DE DRIE MUSKETIERS Dc vreemde hond UI ll>||MII III ""'l-LLLUg Raadsels Een aardig spelletje Beste Jongens en Meisjes Deze week is de stapel briefjes minder •groot, dan ik de laatste maanden heb gehad; wat zal hiervan de oorzaak zijn? De raadsels te moeilijk Geen trek in de taart gehad Of spelen jullie al zoveel buiten, dat er voor de puzzle geen tijd meer over schiet? Het voordeel is nu, dat ik alle epistels in één keer kan behandelen, net dus zoals we „vroeger" (een half jaar geleden...) en dat is voor jullie natuurlijk ook weer prettig. De taart is gewonnen door: MARY JANNE BREGMAN, Burgerbrug, die we hierbij natuurlijk van harte felici teren. Wat de briefjes betreft, de eerste, die ik uit het stapeltje haal, is van Marietje en Wim Boontjes, Stolpen, Scha- gerbrug. Ik zou maar zorgen, dat dat geitje van jullie bij dat bok-springen geen kou vat. Want denk er om: ook geitjes kunnen ver kouden raken en dan is het uit met de pret. Ik geloof, dat jullie nieuwelingen in ons hoekje bent en dus heet ik je hartelijk wel kom. Maar om nu al te vlassen op de taart... foei!... Jan de Geus, Zuid-Scharwoude. Jan schrijft me, dat z'n tante gekomen is met een toverlantaarn, maar omdat het lampje het niet deed, kwam er van het toveren weinig terecht. Tja, Janneman, dat gebeurt meer; zelfs by héél grote en héél dure toverlantaarn. Een volgende keer maar beter! Marietje Rusten, Zuid-Scharwoude, O, o, o, Marietje... wat heb ik daér een spijt van. Ze had vorige week juist zo'n grote brief geschreven met een boel nieuws over haar overgaan op de school, over meester Stam enzovoorts, en daar heb ik niet op geantwoord. Ik zit lelijk met m'n handen in 't haar Ma rietje. Heus, ik weet niet hoe dat gekomen is. Beterschap hoor! Leendert Visser, Dirkshorn. Omdat Leen- dert nog Aardrijkskunde moet leren schrijft hij maar een klein briefje, waarin weinig- nieuws staat. Een volgende keer een groter! Net zo groot als Theo Ferwerda en Hille- chien Kamst ze schrijven. Die sturen soms brieven van 4 kantjes. Kun jij dat ook Betsie de Goede, Dirkshorn. Bij Betsie hebben ze een nieuwe hond thuis gekregen en die heet Kazan. Maar Betsie's moeder noemt hem „Kalzan" en dat is geloof ik een mid deltje voor eksterogen. Weet je hoe ze aan de naam Kazan komen Dan moet je je vader maar eens in de bibliotheek het boek van Olivier en Curwood laten halen, dat heer „Ka zan de Wolfshond". Dan weet je het. Gretha Klare, Kolhorn. Ben je over Gretha... of... blijven zitten? Ik hoop maar het eerste. Het is nog koud genoeg voor je winterjurk, die echte lente wil nog maar steeds niet komen. Maar ze staat voor de deur hoor. Je hebt prachtig briefpapier. Bijna het mooiste van allemaal! Mar ie Breebaart, St, Maarten. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag Marie. Nog vele jaren'hoor! En... ben je over? Zo ja, dan dubbel gefeliciteerd. De groeten aan je vrien dinnen, aan Marie, Alie, Atie, Nelie en Aagje. Dèaaèg. Gerie Dekker, Keinsmerbrug. Weer een vriendin, die hoopt dat zij overgaat en er over schrijft. Ook van jou ben ik zeer be nieuwd, of je naar de hogere klas verhuisd bent? Of... maar dat hoor ik van de week wel. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Zo Nellie, is Kees niet te houden met al die sport. Nu, dat belooft wat; over een jaar of 8 is hij een tweede Kick Smit, Bakhuys of Van Nellen. Daar heb nu al zo'n voorgevoel van. Jij ook niet, Nellie? Gerrit Mooy, IJmuiden O. Nu, je opa heeft de brief mooi op tijd weggebracht Gerrit. Ik had hem 's middags al. Wat ga je voor een merk fiets kopen? Dat moet je me eens schrijven. Gerda Züp, Oostwoud. Zo, kun je al zo mooi op de piano spelen. Wat voor liedjes zijn het alzo? En je postzegelverzamelin: schiet die al op? Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Ja, die Jacob Hamel brengt voot heel wat kinde ren iedere week weer een aardige verrassing. Ik hoor ze een enkele maal wel eens zingen en ik vind het dikwijls heel mooi könken. Wat het weer betreft, ben ik het met je eens: het moet nu maar eens gauw warmer worden. Adri van Zweeden, Winkel. Adri is met de hele familie naar Alkmaar geweest om de zieke zus, die geopereerd is, in het ziekenhuis te bezoeken. Adri hoopt dat ze weer gauw thuis zal komen maar vond „de radio op het bed" ook prachtig. En de fruitmanden en de bloemen lachten hem vriendelijk tegen. Ge weldig, zo'n inrichting, Adri. Theo Ferwerda, Kolhorn. Daar hebben we Theo, waarover ik het in de briefjes hier boven al gehad heb. En heb je ooit; juist deze keer schrijft hij, dat hij een klein briefje stuurt, want hij heeft het druk; moet zijn vader in de tuin en z'n moeder thuis helpen. Nu, dan geeft het ook niets, Theo. Plicht blijft nummero één. Maar ik vindt het altijd fijn als ik van jou 4 kantjes krijg, want je kunt zo gezellig babbelen. Vrouwtje Koordes, Schagen. Dat was een fijne Paasvacantie, nieuwe vriendin. Naar Julianadorp en Den Helder. Nog fijner denk ik, dan te voetballen met jc broertje. Als nieuwe vriendin heet ik je natuurlijk ook nog wel deftig welkom in ons midden, hoor. Tot volgende week! Nel Renooy, Burgerbrug. Dat is nogeens boffen Nel; in Augustus jarig zijn en nu al een fiets gekregen. Of ze ook mal op jou zijn. Wat die goede oplossing van je vriendin en de fout van jou betreft, tja, ik Jcan het tot mijn spijt niet meer nakijken. Maar ik geloof je graag. Déaéóg. Dirk Peetoom, Winkel, Zo Dirk, hou jy zo van lezen. Nu, dan kun je wel naast den Kindervriend gaan zitten, want die vindt lezen het fijnste wat er op de wereld bestaat. Tenminste: GOEDE boeken lezen. En dat is nu juist de kunst Dirk, om de GOEDE er uit te zoeken. Dirk van Dijk, Schagen Alweer een Dirk, en nog wel een Dirk, die me een tijd in de steek gelaten heeft. De raadsels, schrijft hjj, waren hem een beetje te moeilijk en alleen op aansporing van zijn moeder, die zei, dat hij moest volhouden, is hij weer in ons hoekje teruggekomen. En naar ik hoop: voor goed. Tenminste: voor een hele tijd. Afgesproken Dirk??? Jan Brommer, Kreil. En Jan... ben je over? Ik denk van wel, want je schreef nogal optimistisch (ken je dat woord? het betee- kent „opgewekt"). Ja, ik geloof ook, dat ik deze week een massa briefjes krijg. Al m'n vrienden en vrendinnen schrijven natuurlijk of ze al dan niet verhoogd zijn. Hillechien Kamst, Wieringen. Hier heb ben we Hillechien, die zo mooi schrijft en lange brieven aan den Kindervriend stuurt. Dat was geen grapje, met die steen jonge dame. Lag je niet bijna in de sloot. Die broer van jou ken ik niet. Heeft hij geen zin in raadsels op te lossen? Of voelt hij zich daar voor te groot? Dat hoor ik deze week wel weer van je. Dèg Hillechien! Nelie Speur, Wieringen. Als Ik jou was, zou ik maar probeeren mee naar Texel te ko men Nelie, want het is daar heel mooi. Vooral nu, in het voorjaar. Ik wist niet, dat jij wel eens ruzie had met die broers van je. En dat die kleine peuter van nog geen jaar je krabt. Maar enfin... daar is hij klein voor. Dan még dat. Tot volgende week, Nelie. Christina de Rooy, Wieringerwerf. Ja, de zee is prachtig, Christina. De zèe met haar hoge golven en het vlokkende schuim en de vogels erboven. Ik houd ook erg van de zee en het strand, 's Zomers probeer ik bijna elke Zondag uit te breken, om er een paar uur door te brengen. Daar fris je weer heelemaal van op. Zo jongens en meisjes. Ik ben door de brief- jës heen en ik hoop dat ik ditmaal niemand vergeten heb. Tot volgende week. Kindervriend Oplossing raadsels vorige week. L E P E L A A R F E E S T D A G P E R E B O O M I N K T V L E K n. Molenaar. Goede oplossingen ontvangen van: Nelie S., Westerland; Hillechien K., Wierin gen; Jan Cornelis B., Kreil; Dirk v. D., Scha gen; Dirk P., Winkel; Nel R., Burgerbrug; Vrouwtje K., Schagen; Tjeerd v. d. B., Kol horn; Theo F., Kolhorn; Adrie v. Z., Winkel; Mary Janne B., Burgerbrug; Gerda Z., Oost woud; Gerrit M., IJmuiden-O.; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Gerrie D., Keinsmerbrug; Marie B., St. Maarten; Gretha K., Kolhorn; Betsie de G., Dirkshorn; Dirk S., Andijk-W.; Leendert V., Dirkshorn; Aagje W., Winkel; Cor W., Winkel; Annie W., Winkel; Gerrie W., Winkel; Trien F., Lutjewinkel; Marietje B.. Zuid-Scharwoude; Marietje en Wim B., Stolpen. Nieuwe Raadsels 1 X 2 X 3 X <1 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 1. Hectogram. 2. Niet smal. 3. Hard wrijven om iets schoon te krijgen. 4. Vermaning. 5. Plaats waar geslacht wordt. 6. Droefheid aandoen. 7. Behoeftigheid. 8. Volgt op een slechte daad. 9. Jong takje op 'n andere plant beves tigen. Dit zo invullen, dat op de plaats der X de naam van 'n dikhuidig dier staat, van boven naar beneden. n. In welke steden komt men gewoonlijk 's avonds aan? Haal hieruit een verborgen meisjesnaam: Aan wie schrijf je? door Carly Vos. Vader had een bertrekking in het dorp A gekregen en zo kwam de dag, dat wij met al ons hebben en houen naar onze nieuwe woonplaats trokken. Van te voren had vader een leegstaande boerenwoning gehuurd, die er nogal verwaarloosd uitzag, maar wij jongens hadden tijd in overvloed om alles eens netjes op te knappen. Wij kwamen in het huis aan en lieten de straatdeur open staan, omdat de verhuizers ook reeds in aantocht waren. Nauwelijks wa ren wij boven om eens een kijkje naar de verschillende kamers te nemen en te zien, waar de groote meubelen het best neergezet konden worden, toen wij een zacht gebrom hoorden, alsof er een hond in huis was. Wij openden de deur en zagen juist een hond de trap aflopen. Het dier had de kop van een terrier. Zijn grauwe huid was zwart-wit ge vlekt. Toen hij ons zag, bleef hij even stil staan, bromde wat harder en liep het huis weer uit. Buiten zag hij de verhuiswagen staan, ging er heen, blafte en er kon geen enkel meubelstuk neergezet worden, of hij rook er aan, terwijl hij met zijn héle aandacht alle bewegingen in het huis scheen gade te slaan. Wij gaven hem op een bloemenschotel een beetje water. Hij raakte het niet aan, voordat wij hem onze rug hadden toegedraaid, doch dronk het toen gulzig uit. Later gaven wy hem wat brood en een paar velletjes van de worst en ook dat at hij op als wij niet keken. Of wy hem lokten of riepen, het dier was niet te bewegen binnen te komen, of ons enige vriendschap te bewyzen. Iedere avond als de huisdeur werd gesloten, zagen wij de hond achter in de tuin tussen het kreupelhout liggen. Tenslotte namen wij geen notitie meer van hem en lieten hem zijn gang gaan. Toen wij binnen op orde waren, besloten mijn broers en ik van buiten het huis een verfje te geven, wat hard nodig was. De hond sloeg ook nu al onze bewegingen gade, gromde als wij te dicht bij hem kwamen, en at nog steeds alleen dan wat wij hem gaven op, als wij ons omgedraaid hadden. Wij woonden nu reeds twee maanden in het huis en omdat alles er netjes uitzag, ook de tuin had een grondige beurt gekregen, werden de buren uitgenodigd kennis met ons te komen maken. Wij hadden een bank, een paar tafels en stoelen in de tuin gezet en myn iftoeder was druk bezig met thee inschenken en koekjes ronddelen, toen opeens de vreemde hond zyn kop tegen myn hand wreef. Ik was ten zeerste verbaasd want een dergelijke toenadering wa ren wij niet van hem gewend. Hy kreeg wat lekkers en vroeg om meer, ja, hij liet zich zelfs over de kop strelen. Mijn moeder ver telde aan de buurvrouw van de vreemde hond. Deze keek het dier zonder veel interesse aan en zei toen: „Dat is de hond van de oude Klaas geweest, die hier heeft gewoond. Hy is verleden jaar gestorven. De hond verdween en dwaalde sindsdien in de omtrek van het huis rond, zonder baas en stal hier en daar wat eten, als wij hem het niet gaven. Sinds de dood van Klaas heeft het huis leeg gestaan tot U het hebt gehuurd." Dat was de oplossing van het raadsel, het dier miste zijn baas en paste nog steed3 op diens huis. Na het vertrek van de buren over legden wij gezamenlijk of wy het trouwe dier in huis zouden opnemen en hem een onbezorg de oude dag zouden geven, doch toen wy hem riepen, was hij weer naar buiten gegaan. Wtf hebben de hond nooit meer teruggezien. Zou hij tevreden zijn geweest met de nieuwe be woners I Als 's avonds de lamp brandt en alle leden van het gezin gezellig om de tafel zitten, en het is bovendien nog vacantie, zodat er geen huiswerk ge maakt behoeft te worden, dan doet men dikwijls allerlei aar dige gezelschapsspelletjes. Om eens jets anders te spelen is het grappig, als een van de kinderen zich een ware kun stenaar toont in het toveren van schaduwbeelden op de muur. Hierbij zien jullie een paar bepaald geslaagde voorbeelden; een poes en een oude zeerob op z'n Zondags, dat kun je aan het ringbaardje zien. De figu ren kunnen natuurlijk ook bewegingen maken, de poes bijvoorbeeld kan met zijn staart heen en weer zwaaien, terwijl de zeerob een etende beweging kan maken, het is grappig, want dan gaat natuurlyk ook zyn baardje op en neer. De tekening laat duidelijk zien, hoe je je handen moet houden en wat voor hulpmidde len je te gebruiken hebt. Als deze twee kunstjes gelukt zijn. probeer er dan zelf nog verschillende andere bij te bedenken. 135. EEN KRIJGSGEVANGENE. De kardinaal had ondertusschen een bode van den hertog van Buckingham in handen gekregen en daardoor met zekerheid verno men, dat tusschen Duitschland, Spanje, Enge land en Lotharingen een bondgenootschap tegen Frankrijk was gesloten. Papieren, welke men in Buckingham's kwartier, dat hij hal3 over kop had moeten verlaten, had gevonden, bevestigden deze berichten. De kardinaal kende Buckingham's activiteit en evenzeer zijn haat. Zou het de verbonden staten gelukken een eenheidsfront te vormen en Frankryk tot vrede te dwingen, dan zou het met zijn invloed gedaan zijn. Tegelijkertijd haatte hem de koning, die hem als een kind gehoorzaamde, met een haat, die al evenzeer kinderlijk was. Hij, RIcheleu, de Fransche na tionale minister by uitnemendheid, zou voor altyd hebben afgedaan, indien het gelukken zou, Spaansche of Oostenrijksche invloeden op de politiek van het Fransche hof ingang te doen vinden. 136. HET HOOFDKWARTIER VAN DEN KARDINAAL. Daar Richejlieu dit groote gevaar volkomen begreep, werkte zijn groote geest dag en nacht. Zonder zich een oogenblik rust te gunnen, was hij op zijn post en hield het oog op iedere beweging, hoe gering overigens ook, in de verschilende landen van Europa. De kardinaal had zijn hoofdkwartier in de duinen dicht bij de brug La Pierre in een vol komen onbeschermd huis opgeslagen. Hier gingen dag en nacht koeriers in en uit en in de anti-chambre wachtten de wonderlijkste personen voornamelijk vertegenwoordigers van allerlei monnikenoorden, die hun pij zoo slecht droegen, dat men gemakkelijk kon zien, dat zij voornamelijk tot de strijdende kerk be hoorden. Vrouwen in pagekleeren, en boereu met zwarte handen, doch met welgevormde beenen, «ie stellig nooit achter een ploeg had den geloopen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 15