Dc Kroning van Koning George VI en Koningin Elisabeth 8 Millioenenmassa op de been 4 restantendagen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De nacht was in een dag veranderd Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Afdeeling Zilverpleet EERBERICHT WOENSDAG 12 MEI 1937. 80e Jaargang. No. 10260. Uitgov* der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. (Van een specïalen .verslaggever.) LONDEN, 12 Mei 1937. De groote dag van heden, de dag van de kroning van Koning George VI tot Koning en Kei zer van het Britsche wereldrijk, heelt eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelis in een Metropo lis als Londen gedurende een gedeelte van den nacht in treedt en den eenen dag van den anderen scheldt, heelt dit maal volmaakt ontbroken, en de vele tienduizenden, die zich gisteravond op straat hebben begeven, werden zich vanmorgen bij het aanbreken van den dag pas bewust, dat de Dinsdag ongemerkt was overgegaan in Coronation day, den dag, waarop de ieeststemming en de gespannen ver wachting van de millioenen in Groot-Brittannlë en in alle deelen van het Britsche rijk daarbuiten een climax hebben bereikt, die van historische beteekenis zal blijken te zijn voor het Britsche wereldrijk. De menigte op den vooravond. Wie de laatste dagen de verkeersdrukte hier heeft gadegeslagen, heeft zich met ver wondering afgevraagd, of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gisteravond wederom voller dan tevoren, was de menig te nog dichter, die door de straten van het Westend en Westminster schuifelde, langs de versierde en verlichte gebouwen van Whitehall en Oxford Street, voorbij Bucking ham Palace, langs Strand en Regentstrcet. Evenals Maandagmiddag en Maandagavond werden de voertuigen geleidelijk van den rij weg verdrongen en vulde de stroom van voet gangers als een onafzienbare menigte de e- heele breedte van de hier toch zeer breede straten. Geen verkeersregeling, hoe voortref felijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten als Oxford Circus, Piccadilly Circus, Marble Arch en Hydepark Corner onont- knoopbare verkeersstagnaties ontstonden. Men zag weer de gebruikelijke tafereelen van op kranten en mantels zittende man nen en vrouwen en ook kinderen, vaak met jassen of dekens beschermd tegen de nach telijke koelte. Van overal trekken militaire formaties langs den weg om hun plaatsen langs de route in te nemen of naar Green Park, waar een deel van het militaire escorte zich op stelt. Zoo krijgen de wachtenden op sommige plaatsen van tijd tot tijd toch nog wat te zien. Het is een ontzaglijke menigte, die ge schaard zit en staat langs den bijna 7 K.M. lange route, die niet te tellen is maar bij be nadering op meer dan twee milliocn men- sohen kan worden geschat., een ongekend aantal zelfs voor een millioenenstad als Londen. Zij, die langs Mali en Whitehall een plaats hebben gekregen, boffen in verschillende op zichten, want zij zien eerder dan het publiek langs de overige deelen van de route de ver schillende stoeten, die zich van Buckingham Palace naar Westminster begeven en zullen derhalve ook eerder den koninklijken stoet zien passeeren. Daarentegen zullen zij het schouwspel missen na de plechtigheid in de Abbey, als de gekroonde vorst en vorstin in triomf langs een grooten omweg naar Buckingham Palace terugrijden. Van kwart voor negen af reden na elkaar 'de hofauto's van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey, om dc gasten der Koninklijke familie, dc vorstelijke bezoe kers uit het. buitenland en de officieele ver tegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden naar de Abbey te brengen. Een luid gejuich steeg op als de in zittenden herkend werden. Dit was o.a. het geval toen tegen negen uur de auto passeerde, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard gezeten waren. Onze prinses schijnt zich, zooals reeds Zondagavond bij de aan komst van het prinselijk paar is ge bleken, in Engeland op een groote populariteit en bij het Londensche publiek op groote sympathie te mo gen verheugen, en waar velen hier de Prinses reeds bij verschillende ge legenheden hebben gezien, trachtten velen nieuwsgierig een glimp van Prins Bernhard op te vangen. De heerscher over het Britsche rijk. Nauwelijks waren de auto's van deze hoogwaardigheidsbekleders gepasseerd of uit Buckingham Palace vertrok een stoet, die niet alleen het publiek een meer specta culair schouwspel bood, maar die tevens in zijn betrekkelijke eenvoud, vergeleken bij de praal, die nog komen zou, een symboli sche weerspiegeling was van de wereldom vattende macht yan het Britsche rijk. Het was de stoet van Eerste ministers der do minions, vertegenwoordigers van Indië en Burma en koloniale bestuurders, die te ruim kwart over 9 Buckingham Palace verliet. In het eerste rijtuig, geëscosteerd door Londensche bereden politie, zat Stanley Baldwin, de Britsche eerste minister, zich ditmaal nu eens in het publiek vertoonend zonder zijn bekende pijp, en luide door de menigte toegejuicht, Zijn rijtuig werd ge volgd door dat van den Canadeeschen mi nister-president Mackenzic King, die ge ëscorteerd werd door een afdeeling van de beroemde Royal Canadian Mounted Police, kranige kerels, in khaki-uniform met breed gerande padvindershoeden op. Na elkaar volgen de Australische eerste minister Lyons en zijn Nieuw-Zeelandsche collega Savage, de Zuid-Afrikaansche mi nister-president Hertzog, minister-president Huggins van Zuid-Rhodesië, sir Mohammad Zafrullah Khan van Indië en Dr. Ba Maw van Burma. Dan volgen nog de eerste minister van Noord-Ierland Graigavon en de diverse zelf- bestuurders, o.a. de Emir van Transjordanië, de Sultans van Zanzibar, van Johore en van Pahang. Zij worden allen luide toegejuicht door het publiek, dat voor de escorteercnde troepen vaak een applaus over heeft en dat na de vele uren van niets doen en stilzitten wil juichen en ongeduldig wacht op de koninklij ke familie. De koninklijke familie. Het geduld van degenen, die zich langs de Mali en Whitehall .bevinden, werd niet te lang op de proef gesteld, want kort voor tien uur verlieten de naaste familieleden van het koningspaar Buckingham Palace. Uitbundig werden vooral de beide jeug dige prinsesjes toegejuicht, van wie prinses Elizabeth waarschijnlijk voorbestemd is om eens op haar beurt als hoofdpersoon dezen weg te gaan, als zij zelf de Kroon van het Britsche rijk te torschen zal krijgen. In de volgende glazen karos hadden de Hertoginnen van Gloucester en van Kent plaats genomen met haar neefje Gerald Lascclles'. Uitbundige huldebetuigingen vielen ook ten deel aan Koningin Mary, toen deze, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van bereden kapiteins te kwart over 10 van Marlborough House in gezelschap van haar schoonzuster, Koningin Maud van Noorwe- wegen, met een glazen statiekaros naar de Westminster Abbey reed. De koninklijke stoet. Het publick is langzamerhand in de stemming gekomen en wacht met span ning op het groote moment, dat de Ko ning en de Koningin zullen naderen, en dat thans niet ver meer af kan zijn, want te ruim half elf heeft de kop van den Koninklijken stoet het plein voor Bucking ham Palace verlaten. In een bonte mengeling van kleuren en in een schittering van de prachtigste unifor men, fonkelend van scharlaken, goud en zilver, volgen de ordonnansofficieren en adjudanten des konings. officieren van het territoriale, koloniale, dominiale, en Indi sche leger, de opperbevelhebbers van deze legers, de veldmaarschalken Sir Philip Chetwode en Sir Claude Jacob, dc opperof- ficieren van den generalen staf. van Armv en Air Council, en de hoogste vlagofficie- cieren der marine, de leden van de admi raliteit en de chefs van den marinestaf. Prachtig als altijd zijn de horse-guards in hun opvallende uniform, scharlaken jas met wit-leeren rijbroek en wit-leeren uit monstering, blinkend kuras en blinkende helm met vederdos, den martialcn schakel band over de kin. En eindelijk, omringd door hooge officieren in blinkende uniformen, de gouden koets met Koning George en Koningin Elizabeth. Het is een schouwspel van bijna onwezenlijke, middcleeuwsche praal. Acht prachti ge. twee aan twee aangespannen schimmels, waarvan de bijdehand- schc vier door postillons worden be reden en die elk door een scharla ken met goud gckleede lakei bij den teugel worden geleid, trekken de groote, zware gouden koets, die rijk versierd is met symbolisch beeld houwwerk, dat boven de assen ge vormd wordt door vier tritons, die de macht van het Britsche Rijk over de Oceanen verkondigen. Door de groote glasruiten ziet men 'den' Koning en de Koningin, die onder daverende vreugdekreten en toejui chingen hun tocht naar de Abbey maken goed zitten. Ter weerszijden van de koets loopen drie lakeien en daarnaast aan eiken kant twee yeoman met lange hellebaarden Aan eiken kant van de koets rijdt een of ficier van de lijfwacht met blinkend borstkuras en getrokken zwaard, terwijl de koets gevolgd wordt door acht vier aan vier voortschrijdende yeomen of the guard. De koningin is gekleed in een crème kleurige zijden japon, die echter bijna ge heel schuilgaat onder den zwaren. goud- geborduurdon purperen mantel, die met her melijn is afgezet en een sleep heeft welke meer dan vier el lang is, en straks bij de kroning zal worden gedragen door acht 4 restantendagen 12 Mei 13 Mei 14 Mei 15 Met Dit beteekent het einde van onze enorme opruiming wegens overdracht van zaken Honderden zijn in het bezit gekomen van een koopje en dat het inderdaad groote koopjes waren, bleek wel uit de navraag door Uw vrienden en kennissen, die ook zoo'n koopje voor zoo weinig geld wilden hebben. Maar helaas kunnen wij nu en ook in de toekomst niet meer zulke koopjes aanbieden. Daarom grijpt deze laatste gelegenheid, wij maken nu Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Alle artikelen in onze drie groote etalages worden opnieuw geprijsd en wel zoodanig en zoo fantastisch laag, dat deze laatste restanten zullen wegvliegen. Daarom laat U déze laatste kans weer niet ontglippen. Deze restanten moeten weg, voor deze prijzen koopt U nooit meer. Nog slechts 4 dagen...,, en de opzienbarende „opruiming wegens overdracht van zaken'* is geëindigd. Haast Unóg kunt U profiteeren! Hier volgen enkele voorbeelden van restanten koopjes. Massief gouden Broche met diamant, normale prijs f 25.—, restantprijs f 9.80 Massief gouden Armband - normale prijs f 29.—, restantprijs f 11.90 Gouden Dameshorloge, merk „Altus" met massief gouden band, normale prijs f 120.—, restantprijs f 48.60 Gouden Zakhorloge merk „Omega" met extra zware kast, normale prijs f 98.—, restantprijs f 49.80 Gouden Dameshorloge met prima anker uurwerk, normale prijs f 42.—, restantprijs f 16.80 Zilveren Zakhorloge, merk „Union", normale prijs f 17.50, restantprijs f 7.60 Zilveren Zakhorloge, merk „Supra", normale prijs f 30.—, restantprijs f 10.90 Massief gouden Broche normale prijs f 9.50, restantprijs f 2.98 Gouden dames fantasie Ringen, normale prijs f9.—, restantprijs f 2.68 14 karaats gouden Heerenketting, normale prijs f 59.—, restantprijs f 29.80 Wit gouden Collierhanger met vurige brillant, normale prijs f 43.—, restantprijs f 17.80 12 zware echt zilveren Theelepels, normale prijs f 16.—, restantprijs f 5.80 12 zware echt zilveren Taartvorkjes, •normale prijs f 18.—, restantprijs t 6.90 Echt kristallen Roomstel, 4-deelig met zilveren monteering, normale prijs f 22.—, restantprijs f 9.80 Echt zilveren Servetband normale prijs f 7.50, restantprijs f 1.86 Echt zilveren Suiker- of Theeschep, normale prijs f 2.50, restantprijs f 0.94 Servetstandaards restantprijs 49 cent Servetstandaards restantprijs 57 cent Sigarettendoos. restantprijs 145 cent Bonbonbakjes restantprijs 57 cent Kandelaar voor 1 kaarsrestantprijs 98 cent U ziet, onze prijzen zijn inderdaad fantastisch laag Uw laatste Rans- Doet Uw voordeel Uitsluitend verkoop k contant. Geen zicht- zending. JUWEIIER-HOR^^DEN HELDER Alle artikelen mogen binnen acht dagen worden geruild DE BILT SEINT. Verwachting: zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijd. opkl., waar schijnlijk regen- of onweer-' buien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Aanvan kelijk nog regenbuien, later iets koeler. Barometerstand hedenmorgen 8 uur76.4 dames, die zelf eveneens in roode mantels van scharlaken kleur zullen zijn gehuld. De Koning zelf is gehuld in een zwaren, purperen mantel. Bij het. ter perse gaan van dit nummer beweegt de sprookjesachtige stoet zich naar Westminster Abbey, waar de hooggeplaat ste personages, wier rang of positie hun aanspraak konden doen maken op het voor recht, aanwezig te mogen zijn bij de plech tigheid, zich sedert uren bevonden. Te ongeveer 11 uur zullen de Koning en de Koningin in de statige kathedraal aanko men, waar zij zullen worden ontvangen door den Earl-Marshal, den Hertog van Norfolk^ In het midden van het schip van de kerk, tegenover het altaar, bevindt zich een ver hooging, waarop twee gouden troonzetels staan, en daarvoor de eeuwenoude, zware eikenhouten stoel van King Edward, waar in overeenkomstig de traditie reeds 600 jaar lang alle Engelsche koningen worden ge kroond. Tusschen deze verhooging en het altaar staan links tegen den wand twee an dere troonzetels, waarop het koninklijk paar voor de kroning plaats zal nemen. Er staan twee lage bidbankjes voor. De aartsbisschop van Canterbury zal zich, na aankomst van het Koninklijk paar, naar het midden der kerk begeven en in statig archaistisch Engelsch uitroepen: „Sirs, i he- re present unto you King George, your un- doubted King: wherefore all you who are come this day to do your homage and ser vice, are you willing 'to do the same?" Op deze vraag, of allen, die gekozen zijn om den koning hulde te brengen, hem er kennen als hun rechfmatigen koning, schalt dan uit honderden kelen als bevestigend antwoord een daverend: „God save te King" De Kroningsplechtigheid. De Aartsbisschop zal zich dan opnieuw naar den zetel des Konings begeven, die thans, met den bijbel in de hand, den eed aflegt. Dan is het oogenblik van de zalving ge naderd. De Koning staat, op, legt zijn purperen mantel af en schrijdt blootshoofds naar de verhooging, waar hij plaats neemt op de al oude stoel yan Koning Edward. Rondom hem staan in hun luisterrijke kleedij vier ridders yan dc orde van den kouseband, dio de regalia torsen, en daaromheen ziet men de gouden en witte gewaden der bisschop pen. Terwijl de Koning voor het altaar knielt, zalft dc aartsbisschop hem vier maal, n.1. in de palmen van zijn beide handen, op de borst en op het hoofd. Als de Koning terugtreedt, naar King Edwards stoel, werpt de Deken van Wesfminster een anderen pur peren mantel, met goud afgezet, om hem heen. Vol zin en beteekenis zijn de traditioneel© handelingen, die op elkaar volgen en ge schieden met. een plechtigheid, die in deze hooge kathedraal een sfeer van wijding schept. Dan geschiedt, eenigszins eenvoudiger dan ,bij den koning, maar toch nog met tal van symbolische, voorgeschreven handelingen, de zalving van koningin Elizabeth, die vervol gens voor het altaar door den aartsbisschop gekroond wordt. De terugtocht naar Buckingham Palace. Te ruim kwart over twee zal de kronings stoet de Westminster Abbey verlaten. Reeds nu kan worden gezegd, dat minstens twee millioen menschen langs de 7 K.M. lange route, zullen geschaard staan. Nog schitterender dan de stoet naar de Westminster Abbey zal deze meer dan een mijl lange optocht zijn, waarin zich alle macht cn rijkdom van het Britsche rijk zul len concentreercn. Te ongeveer A uur zal de stoet bij Bucking ham Palace aankomen en de menigte gelei delijk aan zich weer over de millioenenstad verspreiden, die zich opmaakt om vanavond het kroningsfeest op luisterijke wijze voort te zetten, al zal hiermee het plechtigste ge deelte van de viering wel achter den rug zijn om plaats te maken voor ongedwongen vroo- lijkheid. Artistieke Bruidsfoto's FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER - ARPAD MOLDOXAN —NIEUWE NIEDORP—

Schager Courant | 1937 | | pagina 1