Rusland wordt „schoongemaakt" T No. 1 van lijst 2 No. 1 van lijst No. 2 Fransch watervliegtuig verongelukt J. W. ALBARDA de lyst der S.D.A.P. DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER KIJKEN it KOOPEN ij CLOECK s 0 E N S D A G 1 VRIJHEID ARBEID BROOD dan stemt ge op de S.D.A.P. Slechts één hokje rood maken Uitwijzing van buiten landers gaat voort Vooral Duitschers getroffen Ernstig luchtvaartongeluk in Tndië Het bedrog ligt er duimen dik op» Wij willen onszelf zijn en blijven l T E M T W 26 M E vrijheid van spreken vrijheid van denken vrijheid van schrijven vrijheid van vergaderen vrijheid van PONDERDAG 20 MEI 1937. 80e Jaargang. No 10266. Uitgove der N.V. v.h. Tropmon Co. Schogen. De Moskousche correspondent van de „Manchester Guardian" meldt dat de toe nemende isolatie van Rusland zich vooral uit in een politiek van niet-toelating en .wegdringing van vreemdelingen. De uitzetting van vreemdelingen heeft reeds verscheidene malen aanleiding gege ven tot diplomatieke stappen en protesten, doch tot dusver heeft men van Russische zij de nog geen enkele officieele verklaring voor bovenbedoelde politiek gegeven. Vooral onderdanen van landen, wier be trekkingen met de regeering te Moskou eenigszins gespannen zijn, worden ontsla gen. Men trekt hun verblijfpas in of men weigert dezen te verlengen. Vaak is hen ook een visum geweigerd om het land bin nen te komen, wanneer zij na een vacantie in het buitenland naar Rusland wilden te- rugkeeren. De Duitschers zijn het sterkst door deze campagne getroffen. Zij vormen numeriek steeds de belangrijkste groep buienlanders en hun aantal was na het aan de macht komen van I-Iitler nog gegroeid door de komst van talrijke vluchtelingen uit de so ciaal-democratische, communistische en vak- Vereenigingsgclederen. Hun linksche neigin gen hebben hen lang niet altijd voor over last behoed, daar zij vaak hun denkbeel den niet onder stoelen of banken staken en daardor onder verdenking van .Trotskisti sche sympathieën kwamen. Het is een bekend feit, dat ver scheidene communistische vluchte lingen, van wie sommigen een ver zoek tot naturalisatie hadden ge- daan, zich thans in arrest bevin den. Twee Duitsche vrouwen, die ge huwd waren met Sowjet-burgers en die onlangs werden gearresteerd, zijn uitgewezen naar Duitschland, waar zij een onzeker lot tegemoet gaan. Van de vele Duitschers, die tijdens de groote campagne tegen hen in November van het vorig jaar werden gevangen genomen, werden er in Februari jl. tien over de grens gezet. De ontbinding van de laatste Duitsche onderneming, de „Deruluft", die vliegdien- sten tusschen Berlijn en Moskou onder hield, is reeds eenigen tijd geleden aange kondigd. De maatschappij was weliswaar een ge mengd Russisch-Duitsch bedrijf, doch de ontbinding ervan schijnt gewenscht te'wor- den geacht, omdat het bestaan der maat schappij de aanwezigheid van Duitschers in Rusland noodzakelijk maakte. Men meent in Moskou, dat andere middelen zullen wor den gevonden om den luchtdienst voort te zertten, mogelijk door het uitvoeren van een eigen Russischen dienst tot Kaunas in Litauen, waar de Duitsche Lufthansa de passagiers voor Berlijn dan zou kunnen overnemen. Bij de jongste campagne tegen de buiten landers zijn, zegt het Hsbl., ongeveer nog 80 Duitschers, acht Italianen, ongeveer 80 Perzen, twee of drie Fransche onderdanen, verscheidene Belgen en talrijke Japanners en ChiAeezen betrokken. De mecsten hunner hebben het land reeds verlaten, hoewel som migen vrijwel hun geheele leven in Rusland hadden gewoond. Vele anderen woonden reeds vóór den wereldoorlog in het land. Rosso, de Italiaansche ambassadeur te Mos kou, heeft in twee gevallen uitstel van uit wijzing verkregen, teneinde den betrokke nen gelegenheid te geven, hun Russische echtgenooten mee te nemen. Uit Italiaan sche bronnen verluidt, dat zes Italianen reeds het land hebben verlaten, doch in offi cieele Russische kringen zegt men slechts "van twee Italianen af te weten. De Chineezen, wien verlenging van hun verblijfpas is geweigerd, woonden meestal reeds zeer lang in Rusland en hadden prac- tïsch een monopolie voor dat deel van het wasscherijbedrijf, waarop niet door staats- wasscherijen was beslag gelegd, of dat niet aan z.g. „arbeiders-kartels" (Coöperatieve bedrijven) was overgelaten. In Moskou loopt het verhaal, dat toen de Chineesche ambassadeur te Moskou tevergeefs tegen eenige uitzettingen had geprotesteerd gene raal Tsjiang Kai-Sjek liet weten, dat hij voornemens was represailles te nemen tegen de talrijke Russische burgers, die op Chineesch gebied ver blijven. Of dit verhaal waar is of niet, het blijft een feit, dat de uit wijzing van Chineezen in vele geval len niet werd uitgevoerd. De Russische pers geeft zelfs geen enkele bedekte aanduiding van hetgeen met deze buitenlanders gebeurt, laat staan eenige ver klaring daarvoor. Het is evenwel opmerke lijk, dat de campagne zeer snel volgde op de jongste bijzondere waarschuwingen in pers en redevoeringen om op te passen voor alle buitenlanders, die mogelijk spion nen waren en om alle geheimen, zoowel economische als militaire, streng te bewaren 5 personen gedood Tot overmaat van ramp ontplof te een motor. Het werk van 5 jaar in enkele minuten vernie tigd. Bij Antibes is gisteren een vier motorig Fransch watervliegtuig, be stemd voor den geregelden Atlanti- schen dienst, in zee gestort en ge zonken. Van de 8 inzittenden wer den de piloot en de beide radio-tele grafisten gedood. Omtrent het ongeluk" van het watervlieg tuig wordt nader gemeld, dat het toestel het Prototype „Atlantique no. 1" was, dat gis teren voor het laatst zijn schroeven beproef de vóór de overdracht. De zee was vrij woest en de wind tamelijk sterk. Toen het zware toestel zou starten verloor het een van de drijvers. Door de golfslag kreeg het vliegtuig een hevige schok, waardoor de inzitten den in het water werden geslingerd. Het vliegtuig viel plat op zee terug,* doch toen de drenkelingen zich aan het toestel vastklemden, ontplofte een motor en slingerde hen verweg. Bij deze ontploffing werden de piloot en de twee radiotelegrafisten gedood, meldt Un. Press, terwijl de beide mecaniciens en de 3 passagiers ernstig werden gewond. Het vliegtuig, dat in opdracht van het Fransche ministerie van luchtvaart door de Lioret-Olivierfabrieken gebouwd was voor den Zuid-Atlantischen dienst, had een radi us van 3.200 kilometer en kon een vier koppige bemanning, vier passagiers en een vracht van zeven honderd kilogram aan boord nemen. De vier motoren waren elk SS0 P.K. sterk en het totale gewicht van de machine be droeg acht en tachtig duizend kilogram. Zij- ontwikkelde een snelheid van drie hon derd veertig kilometer per uur. Over den bouw van het vliegtuig, dat geheel van metaal was vervaardigd, had men vijf jaar gedaan. Volgens de laatste berichten zijn bij het vliegongeluk 5 personen om het leven ge komen. ONZE OOST Militair vlieger gedood. Een fokker-vliegtuig van de lucht vaart afdeeling Bandoeng is nabij het vliegveld Tjikampek brandend neergestort. Van de vliegvelden Andir en Tjikampek is hulp gebo den. ;De bestuurder, sergeant Luca, is bij dit ongeluk gedood. Nader meldt men: Officieel wordt omtrent dit ongeluk nog medegedeeld, dat het te wijten is aan een foutieve landingsmanoeuvre, waarbij de Fokker de boomen rond het vliegveld raakte. Hierdoor is de machine over den EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: zwakke tot matige, westelijke tot zuidel. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarsch. eenige regen met kans op onweer, aanvankelijk warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 76.6 kop geslagen, neergestort en in brand gevlo gen. De Europeesche sergeant Luca werd dood in het toestel aangetroffen. De overle dene was gehuwd en laat een kind achter. De commandant van de luchtvaart afdee ling en een commissie van onderzoek arri veerden met Glenn Martins op Tjikampek. Hedenochtend zal de begrafenis met mili taire eer plaats hebben. Trawlers bij de Marine DE „AMSTERDAM IJM. 58" EN DE „CAROLINA IJM. 26" NAAR DEN HELDER. Uit IJmuiden wordt ons gemeld, dat de stoomtrawlers „Amsterdam IJm. 58" en „Ca- rolina IJm. 26" gedurende korten tijd bij de Nederlandsche Marine zullen dienst doen. Zij zullen vermoedelijk aan het einde van deze week naar Den Helder vertrekken om voor het nieuwe doel gereed te worden ge maakt. De Nederlandsche Nazi's, getrouw aan hun Duitsche lastgevers, pro- beeren ons wijs te maken, dat deze stembusstrijd gaat tusschen Mussert of Moskou. Zelfs als wij slechts te kiezen hadden tusschen fascisme en commu nisme, was de leus „Mussert of Moskou" misleidend. Want dan ging de keus, om nu de beeldspraak van Mussert eens te volgen, niet tus schen Mussert en Moskou. Daar is Mussert veel te onbeteekenend voor? Maar dan ging de keus tusschen HITLER en MOSKOU. Het Nederlandsche volk wil geen bevelen ontvangen van Moskou. Het wil geen communisme! Het Nederlandsche volk wil geen provincie worden van Duitsch land. Het lust ook Mussert niet. Wij hebben geen behoefte aan muilkorven- En daarom behoeven wij niet te stemmen op Lou de Visser of Antoon Mussert. Het gaat in Nederland niet tusschen fascisme en communisme. Het gaat in Nederland TEGEN fascisme en communisme. Stemt daarom; op Het sterkste bolwerk in den strijd tegen fascisme en communisme is de S.D.A.P. Wilt gij in Nederland concentratiekampen? Stemt dan Mussert. Wilt gij in Nederland moordprocessen? Stemt dan Lou de Visser. Wilt gij In Nederland burgeroorlog? Denk aan Spanje! Ja, dan stemt gij Mussert of Moskou. Maar als gij met ons van oordeel zijt dat wij moeten strijden voor Strijdt mee voor: Zondag 11 April is het Belgische fascisme ver slagen. Het was de be grafenis van Degrelle. Laat W de beg Musse lensdag 26 Mei rafenls worden van rt en Moskon. Op voor de democratie, tegen de onderdrukkers! Vrije menschen in een vrij land stemmen op

Schager Courant | 1937 | | pagina 1