Zware slag voor onze druiventeelt DE DRIE MUSKETIERS De boeien dienen te worden geslaakt Be valsche entree biljetten voor het Feijenoord-stadion Dr. Colijn doet in de Korenbeurs een belofte Radioprogramma Nationale zweefvliegdag Minister Slingenberg naar Duitschland „DE REGEERING DIENT ZICH NIET LANGER TE BEMOEIEN MET ELK OOR VAN ELK VARKEN". Staatspensioen in 't verschiet Voor de anti-rcvolutionnaire kicsverecni- gingen in Noord-Holland boven het IJ, trad jongstleden Zaterdag op in de Korenbeurs te Alkmaar, Zijn Excellentie, Ministerpresident Dr. H. Colijn. De deuren der zaal waren reeds 's middags Ie half drie geopend, wat wel noodig was, daar ruim 3S00 plaatsbewijzen waren ver kocht. Een half uur vóór het begin was het gebouw vrijwel geheel gevuld en toen te kwart voor vier de grijze leider der anti-re- volutionnairen de zaal betrad werd hij door een duizendkoppige menigte begroet Wij hebben zoo onze oogen eens door de zaal laten weiden en konden constateeren, dat men zich uit alle hoeken van ons Noor derkwartier had opgemaakt orti den man te hooren spreken, die in de laatste vier jaar zulk een belangrijk aandeel heeft gehad in het bestuur van ons land en in het denk leven van ons volk. Het waren lang niet allen geloofsgenooten, 'die den staatsman begroetten. Integendeel! Wij zagen er mcnschen bijeen van vrijwel 'elke politieke- en geloofsovertuiging, welke ons kleine landje rijk is, maar opvallend was, dat ondanks groot verschil in maat schappelijk inzicht, toch velen der anders denkenden door applaus en samenzang hun sympathie met Dr. Colijn uitten. Na gebed, psalmgezang en daarna opening 'der vergadering door den voorzitter, kreeg Dr. Colijn het woord. Allereerst maakte de spreker een vergelijking tusschen 1933, het begin van de regeeringsperiode van zijn ka binet en thans. De gezagshandhaving. Toen, In 1933, zeide de spreker, was het gezag deerlijk ondermijnd. Door allerlei on- dergrondsch gewroet moesten wij de schande beleven van den aanslag der Venezuelanen op Curagau en daarna de insubordinatie op de vloot, met als hoogtepunt het betreurens waardige voorval met de „Zeven Provinciën" Thans, zegt spreker, is het gezag in Ne derland weder volkomen bevestigd. De min ste autoriteit weet, dat het Centraal gezag ten volle staat achter de handhaving onzer wellen. De finantieele toestand. Tn 1933, ging Dr. Colijn voort, waren piet alleen de Rijksfinantiën. maar ook die der lagere bestuursorganen als b.v. de ge meenten, deerlijk in de war. Wij stonden, in een terugloopenden tijd voor een begrootingstekort van ruim 200 millioen. Nu, ïn 1937, kan gezegd worden, dat het ergste is geleden en er rede lijke kans bestaat, dat binnenkort zonder verdere belastingverhooging, de begrooting weer kloppend zal kunnen worden gemaakt. De werkloosheid. Ten aanzien van de werkloosheid moet ik. zegt spreker, een minder optimistisch geluid laten hooren. Ondanks de ruime mate, waarop openbare werken zijn uit gevoerd. is dit aantal nog maar steeds ge stegen en is thans 77000 meer dan in 1933. Maar men vergete daarbij niet, aldus spre ker, dat in den loop van die jaren 170000 nieuwe arbeidskrachten meer aan het pro ductie-apparaat zijn toe- dan afgevloeid, zoodat op dit oogenblik ruim 100.000 mcn schen meer dan in 1933 in Nederland uit hun arbeidskracht hun levensonderhoud putten. Zeker, er hebben daartoe ook andere om standigheden bijgedragen, maar vooral me- ded ank zij de bemoeiingen en steun onzer regeering rooken in het nijvere Twente de fabrieksschoorsteenen weer, onze schepen doorploegen opnieuw de zeeën én op de scheepswerven, die in 1933 stil en verlaten lagen, klinkt weer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het lied van den arbeid. Slechts vrijere handel kan den landbouw helpen. Alleen landbouw en veeteelt zijn he laas nog zorgenkinderen. De regee ring doet wat menschelijkerwijs mogelijk is, doch algeheel herstel zal slechts kunnen komen als de verdwazing der autarkie een einde heeft genomen en de volkeren weer tot een vrijere goederenruil zullen rijn teruggekeerd. De aanpassingspolitiek. Dr. Colijn verdedigt vervolgens de door de regeering gevolgde aanpassingspolitiek, welke niet is een omlaagdrukken van den levensstandaard van ons volk, uit, pure wel lust alleen, maar slechts een in overeen stemming brengen daarvan met de gewijzig de levensvoorwaarden. Dan levert de begaafde spreker, die on der doodsche stilte wordt aangehoord, een scherpe critiek op de koopkracht-theorie, die in verhooging van salarissen cn loonen, benevens hoogere staatsuitgaven het middel ziet om de crisis te bestrijden en de za ken weer aan het rollen te krijgen. Stel, zegt Dr. Colijn. dat U met z'n acht en dertig honderden, het eens in Uw hoofd kreeg mij, als ik straks de zaal ga verlaten, ieder een gulden in de hand te stoppen. Ik zou dan f 3800.rijker aan koop kracht deze zaal verlaten, maar... U allen als collectiviteit, U allen tesamen zoudt dat zelfde bedrag, armer zijn geworden en dus precies evenveel minder kunnen be steden als ik meer kan uitgeven. Dit is dus slechts een verschuiving van en geen scheppen van koopkracht. Zoo is het precies eender met de sala rissen der Rijksambtenaren. De Staat is, anders dan de meesten wel eens denken, in werkelijkheid zoo arm als een kerkrat, en alvorens uitgaven te kunnen doen, moet zij, de Staat, eerst een greep doen ln Uw aller portemonnaie. Ook het Plan van den Arbeid gaat mank aan deze verkeerde koopkrachttheorie en zou aan rente en aflossing beteekenen een nieuwe jaarlijksche belastingdruk op ons volk van 40 millioen, zonder eenige tegen- voordeelcn, om de eenvoudige reden, dat na de 2000 millioen welke de regeering voor productieve werken uitgaf, de in het Plan voorgestelde 600 millioen niet op produc tieve wijze zouden kunnen worden uitgege ven. Men zou kerken kunnen restaureeren en meer dergelijke werken kunnen onderne men, maar als dan de duiten waren ver teerd, zou ons volk in economisch opzicht 600 millioen armer zijn geworden. Slechts voor uitgaven, welke de volkswel vaart verhoogen, mag worden geleend en de tegenwoordige regeering acht zich dan ook tegenover de natie niet verantwoord om haar een nieuwe last van 's jaarlijks 40 mil lioen op te leggen, zonder tegelijkertijd haar welvaart met minstens eenzelfde bedrag te hebben doen stijgen. Na deze terugblik op de afgelegde vier ja ren en critiek op de critiek ging Dr. Colijn over tot een beschouwing van de toekomst. De eischen der defensie. Allereerst wees hij er op, dat Nederland voor zware uitgaven staat teneinde onze landsverdediging op behoorlijk peil te bren gen. Wij dienen, zeide spreker, ons vaderlijk erfdeel even ongeschonden aan onze kinde ren na te laten, als wij het van onze voor ouders hebben ontvangen. Dat de regeering daartoe in Uw aller zak zal moeten tasten, om de noodige middelen te vinden, dient als haar plicht te worden aangevoeld en door ieder blijmoedig te wor den gedragen. Staatspensionneering. Een tweede uitgaaf zal vergen de pensionneering van de vele duizen den, die thans door de tegenwoordi ge zegeling van de wet op hnn ouden dag van alle finantieelen steun ver stoken zijn en dikwijls op armenzorg zijn aangewezen. Zoodra de lands- middelen het maar even toelaten, zal Nederland deze eereschuld die nen te betalen. Vermindering der regeeringsin- menging in het bedrijf. De eenige belofte, welke Dr. Colijn namens de anti-revolutionnaire partij kon doen was, dat gestreefd zon worden naar een slaken van de boeien, waarin thans het bedrijfsle ven is gekneld. Het moet onduldbaar worden geacht dat de regeering zich bemoeit met elk oor van elk varken. Tenslotte wijdde spreker enkele woorden aan den aanslag, welke thans openlijk wordt gepleegd op onze constitutioneel-dcmocrati- sche staatsvorm. De regeering, zeide hij, be rust in Nederland bij Oranje, terwijl de volksinvloed wordt uitgeoefend door de bei de Kamers der Staten-Gcneraal. Met verheffing van stem riep de grijze redenaar uit: Wij willen op de hoogste plaats onze geëerbiedigde Koningin behouden en de macht niet leggen in handen van een onderdaan van haar, die wij als vorstin lief hebben en eerbiedigen en met al wat in ons is zullen wij ons blijven verzetten tegen een bestuursvorm, waarin de invloed van Neer- lands bewoners zich slechts uit in een hand- jesklapcollege, dat tweemaal per jaar wordt bijeen geroepen. Er is, riep Dr. Colijn, geen sprake van 'n keus tusschen Mussert of Moskou. Deze slagzin doet denken aan den man, die 'n heerlijk bereide visch voor zich heeft staan en niet weet wat hij nemen zal: de kop of de staart en die vergeet dat 't lekkerste, het beste zit in de middenmoot. Zeker, de democratie heeft getoond fouten te bezitten. Maar die kunnen worden ver wijderd, zonder dat wij ons toevertrouwen aan stuurlui, die nog nooit zee hebben ge zien. De rede werd besloten met het zingen van een Psalm en na een dankgebed volgde hel einde der vergadering. Nadat de minister-president was vertrok ken, verlieten de duizenden op ordelijke wij ze de zaal. Onder de toespraak werden verschillende toehoorders onwel, door de slechte lucht cn groote warmte in het lokaal. Het aanbren gen van behoorlijke ventilatiemogelijkheid is in de Korenbeurs geen overbodige weelde als het gemeentebestuur van Alkmaar voor nemens is het beursgebouw meer voor der gelijke doeleinden beschikbaar tc stellen. Het tegenover elkaar openzetten van de toegangsdeuren is niet afdoend gebleken. Export naar Zweden wordt af gesneden door zeer hooge invoer rechten. Waarheen met de overtollige anderhalf millioen hg. druiven?. De uit Stockholm komende be richten, laten thans geen twijfel dat Zweden voor het komende sei zoen een zoo hoog invoerrecht op de Nederlandsche druiven zal gaan hef fen, dat de export naar dit land voor een goed deel gefnuikt zal zijn. Het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland bevestigde ons, dat er van een zwaren slag vor onze druivenkweekers mag worden gesproken. Van den totalen export van 9.5 millioen kg. in 1936 nam immer* Zweden er bijna 2,5 millioen voor zijn rekening. Het han delsverdrag tusschen Zweden en Spanje, dat in 1935 werd gesloten hield o.m. op heffing in van het invoerrecht op druiven, dat tot dien datum 35 kronen per 100 kg. had bedragen. De Westlandsche druivenex- port profiteerde in niet geringe mate van onze opheffing. De Export naar Zweden behoedde de druiventeelt in 1936 voor een catastrophe. De Zwecdsche kweekers heb ben echter bij hun Regeering sterken aan drang uitgeoefend, daar het Nederlandsche product de prijzen voor de Zweedsche tuin ders veel te laag hield. Aan dezen aandrang is 'thans uit eindelijk gehoor gegeven en hoewel deze maatregel reeds geruimen tijd dreigde, zonder nochtans definitief te zijn, kan thans worden gemeld, dat aanneming van het desbetreffen de voorstel door het Zweedsche par lement verzekerd is. In aanbouw- kringen heeft men nog de hoop ge koesterd dat de reis van de minis ters Gelissen en Deckers naar Scan dinavië het dreigende gevaar eeni- ger mate had kunnen bezweren, maar deze hoop is ijdel gebleken. De handelsbalans met Zweden is n.1. nog sterk in het voordeel van Nederland, ter wijl de Zweden weinig geneigd zijn tot te gemoetkoming zoolang N.L. bepaalde con- tingenteeringen in het bijzonder die van lucifers van kracht laat zijn. Dat het invoerrecht van 35 kr. (16.00) per 100 kg. inderdaad schrikbarend hoog is moge blijken uit het feit, dat in het hoog seizoen de Nederlandsche druiven aan de veilingen nauwelijks 16 cent per kg. op brengen, zoodat het invoerrecht even hoog is, als de marktprijs. Men verwacht' een stelligen terugval naar den export van vóór 1925 die slechts een 400.000 kg. bedroeg. Voor de anderhalf millioen kg. druiven, die Zweden thans vrij zeker niet zal afne men, heeft ons land geen enkel afzetgebied zoodat men in het Westland de komende druiventeelt met zorg tegemoet ziet. Zij blijken in Antwerpen ver vaardigd te zijn. De twaalf gearresteerde Am sterdammers in vrijheid ge steld; twee nieuwe verdachten gearresteerd. Zooals men weet, zijn Zondag te Rotterdam in totaal twaalf Amsterdamsche kooplieden aangehouden, die valsche entree-biljetten voor den wedstrijd Holland—België hadden verkocht. Bij het onderzoek bleek, dat zij de biljetten hadden betrokken van vijf andere Amsterdamsche kooplieden en deze zijn daarop aldaar aangehouden en naar Rotter dam op transport gesteld, zij vertelden de bil jetten te Antwerpen te hebben gekocht, maar ontkenden geweten te hebben dat de kaartjes valsch waren. Bij de centrale re cherche meldden zich voorts enkele Amster damsche kooplieden, die vertelden in de week voor den wedstrijd te Antwerpen te zijn geweest om biljetten op te koopen. Toen hen echter bleek, dat deze biljetten waar schijnlijk valsch waren, hadden zij van de transactie afgezien. Zij wisten dat de an dere combinatie van vijf Amsterdammers naar Antwerpen zou gaan om daar biljetten te koopen, maar toen zij te Amsterdam te rug kwamen, bleken de anderen reeds te zijn vertrokken, zoodat zij hen niet meer konden waarschuwen Uit een en ander volg de dat het onderzoek te Antwerpen moest worden voortgezet en dat de lezing vdn de eerste twaalf aangehoudenen als zouden zij er zijn ingeloopen, als juist moest worden aanvaard. Deze twaalf zijn dan ook in vrij heid gesteld. DINSDAG 11 MEI 1937. Hilversum I. KRO-Uit zending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m.m.v. solist en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 „De religie der primitieven in Ned. Indië, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelgk orkest Maastricht, m.m.v. so listen. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.50 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportreportage. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. A VRO-Uitzending. 6.25—6.55 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Lyra Trio. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.25 Causerie „Gedachten-complexen uit dezen qjd". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtreln. 10.15 Acualiteitsflitsen. .10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. Twee inspecteurs van de Centrale redher- che begaven zich naar, Antwerpen en slaag den er in twee verdachten te arresteeren, nl. den Nederiandschen verzekeringsagent C. K., een oude bekende van de justitie en den Belg, F. M., een licht gewicht bokser. Zij worden er van verdacht de valsche bil jetten aan de vijf Amsterdammers te hebben verkocht, hetgeen zij evenwel ontkennen. K. bleek in het bezit te zijn van een ver- valscht paspoort, Het onderzoek wordt door de Belgische politie voortgezet, aangezien de biljetten in België zijn gemaakt en aldaar zijn Verhandeld. Gebleken is, dat, hoewel een zeer groot aantal valsche entreebiljet ten in omloop is gebracht, Zondag slechts 43 personen op dergelijke biljetten het sta dion zijn kunnen binnenkomen. Alle an dere koopers zijn tijdig ontdekt en terugge stuurd. Tweede Pinksterdag interessan te demonstratie op Ypenburg. Onder auspiciën van den Bond van Ned. Zweefvliegclubs zal op den 2den Pinkster- dag 17 Mei op het vliegveld Ypenburg te 's-Gravcnliage een nationale zweefvliegdag worden gehouden. Het Bondsbestuur wil op dezen dag too- nen op welk plan de Nederlandsche zweverij is gekomen en stelt voor, dezen nat ionalen dag een jaarlijksch terugkomend karakter te geven. Het Bondsbestuur heeft zich voor het zeer uitvoerige programma dat zij voor den middag van den 2en Pinksterdag sa menstelde de medewerking verzekerd van verschillende Nederlandsche zweefvlieg clubs. Om 3 uur begint het programma met het achtereenvolgens voorvliegcn van 3 typen zweefvliegtuigen, de „Grünau Baby",de „Rohn Bussard" en de „Condor". Het. laatste toestel is een type uit de groep hoogwaardi ge zweefvliegtuigen cn het eerste, dat uit deze groep in Nederland ln gebruik komt. Na het voorvliegcn van de verschillende typen volgt: een nummer duo vliegen met 2 zweefvliegtuig.* van het type „Condor" een zeer interessant nummer waarin de toestellen zich zoodanig bewegen, dat zij steeds eikaars spiegelbeeld vórmen. Dan volgt een nummer escadrile-vliegen met 3 zweefvliegtuigen van het type „Grünau- baby" en ten slotte worden met de ver schillende typen zweefvliegtuigen nog eenige kunstvluchten gemaakt en een para chutesprong gedemonstreerd, welke sprong het programma besluit. Gedurende het programma tusschen de verschillende nummers zal het lesbedrijf van de verschilende zweefvliegscholen wor den gedemonstreerd in een openbare les' met een éénzitter en 2-zitter zweefvliegtuig welke lessen door de radio zullen worden toegelicht. O.a. tot bezoek aan Nederlandsche landarbeiders. Naar wij vernemen, zal minister Slingen berg, vergezeld van enkele ambtenaren van verschillende departementen zich de volgen de week naar Duitschland hegeven. teneinde eenige groepen van Nederlandsche landar beiders, die in Duitschland werk hebben ge vonden, te bezoeken, en voorts eenige groote ontginningswerken te bezichtigen. 145. DE INSTRUCTIES VAN DEN KARDINAAL. „Ja dadelijk, dat wil zeggen, nadat U mijn instructies hebt ontvangen. Twee mannen, die U bij 't verlaten van dit huis aan de deur zult vinden, zullen U als geleide die nen. Ik ga het eerst weg en een half uur later vertrekt U". „Juist, Monseigneur. Wat echter de op dracht betreft, welke U mij geven zult, zou ik U willen verzoeken deze zoo duidelijk mogelijk te formuleeren, om mijnerzijds geen enkele vergissing te maken. Er is mij zeer veel aan gelegen mij ook voor de toe komst het vertrouwen van Uwe Eminentie te veroveren." Nu was het een oogenblik stil, welke pauze Athos benutte, om zijn kameraden te roepen, opdat ze meeluisteren konden. Por- thos cn Aramis lieten de dobbelsteenen in den steek, haalden ieder een stoel en waren bereid hun nieuwsgierigheid bot te vieren. „U vertrekt naar Londen", vervolgde de kardinaal, „en zoodra U daar aangekomen is, begeeft U zich naar Buckingham." 146. EEN GEMAKKELIJKE OPDRACHT. „Ik wil Uwe Eminentie er opmerkzaam op maken", sprak Mylady, „dat de hertog sinds de zaak der diamanten gespen, waar van hij mii steeds verdenkt, geen vertrou wen meer in mij stelt." „Het gaat er dezen keer niet om, zijn vertrouwen te winnen, maar U kunt open lijk met hem in onderhandeling treden." „Ik zal Uw instructies nauwkeurig ten uitvoer brengen." „Ga Buckingham uit mijn naam opzoe ken en zeg hem, dat ik van alle toebereid selen, die hij treft, op de hoogte ben, doch dat ik er mij niet in 't minst over veront rust, en slechts besloten ben, hij het eerste wat hii onderneemt, de Koningin in het ver derf te storten. U kunt er zoo terloops bij voegen, dat de hertog in zijn haast een belangrijke brief op het eiland Ré heeft ach tergelaten. De hertog is of waanzinnig of verliefd als 'n dwaas en het laatste is het meest waarschijnlijk",

Schager Courant | 1937 | | pagina 7