DE DRIE MUSKETIERS Problemen rond de bacon-industrie Binnenland De waanzinnige schoeAenkooper Gemeentebode te Diemen geschorst Mooi Nederland Buitenland Engeland gaat per lucht schip reizen Verweer van de particuliere nij verheid. Steun aan de coö peratieve bacon-industrie belec- kent een aanslag op den land bouwsteun. Wederom staat de zoogenaamde baconin- schrijving in het centrum van de belang stelling, aldus de N.R. Crt. aangezien op nieuw liet gevaar dreigt, dat de coöperatie ve industrio daarbij boven het particuliere bedrijf zal worden bevoordeeld. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de inschrijving voor de bereiding van bacon ge durende de periode 2 Mei tot 30 Octobcr 1937 onlangs plaats gehad en hebben vrij wel alle particuliere fabrieken daarop in geschreven Voor een prijs van 0.99 per 100 kg. Naar de Vee- en Vleeschhandel van 20 April j.1. weet mede te deelcn, heeft slechts één firma voor een afwijkend be drag ingeschreven, n.1. voor f 1.10 per 100 kg. Dit blad meent, dat het geen toeval is, dat deze inschrijving een uniformen prijs heeft opgeleverd; het ziet hierin een ver weer van do particuliere industrie tegen de coöperatie. In de nieuWe inschrijvïngsvoorwaarden zou n.1. zijn vastgelegd, dat van het beperkte qüantum aan de coöperaties die niet, ann de inschrijving behoeven mede te doen en voor wie de slachtvergoeding door den Mi nister van Landbouw wordt bepaald een zelfde percentage van de bedrijfscapacite'it zou worden toegekend, als de particuliere fabrieken via de inschrijving aan slachtin gen zouden kijgen. Het was dus niet in liet belang van de coöperatie, dat vele particu liere fabrieken in aanmerking zouden ko men voor een slachttoevvijzing. Vele varkens maken ook hier'de spoeling dun. Doordat de particuliere fabrieken op één na voor ecnzelfden prijs hebben ingeschreven, moet ook aan alle een toewijzing worden gedaan. De particuliere industrie zal dus op een geringe bedrijfsbezetting kunnen werken, maar dat heeft, gezien het boven staande, soortgelijke consequenties voor de coöperatie. Hoe komt het, dat de Regeering de coö peratie in bescherming wil nemen tegen de particuliere concurrentie? De productiecapaciteit van de Ncderland- sche baconindustrie is met het oog op de sterk verminderde exportmogclijkheid voel te grootc, Aangezien nu de vrije inschrijving v. de baconhgrciding tot 'n concentratie van dit bedrijf zou leiden en de coöperatieve industrie daarbij blijkbaar in aanmerking zou komen om te worden uitgeschakeld, schept de Regccring om'dit te verhinderen de reeds genoemde uitzonderingspositie. De coöperatie wordt buiten de concurrentie gehouden en de* strijd om het bestaan moet slechts worden gevoerd tusschen de particuliere in dustrieën. Uit den uniformen inschrij vingsprijs is af te leiden, dat de par ticuliere bedrijven zich biet in deze fuik hebben laten vangen. Nu is naar onze meening aan een con centratie van de baconindustrie niet te ont komen. Het gaat niet aan, zooals in het ver leden is gebeurd, de slachtvergoedingen zoo hoog te stollen, dat daardoor ook de overbodige capaciteit in stand kan worden gehouden. De overheid werkt hier met ge meenschapsgelden, die via het Landbouw crisisfonds moeten worden opgebracht. Maar dan zal debaconborciding ook moeten plaats vinden in de fabrieken, die daaKoor het best zijn ingericht en dus den laagstcn kostprijs hebben. Aan het geheel of ten decle stil leggen van één of meer baconbe- drijven is in dezen gcdachtcngang niet te ontkomen. Maar het is ten eencnmale inconsequent, indien de coöperaties huiten schot blijven. Vanzelfsprekend heeft de bevoordceling van de coöperatie door de landbouwcrisis- wetgeving tot veelvuldigeklachten aanlei ding gegeven. Het is echter hoogste tijd, dat hier een halt wordt geroepen. Intusschen is het middel van verweer der particuliere baconindustrie thans een bitte re pil voor de coöperatie, die zich immers- met een geringere fabricksbczetting te vreden zal moeten stellen. Zal minister Deckers deze pil vergulden door der slacht vergoeding extra hoog vast te stellen? Deze extra hooge slachtvergoedingen moe ten echter uit het Landbouwcrisisfonds worden betai d, hetgeen dus ten koste gaat van den landbouwsteun in zijn geheel. Erger is echter, aldus het blad, dat de overheid ons hier een proeve van bevoor rechting opdient, die in strijd is met ieder gevoel van rechtvaardigheid. Tragisch geval voor de Am- sterdamsche rechtbank. Op 5 November stapte een -U-jarige man een schoenwinkel in de Ferdinand Bol straat te Amsterdam binnen, om zicli een paar nieuwe schoenen uit te zoeken. Na lang passen had hij een paar prachtexem plaren ontdekt; toen het op betalen aan kwam, -haalde hij een detif chequeboek te voorschijn en met. een breed gebaar schreef de kooper een cheque uit. De winkeljuffrouw accepteerde deze be taling, doch toen de winkelier het stuk ter verzilvering aanbood, bleek er geen dek king te zijn. Een klacht volgde en gister stond „de man met de nieuwe schoenen" terecht voor do vierde kamer der Arr.- rechthank. Hij bekende volledig. Vcrd. bleek echter niet geheel toereke ningsvatbaar. De Officier van Justitie te Amsterdam requircerde een straf, gelijk aan de pre ventieve hechtenis (vijf maanden) met af trek van den tijd in voorarrest doorge bracht. De verdediger, mr. F. Pauwcis, merkte op, dat het geval van verdachte uitermate tra gisch is; hij vecht tegen den waanzin, die hij in zich voelt opkomen. In het huis van bewaring voelt hij zich rustig en langzaam genezend. Thans wil de 'dokter hem naar Hoog-Hullen sturen, waartegen hij zich met kracht verzet. Het is mijn hechte over tuiging, riep pl. uit, dat in dergelijke ge stichten vaak veel in den mensch wordt bedorven, ondanks den goeden wil! Laten wij daarom verd. zijn zin geven en het met een voorwaardelijke straf probeeren." Mr. Pauwels vroeg tot besluit de onmid dellijke invrijheidstelling van vcrd. Rechter mr. Julte tot verdachte: „Bent u bereid mede te werken, wanneer u onder toezicht wórdt gesteld en niet naar .Hoog- Hullen wordt gestuurd?" Verdachte had hiertegen geen bezwaar. Mr. Pauwcis: „Dan neem ik het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling terug en vraag de invrijheidstelling bij de uitspraak." Deze werd vastgesteld op 12 Mei a.s. Heeft vermoedelijk documenten verduisterd. Op raadselachtige wijze zijn drie weken geleden uit het raadhuis1 te Diemen papie ren verdwenen, welke als stukken van over tuiging moesten dienst doen in écn straf zaak tegen een workloozo B. genaamd, die den maatschappclijken steun door middel van valschheid in geschrifte had benadeeld. Naar de vermiste overtuigingsstukken wordt thans op last van den officier van justitie een onderzoek ingesteld, dat reeds geleid heeft tot een huiszoeking bij den ge- meentebode G., tegen wien het vermoeden is gerezen het dossier te hebben ontvreemd. De rijks-rechercheur, die het onderzoek leidt, heeft ten huize van B. verschillende papieren gevonden, welke daar niet thuis hoorden. I-Ioowel de schuld van den ambtenaar nog niet vast staat, hebben B. en \V. van Dienlen in hun gistermiddag gehouden vergadering besloten, den bode, hangende het onderzoek, te schorsen. Inbrekers kwamen door kelderraam naar binnen Zij braken twee brandkasten open in kantoor te Amsterdam. Gisternacht is ingebroken in een kantoor van een uitgeversfirma aan de Keizers gracht. Door een vensterglas in te drukken wisten de inbrekers een kelderraam te ope nen, waardoor zij binnenkwamen. Hot ge- heclo kantoor werd doorzocht. Twee brand kasten werden met een sleutel geopend, een bedrag van ongeveer veertig gulden werd medegenomen. Met een derde brand kast hadden de inbrekers meer moeite. Het schijnt, dat zij tijdens.hun'werk om ook deze brandkast te opt-Vien zijn gestoord, want bij déze. kast, waarop sporen van braak aanwezig waren zonder nochtans geopend te zijn, werd een tasch met inbre kerswerktuigen gevonden. 131. PORTHOS RUIMT DEN BOEL OP. Terwijl Porthos de fïesschen stuk sloeg, zeide d'Artagnan tot de beide gardisten; „Heercn, ik verzoek U, het stilzwijgen te bewaren over dit avontuur. Het is mogelijk, dat hooggeplaatste personen er de hand in hebben gehad, en dan zou er nog meer on heil uit kunnen voortvloeien. Na hetgeen gebeurd is, zult U wel inzien, dat we van de voortzetting van het feestmaal wel af nloeten zien. Ik bied U mijn verontschuldi ging aan en hoop, dat ge mij zult toestaan, U een volgenden keer beter te ontvangen." De beide gardisten vertrokken dahrop, om dat ze wel inzagen, dat de vrienden graag alleen wenschlen te blijven. 132. EEN DROEVE TOEKOMST. Toen do vier vrienden eindelijk alleen waren, keken zo elkaar aan met oogen, waarin duidelijk te lezen stond, dat ze den ernst van het oogenblik ten volle begre pen. „Nu kun je het zien", zeide d' Artagnan. „Het is een strijd op leven en dood!" „Ja dat zie ik. Kun je niét op de een of andore wijze weer met haar in verbinding treden en haar dan dreigen, haar schande aan de openbaarheid van het hof prijs te geven, als'ze zich niet neurtaal houdt?" „Dat is geen kwaad idee, antwoordde d'Artagnan, „maar hoe moet ik het aanleg gen, om niet haar in verbinding te komen?" „Komt tijd, komt raad. Men moet alleen wat geduld hebben." „Ja, goed en wel! Maar wie wacht nu graag tusschen sluipmoordenaars en gif mengers?" „We moeten in de eerste plaats ervoor zorgen, dat we hier vandaan komen", zeide Athos en verliet gevolgd door de anderen de gelagkamer, terwijl hij de béide bedien den op liet hart bond, er voor te zorgen, dat Brisemont een behoorlijke begrafenis kreeg. VRIJDAG 30 APRIL. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door den KI .O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Bgbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodiaten, solist en gramo- foonmuziek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Zang en piano. In de pauze: Gramofoon- muziek. 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.45 KRO-Kamerorkest. 4.30 Gramofoonmuzlek. 5.00 KRO-Orkest. 5.45—'5.55 Gramofoonmuziek. - 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie n. a. v. den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. 7.35 Musica catholica. 8.00 Berichten ANP. 8 15 Carillonconcert. 8.35 De Koninklijke Militaire Kapel. 9.00 Het Koninklijk 's-Hertogenbosch' Man nenkoor. 9.15 Vervolg Militaire Kapel. 9 40 Vervolg Mannenkoor. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 Zang en piano. 10.15 De KRO-Melodisten' en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten (vervolg). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Er is iels wondermoois te zien Langs Neêrlands duinenrij, Daar trekt aan het verbaasde oog Een wondrrkicur voorbij Van leere tinten, paars en wit Van geel en rose en rood, Alsof een breedc kleurenstroom De velden overgoot! Weer gaal de trols van Holland groeien, De bollen bloeien! Als een verfijnde schilderij, Zoover het oog maar ziet, Verliest zich deze kleurenpracht Tot in het wijd verschiet! Een teere geur vervult de lucht, Tot ver in 't stille duin, Wat is de lente-wereld mooi In Hollands wondcr-tuln! Hoe weet ze. 't diepst tfkvocl te boeien, De bollenbloeien! We zijn maar klein, een ivatcrland, Dat zeer bescheiden leeft, Maar toch in. rijkdom van natuur Iets zeer bijzonders heeft! Want telkens als liet voorjaar komt, Getooid met allerlei. Trekt er een schoongekleurde film Aan duizenden voorbij! Dan'gaat het hart van Holland gloeien, De bollen bloeien! Klein Nedcrlmid, mooi Nederland, Van verre ruischt Uw zee, lloog draagt de wind langs twijd heelal Uw wolkenluchten mee! Maar 't schoonst is, als de lente-zon Haar gouden stralen spreidt Op het beloQv'rcnd vér-gezicht Eén schitterend btoem-tapijt! Als licht en kleuren samenvloeien, De bollen bloeien! April 1937. KROES (Nadruk verboden.) Dit verkeersmiddel kost evenveel als een bootpassage. Luchtziekte komt nooit voor! Naar de „Times" meldt is een Britsch syn dicaat gevormd, dat plannen bestudeert tot liet instellen van luchtschiplijnen naar de Britsche ovcrzccscho gebieden. Verscheidene scheepvaartmaatschappijen maken zich bezorgd over do vermindering van hot passagiersvervoer, als een gevolg van de indienststelling der Zeppelins, en zij stellen dan ook veel belang in de plannen van het syndicaat. Deze belangstelling is vergroot door het feit, dat een enkele reis per Zeppelin van Frankfort naur New York thans nog geen 500 gulden kost en door de aankondiging, dat het nieuwste type Zeppelin 120 passagiers zal kunhen vervoeren. De bedoeling van do Britsche promotores is een overeenkomst aan te gaan niet de Zeppelin Maatschappij. Do twee eerste lucht schepen die hot. Britsche syndicaat noodig zal hebben, zullen waarschijnlijk in Duitsch- land worden gebouwd. Men verwacht de eerstvolgende jaren een ruim aanbod van passagiers, vooral nu de passageprijzen slechts weinig of -in het ge heel niet liooger zijn dan die van passage eerste klas per boot. Voorts heeft d.e Zeppelin-Maatschappij er onlangs op gewezen, dat zich in de acht ja ren, dat passagiers per luchtschip zijn ver voerd, nooit een geval van luchtziekte heeft Voorgedaan 1 Hilversum U. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO, Ö.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwljidng. 10.20 Gramofoonmuziek.- 10.40 Declamatie. 11.00 VARA-Groot-orkest (opn.). 12.0C Gramofonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en de „Zaankan- tcra". 2.00 Juliana van Stolberg op de Dillenburg, causerie.- 2.45 Orgelspel. 3.00 AVRO-Dansorkest. In de paüze: Sport. reportage. 4.00 Orgelspel. 4.30 De Ramblers. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Vervolg dansmuziek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Viool en plano. 7.00 Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Nederlandschc Arbeidersbeweging, causerie, 7.20 Vervolg concert. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 Wio herkent Christus, causerie. 8.00 Aan den avond van 30 April, causerie. 8.10 Vrouwenkoor „Vox Jubilans". 8.30 Reportage. 9.00 De Flierefluiters, soliste, het Zuider Vrou wenkoor Mignon" en gramofoonmuziek; 9.30 VARA-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwjjding. 11.00 Jazzmnuziek (gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hoogverraad jegens den Duitschen staat Katholieke jeugdleiders tot tucht huisstraffen van 2 tot 11 Jaar vor- oordeeld. Het Volksgerechtshof te Berlijn heeft gis teren vonnis geveld in het proces tegen de Katholieke jeugdleiders uit Düsseldorf, die ervan beschuldigd waren betrekkingen met ecu karakter van hoogverraad te hébben on derhouden met leiders van de vroegere communistische jeugdorganisatie, teneinde een Katholiek-Communistisch eenheidsfront tegen het nieuwe Duitschland op te richten. De beklaagde pater Rossaint werd wegens voorbereiding tot hoogverraad onder bezwa rende omstandigheden veroordeeld tot elf jaar tuchthuis en tien jaar eerverlies, de be klaagde Steber werd wegens dezelfde over treding veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaar en een eerverlies van vijf jaar, twee andere beklaagden werden wegens voorbereiding tot .hoogverraad, resp. wegens hulpvorlecning daarbij, veroordeeld tot twee jaar tuchthuis en twee jaar eerverlies, resp. tot IVü jaar gevangenisstraf. Drie beklaag den werden vrijgesproken. Het vonnis treedt terstond in werking. Gevaar voor de Fransche franc De voortdurende politieke beroe ring doet de vraag naar buiten- landsche wissels toenemen. De grooto druk, welke de arbeidersbon den op de politiek der regeering Blufn blij ven uitoefenen, laat niet na zijn ongunstige invloed uit te oefenen, op de finantieele po sitie van de Fransche Stunt. Van dc pauze in de politiek welke Blum had aangekondigd- is niets terecht 'geko men en daardoor is ook de verwachting, dat de uitgeleende kapitalen naar Frank rijk zouden terugkeeren, niet verwezenlijkt Integendeel blijft de vraag naar buiten- la ndsclic wissels onverminderd aanhouden, zoodat het valuta-egalisatiefonds maar steeds deviezen moet afgeven om een ineen storting van de koers te voorkomen. Het zal dan ook niemand verwondering baren, dat ter beurze te Parijs een ietwat nerveuze stemming hcerscht. omdat, men het egalisatiefonds sterk aangetast acht en ernstige moeilijkheden in de naaste toe komst verwacht. Vreemdelingentelling in Duitschland Nederlanders domineeren in de Rijnprovincie. In aansluiting op de laatste gróofe volks telling, heeft een speciale telling plaats ge vonden van dc in het Duitschc rijk wonende vreemdelingen. Het resultaat, dezer telling is dezer dagen gepubliceerd door het rijks bureau voor de statistiek. Te Essen in Duitschland wonen in totaal 757.000 vioern- dclingen, van wie 6G7.000 tot een bepaalde nationaliteit bchooren. In de Rijnprovincie nemen dc Nederlanders naar aantal de eer ste plaats in, gevolgd door de Tsjechoslo- waken en Polen. In de provincie West falen zijn 01.091 vreemdelingen gevestigd, en wel 56.331 met. en 5.354 zonder een. bepaalde na tionaliteit. In doze provincie domineeren de Tsjcchoslowakcn, met op de tweede plaats Nederlanders en op de derde plaats Polen. MILITAIR STRATOSFEERVLIEGTUIG. Het Amerikaansche leger geeft het voorbeeld. Volgens een mcdedeeling van het ministe rie van Oorlog in de V. S., zullen binnenkort de eerste proefnemingen verricht worden met het eerste stratosfeervlicgtuig van het Amerikaansche leger, dat., bestemd is om op hoogten van 25.000 voel of meer te vliegen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7