IBIS SHAG Pro en contra de kermis Uit Bergen Dobbel man ti lekker... man! Vrijdag 23 April 1937 Tweede blad De voor- en tegenstanders voor Gedeputeerde Staten Geen nieuwe gezichtspunten. In het Provinciehuis te Haarlem zijn gis terenmiddag in een openbare zitting de be zwaarschriften behandeld van de afd. Ber gen der V.V.V. en de winkeliersorganisaties, de Berger Winkeliersvereeniging en de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" te gen het Raadsbesluit der gemeente Bergen tot wederinvoering van de kermis in de eerste week van Juli. De voorzitter, de heer mr. J. P. Bomans Jas de bezwaarschriften voor, waarna hij gelegenheid gaf deze mondeling toe te lich ten. Het standpunt van de V.V.V. De heer D. Klomp, vertegenwoordigende het bestuur der afd. Bergen van de Ver. tot Be vordering van het Vreemdelingen verkeer zette allereerst zijn standpunt uiteen. Spr, begon met dank te brengen aan Ged. Staten dat dit college hem gelegenheid had willen geven het bezwaarschrift mondeling *oe t®. échten. Het is aldus spr. in deze moeilijke tijden niet prettig te trachten een Raadsbeslissing ongedaan te maken. Maar na ampele bespreking besloot het bestuur der V.V.V. toch te trachten dit te doen. Ruim 30 jaren heeft de man dit tot U spreekt ervoor geijverd Bergen als vacantie- oord in den lande bekend te maken; zeide de lieer Klomp. Spr. wilde geenszins zeggen, dat hij een man was van een strenge levens opvatting en voor een pretje is hij altijd te vinden. Door het eigenaardig karakter van Bergen, dient rekening te worden ge houden met de menschen die de plaats be zoeken. Spr. ging vervolgens na, hoe in 1914, toen de wereldoorlog uitbrak, B. en W. zeer te recht het voorstel deden de kermis af te schaffen, Hetgeen dan ook geschiedde. In 1915 meenden eenige caféhouders, dat zij tegen dit besluit moesten ingaan, doch de toenmalige burgemeester, de heer Jac. van Rccnen, liet een ernstig waarschuwend woord hooien en zoo werd de wederinvoe ring der kermis opgeschort. In 1917 kwam er wederom een strooming, dc kennis in eere te herstellen. Het Statenlid, de heer Polak, die vele malen in Bergen vertoefde, kent het karakter van de plaats. Er wonen in Bergen 400 menschen die gemeubileerd verhuren en er zijn 30 groote hotels en pen sions. Men ondervond toen, dat het perso neel dat kermis had gevierd „den volgenden dag geen steek waard was. De heer Polak interrumpeert: Daar heb ik geen ervaring van! (gelach). De'heer Klomp vervolgende zeide, dat de gemeente Bergen, zee, bosch, duin en pol derland in een klein bestek bezit. In 1917— '19—'20 en '21 is een proef genomen met de wederinvoering der kennis na het seizoen. Het resultaat was, een verloopen boeltje en menschen in de gemeente, die men er liever niet zag. B. en W. hebben thans op de begrooting f 600.- geraamd als opbrengst aan standgel den, doch spr. geloofde, dat dit bedrag nimmer zou worden ontvangen. In 1924 meenden 8 van de 11 raadsleden, dat de kennis voor goed tot het verleden moest be- hooren. Eind verleden jaar hebben eenige caféhouders verzocht een kermis te mogen organiseeren, rondom de Ruïne, de staan gelden zouden dan in hunne zakken komen. Maar daar voelde de Raad toch niets voor. En nu weer heeft een commissie van 3 personen, bestaande uit caféhouders ver zocht de kermis in eere te herstellen. Spr. zeide een kennis zéér ongewenscht te achten en betreurde het, dat de meer derheid van den Raad tot de wederinvoe ring der kennis besloten had. Al was het dan ook met de kleinst mogelijke meerder heid. De voorstandei*s van de kermis in den SferkoffieenSterthee jubileeren Haast U, indien U nog profiteeren wilt van onze jubileumaanbieding van o.a. EEN PHILIPS RADIOTOESTEL EEN SIMPLEX HEEREN- OF DAMESRIJWIEL of EEN ZILVEREN HEEREN- of DAMESHORLOGE, en zendt ons vóór 1 Mei a.s. zooveel mogelijk bestaande Nederlandsche woorden (oude spelling), gevormd uit bovenstaand opschrift: „Sterkoffie en Sterthee jubileeren'. Voorwaarden voor deelname: Voor ieder ingezonden woord moet een sluitétiket met klein Sterretje, geknipt van een zak Sterkoffie of Sterthee, wor den bijgesloten. Ieder woord mag niet meer letters van één soort bevatten dan totaal in het opschrift voorkomen; alle woorden moeten verschillend zijn. Alle inzendingen moeten ons vóór 1 Mei 1937 franco worden toegestuurd. Bovendien ontvangt ieder deelnemer, die minstens 8 woorden en sluitétiket- ten heeft ingezonden, een jubileumge schenk. Dit geschenk heeft U direct, want het opschrift geeft U zoo zonder meer reeds vier van dc acht woorden. Fa. Sn. LEVELT, Prins Hendrikkade 26 - Amsterdam. Koffie. Thee. Raad waren een paar landbouwers; iemand die met den landbouw in nauw contact staat en een oppositiegroep. Spr. had oor spronkelijk liet idee, dat de voorstanders der kennis ook de meening verkondigden van de neringdoenden. Doch dat bleek ge heel onjuist; dc besturen der beide midden- standsvereenigingen zeiden; Welnee; wij voelen niets voor een kermis, versch als nog in herinnering lag het mislukte Zomer feest van de Berger Sport Vereeniging, het welk aan baten niet meer had opgebracht dan f 30. en bovendien de gemeente nog geld heeft gekost. En dan had die Sportver- eeniging deze kermis nog wel op touw gezet om hun berooide finantiën wat op peil te brengen. Een bewijs alweer, dat een ker mis in Bergen niet meer gewild wordt. Spr. hoopte, dat Gedep. Staten het belang zouden inzien van de ontwikkeling van Ber gen als seizoenplaats en daarom het Raads besluit voor wederinvoering van een kennis niet zouden goedkeuren. De meening van de Raadsmeerderheid De heer Jb.' Swaag kreeg daarop gelegen heid de meening van de Raadsmeerderheid naar voren te brengen. Spr. begon het te zeggen dat: Nu de V.V.V. te Bergen zoo van den hoogen toren heeft geblazen om „cost. wat cost" het besluit van den Raad der gemeen te Bergen tot instelling van een kermis niet goedgekeurd te krijgen, 't niet ongewenscht was. deze materie eens van een andere zijde te belichten en te trachten aan te toonen dat de Raadsmeerderheid niet zoo lichtvaardig haar stem vóór dit besluit heeft gegeven als de V.V.V. dat bij haar adressen wil doen voorkomen. De V.V.V. heeft de kwestie tot wanstaltig groote proporties opgeblazen. Naar het spr. voorkwam is een dergelijke critiek, uitge oefend door een vereeniging die jaarlijks f 1000.als subsidie van het gemeentebe stuur in haai- kas ziet vloeien, niet van eenige aanmatiging ontbloot, temeer daar het gemeentebestuur altijd een welwillende en tegemoetkomende houding tegenover de V.V.V. heeft aangenomen. En waartegen is deze critiek gericht? Uit sluitend tegen het feit dat de Raad. tegen den zin der V.V.V., heeft besloten tot het houden van een kleine kermis op het ge meentelijk. parkeerterrein in de eerste week van de maand Juli. Is dit besluit nu zoo gewichtig, en op zul ke lichtvaardige gronden genomen als de V.V.V. dat voorstelt? De Raadsmeerderheid heeft den op eenig amusement belusten vreemdeling gedurende een week in het voorseizoen in de gelegenheid willen stellen zich op een kleine, geconcentreerde dorps kermis te vermaken. Zijn er tegen een der gelijk Raadsbesluit nu zooveel bezwaren aan te voeren dat er uitgebreide verweer schriften moeten worden uitgebracht, mid denstandsorganisaties moeten worden opge warmd en allerwege op de groote trom wordt geslagen? Of heeft dat verzet een dieperen grond? Naar de meening van spr. heeft inderdaad dat sterke verzet der V.V.V. een dieperen, een psvchologischen grond. Bij de beraad slaging in den Raad lieten verschillende le den bedekt uitkomen dat de V.V.V. toch wel iets activer en vindingrijker kon zijn ten aanzien van het scheppen van amuse ment voor de zomergasten. Reeds het feit, dat de diverse caféhouders zich recht streeks. met passeering van de V.V.V.,, tot den Raad hebben gewend met het verzoek de kermis weder in te voeren heeft de V.V. V. als een vernedering, als een aantasting van haar eer gevoeld. Haar eer stond op het spel .welke nog meer in gevaar kwam, toen de Raad geheel buiten de V.V.V. om zich vóór kermis uitsprak. Het geheele ker- misvraagstuk werd toen meer dan ooit een prestige-kwestie voor de V.V.V. Zou zij er in slagen Ged. Staten op haar hand en het Raadsbesluit niet goedgekeurd te krijgen, dan is haar eer gered en heeft haar haan koning gekraaid: het hoogcr gezag heeft zich achter haar zienswijze geschaard! Wordt daarentegen het Raadsbesluit be krachtigd, dan voelt de V.V.V. zulks als een motie van afkeuring ten aanzien van het door haar gevoerd beleid. Naar do mecning van den heer Swaag was hiermede het sterke en hardnekkige verzet van de V.V.V. voor een groot deel verklaard. Mede daarom heeft één harer bestuursleden verschillende middenstanders in den arm genomen. Spr. wilde hier overi gen^ bij opmerken, dat de voorstanders van de kermis, voor wie er geen eer of pres tige op het spel stond, gecncrlei moeite hebben gedaan om aanhangers voor zich te winnen. Dc voorstelling der V.V.V. dat een groote ontevredenheid in het dorp hecrscht tegen het ondcrwcrpelijke Raadsbesluit is huiten- gewoon eenzijdig. Als slechts één bekend Bergenaar, tevens voorstander van dc ker mis, de moeite zou willen doen een cam pagne vóór de kermis' uit te lokken, zou het resultaat verbluffend zijn, niet het minst voor de V.V.V. VOOR DE PIUR Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. De arbeider, die dezer dagen te Hoogwoud een urn gevonden heeft, met de kostbare vondst in de hand. De urn is van Romeinschen oorsprong en werd opgegraven uit het land van den heer P. Donker. Als men zich hier goed rekenschap van geeft en tevens bedenkt dat eenige van de zelfde middenstandsorganisaties, welke thans, beinvloed door genoemd V.V.V.-be- stuurslid, TEGEN de kermis zouden zijn, in 1924 bij den Raad een adres hebben in gediend om de kermis weder in te voeren zulks met klemmende argumenten! dan zal het wel duidelijk zijn dat de kolossale berg van verzet tegen het Raadsbesluit tot een zandhoopje ineenslinkt. Zooals spr. reeds opmerkte is het hoofd doel van het Raadsbesluit den gasten wat meer vertier en amusement te bieden. De V.V.V. komt nu steeds weer met het argu ment dat een kwartje maar éénmaal kan worden uitgegeven en dat al het op de ker mis bestede geld nutteloos de gemeente ver laat. Ook hier weer een eenzijdige voorstel ling. De bedoeling van het gemeentebestuur is .een kleine, eenvoudige kermis, waarop betrekkelijk veel kraampjes zullen staan. Nu telt de gemeente onder haar ingezetenen tal rijke personen die voor een standplaats op de kermis in aanmerking komen. De V.V.V. acht een kermis voor Bergen als zomervacantieoord funest. Typisch is in dit verband dat Scheveningen, dat evenals Bergen zeer onder de crisis heeft te lijden, in het afgeloopen jaar een groot Lunapark op het strand heeft gevestigd, dat niet an ders dan in den vorm van een gewone ker mis was ingericht en zeer in den smaak van de badgasten viel. Dat. de Bergensche V.V.V. een andere mec ning voorstaat is haar goed recht, ook staat het haar vrij te meenen dat haar Openlucht theater voldoende bron van avondvermaak voor Bergen is. De Raadsmeerderheid be houdt zich evenwel het recht voor dienaan gaande een eigen opinie, los van die van de V.V.V., te hebben. Dat ook de Bergensche zomergasten een kermis waardeeren is wel gebleken in 1935, toen de Berger Sportvereeniging op haar terrein een kermis organiseerde. Hoezeer ook toen de V.V.V. zich tegen dit feest kant te, hebben dc zomergasten zich daaraan niet gestoord en lustig feest gevierd. Het was op deze kermis soms overweldi gend druk. Ook het feit, dat tijdens de Alk- maarsche kermis nagenoeg alle pensiongas ten 's-avonds de gemeente verlaten om zich naar Alkmaar te hegeven, bewijst dat het groote publiek de kermis op prijs weet ie stellen. Al zal de kermis te Bergen van-veel klei neren omvang zijn, toch is het een feit, dat" juist een dergelijke op een betrekkelijk klein terrein geconcentreerde dorpskermis zeer ge zellig en aantrekkelijk voor de pensiongas ten kan zijn. Thans de financieele zijde van het besluit. Bergen is een gemeente, die opvoering van hare inkomsten zeer van noode heeft en voor 1937 zoowel oen extra- als een belas- tingbijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds heeft aangevraagd. Verpachting van standplaatsen zal een niet te versmaden ba te voor de gemeentekas opleveren. In ver hand met het feit. dat. over de laatste jaren geen ervaring werd opgedaan ten aanzien van de opbrengst van staangelden heeft het gemeentebestuur op de begrooting voor 1937 zeer voorzichtig slechts een bedrag ad f 600 geraamd, doch het is buiten kijf dat bij een eenigszins voorspoedige verpachting dit be drag aanzienlijk overschreden zal kunnen worden. Houdt men rekening met eventueele voor keur van verpachting aan gemeentenaren, dan zal toch, volgens spr. op een ontvangst van rond f 1000 gerekend kunnen worden, hetgeen een bate is welke de gemeente in deze tijden niet mag afwijzen. Tenslotte nog de weerlegging van een klein bezwaar der V.V.V. De V.V.V. acht het ongewenscht het. parkeerterrein voor een kermis beschikbaar te stellen. Ook hier weel een bewijs dat de V.V.V. naar bezwaren 31) Even dacht hij na. Die woorden konden op hem bedoeld zijn. Wou ook Diny in zijn hart geen plaats maken voor het kind, voor héér kind...? De zanger voor de microfoon zette het refrein in: 't Lot van het leven, van je bestaan, Ligt vaak in twee kleine handen... Al je illusie, al je geluk Maken die twee kleine handen soms stuk. Streelen ze troostend je oogen, je mond, Is al je leed weer vergeten. Kus je ze teeder. met vreugd' leg je weder In die kleine handen je lot. Ja, piexerde hij, zoo was het ook met hem gegaan. Ook zijn geluk was destijds door twee kleine handen verbroken en ook zijn leed was vergeten geweest toen diezelfde handen, zich later troostend naar hem uitstrekten... ook hij legde daarin nu weer met vreugde zijn lot... Het was of die woorden hem weer in zijn evenwicht gebracht hadden. Hij gevoelde zich behagelijker dan tevoren en had spijt, dat hij niet den geheelen inhoud van het lied gevolgd had. Nu speelde het orkest weer een vroolijke marsch. Plotseling werd de aandacht voor een S.O.S. gevraagd. Ellendig was dat altjjd tusschen de muziek door. Onwillekeurig luisterde je er toch naar. Maar wat was dat...? De politie verzocht opsporing van een kindMarry Stalkerzeven jaarin den namiddag weggeloopen... signalement... Groote God, dat was Diny's kindHg luisterde al niet meer. Haar kind wèg... Zon der zich een oogenblik te bedenken, greep hij hoed en jas. In een oogwenk stond hij op straat. Hij moest het kind gaan zoeken, maar waar. wéar. Hij riep een taxi aan. doorkruiste daarmee de stad, van den eenen hoek naar den an deren. Het was moeilijk zoeken, want het was volslagen donker. Hoe laat was het eigenlijk? Zeker al negen uur. neen. half tien... Had hij toch maar een geringe aanwijzing wéérheen het kind gegaan kon zijn. Volgens Diny had den ze geen anderen omgang gehad dan met Lottie Sanders en die was al geruimen tijd in Amsterdam. Hij had niet naar het signalement geluisterd, maar wat had hem dat gegeven...? Op dezen tijd waren er immers toch geen kin deren meer op straat en zeker niet zulke kleintjes. Zijn angst nam toe. Hij had al lan ger dan een uur rondgereden en nog geen spoor van het kind kunnen ontdekken. Als er maar niets met haar gebeurd was... Hij wist niet hoe het kwam maar hij kreeg opeens het gevoel dat hij Diny dan niet meer onder de oogen zou durven komen. Het zou hem te moede zijn of hg er in zekeren zin schuldig aan was. Zijn oogen gingen van links naar rechts... De taxi stopte. „Waar nou nog naartoe, meheer?" vroeg de chauffeur. „Ik weet het niet," antwoordde hg wan hopig. „Neem nog maar eens een andere buurt..." „Als meneer eens aan de politie ging vra gen of ze al ergens gedregd hadden..." „Gedregd...?" Zijn keel schoot bijna dicht van angst. „Man. houd je mond," riep hjj heftig uit. „Rijd asjeblieft! Neem een andere buurt. Al duurt het tot morgenochtend, ik geef het niet op." „Zooals meneer wil, mijn is het goed," zei de chauffeur gelaten en zette opnieuw den motor aan. Opeens kwam er een gedachte in Paul op. Natuurlijk... Dat hij daar niet eerder aan gedacht had, daar zou hij het kind vast en zeker vinden... XXIII. Half ziek van honger en vermoeidheid, was Marry bij het ziekenhuis aangekomen. De angstwekkende donkerte van den avond had haar naar dit veilige plekje gedreven. Achter deze groote deuren was haar moeder... En al zou ze niet durven vragen om bij haar toe gelaten te worden, gaf de gedachte, zoo dicht bij haar te zijn, haar rust. Wat deed het haar goed dat ze even zat en wat was het heerlijk, dat de steenen van die stoep niet zoo koud waren. Of leek dat maar zoo, omdat haar beentjes nóg kouder waren? De hond was schijnbaar ook moe. want hg was direct, met zijn kop op haar schoot, in slaap gevallen. Wat was hij. toen ze hem niet meer dragen kon. lief met haar meegeloopen. „Slaap maar lekker, hoor Bobby," zei ze. „Denk maar. dat ik je moedertje ben. Ik zal wel op je passen." Het verlangen naar een mensch of dier aan wien zij liefde en harte lijkheid kon schenken, had hier een uitweg gevonden. Ze streelde het dier langs zijn rug, heel zacht, want ze zou het jammer vinden als ze hem wakker maakte. Hij had nu tenminste geen honger, want dat voelde je niet als je sliep. Daarom zou ze zelf ook zoo graag wil len slapen, maar dat durfde ze niet, zoo op straat. Je kon immers nooit weten of er dan plotseling iemand voor je zou staan, Doortje's moeder bijvoorbeeld. Als ze aan haar dacht, begon ze weer over haar geheele lichaam te trillen. Doortje's moeder... Misschien had ze Chris er wel op uitgestuurd om haar te zoe ken. Als die haar vond, zou hij vast en zeker Bobby van haar wegnemen. Die lieve Bobby... Wat leuk, dat ze ineens aan het naampje ge dacht had van haar vroegere hondje. Dat was wel geen écht geweest, maar ze had er toch erg leuk mee kunnen spelen. Onwillekeurig dacht ze nu ook weer aan den prettigen tjjd bij moeder Dekkers. Zij zou Bobby niet de straat opgesmeten hebben... Wat was het toch jam mer dat ze dood was. Vast en zeker zou ze haar anders weer bij zich genomen hebben, nu haar moeder in het ziekenhuis lag. Mam mie zei laatst eens, dat de beste menschen vaak het eerst dood gingen... Dat was wel jammer, want dan ging juffrouw Smit nog lang niet. Wat zouden ze daar thuis nu doen? Chris was de straat op om haar te zoeken, daar was ze nu ineens zeker van. Ze nam zich voor, dat, éls ze hem op haar af zag ko men, zij hier meteen aan zou bellen. Die por tier was altijd wét aardig tegen haar en die zou haar zeker niet aan zoo'n naren jongen meegeven. Wat zou Doortje nu doen Die zou wel sla pen... Voor Doortje vond ze het erg verdrie tig, dat ze niet bij haar was. Zou zij slaag gekregen hebben? Haar moeder moest toch op iemand d'r woede koelen en meestal was dat op Doortje. Juffrouw Smit zelf zou wel weer met de buurvrouw bij de radio zitten. Als ze die nu maar weer niet zoo hard gezet had, dat de kleine Bertus er wakker van werd... Als Marry werkelijk even in de woning van juffrouw Smit had kunnen kijken, had ze ge zien, dat alles daar heel anders was, dan zg zich dacht. Want Chris liep niet zoekend over de straat, zooals zij vermoedde, die lag rus tig in zijn bed te snorken, terwijl zijn zusje, dood-ongerust over het lot van haar vrien dinnetje, met groote oogen voor zich uit lag te staren Toen Doortje. na lang zoeken, om negen uur met haar moeder naar het politie-bureau gegaan was, om ze daar van het een en ander op de hoogte te stellen, was het erge ervan nog niet zoo tot haar doorgedrongen als nu. nu ze het door de radio had hooren omroepen. „Weggeloopen," hadden ze gezegd, „wegge* loopenniemand wist waarheen... „Marry," klaagde ze zacht, „waar ben je nou...?" In de benedenkamer zat juffrouw Smit met verbeten gezicht. Voor haar op tafel lagen scherven groen aardewerk. Zg zat al meer dan een uur te lijmen en nog schoot ze niet OP Overtuigd, dat hg het kind déér zou vin den, liet Paul zich naar het ziekenhuis rij den. Het was immers vanzelfsprekend, dat het kind. misschien door heimwee gedreven, naar haar moeder was gegaan. Maar het gekke er van was. dat de politie daar niet eerst geïnformeerd had alvorens ze om opsporing verzocht. Of het kind moest daar eerst later gekomen zgn... Een derge lijk verontrustend bezoek was anders voor Diny op het oogenblik heelemaal niet goed. Ze had zich de laatste dagen toch al zenuw achtiger gemaakt dan wenschelijk voor haar was. Natuurlijk had hij dat kunnen voorkomen, als arts was hij dat zelfs verplicht, maar als man. als echtgenoot, beteekende toegeven in dit geval alle consequenties aanvaarden en dat stuitte hem tegen de borst. Hij kon na tuurlijk niet verhinderen, dat het kind van nacht bij haar bleef, als er tenminste eenige reden voor was. dat het niet naar de men schen. bij wie het tijdelijk verblijf hield, terug kon keeren. Wie weet. hoe bont ze het daar gemaakt had. Het was natuurlijk een klein verwend nest. Hij kon zich zoo voorstellen hoe Diny haar, toen ze haar. na die eerste jaren, voor goed bij zich kreeg, bedorven had. Dan kon een ander er gewoonlijk niets meer mee be ginnen. Enfin, hij zou wel zien hoe hg die zaak het beste oploste. Als het kind maar eerst terecht was. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 5