DE DRIE MUSKETIERS Wat Franco beoogt. Binnenland Naar goedkoop luchtpostvervoer De schrijfwijze van de Nederlandsche taal Twee Zaandamsche inbre kers op heeterdaad betrapt Bij aardstorting in Djocja zes personen gedood Aanpassing varkensprijs aan den voederprijs Buitenland Duitsche versterkingen tegenover Gibraltar Het initiatief van ir. Damme. De hooge rechten, door de post aan de luchtvaartmaatschappijen verschuldigd, vormen alsnog een bezwaar. De vorige week werden te 's Gravenhage door vertegenwoordigers van de postdien sten van een achttal landen (Denemarken, Noorwegen, Zweden, België, Frankrijk, Duitschland, Engeland en Nederland), be sprekingen gehouden over.de opheffing van het luchtrecht op het verzenden per lucht post van brieven en briefkaarten binnen Europa. Wat den Nederlandschen P.T.T. dienst be treft, heeft het beginsel zijn volle sympa thie; Nederland toch verzendt reeds sedert April 1935 alle brieven en briefkaarten met Europeesche bestemmingen zonder heffing van extra recht door de lucht, indien daar door bespoediging in de bestelling kan wor den verkregen. De moeilijkheden voor een meer algemee- ne toepassing van dit beginsel zijn tweeër lei, nl. de gebondenheid in verscheidene landen aan bestaande regelen voor postver voer, welke niet aanstonds konden worden opgeheven en voorts de in vele gevallen zeer hooge vergoedingen, welke de postdiensten voor luchtpostvervoer verschuldigd zijn. Natuurlijk konden de besprekingen deze bezwaren niet dadelijk uit den weg ruimen, maar wel is bereikt dat, voor zoover zulks elk deelnemend land in zijn speciaal geval mogelijk is, luchtpostvervoer zonder extra recht van brieven en briefk. met be stemmingen binnen Europa, zooveel doenlijk zal worden bevorderd. De conclusie der aanwezigen, dat, gelijk spoor en boot, het vliegtuig in een nabije toekomst als een gewoon vervoermiddel van postale corres pondentie dient te worden ingescha keld, is in dit opzicht veel belo vend. Het vliegutig wordt gelijkge schakeld met spoor en boot. Verwezenlijking van eenzelfde algemeene gedragslijn in dit opzicht is echter in belang rijke mate afhankelijk van verlaging der bedragen, welke voor luchtpostvervoer aan de luchtvaartmaatschappijen worden uitge keerd, dan wel tusschen de postadministra ties onderling worden verrekend. Dat de Medewerking der deelnemende landen werd verkregen om in clit opzicht diligent te zijn en te zullen streven naar een spoedige ver laging dezer vergoedingen, kan als een twee de belangrijk gevolg van deze bijeenkomst worden vastgesteld. Tenslotte is omdat het gewicht van de post ingeval van vervoer door de lucht van veel meer belang is dan bij vervoer per trein, boot, enz. ook nog ter sprake gekomen of, wanneer het vliegtuig zal zijn ingeschakeld als gewoon middel van ver voer, de gewichtseenheid van 20 gram vol gens welke het port der brieven nu wordt berekend, misschien zal moeten worden verlaagd tot b.v. 10 gram. Hierover kan al leen een algemeen postcongres beslissen. In afwachting van het eerstvolgende con gres zullen de ter conferentie vertegenwoor digde postdiensten de zaak bestudeeren. De strijd zal opnieuw ontbranden. N'og steeds is de laatste spellingsronde niet gereden. Hoewel de voorstanders van de nieuwe spelling meenden, dat de ex-mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen Marchant, met zijn systeem toch nog ..aan denkop" zouden blijven, hebben de handhavers van de oude spelling niet stil gezeten en Marchants opvolger, Slotemaker de Bruine als nieuwen kampioen in den spellingstrijd steeds aangemoedigd. Thans meldt de regeeringspersdienst, dat deze minister, gelijk hij onlangs reeds in de eerste Kamer der StatenGeneraal als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, thans een commissie heeft ingesteld om hem te adviseeren nopens den inhoud van regels, volgens welke, in het bijzonder met het oog op de belangen van het onderwijs, de hedendaagsche Nederlandsche schrijftaal dient te worden geschreven. In deze commissie, welke uit oudeen nieuwe spellingmenschen is samengesteld, hebben zitting genomen prof. Dr. J. van Ginneken, de groote Nederlandsche taalge leerde, wien de naamvals na aan het hart ligt, en prof. Dr. J. C. F. H. Schrijen, bei den hoogleeraar aan de Roomsch Katholieke Universiteit te Nijmegen, en prof. Dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, terwijl prof. van Ginne ken als voorzitter zal optreden. De commis sie heeft reeds 17 April j.1. haar werkzaam heden aangevangen. De inbraak te Zaandam Twee mannenverdacht van he ling, aangehouden. De Amsterdamsche politie heeft in de hoofdstad twee mannen, W. en van S., aangehouden, die verdacht worden van heling van goederen, afkomstig van den eenigen tijd geleden te Zaandam gepleegden inbraak bij de firma Polak en Schwarz. Na een onderzoek door de Zaandamsche politie zijn de verdachten naar Haarlem overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Een der achtervolgden sprong radeloos te water. Te Zaandam heeft Zondagavond de poli tie het geluk gehad twee goede bekenden op heeterdaad te betrappen. Toen zij bezig waren zich door middel van braak toegang te verschaffen tot de kantoren van de fabrieken „De Zwaan" en „Het Haut" beiden staande aan het einde van de Westzijde aldaar en toebehoorende aan de firma Adriaan Honig te Koog aan de Zaan. De verdachten waren met een schuitje langs de Zaan aan de achterzijde een dei- gebouwen binnen gekomen, waar zij de toegangsdeuren reeds hadden geforceerd, zoodat de weg naar de kantoren open lag, toen plotseling de politie, die van de plan nen lucht had gekregen, van de Noordzijde de fabriek binnen kwam, waarop de daders de vlucht namen. Een van hen poogde te ontkomen door snel in het bootje te sprin gen, waarmede zij gekomen waren, doch dit gelukte niet. De politie had den vluchteling een paar kogels na gezonden, waar op hij, in het nauw gedreven, te water sprong. De man kon echter zwemmen en is toen op sommatie van de politie naar de kant ge komen, waar hij, onder de cynische opmerking ,,'t kan niet altijd geluk ken" werd aangehouden. De mede dader werd kort daarop in een hoek je der fabriek gevonden en mede in arrest gesteld. De politie heeft reden aan te nemen dat er ook nog een derde in het spel is, die zou weten te hebben te ontkomen. De angehoudenen waren in het bezit van een flinke voorraad inbrekers gereedschap pen. Ook het bootje, waarvan ze zich be diend hadden, was van diefstal afkomstig. Beide verdachten zijn Zaandammers, ge huwd en resp. 36 en 37 jaar oud. Kapitale boerderij te Apeldoorn afgebrand Alweer de vetpan. Doordat de vlam in een pan met gesmol ten vet sloeg, brak hedenmiddag brand uit in de kapitale boerderij aan den Koedijk te Loenen, gemeente Apeldoorn, bewoond dooi den landbouwer Reinders. De Loenensche brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee. De geheele boerderij brandde tot den grond toe af, terwijl van den inboe del en den landbouwinvenlaris niets gered kon worden. Verzekering dekt de schade. d'Artagnan begaf zich met zijn makkers door de loopgraven naar voren. De beide gardisten liepen naast hem, de soldaten volgden. Door vlechtwerk van rijshout ge dekt, gelukte het de mannen tot in de voorste linies door te dringen tot ze vlak bij den vijand wanen. Even tevoren had d'Artagnan echter bemerkt, dat de beide sol daten waren verdwenen. Hij meende, dat ze niet verder durfden en ging zonder hen rustig verder, zich weinig om de twee min deren bekommerend. Bij de laatste bocht in de loopgraaf lag het bastion noc onge veer zestig schreden van hen verwijderd. Niemand was te zien. Het scheen dat de versterking onbezet was. Plotseling steeg vanachter de steenklompen rook op en een regen van kogels floot de roekelooze mannen opi de ooren. De bastion was wel degelijk bezet en den verkenners bleef weinig an der over. dan zich zoo snel mogelijk terug te trekken. Daarbij werd een der gardisten door een kogel getroffen, de ander kwam er heelhuids af. 116. EEN OVERLOOPER. d'Artagnan. die zijn kameraden niet in den steek wilde laten, boog zich over den ge wonde. om hem te helpen. Op hetzelfde oogenblik knalden twee schoten en oen der kogels verbrijzelde het hooid van den ge wonden gardist. De andere sloeg op gerin gen afstand van het hoofd van d'Artagnan in den muur. Tezelfder tijd zag hij, dat deze aanval niet door den vijand op touw was gezet, want tegen de kogels van de ver dedigers van La Rochele was hij door een wal gedekt. In een onderdeel van een se conde drong het tot hem door. dat het ver dwijnen van de beide soldaten met den moordaanslag van den voritren dag wel eens kon samenhangen. Dit bedenkende liet hij zich op den grond vallen, alsof hij getroffen was en wachtte af. En zijn redeneering bleek juist, want spoedig daarop doken de twee soldaten vanachter een verlaten schans op en kwamen op hem af, om er zich van te overtuigen, dat hun schoten doel getroffen hadden. d'Artagnan, die bij zijn val den degen in de hand had gehou den. was in een oogwenk weer opgestaan en trok tegen de beide sluipmoordenaars van leer. Beiden trachtten in hun angst naar den vijand over te loopen en een van hen was reeds een heel eind in de richting van het bastion gevorderd. ONZE OOST NOODWEER IN MIDDEN-JAVA. Nadat Zondag in den laten middag te Djocja, Koetoardjo, Malang en Kediri aard schokken in verschillende graden van hevig heid waren gevoeld waardoor de deuren en ramen van de huizen rammeldicn, doch geen schade werd aangericht, heeft in den nacht van Zondag op Maandag in de dessa Kaliredjo, district Salaman (Kedoe) een hevige aardstorting plaats gehad. Acht huizen zijn bedolven. Zes personen zijn hierbij gedood, terwijl er drie uitgegra ven zijn. De Solo buiten haar oevers. Uit verschillende plaatsen in Midden-Java zijn berichten binnengekomen omtrent zwaar weer, dat daar Zondag heeft gewoed. Zoo brak, tengevolge van regens en band jirs, in het district Kendal-Zuid (tusschen Semarang en Pekalongan) de dijk door van de Kali Blorong waardoor de streek nabij Kaliwoengoe onder water werd gezet. De dijk was pas sinds eenige maanden gereed gekomen. Er is verder geen schade aange richt en het water is weer weggezakt. Ook in Solo en omgeving heerschte er noodweer. In de Kotta Solo zijn talrijke boomen ontworteld. Op zeven plaatsen zijn de electrische geleidingen en de telefoon draden vernield. Op verschillende plaatsen in Solo staan stadskampongs onder water. De verbindingen door middel van de hoofd wegen naar Wonogiri en Djocja zijn ge stremd. De Solo-rivier is buiten haar oevers- getreden; het water staat op vele nlaatsen een meter hoog. bij Grogol zelfs 1.70 meter. Ook uit de buurt van Klatpn werd nood weer gemeld. Dijk doorgebroken. - gezakt. Brug weg In den dijk van de Oedjoeng-rivier is een gat van zestig meter geslagen, waardoor de dessa's in die buurt zijn overstroomd. In een tabaksloods van de onderneming Polanghardjo is de bliksem ingeslagen, waar door drie kamers met tabak zijn verbrand. Uit Djocja wordt gemeld, dat de brug te Tegalgondo in de hoofdweg Djocja—Solo gis terenavond geheel is doorgezakt. Het ver keer werd via Magelang, Ambarawa en Sa- latiga geleid. Vergiftiging door paddenstoelen Tengevolge van het eten van paddenstoe len zijn te Padang drie inlanders overleden, terwijl twee ernstig ziek zijn geworden. Vier fietsers te Wildervank aangereden Tweeernstig gewonden. In den vorigen nacht reden vier kellners, de heeren H. v. d. K., L, en S., na afloop van hun werkzaamheden, per fiets over den Rijksstraatweg te Wildervank naar huis, waarbij zij werden ingehaald door den motorrijder J. B. uit Meeden. Waar schijnlijk heeft deze de wielrijders niet op gemerkt, want ondanks het feit, dat de vier mannen voorzichtigheidshalve achter elkaar waren gaan rijden en zooveel mogelijk naar rechts uitweken, werden allen door het mo torrijwiel aangereden. De voorste wielrijder de heer S., werd met een zware hersen schudding naar het R.K. Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De overige wielrijders be kwamen geen letsel. De motorrijder werd tengevolge van den schok van de aanrijding van zijn motorrij wiel geslingerd. Hij brak een enkel en liep eenige schaafwonden op. Per auto is hij naar zijn woning overgebracht. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Een beroep op den minister door de Holl. Mij. van Landbouw. Het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw heeft zich in verband met de doorloopend slechte positie waarin de var- kensmesters verkeeren welke nog in sterke mate verergerd is door de stijging der voerprijzen, telegrafisch tot den minister van Landbouw gewend met het dringend verzoek een snelle aanpassing van den var kensprijs aan den voerprijs te bevorderen. In de bijeenkomst, waarin tot het verzen den van dit telegram besloten werd, werd gewezen op het feit, dat de varkenshouders hun stapel enorm moeten beperken en daartegenover van de regeering meenden te mogen verwachten het in stand houden van een redelijken prijs. Niet alleen in ver band met de doelstelling, der regeling, die er toch niet is om doorloopend verliezen te doen lijden, doch inzonderheid ook in ver band met de monopolie-heffingen op granen Het genoemd bestuur meent, dat het een onhoudbare toestand is, dat ten bate van het landbouw crisisfonds de varkenshouders jaar in jaar uit worden belast, terwijl ze vrijwel doorloopend verliezen lijden- In verband met de verlaging per 4 April 'der monopolie-heffingen, werd opgemerkt, dat deze verlaging veel kleiner was dan de stijging der graanprijzen, zoodat de veehou ders steeds duurdere granen moeten koo- pen Bovendien werd opgemerkt dat deze rechten in geen geval hooger behooren te zijn dan noodig is om in het binnenland een voor de akkerbouwers loonend prijs niveau te verkrijgen. Indien dit criterium in acht was genomen, zou de verlaging grooter hebben kunnen zijn geweest. Het zou beter zijn en soepeler werken, indien aan de monopolie heffingen het karakter van schaalrechten werd verleend. Besloten werd in het Kon. Ned. Landbouw Comité deze gedachte in bespreking te brengen. Een „dikke Bertha" in stelling bij Benzou. De bijzondere correspondent van de „News Chronicle" te Tanger, Phi lip Jordan, bericht, dat aan de kust van Spaansch Marokko door de Duitschers een miniatuur „Maginot- linie" wordt ingericht, Wanneer deze linie gereed zal zijn, zal zij zich uit strekken van Kaap de 1'Eau en de Chafarine-eilanden tot Benzou en Sar Seghir, tegenover Gibraltar en aan de westkust van Arzila bij Tanger tot de omgeving van Larache. De doorgang van de Straat van Gibraltar is niet meer vrij. Te Ben zou heben de Duitschers een kanon van 40,5 c.M. geplaatst, de proefscho- ten, welke hiermede in de richting van Spanje zijn gemaakt, waren be vredigend. Op Punta Blanca nabij Benzou, hebben Duitsche ingenieurs een batterij geschut van kleiner kaliber geplaatst, welke eertijds door Vickers voor de Spaansche marine was vervaardigd. Een gelijke batterij is geplaatst bij Punta Carnero en bij Sai' Seghir. Ceuta is volgens Jordan een waar Duitse]! fort. Men vindt in deze stad een batterij van vier stukken van 10,5 c.M. en vier stuk ken luchtdoelgeschut van het meest moder ne type. Elf stukken geschut zijn geplaatst bij F.1 Hacho ten oosten van Ceuta. Bij de gevangenis staan 8 stukken van 7.5 cM. en drie stukken van 15.5 c.M. beheerschen de hoogten van de gevangenis. Al deze kanon nen zijn van het modernste Duitsche fabri kaat. De correspondent van de „News Chronicle" bericht verder, dat hij van geloofwaardige zijde vernomen heeft dat in de verboden zone van Alhu- cemas, waar de Duitsche onder zeeërs een ideale ligplaats hebben gevonden, batterijen van 7.5 c.M. zijn opgesteld. Te Melilla, waar op het oogenblik 20 Ifa- liaansche watervliegtuigen liggen, zijn de versterkingen nog aanzienlijker dan te Ceu ta.. De verdedigingswerken bij Arzila zijn' nog niet gereed. Zij worden aangelegd door Duitsche ingenieurs en agenten, die van tijd tot tijd op Fransch gebied doordringen om propaganda te maken. De beide meest typi sche agenten zijn een zekere Kremer en ko lonel Strauss. Kremer bekleedde eenigen tijd geleden nog een belangrijke plaats in de fa brieken van Krupp. Kolonel Strauss is de Duitsche officier, welke zich bezig hield met de ravitaillcering van Sevilla. Communisme als vijand der be schaving. In zijn aangekondigde rede voor den zen der van Radio N'acional zeide Generaal Franco o.a.: „Uit naam van het heilige Spanje richt ik mij tot het volk om het te zeggen, dat wij staan voor een oorlog, welke het karakter heeft van een historischen kruistocht. In overeenstemming met de wil der strijden den, vraag ik op dit oogenblik eenheid. Een heid beteekent geen groepeering van de krachten, noch regeerings-concentratie, noch een meer of minder vaderlandslievende of geheiligde overeenkomst. Ik vraag eenheid voor den opmarsch naar het gemeenschappe lijk doel. zoowel van binnen als buiten- landsch standpunt, in geloof zoowel als in leer. Om deze eenheid te bereiken, is het noodig, dat ieder in zijn hart zijn persoon lijke geschillen uitwischt". Verder verklaarde Franco, dat de grootste vijand van de staten het bolsjewisme is, de oprukkende revolutie van het. Russische communisme. Deze vijand vernielt de be schavingen en veroorzaakt de grootste men- schclijke treurspelen, zooals thans in Span je, hetgeen de wereld onverschillig aanziet, zonder het te begrijpen of te willen begrij pen. Franco vergeleek vervolgens de democra- tiën, „vol conventies en formules, welke de middelen verwarren met het doel", met het regiem, dat hij denkt in te stellen in Span je, „een doeltreffende democratie, welke het volk zal geven, wat het werkelijk noodig heeft; bestuurd te worden door een recht schapen systeem, zoowel van moreel als van van sociaal-economisch standpunt bezien, een moreele vrijheid in den dienst van het yaderlandschc geloof, zonder welke de poli tieke vrijheid slechts een waan is en deel nemen van allen aan het staatsbeloop door de functies van familie, gemeente en vak- vereeni gingen. Wij zullen rechtvaardigheid en publiek recht instellen, zonder welke de mensche- lijke waardigheid niet meer bestaat. We zullen een sterk leger vormen, zoowél te land, ter zee als in de lucht, met de hoog ste heldhaftige deugden, waarvan de Span jaarden reeds zooveel bewijzen hebben ge geven, wij zullen de klassieke universiteiten verdedigen, welke hun traditie zullen voort zetten." Tenslotte bracht generaal Franco hulde aan de rechtsche strijders en zeide: „Wan neer het aanzien van ons land ons weer het respect van de andere landen waardig zal maken, wanneer onze groote en majestueu ze schepen weer de vaderlandsche kleuren over de zeeën zullen voeren, wanneer onze vliegtuigen in de luchten het bewijs zullen meedragen van het herstel van Spanje, wanneer aan de Spaansche haarden noch brood, noch vuur, noch levensvreugde zul len ontbreken, dan zullen we al onze mar telaren kunnen zeggen: uw bloed heeft vrucht gedragen". Generaal Franco besloot zijn rede met den uitroep: „Spanjaarden, de harten omhoog, leve Spanje",

Schager Courant | 1937 | | pagina 7