Prinses en Prins als Aan den vooravond der Britsche Kroningsfeesten in Londen Italiaansche journalisten uit Engeland teruggeroepen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Enorme drukte Slechts voetje voor voetje kwam de menigte vooruit MAANDAG 10 MEI 1937. 80e Jaargang. No. 10258. Uitgave der N.V. v.h, Tropmon Co. Schogen. Hoe zal dat Woensdag worden? Ver keersprobleem en busstaking Generale repetitie in een druilregen. Deze Zaterdag en Zondag vormden het laatste week end voor de groote kroningsplechtigheid, waarvan op het oogenblik geheel Londen vervuld is, en wie gisteren en Za terdag het verkeer en de menigte in de Londensche stra ten heeft gadegeslagen, vraagt zich met verbazing af, wat er zal gebeuren als de drukte en de belangstelling Woensdag a.s. een climax bereiken, wat ongetwijfeld het geval zal zijn. Alle bezoekers, die van veraf komen, hebben gezorgd, vóór dit „coronation-weekend" in Londen te zijn gearri veerd en ook de halve provincie schijnt naar Londen te zijn gestroomd- Het waren Zaterdag en Zondag dan ook vooral de provincialen, die het overgrootste deel vormden van de menigte, die zich op de spitsuren vooral langs som mige straten in het Westend voetje voor voetje voortbe woog, elke eet- en drinkgelegenheid vullend tot de laatste plaats en schuifelend langs de meer of minder geslaagde versieringen van openbare en particuliere gebouwen. De belangstelling concentreerde zich voor namelijk in de omgeving van Buckingham Palacc, Westminster, Hydepark en Marble en in de avonduren in het bijzonder rondom Oxford Street en Piccadilly. Óndanks de uit muntende verkeersregeling, die de Londen sche politie ook in deze buitengewoon moei lijke dagen weel te handhaven, kon niet voorkomen worden, dat in de buurt van ge noemde punten ikh lange' rijen van auto's vormden, die slechts langzaam vooruitkro pen, zoodat men eigenlijk beter kon loopen. Het aantal voetgangers zou trouwens, .ook zonder de vele bezoekers van buiten, tenge volge van de busstaking, toch al abnormaal groot zijn geweest, want al maken velen, die anders de bus nemen, thans van tram en onderground gebruik, talloozen, die juist voor de kortere trajecten gewoonlijk de bus gebruiken, gaan nu loopen. Men vraagt zich trouwens af, hoe de politie kans zal zien, de reusach tige stroom van voertuigen nog in goede banen te leiden, als de groote, roode bussen hun plaats in het ver keer weer gaan innemen. Sommige verdenken de hoogste politic-autori teiten er van, dat. zij er niet om treu ren, dat de conferentie, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 1 uur heeft geduurd, zonder resultaat is gebleven en dat een beslissing over opheffing van de staking in geen ge val voor Maandagavond a.s. ver wacht kan worden. Ook het publiek schijnt het nogal kalm op te nemen en past zich zoo goed mogelijk aan. Men kan zich nauwelijks een andere stad ter wereld voorstellen, waar het publiek zoo rustig zou reageeren op het uitvallen van ongetwijfeld een der belangrijkste open bare middelen van vervoer, waarover men beschikt. Politieversterking uit de provincie. De London Metropolitan Police heeft in middels versterking gekregen van politie- manschappen uit verschillende andere groo te steden, die in deze week-end-drukte hun eerste Londensche training hebben gehad. Het gevolg was, dat tal van bezoekers uit de provincie, die meenden bij een politieman in lichtingen te kunnen vragen omtrent beziens waardigheden en hoe daar te komen, teleur gesteld werden omdat de agenten zelf nog niet op de hoogte war,en maar overal, waar dat noodig was, waren de Londensche bob- bies ter plaatse om bij te springen. De beste versieringen vindt men in de buurt van Westminster, en vooral Whitehall ziet er goed uit, met de vele met zorg ver sierde regeeringsgebouwen, die zijn voorzien van roode, goud-omzoomde draperieën en waaraan op gelukkige wijze bloemversie- ringen, voor een groot deel bestaande uit primula en hortensia, zijn aangebracht. Rondom de Westminster Abbey zijn op alle beschikbare plaatsen tribunes gebouwd. Leege koets in grauwe regen. Zal de publieke belangstelling Woensdag a.s. zoo groot worden als sommigen ver wachten, die spreken van drie millioen be zoekers van buiten Londen op dien dag? Zondagochtend vroeg heeft men op deze vraag een antwoord gekregen, waaruit men slechts een bevestigende conclusie kan trek ken. Te zes uur in den morgen is n.1. de laatste generale repetitie gehouden van den stoet, die van Buckingham Palacc naar Westminster Abbey zal trekken. Omdat de ervaring bij deze repetities geleerd had, dat Laatste portret van Koning George VI en zijn gemalin. het publiek ook daarvoor groote belangstel ling had, besloot men, de tribunes langs de te volgen route toegankelijk te stellen te gen den civielen prijs van threepence per plaats. Het gevolg was verbazingwekkend. Za terdagavond voor twaalf uur had men reeds meer «dan 10.000 plaatsen verkocht en begon het publick zich te installceren op de tribunes rondom Parliament Square, la ter vooral ook langs de Mali. Duizenden hebben den nacht op de tribunes doorge bracht, vaak met slapende kleine kinderen bij zich, en tegen vier uur trokken dui zenden te voet uit alle deelen van Londen naar Westminster, ondanks den druilregen, die vroeg in den nacht begon en in de vroege ochtenduren in een eindeloos neerstroomendc plasregen overging. Lang voor half zes was geen tribuneplaats meer onbezet en acht rijen dik aan weerskanten van de Mali, op Trafalgar Square, langs Whitehall en voor Westminster. Wat men te zien kreeg. En wat hebben deze duizenden gezien? Een zeer sober schouwspel, dat zeker niet de moeite van een nachtwake in de open lucht loonde en dat door het grauwe re genweer de weinige glans, die het had kunnen hebben, verloor. Precies op den vastgestelden tijd, tc half zeven, vertrok het politie-escadron, dat den stoet opende, van voor Buckingham Palacc. gevolgd door eenige bereden muziekcorpsen van verschil lende regimenten en door detachementen van verschillende wapens, die het contin gent voorstelden, dat van deze troepen in den werkelijken stoet zal meeloopen. Dan volgden de rijtuigen, waarin de eer ste ministers van de verschillende deelen van het Britsche Rijk in den stoet zullen meerijden, elk gevolgd door vier man van de desbetreffende voor de kroning naar En geland overgekomen detachementen, welke vier man bij deze generale repetitie het ge- heele detachement moeten voorstellen. De vertegenwoordigers van de koloniale troe pen werden door het. publiek luide toege juicht. Vooral dc Indiërs met hun fraai ge wonden tulband schijnen zïcli in een groote populariteit te mogen verheugen. Een aan-, tal hooge officieren te paard stelden de ver schillende hooge dignitarissen voor, die in den stoet zullen meerijden, en tenslotte volgde, onder gejuich van het publiek, ge trokken door acht door palfreniers aan den teugel geleide schimmels, de leege gouden koets, waarin het koninklijk echtpaar zal plaats nemen. Voor het publiek moge liet geboden schouwspel eeningszins teleurstellend zijn geweest, voor de organisatoren en in het bijzonder voor den voor alles verantwoor delijken lord Chamberlain. den hertog van Norfolk, was 't verloop der repetitie uiterst bevredigend en men vraagt zich slechts af, hoe groot de publieke belangstelling Woens dag wel zal zijn, als de werkelijke kronings stoet in al zijn schitterende pracht en praal door de Londensche straten zal trekken. „Mein Kampf" op den index 1 Het katholieke orgaan der Duitsche- min derheid in Polen „der Deutsche in Polen", dat over het algemeen goed geïnformeerd is ten aanzien van de betrekkingen tus- schen het Vaticaan en het Duitsche Rijk, meldt dat binnenkort de eisch zou worden gesteld tot op den indexplaatsen van Hit- Iers boek „Mein Kampf" De eisch zou inge diend worden bij dezelfde instantie, die in 1934 het op den indexplnntsen tot stand bracht van het boek van Rosenbcrg „De mythe van de twintigste eeuw". NOODWEER IN HONGARIJE. Het Hongaarsche gebied ten Oosten van de Donau is door een zeer hevig noodweer geteisterd. Binnen 'n uur is zooveel regen vallen als gewoonlijk in twee maanden. Drie kwartier lang vielen hagelsteenen als walnoten neer, zoodat de grond met een ijs- laa~ van een kwart meter bedekt was. De telegraafverbindingen met de getroffen gebieden zijn verbroken. Engelsche bladen in Italië verboden VANWEGE DE HOUDING TEGEN OVER ITALIË EN HET ITALIAAN SCHE LEGER. ENGELSCHE RE PRESAILLEMAATREGELEN? ECHO IN DUITSCHLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansche journalisten uit Enge land zijn teruggeroepen. Het agentschap Stefani deelt ver der mede, dat in verband met de hou ding, welke bijna de geheele Brit sche pers heeft aangenomen ten aan zien van Italië en het Italiaansche leger, alle Engelsche bladen in Italië zijn verboden, behalve de Daily Mail, de Evening News en de Ob- server. DE ITALIANEN ZIJN METEEN VERTROKKEN. Op twee na hebben alle Italiaan sche journalisten, die in Londen ge vestigd waren, de stad verlaten. Al leen de correspondenten van de Gi- ornalc dTtalia" en van den „Popoio dTtalla" zijn nog gebleven. Waar schijnlijk zullen ook zij binnen 24 uur vertrekken. Geen uitzetting van Engelsche journalisten uit Italië. Zaterdagavond werden in Rome geruchten verspreid, dat het tegen de Britsche pers ge richte besluit gevolgd zal worden door de uit zetting der correspondenten %an Engelsche bladen in Italië, maar in gezaghebbende kringen acht men deze mogelijkheid voors hands uitgesloten. De Italiaansche avond bladen publiceeren het besluit der terugroe ping van de Italiaansche journalisten uit Engeland gonder veel ophef. Men wacht in Italië thans af, of dc Britsche regeering wel licht tegenmaatregelen zal nemen. Naar Reuter verder uit Londen meldt, heb ben officieele Britsche kringen geen konnis- geving gekregen van het besluit tot terug trekking der Italiaansche dagbladcorrespon denten. Derhalve ziet men in deze kringen af van eenig commentaar. Nader commentaar. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft: De z.g.n. democratische pers had onder an dere minderwaardige onjuistheden bekend gemaakt, dat Italiaansche vrijwilligers bij Bermeo teruggeslagen waren en in zee wa ren gedreven door visschersvrouwen. Volgens onweerlegbare documcntaties en internatio nale getuigenissen zijn de feiten als volgt: 1. Bermeo is veroverd door vrijwilligers in hoofdzaak Italianen en is nooit door rooden heroverd. 2. Behalve Bermeo hebben Italiaansche vrijwilligers ook het bergmas- sief Solluve in de richting Bibao veroverd. 3. De buitenlandsche journalisten, met inbe grip van de Engelsche, hebben te Bermeo de overwinning der Italiaansche vrijwilli gers kunnen constatecren. .4. Dezelfde jour nalisten, met inbegrip van de Engelsche, zijn getuige geweest van de dankbaarheid, a De „Gelderland" ankert met zijn kostbaren last op de reede van Harwich. Alle hens aan dek! Prinses en Prins door de Londe- naars een hartelijk welkom be reid. Na een voorspoedige reis met Hr. Als. „Gelderland", waarmede H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard gisterochtend onder groote belangstelling van Hoek van Hol land naar Londen vertrokken zijn, ter bijwoning van de Engelsche Kro ningsfeesten, zijn H.K.H. gisteravond om 7.15 uur te Harwich gearriveerd. De Nederlandsche kruiser in zicht. Het geldt hier het eerste officieele bezoek van de Prinses na haar huwelijk aan Enge land, waar het Prinselijk paar gedurende de kroningsfeesten als gasten van dc Brit sche Koninklijke familie op Buckingham Palace te Londen zal verblijven. Precies op den vastgestelden tijd nader de de „Gelderland" dc reede van Harwich. Een grauwe nevel hing over de rivier, waar uit de „Gelderland" opdoemde, eenige hon derden meter achter de „Oranje Nassau", van de maatschappij Zeeland, die nauwe lijks gemeerd was om den stroom van rei zigers uit Vlissingen te doen deb^rkeeren. toen de „Gelderland" zwaaide, om achter de mailboot aan de kade vast. te maken. In top voerde dc kruiser den standaard van de Prinses, terwijl bij liet naderen van den wal met de vlag in de achtermast liet saluut werd gebracht en de geus aan de voorpiek werd geheschen. Het publiek aan den wal ont dekt de Prinses. Aan den wal heeft men op de brug Prinses Juliana ontdekt, die gekleed is in een lichte bonten mantel, ter wijl zich naast haar Prins Bernhard bevindt. Een gejuich klinkt op, als men het Prinselijk Paar ziet, dat zich naar voren begeeft om via het sloependek naar beneden te gaan. Te kwart over zeven is de kruiser ge meerd. Ondanks het slechte weer is een zeer groot aantal bewoners van Harwich en om geving naar hier gekomen om de aankomst van het Prinselijk Paar te zien. De roffels klinken. Dc wacht komt in het geweer en als Jhr. de Marees van Swinderen, den Nederland- schen gezant te Londen, gevolgd door den marineattaché de Boov, zich aan boord be geeft, wordt hij gesalueerd met drie stootcn op de fluit en een drievoudige roffclsaluut. Eenzelfde eerbewijs valt ook den marine- commandant van Harwich, kap. ter zee Alexander ten deel. Zij begeven zich naar de salon, waar zij de Prinses en den Prins begroeten en zich geruimen tijd met hen onderhouden. In snel tempo brengen kwieke matrozen een groot aantal koffers aan land. Dan weerklinkt het trompetsignaal „alle hens aan dek". De jongens spoeden zich naar hun vaste posten, vormen een front langs het dek, liet sloependek en dc bak en klauteren in het want en in het kraaien nest. „Geeft acht!" Hel is inmiddels ruim half acht geworden. Een der officieren inspecteert de manschap pen. Dan klinkt het trompetsignaal: „Geeft acht". Terwijl de trommels wederom ge roerd worden, verschijnen de Prinses en de Prins aan dek. De pijpers zeden het „Wil helmus*' in, de Prinses neemt afscheid van den commandant, overste P. B. M. van Straelen en de overige officieren en terwijl DE BILT SEINT* Verwachting: zwakke veranderl. wind, later uit westel. richtin gen, zwaar bewolkt tot betr. Aanv. met kans op regen, wei nig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. Barometerstand hedenmorgen 8 uur76.7 die betoond is door de bevolking van mannen en vrouwen, te Bermeo jegens de Italiaan sche vrijwilligers, die haar hebben bevrijd van dc roode terreur. Wij gelooven, aldus besluit de diploma tieke redacteur van het agentschap Stefani, dat de laagheden van de democratische pers langen tijd niet vergeten zullen wor den in Italië. Aanvallen op Engeland in de Duit sche pers. De terugroeping der Italiaansche journa listen uit Engeland is voor dp Duitsche pers aanleiding geworden haar aanvallen op En geland te hervatten. Dc bladen verklaren, dat het besluit van Italië in Duitschland warm begroet zal worden. De „Voelkischer Beobachter" noemt de houding van de En gelsche pers onwaardig en schrijft, dat zich in sommige landen onder den dekmantel van de persvrijheid een internationaal lcu- genstelsel heeft gevormd, dat een bedrei ging bctcekent voor de vreedzame samen werking der volkeren. De geheele Duitsche pers keurt de beslissing der Italiaansche regeering goed, waarbij de dagbladcorrespon denten te Londen worden terugge roepen. Berliner Zeitung meldt, dat Duitschland, dat zich in een gelijke positie bevindt als Italië, er toe ge bracht zou kunnen worden een over eenkomstige beslissing te nemen, Berliner Zeitung schrijft: Den vreemde lingen, die zich over den loop der gebeurte nissen zouden verwonderen, zullen wij zeg gen, dat de Italianen het bewijs hebben ge leverd van een wonderlijk geduld! Wij Duit- schers, die tegenover een volkomen gelijke situatie geplaatst zijn, hebben veel geduld gehad. Dit geduld is ten einde. Wij kunnen even min toeschouwers blijven van de verstoring van den vrede door de Engelsche pers, met uitzondering van enkele bladen zonder de noodzakelijke verdedigingsmaatregelen te nemen. Geen overeenkomstige beslissing van Dr. Goebbels. In antwoord op een hem Zaterdagavond gestelde desbetreffende vraag heeft de mi nister voor pers en propaganda ontkend, dat te Berlijn een analoge maatregel zou worden overwogen. zij, gevolgd door Prins Bernhard, de loop plank afdaalt, wordt langzaam de prinse lijke standaard van de achtermast gestre ken. Nauwelijks staat de Prinses op de kade, of de commandant, die boven op de statietrap is! teruggetreden, roept luid: „Leve de Koningin", een kreet, die door de matrozen en door de Hollanders onder het wachtende publiek luide wordt her haald. De „Gelderland" neemt afscheid. En als deze kreet is verklonken, dreunt over het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, waarmee de „Gelder land" afscheid neemt van zijn hooge passa giers. Zwaar rollen de schoten over de reede. Onbeweeglijk staat de Prinses; het gezicht heeft zij naar den kruiser gewend. Aan haar zijde Prins Bernhard, bloots hoofds. De aankomst te Londen. Op den normalen tijd, om vijf minuten voor acht, vertrok de boottrein uit Ilarwich Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salonrijtuig den maaltijd en precies te half tien stoomde de trein Liverpool- street Station binnen, waar een groote me nigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche Kroon prinses en haar Gemaal. „Hurrah for princess Juliana!" Ter verwelkoming van de Prinses waren namens de Britsche Koninklijke familie op het perron aanwezig lady Catherine Scy- mour, sir Harrv Vemey en generaal Pavn- ter. Tevens was Prins Art'hur van Con- riaught Ier begroeting gekomen. Reeds bij het binnenrijden van den trein, toen de wachtenden Prinses Juliana voor een der ramen zagen verschijnen weerklonk luid gejuich, dat nog toenam, toen de prin ses. gevolgd door Prins Bernhard. het per ron betrad. In het Nederlandsch klinkt de kreet: „Leve de Prinses, leve Prins Bern hard". doch ook liet Engelsche publiek laat zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoort uien: „Hurrah for princess Juliana".

Schager Courant | 1937 | | pagina 1