Fransch-Duitsche handelsbesprekingen Hevige brand te Rotterdam KIJKEN j, KOOPEN tij GLSECK Volkenbond en Westpact DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Optimistische rede van Schacht Mussert en de stroohalm Eckener's groote plannen De geloofsstrijd in Duitschland Beperking der bewapening De lasten drukkend op groote gezinnen J l/itgove der N.V. v.h. Trapmon Co. Schogen. Betalingswijze op vrijere basis De Duitsche minister van oeconomïsche 2aken, Schacht, heeft gisteravond in een rede voor de Duitsche kamer van koophandel te Parijs gezegd, dat hij daarom met zooveel ge noegen de opdracht van Hitier had aan vaard om het Duitsche pavillioen op de we- reldtcntoonstelling te Parijs te openen, om dat hem dit gelegenheid bood te spreken 1 met de leidende personen van de Fransche regeering en het Fransche oeconomische 'e- ven. Het is mij dan ook een bijzondere vreugde om vanavond hier oude vrienden uit het Fransche oeconomische leven terug te zien, die ik naar ik hoop als nieuwe vrien den kan terugwinnen. Ik weet als oecorioom zeer goed, dat toe nadering niet zoo gemakkelijk hoeft te gaan. De levensbehoeften van het eigen volk kun nen op een gegeven oogenblik ieder compro- mis afwijzen. Doch men zal moeten erkennen dat wanneer de levensbehoeften van een volk op het spel staan, daaruit consequenties ge trokken moeten worden, die niet altijd uit 'n gebrek aan goeden wil behoeven voort te komen. Deze erkenning beteekent reeds een schrede in de goede richting van weder- zijdsch begrijpen, Duitschland en Frankrijk zijn de grootste buurstaten van Europa en ik moet hier de overtuiging uitspreken, dat de betrekkingen van goede na buurschap sterker gestimuleerd kun nen worden, dan tot dusverre het ge val is geweest en dit kan ook heel goed, als de beide staten maar moeite doen elkanders levensbehoeften te begrijpen. Duitschland bezit slechts een grondstof in voldoende mate en dat is steenkool. Deze 1 grondstof hebben wij steeds uitgevoerd naar het buitenland. Alle andere grondstoffen moeten we echter uit het buitenland be trekken. Wij zijn echter niet alleen arm aan grondstoffen, doch ook aan goud en deviezen. Bijna alle Duitsche kapitalen in het buitenland zijn door den wereldoorlog verloren gegaan en we moeten maar zien j hoe we met de schamele middelen waar- 1 over wij beschikking hebben door onzen uitvoer en door andere diensten aan het buitenland bewezen, uitkomen. Ik moet echter met groot leedwezen vast- I stellen dat ons de laatste jaren de moge lijkheid voor den vei koop van onze indu- strieproducten aan het buitenland voor een goed deel is afgenomen. Wij waren daardoor i gedwongen onze toevlucht te nemen tot de vindingrijkheid en de prestaties van onze uitvinders, onze technici en onze arbeiders, i Door hun onvermoeibare vlijt is het ons ge- lukt nieuwe wegen te begaan, waardoor wc nieuwe stoffen konden produceercn, die in i de plaats kwamen voor de grondstoffen, die we niet in voldoende hoeveelheden meer van 't buitenland kunnen koopen. De beteekenis van het vierjarige plan, dat de richtsnoe ren aangeeft voor dit juist genoemd stre ven, wordt in het buitenland nog maar al te vaak misverstaan. De Fransch-Duitsche onderhan delingen. Vooral in de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk speelt de kwestie van de grondstoffen een belangrijke rol en deze kwestie komt bij de thans in voorbereiding zijnde handelsbesprekingen dan ook in de eerste plaats. De Fransche regeering en i de Duitsche rijksregeering hebben be sloten van het thans tusschen de beide landen bestaande betalings systeem af te stappen en de beta lingsmodaliteiten in hun wederzijd- schcn handel op een vrijere basis te plaatsen, die meer in overeenstem ming is met de belangen van bei der oeconomisch leven. Helaas wordt de goederenruil tusschen de beide landen nog moeilijk gemaakt door allerlei ballast, doch ik koester de hoop. dat het in de huidige onderhandelingen zal gelukken een regeling te vinden, die bet mogelijk zal maken de Duitsche industrie te laten profitecrcn van den rijken voor raad grondstoffen van Frankriik en zijn ko loniën. Ik heb gisteren een indruk kunnen krijgen van den stand van de onderhan- j delingen over een Fransch-Duitsch han delsverdrag en ik kan met tevredenheid vaststellen dat het gelukt is in eenige we ken over vele vraagstukken van principi- eele beteekenis tot overeenstemming te ko men. Een feit. dat zoo veel te meer reden tot vreugde geeft, als men bedenkt dat de on- i derbandelingen over het eerste Fransch- Duitsche handelsverdrag na den oorlog bij na ^'f nar geduurd hebben. Tot slot een kcttersch woord: het Duitsch- Fransche handelsverdrag hoe dit er ook uit zal komen te zien alléén is niet be slissend. Verdrag of geen verdrag, de oeco nomische betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk zullen voortbestaan, want zij worden niet alleen bepaald door de oeconomische politiek, doch zij zijn een oeco nomische noodzakelijkheid. Vermindering van den rentevoet van de leeningen Dawes en Young. Havas meldde gisteravond laat uit Lon den, dat het eenige punt waaromtrent nog geen volledige overeenstemming is verkre gen bij de Fransch-Duitsche besprekingen, de kwestie van den rentevoet van de Dawes- en Young-lceningen is. Op alle andere pun ten schijnt overeenstemming verkregen te zijn. Schacht heeft in een interview, dat hij Dinsdag heeft toegestaan, niet verborgen gehouden, dat de Duitsche regeering de ver laging van den rentevoet van genoemde lee ningen eischt. Naar het schijnt wenscht de president van de Rijksbank den rentevoet van de Dawesleening te verminderen van 7 tot 5.5 pet. en dien van de Youngleening van 5 tot 4.5. Dit zou Duitschland 30.000.000 franc per jaar opleveren. Het is zeer waar schijnlijk dat Schacht en Auriol gisteren deze kwestie besproken hebben en men ver wacht dat de uiteindelijke beslissing hier omtrent genomen zal worden in de confe rentie, die Schacht vandaag met Blum zal hebben. Het communiqué dat na afloop van deze conferentie zal worden uitgegeven, zal mogelijk tevens bekend maken of 't Fransch- Duitsche handelsverdrag tot stand komt, of dat de besprekingen verdaagd zullen wor den. „De geest die in onze beweging leeft is ons meer waard dan het domme getal," zegt de N.S.B.- leider. In de Apollohal te Amsterdam heeft de heer Mussert in den nacht van Woensdag op Donderdag om half twee een schare, welke in den loop van den avond tot een halve zaal was gedund, toegesproken Blij kens verslag in het Volk zeide hij, dat de ze verkiezingen hadden uitgewezen, dat de harten der Nederlanders nog voor het na- tionaal-socialisme gesloten zijn gebleven. „Wij hebben ons vergist en wij staan alleen. Wij staan alleen ech ter met tienduizenden, die elkaar trouw blijven. Het is een incident, een tik dien we incasseeren. Maar we gaan door, want zonder ons, zonder de N.S.B., heeft dit volk geen toekomst meer. De eenheid onzer tegenstanders is morgeen verbroken omdat dan hetg evecht om den buit begint. Het volk zal ons hoonen, maar het lacht om eigen ondergang zonder dat te weten. De geest, die in onze beweging leeft is ons meer waard, dan het domme getal. De dag van vandaag heeft ons geen over winning gebracht, maar dat hij komt over twee, drie of vier jaar, is een feit, dat oii- omstootelijk vast staat." Vader en zijn vijf kinderen met groote moeite gered. Man en kind springen uit het brandende huis. Gisteravond te ruim half elf is brand uit gebroken in perceel 13 aan de Zijdewinde straat te Rotterdam. Het gelijkstraatschc gedeelte van het huis staat leeg, op de eer ste étage woont de familie Homan, op de tweede verdieping de familie Biemans. De brand ontstond, doordat in de keuken op de eerste verdieping een primustoestel om viel, waardoor de brandbare zaken, die in de keuken aanwezig waren, onmiddellijk vlam vatten. In een ommezien stond de eerste verdie ping in lichte laaie. De bewoner kon zich met zijn drie kinderen langs de trap in vei ligheid stellen De vlammen sloegen terstond door het trapgat door naar boven, maar desondanks slaagde de heer Bie mans, wiens vrouw in het zieken huis ligt, erin, met omwonenden, die een ketting vormden over den trap, welke reeds in rook was ge huld, vier van zijn vijf kinderen Geregeld luchtschepenverkeer tusschen Europa en Amerika. - Duitsch-Amerikaansche samen werking bepleit. In een voor de militaire commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardig den gehouden rede heeft dr. Eckener een nauwe Duitsch-Amerikaansche samenwer king voorgesteld tot verwezenlijking van een regelmatig luchtschepenverkeer tusschen Duitschland en de Vereenigdc Staten. ECKENER. Eckener stelde voor, dat een Duitsch-Ame rikaansche onderneming de beschikking zou krijgen over vier handelsluchtschepen, wel ke jaarlijks zestig vluchten zouden maken tusschen Duitschland en Amerika. Van de vier luchtschepen zouden er voortdurend drie in dienst zijn, terwijl het vierde in re serve zou worden gehouden, om in geval van nood gebruikt te worden, waardoor een regelmatig luchtschepenverkeer gewaar borgd zou worden. Dr. Eckener voegde hieraan toe, dat de luchtschependienst later zoodanig zou kun nen worden uitgebreid, dat ook andere lan den, met name het Zuid-Amerikaansche con tinent, bij het luchtschepenverkeer zouden kunnen worden betrokken. Ramp in Mexicaansch mijndorp VIJFHONDERD PERSONEN OMGEKOMEN? Naar gemeld wordt zouden vijfhonderd personen om het leven zijn gekomen in het mijnwerkersdorp Tlalgujahua in den staat Mexico. Tengevolge van zware regens was een opslagplaats van zand, dat gebruikt werd voor het reinigen van metaal nit de mijn, in beweging gekomen. De huizen van het dorp dat beneden de opslagplaats lag, werden bedolven, met het vermelde tragi sche gevolg. tijdig naar buiten te brengen. Het vuur breidde zich evenwel met zulk een snelheid uit, dat de heer des huizes zelf en zijn negenjarig doch tertje niet meer langs den gewonen weg naar buiten konden komen. De vlammen waren inmiddels ook naar boven, naar den zolder overgesla gen, zoodat de door het vuur inge- slotenen niet naar boven noch naar beneden konden. De intusschen aangerukte brandweer heeft toen een springzoil gevormd door de kens en jassen. De heer Biemans heeft toen zijn dochtertje bewogen hierop naar beneden te springen en het meisje belandde dan ook veilig op den beganen grond. Hij zelf is vervolgens uit het raam geklommen in do vensterbank gaan hangen en heeft zich toen laten vallen Hij kwam terecht op den rug van een der menschen, die bij het reddingswerk assisteerden, waardoor zijn val werd gebroken. Hii kwam evenwel met zulk een kracht neer. dat hij zijn heide hielbeenen brak. Dr. Akkersdijk heeft hem de eerste hulp verleend, waarna de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is vervoerd, waar hij is ongenomen. Personeel van de afdeeling brandhlusch- middelen, dat met rookmnskors in het ge bouw op onderzoek was uitgegaan, heeft met assistentie van de brandweer den brand met drie stralen op de waterleiding ge- bluscht. De eerste verdieping brandde geheel uit, de tweede nagenoeg geheel. Alle parochiebladen verboden. Alle parochiebladen, meer dan twee hon derd, die worden uitgegeven door een ka tholieke uitgeversfirma te Essen, zijn vol gens Havas, door de Gestapo verboden. De autoriteiten motiveeren dezen maatre gel met de bewering, dat de bladen „laster" bevatten tegen instellingen van den staat en de partij, speciaal in een artikel over een feest, dat georganiseerd was door de Hiller- jugend. Anderzijds wordt gemeld, dat genoemde uitgeversfirma „eigener beweging" nog vóór het verbod van zijn publicaties werd uitge vaardigd, tot sluiting is overgegaan. Het D. N. B. gaat fel te keer tegen den Paus, die in zijn toespaak tot de Duitsche pelgrims gezegd heeft, dat hij van al hetgeen zich tegenwoordig in Duitschland afspeelt en van alles wat de katholieken ter wille van hun geloof te dulden hebben, volkomen op de hoogte is. In politieke kringen te Berlijn wordt er op gewezen, zegt D.N.B., dat onder het natio- naal-socialistisch regime „nog geen mensch wegens zijn geloof of zijn godsdienst is ver volgd'. Bedoelde „politieke kringen" stellen dan ook vast, dat alle andersluidende verkla ringen met de waarheid in strijd zijn. „En als de Paus gelooft, over alles in Duitsch land te zijn ingelicht, dan schijnt hij toch helaas verkeerd te zijn ingelicht". Italië en Duitschland thans voor standers. Engeland de hinder- paaL Diplomatieke kringen te Washington zien in het bezoek van den Italiaanschen staats secretaris Suvich aan het Amerikaansche staatsdepartement een onderdeel van de Italiaansch-Duitsche diplomatieke cam pagne in de Vereenigde Staten, welke ten doel heeft te toonen. dat de fascistische mogendheden thans bereid zijn tot beper king der bewapeningen en dat de herbe wapening van Groot-Brittannië. de eenige hinderpaal is voor de Europeesche pacifica tie. Dezelfde kringen zijn van meening. dat alvorens te trachten de Britsche herbewa Dening te evenaren en aldus haar economi sche svstemen aan een gevaarlijke span ning te onderwerpen, de totalitaire mogend heden voor de Amerikaansche openbare meening treden met de stelling, dat zij hun eigen bewapeningen wenschen te stahilisee- ren op het tegenwoordige peil en dus op groot-Brittannië de verantwoordelijkheid schuiven voor iedere volgende verheviging van den bewapeningswedloop. Luchtschepen hebben geen militaire waarde Verklaringen van dr. Eckener. Voor de militaire commissie van het huis van afgevaardigden heeft dr. Eckener gis teren uitvoerige inlichtingen gegeven over de militaire bruikbaarheid van luchtsche pen, die naar zijn meening geen uur lang boven vijandelijk gebied zouden kunnen vliegenzonder neergeschoten te worden. Vliegtuigen kunnen munitie veel sneller en veiliger vervoeren dan luchtschepen, daar deze slechts bij laag vliegen groote las ten kunnen dragen. Het luchtschip kan al leen voor vreedzame doeleinden gebruikt worden. Installatie van de commissie- Fleskens. Gisteren heeft de Minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, de commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke getrof fen kunnen worden om de op de groote ge zinnen drukkende lasten zooveel mogelijk te verlichten. De installaticrede van den Minister werd door den voorzitter der commissie beant woord. De commissie is als volgt samengesteld: Lid en voorzitter, de heer A. N. Fleskens Lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, te Geldrop; leden de hoeren: D. van Geel. referendaris bij het departement van binnenlandscho za ken: A. Mastenbroek, referendaris bij het de partement van sociale zaken; Mr. J. J. R. Schmnl, referendaris bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart; Dr. M. J H. Srnects. inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hii het departe ment van financiën. L. Welling, hoofdinspec teur van het lager onderwijs, te Groningen en Mr. J. .T, Wintermans, inspecteur van den landbouw, te 's-Gravenhage. Secretaris is Drs J. J. Koster van Groos. adjunct-accountant der directe belastingen, te 's-Gravenhage. Na de installatie heeft do commissie on middellijk met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt. t 1 EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: matige tot zwakke zuidwestelijke tot zuidelijke wind, ged. bewolkt, droog weer, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: waarsch. nog droog en warmer. Barometerstand hedenmorgen 8 nur 77.8 STREVEN NAAR EEN NIEU WE LOCARNO-OVEREENKOMST Een nieuwe Oslo-conventie De Volkenbondsraad heeft in zijn zittinj van gisteren de Locarno-kwestie besproken Delbos deelde mede, dat Frankrijk alle krachten blijft aanwenden om tot een nieuw Westelijk pact te komen. Ook Engeland acht de totstandkoming van een Westelijk pact noodzakelijk voor den vrede in Europa, bij welke verklaring van Eden, zijn Belgische collega Spaak, zich aan sloot. Opvallend was, dat Delbos den nadruk leg de op het verband tusschen het Westelijk pact en de veiligheid van het overige Eu ropa, terwijl Eden en Spaak daarvan niet repten. Zooals men weet wil Frankrijk slechts een Westelijk pact in samenhang met een rege ling in Oost- en Zuid-Europa. Hiertegen gaat het verzet van Ilitlcr. Zijn België en Engeland bereid met Duitschland tot een accoord te komen zon der eenige verdere concessie van Berlijn? Oslo-staten bespreken ontwapc ningskwesties. De vertegenwoordigers der zes Oslo-stater hebben gisterochtend de Woensdag aangs kondigde bijeenkomst gehouden. Voor het eerst heeft België aan poliliekc besprekingen te Genève in den beperkter kring van de Noordelijke staten en Neder land deelgenomen. De ministers van buitenlandsche zaker der Oslo-staten hielden een gedachtenwisse ling over de gedragslijn, die zij in de aan staande bijeenkomst van het bureau de' ontwapeningsconferentie zullen volgen F.er gemeenschappelijk voorstel zal echter doo' hen niet worden ingediend en evenmin za een verklaring worden afgelegd. Met betrekking tot het gisteren vermelde Zweedsche voorstel over een te sluiten con ventie inzake de openbaarheid der militaire uitgaven, welk vorstel wegens gebrek aan sympathie voorloopig blijft rusten, hehhen vandaag de vertegenwoordigers der andere Oslo-staten zich bereid verklaard, dit Zweed sche denkbeeld met het oog op de toekoms' in nadere overweging te nemen. Nieuwe Oslo-conventie. „Soir" publiceert een bericht uit Genève waarin wordt gezegd, dat minister Spaak heeft medegedeeld, dat heden te 's Graven- hage een soort ccn nieuwe Oslo-conventie zal worden onderteekend, welke ten doel heeft de grondslagen van de Oslo-conventie in de praktijk door te voeren. Klaarblijkelijk is dit slechts een begin. Het nieuwe diplomatieke stuk voorziet in ze kere wederkecrige economische voordeden ter ontwikkeling van de betrekkingen tus schen betrokken landen, nl. vergrooting van de contingenten en vermindering van zekere douanerechten voor bepaaldo arti kelen. (Bij informatie te bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat het inderdaad in he voornemen ligt heden in de slotzitting vai de conferentie van regeeringsgedclegeerdej der Oslo-staten een conventie te om' kenen. - Red.) Afgewezen minnaar roeii familie uit Drama in een Amerikaansch dorp In het plaatsje Edough nabij Bone (Ame rika) heeft zich een verschrikkelijk dra ma afgespeeld. Een inlander, Amara Ben Ahmed genaamd heeft een jong meisje, dat weigerde met hem in het huwelijk te tre den. vermoord, tezamen met haar drie hroers. Vervolgens bpgaf hij zich naar het andere einde van het dorp en vermoordde hier een vrouw met haar echtgenoot en zuster, omdat de vrouw volgens hem den spot met hem dreef. De moordenaar vluchtte tenslotte naar het geherete. na eerst de heide hutten, waar hii zijn mis daden volbracht in brand te hebben geste ken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1