ILeimelijke ie Alkmaar. DE" STRIJD Strafzitting van Vrijdag 7 MeL Z ij p e. DAT ZAL NAAR DUIMKRUID RUIKEN! De aannemer J. H. uit Alkmaar, die op 26 Maart nabij de voormalige Stolpervlot- brufj den ouden heer D. du P. met zijn rij dend aquarium in de soep reed, is veroor deeld tot f 12 boete of 6 dagen. Voor de schade, die de directeur van de Alkmaar- sche „Natura Artis Magistra" aan zijrt 3- wielige motor, levende gousvischjes en ver dere benoodigdheden. leed, ten bedrage van f 116. zal deurwaarder Haasbroek zich wel interesseeren, doch wij hebben zoo'n ver moeden. dat de aannemer eerst nog wel een appel zal willen schillen met de meer voudige strafkamer, Bergen. EEN TROUWE COMPARANT HEEFT HEM EERLIJK TOEKOMENDE VOORRECHTEN. De Berger waschfabrikant van H., die nogal eens 'n keertje verschijnt in ver band met geringe overtredingen der Ar beidswet, een sociale ziekte, waarvoor een patroon licht vatbaar is, was ook heden weer eens present en had al bij voorbaat, wachtende op de dingen die komen zouden, plaats genomen. Nu, 't was ook al weer geen dubbele moord met herooving, waar aan v. H. overigens 'n keurig mannetje, die den kantonrechter nooit moeite ver oorzaakt, zich had schuldig gemaakt, doch hij had verzuimd zich op te geven voor hel Handelsregister van de Kamer van Koophandel, omdat hij vermeende, in casu niet verplicht te zijn. Deze meening had verdachte thans herzien en nadat f 15 boete of 15 dagen was gerequireeivl, wcnschtc de voorzichtige kantonrechter, al vorens uitspraak te doen. af te wachten, of de heer van II. zich alsnog zal doen in schrijven. A.s. weck dus vonnis. {Warmenhulzen. DE VRACHTRIJDER MAAKTE EEN LEELIJKE FLATER. DIE HEM 40 PIEK ZAL KOSTEN. De stevige vrachtrijder J. H. Z. uit War- imenhuizen, had vermoedelijk op 5 Maart op den Helderschon weg een zwarte kater zijn weg zien kruisen, althans had hij een zeer slechten dag, op grond van het feit, dat hij met zijn vrachtauto een fietser, den groenteboer K. R. uit Bergen, die voor hem uitfietste, zulk een opstopper in zijn rug verkocht, dat K. met fiets en al een gebrekkige salto mortalc maakte en op den rüweg terneer gesmakt, werd. De man had een materieele schade van 39 pop, die hij natuurlijk op J. wil verhalen. Bovendien Kreeg de vrachtrijder, die vruchteloos de schuld van het gebeurde op een ander ex peditie-monster wilde overladen, nog een tientje boete of 6 dagen, zoodat zijn schrale portemonnaie gevaar loopt een geduchte aderlating te ondergaan. K o e d ij k. 20 PIETERMANNEN VOOR 4 KAN WATER EN MELK? De gebrekkige veehouder P. J. H., gebo ren te Oudorp. tippelde er onlangs heel leelijk in. toen hij te Koedijk gesnapt werd bij de aflevering van 4 kan consumptie- melk waarin wel 22 procent water ge klutst bleek te zijn. Onze geëerde ambte naar schreide, toen P. J. terecht stond ter zake van deze manipulatie, tranen met tuiten als hij bedacht, dat de onschuldige zuigeling door zulke slappe kattenborrel- tjes gesterkt zou moeten worden en requi- rcorde tegen den fabrikant van dit meng sel f 20 Iwcte of 20 dagen. A. s. weck vonnis. HET SLAPPE KABELTJE VAN ZIJN OUD BAKKEN SIMPLEKKIE, MERK „KOFFIE MOLEN", DRAAIDE HEM STEEDS MAAR EEN LOER. De kaashandelaar P. van T. uit Akersloot, bereed op zijn zakenreizen in den omtrek een miserabel oude motor, merk Simplex, volgens het op deugdelijke gronden steu nende oordeel van den eigenaar, 'n „Koffie molen", welks gammele handrem hem, trots voortdurende reparatie, meermalen \oor den strafrechter brengt, want rijks- zoowel als gemeentepolitie intereseert zich bijzonder voor hand- en andere remmen, liet. is gewoonweg een manie bij die dienstkloppers. Deze belangstelling had nu weer tot resultaat, dat P. tweemaal ach tereen. als zijnde gesnapt te Alkmaar en te Schoorl voor zijn oude koffiemolen, ge merkt Simplekkie terecht moest staan en met inachtneming van een flinke dosis con sideratie, tot 2 keer f 4 boete of 2 keer 2 dagen werd veroordeeld. Uit onze Omgeving BEER-HUOOW AARD Vrijdagavond hield de afdeeling Hcerhugo- waard en Omstreken van de Hollnndsche Maatschappij van Landbouw een ledenverga dering in hot lokaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer P. Rlauw Sr., opende de vergadering met een kort woord van welkom. De voorzitter deelde mede, dat t.a.v. het collectief arbeidscontract, de bepalingen vrijwel ongewijzigd waren gebleven. Alleen was een regeling voor jongeren ingevoerd. Het loon van een volwaardig arbeider zal i 15 blijven. Na de ingekomen stukken werd de agenda voor de aanstaande Algemcene Vergadering behandeld. Uitvoerig werd gesproken over de conclusies van het. Hoofdbestuur inzake de Landbouwcrisismaatregelen en het. vooront werp l.nndbouwordeningswet. Algemeen was men van oordeel, dat de beperking van de kalverenopfok verminderd dient te worden. Vooral dienen de reservekalveren aangehou den te mogen worden. Besloten werd dat de afgevaardigde in de Algemcene Vergade ring hierop de aandacht zal vestigen. Vervolgens werd voorzien in de vacature D. de Jong, door de benoeming van den heer P. Beers tot bestuurslid. Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering werd aangewezen de heer P. Blauw, als plaatsvervangend afgevaardigde de heer C.. ManteL Op voorstel van den Voorzitter werd beslo ten om zoo mogelijk in samenwerking met de beide afdeelingen van den L.T.B. een adres aan den gemeenteraad te richten, waarin gewezen zal worden op den. onge- wenschten toestand, dat in onze gemeente slechts één noodslachtplaats is. Hierna rondvraag en sluiting. Burgerl. Stand over de maand April. Maria Cornclia, dochter van G. Veldman en M. Urscm. Helena Divera, dochter van J. Stoop en H. Becrse. Petronella, dochter van P. Burman en A. Jong. Martinus Wilhelmus, zoon van M. Dekker en M. C. Dudok. .Tohan- na Cornelia, dochter van D. Jongkind en A. Dekker. Agatha Johanna, dochter van C. J. Schuit en E. M. Koenis. Jacobus, zoon van J. van Stralen en A. Wijnker. Johanna Ma ria. dochter van N. Bank ras en A. Beers. Eli- sabcth Anna, dochter van J. Veldman en C. Bakker. Anna Maria, dochter van M. Groot en J. A. Oudhuis. Fredericus, zoon van A. M. Picters en E. v. d. Heijden. Leonardus Anfonius, zoon van J. A. Feldbcrg en J. Vol kers. Judocus Wilhelmus, zoon van C. J. de Vries en E. J. Groot. Catharina, dochter van Jb. Blokker en A. H. van Welscnes. Herman Johnnnes, zoon van Jc. Klaver en H. Kor- poral. Maria Neeltje, dochter van J. v. d. Veer en G. Zijdewind. Margaretha Maria, dochter van J. Buter en A. CC. Bakker. Ondertrouwd: J. .T. Mul, 30 jaar en A. Jon ker 28 jaar. C. Giltjes 41 jaar en A. v. Ou denaarde, 32 jaar. II. A. Kooij, 25 jaar, Ou de Niedorp en G. de Wit, 20 jaar. N. Th. Mooij, 27 jaar, Harenkarspel en M. G. Mo lenaar, 23 jaar. J. A. Bakker, 24 jaar en C. Loos, 21 jaar. G. Mul 31 jaar en A. H. Wester 25 jaar. J. Kooij 23 jaar en P. Waterdrinker 22 jaar. N Kout 49 jaar en M. de Jong 34 jr. Gehuwd: G. Rietveld en C. Groot. S. P. Wokke en J. P. M. Scholten. C. Giltjes en A. van Oudenaarde. II. A. Kooij en G. de Wit. N. Th. Mooij en M. G. Molenaar. Jac. J. Mul en A. Jonker. Overleden: Lidwina Helena Boots, 4 jaar, dochter van J. Boots cn H. Commandeur. Ariën Appel, 83 jaar. wedn. van G. Stroet Maartje Schouten, 04 jaar, wed. van W. Zwcokhorst (ovcrl. te Alkmaar). Jan de Ruijtcr, 75 jaar, eclifg. van H. Braai. Johan- nes Bruin, 50 jaar, echtg. van A. Hamminga. Levenloos aangegeven: Kind van P. Snoek cn C. Tijm. Z1JPE Blijkens de door het Gemeentebestuur ge publiceerde „Drankwet-statistiek" bedroeg het aantal Inrichtingen, waar op 1 Mei j.1. krachtens vergunningen sterke drank in het klein werd verkocht, 19, terwijl het op dien datum geldend maximum aantal vergun ningen eveneens 1!) bedroeg. liet aantal ver- gunnings is dus gelijk aan het maximum. Het vergunningsrecht bracht in liet vergun ningsjaar 19301937 f 980.- op. Het aantal inrichtingen waar krachtens verlof dran ken werden verkocht, bedroeg op 1 Mei 1937, 7, t.w. 3 verloven A en 4 verloven B. In het verlofsjaar 19361937 werd f 75 verlofsrecht betaald. Het op 1 Mei geldend maximum aantal der verloven A bedroeg 21. Van de dienstplichtigen dezer gemeente van de lichting 1938 zijn door den Keurings- raad 16 geschikt geacht en 11 voor goed ongeschikt geacht voor den dienstplicht. Eén dienstplichtige kon wegens bepaal de omstandigheden niet voor den Keurings- raad verschijnen. HOOGWOUD BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon Petrus, zoon van Hille- brand Antoon Kuvpers en van Mijntje Langedijk; Johanna Martha, dochter van Jacobus Dol en van Margaretha Afra Boots; Pieter, zoon van Pieter de Boer en van Neeltje Johanna Becker Adriana, doch ter van Marinus Cornclis van Oudenaarde en van Maartje Koeten; Hillegonda Anna, dochter van Johannes Petrus Koenis en van Catharina Maria Groot; Simon, zoon van Simon de Hart en van Maartje Naastepad. Ondertrouwd: Cornelis Jan Hartog, oud 24 jaar, landbouwer, wonende te Hoogwoud en Grietje Koorn, oud 23 jaar, zonder be roep, wonend^ te Hoogwoud; Cornelis Dirk Appel, oud 24 jaar, veehouder, wonende te Winkel en Elisabeth Bcnit, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Ja- cob Glas, oud 23 jaar, veehouder, wonende te Opmeer en Trijntje Schagen, oud 21 jaar zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Jan Bakker, oud 32 jaar, tuinman, wonende te Hoogwoud en Maria Dorlevn, oud 26 jaar, huishoudster, wonende te Hensbroek. Getrouwd: Cornelis Jnn Ilartog en Grietje Koorn; Cornelis Dirk Appel en Elisabeth Benit; Jacob Glas en Trijntje Schagen; Jan Bakker en Maria Dorleyn. Overleden: Geertruida Theresia van Die pen, oud 11 maanden, dochter van Pieter van Diepen en van Catharina Koomen; Ger- hard Kamphuis, oud 47 jaar, ongehuwd; Pie ter Hartog, oud 69 jaar, echtgenoot van Grietje Koorn. Ingekomen personen: Petrus Klaver, boe renknecht, van Zoetermeer in Langereis A 29; Pieter Schouten en echtgenoote, tuin der, van Abbekerk in Weere K. 68; Afra Schipper, dienstbode, van Obdam in Zuid einde D 21; Ivoeno Dijkhuis en gezin, land arbeider, van Abbekerk in Lambertschaag L. 14; Grietje Aaltje Rosoboom, van Abbe kerk in Aatswomi G 13, diensbode; Jo hanna Overbeek, huishoudster, van CastrL cum in Zuideinde D 23; Anna Moras, we duwe van H. Koning en dochter, van Hoog- karspel in Weere K. 47; Hendrik Wever, slagersknecht, van lloorn in Kerkelaan C. 13; Cornelis Raa, slagersknecht, van Zuid- Scharwoude in Aartswoud F 20. Vertrokken: Cornelis Stroomer, boeren knecht, van Kerkelaan C 29 naar Duitsch- land; Heinetta Koning, huishoudster, van Gouwe H. 25 naar den Helder;- Leonardus Stokman, landarbeider, van Boekeiweg I 10 naar Abbekerk; Dirk Landman, bakkers knecht, van Aartswoud F 27 naar Barsin- gerhorn; Antonïus van de Weyer, timmer man, van Aartswoud F 20 naar Uden N.B. Roelof Pieter Nieuweböer, timmerman van Gouwe H 1 naar Venhuizen; Wilhelmi'in Portegies, verpleegster, van Weere K. 53 naar 's-Gravenhage; Jochem Jan Kossen en gezin, veehouder van Pade B 11 naar Bar- singerhorn; Petronella Schuit, huishoudster, van Zuideinde D 23 naar Alkmaar; Pie ter Dekker, koopman, van Langereis A 9 naar Hoom; Cornelis Groot, boerenknecht, van Aartswoud G. 25 naar Anna Paulowna; Ilonnc Dijkstra cn gezin, boerenknecht, van Weere I 15 naar Opmeer; Arie Langerijs, en echtgenoote, van Gouwe II 54 naar Sij- bekarspel; Divera Bos, dienstbode, van Koordeinde D SS naar Iïeerhugowaard; Jo- han Manshanden, boerenknecht, van Lam bertschaag L 10 naar Mcdcmblik; Alida de Boer, weduwe van C. Manshanden en ge zin, naar Medemblik; Ilaebeltje van der Meer, weduwe van F. de Haan, zonder be roep, van Kerkelaan C 34 naar Idaardera- dcel; Jacob Wever, slagersknecht, van Ker kelaan C 13 naar Nibbixwoud. NIEUWE NIEDORP Burgerl. Stand over de maand April. Geboren: .Klaas, zoon van Reier Jan Bode wijk Cornelis Vermeulen en Catharina Veer man. Elisabeth Margaretha Johanna, dochter van Johannes Adrianus Slijkcrman en Anna Kruijer. Catharina Maria, dochter van Gcrrit Blom en Neeltje Groot. Johannes Petrus, zoon van Pieter Stroet en Maria Cornelia Beers. Ondertrouwd en Getrouwd: Teunis Weij, oud 21 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp en Margaretha Koeten, 17 jaar, te Den Helder. Genit Kos, 26 jaar, te Callantsoog en Bregtjc Kuit, 23 jaar, te Nieuwe Niedorp. Jan Blauw, 28 jaar, te Hoogwoud en Martha Maria Groot, 23 jaar, te Nieuwe Niedorp. Abram Kool, 20 jaar, te Middelharnis en Maria Borst, 23 jaar, te Nieuwe Niedorp. Jochem Bijlstra, 26 jaar, te Nieuwe Niedorp en Dieuwertje Geertruida Blokker, 23 jaar, te Nieuwe Niedorp. Jaco bus Lenscn, 22 jaar, te Zijpe en Martje Plan- tinga, 23 jaar, te Nieuwe Niedorp. Ondertrouwd: Johannes de Weerd, 29 jaar te Winkel cn Martina Scpers, 28 jaar, te Nieuwe Niedorp. Overleden: Antje Jonker, oud 81 jaar, echt genoote van Dirk Schenk. HARENKARSPEL Burgerl. Stand over de maand April. Geboren: Elisabeth Geertruida, dochter van Fredrik Stoop en Geertruida Louisa Bos. Pie- ternella Hcndriea, dochter van Pieter Smit en Lcna Gerling. Nicolaas Johannes, zoon van Bartholomeus van Duin en Johanna Ma ria Spaans. Ondertrouwd: Johannes Krouwel en Catha rina dc Vries. Jacob Zander en Neeltje Rens. Johannes Zutt en Johanna Elisabeth Groen. Cornelis Petrus Hoedjes en Teresia Elizabeth Schuijt. Johannes Sehuijt en Catharina Ge- rarda Groen. Getrouwd: Wilhelmus Petrus Quax en Jo hanna Alida Cornelia Spaans. Adriaan Dek ker en Neeltje Swager. Jan Moras en Catha rina Anna Burger. Johannes Krouwel en Ca tharina de Vries. Jacob Zander en Neeltje Rcns. Johannes Zutt en Johanna Elisabeth Groen. Overleden: Jacobus Johannes Keet, ond 22 jarert, zoon van Joseph Alphonsus Maria Keet en Johanna Christina de Wit. Grietje Moeijes, oud 67 jaren, wed. van Jacob van Schagen. Aagje Langeberg, oud 69 jaren, echtgenoote van Jacob Homan. Maria Mul. oud 63 jaar, echtgenoote van Cornelis Tijm. Dirk Pankras, oud 64 jaren, weduwnaar van Cornelia Schuitmaker. OUDE NIEDORP BEVOLKING Ingekomen: Burger, Catharina van Alk maar, Dubbele buurt 14; Jan. Pieter de Boer van Barsingerhorn A 111 p.a. R. Brom mer; Latcnstcin Margaretha van Wannen- huizen, Oostwal 73; Jansen Pieter en gezin van Sint Maarten, B 150; Vertrokken: Petrus Cornelis Kamper naar Amsterdam, le Tuindwarsstraat 21 p.a. J. Diepen; Adrianus Johannes Klaver naar Limmen, Disseldorp A no. 72; Johannes Hen drikus Wilhelmus Rake naar Nieuwe Nie dorp, Paadje B 39 p.a. Wed. Krapman; Ja cob Groot naar Anna Paulowna, Molen vaart 3; Nicolaas Cornelis Hollander en gezin naar Nieuwe Niedorp, Dorpsstraat; Johannes Krouwel naar Iïeerhugowaard, B. 98a; Petronella Balvers naar Iloogkarspel, Zwaagdijk Z 115; Elisabeth Maria van ♦Jaar naar Hoogkarspel, Zwaagdijk Z 115; Klaas Cornelis de Boer naar Barsinger horn, A 111 p.a. R. Brommer; Pieter de Boor naar Winkel A 28 p.a. J. Dekker; Cor nelis Bleeker naar Zijpe, Stolpervlotbrug F G2; Abraham Klaver naar Woerden, Prin sen laan 98 p.a. wed. J. W. Hamerslag; Dou- we Jongsma en gezin naar Hensbroek, Ker; kepad; Nicolaas Johannes Terra naar Akersloot, Schermer, Zuidervaart 400; Jnn Dekker naar I-Ieerhugowaard, Veenhuizer- middehveg F 52; Nicolaas Petrus Droog naar Anna Paulowna, Nieuwe weg 26; Anna Elizabeth van dor Fluit naar Wielingen, Slootdorp, Molenweg; Cornclia van der Fluit naar Winkel, Limmcrschouwenveg E 25. 8TEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkcrhouwcer^ale maakt bekend, dat de steunvcrgocding woor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, ge denatureerd in het tijdvak van 3 Mei 1937 tot en met 8 Mei 1937, f 1.90 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten in datzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver- gocding f 1.40 per 100 kg. De steunvergocding voor veldboonen, wel ke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1.— per 100 kg. Adv. BURGERLIJKE STAND: Geboren: Hermina Anthonia, dochter van F.mbertus Cornelis van Oorschot en Antonia Bierman; Johannes Cornelis, zoon van Cor nelis Oud en Alida Louisa Sinnige; Gerardus Adrianus, zoon 4van Jacobus Ligthart en Aagje Doodeman; Johanna Gerarda, dochter van Nicolaas Groot en Rudolfina Francis- ca ter Schure; Veronica Theresia, dochter van Petrus Jong en Anna Maria de Jong; Catharina Gertruda dochter van Johannis Joseph Bijwaard en Elisabeth Ligthart; Anna Hendrika, dochter van Johannes Veldman en Grietje Sloothoofd. Ondertrouwd: Andreas Ligthart, oud 25 jaren, landarbeider en Maria Alida Broer- sen, oud 25 jaren, beiden wonende te Oude Niedorp. Getrouwd: Pieter van Breugel, oud 34 Ja ren, opzichter, wonende te Oude Niedorp en Cristina Vrouwtje Schoen, oud 19 jaren, zonder beroep, wonende te Oude Niedorp» onlangs te Grootebroek; Ilildebrand Corne lis Smal, oud 28 jaren, landbouwer, wo nende te Hensbroek en Maria Anna Steur, oud 24 jaren, wonende te Oude Niedorp; Martinus Jacobus van Baar, oud 29 jaren, manufacturier, wonende te Oude Niedorp en Anna Catharina Hink, oud 26 jaren, wonen de te Oude Niedorp. onlangs te Alkmaar; Jacob Pieter Wit, oud 31 jaren, expediteur, wonende te Oude Niedon> en Elisabeth Ma ria van Baar, oud 24 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp; Gerardus Quirinus van Oers, oud 25 jaren, landarbeider, wonende te Wieringen en Anna Elizabeth van dei- Fluit, oud 20 jaren, wonende te Oude Nie dorp; Nicolaas Andreas Nolten, oud 22 ja ren, landarbeider wonende te Ilarenkarspel en Cornelia van der Fluit, oud 21 jaren, wo nende te Oude Niedorp; Cornelis Tesselaar, oud 24 jaren, landarbeider en Eva Maria de Graaf, oud 21 jaren, beiden wonende Oude Niedorp; Arie Slijkerman, oud 26 ja ren, veehouder en Afra Tesselaar, oud 25 jaren, beiden wonende te Oude Niedorp. Overleden: Antje Koomen, oud 55 jaren, echtgenoote van Johannes van Schagen; Maartje Groot, oud 85 jaren, weduwe van Dirk Jansen; Anna Catharina Levendig, oud 04 jaren, echtgenoote van Jan Barten. WIERINGERWAARD Onze plaatsgenoot, de heer A. M. Ouden dijk, 3e stuurman groote stoomvaart, die ge durende zes jaar op non-activiteit is ge weest, ontving dezer dagen de verheugende mededeeling, dat hij geplaatst kon worden bij de Koninklijke Ned. Stoomvaart Mij. A.s. Vrijdag zal hij zijn eerste reis maken met de Barcelona (1400 ton) naar Zuid Pa cific, Westkust Zuid-Amcrika. ZIJPE De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan de Directie der N.V. „Hollandia" te Krimpen a. d. IJsel voor het sloopen van den indertijd nabij Petten gestrande „Prin- ce George" ingevolge de bepalingen der Ar beidswet, vergund, van de gewone werktijd regeling af te wijken. OUDESLUIS. Blijkens ingesteld onderzoek zijn ook de schapen van den veehouder A. Rens alhier van schurft hersteld. In den loop van deze week zullen de bestrijdingsmaatregelen kunnen worden opgeheven. Thans komt hier nog één geval van schurft voor, LANQENDIJK Bij de laatste publieke verkooping van land werd o.m. nog f 27.80 per snees be steed. Vroeger bracht dat land van 2 tot 3 maal zooveel op. Ds. van Baaien, predikant hij de Ned. Herv. Gemeente te Broek op Langendijk, heeft het beroep bij dezelfde gemeente te Makkum aangenomen. door Michael Corvin (3) Men was wantrouwend gestemd jegens politi- seerende vrouwen, ondanks het toch reeds 1-ng bestaande vrouwenkiesrecht en vele andere later verworven vrouwenrechten. Maar vooral moeilijk was het zleh als couran tenverslaggeefster een weg te banen, wan neer men een jonge dame was. Het ondernemen van zulke experimenten behoorde niet tot de gewoonte der redactie, maar Burg had er Dr. Mersheim van over tuigd, of hem althans de belofte afgeperst, dat hfj het eens met juffrouw Raleigh moest probeeren. De hoofdredacteur had tot r»u toe in den loop van vier weken zyn nieuwe med-i redactrice niet meer dan een keer of twee, drie voor een kort oogenblik te zien gekregen. Maar hij merkte sneller dan Burg de lichame lijke voortreffelijkheden eener vrouw op en Esther mocht hij gaarne ontmoeten. Ook moest hij na het eerste zakelijke ondernoud, dat op haar interview gevolgd was, toegeven, dat zij naar 't zich liet aanzien, werkelijk be langstelling en aanleg voor haar nieuwe werk zaamheden scheen te bezitten. Dezen morgen was hij door zijn vriend, den referendaris bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken, op gebeld, die hem vrzocht hem eens te komen opzoeken. Hy had in een klein restaurant in de Wilhelmstrasse met hem gedejeuneerd en was juist op zijn bureau teruggekomen, waar hij dadelijk juffrouw Raleigh liet ontbieden. Reeds een uur lang was Esther in haar kamer bezig met telefoneeren en het lezen van couranten. Op een blocnote had zij korte aanteckeningen gemaakt voor onderzoekingen, die zij wilde gaan doen en er onder het den ken hier en daar poppetjes bij geteekend, een gewoonte, die haar nog uit haar schooldagen bijgebleven was. Zij was juist bezig een bericht in de Vossische Zeitung, dat haar interesseerde, met een poppetje te vereeren, toen het toestel van de huistelefoon bromde. Aan het andere einde van den draad sprak Dr. Mersheim, die haar verzocht dadelijk bij hem te komen. Esthei sprong op, liep de weinige schreden door de gang de kamer van den hoofdredacteu» bevond zich op dezelfde verdieping en klopte aan. Op Mersheim's roep opende zü d( deur en stond toen in het groote. kale vertrek waar de heerscher over het blad verblijf hield Hij zat achter zijn bureau-ministre. waaraar hij nooit werkte. Want voor het schrijven var zijn hoofdartikelen had hij een ouderwetscher lessenaar, waar men voor moest staan, en die dicht bij -een raam tegen den muur geplaatst was, een meubelstuk zonder de minste sierlijk heid, en waarvan l.et schuine schryfvlak met een stuk groen vloeicarton bedekt was. Het fraaie bureau-ministre diende slechts uitslui tend voor representatieve doel rinden en achter dit moderne gevaarte en in zijn grooten gebeeldhouwden en met leder bekleeden arm stoel geleek Dr. Mersheim nog kleiner en sier lijker, dan hij in werkelijkheid was. Hy verzocht juffrouw Raleigh tegenover hem in een fauteuil van een gewild gemakke- lyl model plaats te nemen, zoodat haar gezicht naar het volle licht gekeerd was, al was dit op dezer» somberen regendag dan ook niet al te sterk. Mersheim poetste lang en zorgvuldig zijn brilleglazen op voor hij begon: „Beste juffrouw Raleigh," en Esther keek eenigszins verwonderd op, want de chef was niet zoozeer om zijn vriendelijkheid, als wel om een zekere bijtende kortheid van stof be kend. Wat mocht dus dit zachtmoedige begin wel te beduiden hebben? Intusschen maakte Mersheim, alsof hij haar tijd wilde laten om haar gedachten te concentreeren, een korte pauze, voor hij voortging: „Het gaat om een niet onbelangrijke opdracht, die ik u zou willen geven. Zooals mijnheer Burg mij zeide, spreekt u even gemakkelijk Engelsch als uv moeder taal, wat voor deze onderneming niet zonder belang is. Ik heb berichten ontvangen, die erop wijzen, dat men van zekere zijde in Engeland probeert invloed te verkrijgen op een sterke groep van de Duitsche industrie." L&cher luisterde met schitterende oogen. Zij hrd er nog geen vermoeden van wat zij zou moeten doen, maar zij voelde, dat het iets anders moest zijn dan het werk, dat zij tot nu toe verrichtte. Hier de menschen uit te vragen en af en toe eens een interview, pah, dat was toch maar niet veel bijzonders, waarbij in het j gunst.gste geval slechts af en toe eens een grappige indiscretie kon voorkomen. Maar d" - Voor aar geestesoog deed zich het visioen voor, dat zij. Esther Raleigh, in de echte, groote politiek binnendrong en er een middelpunt /ormde. Mersheim's stem ontrukte haar aan haar droomery, „U hebt tijdens uw verblijf bij ons reeds gelegenheid gehad de Duitsché toestan den in de industrie nader te loeren kennen Nu, de Engelschen willen met de Chemische Trust van ons land zekere plannen van hem zelf tot stand zien te brengen, die ik voor hoogst gevaarlijk houd en tegen welker ver wezenlijking ik met alle kracht wil optreden, In Engeland bestaat een groep van mijnbouw- industrleclen. De mijneigenaars van deze technisch bij haar tijd achtergebleven industrie willen nu met één sprong voorwaarts komen en door rationeele verwerking van hun neven producten in Engeland met de vastgekoppelde voorloopig vastverbonden industrie scheppen, met welke zij zich tegen de Ameri- kaansche concurrentie kunnen weren, maar tevens de Duitsche uitschakelen en zich dan rustig op een grooto campagne voor de toe komst voorbereiden. Begrijpt u het?" Esther knikte. Zij geloofde begrepen te heb ben, wat Mersheim bedoelde. De Engelschen wilden door een handigen zet op het schaak bord van de voordeelen profiteeren, die in het hier bedoelde geval door een Duitsch-Engelsch industrieverbond aangeboden zou worden. Waren zij eenmaal zoover, dan kon er gemak kelijk genoeg een constellatie geschapen wor den. die wijzigingen ook van politieken aard noodzakelijk maakte. En de gevolgen Zij luisterde weer naar Mersheim. „Ik zal u nog een tip geven. Ik heb den indruk, dat dit alles op een bepaald doel ge richt is. De Engelsche regeering schijnt de plannen van haar industrieelen niet ongaarne te zien, die er na den oorlog doelbewust aan werken om zich in Duitschland operatie basissen te verschaffen. Maar dat is weer een andere zaak. My interesseert het volgende en daarvoor zou ik naar Londen kunnen gaan: hoe ver hebben' de dingen in de Engelsche steenkool-industrie zich reeds ontwikkeld, dat wil zeggen, bestaan er reeds voldongen over eenkomsten tusschen de Engelsche kolenba- ronnen over hun plannen in dit opzicht. En voorts: kan het bewezen worden, dat de En gelsche regeering dit streven steunt en komt deze zaak eventueel in het Parlement? En ten slotte: leest u nauwkeurig de Engelsche bladen. U zult bij onzen vertegenwoordiger in Londen, Dr. Linden, vernemen, welke persoon- lykheden de verschillende bladen beheerschen. In algemeenen zin trouwens zal Dr. Linden u van zeer veel dienst kunnen zijn. Het voor naamste is echter, dat u niet als politiek ver slaggeefster naar Londen moet gaan. U wórdt door ons uitgezonden om artikelen te leveren uit de society. Ik laat u voldoende financieele vrijheid om goed voor den dag te komen en uw Engelsche naam zal u ook bepaalde voor deelen verschaffen, waarvan u gebruik zult moeten weten te maken." Dr. Mersheim stond op en Esther volgde zijn voorbeeld. „De taak, die ik u hier opgaf, is niet onbe langrijk. juffrouw Raleigh. Niet wij of ik alleen hebben belang bij het ontdekken der door mij aangeduide overeenkomst: U werkt niet slechts gewoon voor een courant ik hoop, dat u dit ook zonder nadere verklarin gen wel verder zult begrypen. En nu nog dit; vertrekt u morgenmiddag met een vliegma chine. U kunt in Amsterdam overnachten en dan den volgenden morgen verder vliegen. Uw berichten zendt u voorloopig als brief per luchtpost rechtstreeks aan mij. Laat u mij dadelijk na uw aankomst uw adres in Londen weten. Mijnheer Burg is reeds op de hoogte. Ga hem nog maar even goedendag zeggen. Hy beval u voor deze taak aan." Esther herhaalde haar dank, Mersheim reikte haar de hand en zij stond weder op de gang, om met een van trots luid kloppend hart eerst naar Burg te gaan. dien zij in het geheim als haar vertrouweling in dit huis aanzag. Zy dacht aan haar moeder en haar broer. Zouden zij zich niet gelukkig voelen om het vertrouwen, dat men hier in haar stelde, door zulk een gewichtig werk aan haar op te dragen? Haar gezicht betrok een weinig, want zij wist maar al te goed hoe die beiden over haar en over haar nieuwe be roep dachten. Toen zy na den dood van haar vader met veel smeeken gedaan gekregen had, dat zij tenminste nog een jaar de hoogeachool mocht blijven bezoeken voor zij op de een of andere manier haar eigen brood zou gaan verdienen, had zij dit slechts kunnen bereiken door haar moeder te doen begrypen, dat haar kansen om iets te kunnen worden er door zouden stijgen. Haar broeder, twee jaar ouder dan zij, en die even sterk naar haar moeder aardde als zij, Esther, het bloed van haar vader in de aderen voelde, had zich niet erg liefderijk betoond. Toen zij een week of vier geleden thuis haar voornemen te kennen gaf om in de journalistiek te gaan, hadden haar huisgenooten slechts spot over haar ver waandheid aan den dag gelegd. Zij hoorde thuis op een kantoor. Als secretaresse kon zy op een weliswaar bescheiden, maar betrekke lijk zeker inkomen rekenen. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6