iik Nieuws. Slagers aan den microscoop De verkiezingsuitslagen in Schagen Vrouwendag der Waarheid Den Helder heeft zijn drieling Gouden echtpaar te Schagerwaard Donderdag 27 Mei 1937 Tweede blad Opvallende groei der commu nisten. N.S.B. lijdt ook hier een groot échec. Niet zoodra begonnen wij gisteravond de eerste verkiezingsuitslagen uit onze omge ving te bullitinecren en om te roepen, of van alle kanten daagden de nieuwsgierigen op en dra pakte zich een dichte menigte voor onze redactiebui caux samen, die gul zig de binnenvloeiendc berichtenstroom ver orberde en vooral als dc uitslag naar zin was door een instemmend gemompel soms gejuich! blijk van medeleven gaf. Ook onze gemeente heeft op dc groote .vraag: democratie of dictatuur? geantwoord met een stemmencijfer dat geen twijfel over laat.. Gelijk overal in liet land koos ook Schagen de democratie door bet stemmen cijfer der N.S.B. van 186 in 1!)35 terug te brengen op 86. een verlies dus van 100 stemmen, of 51 Ook de S.D.A.P. moest een kostelijke veer laten. Ze liep terug van 000 stemmen in 1933 tot. 190. Dit wijkt af van den uitslag in het gehcele land en is zeker te wijten aan de zeer onvoldoende vertegen woordiging dezer partij in onzen gemeente raad. Dit doet geen goed aan het prestige. De vrijzinnig democraten zijn ook bier in de running en wisten hun stemmencijfer te verhoogen van 619 in 1933 tot 748 thans. Opvallend is dc sterke groei der commu nisten, die vail 22 stemmen in 1933 kwamen te staan op 88. Viermaal over de kop dus! Wel is de partij nog zwak, maar de was is zeer groot. Zooals overal elders liep ook te onzent het stemmental van den Vrijheidsbond terug en wel van 126 tot 74. In de cijfers der andere partijen kwam weinig verandering. Hier een paar stemmen bij, daar weer wat af, 't bleef vrijwel bij het oude. Tot middernacht bleef het druk op straat, toen kwam een inzinking en slechts een clubje getrouwen bestond het om tot 4 uur 's nachts te wachten. Toen was de einduitslag bekend en kon den ze slapen gaan, de gelukkigen. Voor ons begon toen een nieuwe arbeidsdag en spoe dig klonk in onze zetterij weer het. harmo nieus getik van de vallende matrijzen der zetmachines, die in den nieuwen dag de boodschap klaar maakten, welke onze le zers in dit nummer onder de oogen krijgen. *t Is vandaag, 26 Mei de vrouwendag dei- waarheid Juffrouw Eva, die vandaag de trappen van ons raadhuis beklimt is verloren Voor haar is het vonnis onver biddelijk: boven de vijf en twintig, óók als ze met het bloedige babyjurkje, de snoezige gele skikousjes, en het allersicrlijk- ste permanentkrulletje nog zoo graag de il lusie van achttien zomers wil wekken Het nijdig-gele stembiljet schreeuwt haar vandaag toe: vijf-en-twintig. Hier baat geen ontkennen, hier baten geen „even boven de 's", hier helpen geen „hijna's". Vandaag waarheid en niets dan de waarheid Vijf en twintig!! (Op welken leeftijd de vrouw van thans overigens pas begint t.e leven!! De partijen hebben cr nog niet genoeg van Voor het laatst waakt do leeuw van meneer Wijnkoop nog eens over de Ne- derlandsche zaak, voor het laatst wil de zwaan van de 2 van meneer Al'barda het uitschreeuwen, dat hij geen leelijk jong eendie is, voor het laatst verplettert meneer Mussert-op-het-biljet met arendsblik in het linkeroog ons op de markt samengestroomd Schager volk van slampampers en niets- nutters en staart met het rechter welgeval lig op meneer van Erp, die als reserve sandwichman fungeert, neer. voor het laatst enfin, voor het laatst bewegen allen zich druk en doenig op het gebied der zieltjesvangerij. De mannen van de borden zitten op een rissie. Als onze slot voogd een noodzakelijke boodschap is gaan doen, worden ze ook wat pratiger. Ze pap pen aan, dc R.K.S. met lijst 15, de C.P.IL krijgt een antircvolutionnair vlammetje en de V.D. kijkt, begeerig naar de koffie-met- suiker op de reclamewagen van de S.D. A.P. Meneer Castricum van de R.K.S. wil zich boven de partijen verheffen, chartert een kist uit het Groene Kruis en kijkt glimmend van binnenpretjes naar zijn bord. dat inderdaad nu zich een halve meter bo ven de andere verheft. En de kiezers loooen af en de kiezers loopen aan De Nes doet het met den kap wagen. Zus springt, vader stapt, moe.der hijscht zich er uit en opoe wordt eruit geladen. Drie genera ties Daar komt onze joviale Schager predikant. Meneer Mussert bevriest, on danks de hitte Vader-uit-de-kapwagen kijkt naar het biljettenmuseum en lacht in zich zelf. Zooals alleen een Schager boer van do Nes in zich zelf kan lachen Hij heeft al lang in z'n hoofd, wie liet wezen zal, cn die zal bet wezen en géén ander Een Amsterdamsrh zoon van 't, oude volk heeft zichzelf dezen dag nog op Schagen losgelaten en sjouwt mistroostig met z'n twee koffers met handel. Geen mazzel van daag Nee. vandaag eten we politiek, drinken we politiek, zwemmen in de poli tiek en alles wat daarbuiten ligt lusten we niet. Zelfs de school doet. aan politiek, speelt politiek en zet gekregen of stiekum weggegriste politieke tweetjes en eentie<j en vijfjes en zesjes voor zich on de bank. Mees ter maakt er gauw een eind aan. Geluk kig Geef den Kiezers wat des Kiezers is', per hoofd eenduizendvierbonderd-drip-en- taehtig strooibiljetten, zeshonderdeen-en- veeriig politieke redevoeringen en vierhon derd drie-en-zesüg-pagina's verkiezings- nieuws in zijn lijfblad. Maar laat onze kin deren Inderdaad onze kinderen blijven! THEATER ROYAL. Joseph Schmldt in „De mooiste dag van mijn leven" en Conrad Veidt in „De Koning der ver doemden." Een oi-igincele intrige moet dienen om de prachtige stem van Joseph Schmidt weer eens tot zijn recht te laten komen. Beppo en Tonio zijn tweelingbroers. Bei den lijken sprekend op elkaar, hebben een even mooi stemorgaan, doch het ver schil is, dat Tonio een energieken voogd heeft, die hem als concertzanger weet te doen slagen en Beppo een min of meer lak- schen voogd, door wiens toedoen hij het slechts tot zingenden clown brengt. Het is natuurlijk niet eerlijk, dat alleen Tonio car rière maakt en de scenarioschrijver heeft cr dan ook voor gezorgd, dat aan Beppo's zangtalenten aan het slot ook alle eer wordt bewezen. Hoe dat precies geschiedt, willen we u nog niet vertellen, maar natuurlijk komt cr een vrouw aan te pas, de wispel turige Gretel, (een rol die allercharmantst vertlokt wordt). Op Gretel worden de twee broers verliefd en de rivaliteit tusschën. bei de artisten wordt hierdoor nog grooter. Een concertzaal in de stemming vlak vóór het optreden van een gevierd zanger, heeft steeds groote waarde als bekoorlijke filmscène. Vooral wanneer men weet, dat achter de coulissen een concertdirectic in nerveuse spanning verkeert, daar de be roemdheid plotseling verdwenen isOok in „De mooiste dag van mijn leven" mis sen dergelijke tafreeltjes hun uitwerking niet en alles is van een sprankelende beko ring, niet weinig verhoogd door den mce- slecpenden zang van Joseph Schmidt. Als tweede hoofdfilm gaat „Dc koning der Verdoemden". Dc verdoemden zijn de straf- kolonïsten, die op het „Duivelseiland" Santa Maria in de Caraïbische Zee vertoeven. Con rad Veith is de „koning", die de zijnen aanvoert, in een revolutie tegen den wree daard Montez en in dien rol een prachtige figuur geeft. Het dramatisch gegeven is tot een boeien de rolprent verwerkt, die men niet verzui men mag te gaan zien. BILJARTEN. Dinsdagavond speelden de biljartclubs „Kolhorn" te Kolhorn cn T.O.P. te Schagen, in café Spoorzicht alhier de laatste ronde hunner Bekerwedstrijden. De uitslag werd 621 car. voor T.O P. en 600 car. voor Kolhorn. Zoodat T.O.P. thans met 21 winstpunten definitief in het bezit van den beker kwam. Als herinnering aan deze prettige wedstrij den reikte de voorzitter van T.O.P. met eeni- ge toepasselijke woorden Kolhorn nog een lauwertak over. GEMEENTE SCHAGEN. Burg. Stand. Geboren: Margaretha Gertrudis, dochter van Hendricus Bijwaard en van Guurtje Korver; Alida Maria, dochter van Jacobus, Jong en van Anna Maria Baltus. Getrouwd: Jacobus Cornelis Commandeur en Catharina Johanna Noorrlstrand. Overleden: Jan Kooij, oud 72 jaren, we duwnaar van Antje Blankman. Politie. Gevonden: een rijwiel, een rijwielplaatje en een kettinkje. Verloren: een handgreep maaimachine; 4 rijwielplaatjes; oen badpak met hand doek; een groene mantel. Vermist: een lam. Uit onze omgeving DEN HELDEN Den Helder heeft z'n drieling! 3 Peuters niet grooter dan poppen, zijn gisterenmorgen een klein huisje in de Bromverstraat komen bevolken, en liggen thans met verbaasde spleetoogjes het wondere gedoe in de huis kamer gade te slaan. Antje, Jansjc cn Cornelis Lambertus Gc- orge, die wel op dc meest onverwachte wij ze het gezin uit G personen op 9 brachten. Een drieling in Den I-Ieldcrhet was voor de Brouwerstraat, een der hoofdstra ten in het visscherskwartier, zonder meer een sensatie en dus stonden ze aan de deu ren: de bejaarde vrouwtjes met l'rker kap pen en dc oude kereltjes die heftig hoofd- knikkend het wondere geval bespraken. In de woning treffen we dokter Buchlifest cn de vroedvrouw, mej. Klerk. In de bedstede ligt de moeder: Wat schuchter staat de man erbij. Hij kan bet nog niet alles vatten, het heeft hem te in eens overrompeld. En we hooien hoe het gegaan is. Hoe dc iongen om 9.20 uur geboren werd. 't tweede meisje om 11.05 en het derde om 11.30 uur. Hoewel een paar weken te vroeg was alles zeer normaal verloopen en maakten de 3 spruiten het opperbest. De gewichtjes vari- eeren tusschën even 3 en 5 pond. Er ligt bij al deze vreugde één schaduw over het huisje van de familie Baas. De man is reeds langer dan 2 jaar werkloos. Kan als chauffeur geen werk krijgen, Stem pelt nu. Maar dc visschcrsbevolking is een vrijge vige. Talmt niet lang met geven, doch komt direct aandragen met allerlei kleertjes voor het drietal. Behalve van particulieren heeft ook de plaatselijke Bond van Barmhartigheid zich met lofwaardigen ijver over het, gezin ont fermd. Reeds voor den middag arriveerde een pak met een groot aantal stuks baby kleertjes, zoodat men in dit opzicht momen teel voorzien is. Maar er is méér in dit gezin noodig: van alles te kort, want er zijn geen contanten. De eerste dagen zal het nog wel losloopen, maar dan De geheele stad bespreekt thans het geval, want met drielingen is Den Helder nimmer verwend. Een jaar of 14 geleden werd er eveneens een 3-tal ter wereld gebracht maar hiervan bleef er niet een in leven. Maar dokter Buchlifest en zuster Klerk voeren met een zacht lijntje allen die niet in het kamertje liooren naar huiten, opdat de moeder wat kan rusten. Ze sluit de oo gen. Dan vaart een glimlach over het ge zicht: een glimlach van vreugde, ondanks misère van werkloosheid, armoe en steun. Een zomerjurk een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AM1LDA ZONNEBRU1N doet Uw huiskleur spoedig wijken. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. ALKMAAR Meisje onder auto. Gistermorgen ongeveer kwart voor negen raakte een meisje op de Frieschebug te Alk maar onder een auto, met het gevolg dat haar fiets in elkaar gereden werd. Zelf kwam zij er met een bloedende halswond en een blessure aan haar arm nog bcti'ekkelijk goed af. KOEGRAS JULIANADORP. Vergadering van de School- ieestvereeniging. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging tot het organiseeren van de jaarlijksche schoolfeesten, met slechts 12 belangstel lenden, in de zaal van het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. Dc heer I. J. Schroevers opende aanvan kelijk bij ontstentenis van den voorzitter, met een woord van welkom, deze vergade- rine. De heer L. Tigchelaar las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. De Rekening over het jaar 193G. die dooi de toen reeds benoemde commissie was nagezien, was accoord bevonden. De ont vangsten bedroegen f 374.54, de uitgaven f 297.03. overlatende een saldo van f 77.51 De rekening werd goedgekeurd, en pen ningmeester en commissie dank gezegd voor gehouden beheer en controle. In bespreking komt vervolgens het te houden schoolfeest. Evenals vorige jaren zal dit weer in twee gedeelten plaats heb ben, De laagste klassen gaan naar Schoorl en Bergen. Hierover was men het gauw eens. De hoogste klassen zullen een be zoek aan Volendam en Marken brengen en terug over Schoorl en Bergen. Hierover werd ook niet zoo lang gediscussieerd, maar het duurde nogal wat eer men zoover was, met het uitstippelen van dit plan. Nog wat dit punt niet geheel afgewerkt, want de heer Schroevers, kwam terug op zijp vorig jaar reeds gedane voorstel om die leerlingen, die 1 April de school hebben verlaten, ook niet meer aan het schoolfeest te laten deelnemen. De voorsteller had hiervoor een finanti- eele maar ook een principieele reden. En allioèwcl dit voorstel eenige bezwaren ont moette, was het betoog van don voorsteller toch zoo overtuigend dat zijn voorstel werd geaccepteerd en dus diegenen, die van school, af zijn, niet mcêr aan het schoolfeest deelnemen. Trouwens deze leérlingen krij gen toch hun kampeertocht naar de Ycluwe, en komen dus niets te kort. Het vervoer zal zoo mogelijk met Iuxp auto's plaats hebben, welke evenals andere jaren, gevraagd zullen worden. Het feest dor kleinen zal gehouden worden op Dinsdag 8 cn dat der grooten op 15 Juni aanstaande. Tot leden van de kascommissie worden bij acclamatie benoemd de hceren T. Speur en H. Hoogschagen. Bij de bestuurs verkiezing wordt in dc plaats van liet af tredende en niet herkiesbaar zijnde lid mej. T. Bakker gekozen de heer T. Speur, die dat accepteert,. Dc wijken cn lijsten om de dub beltjes bij elkaar te halen worden verdeeld. Na de rondvraag die geen nieuws meer opleverde, volgde sluiting door den voorzit ter, die in den loop van dé besprekingen ter vergadering was gekomen. LAN GEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. Pot kokend water laten vallen. Dc vrouw van den heer P. B. alhier had het ongeluk om een pot kokend water bij het zetten van koffie tc laten vallen, met het gevolg dat. zij zeer ernstige brandwonden opliep aan het hoofd, gezicht en handen. Door Dr. de Wit werd zij verbonden. ZUIDSCHARWOUDE. Het was Dinsdagmorgen al vroeg druk vóór het café van den heer P. Kramer. Ter viering van het 25-jarig bestaan van de ver eeniging Onderlinge Hulp bij Ziekte, gin gen de leden met hun vrouweh een uitstap je maken. Met twee autobussen trokken zij er op uit, begunstigd door het prachtigste weer. Eerst ging 't naar de mooie omgeving van Haarlem, om vervolgens Schiphol aan tc doen. Onder deskundige leiding werd daar alles bezichtigd. Van daar ging het naar Soestdijk, waar men op een afstand het Pa leis te zien kreeg. Jammer dat er geen mo gelijkheid was, om het van nabij in oogen- schouw te nemen. Vervolgens ging het naar Valkeveen, waar men op de meest prettige wijze een tijdje doorbracht Toen naar Amsterdam, waar de paar laatste uurtjes werden gesleten en om elf uur volgde de aftocht naar huis. Het was voor onze akkerbewerkers en hun vrouwen een onvergetelijke dag: de zorgen konden eens op zij worden gezet en men genoot van veel, wat het mooiste deel van Noordholland aan heerlijk natuurschoon te genieten geeft. Ongetwijfeld als een unicum kan worden vermeld, dat, uitgezonderd de zieken, alle kiezers op 1 na hun stemplicht op 26 Mei hebben vervuld! NIEUWE NIEDORP HEROPENING ZAAK. OPENINGSBAL. In de loop van het jaar is het café annex kruidenierwinkel op Terdiek voorheen eig. Booi, door verkoop in andere handen over gegaan. Hoewel wij van meening waren, dat deze gelegenheid in de toekomst als café zou verdwijnen, is inmiddels het perceel door een anderen ondernemer betrokken en wel door den beer Jo de Weerd met zijn ega de bij ons in den omtrek zoo goed be kende Gymn. leidster. Martien Sepers en meenen wij te mogen aanemen, dat cr thans weer groote kans bestaat, dat Terdiek haar eigen café zal behouden en „De Dorstige Heden viert het echtpaar G. van Rozelaar- van Dijke zijn gouden huwelijksfeest! Rozelaar cn zijn vrouw hebben tot 1922 op een klein bedrijfje in Rreezand gewoond, doch toen in die gemeente de. eerste bollen- kweckers land begonnen tc koopen, hebben zij hun bedrijf je verkocht en vestigden zich in de Schagerivaard op een boerderij. De echtgcnooten, die met negen kinderen geze gend warenwaarvan nu nog acht in leven zijn, hebben tol hun ouden dag hard op de Landman, na tijden van nood, wederom een bloeiende tijd tegemoet zal gaan. Het geheel is thans weer keurig ingericht en tot in de uiterste puntjes goed verzorgd zoo is ook 'n 1ste kl. Wilhelminabiljart aan wezig en een ieder zal hier weer met groot genoegen eenige aangename verpoozing kunnen vinden. Voor het reizend publiek is het. eveneens een goede gelegenheid. Zondag 30 Mei a.s. zal een groot openings bal worden gehouden en wij twijfelen niet of de ons welbekende ondernemers zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Wij wcnschen de ondernemers veel succes. Zie verder advertentie in ons blad van heden en Zaterdag. WIERINGERMEER Bouw van 46 boerderijen opgedragen. De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft, den bouw van zes en veertig boerderijen in den Wieringermeer polder opgedragen als volgt: Fa. A. Kingma te Slootdorp: 15 boerderijen voor f 233.830; K. Ooms te Bleskensgraaf: 11 boerderijen voor f 171.600: J. Kingma tc Medemblik: *9 boerderijen voor f 144.290; J. Geusebroek te Medemblik: 11 boerde rijen voor f 174.600. Totaal 46 boerderijen voor f 724.320. AUTO BOTSING. Toen Dinsdagavond de Waco-bus van 10.10 uur bij Hotel Smit te Middenmcer, in ver band met het opgebroken zijn van den Schagerweg, zou draaien, kwam tijdens deze manoeuvre achterop rijden de manufacturier J. v. d. K. te Slootdorp met zijn luxe wagen. Een botsing ontstond welke gelukkig geen ernstige gevolgen met zich sleepte. Na een kort twistgesprek tusschën de be trokkenen, omtrent de schuldvraag stapten de heeron weer in. Aangifte bij de politie zou volgen. Naar men ons verzekerde trof den Waco-chauf- fcur geen schuld. POLITIE Gevonden: Nappa handschoen cn wieldop van een Fordauto. Inl politie Kramer Het nieuwe laboratorium voor vleeschverwerking te Berlijn. Proeven met koude en vochtige lucht. Op zoek naar de meest economische verwerkingsmetho den. Dezer dagen is tc Berlijn het instituut voor onderzoek naar dc methoden van vleesch verwerking geopend, dat beoogt het slagers- bedrijf op wetenschappelijke basis meer eco nomische verwerkingsmethoden van het vleesch aan de hand tc doen. Het zal velen misschien eenigszins eigen aardig voorkomen, dat juist een geschoold handwerk als dat der slagers een eigen la boratorium opricht. En allicht zon men dan op de gedachte komen, dat hier bijvoorbeeld nieuwe worstsoorten worden „uitgevonden". Doch de beteckenis van een dergelijk insti tuut reikt veel dieper. De Duitschc slagers verwerken jaarlijks vloesch ter waarde van rond 5 milliard mark dit blijkt uit dc statistieken. Doch venverken zij deze hoeveelheid ook waarlijk? Het antwoord op deze vraag geeft een geheel ander beeld. Wat er aan onverwerkt vleesch overblijft. Het is geenszins overdreven te beweren, dat van deze hoeveelheid minstens voor 500 millioen mark aan vleesch onverwerkt blijft. Toch zou het onjuist zijn. hiervan de sla gers een verwijt te willen maken en te mee nen dat zij hun vak niet zouden verstaan. Ook moet men niet meenen, dat er bij het slachten maar roekeloos met het kostbare vleesch wordt omgesprongen, zoodat deze geweldige hoeveelheid eenvoudig bij het af val terecht komt. boerderij gewerkt, doch ook zij werden niet door de crisis gespaard. Vandaag worden echter alle zorgen op zij gezet en is het feest bij de familie Rozelaar. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de Scha ger Courant sinds 35 jaar in het gezin Ro zelaar, een trouxve gast is, die ook op dezen feestdag niït ontbreekt. Zij wenscht het echtpaar van harte een gelukkigen levens avond toe. Op de spits gedreven slacht- procedé. Integendeel, men kan tegenwoor dig doorgaans niet eens meer zeggen, op welke wijze deze verliezen ont staan. Wel heeft de wetenschap zich grondig met het slachtprocédé bezig gehouden, zoodat hier een tot in alle onderdeelen volmaakte werkwijze is ontstaan. Doch het vleesch zelf werd tot nu toe door de wetenschap nogal stiefmoederlijk behandeld. De oorzaak hiervan moet hoofdzakelijk gezocht worden in de omstandigheid, dat hier verschillende takken van wetenschappelijk onderzoek In el kaar grijpen. En toch is men er tegenwoordig al lang achter, dat het vleesch na de slachting, of schoon levenloos, toch geenszins „doode" stof is, doch van het oogenhlik van slachting af tot aan het moment dat het verbruikt wordt, een gecompliceerd omzettingsproces in afdalende richting doormaakt, dat echter nog geenszins met „bederf" is gelijk te stel len. Nauwe samenwerking met de praktijk. Hier hebben nu de slagersbedrijven inge grepen, teneinde in deze bedenkelijke leem te te voorzien cn zelf hun belangen te be hartigen. De talloozc kookpannen alleen al, die temidden van heele regimenten slanke reageerbuizen en sierlijke retorten hun taak verbeiden, bewijzen, dat men zich hier niet uitsluitend met dorre theorie denkt op te houden. Daarbij komt nog, dat het insti tuut in het zelfde gebouw als de slagersvak school is ondergebracht, daar men zoo nauw mogelijk met de practijk wil samen werken. In het eigenlijke laboratorium zijn 32 werkplaatsen ingericht, waar niet alleen wordt geëxperimenteerd, doch waar de sla gers tevens in de wetenschappelijke grond slagen van hun vak zullen worden onder richt. Een koelkamer met poreuzen wand. Het spreekt wel vanzelf, dat in dit insti tuut de nieuwste systemen van bederfwe- ring worden toegepast. Zoo is er.bijvoorbeeld een koelkamer, waarvan do wanden van poreus materiaal zijn vervaardigd. Door middel van een ventilatie-systeem wil men hier proeven nemen met het koelen van vleesch onder voortdurende toevoer van lucht, dit in tegenstelling met het tot nog toe gebruikelijk# koelprocedé. Want bij het koel bewaren van vleesch schijnt de laagte van de temperatuur niet den doorslag te ge.ven; ook andere factoren, zooals ventilatie en vochtigheidstoestand van de lucht, schijnen hierbij nog van belang te zijn. Juist op dit gebied heeft men van het nieuwe laborato rium groote verwachtingen. Proeven Mn het donker. Voor gecompliceerde chemische proeven, waarbij het daglicht niet mag toetreden, is er een donkere kamer ingericht, waarin te vens fotografische opnamen kunnen wor den ontwikkeld. Want het foto-microsco pisch onderzoek van het vleesch in zijn ver schillende verwerkingsstadia werd tot op heden zeer verwaarloosd, terwijl dit juist waardevolle gegevens belooft te zullen ver schaffen omtrent oorzaken en verloop van de omzettingsprocessen, die in het weefsel van het vleesch plaats grijpen. Ook een rookkamer volgens de nieuwste eischen ingericht, is in het instituut aan wezig. Een dikbuikige pekelpot moet dienen voor vacuumexperimentcn. Voor bacterioli gische proefnemingen is er een kleine broedkast aanwezig. De economische beteekenis. Het instituut gaat niet volgens een vast omlijnd programma aan het werk. Doch het doel staat duidelijk voor oogen: alle thans gebruikelijke verwerkingsmethoden van vleesch moeten aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Welke wegen en methoden hiervoor het doelmatigst zullen blijken, zal de pracktiik eerst kunnen lee- ren. Men hoopt op deze wijze, al is het slechts een klein deel van de bovengenoem de geweldige hoeveelheid vleesch ter waar de van minstens 500 millioen mark, die thans nog verloren gaat, voor de volkshuis houding te kunnen bewaren een streven dat geheel ligt in de lijn van de huidige Duitsche economie.

Schager Courant | 1937 | | pagina 4