Verder samengaan der Oslo-Staten 1 i I ij s t nummer 2. Lijstaanvoerder J. W. A L B A R D A. Baldwin wendt zich tot de jeugd KIJKEN ii KOOPEH i CHECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onderzoek naar de moge lijkheid van een politiek accoord WOENSDAG 19 MEI 1937. 80e Jaargang. No. 10265. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. De Abessijnsche kwestie opnieuw op het tapijt Per vliegtuig reisde de Noorsche minister ,van buitenlcmdsche zaken, de heer H. Koht, gisteren van Oslo naar Amsterdam. In Ko penhagen stapte hij over in een toestel van de K.L.M., dat gisterenmiddag omstreeks half drie op Schiphol landde. Op het vlieg veld wachtte de heer Raeder, de Noorsche zaakgelastigde in ons land, den minister op en de beide heeren reden per auto naar Hotel des Indes in Den Haag, ^yaar de heer Koht zijn intrek heeft genomen en waar een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau in den namiddag ge legenheid kreeg den minister enkele vragen De heer Koht blijft hier tot Vrijdag. He- Öen brengt hij een bezoek aan zijn Neder- üandschen ambtgenoot, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die hem morgen een lunch zal aanbieden. Vrijdag reist de heer Koht naar Brussel, waar hij een onderhoud met den heer Spaak, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, zal hebben. Gevraagd naar het doel van zijn reis ant woordde de heer Koht hierop ongeveer als iVolgt: Op 26 dezer komt de Assemblee van den Volkenbond te Geneve bijeen. De agenda be vat geen punten van groot belang: slechts jhet verzoek van Egypte om als ild van den Bond te worden aangenomen en de verkie zing van een rechter in het permanente hof van internationale justitie. „Het is echter zeer goed mogelijk", aldU3 minister Koht, „dat er andere belangrijker punten van bespreking in Genève aan de orde zullen komen". Verwacht wordt, zeide de Noorsche minister, dat de Abessijnsche kwes tie weer aan de orde zal komen. „In welken vorm weet niemand, maar nu dit verwacht wordt, leek het mij gewenscht, eens met mijn Neder- landschen en Belgischen ambtgc- nooten van gedachten te wisselen over de houding, die de Kleine Sta ten in dat geval zullen aannemen." Dan is er nog een ander punt, dat minister Koht met de heeren De Graeff en Spaak zou wenschen te bespreken. Het lijkt hem gewenscht de moge lijkheid te onderzoeken of de Oslo conventie niet kan worden aan gevuld met een overeenkomst van politieken aard, in dier voege, dat de onderteekenaars een conventie zouden opstellen met betrekking tot de regeling van de controle op de be wapening in hun landen. Tegelijk met het Assemblee komt immers te Genève het bureau van de ontwapenings conferentie bijeen. Van de werkzaamheden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij vertrou wen in de beraadslagingen van de Kleine Staten onderling over het vraagstuk der ont wapening, die dan het initiatief zouden kun nen nemen tot een conventie als hierboven bedoeld. „Het is een oriënteeringsreis, die ik op weg naar Genève heb ondernomen en die mij, naar ik hoop, in staat zal stellen op de hoogte te komen van de inzichten van mijn Nederlandschen en Belgischen ambtgenoo- ten over vraagstukken van internationale beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen". Tenslotte deelde de minister nog mede, dat hij niet voor het eerst in ons land was. Hij is er al verscheidene malen geweest. Vijf jaar geleden was de heer Koht, toen nog geen minister, hier als president van een historisch congres. Hij is van huis uit een historicus en heeft hier vele vrienden on der de geschiedkundigen, o.a. de Lcidsche Hoogleeraar, Dr. Colenbrander. Geen enkele Staat is de aan bidding waard van den vrijen mensch Verdedig de democratie Minister-President Baldwin heeft gisteren avond in Albert Hall een toespraak gehou den op een jeugdbijeenkomst. „Ik heb mijn tijd gehad en zal weldra in de schaduw komen te staan", aldus be gon Baldwin. „In de volgende kwart-eeuw zult gij geroepen worden uw rol in de we reld te spelen en zult gij den plicht hebben onze tradities te bewaren. Gij zult de demo cratieën moeten beschermen en het kan zeer wel geschieden, dat gij geroepen zult worden de democratie tegen haar eigen fouten ie verdedigen. Moeten de uitwerking van de Volkenbonds idee en de onderteekening van het verdrag van Versailles bp de creditzijde van de balans worden geschreven? Twintig jaren lang zouden wij „ja" hebben geantwoord, doch thans zou het antwoord twijfelachtig zijn. De Volkenbond ^en Versailles hebben beide de verwachtingen van het menschdom teleurgesteld. Des illusie is er voor in de plaats geko men. De persoonlijke vrijheid is opnieuw in ge vaar, omdat men haar in andere landen aan het volk heeft ontnomen. BALDWIN Sprekende over de herbewapening, zeide de minister-president, dat deze het som bere antwoord was op alle pogingen van hen die den vrede liefhebben. Wat echter gevaarlijk is, is het feit, dat in sommige kringen de vre de tot een hersenschim wordt ver klaard en de oorlog wordt verheer lijkt als het ideaal van een recht schapen mensch. Zoolang het Brit- sche Rijk bestaat zullen wij onze stem verheffen tegen deze verkeer de ideeën. Baldwin besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Alvorens te eindigen wil ik voor de laatste maal als mirtister-president voor een groot auditorium van mijn- overtuiging blijk geven, een overtuiging, die door mil- lioenon in het Britsche Rijk wordt gedeeld. „Vrijheid in de orde: in het kader der wet. met de macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maatschappij waarin gezag en vrijheid in behoorlijke verhouding zijn vereenigd en waarin staat en burger tegelijk doel en middelen zijn. De oude leer van het goddelijk recht der koningen is dood, maar wij zijn niet voor nemens de leer van het goddelijk recht der staten er voor in de plaats te stellen, want geen enkele staat is de aanbidding waard van den vrijen mensch". EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Zuid oostelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, waarsch. nog regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: nog re genachtig. Barometerstand hedenmorgea 8 nar t 76.3 Artistieke Bruidsfoto's - FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER - ARPAD MOLDOVAN NIEUWE N1EDORP Stap van Drummond te Rome? Volgens den diplomatieken redacteur van de „Morning Post" zou de Britsche regee ring zich bezig houden met de spanning in de Britsch-Italiaansche betrekkingen. Sir Eric Drummond, de ambassadeur te Rome, zou opdracht gekregen hebben stappen te doen bij de Italiaansche regeering. Tijdens het bezoek, dat hij Zaterdag aan Ciano heeft gebracht, heeft hij uiteengezet, dat het oor deel der Britsche pers in het geheel niet door de regeering geinspireerd is. WAAR HET OM GAAT. Twee furiën waren over Europa. Het Communisme en het Fascisme of Nationaal-Socialisme. Twee furiën die fel vijandig tegenover elkander staan, doch wier stijdmethoden een merkwaardige gelijkenis ver- toonen. Het Communisme heeft een anti-kapitalistische doelstel ling, maar dat doel willen zijn aanhangers bereiken door gewelddadige onderdrukking van alïen die het niet met hen eens zijn. Zij schroomden niet om binnenlandsche oor log te propageeren, opdat daaruit de Revolutie zou voort komen, die de dictatuur van het proletariaat moest brengen. De dictatuur waarvan Rusland met zijn monsterprocessen on3 een huiveringwekkend beeld laat'zien. De Communisten hebben thans een democratisch jasje aan getrokken en leuren met een eenheidsfront, dat zij n.b. aan bieden aan hen dien zij nog voor korten tijd als de ergste vijanden van het arbeidende volk voorstelden. iWiJ danken voor zulke bondgenooten! Op de ontbindende werkingen en de gestage onrust die de communistische beweging in de maatschappij veroor zaakten kwam als reactie het Fascisme of Nationaal-Socia lisme op, dat als samenbindende kracht wil optreden en de totalitaire staat wil stichten, met aan het hoofd een Duce, een Führer of "een Leider. De dictatuur van de andere zijde! Zoo raken de uitersten elkander. In doelstelling verschil lend, zijn middelen en resultaten dezelfde: De volkomen onderdrukking van de geestelijke vrijheid en de minachting voor de menschelijke persoonlijkheid, vernietigend alles wat in den loop der geschiedenis aan cultuur en bescha ving is opgebouwd. Daarenboven kweeken Fascisme en Nationaal-Socialisme een chauvinistische gezindheid aan en roepen een menta liteit te voorschijn, die de bewapeningen tot in het krank zinnige opvoeren en ieder oogenblik een nieuwe oorlog kunnen doen uitbreken. Zoo verkeert de wereld in een toestand van onrust en ont reddering en de grondoorzaak daarvan is het kapitalis tisch productiesysteem, dat de voortbrenging teugeloos kan opvoeren, doch niet in staat is aan allen een redelijk bestaan te verzekeren. Het kapitalisme met zijn leuze van ieder voor zich' en God voor ons allen, dat roept om winst, winst en nog eens winst, dat in wreede koloniale oorlogen zijn imperialistische heb zucht botvierde en dat ons telkens weder in een crisis stort, die de menschheid in armoede dompelt, terwijl de voor raadschuren gevuld zijn en de voortbrengselen vernietigd worden. In die chaos van het kapitalisme orde te brengen is het doel en streven van de S.D A.P. Allereerst gaat het thans om een geestelijk bewuste volks beweging, die onze democratische Instellingen en geeste lijke vrijheden wil behonden en nltbonwen en ons persoon- lijk verantwoordelijkheidsgevoel wil versterken. De lenze van Staatspensioen voor ooden van dagen moet luid en krachtig weerklinken, want indien er Iets ls dat leeft in de ziel van het volk, dan ts het deze zorg voor de ond» werkers en werksters. Deze lenze vindt hoe langer hoe meer weerklank, nog een iorsche aanloon en de invoering van Staatspensioen is niet meer tenen te honden. Wederopbouw en verbeterinn van onderwijs en het treilen van maatregelen die het economisch herstel bevorderen. Versterking van den Volkenbond in het belang van den Vrede. Kiezeressen en kiezers, het gaat bij deze verkiezing om be langrijke zaken, neemt deel aan den strijd en helpt ons program te verwezenlijken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1