iik Nieuws. De jaarlijksche gymnastiekfeesten KIJKENXOOPEN tj CLOECK Tusken mal en vroed OMGEVINGNIEUWS Landdag R.K. Staatspartij Maandag 10 Mei 1937 Tweede blad TURNKRNG HOLLANDS NOOR- DERKWARTIER- Een record aantal deelnemers WISSELBEKER $N MEDAILLE BESCHIKBAAR GESTELD. De turnkring Hollands Noorder kwartier hield gister zijn groote gymnastiekwedstrijden in Theater Royal te Scha gen. Reeds vroeg bracht dat weer een gezellige drukte in onze gemeene; per fiets, autobus of trein kwamen de turners(sters) en dra was het voor een dergelijken wedstrijd zoo uitermate geschikte gebouw gevuld met jonge en ook oudere turnsters en turners. Om 9 uur begonnen de wedstrijden voor de adspirant-jongens en -meisjes, die in 2 afdeclingen, 1ste en 2e graad hun kunnen demonstreerden in vrije oefeningen, 'brug en paard. Over *t algemeen waren de pres taties weer goed te noemen; de oefenstof was niet gemakkelijk. Na een korte onderbreking, voor de jury vergadering, volgden daarna de wedstrijden voor heeren, 2e en 3e graad, in vrije oefe ningen, ringen, rek, brug en paard en met veel belangstelling werden hun oefeningen gade geslagen. Des middags was de bëurt aan de dames, die van een 16-tal vereenigingen waren op gekomen en die kampten in vrije oefenin gen brug en paard. Ook de dames voer den met zeer veel ambitie hun oefeningen uit en met aandacht werden haar verrich tingen gevolgd. Het was reeds over vijven, toen de Se cretaris van H.N.K., de heer C. Bakker, het woord nam om den uitslag van de wedstrijden mede te deelen. Des morgens had de Voorzitter, de heer Mr. D. Bree- baart, gelegenheid gevonden om in het bij zonder welkom te heeten de nieuw toege treden vereenigingen van Texel en Scha- gerbrug. zijn teleurstelling erover uitende, dat eerstgen. vereen, niet aan den eere avond kon deelnemen, in verband met hun bootreis. De eere-avond. Des avonds had in het Noord-Hollandsch Koffiehuis een eere:avond plaats, waarop de super-klasse der dames- en heercnathleten haar krachten toonde. Zij gaven soms staaltjes van behendigheid, spierkracht en lenigheid te zien, die de zaal enthousiast deden applaudisseeren. De avond werd geopend door den kring voorzitter, mr. D. Brcebaart, burgemeester van Zijpe, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den cere- voorzitter, den heer Roggeveen. Spr. deelde mede, dat niet minder dan 540 mannelijke en vrouwelijke turners aan deze wedstrijden hadden meegedaan, zoodat dus van een recordprestatie gesproken mag worden. Het programma nam vervolgens een aan vang met een aantal lenigheidsoefeningen, door damesleden van „Pro Patria" uit Den Helder, die vlot en pittig werden uitgevoerd. Hetzelfde groepje bracht na de pauze nog een aantal rhythmische oefeningen voor het voetlicht. Het verdere gedeelte van den avond werd hoofdzakelijk gevuld met wed strijden. Niet alleen een aardige afwisseling, maar ook een prettige verrassing waren een paar dansen, voor de pauze, uitgevoerd door en kele dames van de vereeniging Lycurgus uit Schagen en na de pauze door een tweetal dames van de vereeniging Sparta uit Win kel. De danseressen hadden een ware ovatie van de zaal in ontvangst te nemen. Het programma werd voorts opgeluisterd door vrije oefeningen van een groep dames uit. Wieringen, oefeningen, die wat mank gingen aan ongelijkheid, maar niettemin succes oogstten. Een groep dames van Olym- pia uit Wieringerwaard besloot de uitvoe ring met de Bondsoefeningen 1937. De heer Breebaart deelde nog mede, dat door de fh. van Straten uit Hoorn een wis selbeker beschikbaar was gesteld, die op de eerstvolgende Kringvergadering uitgereikt zal worden aan de vereeniging, die de beste prestaties heeft, geleverd. Wanneer deze ver eeniging dan nog 4 achtereenvolgende koe ren wint, is dc beker haar eigendom. De heer Van Rijswijk, lid van hot Hoofd bestuur van het K.N.G.V. en tevens jurylid wekte in een toespraak de aanwezigen op om steeds achter het kringbestuur te staan. Na afloop verrichtte de heer Breebaart de prijsuitreiking. Door den heer Molenaar, lid der Technische leiding, was een medaille be schikbaar gesteld, die werd toegekend aan den beer K. Keetman van de vereen. Sparta uit Winkel. Volgde nog een geanimeerd bal, waarvan de muziek in goede handen was bij de „band van Stip." De uitslagen geven wij morgen. HUIS AFGEBRAND AAN DEN NES. Huis afgebrand aan den Nes. - Man, vrouw en drie kinderen gered. Zaterdag in den laten avond is het huisje aan den Nes, waar de fam. Berend Luiks woont, afgebrand. De kinderen lagen reeds lang te bed het was kwart over elven cn Luiks en zijn vrouw bevonden zich in de woonkamer, toen zij plotseling het geknetter van vlam men vernamen. Het bleek, dat de keuken in brand stond. Man en vrouw snelden naar de bedjes van hun drie kinderen, namen de kleinen op den arm en vluchtten het huis uit, waar zij moesten toezien, hoe de hecle woning in vlammen opging. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse, doch het yuur greep met zoo groote snelheid om zich heen, dat niets van de kleine woning behouden kon worden. Ongeveer anderhalf uur werkten de spuitgasten onvermoeid voort; toen was de brand gebluscht en thans is er van het vriendelijke huisje aan den Nes niets meer overgebleven dan vier zwart geblakerde muren, te midden waarvan de schoorsteen als een lange gele wijsvinger j de lucht insteekt. Het schijnt ons toe, dat er in dien wijsvinger nog een gevaarlijk leven zit cn het is raadzaam, zich niet-te dicht in de nabijheid van de kleine ruine te wa gen hij wankelt bedenkelijk. Hoe dc brand ontstaan is, wisten de bewo ners ons niet te verklaren, liet fornuis in de keuken brandde, wellicht dat een of an der voorwerp in de buurt van het fornuis is gaan schroeien en vlam heeft gevat. Het gezin van Luiks is liefderijk door één der buren opgenomen. TENNIS. Voor de competitie speelde onze tennis club gisteren tegen Koog Zaandijk en wist een 6—2 overwinning te behalen, wat na de zware nederlagen ook wel eens tijd werd De gedetailleerde uitslagen van dezen wedstrijd, die een vlot verloop had, luiden als volgt: Eerste Heeren Enkelspel. Mr. Dr. J. A. E. BuiskoolD. Aten 63; 5—7; 3—6; Tweede Heeren Enkelspel: Chr. NonnekesBus 75; 61; Eerste Enkelspel Dames: Mej. IgeszMevr. Bruinzeel 64; 63; Tweede Dames Enkelspel: Mej. C. BronderMevr. Duyvis 64; 62 Eerste Gemengd Dubbelspel: Mej. Igesz en Mr. Dr. J. A. E. Buiskool Mevr. Bruijnzeel en D. Aten 86; 62 Tweede Gemengd Dubbelspel: Mej. C. Bronder en Chr. NonnekesMevr. Duijvis en Bus 6—1; 60; Heeren Dubbelspel. Mr. Dr. J. A. E. Buiskool en Chr. Nonne kesD. Aten en Bus 57; 26. Dames Dubbelspel: Mej. B.Igesz en Mej. BoontjesMevr. Duijvis en Mevr. Bruijnzeel 6—2; 61. Eindstand SchagenKoog Zaandijk 62. LEVERING GEGUND Bij inschrijving is de levering van de leer middelen voor nuttige handwerken voor de Openbare School gegund aan de fa. Schmalz alhier. BILJARTEN. Gisteren speelden de biljartclubs „T.O-.P." te Schagen en „Kolhorn" te Kolhorn de Tweede ronde van hun Bekerwedstrijd. De eerste ronde werd 14 dagen geleden te Schagen gespeeld, en werd door T.O.P. ge wonnen met 628 tegen 589 punten. De nu te Kolhorn gespeelde tweede ronde verliep eveneens in het voordeel van T.O.P. zij won n.1. met 745 tegen 720 punten. De derde ronde wordt op nader te bepa len dag wederom te Schagen gehouden. Voor de katholieken uit de omgeving werd gisteren in den Muziektuin door de R.K. Staatspartij een landdag gehouden, waar als sprekers optraden; Mr. Dr. Beaufort uit Utrecht, lijstaanvoerder van R.K. Staatspar tij in de kieskringen Den Helder, Haarlem, Leiden en Dordrecht en den heer Jacq. Groen uit Zuidscharwoudc. Dc bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afdeeling Schagen der R.K. Staatspartij, den heer Settels, die, na de aanwezigen welkom te hebben gehecten, het woord gaf aan Mr. Dr. Beaufort. Deze sprak over staatkunde, sociaal-eco nomische cn geestelijke problemen van de zen tijd in verband met de a.s. verkiezingen. De R.K. Staatspartij, verklaarde spr., is vóór volksinvloed op het staatsbestuur cn tegen de dictatuur, omdat de democratie openbare behandeling en openbare controle van een openbare zaak waarborgt. De R.K. Staats partij blijft trouw aan den democratischen regccringsvorm omdat dan alleen het recht op vrijheid van geweten gewaarborgd is. Sprekende over den strijd op sociaal-eco nomisch gebied, zei Dr. Beaufort, dat som mige leden der regeering van oordeel zijn. dat dc conjunctuurverbetering niet pas is ingetreden na de monetaire maatregel van 26 September 1936. Spr. wilde hierover niet polemiseeren, maar bracht hulde aan Mr. Stcenberghe, die de devaluatie reeds veel eerder wilde doorvoeren en daaraan zijn ministerszetel geofferd heeft. Ten aanzien van de werkloosheid zeide spr. dat de nieuwe regeering dc taak zou hebben hiertegen meer te doen clan tot dus ver. Daartoe moet en zoowel het binnenland- sclie afzetgebied als de export vergroot wor den, hoewel men zich niet, gelijk Dr. Colijn dat doet, al te veel moet voorstellen van een hervatting van het internationale ruilverkeer. Dc crisismaatregelen vormen niet de or dening, zooals de katholieken zich die voor stellen, want die crisismaatregelen worden van bovenaf, door dc overheid, opgelegd cn de R.K. Staatspartij wil vrije ordening der maatschappelijke organen. Tenslotte sprekend over den strijd op geestelijk gebied, verklaarde Dr. Beaufort dat de Paus in de laatste encyclieken tegen het communisme cn het nationanl-socialisme op gekomen is voor het Godsgeloof, dat in de zen tijd op den achtergrond raakt. Na de pauze sprak de heer Jacq. Groen. Deze zeide van oordeel te zijn, dat de red ding der maatschapij alleen mogelijk is, wanneer men zich staatkundig cn economisch naar positicf-christelijke beginselen richt. Daartoe i6 het noodig, dat dc eenheid in de R.K. Staatspartij blijft bewaard cn in dit verband nam spr. scherp stelling tegen de „afvalligen", i.c. de K.D.P. en de partij Bon man. Voorts kwam spr. heftig op tegen de leerstellingen van de socialisten, die op den duur toch over zullen gaan tot het meer con sequente marxisme, tégen het liberalisme, want dit heeft het socialisme cn de klassen strijd uitgelokt en tegen de N.S.B., die in sinueert, dat de R.K. Staatspartij bang is. Tenslotte werd nog het woord gevoerd dooi den deken van Schagen. de Hoogeerw. Heer Kuys en den voorzitter van den Kring Den Heider, den heer Fluitman uit Enkhuizen. Muzikale medewerking werd verleend door een muziekkorps, samengeseld uit. de mu- ziekvereenigingen St. Martinus van het Veld en St. Gregorius van 't Waarland, on der leiding van den heer Bccmstcrboer en door bet Schager Mannenkoor o.l.v. den heer Overtoom. BERGEN KUNST VOOR ALLEN. Het viel te betreuren, dat Zaterdagavond de groote zaal van de Rustende Jager niet tot in alle hoeken bezet was, wal het opera concert, hetwelk Kunst voor Allen, als be sluit van het seizoen, ons bood, was wel hel allerbeste, hetwelk wij op dit gebied in Bergen ooit hoorden. Er werden fragmenten gezongen uit Mo- zart's Zauberflöte, uit de Freischütz van Weber en tenslotte uit Verdi's Rigoietto. Prachtig mooi was het geluid van Corry Bijster, een glasheldere, zuivere sopraan, die vooral in den coleratuur-zang wel zeer tot haar recht kwam. De aria van de Ko ningin der Nacht uit de Zauberflöte en de aria van Agalha uit de Frcischütz, vormden ongetwijfeld de hoogtepunten van den avond Maar ook Olto-Couperus, de bas-bariton be schikte over een machtig cn zuiver geluid. Couperus was wel het best in de aria van Casper den Jagenneestcr uit de Freischütz. Jammer, dat Michel Gobets door een ver koudheid minder goed was gedisponeerd, al sloeg liij er zich dan ook op kranige wijze door. Met de bekende aria van den Hertog uit Rigoietto, oogstte Gobet weer een groot succes. Ans Stroink met haar fraaie alt en Hans Weisz met haar zuivere, doch voor een groote zaal ietwat te zwakke stem, wisten zich volkomen bij de andere solisten aan te passen. De eenheid kwam vooral tot uiting in het slotnummer, Quartct van Ri goietto voor sopraan, alt, tenor en bas. Dat was inderdaad voortreffelijk! Het pu bliek was zoo opgetogen, dat er een ware ovatie losbrak en men niet tevreden was, vóórdat dit nummer werd herhaald. Een bijzonder woord van lof voor de meestelijke begeleiding van Kees Kef aan den vleugel. Hij volgde de solisten op su blieme wijze en slaagde er volkomen in, het. contact te bewaren. De dames kregen bloemen, terwijl in de pauze twee schilderijen van Jaap Weijand en Gcrmen de Jong werden verloot. WIERINGERW AA RB De v.v. Wieringerwaard viert feest! De voetbalverccniging YV.F.C. heeft Zater dagavond feest gevierd ter eere van het be halen van het kampioenschap der le klasse N.H.V.B., afd. 1 D, in dé schitterend versierde zaal van den heer R. Breed, waarvoor een woord van lof aan de heeren F. Rob en Jb. van Ham wel op zijn plaats is. Alles was in de kleuren van de Roodbroeken gehou den. Bij het binnenkomen lazen we „Welkom feestgenooten" en voor het tooneel: „Hulde aan de kampioenen". -Nadat beide elftallen waren opgesteld .{want ook het 2e elftal was kampioen ge worden in de 4e klasse), nam de voorzitter de heer A. C. Woestenburg, het woord cn zeide eenigszins teleurgesteld te zijn over de opkomst, wat waarschijnlijk zijn oorzaak vond in het feit, dat er Zondag Gymnasiiek- feest te Schagen en Muziekconcours te Twisk was, waar veel Wieringerwaarders present moesten zijn. In het bijzonder heette de voorzitter welkom B. en W. met hunne dames, den heer Van Ketel, die namens den N.H. Voetbalbond aanwezig was, het mu ziekgezelschap de Heic Boys, den sport redacteur van dit blad, den heer Jonker. Toen werden de jongens in goed gekozen woorden door den heer Woestenburg toege sproken. Ik ben niet weinig trots op jelui om met zoo'n kleine vereeniging 2 elftallen in 't veld te houden, aldus spr., en vooral, omdat het eerste nu over gaat naar den Kon. Ncd. Voetbal Bond. Aan alle jongens werd een herinneriiigs- speldjc toegezegd. Verschillende sprekers compli menteeren de feestvierende club. Van de gelegenheid om de vereeniging te complimentceren werd liet eerst gebruik gemaakt door Burgemeester Kaan, die de woorden van den voorzitter onderstreepte, waar deze de jongens geluk had gewenscht met het behaalde succes. Persoonlijk is spre ker de vereeniging zeer goed gezind, doch hij meent toch even te moeten opmerken, dat de waardeering voor de voetbalsport wel eens een al te hooge vlucht neemt. Zich tot de jongens wendende zeide spr., ik felici teer jelui in t bijzonder met dc activiteit cn de capaciteiten van uwen voorzitter. Verder werd liet woord gevoerd door den heer Van Ketel, die er o.a. op wees, dat het een zware competitie was geweest. Wierin gerwaard is in geheel N. Holland zeer ge zien cn neemt oen bijzondere plaats iti. De heer Hoogvorst sprak namens D.O.S. K.O. en sprak naast zijn hartelijke felici tatie tevens zijn leedwezen uit, dat men W.F.C. voortaan in de afdeeling zou moeten missen. Dan werd de vereeniging nog gefeliciteerd door Mevr. Visser-Bakker, namens de oudere damesgymnastiek en den heer Jb. Kuiper namens de vetcrancnclub en ten slotte door Wethouder Koster. Ook werd nog gesproken door de beide aanvoerders, de hoeren Toon Mul en Klaas Schenk, den heer Van Zandwijk, die steeds een trouwe supporter was, werd een foto aangeboden. Behalve al deze mondelinge felicitaticn waren er een twaalftal mooie bloemstuk ken uitgestald en telegrammen en brieven ontvangen van Succes, Schoor!, Atlas, An- dijk, Held. Boys. B.K.C., N Niedprp, U.R.C., Ilelder, Schagen. Borgen, van scheidsrechter Metzelaar, oud-lid Blom, Zeemacht, C. Mol en van de Gynin. vereeniging Olympia bloemen. Het verdere verloop van den avond. Dan hebben we verder met zeer veel ge noegen "eluisterd naar de Muziekvereeni- ging de Heic Boys van Anna Paulowna. onder leiding van den heer Rijkers, die een 10 a 12-tal mooie nummers ton gehoo- re bracht. Hierbij willen we even opmerken dat er achter in de zaal tamelijk veel ru moer was, Hetgeen voor de heeren Musici niet erg plezierig genoemd kon worden. Ze verdienden heuseh volle belangstelling. Mej. Iet Slikker heeft zich doen kennen als een goede refreinzangster, Het was zoo ongeveer half 12 geworden, toen het offi- cieele gedeelte door den heer Woestenburer werd gesloten, waarna werd overgegaan lot het bal wat onder leiding van Klaas Kaan tot laat in den nacht gezellig is doorgegaan HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE WEST- FRIESCHE BOND VAN HARMONIE ËN FANFARECORPSEN. CONCOURS TE TWISK Het concours, dat Donderdag (Hemel vaartsdag) en Zondag te Twisk werd ge houden ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van dc Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen is uitstekend geslaagd. Het weer heeft, ondanks de vrij frisSche temperatuur, heel goed meegewerkt en beide dagen was er dan ook een groot aantal bezoekers. Het jubileum van den Bond was reeds herdacht op het gemeentebuis, tijdens de officieele ontvangst. Verscheidene sprekers hebben hierbij het woord gevoerd. Behalve den Bond werd ook de Bondsvoorzitter persoonlijk gehuldigd; hij was n.1. 25-jaar Hoofdbestuurslid van den Bond. Dc heer Brugman van Winkel heeft den jubileeren den Voorzitter ccnigc kernachtige, harte lijke woorden toegesproken cn hem namens den Bond een kleurets aangeboden. Door de ontvangende vereeniging „West Frisia" werd een bloemstuk aangeboden aan de jubileerende Bond. In de hulde deelde de ecre-Voorzitter, de beer B. Koolhaas Senior, die werd gehuldigd als de Nestor van den Bond en als den man, die de stoot heeft gegeven tot de oprichting van den Westfrieschen Bond. Den tweeden concoursdag hebben 14 ver eenigingen opgetreden. Het was een mooie middag voor de muziekliefhebbers. De uitslag luidde als volgt: 3e afdeeling Fanfare: Ons Genoegen Wieringerwaard eerste prijs 148 punten 2e afdeeling Fanfare: Crescendo, Oude Nicdorp, tweede prijs 124 en een halve punt. Eerste afdeeling Harmonie: Kunstzin, Julianadorp, tweede prijs 137 p. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare: Excelsior. Nieuwe Niedprp, eerste prijs 14844 punt: Eensgezindheid, Heiloo eerste prijs 164 pnt. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: Apollo, Wieringen, eerste prijs 145 punten Eere afdeeling Harmonie: Winkels Harmonie, Winkel, eerste prijs 15744 punt. Eere afdeeling Fanfare: Excelsior, Warder, eerste prijs 16044 pnt; Andante, Oosthuizen, tweede prijs 14344 pnt: Onder Ons, Dirkshorn, eerste prijs 167 pnt.; Oefening Kweekt Kennis, Oostwoud, tweede prijs 142 pnt.; De Vriendschap, Schoorl ANNO 1753 tweede prijs 13744 pnt.; Kunst na Arbeid. Zuidscharwoude, eerste prijs 156 punten; Ons Genoegen, Wijdenes, eerste prijs, met bijzondere lof der jury en een compliment aan directeur en leden, met 177 punten. (Het maximum te behalen was 180.) Hiermede legde Ons Genoegen te Wijdenes (dir. de hr. B. Roemer) beslag op een ge- hcelc serie extra prijzen, n.1. een zilv. Me daille van H. K H. Prinses Juliana voor het hoogste aantal punten in de middag- wedstrijd over het geheelc concours, een zilveren beker, van Van Vollenhovcn's Brou werij voor het hoogste aantal punten voor het verplichte nummer. Bovendien won O. G. voor de derde maal de wisselprijs voor het hoogste aantal punten, waardoor deze definitief in haar bezit kwam. Na het be kend maken van den uitslag der eere-wed- strijd werd hier nog aan toegevoegd de me daille van.H..M. de Koningin voor het hoog ste aantal punten over den middag en avond wedstrijd, met 233 punten. De uitslag van den eerewedstrijd was, dat voor de afdeeling Harmonie geen eerste en tweede eere-prijs kon worden uitgereikt we gens het te gering aantal behaalde punten. Dc derde eere-prijs verwierf „Apollo" te Wieringen met 52 punten. Een eerste eere- prijs kon voor de afd. Fanfare ook niet worden uitgereikt. Tweede eere-prijs „West Frisia" te Twisk met 63 punten, derde eere- prijs .Kunst na Arbeid' Zuidscharwoude m. 62 punten. Vermelden wij nog, dat de in deze omgeving welbekende dirigent, de heer P, Pranger te Noordscharwoudc, feitelijk ook een jubileum vierde. Hij heeft nl. 25 jaar achtcrcciy-aan Bondsconcoursgn deelge nomen én-ook thans weer met drie vereen, een eersten prijs behaald. Na zijn optreden met z'n eerste vereen, werd een applaus aangeheven i.v. met dit jubileum. Nou, ze zegge altaid om te skraiven moet je eerst inkt-spé-raaze hewwe, aars is et altaid prutdarsen. Ik heb er nooit gien last van had. Inkt wordt er zooveul verklad, dat klaine beetje van main zien je gien- ienscn. cn as je niks te raazen hewwe. he je toch altaid wel in spé te raazen. Want main menso, wat is et opheden een rare wereld. We moste maar een stikkie over slaan. of aars maar net as de kikkers een taidje onder de prut. Van de week kreeg ik Piet van Aaltje bai men. ie wete wel van peet Aal van de draai bai de groene breg zei ik maar zegge. Nou. die keek niet plat, dat ik zaide wat is er, ie kaike zoo brik, dat ben 'k niet wend, Nou, hai zaide, ik ben boekie zoek. Ik zaide, nou, wat den, is je waif er van deur met een aar? Wel neinik zaid je, veul erger. Nou, et wés erg, zóó erg. dat net zoo ik zaicje.. een taidje onder de prut was voor zokkens as Piet nag de beste oplossing. Piet die had jarc wcund een endje om de Noord en Piet had altaid een gnappc daghuur maakt, maar ja. de crisis die kulde Piet zen baas ok oplesten en den is vanzelf et hemd najer as de rok. dat Piet raakte Vrouwendag vet en de strcit op. Hai most een taidje wacht e en toe kreeg ie raiksstempel pensioen, krek as de rest. Maar Piet beviel die betrekking hille- gaar niet. al was ie den ok vast cn al is haas Oud goed genog voor dé cente. En et liep em mee, bai kon weer aar werk lcrai- gc op een are plaas. Piet blaid, et gaf wel niet veul. maar afain, zachs beter as om dc kant loupo. Dat Piet zeide dag samen en gong met hudie en mudie met de weun, wat meer om de Zuid. En Piet an dn klus. Maar nou heb ie drie maande werkt, en nou is et werk op. Nou. denkt Piet, afain. den wor ik maar weer een week of wat stempelartiest, tongen do zoumor komt er wel wéér wat. Niks oor, zaide de burrie op zen nuwe plaas. ie weune hier nag gien jaar. je kraige niks. Een paar golden ken ie kraige of een bon voor spek en urte... Ta. zaide Jan. een are vrund van me. Piet is altaid zoo'n stommerd weest. ik stem pel al vaif jaar. ik kaik wel uit. Ze moete main een ketrakt voor twei jaar geve, en dat doe.no ze niet. dat ik doen niks meer. Ik blaif stempelrentenier. Afain. Piet die werke wul. zoekt nou twei seliede bnrre- gf voor zen eersdaags te beginnen klain- handel in skoenevelers en naftelinehalle, en Jan, die „waizer" is. en as ervaronder staasburger meer kaik heb op manskappe- lijko verhoudinge, Jan blaift zen pensioen trekke... Selavie, zait de Fransman, zoo is et leven. ,Afain, Piet heb len troost, et wordt beter, hai ken et leze op de belette voor 26 Mai, en hai ken et hoore op de vergaarengs, ze hewwe et best met ons voor. Meheer de. Visser en meheer Wainkoop hewwe de Ne- derlanse leeuw op de beljette zet. me heer Kclain had gien mooier plakplaatje bedenke keunen en ze hewwe meheer Albarda cn meheer Vorrink op een konkel- stik nöod om den metien samen et „wie neerlans bloed"-in-de-driekwarsmaat tot' straidlicd te prommeveeren. Maar meheer Albarda heb al zooveul nuwe waisies leere- moet-en et leste iaar, die doet et niet. Nou ik zei blaid wezc, as die verkiezingskies maar weer trokken is. Et gaat opheden nagal zonder pain en et is et beste dat, de kiespetiente der aigen maar een beetje verdouve leite, den voel je der niks van. Dat hew ik venoehend nac zien. Ik was bai dokter en deer zat een maidje en dat skeip- ke die had toch zoo'n admirabele jerubele kiespain. je voelde de skeute temet zellef. Efkes nei dokter, en et was verdoufd en over ok. Niks gien zeer dein. Maar nou de neipain nag... Jonges, as de verkiezengs- kioze niet goed trokken worre. hewwe we vier jaar neipain.. Je kenne et treffe of niet vanzelf, dat zien je alle dage... Nou, de ouwe naaimesienieman. van et Noord, die trof et niet venoehend. Die kwam met zen boeltje van Klorren en op de markt bomde der metien een vrachtoto teugen em an. Afain. de stukke ben nag hêel zelle we zegge. Dat was zen „welkom vreemde- ling" hier. Et had meskicn niet veul skêeld of hai was metion uitnaaimesiend weest. Afain. zok is altaid nag beter as zoo lang zaam ofsturreve. Der ben van die name, die zoomaar verdwaine, zonder dat je der erg in hewwe. Ze komme en ze gane. et hen lichte die verdwaine, et benne verbaigaan- cle skepc in donkere nacht, om nou meheer Kippeling, die Engelse skraiver deres nei te bouwen. Deer hè je nou Duys, Jan Duys, dc Groote Jan Duys, deer hè je meheer Zwertbroek. de Groote meheer Z' utbroek van de Vara, deer hè je meheer Martien. Beversluis, de socialist-commonist-vraiden- ker. en nou is ie weer an de kerk, zoolang as et duurt. Ze skiete omboog, en ze vallè net zoo bard weer op er dikste deel van de reg omleig. Duvs, wat hoor je nag van em.. wat heb ie skolden in zen bresjure... Of., roets wèg. - Hai gaat kippefokke hew we ze zaid. En as alle gróte manne zen me mories skraive en zen testement make en zegge hoe zen begraffenis regeld worre moet. Nou, de groete, ok van Moraikc, JASPER. Skagen, Mei 1937.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5