Rijwielen De Bonte Sluier gAiie prijzen 15 0 0 Ijsventers L HINDI 8 G. KIHDT-Schoorl q fa. ANNEVELDT DE HAAS CINEMA DE HAAN VERONICA DE V0S=Roep Jubileum veldwachter Teuteliok Predikbeurten Marktberichten De zomertijd gaat in! Een vrijheidsfront in Frankrijk Anti-Semietisme in Polen Ondertrouwd: P. SWAGER Dz. en T. DE BOER Pd. Noordscharwoudc, 20 Mei 1937. Heerhugowaard, Noord, Huwelijksvoltrekking 3 Juni a.s. Receptie Heerhugowaard, Nd. 23 Mei van 1.30—4 uur. Receptie Noordschanvoude 30 Mei, 2—0 uur O.T. oDaoaoaoctooioao Den 2Cston Mei hopen de Heer en vrouw n «-1 nn 17 hunne 50-jarige Echt- vereeniging te herden ken. Hunne dankbare Kin deren, Behuwd-, Kleinkinderen en Achterkleinkind. Edam, Mei 1937. Oorgat 146. coctocxïoocxïcfooio VAARWEL moet ge de oude speculatie-methoden zeggen! Vraag direct bij ons kantoor kosteloos uit voerige inlichtingen omtrent een nieuw zeer intpressant speculatie-systeem, dat U de volle winst geeft, doch Uw verlicsrisico zooveel mogelijk uitschakelt. VEREENIGD EFFECTENKANTOOR, DEN HAAG. Molenstraat 46 Tel. 114755. Groote keuze. Lage prijzen. Agentschap: Gazelle, Burgers E.N.R., Turner, Raleigh, enz. Prijzen vanaf f28. met remnaaf. GEBRUIKTE RIJWIELEN. LAANPLEIN SCHAGEN. Telefoon 27. TELEFOON 7. WIERINGEN. ZATERDAG en ZONDAG 8 uur: GRETA GARBO in haar bekroond filmwerk Vervaardigd onder regie van Richard Bo- leslavski met Herbert Marshall, Jean Hers- liolt, Warner Oland. Garbo zooals ge haar droomt, grootsch en triomfantelijk. Garbo subliem en onovertrefbaar in een geheel nieuw genre. Goed verzorgd voorprogramma. Zaterdag populaire prijzen: Zaal f0.30, f0.40 Balcon f 0.75. Busvertrek Den Oever 7.30. Zaterdag busvertrek W.werf, M.mcer, Sloot- dorp 7 uur. Zondagmiddag 3 uur: Tom Tyler in: De Wrekende Hand. Een spannende Wildwest-film. Zaal f 0.25 - Balcon f 0.50. 20 Mei kochten wij op 3 fa brieken Te koop: 20 beste LAMMEREN. Keus uit 35. A. JONKER, Nieu we Niedorp. Gevraagd: NET DIENSTMEISJE, Café KOSSEN, St. Maartens brug. Een flinke DIENSTBODE gevraagd. Jb. BORST, Brce- zand. VOERAARDAPPELEN te koop. Tevens Weide ge vraagd voor 2 jonge paarden. R. C. WAIBOER, Kneesvvcg 5, Anna Paulowna. in alle kleuren, maten, gewone en aparte modellen. HINDERHOEDEN - MUTSEN en SJAALS. HOOGZIJDE 102 SCHAGEN. gevraagd. ES.M.I. - Schagen. Gevraagd: EEN BOERENKNECHT(JE) good kunnende melken, hij P. ERIKS, Kade, Kolhorn. Gevraagd: EEN BOERENKNECHT, goed melken. C. MOOIJ, Sint Maarten. Wegens teleurstelling direct te huur: HUIS met flinken tuin. Tc bevragen bij W. STROOPER, Callantsoog of P. GLAS, Stolpcrvlotbrug. Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA Wapperden reeds overdag aan de Kleine Sluis van vele huizen de vlag ter cere van "den jubileerenden veldwachter TéüTelink, het groote eerbetoon viel den gezienen politie man toch vooral des avonds in de feestelijk met, bloemen getooide zaal van Veerburg ten deel. Met auto's afgehaald van z'n woning en ontvangen met muziek van de vereeniging Soli Deo Gloria, deed de jubilaris met zijn cchtgenoote en dochtertje z'n intrede in de overvolle zaal, waar Burgemeester Lovink en echtgcnoote, gemeenteraadsleden, de ambtenaren ter secretarie, familie, een leger tje collega's van rijks- en gemeente-politic en veld wacht uit den omtrek, met hun supe rieuren en honderden burgers hem opwach ten en luide toejuichten. Hulde van de burgerij. Nadat Concordia een vroolijkcn marsch had laten hooren, sprak de heer C. D. Re- zelman, voorzitter van de commissie, die uit de burgerij was gevormd, den jubilaris namens alle inwoners van Anna Paulowna toe. Is de waardcering voor het werk der po litie in vele groote plaatsen niet altijd alge meen, hier is dat anders, zei spr. Dat komt, omdat wij allen Teutelink kennen, kennen niet alleen als ambtenaar maar ook als mensch. Nog nooit hebben we iemand, ook maar iets in ongunstigen zin over Teutelink hooren zoggen. (Luid applaus.) Dat is een bewijs, dat de jubilaris niet alleen z'n plicht heeft gedaan volgens de wet, maar ook vol gens z'n karakter, dus op humane wijze, naar de ongeschreven wet van naastenliefde en met rechtvaardigheidszin. Daarom vooral wordt Teutelink door de geheele burgerij geSerd en daarom hebben de burgers van Anna Paulowna behoefte gevoeld hun waar deering te uiten door het aanbieden van een cadeau. Met den wensch dat de jubilaris nog lang en in gezondheid met genoegen te rug zal denken aan dezen avond, bood spr. voor de burgerij aan: een schrijfbureau met bureaustoel en een ameublement, terwijl hij hem bovendien het album overhandigde, dat de namen van alle gevers vermeldt. Burgemeester Lovink spreekt. Het Hoofd van de gemeente, tevens hoofd van de politie, zegt: 25 jaar dienst is een heele tijd en een zilveren jubileum verdient dat men er als bij een mijlpaal, even bij stil staat. Maar 25 jaar dienst komt meer voor. Als de geheele gemeente zich echter opmaakt om dat jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan, dan is dat niet om die 25 jaren dienst, maar om de wijze waarop die zijn vervuld. Voor gij. Teutelink, hier als veldwachter kwaamt, hadt ge al een schitterenden staat van dienst voor Koningin en vaderland afgesloten. Nauwelijks 18 jaar oud, in 1895, kwaamt ge in dienst bij het Indische leger en de manier, waarop ge daar diendet, deed u bevorderen tot wachtmeester bij de mare chaussee. Onder moeilijke en gevaarvolle omstandigheden hebt ge de eer van de vlag onbevlekt bewaard, ge werdt eervol ver meld, kreegt het eereteeken voor belangrijke krijgsverrirhtingen in Atjch, ge werdt ook ernstig gewond in Atjeh. Den 29sten Jan. 1910 werd ge tot Ridder 4e klasse in de Mi litaire Willemsorde benoemd, voor „Moed, beleid en trouw". (Applaus). Na 15 jaar en 5 maanden Indisehen dienst ging Teutelink echter niet op z'n lauweren rusten: hij kwam bij de politie. Ridder-zijn, vervolgde spr., brengt verplichtingen mee. Welnu, gij hebt Uw 25 jrfbr politiedienst op buitenge woon ridderlijke wijze gedaan. Ook hier hebt gij moeilijke jaren meegemaakt. In 1914, het mobilisatiejaar, hebt ge met veel takt hulp en voorlichting gegeven, waar dit werd gevraagd, in 1916, het wa tersnoodjaar, hebt ge onder zeer moeilijke omstandigheden de eigendommen beschermd menschcn het leven gered en dag en nacht uw dienst gedaan. Toen in 1922 voor de Zui derzeewerken een 800 polderjongens, waar onder zeer lastige elementen, in onze ge meente kwamen hebt ge de orde en veilig heid weten te handhaven en in de ophelde ring van alle en soms ernstige misdrijven hebt gij altijd een groot aandeel gehad. Altijd hebt ge een bijzondere positie inge nomen. Willen de kinderen 's avonds niet naar bed, dan zegt moeder: „En nou gauw, anders zeg ik 't aan Teutelink"; willen de schooljongens een streek niet eerlijk op biechten, dan zegt meester: „Nou moeten jullie het zeggen, of ik vraag of Teutelink komt en die zal het er vast wel uitkrijgen." Maar ook kunnen we Teutelink 's morgens soms naar de school zien fietsen met twee kinderen op z'n fiets, die anders misschien te laat zouden komen. Go zijt de gevreesde maar ook do gevierde man, de man, die al tijd voor ieder klaar staat, 't Is dus geen wonder dat heel A.P. uw feest mee viert en dat de Raad daarin voorgaat. Ik dank U uit naam van de geheele gemeente, voor de wijze waarop ge uw plicht vervult. En als hoofd van de politie wil ik nog zeggen, dat ik nooit ook maar de geringste bemerking op uw werk heb gehad, dat ge uw ambt op eminente wijze hebt vervuld en daardoor mijn taak als hoofd der politie zeer hebt verlicht. In dezen tijd, nu onze gemeente armlas tig is, moet ik altijd naar jubilea gaan met leege handen. Thans hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën goedgevonden dat een uitzondering wordt gemaakt. Daarom kan ik nu namens de gemeente anbieden een gouden horloge, waarin gegraveerd het wapen van Anna Paulowna en met de inscriptie: „door de gemeente Anna Paulowna aangeboden aan veldwachter J. H. Teutelink bij z'n zilve ren ambtsjubileum. (Daverend applaus). Een rij van sprekers. Terwijl een kopje thee geserveerd werd maakte Concordia en later The Heic boys zich verdienstelijk door een stukje muziek ter opluistering ten beste te geven, ook tusschen de vele redevoeringen die nog volg den. De heer Rczelman had reeds medegedeeld, dat de heer Wijdenes Spaans, onder wiens burgemeesterschap Teutelink als veldwach ter in dienst kwam, lot z'n spijt wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. Hijd eed ook voorlezing van een brief van ds. Vorstman, die eveneens verhinderd was. De heer Leurink sprak namens den Alc. Ned. Politiehond en de Noordh. Véldwach- terverceniging. zeer waardeerende woorden tot den Burgemeester, als hulp-of ficier van justitie en feliciteerde hem met het hebben van een veldwachter als Teute link, die om z'n eenvoud en vele andere goe de kwaliteiten een geziene figuur is in de politiegelederen. Hij bood namens genoemde vcreenigingen een divan aan. Pastoor van der Eem hield een geestige ge- improviseerde speech, de heer Keijzer sprak namens het secretarie-personeel en de col lega's veldwachters in de gemeente, roemde de bescheidenheid en het prettige humeur van den jubilaris en bood een schemer lamp en sigaren aan. Burgemeester Lovink las huldetelegram- men voor van den Officier van Justitie te Alkmaar en van den heer Wiggers, reclas- seeringsnmbtenaar. De voorzitter van Soli Deo Glorin bood een bloemenmand aan, de heer Kuiken sprak en namens de collega's uit den om trek voerde de heer Heneweer het woord. Hom verheugde het, dat de burgemeester zo over z'n veldwachter kon spreken als hij deed. Wetten zijn hard, zei spr. o.a., en wie ze uitvöPrt, zooals ze er staan is de ware dra ger van het gezag niet. Zo zijn gemaakt voor de onwilligen, dat mag tic politieman nooit vergeten cn dut heeft Teutelink ook nooit vergeten. Hij weet, dat met een goed woord vaak meer valt te hereiken dan met een snauw en een proces-verhaal, en heeft veelal slechts met een goed woord de rust in Anna Paulowna bewaard". Namens den brigade-commandant, den majoor van de Rijksveldwacht en de collega's rijks- en ge meenteveldwachters bood spr. een aquarel van den kunstschilder Veuger van St. Maar tensbrug aan, een „Indische" plant en een album, met de namen der gevers. Collega De Jong zei namens de Jonge Garde, „jongens met. den blauwen kraag", een zelf gemaakt gedichtje op. De Commissaris van Politie te Den Hejder, betrok in z'n huldiging ook veldwachter Hoexum, had veel lof voor de samenwer king tusschen de politie van Den Helder cn Anna Paulowna, zcide versteld te staan van de wijze, waarop men hier, overigens ten volle verdiend, z'n veldwachter huldig de cn bood namens het. Heldersche politie corps een bloemstuk aan. De jubilaris dankt. Nadat de heer Tcrwecr van Hengelo, zwa ger van den lieer Teutelink, nog iets uit diens leven verleid had, dankte hij namens de familie, autoriteiten en alle sprekers, maar bovenal de burgerij van Anna Paulow na, wier hulde hem. en zeker ook den ju bilaris, wel het meest had aangegrepen. Dan vraagt veldwachter Teutelink zelf het woord. Ik ben geen man van veel woorden, zegt hij. Maar weer wou ik graag, ook namens m'n vrouw (die door de sprekers mede in de huldiging betrokken werd) zeggen, hoe zeer we getro&fen zijn door de talrijke bewijzen van genegenheid, die we mochten ontvan gen. Aan u allen onzen oprechten dank, voor alles wat mij is aangeboden, voor alles waardoor deze dag lot een onvergetelijkcn voor mij is gemaakt. (Daverend applaus en „Lang zal hij leven'', zingt staande de heele zaal). Het is over twaalven als de beer Rezel- man allen dankt, die aan het welslagen heb ben meegewerkt van dit mooie feest, waar bij heel Ann% Paulowna één van gedachte was cn Burgemeester Lovink voegt daar aan toe: het was van avond geen „eenheid door democratie", maar „eenheid door Teutelink". Spr. hoopt nog vaak een dergelijke samen werking te zien en eindigt met de commis sie en vooral haar voorzitter, den heer Rc zelman te danken voor de leiding die bij deze jubileumviering is gegeven. WIERINGEN AUTO-ONGEVAL. De zware auto-trekker met trailer van de firma Vermaat uit Stolwijk, komende uit Wakum met een vracht van 11500 Kg. kaas, op weg naar Lekkerkerk bij Gouda, is he denmorgen ongeveer drie uur nabij Hippoly- tushoef verongelukt. De chauffeur deelde ons mede, dat hij naast het betondek kwam cn het rechter voorwiel wegzakte. liet stuur was niet meer te houden en trok zoo veel naar rechts, dat de auto op het rijwiel pad kwam. Daarop gekomen kon het stuur wel omgehaald worden en dat is volgens de chauffeur juist zijn ongeluk geweest, want het snelle omhalen naar links, bracht de zware trailer aan hel kantelen. Dc trai ler kwam op zijn zijde dwars over het fiets pad te liggen, terwijl de trekker in een zeer bijzondere positie kwam. Hij stond kaars- rechtop niet de voorwielen omhoog. De be stuurder en de eigenaar van de auto kon den ongedeerd uit hun in de lucht verhe ven cabine klimmen. Het ongeval trok in den vroegen morgen reeds veel belangstelling. CORRESPONDENTIE. B. te Oudkarspel. Wij plaatsen van elke politieke pari ij verslagen over gehouden redevoeringen, verder kunnen wij in verkie zingsdagen niet gaan en. daarom kan uw stuk niet worden geplaatst, Als wij een ieder nog gelegenheid moesten geven tot critiek, was de Schager ettelijke malen te klein. De Red. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op f 0.72 per kilo gram. ZONDAG 23 MEL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, vm. 10 uur, Godsd. bijeenkomst, onder leiding van den heer Korndörffer, van Den Helder. Barsingerhorn. geen dienst. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kam. Orgeloverdracht. Zangkoor. Huisduinen, voorm. 10.30 uur. Ds. M. van Wichen. Eenigenburg, vm. 10.30 uur, Ds. Tinholt. Aartswoud, geen dienst. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds'. Van Beek. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van Baaien. Hoogwoud, voorm. 10 uur. Ds. Los. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman Burgerbrug. zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Oudcsluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Schagen, gebouw voormalig Kantongerecht nam. 5.30 uur, de heer Visch. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer Visch. Nam. 3 uur, de heer Visch. Slootdorp. voorm. 10 uur, Ds. C. v. d. Vliet Nam. 3 uur. Ds. C. van Meijenfeldt. Middenmeer, voorm. - 9.30 uur, Cand. Bos, Hulppr. te Amsterdam. Nam. 2.30 uur. Ds. C. v. d. Vliet. Wieringerwerf, vm 9.30 uur, Leesdicnst. Nam. 5 uur, Cand Bos. Ned. Herv. Evang. Middenmeer, vm. 10 uur, Ev. K. Kiewiet, Slootdorp, nam. 2.30 uur, Ev. K. Kiewiet. Middenmeer, nam. 7.30 uur Jeugddienst. Middenmeer, Zaterdagavond 7.30 uur Jon- geliedensamonkomst. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Hoogen huijze, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman nenvereen.. iederen Donderdagavond om 8 uur in Evangelisatiegebouw. Hippolytushoef, nam. 4.30 uur, de heer O. Deen. Don Oever, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. The Star of Hope Mission. Julianadorp. vm. 10 uur en 's av. 7 uur, de heer Meijer, van Heiloo. EIERVEILING SCHAGEN. 20 Mei. Aangevoerd: 30.000 kipeieren: 56—58 Kr. 2.40—2.55, 58—60 Kr. 2.50—2.70. 60—62 I<r, 2.55—2.70. 62—65 Kr. 2.65—3.05, 3000 eend- e:eren 2.15—2.25 pen 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 20 Mei. Aangevoerd: 29305 kipeieren: 52—54 Kr 2.40—2.50. 55—57 Kr. 2.60—2.00, 58-60 Kr. 2.70-2.90. 61—03 Kr. 2.80—3, 64—67 I<r. 33.40, 000 eendeieren 220—2.30. p. 100 st HOORN. 20 Mei. Kaasmarkt. 2 stapels kleine Boerenkaas, wegende 514 Kr. f 18. Handel matig. DEN OEVER, VischafslaR. 17 Mei: 280 Kr. ansjovis 0.31, 176 pond bot 0.13060.141/2. 20 pond zalm 1.55 per pond. 837 kisten harinR 2.50—3.45 3</2 tal Reep 11.30—12.30. 18 Mei: 814 pond palinR 0.2-40.31, 20 pond z.ilm 1.59 per pond, 207 pond bot 0.15l/>0.18, 2495 Kr. ansjovis 0.34, 2 tal Ree 15.40. 10 Mei: 1.372 Kr. ansjovis 0.35—0.36. 365 pond palinR 0.16—0.17, 461 pond bot 0.18 —0.20. 290 kisten harinR 5.35—6.20. 2 tal Reep f 18.—. 20 Mei: 2200 pond paling 0.15—0.26. 2600 pond bot 0.101/,—0.25. 3000 kc ansiovis 036 —0.37. 110 kisten harinR 6.30—7.10. NOORDSCH ARWOUDE. 21 Mei. Aanvoer: 3100 Kr. uien 1.80—2.10. drielin Ren 1.—. Rrove 2.60, 3800 Kr. neen 50 ct. BROEK OP LANGENDI.IK. 21 Mei. Aardappelen: Robijn 3.70. 350 Kr prei 2 60 200 krop sla 2.20. 6900 Kg. rabarber 1.40 tot f 1.70. 75 Kg. spinazie f 6.20, 600 stuks bloemkool a ,n-69~soort 1 7-60. 79 Kg. tomaten A f 40, C f 34. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit. 20 Mei. Berlijn: Hol- Inndsche producten waren niet op de markt. Do handel in binnenlandsche pro ducten was kalm. De prijzen bleven op niveau. Ook in West-Duitschland niets nieuws. Alleen restanten van Hollandsche producten werden verhandeld. De handel was slap. De klokken moeten vooruit worden gezet Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat hedennacht om 2 u. de zomertijd ingaat. Men rekent te 2 uur morgenochtend, dat het dan 3 uur is! Men zette dus vanavond vóór het naar bed gaan, de klok 1 uur vooruit! Het Italiaansche koningspaar in Boedapest Het Italiaansche koningspaar heeft gis terenochtend een parade van het Hongaar- srhe leger te zijner eer gade geslagen. Op de eeretribune bevonden zich behalve Ko ning Emmanuel en zijn gemalin en rijksre gent Horthy met zijn echtgenoote ook Prin ses Maria, de aartshertogen Josef, Albrecht en Jozef Frans von Habsburg, de aposto lische nuntius en president Daranyi. Ook de dochter van den rijksregent was op de tribune aanwezig, hetgeen de heste te genspraak was voor de geruchten over een ongesteldheid van haar. Xa de parade gebruikte het Koninklijke echtpaar de lunch bij aartshertog Jozef van Habsburg, terwijl de Kanya zijn collega mi nister Ciano voore en lunch had uitgenoo- digd. In den middag nam Koning Emma nuel deel aan een valkenjacht op kasteel Goedoclloe, Hevige brand op de Philippijnen Uit Manilla wordt gemeld, dat de stad Paracal op het eiland Luzon (Philippijnen) in brand staat. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Hoeveel personen bij den brand om het leven zijn gekomen, staat nog niet vast. Paracal telt 10.000 inwoners. Volgens nadere berichten uit Manilla woedt de brand in de goudgraversstad Ara- cale nog met onverminderde hevigheid voort. De helft van de stad is reeds verwoest. Ver scheidene duizenden gezinnen zijn dakloos geworden. De schade wordt geraamd op 300.000 dollar. Tengevolge van de groote ver warring kan het aantal slachtoffers nog steeds niet bepaald worden. Volgens berich ten in de bladen zijn na de vlucht der bevol king in verschillende buurten der stad de huizen geplunderd. DE „GODDELIJKE WIND" OP FORMOSA AANGEKOMEN. De „Goddelijke Wind" is gisteren om vijf uur 10 G.M.T. op Formosa aangekomen. De bemanning denkt heden de reis naai' Tokio te kunnen voortzetten. Terroristische organisatie in Oostenrijk De Oostcnrijksche grenspolitie heeft, naar Havas meldt., in het bezit van een nat.ionaal- socialist, die de Duitsche grens wilde over schrijden, een rapport, aangetroffen, waaruit blijkt, dat in Oostenrijk een groep terroristen bestaat, die voor het plegen van aanslagen gebruik maakt, van stink- cn traangasbom- men. Alle in 1936 gepleegde aanslagen, o.m. die op het operabal, waren het werk van deze organisatie. Zes man zijn gearresteerd* Nieuwe botsingen in Soeijoean De Chinecsche bladen melden, dat ver scheidene botsingen hebben plaats gevonden tusschen de trbepen van Soei-poean en de Mongoolsch-MandsjoekwoscHe troepen. Er. wordt op gewezen, dat de Mongolen uitge breide mititaire voorbereidingen treffen en dat te Sjasper, den zetel van dc autonome Mongoolsche regeering, een militaire con ferentie is gehoudenDe Chineesche autoritei ten verzekeren, dat de troepen van Soei joean in staat zijn om eventueel pogingen tot indringing te verijdelen. Verschillende rechtsche partijen gaven gehoor aan oproep van Doriot. Het persbureau van de Fransche Volks partij deelt mede, dat ingevolge een den 8sten Mei j.1. door den voorzitter van de Fransche Volkspartij, Doriot, aan verschil lende partijen gerichtcn oproep tot vorming van een „vrijheidsfront", afgevaardigden van de Fransche republikeinsche federatie, de nationale en sociale republikeinsche partij, de agrarische partij en de Fransche Volks partij heden te Parijs een bijeenkomst heb ben gehouden. Het. communiqué voegt hieraan toe, dat „de afgevaardigden hun volledige goedkeu ring hebben geschonken aan het voorge stelde nationale programma tot vorming van een vrijheidsfront, daarbij aan iedere partij wat haar leer, program en propa ganda betreft, haar onafhankelijkheid la tend". In een Joodsche winkel in de voor stad Wlochy van Warschau is een hom ontploft, waardoor de geheele inrichting werd vernield. Een stu dent werd in verband hiermede ge arresteerd. Verder is een comité gevormd om de slachtoffers van de onlusten te Brzesc te helpen. Alle Joodsche winkels werden ver nield en men raamt de schade op drie tot vijf millioen zloty. De vergadering van Poolsche rabbijnen heeft zich gewend tot de rabbijnen van de overige landen der wereld om een dag vast te stellen, waarop alle Joden van de gehee le wergld zullen vasten uit protest tegen den moeilijken toestand, waarin zich de Jo den in zekere landen bevinden. BLIKSEM STICHT BRAND IN EEN DISTILLEERDERIJ. In den afgeloopen nacht is de bliksem ge slagen in een alcohol-reservoir van een distil leerderij te Poznan bij Warschau, waardoor enkele tienduizenden liters alcohol vlam vat ten. Het vuur breidde zich snel uit en bin nen korten tijd stonden alle huizen binnen een straal van honderd meter rond 'le'f, fa briek in vlammen. Acht personen nepen een straal van honderd meter rond brandwonden op, do maferieelè schade be draagt ongeveer tien millioen gulden. Het alcohol-reservoir brandt nog steeds, verder kon do brand gcbluscht worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2