Groot internationaal Landbouw- congres in Nederland De ronde van Purmerend Honderdvijftig werklieden gefouilleerd Auto over den kop geslagen Rotterdamsche zwemsters naar Parijs Buitenland Rusland vreest Poolsche intriges Verzet tegen amnestie in België De Bilt seint Geen gifgassen in den Spaanschen krijg Donderdag 29 April 1937 Tweede blad Van 1624 Juni te Scheveningen. Congressisten uit vele landen zullen o.a. een bezoek brengen aan de Wieringermeer. Van het 17de Internationale Landbouw- congres dat van 1624 Juni a.s. te Scheve ningen zal worden gehouden, is het Eerste Kamerlid Mr. A. G. A. Ridder van Rappard voorzitter en de secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomitc, Dr. H. Molhuysen, seci'etaris. Dezer dagen hebben deze heeren enkele mededeelingen over dit congres gedaan. Uver de geschiedenis der internationale landbouwcongressen vertelde Mr. A. G. A. Ridder van Rappard o.a., dat het eerste Congres werd gehouden gedurende de we reldtentoonstelling in 1889 te Parijs en tot onderwerp had het landbouwcrediet en de bestrijding van de landbouwcrisis, waarin men toentertijd ook leefde. Het wordt echter tijd, dat Nederland als gastheer zal optreden, want sedert 1891 heeft het congres niet meer in ons land vergaderd Inleiding Dr. Molhuysen. De secretaris van het congres, Dr. H. Molhuysen, deelde daarna eenige bijzon derheden mede over het 17de internationale landbouwcongres, dat van 1624 Juni te Scheveningen wordt gehouden en waarvan Hare Majesteit de Koningin het bescherm- .vrouwschap heeft aanvaard. Deze internationale landbouwcommissie heeft in de verschillende landen haar natio nale afdeelingen, Zoo is er in ons land een afdeeling welke is samengesteld uit de hee ren mr. A. G. A. Ridder van Rappard (voor zitter), A. N. Fleskens, Ir. D. S. Huizinga, J. Th. Verheggen, Mr. J. J. Wintermans (le den) en Dr. H. Molhuysen (secretaris), en welke afdeeling zal optreden als comité ,voor de organisatie van dit congres. Programma van het congres. Het programma van werkzaamheden van het congres 1937 is in de algemeene verga dering van de Internat. Landbouwcommis- sie op 29 Juli 1936 te Oslo vastgesteld. Voor de diverse onderwerpen zijn z.g. hoofdrapporteurs benoemd, die een alge meen rapport uitbrengen betreffende ieder onderwerp. De secties van het komende congres dra gen de volgende namen: „Agrarische poli tiek en bedrijfsleer', „Landbouwonderwijs en voorlichting". „De coöperatie in den land bouw", „Plantenteelt", „Wijnbouw", „Vee teelt", „Landbouwindustrie", „De vrouw ten plattelande". De congressisten naar de Wierin germeer! Op 22, 23 en 24 Juni worden excur sies gehouden, waarbij de gelegen heid zal bestaan den landbouw en den tuinbouw van Nederland, als mede de resultaten van de inpolde ring van de Zuiderzee te aanschou wen. Tijdens de openingszitting van het con gres op 17 Juni, zal op plechtige wijze wor den afgekondigd een manifest van landbou wers uit de beschaafde landen ten gunste van de handhaving van den vrede. Onmiddellijk vóór de opening zal op 15 Juni te Scheveningen de elfde internationale conferentie van suikerbietenverbouwers wor den gehouden, waarop zeer belangrijke vraagstukken aan de orde zullen worden ge steld. Van 14 tot 16 Juni zal worden gehouden de bijeenkomst van de internationale federa tie van landbouwtechnici (F.I.T.A.). Gerekend wordt op een totaalbezoek van 800 a 1000 personen. Onder de internationale instellingen welke Geen exporttoeslag op consumptie-aardappelen Minister meent, dat de uitvoer van aardappelen ook zonder toe slag bevredigend is. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ver voorn, betreffende het toekennen van een exporttoeslag op consumptie-aardappelen, heeft minister Deckers geantwoord: Uit de hem ten dienste staande gegevens blijkt, dat van abnormaal groote voorraden onverkoch te consumptie-aardappelen niet kan worden gesproken. Dat deze aardappelen door de te lers niet verkocht zijn kunnen worden, meent de minister dan ook te moeten ont kennen. De minister kan de meening, als zouden de productiekosten het to tale bedrag van den marktprijs voor gedenatureerde aardappelen en den denaturatiëtoeslag overtreffen, niet onderschrijven. In verband met het hierboven vermelde, is de minister van meening, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie-aardappe len niet kan worden gesproken. Naar zijn meening bestaat dan ook geen aanleiding, maatregelen te nemen om den prijs dier aardappelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een regeling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptieaardappelen, welke aan bepaal de vereischten voldoen, een hoogere dena- turatievergoeding kan worden toegekend dan voor de mindere soorten. De vraag, of de minister wil bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoe slag de overtollige voorraden tegen een loo- nenden prijs kunnen worden geruimd, wordt ontkennend beantwoord, aangezien de uit voer van aardappelen ook zonder toeslag zeer bevredigend is en niet verwacht kan worden, dat een toeslag den uitvoer zou sti- muleeren en een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou hebben. een officieele vertegenwoordiging naar het congres zullen zenden, zijn de Volkenbond, het Internationaal Landbouwinstituut te Ro me, het Internationaal Arbeidsbureau te Ge- nève. Voorts is bericht ontvangen van de Zwit- sersche regeering, van de Duitsche regeering, van de regeeringen van Letland, Columbia, Irak, Noorwegen, Joegoslavië, de Domini- caansche Republiek, Frankrijk, Tunis en Egypte, dat zij een officieele vertegenwoor diging naar het Internationaal Landbouw congres zullen afvaardigen. We zijn bijna op het maximum der zonnevlekkenperiode Sterke magnetische storingen te De Bilt waargenomen. Sedert Zaterdag 24 April worden aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt buiten gewoon sterke magnetische storingengeregis treerd, zooals sedert 1928 niet zijn opge- teekend. De eerst storing begon 24 April des mid dags 12.01 uur (Greenwich tijd) met een plotselingen inzet. De dagelijksche veran dering der declinatie, die op kalme dagen ongeveer tien minuten bedraagt, was 24, 25, 26 en 27 April respectievelijk 70, 71, 48 en 55 minuten, terwijl ook op 28 April de sterke storing nog voortduurden. De toene mende activiteit van het aard-magnetisme hangt samen met het naderen van het maximum der elfjarige zonnevlekkenperiode waarvan het minimum in 1933 viel, tenvijl het maximum omstreeks 1939 is te ver wachten. Sterke magnetische storingen gaan ge woonlijk gepaard met storingen in het te legrafisch verkeer en met Noorderlicht, het laatste is hier te lande vermoedelijk niet waargenomen wegens het maanlicht of de betx-okken lucht. Kippenkoopman met 28 kuikens vermorzeld Op onbewaakten overweg te Doe- tinchem gegrepen. Gistermiddag heeft een rangeerende loco motief op een der onbewaakte overwegen tusschen Doetinchem en Zelhem een kippen koopman aangereden. Het slachtoffer was terstond dood. De man liep naast zijn fiets, waarop hij een korf met dertig kuiken vervoerde. Hij heeft blijkbaar niet opgelet, zoodat de ma chine hem gx-eep. De korf kwam onder de locomotief terecht en werd fijngemalen, zoo dat slechts twee kuikens er het leven af brachten. De identiteit van den man is nog niet vastgesteld. Vex-moedelijk is hij afkom stig uit Drumpt. s.s. „Telamon" behouden te Palermo De directie van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij heeft een telegx-am ontvangen, waarin wordt gemeld, dat het s.s. „Stella" gistermorgen te Palermo is aangekomen, met op sleeptouw het s.s. „Telamon" van dezelfde reederij, welk schip tusschen Sici lië en Sardinië zijn schroef had verloren. Vethaak winnaar bij de ama teurs Piet van Nek klopte Stuyts in de sprint. Van Nek neemt waarschijnlijk deel aan de Ronde van Frankrijk. Voor de tweede maal is de „Ronde van Purmerend" verreden en ook thans is zij buitengewoon goed geslaagd. Over belang stelling hadden de organisatoren, de be- stuurdex-en van de vereeniging „Le Cham pion" niet te klagen en de weersomstan digheden waren, in vergelijking met het vorig jaar, uitstekend te noemen. Bij de beroepsrenners viel de zege aan den Nieuwendammer Piet van Nek, die op zeer fx-aaie wijze als eerste over de eindstreep ging, daarbij Stuyts met een wiellengte kloppend. Naar ons ter oore kwam bestaat de kans, dat van Nek opgenomen wordt in de Nederlandsche ploeg, welke dit jaar aan de x-onde van Frankrijk deelneemt. Hij zou een waardige partner van de beide van Schendels en Middelkamp zijn. De uitslag luidt als volgt: Beroepsrenners 110. k.m. 1 Piet van Nek, tijd 2 uur 51 min. 5 sec. 2 Stuyts (Hoogerheide) op wiellengte; 3 Dictus (België) op 30 sec.; 4 Middelkamp (Kieldrecht) op 40 sec.; 5 Braspenning Jr. (Princenhage) zelfden tijd; 6 Jansen (Bre da) zelfden tijd; 7 Van Amsterdam (Lei den) zelfden tijd; 8 Motke (Utrecht); 9 Peet oom (Haarlem); 10 Van der Stel (Apel doorn); IJ Riethoven (Leiden); 12 Helle- mons (Blijswijk) De Amateurs. Het resultaat van den amateurswedstrijd is: 1. Vethaak (Vlaardingen) tijd 2 uur 22 m. 7 sec.; 2 Demmenie (Rotterdam) banddikte 3 Schulte (Amsterdam) 2 lengten; 4 Roes (Amsterdam) op 100 meter; 5 Groot (Alk maar) op ongeveer 150 meter; 6 Moeke (Amsterdamft 7 Theuns (Princenhage); Het resultaat in de categorie der nieuwe lingen was: 1 Van der Vliet (Vught) over 50 k.m. 1 uur 22 min.; 2 Gi'iesheimer (Am stelveen) zelfden tijd; 3 Kors (Amsterdam) 4 De Groot (Amsterdam). Wegens verduisteringen op Am- sterdamsche werkverschaffing. De hoofduitvoerder van den tribunebouw bij de groote roeibaan, die bij de Coenen- kade in het nieuwe boschplan bij Amster dam is gepjrojecteerd, diende korten tijd geleden bij de politie van Nieuwer-Amstel een klacht in, dat op onverklaarbare wijze materialen van het terrein van de werk zaamheden verdwenen. De politie besloot een razzia te houden, om op deze wijze de daders te ontdekken. Bij het einde van het werk zijn gisteren ruim 150 man stuk voor stuk gefouilleerd. Index-daad bleken acht te werk gestelden ge stolen materialen bij zich te hebben. Het waren geen voorwei-pen van groote waarde: een busje verf, een stuk lood, een flesch terpentijn, een busje menie enz., doch in totaal is de gemeente op deze wijze in den loop van den tijd voor een tamelijk belangrijk bedrag benadeeld. Toen de ar- beiders zagen, dat zij gefouilleerd zouden worden, gooiden enkelen de gestolen voor werpen weg. Tegen acht personen is proces-verbaal op gemaakt. Zij zijn echter niet in hechtenis gehouden. Een deel van de betrokkenen is van de tewex-kstelling uitgesloten. 28-jarige man uit Harendermo len gedood. Gisterenmiddag, omstreeks vier uur, is op den Rijksstraatweg te Oldebroek een auto, bestuurd door den 24-jarigen chauffeur G. Pikkert, over den kop geslagen. De inzitten de 28-jarige heer J. Wamst uit Harendermo- len, kwam hierbij om het leven. Vóór de verongelukte auto reed een hooi wagen. Op het moment, dat P. dezen wa gen passeerde, naderde een tegenligger. De auto's raakten elkaar nog juist. P. remde krachtig, waardoor de auto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. De heer Wamst werd uit den wagen geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. Hij overleed enkele oogenblik- ken na het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats te Oldebroek vervoerd. De inzittenden van den tegenligger be kwamen geen letsel. De beide auto's werden deerlijk gehavend. Lier in het water gevallen Arbeider te Aalsmeer gedood. Op de scheepswerf der firma De Vries te Aalsmeer, heeft zich gistermiddag een ern stig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige G. de Vries verrichtte werkzaamheden op 'n vaar tuig, achter hem stond een lier opgesteld. Plotseling kwam deze in beweging. De lier gleed van het schip af, De Vries werd mee gesleurd en gex-aakte te water, waarbij hij onder de lier terecht kwam. Eerst een kwartier na het gebeurde kon men den man uit zijn benarde positie be vrijden, doch toen waren de levensgeesten x-eeds geweken. Het Belgisch elftal samengesteld Voor den voetbalwedstrijd op 2 Mei a.s. Het Belgisch elftal, dat Zondag 2 Mei te Rotterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Dax-ing); Achter: Paverick (Antwerp F.C.) en Joachim (Olympic Charleroi); Midden: Dalem (Standard), Stynen (Olym pic Charleroi) en de Winter (Beerschot) Voor: Buyle (Daring), Voorhoof (Liersche Sportkring), Capelle (Standard), Ray- mond Braine (Beerschot) en van den Eynde (Beerschot). Is deze ploeg in genoemde samenstelling op dreef, dan zal de Nederlandsche defensie het niet gemakkelijk krijgen. Als reserves zijn aangewezen: Braet (Cer- cle Sportif Brugge, Smellinckx (Union St. Gilloise), Meuldermans (Beerschot) en Ceu- leers (Beerschot). Naar wij vernemen, zal een ploeg van de Rotterdamsche Dames Zwemclub onder leiding van mevrouw van Wyckhuise op 10 Juli a.s. deelnemen aan wedstrijden, welke dien dag te Parijs door de bekende dames- zwemvereeniging „Les Mouettesf' worden gegeven. Het programma voor deze wed strijden zal nog nader definitief worden vastgesteld. Martha EngfeldGeneger niet naar Nederland. Naar wij vernemen, zal de bekende Duitsche schoolslagzwemsf..- Martha Eng feldGeneger niet uitkomen op de inter nationale zwemwedstrijden, welke op 8 en 9 Mei a.s. te Rotterdam door de R.D.Z. en op 11 en 12 Mei te Amsterdam door de zwemvereeniging het IJ worden georgani seerd en waaraan behalve de beste Ne derlandsche zwemsters, ook de Deensche meisjes Ragnhild Hveger en Valborg Chris- tensen deelnemen. Op medisch advies heeft de Duitsche zwemster haar toezegging, te Rotterdam en Amsterdam te starten, moeten intrek ken. Groote boerderijbrand te Eist Door onbekende oorzaak is gisteravond om kwart over elf brand uitgebroken in de groote boerdei'ij „Brienenshof", gelegen aan den Rijksweg ArnhemNijmegen. In een oogwenk stond het geheel met ï'iet gedekte pand in lichter laaie. Dank zij de gunstige windrichting leverde het vuur, dat tot ver in den omtrek was te zien, geexi gevaar voor de belendende perceelcn op. De boerderij, welke bewoond werd door den heer J. W. B. Weis en die eigendom is van den heer A. Cats te Arnhem, ging ge heel in de vlammen op. De brandweer uit Eist kon een groote, in de nabijheid staan de schuur, behouden. Van den inboedel en de inventaris is na genoeg niets gered. Kind door vrachtauto overreden Doodelijk ongeluk te Amster dam. Gisterenavond omstreeks half acht stak een vierjarig meisje, dat in de Spaarndam- merstraat te Amsterdam woonde, onvoor zichtig de straat over. Zij werd daarbij gegrepen door een petro- leumtankauto. Een wiel van den zwaren wagen ging het kind over het hoofd, waar door de dood onmiddellijk intrad. De geneeskundige dienst, heeft het lijkje naar het Wilhelminagasthuis vervoex-d. Blij kens getuigenverklaringen treft den chauf feur niet de geringste schuld. Een last op het veehouderij bedrijf Contingenteering veekoeken blijft drukken. In zijn memorie van antwoord in zake een groot aantal contingenteerings-ontwer- pen ex-kent de minister, dat de contingen- teering van veekoeken een zekeren last legt op het veehoudersbedrijf, dat. op zijn beurt weer noodlijdend is, doch hij ziet geen mogelijkheid om dit bezwaar geheel te elimineeren. Sovjet-Unie staat wantrouwend tegenover Béck's"reis naar den Balkan. De „Daily Telegraph" meldt uit Moskou, dat de reis van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Beek, naar de Balkan-hoofdsteden in Sovjet-Russische kringen misnoegen heeft gewekt. De Praw da, het leidende orgaan van de communis tische partij, beschuldigt JBeck ervan, de Fransche bondgenootschappen in Oost-Eu ropa te doen uiteenvallen, m.a.w. de col lectieve veiligheid te niet te doen. Op het oogenblik, zoo zegt de Prawda, tracht Beek Roemenië te verleiden, hoewel dit land er niets door zal winnen. Hij stelt pogin gen in het werk tot het vormen van een „bloc" van staten van de Oostzee tot. de Zwarte Zee, waardoor de Sovjet-Unie van Duitschland zal worden gescheiden. Deze staten zullen dan later, zoo beweert de Prawda in Stalin's woorden, „Hitier hun grenzen leexfen voor een gewapenden aan val op de Sovjet-Unie." Enorme pyramide in het centrum van Istanboel In het centrum van Istanboel, op het oude Sultan Amhet Plein, zal een meer dan 150 meter hooge pyramide worden ge bouwd, teneinde de herinnering aan het grootsch verleden van Turkije levendig te houden. Elk der drie zijden van het monument zal een beeld geven van groote gebeurtenis sen in de geschiedenis van Turkije. Eén zal een beschrijving geven van den glorietijd van Byzanthium, en een andere van epi sodes in het Osmaansche tijdperk. De derde zijde, die voor het publiek het meest zichtbaar zal zijn, zal laten zien, wat de tegenwoordige Turksche president, Kern al Ataturk, en het Kemalistische re gime bereikt hebben. Een Frontispice zal herinneren aan de herbezetting van Istan boel door de Turksche troepen op 6 October Scherp verzet der oud-strijders Brussel 28 April (Havas). De linker vleugel der liberale senaatsfractie heeft eenstemming besloten zich te verzetten te gen iedere amnestiewet, die dengenen, die zich gedurende den oorlog aan daden van hoogverraad hebben schuldig gemaakt, po litieke rechten, in het bijzonder het pas sieve kiesrecht, zou teruggeven. Men gelooft, dat het kabinet zijn meer derheid zal trachten te hergroepeeren door de libex-alen in de gelegenheid te stellen, een amendement in te dienen, waardoor de amnestie geen passief kiesrecht zal inhou den. In dat geval is men echter niet zeker over de houding der katholieke Vlamingen op wier aandrang het wetsontwerp is inge diend. Anderzijds verzetten dg oudstrijders zich steeds heftiger tegen de amnestie. Zij zullen op 2 Mei een betooging houden en den Koning een resolutie overhandigen. Verwachting: meest matige N. tot O. wind, ged. bewolkt, weinig of geen neerslag, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: weinig verandeiïng. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN; 8 UUR: 779. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Politiek vonnis in Polen Mikolajozyk tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Nog steeds arbeidsmoeilijkheden. De nieuwe voorzitter der Poolsche Volks partij, de oppositie-partij van Witos, Miko lajozyk, is tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld door het hof van appel te Pozzan wegens een in 1936 uit gesproken rede. Mikolajozyk was in eerste instantie vrijgesproken, doch de Officier van Justitie had hooger beroep aangeteekend. Staking der mijnwerkers In Si- lesie. Te Kostuchna in Polen zijn duizend mijn werkers in staking gegaan. Zij houden de mijnschachten bezet. De stakers hebben aan de directie een lijst met vijftig eischen over handigd. Minister Eden heeft gisterenmiddag In het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Hendaye uit Salamanca de verzekering heeft ontvangen, dat de recht- sche autoriteiten nooit gifgas als strijdmid del hebben gebruikt, en dat ook niet van plan zijn te doen. De Spaansche regeering heeft eveneens de verzekering gegeven, dat zij nooit het initiatief zal nemen tot het gebruik van gifgassen. Leider van de Spaansche Phalanx gearresteerd Wegens verzet tegen Franco. Volgens een van het front ontvangen be richt is Manuel Hedilla, de leider van de Spaansche Phalanx gearresteerd. Hij had geweigerd zekere maatregelen van gene- raal Franco toe te passen met betrekking tot diens besluit tot vereeniging der mili ties en fusie van alle partijen. Kolonel Yague, de leider der Tercio, is in verzwaard arrest gesteld, wegens zijn ver zet tegen hetzelfde besluit. Yague is een der meest vooraanstaande Phalanxisten en een van de helden der te genwoordige militaire campagne. Het verblijf van Manuel Hedilla in de ge vangenis zal van korten duur zijn, doch zijn arrestatie is er niet minder interessant om, aldus Havas. DE 40-URIG3E WERKWEEK IN FRANKRIJK Ook de handelsreizigers protes teeren. Een delegatie van den bond van handels reizigers heeft bij den Franschen Minister van Arbeid geprotesteerd tegen de invoe ring van de 40-urige werkweek, die hen noodzaakt voortaan in de provinciesteden van Vrijdagavond tot Dinsdagmorgen in een hotel te blijven en de kosten hiervan te dra gen, zonder dat zij in dezen tijd door hun klanten kunnen worden ontvangen en za ken met hen afsluiten. Voetbalwedstrijd Frankrijk-Italië Wordt alsnog gespeeld. Gisteren heeft een bespreking plaats ge had tusschen den voorzitter van den Fran schen Voetbalbond, den heer Jules Rimet, en den vice-voorzitter van den Italiaan- schen bond. den heer Mauro. Verschillende, verklaringen en toelichtingen werden van beide zijden gegeven met betrekking tot den onlangs om politieke redenen afgelas ten landen wedstrijd Frankrijk—Italië. Besloten werd, dat deze ontmoeting op nieuw zal worden vastgesteld, en dat beide bonden zich over den datum nog nader zul len beramen. Aangenomen mag worden, dat het inci dent daarmede gesloten is.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5