Langendijltei Jaarvergadering. Er zal een ten toonstelling worden gehouden. Verplicht sproeien verworpen, Geen op monster veilen van aard appelen. Stemrecht naar het le dental. Andijvie niet over de veiling. In de zaal van den heer J, de Boer fe Broek op Langendijk hield de Langend ijker Groenten Centrale de algemeene jaarver gadering. Onder de aanwezige gasten tnedkten wij o.m. op den gemeentesecretaris van Broek op Langendijik, den heer H. Schelhaas, de beide wethouders, de heeren Ooiievaar en Koedijk, de Rij-kstuinbouwconsuleirt, ir. Rietsema. Verder de heer J. Kliffen, als vertegenwoordiger van den Noordermarkt- bond. de ambtenaar van den Plantemziek- tenkundigen dienst, de heer Van Herwij- nen; de heer II. Stenneberg als vertegen woordiger van „Koophandel", betaalmeester Pastoor, de heer Stoffers, Hoofd der School te Koedijk en de beide beambten der vei ling, de heeren Van Die en T. Keizer. De Voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende de vergadering met welkom. Ge memoreerd werd de gang van zaken in het afgeloopen jaar, waarbij dank wordt betuigd voor de ontvangen misoogst- steun. Wat zal de toekomst ons brengen?, vroeg Voorz. zich af. Hij herinnerde aan de be sprekingen over de verandering van de indeeling van het Geestemramhacht. en over de bestrijding der draaihartigheid. Het blijkt, dat het bij Ged. Staten wel ernst is. Verschillende vragen doen zich voor. On ze bewaarkool-cultuur mogen wij er volgens Voorz. niet aan ten offer brengen. Het aan planten van vruchtboomcn werd ook niet als een afdoende oplossing gevonden. Ge hoopt wordt echter dat het plan, wanneer het zoover komt, in de toekomst meer be drijfszekerheid zal geven. Het 50-jarig be staan van het; veilingwezen is een belang rijk jubileum. Hoewel er eerst wel strijd te gen geleverd is. is het al meer en meer tot de tuinders doorgedrongen, dat de verkoop hunner producten via een centraal punt het voordeeligst is. Hulde werd gebracht aan de initiatiefnemers. De hoop werd uitgesproken dat men thans allen doordron gen is van het feit. dat ales veilen het bes te en mooiste systeem van verkoop is. Voorzitter herdacht het. overleden eere lid wijlen de heer P. Gootjes, de verga dering hoorde staande deze waardeerende •woorden aan, waarin de voorz. wees op de belangrijke diensten, welke wijlen de heer Gootjes in het belang van den tuinbouw heeft verricht. Medegedeeld werd. dat het Prov. Bestuur accoord ging met een verlaging van het subsidie aan de kanalisatie, in dezen vorm, dat 't bedrag blijft, op f 600 p. jaar, doch dat het zoolang de slechte tijd duurt niet hoo- ger zal worden dan f 450 per jaar. Het ka naal OmvalHuigen-dijk zal, zoodra de lan derijen in 't bezit der Provincie zijn, worden uitgevoerd. Van het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noordenkwartier was een antwoord Ingekomen, dat de L.G.C. geen recht heeft om verlaging der salarissen en presentie gelden te vragen. Niettemin zal een der gelijk voorstel worden behandeld op de a s. vergadering van het, Hoogheemraadschap. Wat de verlaging der lasten betreft, wordt er gestreefd naar lastenverlaging, hetgeen met cijfers wordt gestaafd. Ontheffing van lasten mag niet worden verleend, doch soe pelheid wordt zooveel mogelijk betracht met het verleenen van uitstel. De Ned. Groenten- en Fruitccntrale zegde medewerking toe voor het eventueel verbeteren in de teimijnstelling voor de berekening van de steun. Ontvangen was een bedrag aan steun van f 5750, voor witte druiven, vroege aard appelen, sperciehoonen. Dit zal wel de slot- uitkeering zijn van 19.%. De heer Valstar berichtte verhinderd te zijn, evenals de heeren C. Wagenaar Kz. en P. Klant. De notulen werden onveranderd vastge steld. Het Jaarverslag (dat wij reeds publi eerden) werd na een paar opmerkingen vastgesteld. De heer De Vries. St. Pancras, had er gaarne eenige waardeerende woorden in gezien van den afgetreden betaalmeester, bij wiens beheer men nimmer een cent is tekort gekomen. De afd. Broek op Langeivdijk vroeg sta tistische gegevens op te nemen van de om zetten der aangesloten vereenigingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Spaans sloot in ontvangsten en ui tg. op f 79831.27. De exploitatierekening van de groentevei ling sloot op een totaal bedrag van f 23878.87 met een tekort van f 801.43. De exploitatie rekening van de bollenveiling sloot op f 4577.68. Op nadeelige saldi van vorige ja ren kon f 2912.19 worden afgeschreven. De balans sloot op een totaal van f 132733.76. Die van de bollenveiling op f 32429.51. De rekening en verantwoording werd na eenige opmerkingen aldus vastgesteld. De begrooting 1937 gaf een totaal aan van f 20730, waarbij werd gerekend op een omzet van f 1.400.000. Deze werd zonder eenige bespreking aldus vast gesteld. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Schermerhorn. Voorttellen van hot bestuur. Het bestuur stelt voor om het 50-Jarig be staan van het veilingwezen te herdenken en vraagt machtiging om de plannen daarvoor voor te bereiden, tenzij alreeds plannen door de algern. verg. naar voren worden ge bracht Het is wel van beteekenis om het 50-jarig bestaan van het veilingwezen niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Het is hier de historische plek waar het veilingwezen bij afslag voor onze groenten geboren is, het welk in binnen- en buitenland zoo'n enorme vlucht heeft genomen en van groote betee kenis is geweest voor de bloei en de wel vaart van de Nederlandsche tuinbouw. De heer Kloosterboer, St Pancras, zou willen vragen, hoe het bestuur dacht over een tentoonstelling of heeft het bestuur een andere gedachte. Spr. is voor een tentoon stelling. Het heeft Voorz.'s sympathie, maar het moet sober herdacht worden, wordt gezegd. Een tentoonstelling kost geld. Het moet een goede tentoonstelling worden. Aan den Lan- gendijk is het nog nooit gebeurd. Dit is er een goede gelegenheid voor. Spr. vroeg machtiging om te komen tot een mooie ten toonstelling. We kunnen het ons wel ver oorloven. De financiën staan er goed voor. De heer De Vries (St. Pancras) informeert, naar de kosten. „De Tuinbouw" wilde het zoo goedkoop mogelijk doen. De heer Balder (Br. op Langendijk) vroeg of men geen groot parkeerterrein kon ope nen bij dit jubileum. Dat is ook zeer be langrijk. Verschillende heeren voerden het woord, waarbij diverse wenschcn naar voren wer den gebracht, waarbij de voorz. op het in zenden van collectieve stands aanriccj. Het bleek wel, dat men voor het houden van een tentoonstelling was. Hiertoe werd z.h.st. besloten. Het verplicht sproeien. Het bestuur stelt voor om het besluit dat genomen is op de alg. verg. van de Prov. Comm. „Het verplicht sproeien van onze vroege aardappelen" over te nemen en uit te voeren. Het is de laatste jaren wel gebleken dat het niet sproeien der aardappelen riskant is en de ziekte in de aardappelen vrij sterk is opgetreden, wat groote schade veroorzaakt voor den tuinder en het voor de handel on mogelijk maakt zaken te doen. Het is wel bekend dat het sproeien niet geheel afdoende is als de ziekte zeer ernstig optreedt en dit zich op verschillende tijd stippen herhaalt, maar het is ons ook be kend dat het middel in gewone gevallen als zeer goed voorbehoedmiddel beschouwd kan worden. Wij moeten dit dan ook niet opnemen als een verplichting, maar wij moeten het be schouwen als een plicht, ten eerste voor ons zelf, maar ook tegenover diegenen, die altijd sproeien, want ook die hebben schade van de zieke aardappelen van anderen. De heer De Vries (St. Pancras) zcide, dat „De Tuinbouw" er tegen was, men vond sproeien wel goed, maar niet verplicht. Het voorstel is gekomen uit de Vierbond, geen officieel lichaam. Ir. Van Poeteren ontraadt het verplicht sproeien. Is het nu allcrbeslist. noodzakelijk dat de vroegste aardappelen worden gesproeid Sproeien is niet afdoende. Een voorbehoedmiddel voor zieke aardappe len is de planten dood te gooien met kal'k- stikstof, welk middel spr. aanbeveelt. De beer Wonder (Schermer) vond het ook niet juist. Controle bij het rooien ried spr. aan, het leveren van gezonde kwaliteit is aanbevelenswaardig, omdat men dan een gezonde prijs kan maken. De heer Butler (Koedijk) was voor ver plicht sproeien, doch niet voor de vroegste aardappelen. De lieer De Graaf (Br. op Langendijk) was van dezelfde meening. De heer Ilemke (Schermer) vond controle zeer noodig. De heer De Geus (Zuidscharwoude) is voor sproeien, maar niet van de verplich ting. Voorzitter constateerde, dat allen het cr over eens zijn, dat sproeien helpt. Vroeger werd liet ook gedaan, maar later is het ver waterd. De zieke aardappelen hebben oiis zeer veel gekost. Onze vroege aardappelen- cultuur kunnen en moeton we goed houden. We moeten allen zien, dat het noodig is te sproeien. Alle zorg moet er aan besteed worden. De verplichting kunnen we wel la ten varen als we het allemaal doen. Hoe ir. Van Poeteren het kan zeggen dat het niet helpt, weet voorz. niet Een dag nadat deze woorden zijn gesproken, heeft hij zijn mede werking aangeboden, wat aangenomen wordt ook. Als wc eens het middel krijgen om de draaihartigheid te bestrijden, zullen we dat niet aangrijpen? Toch wel. Laat ons in on ze vereenigingen propagecren te sproeien. Nadat nog eenige heeren het woord heb ben gevoerd, sprak de heer ir. Rietzema, die zeide voorstander te zijn van de verplichting om gezonde aardappelen aan de veiling te brengen. Het aanvoeren van zieke aardap pelen kost duizenden guldens. Men is toch ook verplicht de slooten schoon te houden en de verkeersregelen zijn toch ook verplicht. Men verkeert hier in dezelfde omstandig heden als in het verkeer. Men moet sproeien vóór het gewas volgegroeid is, de eerste maal in de maand Mei, en later volgens de berichten van den weerkundigen dienst. Spr. is voor verplicht sproeien, doch als een an dere regeling mogelijk is, voor hef voorko men van het aanvoeren van zieke aardap pelen aan de veiling, dan zou spr. dit vast houden, omdat sproeien wel moeilijkheden geeft. De heer Wonder bepleitte het verplichtend stellen en het voorkomen van den aanvoer van zieke aardappelen. De heer Jb. Kramer (Zuidscharwoude) zeide dat men er tegen was, omdat het van bovenaf wordt opgelegd. Tenslotte werd tot stemming overgegaan. Met 568 tegen 672 stemmen werd het voor stel verworpen. Voor stemden: Hecrhugo- waard L.T.B., St. Pancras Zuid, De West, Koedijk, Ursem, Heerhugowaard, De Rijp, en Omstr., Oterleek. Tegen Broek op Lan gendijk, De Toekomst, Zuidscharwoude, Hensbroek, Schermepr, Schermerhorn, De Tuinbouw te St. Pancras. Het op monster veilen van aard appelen. De tuinbouw ver. Schermerhorn en Omstr. te Schermerhorn acht het wenschelijk te beginnen met het a.s. seizoen de vroege aardappelen per monster te doen veilen, om dat het gedurende de beide laatste jaren vrij geregeld is voorgekomen, dat. de aard appelen onverkocht bleven en derhalve wer den teruggezonden, wat voor de aanvoerders groote schade medebrengt, omdat voor een zelfde partij geregeld dubbele vracht moet worden betaald. Het bestuur ie het met de bezwaren, die in dit voorstel genoemd worden, wel eens, maar aan het op monster veilen zullen ze ker meer^ bezwaren verhonden zijn en bo vendien is het niet vooruit te bepalen of de aardappelen onverkocht zullen blijven; hier bij komt nog dat de Ned. Groenten- en Fruit- centrale zeker de toestemming daarvoor niet zal geven, zoodat het bestuur meent dat dit voorstel onaannemelijk is. De heer Groot, (Schermerhorn) lichtte het voorstel toe, waarbij hij op de groote kosten wees. De heer Huibers (Schermerhorn) vroeg of de aardappelen niet op Langendijk konden blijven. Voorzitter zeide, dat dit ook z'n bezwaren heeft. De vereenigingen kunnen het zelf doen. Het prae-advies werd aangenomen. Het stemrecht. De Vereeniging van Land- en Tuinbou wers „De Schermer" stelt voor het stem recht der vereenigingen, aangesloten bij de L.G.C. niet meer naar het ledental, doch naar den omzet te bepalen, dan krijgt men volgens voorstellers een billijker regeling voor de meest belanghebbende vereenigin gen. Het bestuur heeft, altijd een ruime opvat ting gehad wat betreft het stemmen over de verschillende voorstellen en heeft steeds het standpunt gehuldigd, dat het stemrecht voor kleine en groote tuinders gelijk moest zijn. Bovendien heeft elke aangesloten ver eeniging wel enkele leden die minder be langen hebben, maar tooh meenen wij dat daar toch ook over het algemeen ieder lid zijn stem kan uitbrengen. Bij uitvoering van het voorstel zou men wel eens tot eigen aardige verhoudingen kunnen komen, daar om meent het bestuur aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. Broek op Langendijk wilde wel. dat er wel verschil werd gemaakt tussehen hen die wel en die geen Belangen hebben. Die geen belangen hebben behoeven niet te stemmen. Het blijkt alleen te gaan over Ursem. Het prae-advies werd aangenomen. Huishoudelijke uitgaven in de alg. vergadering? „De Zuid" stelt voor om.de huishoude- delijke uitgaven, welke van ingrijpenden aard zijn, of waarvan venvacht mag wor den. dat ze vérstrekkende gevolgen zullen hebben aan dc goedkeuring der algemeene vergadering te onderwerpen, gezien er wel eens uitgaven worden gedaan naar achteraf blijkt, dat deze de goedkeuring van vele leden der L.G.C. niet kunnen weg dragen. Prae-advies van het bestuur; Het bestuur van de L.G.C. is samengesteld uit vertegen woordigers van alle aangesloten vereeni gingen. die zelf hun vertegenwoordigers in dat bestuur kiezen. Dit samengestelde be stuur behandelt alle huis'h. zaken, ook waar uitgaven aan verbonden zijn. Hot bestuur is bevoegd om over de huis- al geon. verg. als zijnde niet ter zake kun dig. Daarom is dit een voorstel dat be: slist onaannemelijk is, zoodat het. bestuur tot. niet-aanneming van dit voorstel advi seert. Dit voorstel werd ingetrokken. Andijvie niet over de veiling. De Tuinbouwvereeniging „De Toe komst" stelt voor, er bij de Nederi. Groen ten en Fruitccntrale met klem np aan te dringen, dat bet veilen van andijvie voor ons niet meer verplichtend wordt gesteld. De maatregel is voor ons andiiviebomvers zeer teleurstellend geweest daar wij onze an dijvie niet. op onze .veiling konden vér- koopen. terwijl velen van ons wel in de tegenheid zijn geweest ze uit de hand >r den miniumanprijs of iets meer van de hand te doen. Dit heeft tot gevolg gehad dat veel an dijvie op het land is gebleven en vele andiiviebomvers er geen cent van hebben gehaald en de anderen zeer weinig- De praktijk leert ons dat dc handelaar de andijvie eerst op het land wil zien voor hij ze koopt cn dat wij tuinders er met veel minder werk af kunnen als dit door de veiling verlangd wordt. Prae-advies van het bestuur: Het voor stel is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Wanneer wij gebruik maken van onze teelt- vergunning. dan aanvaarden wij de plicht om alles wat wij volgens d>ie teeltvergun ning telen, te veilen. Reeds een paar jaar hebben wij mildere bepalingen gevraagd voor den verkoop van onze andijvie cn ook verkregen, maar of het dit jaar weer zal gaan, wordt wel sterk betwijfeld .Nu heeft het bestuur gemeend om een verzoek aan de Ned. Groenten- en Fruitccntrale te richten, om onze herfst-andijvie vrij te ge ven: d.w.z. dat er voor die andijvie geen vergoedingsprijs en ook geen steun wordt uitbetaald. Hierover wil het bestuur gaar ne de uitspraak hebben van de vergade ring. „Dc Tuinbouw" te St.. Pancras stelt voor, alles in het. werk te stellen om voor de andijvie „administratief" veilen" in te voeren. De heer De Geus (Zuidscharwoude) zei de, dat zijn vereen, met het prae-advies accoord ging. De heer De Vries (St. Pancras) zou er aan willen toevoegen, dat een commissie naar dc N.G.F.C. ging .waarin belangheb benden werden opgenomen. Spr. geloofde niet, dat het de bedoeling is van de N.G. F.C. om steun te geven op de andijvie. De lieer Bal der (Broek op Langendijk) vroeg of met „vrij" werd bedoeld, dat geen minimumprijs werd vastgesteld. Voorz. bevestigde dit. Met het verzoek van St. Panras zal re kening worden gehouden. De heer Biipost (St. Pancras) merkte op, dat zij, die geen vaste afnemers heb ben, hierdoor benadeeld werden. Voorz. was het daarmee eens. Als men op door ons vastgestelde manier was te werk gegaan, n.1. alles veilen, dan was het veel beter geweest. Het voorstel van den heer Biipost om de and;:vie verplicht te veilen werd niet ge steund, waarna het prae-advies werd aan genomen. Toeslag op arbeidsloon- De tuinbouwver. De Toekomst stelt voor, om zoo mogelijk in samenwerking met onze Zusterverenigingen in deze omtrek, bij be voegde instanties het verzoek te doen weer toeslag op liet arbeidsloon te geven, zooals dit in 1935 is gedaan. De benarde omstandigheden in onze tuin bouw zal zeer vermoedelijk weer oorzaak zijn dat men aanstonds, wanneer het meer dere werk op ons bouwland weer aanbreekt, de tuinders om financieele redenen geen arbeiders {n hunne bedrijven kunnen nemen indien ei <>cn toeslag op het loon wordt gegeven. D't zou voor de betreffende bedrij ven zeer tot schade zijn, terwijl het tevens voor de arbeiders zeer zeker ook nog meer dere moeilijkheden zou opleveren, als weer, zooals in 1935 circa een derde van het ar beidsloon wordt vergoed, zal deze maatregel er zeer toe medewerken dat ons land beter zal kunnen worden bewerkt, en tevens zou deze maatregel weer ton goede komen aan onze arbeiders, die weer productief werk konden doen. Dit voorstel is zeer urgent, maar het is beter dat het niet door de veilingsvereeni- gingen behandeld wordt, deze zaak is thans reeds aan de orde gesteld door de stands organisaties en de werknemersorganisaties zoodat het bestuur meent dat het beter is om aan hun zaak, wanneer het verzocht wordt, adhaesie te betuigen. Aldus besloten. Centrale koeling en verdnurza- ming van groenten en fruit. De tuinbouwver. De West stelt voor dat er stappen worden gedaan waardoor de koe ling en de verduurzaming van groenten en fruit worden uitgebreid en in één hand ko men met, interesse van de producenten. De particuliere industrie, hoe goed ieder dat ook meent, kan nooit een stabiel pro duct, hetgeen op de te zoeken wereldmarkt noodig is, produceeren. Ook kan een producentenbedrijf de waar borg geven dat bij doorgevoerde ordening nooit een tekort aan groenten ontstaat op de wereldmarkt bij elke weersgesteldheid. Tevens zou een dergelijke wijze van ver werking onder landelijk monopolie tegen gaan het verwerken en weder op de markt brengen tegen afbraakprijzen zonder dat daardoor ook de fabrikanten maar eenigs- zins voordeel hebben. Het uitvoerend lichaam daarvoor zou de Groenten- en Fruitcentralc kunnen zijn. Het bestuur zou, wanneer blijkt dat het eenigszins levensvatbaarheid heeft cn uit voerbaar is, willen adviseeren om deze zaak te brengen bij bet Centraal Bureau voor de veilingen inplaats van bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale. De heer W. Buter (Koedijk) gaf een nadere toelichting, waarbij hij herinnerde aan de geboorte van het veilingswezen, het geen ook iets nieuws was. Spr. bezag het uit een oogpunt van or dening. Dc productie voor de belt en de koeien is niet vol te houden. Er moeten nieuwe afzetgebieden worden gezocht, het geen door particulieren moeilijk kan ge schieden. Daarvoor is de hulp noodig van de overheid. Als voorbeeld noemde spr. de verkoop van Qeensche boter, welke ook centraal geregeld is. Onder alle omstandig heden zou voor de binnenlandsöhe voor ziening kunnen worden gezorgd. Het centraal lichaam zou ook prijsrege- lend kunnen optreden. Een onderzoek door de Economiseh-Technologische Dienst zou spr. aanbevelenswaardig lijken. Voorz. geloofde dat er wel wat voor te zeggen is, doeih bezwaren zullen er ook zijn. Spr. herinnerde aan de kool; in het begin was de gele kool zoo goed als niet te verkoopen. Men moet er echter weer af. Voorz. gevoelde er zeer veel voor, een on derzoek te doen instellen. De heer Butter meende, dat men zich de weelde van productie-vernietiging niet kan veroorloven. Voor het tot uitvoering kan komen, moet het algemeen goed worden. Zie maar naar het Gecstmerambacht, Daarna ging men met het prae-advies accoord. Korter termijnen bij steunbereke- ning. De Tuinbouwvereeniging „De West" stelt voor: Korter termijnberekening bij steun als mede uitkeering der steun na verstrijking der aanvoerperiodes te trachten te verkrijgen. De termijn van 6 weken zooals die tot nog toe toegepast werd, brengt mee dat zij, die het minst voor het product ontvingen, bij stijging of daling der markt, daar ook de meeste schade van ondervinden en zij die het gelukkigst waren met het marktveldoop, bovendien door het tekort dat hun medetuin ders ontvingen, nu ook toeslag krijgen. Het prae-advies van het bestuur: Dit verzoek is het vorige jaar op onze algemeene vergadering gedaan bij de rondvraag en is toen dat verzoek met toe lichting aan de Regeering gedaan; liet, ant woord daarop is geweest dat de tijdstippen voor de winterkool zoo nauwkeurig moge lijk waren genomen, maar mochten er nog verbeteringen mogelijk zijn, zoo zou die kwestie nog nader bezien worden. Wij weten voor 1937 nog niet of daar nog veranderingen in gekomen zijn, maar het bestuur is wel be reid daar naar te vragen cn het verzoek nogmaals te doen. Na eenige bespreking aldus besloten. De regeeringscredieten als steun beschouwd. „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor, om op de Beschrijvingsbrief van de L. G. C. te plaatsen dat er door de L. G. C. pogingen in het werk worden gesteld, om het Regoe- ringscrediet als steun te beschouwen. Prae-advies van het bestuur: Dit voorstel behoort niet door de veilings- vereenigingen behandeld te worden, maar wel door de standsorganisaties, waar het dan ook reeds in behandeling is genomen. Het bestuur adviseert om over dit voorstel geen bespreking te houden. Dc Tuinbouw was het met het prae-advies eens, doch vroeg om adhaesie te willen be tuigen aan de pogingen van de Provinciale besturen. Dc hoer De Vries wees op dc groote schul den. Misschien dat de tuinbouwcredietcn worden gebruikt tot herleiding der andere schulden. Dc heer Butter (Koedijk) ging met het prae-advies accoord. De heer-W. Visser (Koedijk) noemde het lastig vallen door sommige gemeenten van personen, die Provinciaal crediet hebben ge had. Spr. zou Ged.Staten willen vragen of zij daarmee bekend zijn. Aldus besloten. De aansprakelijkheid, der leden De tuinbouwvereeniging „De Grocntencul* tuur" wenscht te bespreken de finantieele aansprakelijkheid en het risico dat de L. G.C. heeft of alsnog op zich behoort te ne men, ten aanzien van de betaling der over de veiling verhandelde producten. Zij is van oordeel dat volgens art 9 van het „Reglement voor de Groentenveiling" alle kwade posten voor rekening van den betaalmeester komen, en dat dus nimmer eenig finantieel nadeel voor de L.G.C. kan ontstaan door koopers op de veiling. Zij zou gaarne een duidelijke uitspraak van Bestuur en Algemeene Vergadering wenschen over dit, voor de finantieele po sitie der Veilingsvereeniging, zoo belang rijke punt. Voorzitter las de overeenkomst met den marktbetaalmeester voor. Als de betaal meester in gebreke blijft, kan eerstens de borgstelling worden aangesproken. Als dat niet voldoende is moet de veilingsvereeni ging de gelden uitbetalen en blijft zij du» de aansprakelijkheid. De heer Mulder, Broek op Langendijk', ging er mee accoord, dat dit zoo geregeld was. Spr. zou gaarne willen dat als et' een wijziging in werd aangebracht, de leden er in werden gekend. Voorzitter:: Dat gebeurd ook. De vergadering was voldaan met de uit eenzetting. De geweigerde alg. verg De tuinbouwvereeniging „De Groenten- cultuur" heeft in samenwerking met de ver eeniging van Sint Pancras, van het recht krachtens art. 9 van de Statuten, en art. 10 van het Huishoudelijk Reglement ge bruik gemaakt, en overeenkomstig die ar tikelen een met redenen omkleed verzoek ingediend tot het houden van een buiten gewone algemeene vergadering. Het bestuur is daarna in gebreke gebleven die verga dering op de voorgeschreven tijd en wijze te houden. Wij vragen ons af waarvoor bepalingen in Statuten en Reglementen dienen wanneer ze niet van kracht zijn. Het bestuur stelde voor, hier niet op in' te gaan. De heer Balder, Broek op Langendijk, herinnerde er aan, dat een bespreking met dc besturen niet' volgens reglement was. Daarvoor is een alg. verg. aangevraagd. Voorzitter antwoordde, dat de brief aan de vereen, den julsten toelichting was. De heer Balder was het daar niet mee eens. Er werd verwezen naar art. 8, dat regelt dc aanstelling cn ontslag van den beambten door het bestuur. Het ging echter over de controle. Spr. las de brief van den secretaris voor. Spr. meende, dat volgens het reglement twee vereenigingen een alg. verg. kunnen aanvragen. Voorzitter meende dat hier wel sprake was van art. 8., dat is duidelijk. Voor de eenheid in de vereen, is het beter er niet over te spreken. Ten allo tijde zal het bestuur gaan zoo als dc statuten het aanwijzen. Dc heer Balder zeide, dat ter wille van de eenheid juist dit verzoek is ingediend. De heer Jb. dc Vries, Sint Pancras, her innerde aan het verloop van de kwestie, waarbij spr. opmerkte dat het bestuur ver plicht was een alg. verg. uit te schrijven Hef was niet waar, dat wij de zaak kapot wildon maken. Wij wilden weten hoe het in elkaar zat. Het staat voor spr. vast, dat het bestuur in deze zaak te ver is gegaan. Voorzitter: Daar gaat het nu niet om! De heer De Vries voelde zich beknot in z'n rechten. Twee vereenigingen kunnen een alg. verg. aanvragen. Daarvoor hadden wij het recht. Een alg. besturenvergadering is wel meer gehouden in deze crisis. Voorzitter, maar niet om in de rechten van het bestuur te treden. Spr. betreurdo het dat de hoor Dc Vries zich niet met de veiling in verbinding had gesteld. De heer W. Visser, Koedijk, zeide, dat men te laat is geweest. Men kwam met de aanvraag der alg. verg. toen alles al in orde was. De heer Hoogland, Sint Pancras, zeide, dat wel contact met het bestuur is gezocht Het verwijt aan de Vries is niet juist. De heer Balder, Broek op Langendijk, had verwacht dat een en ander op de agen da zou komen. Daarom is zoo lang ge wacht. Dc voorzitter zeide, dat het bestuur alles zeer humaan heeft gedaan, het heeft bijna een jaar geduurd. De heer Balder, Broek op Langendijk, vond dat de controle op 1 Januari 1937 had moeten worden ingesteld en niet midden in het jaar. Dat is niet gebruikelijk bij een arbeidscontract. Rondvraag. Voorzitter deelde mede, dat Burgemeester Slot door ziekte verhinderd was deze ver gadering -bij te wonen. Voorz. hoopte op zijn spoedig herstel. Voorz. wees op de be langrijke plaats welke de heer Slot in neemt in den tuinbouw. Ook de heer Hazcloop is wegens ziekte afwezig. Voorz. hoopte dat ook de heer Ha- zeloop spoedig hersteld zal zijn. Dc heer Jb. Kloosterboer vroeg naar de proef polders. Voorz. antwoordde dat de polders zijn op gemeten aan de Oostzijde van Zuidschar woude en de Westzijde van de Diepsmeer welke mededeelingen door den heer Jb. de Vries werden verduidelijkt. De heer Groot. Schermerhorn, vroeg uit gebreider agenda's voor de bestuursverga deringen, en of de steun op zieke aardap pels al spoedig zal worden ontvangen. Voorzitter antwoordde dat de steunmaat regelen worden veranderd, zoodat. spoedig de uitkeeringen zullen komen. Wat den mis- oogststeun betreft, de Schermerhorners had den i.p.v. te Purmerend met hun opgaven bij de L.G.C. moeten zijn geweest. De heer Butter, Koedijk, zou willen dat gezamenlijk werd getracht een excursie te houden naar plaatsen, waar de ruilverka veling reeds is toegepast. Zal geprobeerd worden. De heer Jb. de Vries wilde liever eerder vergaderen. Nog werd besproken de combinatie Re- geeringscommissarisVoorz. Centraal Bu reau. Voorzitter zeide, dat de heer Valstar in de eerste plaats is Voorzitter van het C.B.. Na nog eenige besprekingen, waarbij o.m. de gasten dankten voor de ontvangen uit- noodiging, volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE SCHAKEN Wit Zwart. J. KamperH. Bouwen» 01 K. Bierman—J. Heidsma afgebr. H. KramerM. Rootjes 01 J. de Ruiter—M. Kuilman 10 J. Klinkert—H. Kuiper 1—0 C. BakkerJ. Deutekom (V—T M. RootjesM. Kuilman HH J. KeppelJ. Kamper 10 H. KuiperJ. de Ruiter 10 C. Bakker— H. Kramer 10 C. WitsmeerG. Moraal 10 H. KuiperG. Zwier 01 BROEK OP LANGENDIJK Ds. A. E. van Baaien, alhier, predikant van de Ned. Herv. gemeente, is beroepen te Makkum en Cornwerd,

Schager Courant | 1937 | | pagina 6