Wereldfront voor den vrede betoogt Menschroof uit Kalland Binnenland Belofte maakt schuld Buitenland Von Neurath naar Rome De ronde van Frankrijk Om den gouden Mussolini- beker De Bilt seint Zaterdag 1 Mei 1937 Vragen aan den minister over de ontvoering in Maart j.l. van twee jongemannen door Duit- sche douanen. De heer Boon heeft, aan den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat Za terdag 27 Maart j.l. de twee gebroeders Hol land te Wellerlooi door Duitsche beambten over de grens zijn gelokt en op Duitsch ge bied zijn gearresteerd? 2. Is het den minister bekend, dat deze familie Holland reeds 30 jaar woont op het traktaatgoed Hollands Hof, welke boerderij staat op Nederlandsch gebied, terwijl een klein deel der landerijen op Duitsch gebied is gelegen, dat deze familie voortreffelijk bekend staat en dat haar nooit iets door Nederlandsche of Duitsche politie- of dou ane-beambten is ten laste gelegd? 3. Is het den minister bekend, dat het in vraag 1 vermelde feit zich als volgt heeft toegedragen: Zaterdagmiddag 27 Maart, kwam een Zoll- beambte uit Twistede, aan de overzijde der grens gelegen, bij de weduwe Holland met het verzoek of haar beide zoons even naar Twistede wilden komen, waar de Zoll-In- spektor hen gaarne wilde spreken. Niets kwaads vermoedende' en zich van geen en kele overtreding bewust, begaven de beide jongemannen zich naar Twistede, waar zij door Duitsche beambten werden gevangen enomen en geleid naar een achter een oerderij verdekt opgestelde gevangeniswa gen, waarmede zij werden weggevoerd naar onbekende bestemming, terwijl aan hun moeder die zich, nadat het gerucht der arrestatie zich had verspreid, naar Twiste de begaf iedere mededeeling, waarom de arrestatie plaats vond en waarvan haar zoons werden beschuldigd, werd geweigerd. Door onmiddellijk in den arm genomen Duit sche advocaten is na veel nasporingen in verschillende Duitsche steden eindelijk vast gesteld, dat de gebroeders Holland eerst eenige dagen hebben doorgebracht in de strafgevangenis te Krefeld, waar zij een zeer slechte behandeling hebben ondergaan, ter wijl zij thans ruim 4 weken zijn opgesloten in de strafgevangenis te Cleve zonder dat hun kenbaar is gemaakt, waarom zij zijn ge vangen genomen en zonder dat eenig ver hoor heeft plaats gevonden? 4. Is de minister bereid de Duitsche regee ring mede te deelen, dat hier, evenals des tijds met Gutzeit, wederom een geval van menschenroof uit Holland door Duitsche be ambten heeft plaats gevonden en dat de Nederlandsche regeering er met klem op aandringt, dat de gebroeders Holland met bekwamen spoed ongedeerd over de Neder landsche grens bij Wellerlooi zullen worden teruggebracht? DE VERHOOGDE BENZINEPRIJS. Verkeersbonden herinneren de Regeering aan de toezegging van 1931, het tarief der heffingen te zullen herzien. De prijsverhooging der benzine van eind Maart was voor de Verkeersbonden, t.w. de B.B.N., de K.N.A.C., de K.N.M.V. en de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., aanleiding, zich telegrafisch tot den Raad van Ministers te wenden met het verzoek, verlaging van het bijzonder invoerrecht op benzine te wil len bevorderen. In aansluiting daarop heb ben genoemde bonden tot den Minister van Financiën een uitvoerig schriftelijk vertoog gericht, w aarin zij er vooral den naduk op leggen, dat naast de heffing op benzine nog verschillende andere belastingen op het mo- torwegverkeer drukken, welke tezamen, naar de overtuiging van de besturen der bonden, niet alleen van de draagkracht van genoemd verkeer het uiterste vergen, doch bovendien verre uitgaan boven hetgeen billijkerwijze van dit verkeer mag worden gevraagd. In dat verband wordt er op gewe zen, dat de achtereenvolgende prijs- verhoogingen tezamen van het mo- torwegverkeer een meerdere uitgaaf vorderen van niet minder dan 12% millioen gulden. De bonden meenen niet te mogen nalaten, de aandacht te vestigen op de in 1931 dooi de Regeering gedane toezegging in de me mories van antwoord op de voorloopige ver slagen der Tweede en Eerste Kamer betref fende het wetsontwerp, strekkende tot een tijdelijke heffing van 'n bijzonder invoerrecht op benzine, waarbij in uitzicht Werd gesteld dat bij noemenswaardige verhooging van den prijs der benzine, welke toen 5 a 6 cent per liter bedroeg, het tarief der heffing zou wor den herzien. Nu deze prijs met niet minder dan 2% cent per liter is gestegen, welk be drag zelfs op een verkoopsprijs van gemid deld 12 cent per liter toch zeker noemens waardig kan worden genoemd, meenen adressanten op de destijds gedane toezeg ging een beroep te mogen doen. Sigarettenpapier gesmokkeld Dader te Rotterdam aangehouden. In een garage in het Oostelijk stadsdeel van Rotterdam heeft de politie 14 pakken in beslag genomen, welke in totaal 25.000 hoekjes gesmokkeld sigarettenpapier be vatten. In verhand hiermede is aangehou den de 27-jarige- vrachtrijder W. G. B. De vrachtauto waarmede de man een en ander vervoerd had, is in beslag genomen. Deze auto was speciaal voor het smokkelen in gericht en had daartoe een dubbele bodem De aanval op s.s. „Fauna" Het blijkt dat het schip nauwe lijks ontkomen is. H.M. Java deed weer goed werk. Aangaande den bomaanval, die Donder dag op het s.s. Fauna van de K.N.S.M. plaats vond, kan nader worden medegedeeld dat de aanvaller een zwart gestreept, grijs watervliegtuig was, dat uit noordelijke rich ting naderde. Na een bom geworpen te heb ben, die op omstreeks 20 meter van het achterschip in het water terechtkwam, cir kelde het vliegtuig nog even boven het schip en verdween toen in oostelijke richting Gisteren werd van den commandant van H.M. „Java" bericht ontvangen, dat hij de „Fauna" veilig door de Straat van Gibraltar heeft geconvoyeerd. Auto-barricade Waardoor tramverkeer in de hoofdstad werd gestagneerd Gisterenavond ruim acht uur zijn te Am sterdam een personenauto en een vracht auto met elkaar in botsing gekomen op de Schippersgracht bij de Scharrebiersluis. Bei de auto's werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de botsing was het tramverkeer eeni- gen tijd gestagneerd. De beide beschadigde auto's zaten dusdanig in elkaar, dat zij niet onmiddellijk van de trambaan konden wor den verwijderd. De brandweer, die ter as sistentie was geroepen, behoefde echter geen hulp te verleenen, daar het tramperso neel de baan intusschen reeds had vrijge maakt. Schilder valt van 18 meter hoogte neer Ernstig ongeluk op het Centraal Station te Amsterdam. Vannacht omstreeks half een is een 32- jarige schilder, die in den kap van het Cen traal Station boven het eerste perron Oost zijde werkzaamheden verrichtte, op een plank uitgegleden en van een hoogte van achtten meter omlaag gestort. De ongelukkige kwam op de rails terecht en bleef er met zware inwendige kneuzingen een bovenarmfractuur en diverse verwon dingen liggen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het Binnen-gasthuis, waar hij werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zorgwekkend. Varkenshandel wordt vernietigd Door het afzet-monopolie der Vee houderij-Centrale. De algemeene vergadering der Zuidèlijke afdeeling van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren te Roermond heeft een telegram gezonden aan den minister van Landbouw en Visscherij en aan den voorzitter van den Raad der ministers, waarin o.m. gezegd wordt, dat de onnoo- dige belemmerende bepalingen het normale handelsbedrijf verstoren en het zaken doen der varkenshandelaren vernietigen. Er begint zich een ernstige ontevreden heid en ^cst van verzet in de kringen der varkenshandelaren te ontwikkelen, omdat de uitschakeling bij den export en den bin- nenlandschen afzet in levende varkens, waarvan de Veehouderij-Centrale zich het monopolie toeeigent hen zeer ernstig gebukt doen "aan onder de ontwrichtende facto ren. De eenzijdige uitvoering der crisismaat regelen voor de varkenshouderij hebben hen in een onrechte positie gebracht met het gevolg dat zij zoo niet verder kunnen gaan. Derhalve verzoeken zij den minister zeer beleefd doch niettemin met klemmenden aandrang voor hen betere bestaansvoor waarden te scheppen op den grondslag van gelijke burgerrechten en sociale rechtvaar digheid. Zijn reis zal geen bijzondere verrassingen brengen. In welingelichte kringen wordt verklaard dat men van het semi-officieele tegenbezoek van minister von Neurath aan Italië natuur lijk geen bijzondere verrassingen moet ver wachten. De reis geschiedt aldus zegt men in het kader van de zeer vriend schappelijke Duitsch-Italiaansche betrekkin gen, die al lang volledige opheldering der vraagstukken, welke beide landen betref fen, hebben geleid. Von Neurath gaat dus niet meer naar Rome om met verrassende resultaten terug te keeren. De besprekin gen, die hij met de Italiaansche staatslieden zal hebben en die betrekking zullen hebben op alle politieke vraagstukken van den dag, zullen slechts het bestaan en de handha ving van de as Herlijn-Rome bevestigen. Het ontwerp voor de Iersche grondwet De Koning van Groot-Brittan- nië wordt niet genoemd. Volgens de ontwerp-grondwet zal het parlement bestaan uit Dail en Senaat. Deze laatste zal worden samengesteld op den grondslag van vertegenwoordigers der be roepen. De president zal volgens het ont werp in de bevoegdheden van den Gouver neur-Generaal treden en onder meer zijn veto over wetsontwerpen kunnen uitspre ken. De Iersche Vrijstaat zal dan „Eire" heeten. Over den koning van Groot-Brit- tannië wordt niet gesproken. Italiaansche ploeg neemt offi cieel deel. Groote vreugde in Fransche sportkringen. Het bestuur van den Italiaan- schen Wieier Bond heeft in zijn bij eenkomst van Donderdagavond be sloten, dat een officiëele Italiaan sche ploeg zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk van dit jaar. Dit besluit komt wel onverwacht eeni- gen tijd geleden besloot de directeur van „1'Auto", het organiseerend blad, de heer Henri Desgrange, dat, nu Italië evenals het vorig jaar niet deelnam, Frankrijk, Duitsch- land, en België ieder met 11 renners zou den kunnen deelnemen, terwijl Nederland, Zwitserland, Spanje, Luxemburg, en Oosten rijk met zes renners zouden kunnen in schrijven. Daarnaast bleef de categorie der individueelen (30 in aantal bestaan. Deze formule wordt nu gewijzigd, ondanks het eit; dat Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg al zeer ver gevorderde maatregelen hadden genomen, o.a. door het aanwijzen van verschillende renners. De heer Desgrange heeft de puzzle opge lost door te bepalen, dat Frankrijk, Italië, België en Duitschland ieder met 10 ren ners kunnen deelnemen. Maar tevens staat vast dat Nederland, Luxemburg, Zwitserland en Spanje ieder met 6 renners zullen kunnen deelnemen, m.a.w. in totaal zullen 64 „Azen" starten. Bij de individueelen starten 4 Belgen, 4 Italianen, 2 Engelschen, en 20 Franschen. Ziedaar de definitieve samenstelling van de Ronde van Frankrijk. Vanzelfsprekend heeft het bericht, dat Italië met een officieele ploeg aan de ronde van Frankrijk zal deelnemen, groote vreug de in Fransche sportkringen gewekt. Nauwelijks is men bekomen van het ver rassende nieuws dat de voetbalwedstrijd Frankrijk—Italië alsnog zou worden ge speeld of thans komt een niet minder sen sationele gebeurtenis achteraan. Dc Grieken gaan thee planten De moeilijkheid is, zaden te ver krijgen. Het ministerie van landbouw te Athene onderzoekt de mogelijkheid, in Griekenland thee te kweeken. Er zijn in verband hier mede reeds proeven genomen, doch dc voornaamste moeilijkheid is. zaden te ver krijgen, daar alle thee-produceerende lan den den uitvoer van theeplanten en zaden aan strenge bepalingen hebben onder worpen. Het ministerie heeft de hand we ten te leggen op zaden van aromatische thee uit den Soedan. Deze theesoort wordt ook in Turkije met succes gekweekt en zij is van belang vanwege haar medicinale eigenschappen. Er zullen nieuwe proeven op het gebied der theecultuur worden ge nomen. en naar men zegt zijn de vooruit zichten, dat deze succes zullen hebben, gun stig. DREIGENDE MIJNWERKERSSTAKING IN NOORWEGEN. De Noorsche mijnwerkers hebben den ter mijn voor de aanvaarding van een nieuw loonvoorstel, die gisteren afliep, laten ver strijken zonder op het voorstel der werk gevers in te gaan. In verband hiermede is te verwachten, dat Maandag ongeveer 3.000 mijnwerkers in staking zullen gaan. Door de staking zullen de meeste Noorsche mij nen worden getroffen. DE „CORDOVA" TE KETCHIKAN BINNENGELOOPEN. Het Amerilcaansche schip „Cordova", aan boord waarvan brand was uitgebroken, is op eigen kracht de haven van Ketchikan binnengeloopen. De bemanning had den brand in het ruim met stoom gebluscht. - Italië wint den landenwedstrijd. Nederland opgegeven. Het Internationaal concours te Rome vond gistermiddag zijn hoogtepunt in den landen wedstrijd om den gouden Mussolinibeker. Niet minder dan 15000 toeschouwers, w.o. Mussolini en tal van hoogwaardigheidsbe kleeders, woonden den wedstrijd bij. Zeven landen-equipes dongen naar den uitgeloof den prijs n.1. Oostenrijk, Frankrijk, Duitsch land, Nederland, Italië, Turkije en Zwitser land. Op het 800 meter lange parcours waren twaalf hindernissen opgesteld, waarvan een breede sloot en een drievoudige sprong de meeste moeilijkheden bleken op te leveren. Het parcours moest tweemaal worden afge legd. Na de eerste ronde reeds had Italië de leiding met 8 fouten, terwijl Duitschland met 12 fouten op de tweede plaats lag. De Nederlandsche equipe bezette toen de zesde plaats met 40% fout achter Zwitserland m. 28%, Oostenrijk met 31 en Frankrijk met 32 fouten. Turkije kwam op de laatste plaats met 46% fout. Toen mep voor de tweede maal over het parcours ging, bleek het al spoedig, dat de strijd om de eerste plaats tusschen Italië en Duitschland zou gaan. De Nederland sche equipe gaf. evenals die van Oosten rijk, tijdens den tweeden rit. Na een spannenden en schitterenden strijd wist dc Italiaansche equipe tenslotte de eerste plaats te bezetten. En onder enorme geest drift reikte Mussolini persoonlijk den door hem beschikbaar gestelden beker uit. Dit is sedert 1930 voor de eerste maal, dat Italië den beker in eigen land wist te houden. De uitslag luidde: 1. Italië (luit. Frasetto op Torno, kap. Conforti op Saba, majoor Bettoni op Judex 11 en luit. Di Campello op Ronco) 12 fouten. 2. Duitschland (luit. Bringkman op Al chimist. luit. von Barneknw op Olof, rit meester K. Hasse op Ta ra en ritmeester Momm op Landrat), 16% fout. 3. Zwitserland 53% fout; 4. Frankrijk 56 fouten; 5. Turkije 74 fouten; Nederland en Oostenrijk opgegeven. HET HOTELBEDRIJF IN FRANKRIJK EN DE VEERTIGURIGE WERKWEEK. De bond van hotel- en restauranteigenaars in het departement Seine et Oise heeft in een te Versailles gehouden vergadering be sloten, de bedrijven te sluiten, indien de veertigurige werkweek op het hotelbedrijf van toepassing wordt gebracht. Protest tegen bombardement van Spaansche steden. Pierre Cot, de Fransche minister van luchtvaart en president van het wereld front voor den vrede, heeft gisterenavond een in Albert Hall gehouden belangrijke vredeshetooging bijgewoond, welke was be legd door de Volkenbondsvereeniging cn het wereld front voor den vrede. Lord Cecil Hambro, de president van het Noorsche parlement, de Belgische volkenbondsgedele geerde Henri Rollin, en dr. Alice Masarijk, de dochter van den oud president Masarijk waren eveneens aanwezig. Ierre Cot beeft in zijn redevoering ver klaard, dat bij niet als Fransch minister van luchtvaart sprak, maar uit naam van millioencn aanhangers van het wereldfront voor den vrede, dat personen van alle le vensopvattingen bevatte. Pierre Cot zeide met name. dat het wc- reldfront aan een behoefte voldoet, n.1. alle over de wereld verspreide bewegingen, welke zekere principes aanvaarden als ba sis van bun actie te groepeeren. Laten wij bodenkon, dat slechts do orga nisatie van de collectieve veiligheid door het wpgnemen van de vrees bij vredelieven de volken en het bewijs van hen, die van veroveringen droomen, dat hun pogingen vergecfsch zijn, ons in staat zal stellen een einde te maken aan de bewapeningswedloop Wij hebben een methode voor vrede, een Derde blad Moforwedstrijden te Keulen Zwaar gewonde bij training. Gisteren is te Keulen de laatste training gehouden voor de motorwedstrijden, welke Zondag a.s. zullen worden verreden. Er deed zich bij deze training een ernstig on geval voor. De Norton-rijder Port uit Saar- brueckcn, die op een 350 cc. machine reed, kwam in een bocht zoodanig te vallen, dat hij met een schedelbasisfractuur moest wor den opgenomen. De snelste tijden maakte de N.S.U. rijder Fleischmann. In de halve-liter-klasse reed hij met een gemiddelde snelheid van 125.6 k.m. per uur, terwijl hij in de 350 cc. klas se een gemiddelde van 114.6 k.m. per uur maakte. Communistisch complot in Korea Het verbod tot publicatie van berichten over een nieuw geval van communistische samenzwering, waarbij ruim 100 Koreanen, arbeiders en studenten, betrokken waren, is thans opgeheven. De betrokkenen zijn ge arresteerd. Zij worden er van beschuldigd plannen te hebben gemaakt, voor het orga- niseeren van een communistische partij op 25 December van het vorige jaar. Van de honderd gearresteerden zuilen 21 zich te verantwoorden hebben wegens overtreding van de wet op de handhaving van den vre de. Ruim dertig arrestanten zijn weer op vrije voeten gesteld. Op 6 Mei zal de open bare behandeling van deze zaak aanvan gen. VEILING VAN OUDE NEDERLANDSCHE MEESTERS IN LONDEN. Op de veiling van oude Nederlandsche meesters bij Christie is een doek van Hob- bema, de visschers, verkocht voor 7.000 pond sterling. Een boschachtig landschap met een hengelaar van denzelfden meester haalde 5.000 pond sterling. In totaal bracht de vei« ling een bedrag van 53.487 pond sterling op* BANKROOF IN DUITSCHLAND. Drie bandieten hebben te Hamm, (West- phalen) twee bankloopers van de Deutsche Bank aangevallen en onder bedreiging met hun revolvers gedwongen 8000 M. af te staan De bandieten ontkwamen per auto. Verwachting: zwakke tot matige wind uit N. richtingen, nevelig tot zw. bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 778. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan technisch en vrede en wij doen een beroep op allen, die deze techniek en deze methode bepleiten. De vrede moet een collectief werk zijn. Hoe zouden wij, millioenen en millioenen menschen, die evenals wij den vrede hegee ren en evenals wij behoefte hebben aan vrede, kunnen uitsluiten onder het voor wendsel. dat zij andere opvattingen heb ben over het maatschappelijke leven? Slechts de toekomst zal uitmaken of zij of wij gelijk hebben. Maar in ieder geval heeft de wereld be- hoefte aan vrede. Deze denkbeelden beheerschen het we reldfront voor den vrede. En hun wensch is niet zelfzuchtig. Wij willen den vrede, niet alleen voor onze landgenooten, niet alleen omdat wij weten, wat Engeland en Frankrijk hebben bijgedragen en nog zul len kunnen biidragen aan den vooruitgang van de menschheid. Wij willen vrede voor alle menschen en voor alle volken, omdat allen dezelfde essentieele rechten hebben. Protest tegen bombardementen, in het Baskenland. Tijdens de bctooging welke werd bijgewoond door 7000 menschen, werd een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombardement van Spaansche steden en de slachting van vluchtelingen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9