DE DRIE MUSKETIERS School Waterleiding in de geheele Wieringermeer Drie dooden bij auto- ongeluk te Enschot Buitenland WOENSDAGSCHE MIJMERIJ los van het Christendom Oud-gepensionneerden van land- en zeemacht klagen Het nuttige met het aange name vereenigd 150 K.M. buis in het nieuwe land Reeds sinds geruimen tijd zijn tus- schen het Provinciaal Waterleiding bedrijf en het Rijk, in casu de Wie- ringermeer-directie. onderhandelin gen gaande over het aansluiten aan 't waterleidingnet van den geheelen Wierinqermeerpolder, voorzoover hij in de naaste toekomst in cultuur zal worden gebracht. Door het P.W.N. zijn daartoe plannen ontworpen voor een met het Rijk af te slui ten contract, waardoor niet minder dan 150 K.M. huis in den nieuwen polder zal wor den gelegd. Langs vrijwel alle wegen zal, indien dit plan doorgaat, wateraansluiting zijn te ver krijgen. Dit schema is aan den Minister voornelegd, die daraaan zijn goed keuring heeft gehecht. Contracten tusschen P.W.N. en Rijk zijn thans in bewerking en naar ons is verze kerd. mag worden verwacht, dat binnen enkele dagen de definitieve ministerieele goedkeuring zal zijn verkregen. Naar men ons van andere zijde nog me dedeelt, is het de bedoeling voor dit ge weldige project een groot aantal werkloo zen te werk te stellen. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij dit belangrijke werkobject ten zeerste toejui chen. Niet alleen dat hierdoor productieve ar beid is geschapen, maar daarenboven zul len de bewoners van den Polder straks al len van de voordeelcn van de waterleiding profiteeren, hetgeen het nieuwe land al weer meer aantrekkelijk maakt. Secretaris van crisiscomité pleegt fraude J. K., gemeentesecretaris te Huissen, geschorst. De gemeentesecretaris, van Huissen, de heer J. K. is Maandag wegens fraude in zijn hoedanigheid van secretaris van het Crisis comité gearresteerd. De burgemeester van Huissen ontdekte Zaterdag dat uit de kas van het crisis comité een bedrag van f 415 was verdwenen. De secretaris is daarop Maandagochtend op last van den officier van justitie gearresteerd Hij heeft een be kentenis afgelegd en is in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. Het uit de kas vermiste bedrag is inmiddels geheel teruggestort. De gemeenteraad van Huis sen heeft, in een spoedeischende vergade ring besloten den gemeentesecretaris voor den tijd van drie maanden te schorsen. Bestuurder sliep Bestelauto botst met zoo hevige kracht op stils taanden vracht wagen, dat drie der inzittenden op slag gedood werden. Chauffeur van vrachtwagen licht gewond. Den vorigen nacht om tien minu ten over twee is op den grooten ver keersweg Den Bosch-Tilburg onder Enschot een tragisch auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost, terwijl een inzit tende is gewond. In de bestelauto, een Chevrolet, waren be halve de bestuurder, de 32-jarige heer A. van Disseldorp uit Princenhage, van beroep bakker, nog gezeten zijn cchtgenoote, de 31-jarige Alberta Gerarda Esselink, hun 2/^-jarig dochtertje Hannie van Disseldorp, en de vader van den bestuurder, Jan Cor- nelis van Disseldorp. Komende ter hoogte van de villa Langen- akker onder Enschot moest de auto een langs den weg staanden grooten vrachtauto passeeren. Deze vrachtauto, afkomstig uit Denemarken en geladen met viscli, was ge heel wit geschilderd. Het is daarom onver klaarbaar, dat de bestuurder deze vracht auto niet heeft gezien. Met een vaart van 100 k.m. moet de bestelauto den wagen van achter hebben aangereden. De bestelauto werd geheel in elkaar gedrukt, de carros serie drong epn meter diep in de vracht- «auto. Het bleek, dat drie van de vier in- zitenden op slag waren gedood. Alleen de bestuurder bleek niet ernstig gewond te zijn. Hij had slcchls een hoofdwonde. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis te Tilburg. Het staat zoo goed als zeker vast, dat de bestuurder in slaap was gevallen, toen de botsing geschiedde. In den loop van den morgen hebben de officier van justitie te Breda, Mr. Deelen, en de evpert Fick 'n justitioneel onderzoek in gesteld. Een ooggetuige, een in den nabij heid wonende landbouwer, had gezien, dat een vrouw achterover uit het portierraam hing. Zij stamelde nog enkele onverstaan bare woorden, doch moet direct daarop zijn overleden. De verongelukte familie kwam van een feest. In den wagen vond de ooggetuige den grootvader en het kind liggen. Zij gaven geen teeken van leven meer. Daar zij onder een reisdeken lagen, mag verondersteld worden, dat. de drie slachtoffers geslapen hebben. De bestelauto was om één uur uit Utrecht, waar het gezelschap een feest had bijgewoond, vertrokken en had dus den af stand van circa 75 k.m. van Utrecht naar Enschot in een goed uur afgelegd. De be stuurder heeft dus met een zeer groote snelheid gereden. De vrachtauto, die een bandenlekkage in Den Bosch had gekregen, stond op de plaats van het ongeluk, waar de bestuurder met twee andere inzittenden, allen Denen, onder den auto waren gekropen, om de reparatie te controleeren. Juist toen zij onder den auto vandaan waren en in de cabine stapten, gebeurde de botsing. De chauffeur van den vrachtauto heeft een kleine wonde opge- loopen. Van den verongelukten auto is de motor onder de carrosserie geschoven. Dat de bestuurder van de Chevrolet er nog zoo gunstig afgekomen is, is onbegrij pelijk. Alleen was hij wat versuft. Zelfs het stuur van den wagen was afgebroken. De burgemeester van Berkel, de heer Panis en de veldwachter stelde in samenwerking met de marechaussee uit Tilburg een uitgebreid onderzoek in. Dokter Schrader uit Oisterwijk, was spoe dig ter plaatse, terwijl pastoor van der Ven uit Enschot geestelijken bijstand verleende. Zij zijn er nog slechter aan toe dan de werkloozen. Adres aan de ministers om ver hooging der pensioenen. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Militairen Pensioenbond heeft een adres ge richt aan den ministei van Defensie en aan den minister van Financiën, waarin wordt verzocht maatregelen te nemen, opdat de pensioenen van oud-gepensionneerden zoo spoedig mogelijk afdoende worden verhoogd. liet. hoofdbestuur merkt op, dat de buitensporig groote achterstelling van de pensioenen van de oud-gepensionneerdén hij de pensioenen van andere landsdienaren nog steeds niet is weggenomen. Daar sedert het najaar van 1936 de prijzen van de eerste levensbehoeften sterk gestegen zijn is een verhooging van inkomsten zeer nood zakelijk. De regeering heeft reeds maatregelen getroffen distributie van goedkoope le vensmiddelen om de gevolgen van deze prijsstijging voor de werkloozen te ver lichten. Aangezien de oud-gepensionneerden in de meeste gevallen in inkomsten ach terstaan bij de werkloozen, moet het aldus het adres worden betreurd, dat de regeering voor deze oud-gepensionneerden nog \geen maatregelen heeft genomen. DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. J. Bustige (Chr. Hist. Unie) geschrapt. In de gisteren gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau zijn alle voor de Eerste Kamerverkiezingen ingediende candida ten lij sten geldig verklaard. Wegens het ontbreken van de bewilli- gingsverk^aring werd de heer J. Rustige van de in Noord-Holland en Friesland ingedien de lijst der Chr. Hist. Unie geschrapt. OOK STAKING IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Arbeiders te Dublin leggen het werk neer. Ongeveer 1000 arbeiders en artieidsters in de confectiefabrieken te Dublin, de hoofd stad van Ierland, hehben gisterochtend het werk neergelegd, daar de onderhandelingen welke gevoerd werden tusschen de vereeni- eing van Icrsche confectiefabrikanten en ocnige winkeliers op niets zijn uitgc- loopen. De staking van tienduizend bouw vakarbeiders, welke op 1 April is begon nen, duurt inmiddels voort. 149. WEES VOORZICHTIG. „Om te beginnen, een kleine intrigante, Mevrouw Bonacieux is haar naam". „Die zit in de gevangenis te Mantes". „Neen, ze is ergens in een klooster. Doch dan heb ik nog 'n vijand buiten haar". En nu volgde een woedende stroom van woorden over den „ellendigen d'Artagnan", die haar naar het leven stond, omdat zij zijn teerbeminde mevrouw Bonacieux had laten ontvoeren. „Monseigneur!" besloot My lady „Geef mij dien man en ik zal U daar voor in de plaats dien anderen in handen geven." „Ik weet niet, waarover U spreekt", ant woordde de kardinaal arglistig, „doch ik zal aan Uw verlangen voldoen. Verschaf me een pen en papier". Bij deze woorden ver rees Athos uit zijn gebukte houding, trok zijn kameraden van de kachelpijp weg en fluisterde: „Ik ga nu. Als de kardinaal weer te voor schijn komt, melden jullie hem, dat ik vooruitgereden ben. om den weg te ver kennen, omdat het er zeer onveilig is. „Wees echter voorzichtig!" waarschuwde Aramis. „Wees gerust," antwoordde Athos en was reeds bij de deur. IN DE HINDERLAAG. Athos ging volkomen kalm heen, nam zijn paard en verklaarde den begeleider van den kardinaal in weinige woorden, dat het stellig nuttig was. den omtrek te ver kennen, waarna hij in de richting van het kamp wegreed. Niet ver van de herberg hield hij echter zijn paard in, reed over eenige velden terug en verborg zich in een klein hoschje, van waar hij na eenigen tijd een kleine ruiter schare zag voorbij rijden. Toen de groote hoeden en de wapperende mantels om een bocht van den weg waren verdwenen, reed hij naar de herberg terug en werd zonder moeilijkheden binnengela ten. „Mijn officier heeft vergeten de dame een zeer belangrijke aanwijzing te geven," zei Athos. „Gaat U maar naar boven, de dame is nog in haar kamer," zei de waard. .«SS* Kinderdag. Moederdag was alweer voorbij en de kinderen hadden, niet zonder ernstige zor gen maar kinderzorgen duren kort balans opgemaakt en geconstateerd, dat een tweede Moederdag per jaar hun vol komen zou ruïneeren. Zij hadden dit ook niet onder stoelen of banken gestoken: geenszins met de bedoeling om onaardig te zijn, en nog minder om de draak te steken met een koekebakkers-instelling, die veel geld kost (gewetensgeld vooral) en in ruil slechts één dag liefde oplevert, maar omdat kinderen nog niet geleerd heb ben te huichelen. Dat is immers zoo ver- frisschend aan hen: hun meedoogenlooze openhartigheid. Zoo was alles heel aan doenlijk geweest: de taart met het onver mijdelijke hart, de omgekeerde spaarpoten de teleurstelling, dat er van het marse peinen bouwwerk ook nog iets voor den volgenden dag moest worden bewaard. En toen had Moeder ontroerd gezegd, dat het nu Dinsdag eens Kinderdag zou z\jn, een dag waarop alles mocht en niets gestraft zou worden. En Dinsdag wés het Kinderdag. Het jongentje en het meisje mochten zelf het menu samenstellen. Ze kozen frambozenpudding voor en chocoladepud ding na. Ze hoefden hun speelkamer niet op te ruimen, hun servetten niet op te vouwen en hun mond niet af te vegen. Ze mochten den heelen dag snoepen en lieten de pudding staan. Ze mochten vader en moeder in de rede vallen, met modder- schoenen in den gang loopen en ongestraft een gramofoonplaat breken. Kinderen heb ben nu eenmaal andere liefhebberijen dan volwassenen. Ze hoefden hun handen niet te wasschen en het had een haar gescheeld, of vader had hun huiswerk gemaakt, alle bergen en hoofdsteden van Europa uit zijn hoofd geleerd en alles met enkele e's en o's geschreven. Maar moeder had een beter plan: Vader had nog nooit voor het naar bed gaan een verhaaltje verteld en dat zou op dezen grooten dag dan einde lijk eens gebeuren. Vader moest bekennen, dat dit voor hem het zwaarste offer was van den heelen Kinderdag. Hij fantaseerde graag en goed als het noodzakelijk was. In dit geval leek de noodzaak hem dubieus. Maar goed; de jongste was er dol op, en hij schikte zich. „Welnu dan, er was eens een rood eek horentje." „Heelemaal rood? Heb ik nog nooit ge zien!" „Ja Hans, de mijne was rood. En hij had als vriend een roode vos. Er lag sneeuw. Toen kwam het eekhorentje de vos een bezoek brengen." „Waar, vader?" „In zijn hol, in het bosch natuurlijk." „Woonden ze ver van elkaar af?" „NeeOf misschien wel. Zooals je wilt. Maar wees nu even stil." „Waren het meer dan 100 kilometers?" „Ja goed, meer dan 100 kilometer. Het was 's avonds heel laat." „Kon het eekhorentje dan nog zien?" „Ja zeker, dierenkunnen 's nachts zien." „Maar dan is het donker?" „Nu ja, dat is nu eenmaal zoo. Maar luister nu. Het eekhorentje zou bij de vos blijven slapen„Waren ze getrouwd?" „Ach, praat toch geen onzin. Luister wat ik vertel, en vraag er niet steeds tusschen- door. Dieren trouwen niet." „Waarom niet?" „Wees nu eindelijk stil! Ze be sloten vóór het slapen gaan een kleine wandeling in het bosch te maken. Ineens hoorden zij een geritsel. En wat zagen ze? Een fee!" „In het donker?" „Ja, in het donker. Of misschien was het er licht. Maar laat mij nu vertellen." „Een echte fee?" „Ja natuurlijk, er zijn geen onechte feeën." „Hoe zien ze er uit?" "Stil!!Die fee dan fluisterde het eekhoorntje iets in het oor". „Wélt dan?" „Niets. Of ja, wel iets natuurlijk. Voorloopig fluisterde ze zoomaar iets, en daarmee basta." „Wat spreken feeën voor 'n taal?" Dit was het einde van den Kinderdag. „Nu is 't genoeg. Naar bedOnmid dellijk!" Hans brult. Moeder verwijt vader, dat hij geen geduld heeft. Vader wischt zich het voorhoofd af en zwijgt. Men moet het instellen van nieuwe feest dagen ook maar liever aan den banket bakker overlaten Geen commercieele advertenties in Godsdienstige bladen De nieuwe grondslagen van het onderwijs. Van betrouwbare zijde wordt aan KAV.P. een leerplan ter hand gesteld, dat de offi- cieele leerstof bevat voor het onderricht over de Duitsche zeden en gewoonten, die bij het begin van het nieuwe schooljaar aan iederen leerling onderwezen zullen worden, die niet uitdrukkelijk heeft ver klaard geen godsdienstonderricht te willen volgen, of die als Godgeloovig staat gere gistreerd, meldt de Msb. De grondslagen voor dit onderwijs zijn als volgt: „Ons geloof: dienstbaarheid aan het volk, is dienst jegens God. Onze symbolen: Hakenkruis, bloed en bodem. Onze wil: Duitschland!" Vrijheden Katholieke pers beknot. De president van de rijksperskamer Max Amann heeft door zijn gevolmachtigden aan de Katholieke kerkelijke pers een rond schrijven gericht, waarin hij beveelt, dat artikelen en berichten voor het behoud van de confessioneele school voortaan in Katho lieke kerkelijke tijdschriften achterwege moeten blijven. Sedert .1 Mei is het advertentie gedeelte der Katholieke kerkbladen en Zondagscouranten buitenge woon sterk ingekrompen, 't Is alleen nog maar geoorloofd advertenties op te nemen, waarin men zich tot den lezer richt in zijn hoedanigheid van Katholiek. Alle commercieele advertenties die niet onmiddellijk ryet de Katholieke godsdienst in verband staan, zijn dus verboden. Buitenlandsche staatslieden con- fereeren te Londen Spil Ro- me-Berlijn maakt geen indruk op de Donaustaten. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat van de aanwezigheid van vele vooraanstaande staatslieden te Londen gebruik wordt ge maakt voor het voeren van besprekingen over de bestaande politieke vraagstukken. De Britsche regeering laat haar aandacht voor de gebeurtenissen in Midden-Europa niet afleiden door de ontwikkeling in Spanje. Aan den anderen kant, aldus de „Daily Te legraph", heeft het indruk gemaakt dat de kleine Europeeschc Staten het oog zoozeer op Engeland ge richt houden. Het wordt steeds dui delijker, dat de spil Rome-Berlijn geen indruk maakt op de Donausta ten, die van een gezonden bouw zijn: zij beschouwen die spil eerder als een gevaar dan als een factor van stabilisatie. Nationale vergadering der Italiaansche corporaties Nieuwe riohtlijnen door de ver overingen in Afrika. Zaterdag 15 dezer zal te Rome de derdet nationale vergadering der corporaties wor den gehouden onder voorzitterschap van Mussolini. Achthonderd leden der 22 corporaties zullen er aan deelnemen. Er zullen richt lijnen worden besproken met het oog op de nieuwe periode welke is ingegaan met de verovering van het rijk in Afrika. Hervormingen in het Russische leger De regeering der Sovjet-Unie heeft het noodig geacht in de militaire districten mi litaire raden in te stellen en bij de troe- penafdeelingen militaire commissarissen; te benoemen. Bij regeeringsbesluit is maarschalk Jego- rof benoemd tot eersten plaatsvervanger van den volkscommissaris voor de lands verdediging: hij is van zijn ambt als chef van den generalcn staf ontheven. Sjaposnjikof, legerkommandant eersten: rang. is chef van den staf geworden. Jakir, is benoemd tot commandant van de troe pen in het district Leningrad, maarschalk Toechatsjewski tot commandant der troepen; in het Wolga-district. ITALIAANSCHE ONDERZOEKINGEN IN ABESSINI6. Op initiatief van het Alfieri-instituut zal een Italiaansche expeditie worden uitgezon den om de hoogste bergtoppen van Abessi- nië te beklimmen en onderzoekingen te verrichten in de uitgestrekte holcngebiedeiu in Senafe. Tcmbian en langs den weg van Dessie. Men heeft zich tot taak gesteld, de toppen van het Ras Dasjin-gebergte in Semien, die zich tot 5000 meter verheffen, te beklimmen. De expeditie zal in September vertrekken. Goede oogst in Amerika Grootste opbrengst sinds 1931 voorspeld. Het Amerikaansche departement 'van Landbouw heeft een wintertarwe-oogst voor speld van 654.2£»5.000 bushels, welke dq grootste zou worden sinds 1931. De Engelsch-Japansche besprekingen Niet gericht tegen anderen. In verband met de geruchten, volgens welke de Engelsch-Japansche besprekingen te Londen tegen de belangen van een derde mogendheid (China) gericht zouden kunnen zijn, verklaart mien jn regeeringskringen met stelligheid dat de besprekingen alleen en uitsluitend betrekking hebben op de ver houding tusschen beide landen. BUILENPEST VAN CATASTROPHALEN OMVANG. In de Chineesche provincie Foekfen, waar de ziekte reeds' een maand heerscht, heeft, de builenpest een ontstellenden om vang aangenomen. Naar het schijnt heeft ook de provincie Anhwei onder dé epidemie te lijden. Verscheidene honderden menschen aiin in beide provinciën overleden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8