Raad Nieuwe Niedorp. DEir akker.cachets J Ileimelijke De Langendijker Groentenveilingen STRIJD Dinsdag 11 Mei 1937 Tweede blad De hooge belasting op de paar den onder de loupe. Wat is de bedoeling? Moeten de paar den van den weg? Het ge vaar voor kruisbestuiving bij t telen van koolzaad. De veror dening is er voor de kwaadwilli gen. De jaarwedden van de wethouders in het gedrang. Voor het behoud van de naai school. De heer Olie zal zwij gen als een graf. Water voor den Commissaris. - De bus rijdt weer! Vergadering van den Raad op Maandag 10 Mei 1937, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer F. Fluister, burgemees ter; secretaris de heer P. Haringhuizen. De Raad is voltallig. Na opening volgt lezing en goedkeuring ,van de notulen. N.a.v. de notulen wordt medegedeeld dat .van de aanplakborden niets is gekomen, met het oog op de hooge kosten. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan, dat is goedge keurd het raadsbesluit tot het aangaan van een geld leening, groot f 2890. Proces-verbaal van kasverificatie. Van den heer J. A. Rohde, die de gemeen te metterwoon gaat verlaten, is het verzoek binnengekomen om ontslag als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim en van de Commissie van toezicht op het lager on derwijs. B. en W. stellen voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, met dank betuiging voor de in genoemde functies be wezen diensten. De heer Rohde heeft altijd met veel be-* langstelling deze functies behartigd, aldus de Voorzitter, die hem tevens een onbezorg- den ouden dag tocwenschti Conform het voorstel wordt dan besloten. Belasting op paarden. De Boeren vakbond van den R.K. L.T.B., afd. 't Veld verzoekt over te gaan tot ver laging der personeele belasting voor den grondslag paarden. Aanleiding hiertoe was het feit, dat vele van de leden, die .er een paard beschikken, dat door de hooge belas ting niet kunnen gebruiken, b.v. om naai de kerk te rijden enz. B. en W. stellen voor afwijzend op het .verzoek te beschikken, omdat de gemeente reeds 200 opcenten heft op de personeele be lastingaanslagen ingevolge het wettelijk la- rief. De heer Olie meent toch, dat het goed is Via de gemeente een zekeren drang uit te oefenen. De li>ger De Boer zegt, dat de paarden nu niet worden aangegeven. De Voorzitter constateert, dat het een vastgestelde Rijksbelasting is, waarover wij niet kunnen beslissen. De heer Gayaard wil er bet Rijk toch op merkzaam op maken, dat de belasting veel te hoog is. Spr. weet niet of de bedoeling van de regcoring is de paarden van den weg te houden, om er auto's voor in de plaats te stellen, maar wanneer dat wel de bedoeling is, dan is het doel bereikt. Ten slotte kunnen we alles wel accepteeren, al dus spr. en het zijn er'niet veel meer, die gebruik kunnen maken van paard en wa gen. De Voorzitter vindt het gcwenscht, de be trokken instantie over deze kwestie te pol sen. De heer Kooij wil er dan niet alleen den grondslag paarden bij betrekken, maar alle grondslagen. De Voorzitter oordeelt dit te ver gaan. De heer Wit spreekt als zijn meening uit, dat bij een vermindering dor belasting, het totaal bedrag evengoed bereikt zal worden. Is het echter zoo, als de heer Gayaard zegt, dan hebben we niet veel kans op verbete ring. In den zin van de woorden van den Voor zitter wordt tenslotte besloten. Tegen kruisbestuiving. B. en W. stellen voor vast te stellen een Verordening tot afwending van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van kool zaad. De heer De Boer zegt, dat de menschen onderling deze zaak meestal regelen. Maar voor het geval er enkelen zijn, die de boel dwarszitten, dan vindt spr. de verordening zeer op zijn plaats. De heer Gayaard merkt op, dat er in de Langereis een verecniging is opgericht om gezamenlijk koolzaad te telen. De heer Olie is voor de regeling, maar zou die niet overhaast willen vaststellen. Spr. wil het voorstel aanhouden tot de vol gende raadsvergadering en eerst in overleg treden met de omliggende gemeenten. De Voorzitter acht dit niet. noodig, wel verdient het aanbeveling, dat de tuinbouw vereenigingen zich tot de gemeentebesturen wenden, met het verzoek om een dergelijke verordening. De lieer Leegwater was van meening, dat de tuinbouwveree.nigingen onderling deze zaak regelden. De Voorzitter legt er den nadruk op, dat de verordening erom gaat tegen kwaadwil ligen op te kunnen treden; de tuinbouwver- ecnigingen moeten inderdaad ingeschakeld worden. We kunnen de verordening vast stellen, met de tuinbonwvereenigingen in overleg treden en afspreken, wie zitting zal nemen in een commissie van advies. Het is te hopen, zoo zegt spr., dat omliggende ge meenten ook zoo'n verordening vaststellen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. Van en naar de bijzondere school Vergoeding van reiskosten. H. Poland en A. Groot zonden een verzoek om vergoeding voor het vervoer van hun resp. vier en twee kinderen naar en van de bijzondere scholen in 't Veld. B. en W. stellen voor deze vergoeding te bepalen op f 50 per kind en per jaar over eenkomstig de aanvrage. Goedgevonden. Vaslgesleld wordt het voorschot aan de bijzondere school op de vergoeding krach tens art. 101 der L. O.-wet 1920 (kosten van. instandhouding, leermiddelen enz.) en wel' op f 900. Steunverleening B. B. en W. stellen voor uit de gemeente kas een bijdrage in de kosten van extra hulp aan werkloozen beschikbaar te stel len (steunverleening B over het jaar 1937) tot een bedrag van f 2 per werklooze voor ten hoogste 47 werklpozen. Het Rijk steil dan f 3.30 per werklooze beschikbaar; de verstrekking geschiedt in natura. Allen voor. Gewijzigd wordt de rekening over 1935. Aan de orde komen de wijzigingen van dc begroot ingen 1936 en 1937. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting 1936 tot een bedrag van f 1551.90. Te rug ontvangen voor de loonbijslagregeling is een bedrag van f 755, door particulieren is dus ook f 755 verloond (voor een extra man, werklooze) De begrooting 1937 terug. Ver schillende kleinzielige opmer kingen. Van hoogerhand heeft men op de begroo ting 1937 allerlei opmerkingen, sommigen daarvan zijn wel van zeer pietluttigen aard. Dc voornaamste opmerkingen zullen we vermelden. Het ware dan te overwegen, de subsidie voor het Algemeen Armbestuur met f 500.— te verlagen. Goedgevonden wordt deze post. aan het eind van de besprekingen onder het oog te zien. Wat de wijkverpleegster betreft, die nog in dienst is en recht op pensioen heeft, wordt opgemerkt, dat voordat een nieuwe ver pleegster wordt benoemd, overleg gepleegd moet worden met de gemeente Winkel om tot een goedkoopere regeling, te komen. De Voorzitter zegt, dat ze ons zouden kunnen dwarszitten door de subsidie aan het Witte Kruis in te houden; voor 1937 is dit echter van de liaan, aangezien de sub sidie is goedgekeurd. Bovendien zal de zus ter tot haar 60e jaar in dienst blijven als t.b.c.-bestrijdster. Aangedrongen op verlaging der jaarwedden van de wethouders. Verder wordt er op aangedrongen de jaarwedden van de wethouders te verla gen van f 150.op f 100.—: de kwestie van de naaischool wil men onder de oogen zien. De naaischool. Het beste Is, zoo zegt de Voorzitter, dat de ouders hun kinderen naar de naaischool sturen. Het gaat toch om het behoud van deze nuttige instelling. En wanneer men zijn kinderen er heen stuurt, laten ze de school dan ook werkelijk bezoek-en. Anders geeft dat een slordigen indruk. Dc wethouders-jaarwedden in bespreking. De Voorzitter zegt de wedden niet aan den hoogen kant te vinden. De werkzaam heden aan het ambt verbonden zijn om vangrijk, men heeft een zekere verantwoor delijkheid en daarom is het volgens spr. ver keerd de wedden te verlagen.- De heer Wit zegt reeds eerder het ver moeden te hebben uitgesproken, dat hooger hand zou verplichten het salaris te verlagen In andere gemeenten Was dat reeds het ge val en nu men hier voor éénzelfde feit komt te staan, kan hij zeggen niet bedrogen te zijn in zijn veronderstelling. Een verla ging van f 150 op f 100 (daarbij komt nog de devaluatie) gaat spr. te ver. Wel wil hij voorstellen er f 25 af te doen. Voor sommige wethouders zit er nog een delging aan. Aan baggerwerk heeft spr. uitgege ven f 192, hij krijgt daarvan niets terug, een ander daarentegen 62 pet. Bij een voor stel van een verlaging met f 50 zal spr. blanco stemmen. Allen moeten een offer brengen. De heer Olie merkt op. dat allen een of fer moeten brengen. Het presentiegeld van de raadsleden is teruggebracht van f 4 op f 2,*. spr. vindt het billijk dat de wedden van de wethouders worden terug gebracht op f 100.Dat is hen indertijd onder het oog gebracht, en spr. begrijpt niet, dat ze nu tegen zijn. Spr. stelt voor er f 100 van' te maken en het komt hem voor, dat daar voor een meerderheid is te vinden. Anders is spr. tenminste teleurgesteld, alhoewel hij zal zwijgen als een graf. De heer Kooij vraagt of de werkzaamheden minder zijn geworden, of er minder wordt vergaderd? Dc Voorzitter antwoordt dat er ongeveer 40 vergaderingen per jaar zijn, buiten alle andere bijeenkomsten. Spr. raadt den heer Wit aan. niet te veel te laten baggeren. (Hilariteit). De heer Borst wijst erop, dat straks ook andere wethouders het met minder zou den moeten doen en is van oordeel, dat de werkzaamheden eerder meer dan minder zijn. De heer Leegwater zegt blanco te zullen stemmen, ging het om een anderen wethou der. dan zou spr. er voor zijn de wedde te handhaven. De heer Gaijaard weet uit ervaring, wat er aan de wethoudersbetrekking vast zit. Wat de verlaging van de presentiegelden voor dc raadsleden betreft, spr. wijst er op, dat die werd opgelegd en men zich er steeds tegen heeft verzet. De Voorzitter stelt ten slotte voor, Ged. Staten te berichten, dat het niet gewonscht is salarisverlaging toe te passen.. Dit voor stel wordt aangenomen, tegen is de heer Olie; de heeren Borst en Wit zijn voor f 125.—. Van verschillende andere posten willen we nog noemen de post voor kosten van officieele ontvangst, welke men pro memorie wil ramen. De heer Gaijaard: Komt de Commissaris soms niet van het jaar? De heer Wit: Dan moeten ze maar water drinken! De heer Borst: Uit eigen zak verteren! De heer Gaijaard vindt het het beste, dat, wanneer de Commissaris komt, men hem een glas water offreert; het wordt opgelegd kan men dan zeggen. En: wilt U een sigaar, dan moet U er maar één van Uzelf opsteken! Spr. is er voor weer f 25.uit te trek ken. anders is spr. bang, dat de Voorzitter zelf straks een en ander betalen moet. De heer Wit wil f 20 uittrekken, wat met 52 stemmen wordt aangenomen, tegen de heeren Borst en Olie. Tenslotte kan de begrooting sluitend wor den gemaakt met een subsidie aan het Arm bestuur van f 200.— minder en een post onvoorzien van f 344.75. De rondvraag. De heer Olie wil als Voorzitter van Volks onderwijs een medeeeling doen. inzake het bussen-vervoer. De bus rijdt weer, dank zij de Weezen-administratie, het Fonds voor Steun en de burgers, vooral van het dorp. Spr. noemt het een mooie prestatie dat de bus weer kan rijden. De Voorzitter deelt nog mede, dat niet eerder een vierde leerkracht benoemd kan worden, voor men daar recht op heeft, ter wijl ook geen kweekeling met acte voor re kening van de gemeente kan worden ge nomen. Het is evenwel gelukkig, dat de kweekeling gehandhaafd kan blijven zon der bezwaar van de gemeentekas. De heer Kooij wil in comité wat zeggen over het ophalen voor de verwerkingsin richting. Hierna sluiting. Het winterseizoen weldra afge- loopen de resultaten zijn weer buitengewoon slecht steun is veel te gering po gingen om daarin verbetering te brengen zal er nog meer steun komen? hoog noodig aardappels lage prijzen roode koolgeringe aanvoer, station- naire prijzen idem gele kool grootste aanvoer van Deen- sche witte kool lagere prijzen uien weer zeer slecht ovcr- houders hebben nog een strop lage prijzen voor peen wei nig aanvoer bieten zeer slech te prijzen rabarber, aanvan kelijk bevredigend, later lager witlof te lage prijs eerste aanvoer van Bloemkool lage prijs voor sla. Het winterseizoen 1936—37 zal weldra voor de Langendijker tuinders tot het ver leden behooren en de balans, of liever de verlies- en winstrekening zal dan weer wor den opgemaakt. Dc resultaten zullen bij bijna allen weer uiterst bedroevend zijn en het moot nog verwondering wekken, dat nog niet meer tuinders hun bedrijf hebben moeten opheffen. De toestand van velen is intusschcn al nijpender geworden en de middelen, die liet Landbouwcrisisfonds voor den Langendijker tuinbouw beschikbaar stelt zijn niet toereikend gebleken, om dc tuinders staande te houden. Daarover is men het hier in de koolstreek algemeen eens en al luider klinken de stemmen, die daarover bun beklag laten hooren. Zou het niet gcwenscht zijn. dat ze nog wat luider klonken? Is de actie inderdaad van vol doende kracht en intensiviteit, om de re geerders te overtuigen van de noodzakelijk heid, om meer voor den tuinbouw uit te trekken? Men zou er soms aan twijfelen. In de vergadering van de Kamer van Koop handel is ook al op den onhoudbaren toe stand in dit tuinbouwdistricf gewezen. En op de a.s. vergadering van den Ring van Roerenleenbanken uit dit gebied zal ge noemd onderwerp ook aan de orde worden gestold. In alle kringen is men er van over tuigd. dat het zoo niet langer kan blijven en de laatste publicatie over den te ver leenen steun op roode, gele en Deensche witte kool heeft iedereen in de overtui ging gesterkt, dal de uit keering. zooals die weldra zal geschieden een bespotting is van wat steun in werkelijkheid zou moeten zijn. Misschien komt er nog wel wat meer, wordt er getroost, doch men moet daarop maar niet te vast rekenen, want als de beschik baar gestelde 12 millioen op is, dan is bet ook met verdere „hulp" aan Langendijk afgoloopen. Het land verarmt, de tuinder bezwijkt en dc tuinbouw verkwijnt. In de afgeloopen week waren de aanvoe ren gering. Aardappels kwamen er aan bei de veilingen, doch de prijzen waren slecht. Voor blauwe aardappels werd 1.20—1.40 beta_ald, blauwe Eigenheimers brachten 1.70—2.40 op, naar gelang van kwaliteit Een belangrijk kwantum werd uit de hand verkocht, tegen ongeveer dezelfde prijzen. De aanvoer van roode kool was het be langrijkst aan de veiling te Noordscharwou- HONIG'S BOUILLONBLOKJES (hans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. en niet in de gelegenheid naar den landarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den wel- doenden rust geven, waar- Nederlandtch naar y zoozeer verlangt. Product z y er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijnen, 'n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Gobrvikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" de. In het zuidelijk deel van de koolstreck zit maar weinig van deze kool meer, zoodat de aanvoer aan de Broeker veiling van weinig beteekenis meer was. Wat verhan deld werd was deels voor het binnenland, deels voor het buitenland bestemd. Het weer was deze week weer uitgezocht voor den koolhandel. Niettemin was er maar weinig prijsverschil met de vorige week. Men wacht aan de veilingen nog altijd op kool van 1000 per spoorwagon. De hoogste prijs welke deze week voor roode kool werd be steed, was 7.50. Dit gold het mooiste goed, eerste kwaliteit van de sjprteering van on geveer 3 pond. Dc laagste prijs was f 5.50. Deze werd besteed voor de zwaardere kool. De aanvoer beliep rond 12 spoorwagons. Ook was de aanvoer van gele kool sterk achteruitgeloopcn en het ziet er naar uit, dat de volgende week nog een vermindering zal te constatceren zijn. Er zijn maar ge ringe voorraden meer aanwezig; de moeste tuinbouwers hebben reeds alles geruimd. Zij die het gewaagd hebben, ze wat langer te bewaren zullen daarmee gebaat zijn, of schoon de prijzen van deze week niet hoo- ger waren dan die van de vorige. De hoogst bestede prijs was 6.70; dc vorige week werd nog 7 betaald. Deze prijs betrof weer het uitgezochte goed van ongeveer 3 pond. Groote kool bracht 5.30—5.70 op, terwijl voor afwijkend goed 3.704.30 werd betaald. De aanvoer van Deensche witte kool was nog het grootst. Deze koolsoort leent, er zich het best toe, lang te worden bewaard. De vraag was echter niet bijzonder groot, zoodat de prijzen vrij belangrijk achteruit liepen. Werd de vorige week nog tot 4.40 besteed, deze week was de hoogste prijs 3.60, welke slechts bij hooge uitzondering werd betaald. De meeste van de beste kwa- liteit en van de meest gcwenschte sortee ring, bracht slechts 2.80ƒ.3 op. De an dere. de grootste soort werd voor 2.20 2.60 verkocht. Afwijkend goed bracht het tot 2.- of minder. Met de uien liep het weer bijzonder slecht Zij, die 't hebben geriskeerd, ze wat lang te houden, halen nog een strop, doordien er al veel uitvalt. De hoogste prijs, welke deze week voor gewone gele uien is besteed, was 1.30. Verreweg het meeste is echter voor GO90 cent verkocht, een prijs, waarvoor arbeidsloon nauwelijks vergoed wordt. Drie lingen, waarvan de aanvoer zeer gering was brachten 60 cent op. Voor grove uien werd als hoogste prijs 1.50 besteed. Een deel bracht echter niet meer dan 0.80f 1.20 op, terwijl er nog voor 60 cent is verkocht. Peen werd nog heel wat aangevoerd. De prijzen waren slecht. Grove hracht 80 cent tot ƒ1 op, afwijkende kwaliteit 60 cent, vooi: kleine werd 5060 cent betaald. Bieten kwamen er maar weinig. Ook hier van waren de prijzen slecht, n.1. 6090 cent. Witlof, in geringe kwaliteit aangevoerd, werd verkocht voor prijzen van f 5.40—7 Voor het eerst werd bloemkool aangevoerd Ze werd voor 14 verkocht. Rabarher, aan de Broeker veiling verhandeld, bracht aanvankelijk 5.10—ƒ5.60 op, doch later zak ten de prijzen in en werd slechts f 2.86— 3.90 betaald. Sla bracht 2.60 per 100 krop op. door Michael Corvin .(4) Toen kwam haar eerste succes en moeder en broer draaiden kleintjes bij. Zij wist zeker, dat Hans jaloersch was. Zijn zuster was en bleef voor hem het kleine meisje, dat vergeefs probeerde den jongen te evenaren. Hij wilde jurist worden en hem had de moeder een vol tooiing van zgn studie toegestaan, maar nu kwam hij zichzelf als onttroond voor, nu zijn zrster plotseling thuis was geraakt oj een gebied, dat voigen3 zijn opvatting alleen voor de mannen gereserveerd had moeten blijven. Zoodra Esther deze stille vijandschap duidelijk geconstateerd had, werd zij in al haar mede deelingen terughoudender. Zij sprak niet meer van haar plannen en verwachtingen. Zij zou dan ook van haar aanstaande reis thuis maar zoo weinig mogelijk zeggen en niets anders dan het bloote feit vermelden. Daarbij schoot het haar ook te binnen, dat Mersheim er den nadruk op gelegd had. dat zij officieel niet als politiek verslaggeefster ging. Dat zou zjj thuis wel vertellen. Nu stond zij voor de deur, die toegang gaf tot het voorvertrek van Burg en zij trad bin nen. De secretarsse van den ouden man, een klein, schuw, maar onuitsprekelijk plichtsge trouw schepseltje, was het eenige wezen in het huis, dat Esther, zonder dat zij het echter hog wist, een oprechte vriendschap toedroeg. Juffrouw Cohen, de arme. kleine Jodin, wier leelijkheid alle goedbedoelde trouwplannen der door de familie in den arm genomen huwelijks bemiddelaars te schande deed worden, hield met een stille, onopgemerkte, warmte van de groote, slanke Esther. Zij zag in haar een ideaal en aan den anderen kant was Esther de eenzaamheid van het secretaresje niet ont gaan. Zeer spoedig reeds had zij ontdekt, dat dit kleine, eenigszins gebochelde meisje veel verstandiger was dan de meesten van haar zoo zelfbewuste collega's en zij had er een ge woonte van gemaakt om met haar samen in het Casino te gaan eten en met haar over alle belangrijke en onbeduidende onderwerpen te gaan praten. Nu begroette zij juffrouw Cohen hartelijk en vroeg toen naar Burg. De secretaresse deelde haar mede, dat hij nog even bezet was, maar dat zij wel een oogenblik kon wachten, daar het niet lang zou duren. Esther ging naast juffrouw Cohen zitten en lachte tegen haar. ,,Ik ga op reis. Morgenmiddag al. De chef heeft me bij zich geroepen en kun je nu raden, waar ik naar toe ga?" De ander glimlachte slechts. „Ik weet het, want mijnheer Burg heeft er in mijn tegen woordigheid met mijnheer Mersheim over ge sproken. Het schijnt iets belangrijks te zijn, want de chef was opgewonden. Burg kal meerde hem. Hij houdt erg veei van je, Esther." Zij wilde er nog iets aan toevoegen, maar de deur van het „allerheiligste", zooais Burg zijn „hol" noemde, ging juist open om een bezoeker uit te laten, die haastig het ver trek verliet. Siegfried Burg wenkte Esther binnen te ko men. Als een vormlooze massa, die de geheele deuropening vulde, scond hg daar wijdbeens. Boven de welving van zijn enormen buik puilde een veelvuldig gevouwen kin uit zijn boord en vormde zijn hals een reusachtige dikte, die echter toch noodzakelijk scheen om den grooten, ronden schedel te ondersteunen. Zijn gezicht was e.'en overmatig vet en mas sief als zijn geheele lichaam. Een knolachtige, stompe neus zat boven de spleet van den lippigen, materialistischen mond en de oogen verdwenen haast onder het vet der wangen. Maar wat voor oogen waren het! Klein, lus teloos, haastig dan weer scherp, door dringend en helder als kristal. De blik van den ouden Burg sneed als het lancet van den operateur tot in het binnenste van den onder zochte. En boven het overvette gelaat en het onbeholpen lichaam troonde het voorhoofd. Een breed, hoog, hobbelig voorhoofd, met de knobbels die de muzikale begaafdheid en de welvingen aan de slapen, die philosophische neigingen liet vermoeden. Een kale schedel overdekte breed het geheel. Hij lachte Esther toe met een dreunenden lach, die door de rgke vetlagen getemperd en veraangenaamd werd. „Daar hebben we onze wereldreizigster! Kom binnen, Esther." Esther deed het en hij legde, volstrekt niet vaderlijk, maar wel met groote voorzichtigheid en be tamelijkheid zijn eene arm om haar schouders en schoof haar zoo zijn kleine kamer binnen. Dit vertrek was even verschillend van dat van den hoofdredacteur als de bewoners ervan. Ook deze kamer was onhuiselijk, maar Burg's leuningstoel stond er niet slechts voor sieraad. Hij was door het gewicht van honderd vijf en twintig kilo van zijn eigenaar diep door gezeten, de met leder overtrokken armleu ningen waren geplet en op sommige plaatsen zelfs doorgesleten, zoodat het paardenhaar der opvulling er uit puilde. Maar Burg zou even min vrijwillig van dezen stoel, waar hij. zooals hij zelf zeide, precies in paste gescheiden zijn als de huisjesslak van haar schelp. Op de schrijftafel, die overal vol inktspatten zat, lag een aantal manuscripten en andere pa pieren en slechts alleen Burg en vooral ook juffrouw Cohen wisten, wat zij bevatten, maar de oude man wist bovendien ook precies de ligging van elk stuk in deze wanorde. Voor de bezoekers stond hier niet zooals bg den hoofdredacteur een fauteuil, maar een eenvoudige Wiener stoel klaar, maar hg be hoefde zgn gasten dan ook niet aan het ver stand te brengen, hoe goed zij het bij hem zooals bg den chef in tegenstelling met ge wone zakenmenschen hadden. Bij Burg bleef nooit iemand langer dan noodig was, al was hij ook even hoffelijk als Mersheim. Zijn eenige venstei zag uit op een binnenplaats, waar voortdurend karren met rollen papier en allerlei andere materialen aangereden kwa men. Zijn uitzicht was een schoorsteen, welks rookpluim schaduwen over de binnenplaats en door zgn kleine kamer liet glijden. Zwaar zonk hij in zijn stoel neer, bood Esther dien voor de bezoekers aan en nam haar, die hem vol verwachting aanstaarde, een poosje zwijgend op. „Je verheugt je wel erg op je reis?" Vroo- lijk antwoordde zij bevestigend. „Doctor Mersheim," Burg vergat het nooit om over den hoofdredacteur zeer correct te spreken, „heeft je gezegd, waar het om te doen is? Nu, dat moet je je vooral niet te gemakkelijk voorstellen, niet te gemakkelijk en niet geheel zonder gevaar?" Esther keek hem verwonderd aan. „Hoe zoo? Wat zou er mij dan kunnen overkomen? Een mislukking?" „Een mislukking kan een onmiddellijke ver banning uit Engeland tot gevolg hebben. Men is daar namelijk, evenals trouwens overal elders ook, niet zoo bijzonder gesteld op men schen, die verborgen dingen aan het daglicht willen brengen." Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en snoot luidruchtig en omstandig. „Het kon zijn, dat je misschien eens niet meer zou weten, wat je verder moest doen. Schrijf in dat geval dadelijk aan mij, naar mijn wo ning. Mijn adres weet je al. En als het vol strekt niet anders kan, telegrafeer mij dan, maar ik hoop, dat dit niet noodig zal zijn. Voor alle zekerheid heb ik een adres voor je opgeschreven, waar je je kunt vervoegen, als je het noodig zult oordeelen. Maar nu, lief kind. van morgen af aan kun je je sporen verdienen, die heel wat schitterender kunnen zijn, dan die, welke met die kleine onderzoe kingen en reportages hier behaald kunnen worden. Leef wel." HÜ gaf haar de hand, een vleezige, dikke klauw, met zonderling nerveuze, fijngevoeligs vingertoppen. Zij drukte zijn hand stevig er. vertrok. In de andere kamer nam zij afscheid van juffrouw Cohen en ging, zwaaiend met een voor haar vorstelijke som van driehonderd pond sterling, dadelijk aan de kas zes duizend mark halen. In haar kamer terugekomen zjj wilde haar zaken opruimen en het een en ander achter slot opbergen werd zij nog eens door Burg'h secretaresse opgebeld. Zij moest nog eenige aanbevelingsbrieven en een schrij ven van het Ministerie yan Buitenlandsche Zaken meenemen. Een loopjongen bracht deze papieren en toen was zij feitelijk klaar. Zij overzag nog een laatsten keer de weinig luxeuse inrichting van „haar" kamer, kleedde zich aan, keek in den kleinen spiegel, het eenige voorwerp in het vertrek, dat op de aanwezigheid van een vrouw duidde, en ver trok met lichte schreden. Na nog een kort afscheid van haar collega's met wie zij het meest samenwerkte, verliet zij het gebouw. Het was kwart voor eenen en morgen om dezen tgd zou zij al in de Junker-machine zit? ten en op Berlijn neerzien. Zij lachte gelukkig voor zich heen en spoedde zich door de koude, sombere straten van de courantenwgk. Thuis viel Esthers enthousiasme weinig sympathie ten deel. Haar moeder, een gebo ren vrijvrouwe Von Rittberg, haatte sinds den oorlog alles wat Engelsch was, tot haar ge trouwden naam toe, hevig en onredelijk en zij vreesde, dat Esther zich door haar verblijf iji Londen aan haar invloed, zoo gering als deze dan ook nog slechts mocht zijn, geheel zou onttrekken. Haar broer Hans had slechts een irriteerenden grijns voor haar over. toen zg hem vertelde, dat zij morgen naar Londen vertrok om belichten uit de deftige kringen voor de „Welt" te schrijven. Zij was dan toch als onbruikbaar uit de politiek verbannen? Ether .kookte en de adem ontbrak haar om haar broer dadelijk v*.n repliek te dienen en hem te zeggen, dat juist het tegendeel van zijn kwaadaardige veronderstelling waar was. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5