Roosevelt bezuinigt Wegens overdracht van zaken Hitler-Musso ini? Nieuwe Jodenvervolging in Duitschland verwacht KIJKEN i. KOOPEN B CLOECK OPRUIMING. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ontmoeting De Paus moet zich ontzien Arbeidsprestatie van den Russischen arbeider verhoogd jegevpll^e wettelijk voorschrift is aan te Datt—UgUa:vergunning verleend tot het aankondigen als opruiming van een verkoop te houden in de lokaliteit KoiicrsVraal- isvan \"j. 1. ij tot uiterlijkjj^Aj^ faweelen, &oud, ZUvci en Moüoyetie Buiienlandsch Overzicht De Nederl. bemanning van de „Andra" naar huis DONDERDAG 22 APRIL 1937, 80e Jaargang. No. 10244. Uitgave der N.V. v.H. Trapman Co. Schagen. Inflatie-gevaar dreigt Blanco volmacht aan den presi dent. De werkloozen protes teeren. Met het oog op een mogelijke in flatie heeft, volgens Un. Press., het bondscongres president Roosevelt in een speciale zitting blanco-volmacht verleend, welke het hem mogelijk maakt, de federale uitgaven met on geveer vijf-en-twintig procent te ver minderen. Deskundigen zijn van mee ning, dat het congres tot dezen stap besloten heeft, wijl ook onder de af gevaardigden en senatoren de vrees veld gewonnen heeft, dat een mis lukking van de poging om de staat huishouding in evenwicht te bren gen, de Vereenigde Staten aan den rand van den afgrond der inflatie brengen moet. Roosevelt heeft het congres aangeraden, iVerschillende wetsvoorstellen, waarin in to taal en bedrag van een .milliard aan uitga lmen is voorzien, geheel te annuleeren, of er althans belangrijke gedeelten uit te schrap pen. Onder de wetsvoorstellen, die geschrapt moeten worden, bevinden zich 't farmpacht- Voorstel, dat een bedrag van 135 millioen dollar tot steunverleening aan de pachters voorziet, voorts het ontwerp- inzake het on derwijs, dat de uitgifte van 100 millioen dol lar voorziet, het wetsvoorstel tot verbete ring van de woningtoestanden in de Ver eenigde Staten, waarmede dertig millioen dollar gemoeid zijn, het ontwerp tot verzeke ring van den oogst, tot welk doel 100 mil lioen dollai beschikbaar zouden worden gesteld en tenslotte het wetsontwerp tot be scherming tegen door hoogwater aangerichte schade, dat de uitgifte van 550 millioen dol lar voorziet. Tegelijkertijd is het Departement van Fi nanciën begonnen met de doorvoering van en leeningprogram, dat do tekorten in de schatkist moet aanvullen. Wekelijks wil het Ministerie van Financiën een bedrag van vijftig millioen schatkistpapier op korten termijn plaatsen. De totale staatsschuld zal hierdoor binnen een maand tot ruim. vijf en dertig milliard dollar gestegen zijn. De arbeiders in werkverschaffing bereiden tegen 22 Mei in alle staten een massa-demonstratie voor, tegen de door Roosevelt geëischte inkrim ping van de voor werkverschaffings doeleinden ter beschikking ge stelde bedragen. Door een verlaging van de middelen voor steun en werkverschaffing met 1.500 mil lioen dollar zullen, naar men algemeen van meening is, de werkloosheidscijfers in de Ver. Staten naar schating met 300.000 wor den vermeerderd. Terwijl op grond van de aanvankelijk be schikbaar gestelde bedragen 2.100.000 arbei ders in werkverschaffing konden worden aangenomen, zouden van 1 Juli a.s. af bij een Verlaging van de middelen nog slechts 1.800.000 man te werk gesteld kunnen wor- 'den. De moeilijkheden, waartegenover de bondsregeering zich op het oogenblik ge plaatst ziet, worden nog vergroot door het feit, dat in het congres steeds meer voor- Standers gevonden worden van het wetsvoor stel, dat. de beschikbaarstelling eischt van vier milliard dollar voor werkverschaffing, van een milliard dollar voor indirecten werk loozensteun en een verhooging van de loo- nen van arbeiders, die openbare werken in werkverschaffing uitvoeren. DOERING ZOU MET GEHEIME OPDRACHCT NAAR ROME ZIJN VERTROKKEN. Volgens Havass gaat te Berlijn het gerucht 8at generaal Goering, die gisterenmorgen naar Rome Is vertrokken, door Hitier met een vertrouwelijke opdracht is belast. Men beweert, dat hij een ontmoeting met Mus- eolini aal hebben om een afspraak te maken voor een ontmoeting tusschen den Duce en Hitler. De Fuehrer zou een persoonlijke gedach- lenwisseling met Mussolini willen voeren over de gemeenschappelijke politiek, waar toe de beide staatslieden in September van het vorig jaar hebben besloten, ten aanzien van de Europeesche kwesties, in het bijzon der met betrekking tot midden-Europa. Men brengt het bezoek van den Oostenrijk- schen minister van binnenlandsche zaken, Glaise Horstenau, aan Berlijn hiermede in verband. Zoo verzekert o.a. het doorgaans goed geïnformeerde nationnal-socialistische blad „Danziger Vorposten", dat met den Oostenrijkschen minister besprekingen ge voerd zijn over de kwestie der restauratie en over uitgebreide vraagstukken, zooals een Donaubond. Berlijn zou in overleg met Rome een waarschuwing tot Oostenrijk gericht hebben, om op zijn hoede te zijn voor publieke machi naties met Praag, Parijs en Moskou. Volgens de „Danziger Vorposten" zou Mus solini tot Schuschnigg een soortgelijke waar schuwing richten. Ook het bezoek van den Hongaarschen mi nister van oorlog, Roeder, die gisteren te Berlijn is aangekomen, schijnt niet van be lang ontbloot. De Oostenrijksche en Hongaar- sche bezoeken aan den vooravond van de be sprekingen te Venetië zijn volgens diploma tieke kringen een aanwijzing, dat Duitsch- land nauwkeurig ingelicht wenscht te zijn omtrent den toestand in midden-Europa. Het persoonlijke onderhoud tusschen Mus solini en Hitier zou de bekroning moeten vormen van reeds vroeger gevormde diplo matieke plannen. De openbare meening in Duitschland heeft er genoeg van te hooren spreken van de as RomeBerlijn, zonder tastbare resultaten te zien. Duitschland wil, dat de in September ingeleide politiek onmiddellijk vruchten af werpt. Het staat vast, dat het werkelijk pro fijt in midden-Europa tot uiting moet ko men. Als represaille tegen de anti-Na- zi-campagne in Amerika. Het schijnt, dat een nieuwe campagne te gen de Joden te wachten staat, nu de Jood- sche organisatie Bnai Brith, die overal in Duitschland afdeelingen heeft voor liefda dig werk, is opgeheven. De rabbie dr. L. Beek, die voorzitter is van de vereenigde Joodsche loges in Duitschland en ongeveer zestig anderen, onder wie de leiders van de afdeeling te Berlijn en verscheidene vrou welijke chefs, zijn volgens het Hsbl. verleden Maandag in hun huizen gearresteerd. Zij werden overgebracht naar de hoofdloge, door de geheime politie ondervraagd en na eeni- ge uren allen weer op vrije voeten gesteld. Alle loges werden door de geheime politie bezet en doorzocht, waarna de deuren wer den verzegeld. Er is niets meer over deze zaak gepubliceerd dan de mededeeling, dat de loges waren opgeheven en de geldmidde len geconfiskeerd. Het is niet bekend of deze confiscatie slechts tijdelijk is of niet. Het zelfde geschiedde met de loges in de pro vincie. De opheffing van de loges zal direct ern stige gevolgen hebben voor de Joodsche ge meenschap, omdat hierdoor een eind is ge komen aan de groote en doeltreffende or ganisatie voor hulpverleening aan het steeds toenemende aantal Joden, die geen raad meer weten. Een ander voorteeken van toenemende strengheid tegen de Joden is de recente order van de geheime politie, waardoor alle vergaderingen van Joodsche organisaties tot midden Juni verboden worden, met uit zondering van de cultureele werkzaamheid van den Joodschen Kulturbund. Hierdoor wordt b.v. het onderwijs in vreemde talen aan Joden, die van plan zijn te emigree- ren, onmogelijk gemaakt. Ook deze order is niet officieel gemotiveerd, maar den leden van de Joodsche gemeente is te verstaan gegeven, dat zij is bedoeld als een represail le tegen de herleving van de anti-nazi-cam pagne in het buitenland, in het bijzonder in de Vereenigde Staten.. Van gezaghebbende Vaticaansche zijde werd tegenover een vertegenwoordiger van de „United Press" verklaard, dat de H. Vader lijdt aan een „lichten" terugkeer van de opzwelling der spataderen in het been, welke Hem nu. en dan pijnen veroorzaakt, die echter niet zoo aanhoudend en hevig zijn als de laatste maanden het geval was. De lijfarts van den H. Vader, professor Milani, adviseert Zijne Heiligheid voort durend zijn werkzaamheden tot een mini mum te beperken. Niettemin staat de H. Vader er op, au diënties te blijven verleenen. Personen uit de onmiddellijke omgeving van Zijne Heilig heid maken zich hierover vooral ongerust, omdat Z.H. de Paus zich tijdens deze audiënties ernstig vermoeit. Het gure, kille weder der laatste dagen heeft den toestand van den H. Vader niet doen verbeteren, doch er is geen reden tot bijzondere bezorgdheid, zoo lang het hart van den verheven patiënt normaal function- neert. Ata Turk laat een nieuw paleis bouwen President Ata Turk heeft zich tot 's werelds beste architecten gewend, met het verzoek plannen in te dienen voor den bouw van een nieuw presidentieel paleis. Het moet het „mooiste en comfortabelste gebouw" in Ankara worden en het moet „alle andere bouwwerken beheerschen". Voor den bouw is een bedrag van ongeveer iy2 millioen gulden uitgetrokken. BLIKSEM IN EEN KABELBALLON GESLAGEN. Boven het vliegveld te Mailly (Frankrijk) is de bliksem in een kabelballon geslagen. De ballon, die op 600 meter hoogte zweefde, kwam brandend beneden. De beide inzitten den kwamen om het teven» DOOR VERLAGING DER STUK- WERKLOONEN. Uit Moskou wordt aan de „Manchester Guardian" geseind, dat de industrieele ar beiders in de Sowjet-Unie opnieuw hun ar beidsprestatie moeten vergrooten. indien zij hun loonen op hetzelfde peil willen hand haven. Met ingang van Maandag zijn nieu we productie-„normen" in zwang gekomen, waarop de stukwerkloonen zijn gebaseerd en wel voor de gchcele industrie. Dat is voor de 2e keer in minder dan een jaar tijds dat een dergelijke eisch wordt ge steld; nog in September werden de normen met 15 pet. verhoogd als de eerste vrucht van de Stachanovbeweging tot het ver- hoogen van de arbeidsproductiviteit. De omvang van de verhooging zal niet voor de geheele industrie uniform zijn, maar vefwacht wordt dat het gemiddelde onge veer 20 pet. zal bedragen. Tegelijkertijd worden de stukwerkloonen verlaagd. In de kogellagerbedrijven bijvoor beeld zal de verlaging 7.1 pet. bedragen, het geen bijna gelijk is aan het percentage van de stijging der normen. Het gevolg van de nieuwe normen zal zijn, dat het niveau, waarop de betaling van premies voor produtie boven de nor men begint, op een veel hooger punt zal komen te liggen. De best-betaalde arbeiders zullen niet zoo veel te lijden hebben van de wijziging als de middelmatige arbeiders, die juist aan hun norm toekomen of er beneden blijven, aangezien is bekend gemaakt dat er een vergrooting zal plaats hebben van de „pro gressieve" betalingsschalen voor productie boven de normen, zoodat de arbeiders, die boven de gestelde normen uitkomen, nog steeds in staat zullen zijn, op hetzelfde loon van voorheen te komen. De langzame arbeiders leveren den staat niet de potentieele productie op, waarvoor de staat de dure machinerieën heeft aange schaft. De Sowjct-lciders hebben nooit het oog afgewend van hun beleden eerzucht om de lage productie per hoofd der Russische arbeiders te brengen op het peil van die der West-Europeesche arbeiders. De verhooging van de normen kunnen tot gevolg hebben dat in bepaalde fabrieken een overschot aan arbeidskrachten ontstaat, en de directeuren hebben opdracht gekregen om overtollige arbeiders te ontslaan. De Sow- jet-autoriteitcn verwachten, dat andere tak ken van industrie deze arbeiders zullen op nemen wegens de vraag naar arbeidskrach ten, die eenige industrieele ervaring hebben opgedaan. BELGIË EN LOCARNO. FranschBritsche verklaring MORGEN GEPUBLICEERD? In Britsche diplomatieke kringen verwacht men, dat de FranschEngelsche verklaring, waarbij België van zijn verplichtingen uit hoofde van de overeenkomsten van Maart 1936 bevrijd zal worden, Vrijdag a.s. gepubli ceerd zal kunnen worden. OE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN den jL J-917 mogen wij U deze wettig goedgekeurde aankondiging doen. In deze algeheele opruiming zult U kunnen profiteeren van koopjes, die U nog nooit in Den Helder zijn aangeboden. Een groote voorraad goederen zal worden verkocht, tegen zulke lage prijzen, die U voor onmogelijk houdt* worden uitgeprijsd met een korting van 30 tot 65 procent Normaal zou zoo iets ook niet mogelijk kunnen zijn, maar wegens overdracht van zaken, moet het. Dus, deze koopjes kunnen niet meer terug komen. Oordeelt U zelf» grilpt die kans Een kleine greep uit de vele honderden koop j est Wit gouden collierhanger met vurige 2 zware echt zilveren groentelepels van 23 voor 9.60 p. paar 2 zware echt zilveren sauslepels van 24 voor 9.75 p. paar 12 zware echt zilveren theelepels van 17 voor f 6.80 12 zware echt zilveren taartvorkjes van f 18 voor f 7.90 14 Krt. gouden heerenketting van 57 voor f 29 Gouden heerenzegelringen van f 18 voor f 8.40 Gouden dameszegelringen van f 9 voor f 3.80 Gouden damesfantasieringen van f 8 voor f 2.80 Gouden broches van f 10 voor f 3.90 Massief gouden ring met 3 diamanten van 35 voor f 15.80 Massief gouden broche met diamant van 25 voor f 11.60 Massief gouden armband van f 29 voor f 14.80 Zwaar gouden collier met groote diamant j van 83 voor f 39 U ziet,"voor iedere beurs vindt U een waarde vol koopje tegen een bespottelijk lage prijs En wat nooit mag in een Opruiming, staan wij toe Ieder artikel mag binnen 8 dagen geruild worden. Alleen verkoop a contant. Geen zichtzendingen. Op Gero-artikelen wordt geen korting verleend brillant, van f 43 voor f 22 Gouden damespolshorloge, merk ..Supra" van 42 voor 22 Gouden dameshorloge met massief gouden band, merk „ALTUS", van 120 voor 54 Gouden zakhorloge merk „OMEGA" van f 98 voor 52.50 Zilveren zakhorloge merk „UNION" van f 17.50 voor f 8.90 Zilveren zakhorloge merk „SUPRA" van f 30 voor 12.60 ZILVERPLEET servetstandaards voor 58 cent Zilverpleetaschbakjes voor 38 cent Zilverpleetbonbonbakjes 68 Zilverpleetsigarettendoozen 1.85 Zilverpleetbroodschalen f 1.75 Zilverpleetkandelaars voor 1 kaars voor 1.15 Zilverpleetkandelaars voor 2 kaarsen voor 2.98 De Engelsche begrooting een weinig bemoedigend beeld Het is een weinig bemoedigend beeld, dat de Britsche minister van de schatkist, Chambcrlain, van de Engelsche financiën heeft kunnen geven, en daarvan is natuur lijk de allereerste oorzaak; de bewapening, die millioenen en nog eens millioenen van de Britsche belastingbetalers opslokt. Als eenig lichtpunt in deze overigens duis tere geschiedenis, meende de minister toch naar voren te moeten brengen, dat de be wapening een buitenkansje was voor de noodlijdende gebieden, die er immers werk gelegenheid door kregen. Alsof die werkge legenheid niet geschapen kunnen worden met werk voor productieve doeleinden Overi gens meende de minister ook nog naar vo ren te moétenbrengen dat de bewapening geen belemmering vormde voor verbetering der sociale diensten. Toen de minister vijf jaar geleden zijn eerste begrooting indiende, was de raming van de kosten van de defensie 106 millioen pond sterling; thans bedraagt zij niet minder dan 278 millioen, welk bedrag ongeveer een derde vormt van de totale uit gaven, die 863 millioen pond sterling bedragen en ongeveer honderd mil lioen meer dan die over het afge- loopen begrootingsjaar. Het is vanzelfsprekend dat verschillende bedrijven, door den geweldigen aanbouw voor de Engelsche defensie, behoorlijke winsten maken, al tracht men dan ook ten strengste te groote winsten tegen te gaan. De minister heeft dan ook gemeend iets van deze winsten terug te krijgen voor de schat kist, door een speciale belasting te heffen, die hu den naam van National Defence Con- tribution" heeft gegeven. Alle winsten bo ven de 2000 pond zullen een bepaald per centage moeten betalen. Het is een billijke maatregel, die alleen verzet kan vinden in de betrokken kringen die hierdoor 'n deel van hun winst weer naar de schatkist zien verhuizen. Het Hbl. wees gisterenavond nog op de geweldige schuldenlast, die Engeland de laatste jaren op zich geladen heeft en die Chamherlain, nu hij de portefeuille van financiën overdraagt, als een erfenis aan zijn opvolger schenkt. Chamherlain laat, nu hij de schatkist aan het beheer van zijn opvolger staat over telaten, zijn land achter met een vasten schuldenlast van bij de 8 milliard pond st. ongerekend de 80 millioen pnd. st. voor de eerstvolgende vijf jaar voor de herbewape ning, al is die dan „slechts" ongeveer 1% van den totalen last. Hij heeft na 1932 geen pogingen gedaan om dien geweldigen last te verminderen. In dat jaar werd, voor het laatst, 32K milli oen pnd. st. voor schulddelging uitgetrok ken. Het eenige gebaar sinds 1932, in de rich ting van schulddelging was, dat eventueele batige saldi automatisch daarvoor bestemd werden en dat ditzelfde geschiedde met het bedrag waarmede de geraamde sommen vor den rentedienst, de werkelijke uitgaven hadden overtroffen. Doch daamiee is de financieele toestand niet gezond te maken. Gelukkig wordt het gerucht, waarvan wij gisteren melding maakten, dat de officieren van de „Andra" terechtgesteld zouden zijn, niet bevestigd, doch ontvingen wij gisteren van den Regeeringspersdienst de volgende verblijdende tijding: Van H.Ms. gezantschap te Lissa bon is gisterenmiddag op het depar tement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage de mededeeling ont vangen, dat den tijdelijk zaakgelas tigde aldaar is bericht, dat de Neder- landsche bemanning van het s.s. „Andra" is vrij gelaten en naar huis gezonden. Hoewel in dit bericht alleen van de be manning en niet van de officieren gespro ken wordt, meenen wij toch te kunnen aan nemen, dat de „Daily Telegraph", waaraan het gerucht ontleend werd, wat voorbarig is geweest en nemen wij aan, dat ook de offi cieren hi veiligheid zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1