I:! verplichte sproeien van aardappelen II J AKKERTJES Voor Vrouwen vooral DE" EIMELIJKE STRIJD Men schrijft ons uit Langendijk: Dat is een eigenaardige geschiedenis, het verplichte sproeien van aardappelen. En de gang van zaken van deze geschiedenis is een zoodanige, dat zij ontevredenheid heeft verwekt. Niet zoo zeer de zaak zelf, het sproeien der aardappelen, maar de wijze, waarop deze zaak is doorgedreven. Dat verplichte aardappelsproeïen hoeft een geschiedenis en de gang van zaken is een dusdanige geweest dat velen meenen, dat zij niet „bij rechtuit" is verloopen. Verschillende mcnschen zijn daarover ge belgd en vragen zich af, of hier sprake is van democratie, van organisatorisch overleg, of van dictatuur, het opleggen van een wil van bovenaf. liet verplicht sproeien der aardappels hing al lang in de lucht. Er waren, en zijn nog, voor- en tegenstanders, zoowel onder de practici als onder de theoretici. Over 't algemeen wordt de waardo van 't sproeien wel ingezien en we weten, dat verreweg het grootste deel der aardappeltelers sproeit. Doch niemand durft beweren, dat het een afdoend middel tegen de gevreesde aardap pelziekte is. Er zijn voorbeelden, waarhij on- gesproeide akkers geen zieke aardappels voortbrachten en ook, waarbij gesproeide veel zieken opleverden. Akkers, die eenmaal werden gesproeid, hadden soms minder last van de ziekte dan zij, die meermalen ken nis met de Bordcausche pap hadden ge maakt. Zoo is het te begrijpen, dat Ir. Van Poeteren van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen, zich tegen het verplichte sproeien verklaart, omdat het middel niet af doend is. Begrijpelijk wordt het dan ook', dat, ge zien het. oordeel van een bevoegde als Ir. Van Poeteren, velen zich tegen de verplich ting verklaren. Maar de hoofdoorzaak van den tegen stand tegen deze verplichting is de wijze, waarop gemeend wordt die verplichting te moeten opleggen. Oorspronkelijk is het verplicht sproeien een onderwerp van bespreking geweest in de vergadering van den z.g.n. Vierbond. Nadat het onderhavige onderwerp in den Vierbond was behandeld, hoeft het Bestuur van de Langendijker Groentencentrale het gebracht in de vergadering van de Provin ciale Commissie uit de Veilingen, waar, als wij ons goed herinneren, geen bij stemming uitgemaakte beslissing is gevallen. Intus- schen was dit blijkbaar voor het Bestuur van den L.G.C. voldoende motiveering, om aan haar algemcenc vergadering een voor stel te doen, inhoudende, haar leden te ver plichten de door hen geteelde vroege aard appelen te sproeien. Edoch, de algeineene vergadering verwierp dit voorstel. Wie nu mocht hebben gemeend, dat de zaak hiermee uit was, heeft zich vergist en heeft gerekend buiten de zichzelf foegeeigen- de macht van de Provinciale Commissie uit de Veilingen. Deze toch heeft aan alle hij de Vcilings- organisatie van Noord Holland aangesloten telers van vroege aardappels een circulaire gezonden, waarin o.m, liet volgende wordt gezegd: Het zal U bekend zijn, dat In onze laatste algemeene vergadering, gehouden op De- centher 1936, werd besloten het sproeien van de vroege aardappelen ter bestrijding van de gewone aardappelziekte voor alle aanvoer ders aan de Noordhollandschc veilingen ver plicht te stellen. Wij zijn overtuigd, dat de ondervinding, welke in de laatste jaren is opgedaan, ten gevolge zal hebben, dat dit jaar zeker 90 pCt. van de tuinders zal inzien, dat, het noodzakelijk is om te sproeien, doch daar mede zijn wij er nog niet, want om het ge stelde doel te hereiken is het, zooals wij hier voor reeds hebben gezegd, noodzakelijk, dat iedereen sproeit, want de 10 pCt., die niet zou sproeien, kan de oorzaak zijn, dat het resultaat van het sproeien door de overige 90 pCt, verloren gaat. In het algomeen dienen deze lak- sche tuinders te worden gedwongen ook te sproeien. Met het oog hierop doen wij een ernstig beroep op alle telers van vroege aardappelen niet alleen om zelf te sproeien, maar ook om toe te zien, dat de anderen sproeien, want dit is aller belang. SB —V X, \^0$ Oobbcimann lekker...man! Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. In de vergadering, welke op 27 April ƒ.1. met de aardappel veilingen werd gehouden ter nadere uitwerking van het besluit der Algemeene Vergadering, werd besloten: 1. Alle aanvoerders te verplichten mins tens cén maal vóór 1 Juni te sproeien en verder telkens als de weersomstandigheden 't noodig maken. 2. De medewerking van de telers in te roe pen, om hen, die niet sproeien aan te bren gen bij hun veilingsbestuur; 3. Dat dc veilingsbesturen de namen van hen, die niet, hebben gesproeid, in de veiling bekend zullen maken. En verder: Wij vertrouwen, dat iedere teler van vroe ge aardappelen aan het verplicht sproeien zijn volle medewerking zal verleenen en dat niemand zal schromen dengene, die niet sproeit, aan zijn veilingsbestuur bekend te maken (natuurlijk blijft de naam van den aanbrenger geheim), daar deze enkelingen de oorzaak kunnen zijn, dat allen groote nadeelen ondervinden. De Prov. Commissie heeft dus geen straf maatregelen ingesteld tegenover hen, die deze verplichting niet nakomen. Het ver klikkerssysteem is daarvoor in de plaats ge treden. Of dit zijn goede uitwerking zal heb ben, moet worden afgewacht. Doch voor de leden van de L.G.C. zit er een vreemd kantje aan. De hoogste instantie van hun or ganisatie, verwerpt een voorstel, n.L haar Algemeene Vergadering, doch door een achterdeurtje, de Provin ciale Commissie, wordt het weer bin nengehaald. Wie moeten die leden nu gehoorzamen? Maar neen, gehoorzamen moeten zij niet; als ze niet sproeien, worden ze aangebracht. Het is een rare geschiedenis! Als nu straks aan de veiling eens zal worden geconstateerd, dat een wei-sproeier zieke aardappelen levert en een niel-sproeier gezonde, wat dan? Het experiment lijkt ons gevaarlijk en de heele opzet verraadt een gemis aan een gezonde toepassing der democratie. NOORDSCHARWOUDE. SPOORLIJN STATION—DORP NOORDSCHARWOUDE. Woensdagmiddag werd in café „Spoor- zicht" de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Spoorlijn Station Dorp Noordscharwoude gehouden. Dc opkomst der aandeelhouders was ge ring. De vergadering werd gepresideerd door den heer Jb. de Boer van Oudkarspel, vi- ce-voorzitter. Voorzitter opende do vergadering met welkom tot de aanwezigen. Voorz. betreur de het overlijden van wijlen den heer Bar- ten. dc voorzitter der N.V., zeer. Men kan er echter niets aan doen. Voorz. geloofde, namens de N.V. en allen te spreken als hij zegt, dat met den heer Barten een goed bestuurslid is heengegaan, die zijn schou ders goed onder het werk heeft gezet, en den overledene dankt voor alles, wat deze in het belang van de N.V. heeft gedaan. Hij zal nog lang in onze herinnering blijven voortleven. Na vaststelling der notulen, bracht de heer P. Deutekom als penningmeester re kening en verantwoording uit van zijn ge houden beheer. Ontvangen was in totaal, met. inbegrip van het aanvangsaldo van f 1201.22, een bedrag van f 2044.3S. Betaald was aan onderhoud van het café f 59.31, di videndbelasting f 43.29, administratie en vergaderkosten f 159.34. aan dividend van afgeloopen jaren f 67.50. Nog uit te betalen was een dividend van f 56.50. Het saldo, dat op nieuwe rekening kon worden over gebracht was f 1658.44. De balans sloot op een eindcijfer van f 201.658.44. Aan de de betzijde stond vermeld een bedrag van f 200.000. dat door den Staat wordt betaald bij eventueele overname van de lijn. Aan de creditzijde: Aandeelenkapitaal f 194.250 en aandeelhouders f 7408.44. Café en inven taris staan op de balans voor nihil. Geen dividend. Medegedeeld werd, dat nog niet tot divi- dend-uitkeering kon worden overgegaan, aangezien nog geen 1 kon worden uitge keerd. De heer P. Kroon Jbz. rapporteerde, alles in de 'beste orde te hebben bevonden, waar na de penningmeester onder dankzegging gedechargeerd werd. De penningmeester deelde hierna mede, dat in totaal 1029 wagons over de lijn wa ren vervoerd. In de overeenkomst met de Ned. Spoorwegen is bepaald, dat de ver voerkosten van de eerste 1600 wagons ge heel aan de N. S. komen. Van de volgende 1900 wagons krijgen N. V. en N. S. elk de helft; de vracht van de volgende 2500 wa gons is' geheel voor de N. V. en na de 6000 wagons gaat het weer om de helft. Men is dus bijna 600 wagons beneden de 1600 gebleven, waaruit meteen verklaard kan worden, waarom gegn dividend wordt uitgekeerd. Voorzitter uitte den wensch', dat Het spoe dig beter mag worden met de verzending. Niet alleen voor de N.V., maar ook voor de tuinders. Er hangt zeer veel van af. Tot kasnazieners werden benoemd de hoeren D. Kansen, J. Kliffen en K. Opper does. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van wijlen den heer Barten gekozen dc heer P. Kroon Jbz.. met op een na algemee ne stemmen. De heer Kroon nam zijn be noeming aan. Het aftredende bestuurslid, de heer Andr. Dekker, werd met algemeene stemmen herkozen. Het bestuur werd gemachtigd, het café te verpachten. Hierna sluiting. BERGEN KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL* „Anja speelt tochcomedieF, blijspel in 3 bedrijven van Kurt Bortfeldt door de Ned. Tooneel- groep. Wij gelooven niet, dat er in de laatste la ren in de tooneelzaal van De Rustende Ja ger een zoo amusant en boeiend blijspel is opgevoerd als gisterenavond, toen de Nederl. Tooneclgrocp: „Anja speelt tóchcomedie" voor het voetlicht bracht. Amusant, omdat het. zoo geweldig nonsensikaal is; boeiend, wijl het telkens nieuwe verrassende wendin gen geeft, met een slotscène zoo origineel, dat het gerust geniaal mag worden genoemd En daarbij een spel, zoo af tot in de punt jes; een tempo zóó geweldig, dat men dooi de drie bedrijven heen is, voordat men er feitelijk erg in heeft. Het zou weinig zin hebben onzen lezers den inhoud van dit geestige blijspel te ver tellen: wij willen volstaan met te zeggen, dat. vooral Georgette Hagedoorn (Anja Ohlsen) met haar geraffineerde spel boei de van het begin tot het einde. In haar travesti-rol was zij naar onze meening wel het allerbest, wij denken aan de heerlijke scène aan het begin van III, toen zij wel verdiend een open doekje kreeg. Maar ook in haar rol van Anja had zij in derdaad prachtige momenten. Rika Hopper, de tante van Ania, was de waardige matrone, zooals alleen zij, als ge routineerde actrice die spelen kan. Eenvou dig en echt, met een prachtige ingetogen heid. Rob Geraerds, de vermeende vader van Anja doch in werkelijkheid de regisseur van een filmmaatschappij, was voor Anja een waardig tegenspeler, zonder charge en met een juiste opvatting van z'n lang niet ge makkelijke rol. Prachtig was Max Croiset, als de schuch tere trouwhartige minnaar van Anja, die de heele geschiedenis in scène zette om ten slotte tot de conclusie te komen, dat Anja den regisseur gaat trouwen en hemin de kou laat staan. Het naïve spel van Croi set, de heerlijke onbeholpenheid en stunte ligheid, het was alles af, tot in de puntjes. Tot liet welslagen van deze voorstelling heeft niet weinig bijgedragen het feit, dat alle medespelenden zoo uitstekend op el- zijn "AKKERTJES" een ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-nedervers zijn» een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens lerugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Voor èl die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bij» Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept *cn Apotheker Dumont AKKER.CACHETS kander waren ingespeeld. Regie en décor van Rob Geraerds daarbij keurig! Ongetwijfeld heeft de Kunstkring „Het Schouwspel" met deze laatste uitvoering zijn abonnés zeer aan zich verplicht en met dit slotstuk een bijzonder gelukkigen greep gedaan. Een gezellig bal besloot dezen laatsten avond in ons Bergcnsch tooneelseizoen, WIERINGEN JAARVERGADERING V.V. „SUCCES" De voorzitter de heer D. Oden betreurt in z'n openingswoord de slechte opkomst van deze jaarvergadering. Spr. schetst even de verrichtingen in het afgeloopen jaar, van het 1ste elftal waren deze al heel goed, van het 2e heel best, daar dit team reeds deel neemt aan de promotic-wedstrijden. En dan de oud-Ilollandsche kermis is bijzonder goed geslaagd! De hierna voorgelezen notulen werden onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris wérd hierna een keu rig uitvoerig jaarverslag voorgelezen. Hier uit merkten we op dat Succes in het afge loopen jaar ruim 100 doelpunten meer te gen had als het jaar daarvoor, er zijn 118 wedstrijden gespeeld. Deze doelpuntenterug- gang is wel hoofdzakelijk te wijten aan de adspirantenelftallen. Nadat door de kascommissie hij monde van den heer Groos was verklaard, dat al les in orde was bevonden, werd het finan cieel jaaroverzicht voorgelezen. De ontvangsten bedroegen f 3862.06, uitga ven f 3338.51, saldo f 523.55. Hierbij het oude saldo van f 800.39, maakt een voordeelig saldo van f 1323.94; dc vereen, heeft nog een schuld van f 1200. Het bezit is dus f 123.94. Bij deze ontvangsten waren f 678.10 als netto winst van de oud-Holl. kermis en f 653.14 van de inzameling en verloting in Mei van het vorig jaar. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de hoeren J. Bosker Oz„ C. Duynker Jbz., G. v. d, Wal, allen werden herkozen. Kascommissieverkiczing. Aftredend waren J. Groos, G. Bavens, J. van Goor. Reglemen tair waren deze heeren niet herkiesbaar. Gekozen werden: D. Engel Hz., D. Kuiper, J. Koorn Sz. Elflalconunissieverkiezing. Aftredend wa ren: C. Duynker, Th. Rijkers, Jb, Smit, G. v. d. Wal en D. Nieuwbuurt. Nieuwbuurt stelde zich niet meer herkies baar, maar vereenigde echter zooveel stem men op zich, dat hij zeide deze herbenoe ming nog eenige dagen in beraad te zullen houden. Nu komt de vraag: Als Nieuwbuurt be dankt, komt dan Rijkers aan de beurt? Hierover wordt heftig gediscussieerd, waarna weer een stemming wordt gehou den tusschen de betrokkenen, waarvan de uitslag is: v. d. Wal 23, Duynker 22, Smit 20} N. Halfweeg 20, Rijkers 16, Nieuwbuurt 10.. (Meerderheid was 14). Dc benoemden ner men allen de benoeming aan. Vorige week is door trainer Delso een proefavond gegeven, nu kwam het bestuur toestemming vragen om dezen trffiner te engageeren. Na eenige discussie wordt dit goed ge v om den. Tot 1 Juli zal nu op Vrijdagavond ge traind worden, daarna op een anderen avond. In de hierop volgende rondvraag werden enkele huishoudelijke besprekingen gevoerd, waarna sluiting. Openbare vorkooplnq Gisteravond had in hotel De Haan alhier een openbare verkooping plaats ten verzoe? ke van Pieter en Geertje Kooij te Oosten klieft van: Een perceel land te Oosterklieft, gen. dg Samenkrochten No. 1, Westzijde C. -4507, 9580 A. 33.53 snees. Hoogste bod Ant. Keijr zer Pz.. f 1500; No. 2, Oostzijde C 1099, 1.04.90 H.A., 36.715; hoogste bod Ant. Keijzcr Pz., f 1500. In combinatie kooper Jb. Kool voor f 3005. Ten verzoeke van Ant. Keijzcr Pz. werd verkocht, een woon- en winkelhuis, erf en tuin, Hoofdstraat. 8, te Hippolvtushoef, groot. 2.43 aren, kooper werd de heer Langhorst te Den Helder voor f 3400, ALKMAAR Noordhollandsch Landbouwers diet N.V. Op de gister ten kantore van de Ven* nootschap in Alkmaar gehouden jaarlijk* sche Algemeene Vergadering is de BalansJ en de Winst- en Verliesrekening per 31 December 1936 goedgekeurd en vastgesteld conform het voorstel van Directie en Coim missarissen, met dien verstande, dat in>- dien de reorganisatie, vastgelegd in hot bericht aan Aandeelhouders, zal zijn tot stand gekomen de Balans geacht wordt te zijn vastgesteld conform de in dat be* richt opgenomen Balans' na reorganisatie. Daar het voor dc stemming over de Statutenwijziging vereischte aantal aandee* len niet aanwezig was, zal hierover ge* stemd worden op 2 Juni 1937 ten kantore der Vennootschap te Alkmaar, des voor-- middags te 11 uur. De heer Dr. H. Molhuijsen werd als Com* missaris herkozen. ZIJPE In de afgeloopen week" was hef aantal werklooze arbeiders, dat „in zorg" was, iets lager dan in de voorgaande week. Het aan tal bedroeg n.1. 111, waarvan 52 in de werk verschaffing waren geplaatst en 59 ingevol ge de Rijkssteunregeling werden geholpenj Gedeputeerde Staten hebben hunne goed keuring gehecht aan het onlangs genomen besluit tot verbouw van het. Raadhuis en lot het bouwen van een ambtswoning voor den secretaris. Naar men ons mededeelt, Hebben 'de werk loosheidslasten dezer gemeente in het jaap 1936 f 56367.30 bedragen. Van dit bedrag werd uitgegeven voor steunuifkecringen f 8273.17, voor gemeentelijke werkverschaf fing f 7103.01 en wegens centrale werkveld schaffing I 409991.12. BURGERVLOTBRUG. Naar wij vernemen is de verbouw van do garage van den heer P. S. de Nijs alhier, waarmee binnenkort zal worden begonnen, opgedragen aan den aannemer D, Eriks tg Burgerbrug. W ARMENHUIZEN SJ) A..P.-ver ga derth g. De S.D.A.P. afd. Warmenhuizeni "hield Woensdagavond een algemeene vergade ring in zaal Slikker, met als spreker dg heer W. van Dok, wethouder van Bever wijk. De opkomst was klein, er waren on geveer 30 bezoekers. Op keurige wijze heeft spreker uiteenge zet hoe werkverruiming kan worden ver kregen door het Plan van den Arbeid. Ka pitaal in Nederland is hiervoor; spr. wees' erop, hoe bij de Nedcrlandsche Bank ton nen goud in 'bewaring worden gegeven), tegen vergoeding! Ten aanzien van de pachtwet, ze.Ide spr., dat deze wet in de practijk niet veel betee- kenis heeft, wat door hem nader werd aangetoond. De heer Van Dok was een kalme, beza digde spreker, die vooral opviel, wijl hij geen enkele andere partij afkamde. Er werd geen debat gevoerd. door Michael Corvin 12) Misschien nog niet. Maar binnen weinige we ken of dagen zal alles haar duidelijk zijn. Zy zal erkennen, dat z\j op een post staat, waar zy in een moment van onvoorzichtigheid prys gegeven wordt of zou u de „Welt" in een spionnageproces laten wikkelen?" Burg keek naar buiten, naar de rumoerige straat, en zweeg een oogenblik, terwyi Mers- heim zonder te antwoorden de glazen van zijn bril opwreef. Toen richtte de oude op nieuw het woord tot hem. „Ik heb zooeven van juffrouw Raleigh een bijzonder gewichtig telegram ontvangen, dat ikA u wilde laten zien. hoewel het eenigszins persoonlijk aan mij is gericht. Zij meldt, dat men van den kant van den United Service probeert haar medewerking te verkrijgen. Die menschen werken snel en zeker. Zy moet. zooals zij dadelijk reeds zelf ontdekte, ge paald worden door de verzekering, dat men van haar slechts inlichtingen vraagt, die voor de „Welt" onbruikbaar zijn. In werke lijkheid moet zij, naar juffrouw Raleigh ook reeds vermoedt, voor die Amerikanen eenige kastanjes uit het vuur halen. Ik voor mjj neem nog iets anders aan, namelijk, dat zy zullen probeeren ons door haar het een of andere smakelijk opgedischte verhaal te laten slikken. Zij doorziet het spel ten halve. Dat zy het geheel zou doorzien is bij haar oner varenheid in deze soort zaken niet mogelijk. De vraag is nu slechts, of we haar moeten aanraden met Mr. Hardley, dien we zeer goed kennen, samen te werken of niet. Het zal echter wel beter zijn dit op het Departement van Buitenlandsche Zaken te bespreken. Als het onze uwe disposities niet schaadt, wilde ik u wel verzoeken mij liefst zonder uitstel uw beslissing te laten weten, daar juf frouw Raleigh mijn antwoord wilde afwach ten voor zij zich tot iets zou binden. Burg keek weer op de klok voor Mersheim nog geantwoord had. De hoofdredacteur was door de onrust van Burg aangestoken. De gebeurtenissen te Londen schenen zich waar lijk sneller te ontwikkelen, dan hy voor mo gelijk gehouden had. Het was hem even dui delijk als Burg, dat Esther Raleigh aan Dr. Linden weinig houvast zou hebben, om van bescherming nog maar niet eens te spreken en bovendien mocht Londen niet verder dan bepaald onvermijdelijk zou zijn in deze zaak gemengd worden. Dit bondgenootschap zou den toestand niet weinig moeiiyker en gecom pliceerder doen worden, maar de vijandschap van den United Service, die door het weige ren van medewerking zou ontstaan, zou het uitvoeren van Esther Raleigh's taak onmoge lijk maken. Mersheim keek langs Burg heen naar een vlek op het behang. „U hebt gelijk, Burg, we kunnen weinig doen, maar als juffrouw Raleigh inderdaad is, waar u haar voor aanziet, zal haar niets ge beuren. Ik behoef niet iemand op te bel len, U vergist zich werkelijk. Het is voldoen de, als wy het eens zijn, beste Burg. Ik ben er van overtuigd, dat de berichten van juf frouw Raleigh goed zullen zyn. Ik geloof na melijk ook aan haar flinkheid. Anders had ik ook zoo'n jong meisje niet naar Londen laten gaan. En wat den weg betreft, waar van wy de duidelijke beschrijving zoo zorg vuldig vermeden, gelooft u nu werkelijk. Burg, dat het daartoe moet komen? Als zij haar taak goed vervuld heeft, beloof ik u, dat ik haar hier een mooie en loonende po sitie zal verschaffen en haar niet opnieuw aan een dergelijk gevaar zal blootstellen. U hebt mij een beetje bang gemaakt en daar om geef ik u mijn „Doctor Mersheim, we zullen elkander geen last veroorzaken en geen eerewoorden geven. Nog slechts enkele dagen geleden had u het lot van Esther Raleigh nog in de hand maar nu is het zoowel voor ons beiden als voor haar te laat. We mogen ons over onzen toestand geen valsche voorstellingen maken. Overigens klaag ik u volstrekt niet aan en het komt mij doeltreffender voor, als wij belden aan één zijde eensgezind stand houden. Aan de andere zijde beschikt men toch reeds over meer Intensiteit en wil om door te zet ten. En wat al die goede bedoelingen van u met haar betreft van nu af aan mogen wij geen Promotheus meer spelen, althans niet in de zaak Esther Raleigh. Het is reeds bekend, dat de brand uitgebroken is en toch speelt men nog even onvoorzichtig met het vuur." Dr. Mersheim keek naar den vloer, terwijl hy op het einde van Burg's uiteenzettingen wachtte, maar voor hy opkeek hoorde hij de deur dichtvallen de oude was vertrokken. Deze geschiedenis was nu een tweesnijdend zwaard geworden, maar. mijn hemel! Mers heim begon, na zichzelf een energieken ruk gegeven te hebben, de kamer op en neer te loopen. Alles byeengenomen kon Burg hem toch onmogelyk voor deze verwikkeling ver antwoordelijk stellen. Ieder mensch, die een nieuw arbeidsveld betreedt, komt aan een wegensplitsing, die zyn lot bepaalt, maar geeft hem dat het recht anderen voor zijn besluit aansprakelyk te willen maken? Hij bleef staan voor den lessenaar, waar zijn be gonnen artikel lag en las de eerste zinsneden nog eens over. Zijn gelaatstrekken werden weder glad; hy genoot van zyn vloeiende, sierlijke phrasen; hij ging er geheel en al in op, sprak hier en daar een woord halfluid uiten was na een paar minuten yverig in de weer het artikel te voltooien. Een, twee maal dreigde de herinnering aan de scène van zooeven hem te storen, maar hy be dwong zich en zyn pen gleed verder over de blanke vellen. Burg was nog steeds gloeiend in zijn hol teruggekeerd en barricadeerde zich tegen ongewenschte bezoekers achter juffrouw Co- hen om een telegrafisch antwoord voor Esther gereed te maken. Nadat de nevelsluiers den geheelen avond en nacht Londen in een geheimzinnig moeras veranderd hadden, was er tegen den morgen een dichte regen gevallen, die de onderste lagen van de atmospheer schoon wiesch. Toen Esther wakker werd en de gordijnen voor de vensters wegschoof, schemerde er bulten een bleekblauwe winterhemel boven de daken. Onmiddellyk na het ontwaken was zy onge- staan. De herinnering aan de gebeurtenissen van den vorigen dag stonden haar dadelijk voor den geest en zij huiverde even. Onder de douche moest zy aan Burg denken. Of zyn antwoord er al zou zijn? Zy had onrustig geslapen en vreemd en soms drukkend ge droomd, maar nu zij frisch en met heldere oogen haar toilet voltooide, was al het sowu bere weer vergeten. Zij belde een kamer meisje en vroeg of er post voor haar was. Het telegram was juist aangekomen. Men zou het haar op de kamer brengen, maar zij gaf te kennen, dat zij het wel zelf zou komen halen, daar zy toch juist naar de ontbytzaal wilde gaan. Zij snelde naar beneden. Het bleek voor het leven in een Engelsch hotel nog erg vroeg te zijn en zij ontmoette behalve de kellners en kamermeisjes geen levend we zen. Ook in de hal was niemand, toen zy haar depêche afhaalde. In de kleine zaal, waar het ontbijt geserveerd werd, zaten drie of vier menschen, zoo op het oog rijzende kooplieden, die zeker vroege afspraken hadden. Niemand keek by haar binnentreden op, wat haar niet onaangenaam was. Zij deed haar bestelling en opende haar telegram. Het was teleurstellend kort, maar daarentegen toch wel hartelijk. Burg seinde haar slechts, dat zij vry was te besluiten en te doen, wat zij gewenscht achtte om haar taak te vervullen. Hy had met Dr. Mersheim gesproken, die nu op de hoogte was en haar handelingen, wanneer zij succes opleverden, goedkeurde. Dit was, behalve een persoon lijke groet en de wensch haar spoedig terug te zien. alles. Het was geen rebus, maar toch was er iets in dit telegram, dat haar niet be viel. Zij las het nog eens over en bleef bij dat kleine zoo onschuldig schijnende voorwaarde lijke zinnetje steken. „Wanneer zy succes op leverden". Beteekende dat, dat alle middelen voor het doel geoorloofd waren? Dat slechts de eenige voorwaarde was het te bereiken? En wat zou er gebeuren, als zy het ondanks deze middelen niet bereikte? (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6