. zou zij het misschien van tijd tot tijd kunnen vergeten. Diny. van haar kant leed ontzettend onder Paul's twijfel. Hoe was het mogelijk, dat hij ook maar een oogenblik aan iets anders durf de te denken? Zij voelde dit meer als een smart dan als een beleediging en soms werd het haar zoo droef te moede, dat ze niet eens meer wist of ze wel blij kon zijn, dat ze Paul teruggevonden had. Ze moesten immers, wilde er van geluk sprake zijn. als eerlijke menschen tegenover elkaar staan. Elkander recht in de oogen durven zien en zonder terughouding aannemen, alles wat er verteld en verklaard moest worden. Had het haar ook niet een on mogelijkheid toegeschenen, toen hij haar ver zekerde, nooit een brief of telegram van haar in handen gekregen te hebben, terwijl hij. zoo als ,nu bleek; toch op dat tijdstip nog thuis was? Waarom twijfelde hij aan wat zij vertelde? En juist aan dat. wat haar tot in het diepst van haar ziel beroerde. Aan dat, waardoor ze, nog meer dan vroeger, één zou den zijn. Moest het weerzien een zoo groot leed over hen brengen? Moest dit feit hen nog verder van elkaar verwijderen dan die acilt jaren gedaan hadden? En ze dacht met weemoed aan Marry, die nog niets wist en die zich toch zoo over het bezit van een vader zou verheugen... En in de stilte van de nachtelijke uren, die ze vaak wakend doorbracht, bad ze, dat God uitkomst mocht geven. Ze kon geen afstand van het kind doen en zeker niet onder deze omstandigheden. XXI. Het opengaan van de schooldeuren bracht opeens volop leven op het even tevoren nog verlaten schoolplein, dat plotseling geheel ge vuld was met rumoer van kinderstemmen. Joelend, hollend en schreeuwend krioelde alles dooreen. Hier en daar vormden een paar kinderen groepjes of gingen in rijtjes van drie of vier den weg op naar huis. Mary liep met Doortje en nog twee andere meisjes. Ze hadden het druk over de juffrouw, die nèt zoo valsch was, omdat ze de een bij den ander voortrok en je onder de les altijd dét wist te vragen wat je toevallig niet ge leerd had. Marry luisterde zonder veel aan dacht. Zij zat niet in dezelfde klas en hun juffrouw was gelukkig zoo niet. Ze kwamen door een smalle zijstraat, die ze altijd door moesten alvorens hun wegen zich scheidden. En terwijl Marry, weinig ge ïnteresseerd in het snibbige gesprek van de grooteren, onwillekeurig een pas achterbleef, werd haar aandacht getrokken door het kla gerig gehuil van een kleinen straathond, die op den stoep van eei oud en scheefgezakt huisje zat. Het arme dier bibberde zoo. dat Marry het niet over haar hart kon verkrijgen om het zoo maar voorbij te loopen. „Kan jij er niet in arm diertje?" vroeg ze, den hond medelijdend over den kop streelend. „Wil ik eens even voor je aanbellen?" Meteen stond ze op de stoep. Het dier keek met zielige oogen naar haar op, doch ver roerde zich niet. f Wordt vervolgd

Schager Courant | 1937 | | pagina 2