Een leven van dienende trouw Interview met Jan Molenaar DE J HEIMELIJKE STRIJD Uit onze omgeving Z1JPE S/AT MAARTENSBRUG Nabeschouwing van het Ambts jubileum van Willem Blaauw. Als je veertig landje jaren Steeds getrouw je plichten deed Als je met een hart vol vjarmte Deelde in een anders leed. Als je voor de kleine peuters Altijd, 'n vriendelijk woordje had, En in tijd van angst en zorgen Nooit je medemensch vergat Als je 'n hooge plicht sopvatting In het leven hebt gekend. En door je eigen noesten arbeid Bent geworden, wat je bent... Als je door je superieuren Wordt bemind en wordt geëerd En om duizend kleinigheden Ook als mcnsch. wordt gewaardeerd, Als men, door je kwaliteiten Eerlijk in vervoering raakt Zóó zelfs, dat de burgemeester Je tot Eereburgermaakt Kunt ge heel tevreden scheiden Van de werkkring, die ge hadt De herinnering daaraan blijve, U een kostelijke schat. Heel veel moet ge achterlaten Doch dat stemt niet ontevrèe Want het allermooistbehield ge „Ge naamt aller harte mee!" Ieder gunne U nog jaren Vreugd' en rust in t huisgezin Met zoo'n goeden man en vader Blijft 't geluk er binnenin. Denk nog heel veel aan het spreek woord Waar ge zelf zoo graag mee malt: Dat het lot nu niet. op Jonas Doch ditmaal op Willemvalt. (Bijgaand gedicht ontvingen wij van Mevr Anny de Hoog—Nooy, schrijfster van de feuilleton Marjoleintje, die wij eenigc da gen geleden beëindigden.) SCHAGERBRUG. Goed afgeloopen. Toen de heer G. Geerligs van Oudesluis )n den z.g. Schoolweg met zijn auto zou draaien, reed hij het aldaar fietsend doch tertje van den heer Wiering aan. Het meis je kwam te vallen, doch bekwam geen let sel. Het voorwiel van de fiets werd geheel verbogen. Den chauffeur treft geen schuld. OUDE NIEDORP ZWEMVEREENIGING „HET SKARPET" Zaterdagavond hield de zwemvereeni- ging „Het Skarpet" haar jaarvergadering. De heer Leek opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de Secretaresse ïiiej. Kriller de notul leest, welke onver anderd worden vastgesteld. Uit het jaarverslag blijkt, dat. het ledental der vereeniging belangrijk is gestegen. Aan het eind van het seizoen bedroeg het aan tal ruim 250. De vereeniging hield een tweetal wedstrij den. De eigendommen van do vereeniging be vinden zich in uitstekenden staat. Het jaarverslag wordt onveranderd vast gesteld met dank aan de secretaresse. Hierna doet de Voorzitter enkele mede- deelingen. Een gedeelte van de gedempte sloot is verkocht aan den heer Groen. De hieruit verkregen baten worden besteed aan baggerwerk. D. H. ROODHUYZEN Co. nv. MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUKER. RUBBER. KOENE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER 8EURZ1 VAN LONDEN, LIVERPOOl. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ PAH 2* Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beert Ntt 1 Tekf. 30012 Telegremedre»; CARlOS-AMSTERDAM Jé Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Als controleur is aangesteld de heer Mee- reboer. Er zullen opnieuw eenige schuiten zand worden aangevoerd, ter aanvulling van het strand en de bassins. De rekening en de bescheiden van de pen- ningmeesteresse zijn nagezien door de heeren Feijs en de Heer. Uit de rekening blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 1932.98, de uitgaven f 1902.64)4. Kassaldo f 30.23/4. Deze hooge bedragen vinden hun oorzaak in de aflos sing van een tweetal geldleeningen en het sluiten van een nieuwe in plaats hiervan De rekening wordt vastgesteld en aan de commissie en de penningmecstcresse wordt dank gebracht voor hun arbeid. Bij de volgende bestuursverkiezing wordt juffr. Mallet tot bestuurslid gekozen, die.de benoeming aanvaardt. Bestuursvoorstel wedstrijden. Het bestuur stelt voor om twee wedstrijden te houden in Juli voor de leden en in Augustus een kringwedstrijd. Hierover onspint zich een levendige dis cussie en besloten wordt op de Zondag van Oude Niedorper kermis de kringwedstrijden te houden. Deelnemers en bezoekers van het baden hebben daarna tot 7 uur 's avonds vrij dansen in het café Feijs. De heer Wolthuis informeert hoe de feesten voor de kinderen zullen worden gehouden. Hierover zal overleg worden gepleegd met het onderwijzend personeel. De heer Doorn vraagt of de heer van der Meer deze zo mer weer komt. De Voorzitter antwoordt, dat dit waar schijnlijk wel het geval zal zijn. Spr. deelt nog mede dat de zwcmgelegen- heid, bij goed weer, geopend zal worden op Zondag 23 Mei. Hiervan zal per adverten tie kennis worden gegeven. De heer Wolthuis is bereid om evenals de heer Buddendorf het schoolzwemmen te verzorgen. Hierna sluiting. ARBEIDSONGEVAL Onze plaatsgenoot de heer K. Boontjes, werkzaam hij de N.V. de Gcruischlooze weg, had het ongeluk bij een explosie van een hoeveelheid teer, waar naar alle waarschijn lijkheid de vlam in sloeg, de vlammen in gelaat en handen te krijgen. Hij liep hevige brandwonden op en moest vanuit Tiel, waar bet ongeluk plaats vond, naar hier worden vervoerd. Gelukkig bleken de oogen niet gekwetst te zijn, doch gelaat en handen waren verschrik kelijk toegetakeld. Naar omstandigheden maakt de patiënt het thans tamelijk goed. ONGEVAL. Zaterdagavond had de bejaarde echtgenoo- te van den heer W. Winkel het ongeluk zoo danig te vallen, dat. dc hoofdwonde, die hier door werd veroorzaakt door den dokter moest worden gekramd. Ontslagname directeur. Naar wij vernemen zal de heer J. Beem- sterboer te Waarland om gezondheidsrede nen ontslag moeten nemen als directeur van het fanfarecorps „St. Martinus" alhier. LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE. Kolven. Alhier zijn in dc kolfbaan van den heer Rijper de 50 slag-wedstrijden gehouden, wel ke voorafgaan aan dc groote wedstrijden van den Noordhollandschen Kolfbond. Er werd gekolfd in drie klassen en met Gummi en Sajet. De uitslag was de volgende: Gummi. Eerste klasse: 1. P. Molenaar te Zuidschanvoude, 498 p.; 2. G. Deutekom te Noordscharwoude, 484 p.; 3. G. Mettes te Zuidschanvoude. 479 p.; Sericprijs C. Lan- gendijk te Noordscharwoude, 106 p. Tweede klasse: 1. G. Visser te Hoogkar- spcl 460 p.; 2. L. Mallccote, Noordscharwou de, 443 p.; 3. P. van der Welle, Zuidschar- woude 4-12 p.; Serieprijs C. Plakman, Oud karspel, 107 p. Derde klasse: 1. P. Schipper, Koog aan de Zaan, 421 p.; 2. J. du Burck, Zuidschar- woude, 396 p.: 3. J. Zijp, Zuidschanvoude 389 p. Serieprijs J. Engeringh, Zuidschar- woude, 93 p. Sajet: 1. G. van Tongeren, Krommenie, 433 p.: 2. D. Blaauboer, Barsingerhorn, 423 p. Serieprijs G. Bogte te Krommenie, 97 p. NOORDSCHARWOUDE. Gegund. Dc bouw van een heerenhuisje voor re kening van den heer G. Deutekom is ge gund aan den laagsteu inschrijver, den heer J. Heidsma, alhier. ZUIDSCHARWOUDE. De Drie-Landen-Turnwedstrijd. J. Molenaar, onze plaatsgenoot een der deelnemers van de Hol- landsche ploeg. Te Ostende werden Zaterdag, Zondag en Maandag de Drie-Landen-Turnwedstrijden gehouden tusschen België, Luxemburg en Nederland. De Keurturnersploegen traden ieder met 8 man op. Onder het achttal der Hollanders behoorde ook onze plaatsgenoot, de bekende turner J. Molenaar, die als leider van enkele gymnastiekver- ecni«*ingen in Noordholland reeds naam heeft verworven. Als lid van Hercules en Hvgiea had hij meer malen van zich doen spreken en zijn prestaties op turngebied had den hem op een vooraanstaande plaats in de turnwereld gebracht. We waren dus wel benieuwd, hoe Mole naar het er in den Prie-Landpnstrijd zou afbrengen en welke zijn indrukken waren over dit inter-landen-tournooi. Toen we hem gisteren om ongeveer 1 uur wilden interviewen, was hij nog niet thuis en spraken we af, dat ons van zijn thuis komst bericht zou worden gedaan. We kre gen al spoedig de mededeeling, dat hij was gearriveerd en weldra zaten we tegenover hem in de woonkamer van zijn ouders. Met do meeste vriendelijke welwillendheid stond hij ons te woord en deelde hij ons het een en ander omtrent zijn wedervaren mee. Dat hii eerst thans was gearriveerd vond hierin zijn oorzaak, zoo vertel de Molenaar ons. dat hij met den trein uit Brussel eerst laat in den nacht te Amsterdam was aangeko men met het gevolg, dat hij geen verbinding naar het Noorden meer kon krijgen. Hij was dus genoodzaakt in Amsterdam te overnachten. Dit nam niet weg, dat hij met voldoening over zijn reis naar Ostende sprak. Vol lof was hij over alles: niet alleen over de reis, doch ook over de verzorging en alles, wat met de deelname aan een wedstrijd in het buitenland in verband staat Over den wedstrijd. Komende op het verloop van den wed strijd. vernamen we, dat de einduitslag was: 1. België met 873.95 p.; 2. Luxemburg m.et 849.75 p. en 3. Nederland met 806 p. Voor het pers. Klassement was 1 Ku- geler (L.) met 154.65 p.; 2. Wilmot (R.) 153.20 P. en 3. Defer (B.) met 150.40 p. De beste Hollander was Kok met 139.15 p. op de Sstc plaats. Of hem deze uitslag niet was tegengevallen, zoo vroegen wij Mole naar. Geenszins was het antwoord, wij hadden niet. anders dan een nederlaag ver wacht. Niet, omdat, de Hollanders minder prnsteeren. doch omdat 3 der besten, wegens ziekte als anderzins, niet aan de wedstrij den hadden kunnen deelnemen. Van Gendc- ren. Wondel en Melkman, de beste van de ploeg, ontbraken op het anpèl. Kok behaal de de Sste plaats met 139.15 p. De 3 .ge noemden zijn beter dan Kok. Molenaar oordeelde, dat. als dezen op het appèl waren verschenen, er 6 Hollanders op de eerste 10 plaatsen waren gekomen en dat hun verkregen aantal punten dan voldoende zou zijn- geweest om boven dat der Bel gen uit te komen. Van de reserves, die hun plaats innamen, waren er 4. die debu teerden. Respectievelijk kwamen zij (Zwaaf, Koster. Linde en Werkendam) op dc 20e, 22c. 23e en 24e plaats te staan, wat duide lijk de nederlaag der Hollanders rechtvaar digt. Molenaar zelf veroverde de 9e plaats, wat ongetwijfeld een zeer mooie prestatie moet worden geacht Zooals gezegd, de Hollanders gingen den wedstrijd in met de overtuiging van een ne derlaag. De Belgen daarentegen rekenden in aan merking genomen alle hun ten goede ko mende omstandigheden, op een overwin ning. Deze factor was van bijzonder groote invloed op den einduitslag. Zijn oordeel over de Belgen. Niettemin gaf Molenaar ons als zijn oor deel, dat de Belgen stoere lui zijn, die voor geen klein geruchtje zijn vervaard en be ter tegen deprimeerende invloeden weer stand weten te bieden dan de Hollanders. De vrije en ordeoefeningen en de sprong- paard (Sant cheval) werden Zaterdag uitge voerd op het strand; het weer was aller slechtst, niet geschikt om do spieren lenig en soepel te maken. De Belgen lijken tegen dergelijke weersinvloeden beter gehard. Forschc kerels waren de meeste van hen. België was, naar het oordcel van Molenaar, goed vooruitgegaan: het was een goede ploeg Stel daartegenover het Hollandsche achttal, waarvan er slechts 2 bij een interlandwed- wedstrijd ooit meedongen. Tevreden over zichzelf. Op onze vraag, of Molenaar over zichzelf tevreden was, kregen we een bevestigend antwoord. Hij was afgevaardigd door het K.N.- G.V. Dit heeft een keurcorps van 12 turners. Om de 14 dagen wordt ge traind onder leiding van den heer A. Metz te Leiden. Tot die 12 be hoorde ook Molenaar en ook tot de 8, die in Oostende de eer van Hol land moesten verdedigen. Van de zenuwen had hij geen last, hij was volkomen rustig en beheerschte zich zelf. Van wat hij kon presteeren was hij zoo goed als zeker, dat hij het ook zou volbren gen. In vrije oefeningen cn sprong-paard vindt hij niet zijn fort. Het aantal verkre gen punten klopte op dat zelf-oordeel. Boven dien deed de weersgesteldheid aan het strand hem daarbij geen goed. In de andere 4 afdeelingen heeft hij goed werk geleverd. Het puntental wijst dit voldoende uit. In de afdeeling Barren behaalde Molenaar 27 p., Ringen 25.90, Paard-Bogen 26.90 en Rek 27. Als men weet dat 30 het hoogste puntental is, blijkt hier wel uit, hoe kranig hij zich hield. In de 6 afdeelingen werden door hem 137.05 p. behaald en bezette daarmee de 9c plaats. Alleen Kok had een kleine voor sprong op hem, n.1. 139.15 en kreeg de 8e plaats. Molenaar deelde ons nog mee, dat de be- oordecling aan 5 juryleden was toever trouwd, 1 uit elk deelnemend land en 2 neutralen. Voor iedere afdeeling werden dus aan eiken deelnemer 5 cijfers toegekend met een maximum van 10. De hoogste en laagste taxatie worden echter buiten be schouwing gelaten, zoodat 30 het maximum is. We kunnen uit het voorgaande vaststel len ,dat Hercules en Hygiea trotsch mogeil zijn op het bezit van een eminent lid als Molenaar, in de in dezen wedstrijd verrichte prestaties ligt een mooie belofte voor de toe komst. En als later weer keurcorpsen wor den uitgezonden, zal hij ongetwijfeld tot dc uitverkorenen behooren. Zijn turnerstalcnten staan daar voor niet alleen borg, doch zijn een gerechtvaardigde motiveering voor éen dusdanige beslissing. Gelukkig achten we de gvmnastiekvereenigin- gen, die onder leiding van een tur ner als Molenaar haar leden kun nen vormen tot menschen met ge zonde ziel in een gezond lichaam. WINKEL De Wielerclub Tempo hield Zondagmor gen een tijdrace over 22 K.M. voor dc A klasse. De uitslag was: 1. M. J. Schager, tijd 40 min. 49 sec.; 2. P. Bijhouwer, tijd 40 min. 53,2 sec.; 3. J. Dekker, tijd 41 min., 36,2 sec. B-klasse over 17J? K.M.: 1. R. Band, tijd 33 min., 30 sec.; 2. C. v. d. Kommer, tijd 36 min. 30 sec.; 3. P. Oud, tijd 40 min. 23,8 sec., met pech. Het adspirant lid P. v. d. Bel reed 13 K.M. in 32 min., 14 sec. 4 Renners gaven op. Bondsavond A.N.W.B. Dinsdagavond vond in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn alhier een lezing met filmvertooning en tentoonstelling plaats over het werk van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. De burgemeester van Winkel, de heer J. Zwart, opende dezen avond. Spreker had zich daartoe bereid verklaard, omdat de Bond zijn volle sympathie heeft. Hierna hield de heer M. Ruijtenschildt een lezing over het werk van den A.N.W.B. en over de verkeersveiligheid. Spr. bracht naar voren dat het. doel van den A.N.W.B. is om alle takken van het toerisme en verkeer te behartigen en te be vorderen. Spr. zeide dat. de vier letters A.N.W.B. om tc zetten zouden zijn in de leuze: Alle Ne- derlandsche Weggebruikers Bondslid. Ook op het gebied van natuurschoon, te gen ontsierende reclame en wegverbetering DEN HELDER is de Bond werkzaam, dus in het belang van het algemeen. Spreker noemde de voordee- len van het lidmaatschap, als b.v. het ver strekken van reisplannen, grensdocumenten, enz. Eveneens wordt door den Bond aandacht geschonken aan de verkeersveiligheid. Aan gedrongen werd op verkcersonderwijs op de lagere scholen. Door spr. werden voorts eenige verkeersvoorschriften genoemd en van commentaar voorzien. Spr. zeide getracht te hebben een overzicht te geven van het vele Bondswerk, doch hij heeft slechts enkele onderdeden genoemd. Velen hebben zich tot nu toe nog afzijdig gehouden, doch vergrooting van het ledental is noodzakelijk om het mooie werk van den bond te kunnen behartigen en voortzetten. Spreker deelde mede, dat o.a. de Leden van Het. Koninklijk Huis als gewoon lid waren toegetreden van den Bond. Voorts wees spr. op het enorme werk, dat de heer Edo Berg- sma als Bondsvoorzitter had verricht. Hierna was voor de aanwezigen gelegen heid om de Bondstentoonstelling te bezichti gen. Tenslotte volgde de vertooning van de klankfilm „De Veilige Weg", de eenige Ne- derlandsche klankfilm over verkeersveilig heid. Deze film bestond uit twee akten, de eer ste akte, de ernst van verkeersongevallen we gens drankmisbruik achter het stuur, de tweede akte, de waarde van het moderne verkeer. Deze film werd door de aanwezigen aan dachtig gevolgd. De heer Ruijtcnschildt besloot dezen avond met een opwekking aan de niet-leden om zich alsnog aan te melden als Bondslid en aan de leden om zooveel mogelijk nieuwe leden te werven. Voor het jaarlijksch onderzoek, dat op 28 Mei a.s. in deze gemeente zal worden gehouden, zijn uit deze gemeente 11 verlof gangers van de lichtingen 1925 en 1928 op geroepen om in hctGvmnastieklokaal van dei O.L. school te verschijnen. BARSINGERHORN. Naar ons werd medegedeeld, hebben zicÖ voor de betrekking van dieseldrijver-sluis wachter van den polder' Waard en Groet 373 sollicitanten aangemeld. ROMEINSCH ZWAARD VOOR SMIGLY-RYDZ. Kolonel Marïo Marazinni, militair atta ché van Italië in Polen, heeft, aan maar schalk Smigly-Rydz een model van een in zilver uitgevoerd Romcinsch zwaard over handigd als geschenk van het Italiaansche leger. Kolonel Marazinni wees er op, dat dit zwaard een symbool is van de militaire deugden in dienst van de verdediging deu Latijnsche beschaving. INTERNATIONAAL BLINDENCONGRES. In het kader van het esperantistencongres, dat in Augustus te Warschau gehouden wordt, zal aldaar eveneens een internatio naal congres plaats vinden van de Wereld bond van Blinden, waarhij 23 organisaties uit zestien landen zijn aangesloten. De be sprekingen zullen hoofdzakelijk betreffen de openbare hulpverleening cn dc bescherming der blinden, alsmede de oprichting van nieu we bibliotheken voor blinden enz. STAKING VAN ZEELIEDEN TE BORDEAUX. Gistermorgen is een algemöcne zeelieden- staking afgekondigd. De stakers eischen herziening der pensioenen. Twee passagiers schepen en talrijke vrachtschepen ondervin den de gevolgen der staking. NIEUWE TSJECHISCHE GEZANT TE BOEKAREST. De Rocmeensche regeering heeft haar toe stemming gegeven voor do benoeming van Ferdinand Weweka tot Tsjechoslowaakscli gezant te Boekarest. door Michael Corvin 10) Maar deze man tegenover haar had oogen van een huiveringwekkende (jzlgheid. Zyn blik was uiterst koud en hard en kleine oogspleten waren als de monden van gevaarlijke wapens. Onder zijn aanstaren, dat secondenlang duurde, had hjj het rooken niet gestaakt, alsof het blazen van kringetjes hem veel meer interesseerde dan de aanblik van een vreemde jonge dame, maar Esther liet zich niet mis leiden. Zy had er geen denkbeeld van, wie deze man wel mocht zijn of welke belangen hji kon hebben maar zjj was op haar hoede. Het bloed begon sneller te kloppen op een wijze, die zy later nog wel duizend maal zou hooren en voelen, maar die haar voor het oogenblik nog nieuw, ongewoon en onrust barend was. Het spel was begonnen, het spel met een onbekenden tegenspeler, tegen wien zy. de een en twintigjarige Esther Raleigh, in deze vreemde stad, die de woonplaats van haar vader geweest was, geheel alleen opge wassen zou moeten zyn. De dikke man stond steunend op en verliet met Hardley de eetzaal. Esther wachtte nog vyf lange minuten, stond toen eveneens op en ging naar den theesalon, om de nadere wen- schen en voorstellen van den heer Hardley te vernemen. De theesalon was een langwerpige hal met donker paneelwerk en zanden behangsel. Aan den kan van de hotelhal, dicht bij den ingang, bevond zich een kleine dansvloer, tegenover welke ter zyde in een soort loggia een orchestje speelde. De rest van de zaal was daarvan accoustiek echter vrijwel afgesloten, al kon men er de toch reeds zachte muziek nog wel flauw hooren. Hier had Hardley een tafeltje genomen, dat in een box stond en dus aan drie zyden dekking had. Esther zag den wachtende dadelyk en liep naar zyn tafel. Hij stelde zich nogmaals voor en verzocht haar, die even geiykmocdig scheen te zijn, als zij inderdaad zenuwachtig was, hem zijn voortvarendheid te willen vergeven en nam tegenover haar plaats. De thee werd gebracht en daarby werden k discretion petits fours en eenige soorten gebak geserveerd. Zij keek mijnheer Hardley eens aan en hy scheen weer geheel en al op zyn gemak en vroolijk te zyn. Hy bezat regelmatige gelaatstrékken, alleen verleende de forsche kin hem cenigszins het uiterlijk van een bokser, een indruk, die door zyn brcede schouders nog verstrekt werd. Zyn handen waren juist het tegenovergestelde van die van Dr. Linden: de vingers waren smal, maar gespierd, de nagels waren gewelfd en de huid was glad. Hij wist handig om te gaan met den theepot en de verschillende kannetjes, voorzag Esther van suiker eii wachtte, toen zij iets van haar thee gedronken had, tot zy zou beginnen hem iets te vragen. Dit genoegen wilde zij hem echter niet doen. Zij was van oordeel, dat hy, daar hy dit onderhoud had verzocht, er ook maar een be gin voor moest zien te vinden. Hy verzocht haar toestemming om te mogen rooken en bood haar tevens een sigaret aan. Na enkele trekjes, gedurende welke zy hem was blijven aankyken, begon hy onverwachts te spreken. „Ik veronderstel, dat u over myn verzoek eerst wel een beetje verbaasd geweest zult zijn, miss Raleigh?" Esther haalde even de schouders op, zonder echter te antwoorden, „Ik meende die vryheid te mogen nemen, daar ik eigenlyk een collega in den meest leterlyken zin van u ben. Kent u de United Service for Pressinformation?" Zij knikte. De United Service was de groot ste en invloedrijkste onderneming op het ge bied van reportage van Amerika en was eigen lyk het gemeenschappelijk apparaat der machtigste courantcn-concerns. De berichten van dezen dienst behcerschten en vormden de openbare meening der Vereenigde Staten. Burg had haar eens het een en andei van deze poliep verteld, wier armen tot in de meest afgelegen steden der Unie reikten.- Hij had dezen informatiedienst het gevaarlykste in strument van den modernen tijd genoemd. En nu was mynheer Hardley daar een medewer ker van. Zy luisterde naar hetgeen hij haar verder te zeggen had. „Ik ben niet de officieele Londensche ver slagever, want dan zou ik niet hier in Savoy logeeren. Maar het gaat by ons net als bij u: men ontvangt bijzondere opdrachten. Ik bij voorbeeld moet nu over de algemeene stem ming hiei schryven, zoowel politiek als maat- schappeiyk en ik dacht zoo, dat onze belan gen in dit opzicht misschien wel eens gemeen- schappelyk konden zyn," Hy zweeg en keek haar oplettend aan. Esther voelde duidely'k, dat dit .og niets naders was dan voorposten-schermutseling. Hij wilde haar uit haar reserve lokken en zij glimlachte heel even en knikte hem aanmoe digend toe om voort te gaan. Nu moest hy wel duidelyker worden, haar meer tegemoet komen en meer onverholen spreken. Hy deed eerst nog eens uitkomen, dat naar zyn mee ning haar opvatting der dingen in Engeland wel met de zyne moest overeenkomen en hij geloofde zeker, dat zy elkander in menig op zicht zouden kunnen aanvullen. Een man heeft nu eenmaal andere middelen en wegen om informaties te verkrygen dan een vrouw, en omgekeerd. Hij was ervan overtuigd, dat zy, geheel en al afgezien van de politiek, de plaatselyke toestanden wilde bestudeeren hier scheen zyn stem haar een loerenden on dertoon te hebben aangenomen, maar natuur- lyk kon zij zich wel vergist hebben terwijl hij daarentegen andere oogmerken had. Weer maakte hy een pauze en dronk zyn kopje leeg. „U zult allerlei dingen te hooren krijgen, zoo geheel en al in het voorbijgaan en toe- valig, die uw blad in het minst niet interes seeren. Wij evenwel, dat wil zeggen de Uni ted Service, hebben teveel belangen, dan dat welk bericht ook voor ons niet van waarde zou zijn. Ik zou u kunnen aanbieden het voor u onbruikbare materiaal aan ons over te doen en ik by ervan overtuigd, dat dit een goed zaakje zou worden." Hardley had steeds yveriger gesproken, maar Esther zweeg nog. Toch begon haar wantrouwen reeds in te slapen. Echter was zy niet voornemens dit voorstel om 1 et mes aan twee kanten te laten snyden zonder voorken nis van Burg aan te nemen. Maar het belang, dat Hardley zelf by dit voorstel had, was haar nu ten minste duidelijk geworden. Het was er hem onmiskenbaar om te doen zyn lastgevers tevreden kunnen stellen en dat hem in dat geval de stille medewerking van een vrouw gelegen zou komen, viel wel niet te betwijfelen. Zij schonk haar overbuur een versche kop thee in en hy stak een nieuwe sigaret aan voor hy voortging: „Het zou mg zeer verheugen, wanneer we samen konden werken, miss Raleigh. Ik zag u daar staks met Mr. Linden, een degelyk man ongetwijfeld, hoewel ik niet durf aanne men, dat hij u van veel nut zal kunnen zyn. Neemt u mijn openhartigheid niet kwalyk, maar ik spreek in uw eigen belang." Dus kende hij Linden. Trouwen» ook al weer niet verwonderlijk, want de meeste jour nalisten kennen elkander, zy het ook opper vlakkig, zoo goed als allemaal. Het noemen, van haar tafelgenoot van zooeven deed haar echter plotseling weer aan den dikken man denken, die in Hardley's gezelsc'-.ap was en met één slag was haar opkomende vertrouwen weer verdwenen. Tot nu toe had zij op alles wat Hardley gezegd had, gezwegen, maar nu liet zij plotseling haar voorzichtigheid in den steek. Zij wist, dat zij met haar vraag het gevaar liep de onbevangenheid van Hardley op de vlucht te jagen, maar toen zij dit be dacht, was het reeds telaat. „Wie is eigenlyk die corpulente heer, met wien u samen dineerde, mister Hardley?" Met een kleinen schok ging Hardley plot seling rechtop zitten. „Een oude vriend van den overkant, miss Raleigh. Als zijn naam u interesseert...?" Zij wist, dat hy loog en deze leugen, dit ont- wijken van een misschien indiscrete, maar heel gewone vraag, bewees haar, dat haar voorzichtigheid niet misplaatst was. Ook Hardley moest ingezien hebben, dat hy met ledige woorden niet verder zou komen. Hy trommelde een paar maal nerveus met de vin gers van zijn rechter- op de knokkels van zyn linkerhand voor hy haar weer recht in de oogen keek. „Ik wil u klaren wyn schenken, miss Ra leigh. Die heer was niemand anders als Hal Selfride..." (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6