DE DRIE MUSKETIERS DETT Hevige verkeers- bofsing te Eindhoven Aikmaars stadsschoon bedreigd Duitschland heeft plaats voor onze landarbeiders fl EIMELIJKE STRIJD Motorrijder ernstig gewond. In den afgeloopen nacht omstreeks een ti 'i' stond op den Valkenwaardsche weg te Aalst voor de drukkerij van de firme Schae- fer en Co. een groote vrachtauto, waaruit een pers gelost werd. De wagen was dwars over den weg geplaatst, doch men had den voorzorgsmaatregel genomen om ter zijde een man met een roodc lantaarn te zetten, die het verkeer waarschuwde. Uit de richting Valkenswaard naderde korten tijd later in volle vaart op een mo torfiets de 25-jarige kolenhnndelaar J. van Beek uit Eindhoven met op de duo H. van de Meerakker, eveneens uit Eindhoven. De bestuurder sloeg geen acht op de waar- schuwingsseinen, die met. lantaarns en met den claxon van de vruchtauto gegeven wer den en vloog met groote snelheid tegen don wagen op. Van B., die onder de auto terecht kwam, werd op slag gedood. Van de M. werd ernstig gewond en is, nadat de eerste hulp was verleend, naar het. St. .Toscphzie- kenhuis te Eindhoven overgebracht. Hedenochtend was het bewustzijn nog niet geheel teruggekeerd. De gemeente-politie van Aalst-Waalre was met den burgemeester spoedig aanwezig voor het instellen van een onderzoek. Vast gesteld werd, dat de chauffeur van den auto geen schuld treft, zoodat het vervoermiddel in overleg met den officier van justitie is vrijgegeven. Hetlijk van van B. Is naar het gemeente huis van Waalre overgebracht. De overlede ne was ongehuwd. De bemanning van de „Sarkani" gezond en wel Blijkens' een op het departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravènhage bin nengekomen ambtelijk telegram bevindt zich de bemanning van het s.s. „Sarkani" in goeden welstand. Broedende doffers Merkwaardig geval in Zwoller- kerspel. In Zwollerkerspel, nabij Zwolle, doet zich een ornithologische merkwaardigheid voor, nl. twee broedende doffers. Een inwoner der gemeente had, aldus de N.R.Crt., ecni- gen tijd geleden een koppel uitheemsche lachduiven gekocht, meenendc een duif en een doffer te hebben. Het bleek evenwel dat het twee doffers (mannetjes-duiven) waren. Hoewel de dieren dus gedoemd waren kin derloos te blijven, bleken zij niet ongenegen een ei van een houtduif uit te broeden. De eigenaar vond n.1. dezer dagen in het klimop van een muur een houtduivcnncst, dat bij het snoeien beschadigd werd. De duiven wa ren schuw geworden en bleven weg. Het eene ei dat in het nest lag, beeft men toen ten einde raad .gedeponeerd bij de lachdui ven. In hun kooi heeft men een geïmprovi seerd nest geplaatst, waarin het ei door de twee doffers, die om de beurt broedden, thans is uitgebroed. Thans voeden de twee „vaders" samen het aangenomen kind, dat voorspoedig opgroeit! Adres van de vereen. HendHck de Keyseraan den gemeente raad, niet tot demping van Micnt en Verdronkenoord over te gaan. De vereeniging „I-Iendrick de Keyser" te Amsterdam heeft een adres gezonden aan den gemeenteraad van Alkmaar, waarin zij den raad verzoekt geen gevolg te geven aan het verzoek van eenige vereenigingen om in verband met de verzakking aan de Mient over te gaan tot de demping van de Micnt en het Verdronkenoord. Zoowel ann het Verdronkenoord als aan dc Mient, zijn twee bijzonder mooie huizen gelegen, van dc ver eeniging ,Hondrick de Keyser" welke inte- greerendc doelen vormen van de oude stad en waarvan het behoud voor geheel Neder- VRIJDAG 28 MEI 1937. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gramo foonmuziek. 4.20 Opening van het Nederlandsche Paviljoen op de Parysche Wereldtentoonstelling. 5.00 Vervolg KRO-orkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Tenor en piano. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Vervolg zang en piano. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Shakespeare. 7.35 Reportage uit Artis. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Oratoriumconcert. 9.45 Belgische Schilder- en Beeldhouwkunst, causerie. 10.00 De KRO-Melodlsten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en gramofoonmuziek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 „Fantasia". 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Vervlg concert. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Disco-causerie. 3.00 AVRO-Dansorkest en orgelspel. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 Boekbespreking. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten V. G. P. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Het Hollandsche Trio. 8.30 Literaire causerie. 9.00 „Kwakzalverij", reportage. 9.45 De Ramblers. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwjjding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 Orgelspel. 171. DE BEDREIGING. Ziezoo, sprak Athos. toen allen' gezeten waren, laat ons thans' eten, drinken en be raadslagen. Op deze heerlijke plek behoeven wij geen luisteraarste vreezen. Toch is het eigenlijk de goden ver zoeken, om hier te gaan dineeren, merkte d'Artagnan op. Gevaren zijn er niet als het er om gaat, Mylady te weerstaan, zei Athos som ber. Bij het hooren van dien naam trilde de hand van d'Artagnan zoo sterk, dat het glas uit zijn hand viel. Scherven brengen geluk, merkte Athos laconiek op. Wat is er met die vrouw? Ik heb haar de giftanden uitgetrok ken, zoide Athos. maar toch loopt onze jonge vriend hier wijzend op d'Artagnan in voortdurend gevaar. 172. GRIMAUD WAARSCHUWT. Waar is ze thans?, vroeg onze jonge .vriend. Gelukkig buiten Frankrijk en op weg naar Engeland. Het gevaar is voorloopig geweken. En Athos' vertelde toen uitvoerig van zijn ontmoeting met deze gevaarlijke vrouw en vam den Kardinaal. Waarom stoor je Grimaud?, interrum peerde Athos zichzelf, zijn somber gelaat verwijtend naar zijn knecht, wendend, die hevig gebarend naderstormde. Maar reeds zonder woorden begreep de musketier de situatie. Hoeveel zijn er? Twintig. Wat voor soort? land en voor Alkmaar tot een belang van dc eerste orde moet worden gerekend. De vereeniging vertrouwt erop, dat de raad het belang van do gemeente Alkmaar zul weten te onderscheiden en dat zij zal besluiten niet tot demping over te gaan. Huis te Zaandam afgebrand Petroleumstel omgevallen. Gisterochtend om kwart voor acht is door het omvallen van een petroleumstel brand ontstaan in het perceel Hccrengracht or. (5 te Zaandam bewoond door het gezin Kabel. In een oogwenk stond de woning, welke geheel van hout was opgetrokken, in lichter laaie. Met groote moeite kon een gedeelte van het huisraad worden gered. Dc brand weer was spoedig het vuur meester. liet per ceel ging geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De arbeidsvoorwaarden zijn er gunstig. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de plaatsing van landarbei ders in Duitschland geregeld voortgang heeft. Ruim 2000 Nederlandsche seizoenarbei ders, melkers, paardekn echten, akker- knechten en veenarbeiders zijn thans in Duitschland werkzaam. De melkknechten, Daardeknechten en akkerknechten hebben het gehecle jaar door arbeid, de overigen tot. ongeveer Kerstmis. De berichten omtrent het loon, den kost en de huisvesting zijn in het algemeen gunstig. In enkele gevallen, waarin arbei ders klachten hadden, kon bijna altijd door den rijksconsulent voor Sociale Zaken in Duitschland te Oberhausen met den werk gever de zaak tot tevredenheid der arbei ders worden geregeld. Arbeiders, die willen werken, vinden nog steeds volop gelegenheid om in bepaalde gebieden van Midden- en Noord-West- Duitschland te werken. De organen der openbare arbeidsbemiddeling gaan nog steeds door met. het bemiddelen van arbeiders naar Duitschland. Belanghebben den kunnen zich wenden tot hot orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in hun woonplaats, dat de bemiddeling regelt in samenwerking met de landbouwbcmiddc- laars van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De Nederlandsche arbeidsbeurs te Ober hausen vormt de schakel tusschcn de Ne- clcrlandsclie arbeidsbeurzen en de "Duit- sche arbeidsbeurzen. ZWERVER OVERREDEN. De 70-jarige zwerver D. Snakkers, die in den vorigen nacht door dc electrische tram te Kerkrade werd overreden, is giste renmorgen in het ziekenhuis overleden. Schepen op het IJsselmeer met muggenlaag bedekt De plaag onrustbarend ver ergerd. De schepen welke, komende van het IJs selmeer. dc Oranjesluizen passeeren, zijn met een dikke laag muggen bedekt. De schippers zijn van mecning, dat de mug genplaag de laatste dagen zeer is verergerd De schepen voeren vaak in een wolk van muggen, zoodnt de schippers genoodzaakt waren tijdelijk voor anker te gaan om zich voor de insecten in hun kajuiten te bergen. ONZE OOST. Torrenplaag in Cheribon Mangga-oogst voor de helft ver nield. In den laatstcn tijd kwamen verontrus tende berichten binnen omtrent een tor ren-plaag, die de mangga-cultuur (tropische vrucht) in Cheribon en omstreken teistert. De schade, door deze plaag veroorzaakt, wordt voor '1937 op vijftig procent van de oogst geraamd. door Michael Corvin 17. „K\jk niet om. Drie tafeltjes achter u zit ten twee heeren en een dame. Het zyn de gebroeders Patterson, Harry en Dick, de laatste met zijn vrouw. Het zou my aange naam zijn, als u zich de physlonomieën van dit drietal eens goed in het geheugen prentte. Zij wonen alle drie hier in het hotel onder den naam Jcffers, Neemt u hen zoo onge merkt mogelijk op; zy zyn zeer geslepen. Het is niet noodig, dat u hun aandacht trekt." Hy liet zijn stompje sigaar, dat zwartbruin en kort en geheel uitgekauwd wel steeds het zelfde had kunnen zijn, wentelend naar zyn anderen mondhoek verhuizen. Esther liet haar servet op den grond giydcn en wierp onder het bukken een blik op de door Serfride be doelde groep. In dit korte oogenblik kon zy slechts zien, dat de beide mannen van mid delbaren leeftyd waren, terwyi de zeer ele gante dame nauweiyks dertig jaren kon tellen. De gezichten der mannen waren glad geschoren en onopvallend. De vrouw had schuin geplaatste, katachtige oogen en sterk uistekende jukbeenderen. Esther dook weer op. een weinig rood in het gezicht, en keek Selfride vol verwachting aan. Hij scheen te overleggen In hoeverre hy haar in zyn vertrouwen kon nemen. Zy'n blik had daarbij iets onpersoonlijk taxeerends, dat Ester ervan huiverde. „Die drie zjjn bekende Engelsche agenten bekend aan mg." Hy klemde zyn mond zoo styf dicht, dat het geleek, alsof hy zyn Bigarenstompje met de lippen wilde doorkny- pen. „Meestal werkzaam aan den overkant, by ons in de Staten. De mannen, gepromo veerde ingenieurs en geleerde lui; de jongste, de ongetrouwde, is Britsch zeeofficier ge weest. of is het nog. Zy' werken in de techni sche spionnage, industriedienst. Gevaarlyke knapen. Men kent hen in Washington nauw keurig, maar tot nu toe is het nog niet ge lukt hen zonder mogelykheid van twyfel iets te bewyzen, terwyl wij redenen te over heb ben om niet op aanwijzingen al zouden die ook nog zoo zeker zyn te werk te gaan. Het is mogelyk. miss Raleigh, dat u met die vrouw wel eens in aanraking zult komen. Wees dan uiterst voorzichtig. Zy heeft ons reeds een paar flinke krachten gekost. Naar ik hoorde, moeten de Pattersons nu op het Continent losgelaten worden. Harry de oud ste, heeft zich den laatsten tyd merkwaardig veel met scheikunde bezig gehouden. Ik kan u een wenk geven, Esther Raleigh, die u in Duitschland veel zal kunnen helpen..." Terwyl Esther hem nog sprakeloos zat aan te staren, haalde hy' een bruin couvert uit zyn binnenzak en reikte het haar toe. Zy nam het met een zonderling dof gevoel uit de handen van hem over en haalde er drie foto's uit, de portretten van twee mannen en een vrouw: de drie menschen aan het derde tafeltje achter haar. Zy' kon. niettegenstaande zij Selfridc's blik op haar voelde rusten, een licht trillen van haar vingers niet vermyden, toen zij de foto's weder in het couvert schoof. Hal Selfride wierp zyn opgerookte stompje sigaar weg en stak een versche Braziel op. „SUiurt u die foto's dadelijk naar Dr. Mcrsheim. Op de rugzyde, die u niet bekeken hebt, staan een paar gegevens. Bekijkt u die nog even. Dan schryft u erbij, wat ik u zoo even zeide. Men zal in Wilhelmstrasse zeer veel prijs stéllen en u versterkt er uw positie ongemeen door. De Duitsche Inlichtingen dienst is na den oorlog slecht geworden. De nieuwe menschen hebben nog geen ervaring hm en wy. hebben die dingen," hy maakte een beweging met zijn hoofd in dc richting van het op tafel liggende couvert, „niet meer noodig. Ik was hierheen gekomen om u dit te zeggen. Dat die drie juist hier zitten, is slechts toevallig. Nu, mij kennen zij niet, maar het is niet onmogelijk, dat zy' op u letten. Dus nogmaals, wees voorzichtig, voorloopig niet anders dan berichten uit de uitgaande groote wereld, personalia. Dat is mij volkomen voldoende en andere kleine bij zonderheden zal ik u ter rechter tijd geven, z jdat men ook te Berlyn over u tevreden zal zijn. Tot overmorgen zullen we elkander waarschijnlyk niet meer te zien krijgen. Toont u nu, dat u ondanks uw nieuwe weten onbe vangen kunt zyn. Blijf hier nog een paar mi nuten zitteh, als ik weg ben. Tot ziens." Hal Serfride verhief zich van zijn stoel, ver bazend behendig voor zijn zwaarte en zig zagde met een kleinen omweg tusschen de tafeltjes door naar den uitgang. Esther bleef onbeweeglijk zitten. Zij voelde, dat zy erg bleek geworden moest zijn. Machinaal haalde zy spiegel en poederdoos uit haar taschje en legde zy er een weinig rood op. Laarbij keek zij in haar ontstelde oogen. Dit onderhoud was de bliksemstraal ge weest, die de duisternis verscheurde en aan een ondragelijke spannig een einde maakte. Nu wist zij, dat Hal Serfride weg was en wat er zich achter de United Service verborg. Het was haar, alsof er plotseling een net over haar heengevalen was. Met één slag zag zy zich in omstandigheden en toestanden verstrikt, waarvoor zij zulk een angst gevoelde, dat deze haar dreigde te verlammen. Zij haalde diep adem en steunde haar hoofd in haar hand. Was er nog een terug? Het ergste was niet zoozeer de wetenschap, welke rol Selfride speelde. Het verpletterende was, dat Mersheim haar zoo had willen ge bruiken. Selfride's brutale openhartigheid vervulde haar bijna met een vertwy'feld dank- baarheidsgevoel. Dat zij ook niet reeds lang bemerkt had, voor welk doel men haar mis bruiken wilde. Haar keel was als dichtgeknepen en snel dronk zy een slok reeds koud geworden thee. Dus spionnage! Nu kon zij zichzelf niets meer wysr. aken. Dit was de opleiding tot agente. Men had haar met vooraf bepaalde marsch- route in beweging gezet, de stelling van den tegenstander slechts zeer vaag aangeduid en men wilde het aan haar zelf overlaten een plaas te vinden om door te kunnen breken. 5hn oogenblik dreigde een wilde woede haar te overweldigen; toen werd zij koel en helder. Spionnage! Dat was haar, evenals den meesten menschen, steeds als iets verachte- lyks, gemeens, als een verraad ter wille van het geld voorgekomen. Zij was beslist geen patriote in den gebruikelyken zin van dat woord, maar zij geloofde aan de noodzakelijk heid voor ieder staatswezen om een aantal daadzaken geheim te houden. Zy" had tot nu toe nog weinig over den onderhandschen strijd tusschen de industrieën nagedacht. De con currentie nam vaak afschuwelijke vormen aan, omkoopery, politieke verwikkelingen. Dat verbaasde haar ook niet. Maar nu zag zij plotseling achter de schermen. Daar stonden de vyandelijke fronten, sterk en gesloten, ge reed om lederen aanval af te slaan. Daar ach ter evenwel, achter het front, midden in het gebied van den ander, werkten de enkelingen, de voorposten, de verkenningspatrouilles. De openlyke strijd was zeer zeker geen schijn manoeuvre en aan beide zyden vielden er dooden genoeg, maar deze heimelijke strijd moest vreeselijk zijn. Hier kon men niet op genade rekenen, hier was geen hulp voor den zinkende. Wie viel, was verloren. Esther staarde somber voor zich heen. Zij vermoedde een leven vol avonturen en onuit sprekelijke gevaren en het was geen opwek kend. verheffend spel. Van dit oogenblik af hield elk spel op. Geen minuut buiten haar slaap behoorde meer aan haarzelf toe. Haar leven zou uit een onafgebroken reeks van in spanningen bestaan. De zelfbeheersching moest tot een ondoordringbaar masker vol maakt worden. Het was de meest uitpuntten- de, meest ongehoorde stryd en voor haar zou er geen enkele rustdag meer zijn. Zy was er dicht aan toe te vertwijfelen en in haar nypenden angst dacht zy eraan, of er geen uitweg uit dit gevaar te vinden was. Dit had zy' niet gewild! In welk een toestand had men haar gebracht! Zij dacht eraan, alles in den steek te laten, dadelijk terug te reizen, voor Mersheim te verschijnen en hem in het gezicht te gillen, dat zij zich niet voor zulke zaken liet vinden. Maar toen dacht zij aan Burg. Eerst nu begreep zij zyn woorden by het afscheid ge heel. Hij had haar niet meer kunnen zeggen, om Mersheim en de lieden achter den hoofd redacteur niet bloot te geven, maar hij had gedaan, wat hij kon om haar voor te bereiden. En waar Burg, in wlen zij een onwankelbaar vertrouwen stelde,, haar slechts waarschuwde, het haar niet rechtstreeks afried, waar hij ge loofde, dat zij sterk genoeg zou zijn om zulke opdrachten uit te voeren, daar mocht zij niet eenvoudig het geweer wegwerpen, zoodra de vyand zich in de verte vertoonde. Zij mocht Burg niet teleurstellen. Nu scheen het haar zelf grotesk, dat zij zich zoo aan dat denkbeeld vastgeklampt had. Zy was uit verkoren om Lp dezen verloren, maar belang rijken post geplaatst te worden. Lag daarin dan niet een buitengewoon groot vertrouwen? Zij, een meisje van een en twintig jaar, zou een strijd aanbinden, voor welken men kenne- lyk geen man beschikbaar had! Esther Raleigh sloeg haar oogen op. Tot nu toe was zij als blind door het leven gegaan, meende zy" nu, maar thans zag zij de wereld en haar eigen omgeving met helderen blik. Onwillekeurig nam zy een stramme houding aan en het spannen van haar spieren gaf haar een gevoel van kracht en energie. Was het niet een jacht, die begon, een jacht, waarby" zij zelf gelijktijdig jager en hond, dryver en opgejaagd wild was? Zij rekte zich uit. De lucht rook anders. Haar hart, dat in den eersten schrik over de ontdekking langzaam en pijnlyk geklopt had, voerde het bloed weder met krachtige slagen door haar aderen en die manier, waarop het nu weder klopte, begon haar reeds vertouwd te worden. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1937 | | pagina 11