De „Hunter" op een geloopen 1 Mussert bedreigd Het Britsche gemeenebest één in bewapening KIJKEHKOOPEN bi GLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Opmerkelijke rede van den Australischen premier }een luchfpostrecht meer voor Indië Priesters in Duitschland vrijgesproken Aardverschuiving in Italië De fascistenleider slaat met de zweep Roosevelt zal „New Deal" doorzetten Toenemende spanning bij Ford Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. In de openingszitting der.Britsche rijksconferentie, welke, zooals ge meld, in een der zalen van 't St. Ja mes Palace gehouden wordt, heeft, volgens Un. Press, de rede van den Australischen premier Lyons, die zich, met het oog op de herbewape ning der wereld, uitsprak ten gunste van krachtige en eensgezinde defen sie-politiek van het geheele Impe rium, sterk de aandacht getrokken. De rede van Lyons-stond in sterk contrast tot de meer formeele rede voeringen der overige gedelegeer den, welke slechts weinig deden ver moeden in welke richting de poli tiek, die de komende weken te Lon den zal worden vastgesteld, zich zal bewegen. Lyons stelde het afsluiten voor van een regionaal nonagressiepact in den Stillen Oceaan en bepleitte openlijk een politiek j Van wederzijdschen bijstand van alle naties I yan het Britsche rijk tegenover een moge- lijken aanvaller. „Wij dienen op te merken, aldus Lyons, 'dat het Britsche Commonwealth een kleine volkenbond in den volkenbond zijn gemeenschappelijke belangen heeft ont wikkeld tot zulk een graad, dat het voor de leden ervan van vitaal belang is, elkan der wederkeerig te steunen. Dit principe is in werkelijkheid hetzelfde als dat, wat ten grondslag ligt aan de regionale pacten, Welke den volkenbondsleden worden aanbe volen als de eerste étappe naar de collec tieve veiligheid". Lyons wees vervolgens op Australië'S me- Öedeeling, dat het 70 milliocn pond sterling heeft besteed aan zijn vloot sinds de instel ling van de koninklijke Australische vloot. 26 jaar geleden en voegde hieraan toe, dat Australië momeriteel over negen oorlogssche pen beschikt, waaronder drie kruisers en drie torpedojagers, terwijl verdedigingswer ken in de voornaamste Australische havens worden aangebracht tegen een geraamd be drag van 3.200.000 pond sterling. „Australië, aldus; besloot Lyons, ontwerpt zijn eigen politiek aan een souvereine controle en is, zonder voorafgaande verbintenis, voorstander van een samenwerking ten aanzien van de defensie tusschen de leden van het Britsche "Commonwealth. Australië is van meening, dat zijn veiligheid en die van het Britsche Commonwealth gelegen is binnen drie elkander opvolgende bolwerken: het volkenbondshandsvest, de kracht van het Britsche Commonwealth en haar eigen verdedigingstroepen." Aan Hef begin der zitting had minister president Baldwin den gedelegeerden ter rijksconferentie voorgesteld, den koning en LYONS. de koningin een boodschap te zenden, waar in de wensch werd uitgesproken, dat de ko ning en de koningin de betuiging van loyale toewijding der gedelegeerden wilden aan vaarden. Zij hoopten, dat de regeering ge lukkig en voorspoedig zou zijn en dat de Goddelijke Voorzienigheid Hunne Majestei ten lang zal sparen om de banden van aan hankelijkheid en loyauteit te versterken, die alle volken onder het Britsche gemeenebest onder de kroon vereenigen. Aan het slot der bijeenkomst las Baldwin het antwoord van den koning voor op het adres van trouw, dat hem door de vergade ring was gezonden. De conferentie stelde tenslotte drie com missies in, om de kwestie der agenda te be spreken. De conferentie werd tot Woensdag a.s. ver daagd. Vereenigde Staten en het voor stel van Lyons. -— Geen garan tie voor de integriteit van Neder- landsch Indië De weerklank, welken 't voorstel van den Australischen premier, Lyons, ter Britsche rijksconferentie te Londen inzake het slui ten van een regionaal non-agressie-pact in den Stillen Oceaan in officieele kringen te Washington heeft gevonden, is eerder nega tief, daar men van meening is, dat de reeds bestaande overeenkomsten, vooral het Briand-Kellog-pact, .voldoende waarborgen bieden. Het streven van de Vereenigde Sta ten in politiek en maritiem opzicht is er momenteel op gericht, geen nieuwe defensie-verplichtingen in het Westelijk gedeelte van den Stil len Oceaan op zich te nemen. In welingelichte kringen is men derhalve van meening, dat de Ver. Staten waarschijn lijk geen garantie voor de integriteit van Nederlandsch-Indië op zich zullen nemen. Ook is het onwaarschijnlijk, dat de Ver. Staten bereid zullen zijn, een beslissing te nemen ten aanzien van de kwestie der er kenning van Mandsjoekwo met het oog op de algemeene politiek tot handhaving van den vrede in den Stillen Oceaan. Regeling treedt 5 Juni In werking Be eenigen tijd geleden bekend ge maakte nieuwe regeling, volgens ivel ke alle brieven en briefkaarten met bestemming voor Ned. Indië per vliegtuig zullen worden ver zonden, zonder dat daarvoor lucht recht verschuldigd is, treedt in wer king met de op 5 Juni a.s. te Am sterdam beginnende vlucht voor de post uit Indic naar Nederland is deze datum 16 Juni). Niet per luchtpost worden verzonden de stukken van welke, blijkens een door de afzenders aangebracht opschrift, verzending per landmail wordt verlangd. Per landmail worden ook de verkrijgbaar gestelde post- bladen van 6 cent verzonden. Het port van de per luchtpost naar In dië te verzenden brieven zal 12/4 cent per 10 gram bedragen; dat van briefkaarten is 10 cent. Voor postwissels wordt het lucht recht teruggebracht van 30 tot -10 cent; voor drukwerken, pakjes, akten en mon sters wordt het 50 cent per 50 gram. Voor brieven, die per landmail worden verzonden, wqrdt het porto voortaan tot en met 20 gram 1214 cent, voor elke vol gende 20 gram of gedeelte daarvan 7Vt ct. In de porti der per landmail te verzen den briefkaarten, drukwerken, akten, pak jes en monsters wordt geen verandering gebracht, Beroering in Westfalen. Zooals men weet, moet in Duitsch land, op bevel van den propaganda minister, de grootst mogelijke open baarheid gegeven worden aan de „processen", die het derde rijk ka tholieken geestelijken aandoet. Die voorgeschreven publiciteit zegt Havas mag zich echter niet uitstrek ken tot het vonnis, indien dit von nis een vrijspraak van den aange klaagden geestelijke is. Zoo heeft de rechtbank van Paderborn den katholieken priester, pastoor Sommer van Suddessen, die aangeklaagd was wc gens misdrijven tegen de zeden, vrijgespro ken, doch over deze uitspraak zweeg de jradio. Tijdens het proces trokken enkele getui gen de verklaringen, welke zij tijdens de instructie hadden afgelegd, weer in. Het O.M. eischte negen maanden in twee gevallen, van de aanklacht onschuldig was en dat in de overige gevallen zijn schuld niet kon worden bewezen. Tc Munster in Westfalen, werd pastoor Deitmaring van Hoetmar vrijgesproken, we gens gebrek aan bewijs. De eisch luidde te gen hem drie en een half jaar gevangenis straf. Ook in dit geval werden de bezwarende feiten uitgezonden, doch angstvallig werd yermeden, dat .voor de gedaagden gunstige verklaringen het oor der luisteraars bereik ten. De wijze van handelen heeft onder de geheele katholieke bevolking van Westfalen waar men de vrijspraken thans vernomen heeft, groote beroering gewekt. De ramp van de „Hindenburg" TEREEERDE LANDINGSHA- NOEUVRE DE OORZAAK? Commander Schroeder, een der drie leden der oommissie van onderzoek, benoemd door het departement van handel, naar de oorzaken der ramp van het luchtschip „Hin denburg" heeft verklaard, dat de catastro- phe ongetwijfeld moet worden toegeschreven aan een verkeerde landingsmanoeuvre. Deze verklaring is afgelegd na een onderzoek van drie dagen, en nadat alle personen, die aan boord van het luchtschip waren of zich op het landingsterrein bevonden, en die inlich tingen konden verschaffen, gehoord waren. Commander Schroeder heeft niet gezegd, of de belde andere commissieleden zijn mee ning deelen. Jagers gebracht. In het hospitaal bevinden zich thans nog zes ernstig gewonden. Drie slachtoffers van de ontploffing 'zijn op het Engelsche kerkhof te Almeria ter aarde besteld. In Engeland wordt geen geloof gehecht aan de bewering, dat de „Hunter" zou zijn getorpedeerd. Volgens een mededeeling der Spaansche regeering te Valcncia heeft He snelle hulp voorkomen, dat de Britsche torpedojager „Ilunter" geheel verloren is gegaan. De bemanning had bet schip, dat snel zonk, reeds verlaten, doch toen^ zij den Spaanschen torpedojager „Lazaga" zagen na deren, keerde zij aan boord terug om bij het sleepen te helpen. De „Lazaga" nam on middellijk het zinkende schip op sleeptouw, terwijl talrijke pompen het water uit het schip pompten. Duikers slaagden er in een aantal waterdichte schotten te sluiten. Men heeft evenwel het stoffelijk overschot van de vier mannen, die zich in de machineka mer bevonden, nog niet kunnen vinden. Gisterenochtend heeft een gemengde com missie, bestaande uit een gelijk aantal Brit sche en Spaansche marine-officieren, een be zoek gebracht aan het schip om te pogen de oorzaak van de ontploffing vast te stellen. Voorzitter van deze commissie is de Brit sche vice-admiraal Wells. Een offitiecl rap port omtrent de oorzaak der ontploffing is nog niet uitgebracht. Het schip wordt naar Gibraltar gesleept. De Britsche admiraliteit deelt me de, dat de „Hunter" naar uit het voorloopig onderzoek is gebleken, waarschijnlijk op een mijn is geloo pen. Er zullen geen nieuwe bijzon derheden békend worden gemaakt, voordat de torpedojager in het droog dok is geplaatst. Op het oogenblik wordt de „Hunter" door twee Brit sche torpedojagers naar Gibraltar gesleept, Havas meldt nog uit Almeria, dat de „Hunter" aan weerszijden van de boeg twee scheuren vertoont. De scheur aan bak boordzijde is veel groot^r dan de andere die wellicht moet worden toegeschreven aan de s'econdaire uitwerking van de ont ploffing. De gewonden zijn, voorzoover zij vervoerd konden worden, van het provinci ale militaire hospitaal aan boord van een der vannacht aangekomen Britsche torpedo- Huizen vernield. Acht dooden. Het bericht, dat in het buitenland is ver spreid, volgens hetwelk te Venetië vier hui zen zouden zijn ingestort tengevolge van een aardschuiving, waarbij een tiental per sonen om het leven zou zijn gekomen, is, zegt Stefani, niet juist. Te Venetië heeft geen instorting plaats gehad. Wel heeft een aardschuiving plaats ge had in het dorp Vittorio Veneto in de pro vincie Treviso, waarbij enkele boerenhuizen werden vernield. Het schijnt, dat hierbij 'n of twee dooden te betreuren zijn. Een Havas-bericht, waarvan bovenstaand Stefani-telegrani een dementi is, meldde uit Venetië, dat vier huizen zijn ingestort en dat daarbij een tiental menschen om het leven zijn gekomen, terwijl er bovendien vele gewonden zijn. Later meldde dit zelfde agentschap, dat reeds acht lijken te voorschijn zijn gehaald uit de puinhoopen der huizen, die vernield zijn door enorme rotsblokken, welke bij het aanbreken van den dag van de bergen wa ren losgeraakt. De bewoners van de naburige huizen gingen onmiddellijk hulp halen in Vittorio Veneto, waarna een afdeeling troepen en spuitgasten zich naar de plaats des onheils begaven. Zeven gewonden zijn in het zie kenhuis van Vittorio opgenomen. Stefani meldt nader dat bij het oprui- mingswerk te Vittorio Veneto uit de puin hoopen van de ingestorte boerenwoningen acht lijken zijn geborgen, hoofdzakelijk van vrouwen en kinderen. Het aantal ge wonden bedraagt zeven. Zijn chauffeur lost een revolverschot De Gewestelijke Organisatie-inspec teur van de N.S.B. heeft in opdracht van den gewestelijken commissaris aan het A.N.P. een communiqué ver strekt, waarin wordt medegedeeld, dat Ir. A. A. Mussert, algemeen lei der der N.S.B., gistermiddag tus schen twee en drie uur een bezoek heeft gebracht aan een gezin, wo nende Amelandstraat 9 te Amster dam-Noord. Tijdens zijn verblijf al daar heeft zich een volksoploop voor het huis verzameld, die, toen Ir. Mussert het huis verliet, op hem en zijn chauffeur zou zijn ingedrongen. Ir. Mussert zou, volgens het commu niqué, daarbij door een man zijn aangevallen, doch zou zich met eeni- ge krachtige slagen met zijn zweep een weg naar zijn auto hebben we ten te banen, waarbij de chauffeur nog een schot in de lucht heeft ge lost. Tevens werd in het communiqué medege deeld dat van de auto de ruiten werden in gegooid en vau de betrokken woning even eens de ruiten werden verbrijzeld. De politie onderzoekt de zaak. Het A.N.P. heeft bij den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg na vraag gedaan naar aanleiding van deze me- dedeelingen. De commissaris, die van Ir. Mussert nog geen aangifte van het feit had ontvangen, was bezig met het onderzoek. Daaruit, was komen vast te staan, dat zich een volksoploop voor de betrokken ^voning heeft verzameld. Een man heeft zich toen uit de voor het huis staande groep los ge maakt en heeft zich in de richting van den heer Mussert bewogen. De politic beschikt nog niet over gegevens, waaruit blijkt, dat deze man een dreigende houding heeft aan genomen, al acht zij zulks niet onmogelijk. Dé heer Mussert heeft daarna den man eenige klappen met een stok of iets der gelijks gegeven en is, nadat de chauffeur een schot in de lucht had gelost, met zijn wagen weggereden. Bij het wegrijden is hij volgens een ooggetuige, met steenen nage gooid, waarbij de achterruit van den wa gen is verbrijzeld. Bij het betrokken perceel Amelandstraat 9 heeft men. nadat de heer Mussert was weg gereden, een ruit ingegooid. De politie heeft het daar wonende gezin tijdelijk on derdak verschaft in het Bureau Adelaars- weg. Van de zijde van de politie, verneemt het Hlsbl. nader, dat uit de getuigenverklarin gen waarover zij beschikt, niets is gebleken van een aanval op den heer Mussert. Wel zou een man in Manchester costuum zich tot den heer Mussert hebben gewend iets hetgeen onbekend is gebleven, tot hem hebben gezegd, maar do man heeft geen enkele beweging gemaakt alsof hij den heer Mussert wilde aanvallen. Wel heeft do heer Mussert een rijzweep of een gummi stok getrokken en daarmede den bewusten man vier of?vijf slagen toegebracht. Ook schijnt het juist te zijn, dat de chauffeur van den wagen van den heer Mussert. toen het publiek, dat uit. ongeveer zestig personen bestond, bleef opdringen, een schot in. do lucht heeft gelost. Toen de auto wegreed is uit de menigte met een steen gegooid, waardoor de achterruit van de auto werd vernield. Dit zijn de eenige feiten, die uit getui gen verklaringen zijn komen vast te staan en de politie meent dan ook te mogen con rludeeren, dat van een eigenlijken aanval op den heer Mussert geen sprake is ge weest. de bilt seint» Verwachting: Zwakke tot mati ge wind, later uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op re gen, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: koeler met minder kans op regen. Barometerstand bedenmorgea 8 nnr t 76.7 Tandheelkundige Inrichting Café „Centrum" Markt. - SCHAGEN. Spreekuur van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2- 1 uur Bekende Tarieven Inlichtingen kosteloos. Artistieke Bruidsfoto's FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER ARPAD MOLDOXAN —NIEUWE NIEDORP— „Strijd nu eerst zegt hij. begonnen Op de terugreis van zijn vacantieverblijf Springfield, naar Washington, heeft presi dent Roosevelt, naar de „United PresS1 seint, aan de persvertegenwoordigers, die hem vergezellen, medegedeeld, dat hij vast besloten is voor de verwezenlijking yan de „New Deal" te strijden. „De strijd is eerst begonnen", al dus voegde de president met het oog op zijn voornemen, het oor spronkelijk program van de „New Deal" te handhaven, aan deze me dedeeling toe. Tot dit program be- hooren o.a, stabiliseering der prij zen, hulp aan de boeren en van werkloozen uit de publieke middelen Roosevelt legde er den nadruk op, dat de stabiliseering der prij-zen geenszins een fixeerihg der prijzen beteekent, doch slechts een belemmering bedoelt te zijn van mogelijke ongezonde prijsschommelingen. In verband met de budgetaire situatie ver klaarde president Roosevelt. dat het con gres de openbare uitgaven nog met drie a vier millioen dollar zal hebben te redu- cceren, alvorens het recès een aanvang zal kunnen nemen, aangezien anders het deficit tot rond 800 millioen dollar zal stijgem Staalconflict bijgelegd. Het arbeidsconflict in de staalfa brieken van Jones en Laughlin, waarbij 27.000 arbeiders waren be trokken, is bijgelegd. Het personeel verklaarde zich be reid, het werk te hervatten, nadat de directie der fabrieken beloofd had, dat de arbeiders zelf zouden kunnen kiezen, bij welke vakveree- niging zij zich wenschten aan te sluiten. Het conflict tusschen de vereenigde auto mobielarbeiders en Henry Ford te Detroit spitst zich daarentegen met den dag meer toe. Het comité voor industrieele organisatie, het Cio onder leiding van John Lewis, dat de 140.000 werklieden van de Ford-fabrieken in de vakvereeniging der vereenigde automo bielarbeiders wenscht op te nemen, meent te kunnen voorspellen, dat Ford trachten zal, het plan van zijn personeel, om zich in een vakvereeniging te organigeeren, in de kiem te smoren. De leider der automobielarbeiders, Homer Martin, verklaarde naar aanleiding hiervan: dat zij slechts door 'n sterke vakvereen»~:-^g afdoende beschermd worden, onverschillig welke loonsverhoogingen hun gegeven wor den of welke verbeteringen in hun arbeids voorwaarden men hun ook moge beloven"

Schager Courant | 1937 | | pagina 1