IBIS SHAG De nederlaag vanMussert Is er reden tot juichen? AKKERTJES Dobbel lekker.„man! WPIGLEY Die schele Hoofdpijn Vrijdag 28 Mei 1937 Tweede blad Een jubel gaat, door Nederland! Alles wat democratisch denkt, en voelt, juicht, nu men de onbelangrijkheid van de N.S.B. naakt voor oogen ziet. Slechts 4 van ons volk stelde voldoende vertrouwen in den Leider Mussert, om hem vrijheid en leiding in handen te geven en dit percentage is zóó gering, dat men thans in zorgeloosheid dreigt te vervallen. Men drijft de spot met den Nederland- schen dictator, lapt moppen op den goeden man en is geneigd het spooksel der dictatuur, dat eenigen tijd Nederland scheen te be dreigen, als een booze droom te zien en het te vergeten. Deze reactie is te begrijpen. Ecnige jaren lang heeft de N.S.B. op kunstige wijze de concentratiekampen en de hardhandsche methoden van de dictatuurlanden als een stok gebruikt om te dreigen en velen onthiel den er zich van om hun afkeuring te uiten, als ergerlijke on-Hollandsche methoden het bloed aan 't koken brachten. „Men kon im mers nooit, weten!" „Als het hier ging ais in Duitschland!' „Als Mussert eens werkelijk wint", dan kon het wel eens niet geraden blijken zich teveel te hebben schrap gezet tegen de Heeren met het. zwarte hemd. Deze bedreiging is thans weggevallen! Mussert en zijn menschen zijn zóó mach teloos. zóó tot in een hoekje teruggedrongen dat hun ceremonieel de lachlust opwekt in- iplaats van ontzag af te dwingen. Moeten wij ons echter hierover verheugen? Deze vraag is zonder meer niet bevesti gend te beantwoorden. Het zou, uit den loop der gebeurtenissen ïn de komende dagen wel eens kunnen blij ken, dat een iets minder groote nederlaag 'der fascisten voor de democratie zelf beter .ware geweest. De totale verplettering van de N.S.B. kan pr immers toe bijdragen, dat wij vergeten de ontwikkeling van onze democratische regeeringsvorm 'zóó te zien als dringend moodig is. namelijk als een ontaarding van het schoone begrip dat in een constitutio- neel-democratischen bestuursvorm is' vast gelegd. Wij hebben slechts te wijzen op de sa menstelling van vele onzer bestuurslicha men, de schandelijk ondeskundige beste ding der belastinggelden teneinde maar ei gen kiezers te gerieven, op het terugtrekken der bekwamen uit de vertegenwoordigende colleges, op de rookelooze experimenten, welke in naaim der democratie worden voor gesteld, op de bevoorreching van partij- genooten bij sollicitaties en op het passeeren van de meest geschikten. om de aandacht te vestigen op de nog minst ernstige gevol gen van een verkeerd toegepaste democratie, welke tot tuchteloosheid en levensvervlak king leidt. Deze ziekte der democratie dreigt opnieuw als men zich van het bestaan der kwaal niet duidelijk rekenschap geeft. Evengoed als het onzin is om te beweren, dat slechts Mussert en de zijnen ons kun nen vrijwaren voor gebeurtenissen als die der „Zeven Provinciën", even zeker is het dat wij ons democratisch staatsbestel moe ten ankeren aan orde en tucht. Zonder deze hechte peilers is op den duur geen goede democratie denkbaar. Men behoeft slechts naar de ontwikke ling van het bedrijfsleven in Frankrijk te zien, om een waarschuwend voorbeeld voor oogen te hebben. De arbeider is gelukkig! geen heili ge, evenmin als de werkgever zonder fou ten is. die telkens Uw dag vergalt zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U hei denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Beider tegenstrijdige belangen, dienen bij een goede democratische staatsvorm tot een vruchtdragende samenwerking te worden omgesmeed, zonder bevoorrechting van een der partijen. Met inachtneming der draagkracht van ons volk en zonder de kapitaalschatten, wel ke de welvaartsbronnen vormen, aan te tas ten, dient gestreefd te worden naar geleide lijke verbetering der levensvoorwaarden. Maar dan bedenke men goed, dat de democratie, welke in zijn edel we zen de kiem der ordeloosheid kan dragen, voorzien moet blijven van de remmen, die haar verhinderen zich in idealen te verliezen, die geen rekenschap houden met de nuchtere werkelijkheid. Gelukkig huizen in ons Nederlandsche volk sterk remmende eigenschappen en heb ben wij op den weg naar vooruitgang en meer levensvreugde de leiding en de metho den van de N.S.B. niet noodig. Maar ook zetelt in onze volksraad de zucht naar versnippering en deze eigenschap, die in het verweer tegen de onvrijheid van het fascisme, tijdens de verkiezingsdagen tijde lijk op zij was gedrongen, kan thans, nu van de zijde der N.S.B. geen gevaar meer is te vreezen, wel weer de kop opsteken. Ons parlement moet daarom thans bewij zen, dat het in staat is de fouten, welke de democratie eigen zijn, te kunnen verbeferen Het moet zich in eenheid aan deze ernstige taak zetten, met. de vaste wil de moeilijkhe den te overwinnen, ook al zal het daartoe noodig zijn om sommige, sinds jaren verkon digde dogma's overboord te gooien. Gelukt het ohi in de komende bestuurs periode onze vrijheid te koppelen aan gebon denheid, dan is de nederlaag van Mussert een zege. Maar als ons parlement de stem der kie zers, die in eenheid hun heil zochten, niet verstaat, dan is er geen reden om luid te juichen,. Thans is er namelijk geen plaats voor uit gesproken partijpolitiek. Een duidelijk afgeteekende weg ligt open voor den man, die straks geroepen zal wor den, een nieuw kabinet te formeeren. De eerste cisch der kiezers is immers vei ligstelling van ons democratisch regee- ringsstclsel. Aan dit duidelijk uitgesproken verlangen dient de komende regeering aller eerst te voldoen, en daartoe is het noodig, dat een regeering wordt gevormd, op zoo breed mogelijke basis, opdat in gemeen schappelijk streven de grondslag wordt ge legd voor de gezonde ontwikkeling van ons, op geestelijke vrijheid steunend staatsbe stel* Uit onze omgeving WIERINGEN CINEMA DE HAAN. The King steps out. De dochter van Hertog Maximiliaan van Beijeren wordt uitgehuwelijkt aan haar neef, den jongen keizer Frans Jozef van Oostenrijk. Het is Heiena's toekomstige schoonmoeder, die hier als huwelijksmake laarster optreedt, doch de aanstaande cch- Ad cut o r met KSO-30A—1 eol. MI. telieden, die elkaar nog nooit gezien hebben, voelen niets voor een huwelijk. Bovendien heeft Helena haar hart reeds verpand aan een officier. Het is de zuster van het onwil lige bruidje, Cissy, gespeeld door Grace Moore, die hier als een reddende engel op treedt. Zij begeeft zich moedig naar den keizer en bepraat hem net zoo lang, tot hij van zijn verloving met Helene afziet. De bekoorlijke Cissy heeft echter méér bereikt bij den jongen keizer dan zij aan vankelijk bedoelde. Zij stal zijn hart cn, na tal van wederwaardigheden worden Cissy cn Frans een gelukkig paar. Het is een alleraardigste rolprent, een beetje ouderwetsch van inhoud, maar door Gracc Moore met haar prachtige stem cn vlot spel tot een artistiek en ook modern ge il eel geworden, waarmede men zich uitste kend zal amusecren. Excursie. Bij genoegzame deelname heeft op 10 Ju ni a.s. vanwege de afd. Wieringen van den Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrou wen een excursie plaats naar den Haag. Plan is het Vredespaleis, Kon. Paleis e.d. te bezichtigen. Aanbesteding. Namens de Coöperatieve Boerenleenbank alhier is door architect B. G. Zanstra aan besteed het bouwen van een bankgebouw te Hippolytushoef. De uitslag is als volgt, behalve schilder werk: Gebr. Hegeman, Den Oever f 19285; S. Blaauboer, Westerland f 19260: Jac. Smit Hippolytushoef f 19225; W. Hermans. Den Oever f 18885; J. C. de Vries. H.Iioef f 18878; Gebr. Boersen, H.Iioef f 18865; P. de Vries, H.Iioef f 18750; P. Bakker, Den Oever f 18363; Dekker en Lont, II.Hoef f 18225; D. Bakker en Zoon, Den Oever f 17273. Schilderwerk: Gebr. Gorter, Oosterland f 1550; C. Bakker. Den Oever f 1109.50; P. Kraak. Den Oever f 1290. Gunning is nog niet hekend. De aanbesteding had plaats onder de le den van de bank le Wieringen, VOOR DE PIJP CALLANTSOOO JAARVERGADERING VAN DE VOETBAL- VEREENIGING „CALLANTSOOG" Woensdagavond heeft de voetbalverceni- ging „Callantsoog" in haar clublokaal in Hotel „De Haan" alhier haar jaarvergade ring gehouden. N opening door den Voorzitter, den heer H. J. Schut, waarbij deze opmerkte dat het wel de laatste vergadering zal zijn door hem geleid, in verband met zijn eventueel ver trek uit deze gemeente, worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris den heer L. Kakebceke, gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Dc Secretaris leest vervolgens het door hem opgemaakte verslag over het vereeni- gingsjaar 1936—1937 voor. In het zeer uitge werkte verslag, waarvoor den samensteller een woord van dank werd gebracht, wordt gewezen op het succes der adspiranten, wel ke kampioen van hun afdccling werden. Het eerste elftal eindigde in de afgeloopen com petitie op de derde plaats van zijn klasse. Dank werd gebracht aan de heeren Schut en Prins voor hetgeen zij hadden gedaan voor het succes der adspiranten. Bestuursverkiezing Het geheele aftre dende bestuur werd bij acclamatie en bloc herkozen. Allen namen hun herbenoeming aan. In de plaats van den heer T. Mooij Tzn. Jr., die bedank had, werd als lid der kas- commissie gekozen, de heer Jb. Bakker Jbz. die deze benoeming aannam. De elftalcommissie van het vorige jaar, die blijkbaar goed voldaan heeft, werd in haar geheel herkozen. Zij bestaat uit de heeren P. de Haan, R. Koclemeij en Jb. Mooij Jbz. Rondvraag. De hoer C. v. Twuijver vroeg naar de mogelijkheid het terrein voor de doelen als mede de palen zelf op te knappen. Besloten wordt dit. binnenkort gezamenlijk met eigen krachten in orde te brengen. Breedvoerig wordt de training besproken De voorz. merkt op dat reeds vaak iets ge probeerd is in die richting, doch dat dit op niets uitdraaide. Het bestuur wil het nogmaals probeeren, mits allen daartoe ernstig zullen medewer ken. Over het algemeen wordt er veel voor ge voeld cn wordt besloten de training van de elftallen nogmaals ter hand le nemen. Geen contributieverhooging. Dc heer Hoogland stelt contributieverhoo ging voor met als compensatie vrij reizen met de bus bij uitwedstrijden. Na discussie en berekening blijkt het ver schil niet zoo ingrijpend en wordt besloten den beslaanden toestand te handhaven. Hierna sluiting. Gunning onderhoudwerk gemeen te-eigendommen. Door B. en W. is het onderhoudswerk der gemeenteeigendommen gegund aan de laag ste inschrijvers, n.1. het timmerwerk aan den heer T. Borst te Groote Keeten, cn het schilderwerk aan den heer P. J. Renooij te Schagerbrug. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Een drak bezochte jaarvergade ring met geanimeerde besprekin gen. Dinsdagavond had in de achterzaal van hotel Spoorzicht de jaarvergadering plaats van de Berger Sportvereeniging. Niet min der dan 28 stemgerechtigde leden, een 12- tal adspiranten en ecnige donateurs gaven van hun belangstelling blijk. De voorzitter, de heer C. ten Bruggencate, heette in zijn openingswoord alle leden van harte welkom en releveerde in korte trekken het afgeloopen vcreenigingsjaar. Spr. wees erop, dat op sportgebied, vooral door het eerste elftal en de a-adspiranteu zeer fraaie resultaten waren bereikt en constateerde, dat de vereeniging er ook financieel zeer goed voorstond. Zonder iets te kort te doen aan de verdiensten van de andere bestuursleden wilde spr. hulde brengen aan den penning meester, den heer C. Coevert voor zijn ac curaat cn zuinig beheer (Applaus). De notulen van de vorige vergadering wer den daarna door den secretaris den heer Mr. Q. Rovers voorgelezen en zonder op- of aan merking ouder dankzegging gearresteerd. De voorz. deed vervolgens uitgebreide me- dedeelingen over dc stappen, door het be stuur gedaan bij den K.N.V.B. om toelating te krijgen tot de vierde klasse van gen. bond cn meende met grond van redenen te kunnen zeggen, dat de kans voor B.S.V. om in den K.N.V.B. te worden opgenomen, zeer groot was. De secretaris bracht daarop zijn jaarver slag over 19361937 uit. Op heldere, over zichtelijke wijze werden alle feiten naar vo ren gebracht. Het ledental bedroeg op 1 Mei 1937: gewone leden 39, adsp. 29 en donateurs 50. Totaal 118. Betreurd werd, dat het getal gewone leden niet was toegenomen, doch een verheugend feit mocht het heeten. dat het aantal adspiranten en donateurs vermeer derd was. Met een opwekkend woord, werd het verslag besloten, Arbeiders te Wieringen op weg naar hun werk, met een stukje gordijn van moeder de vrouw voor het gezicht gebonden, teneinde zich tegen de muggen plaag, die hun het werken onmogelijk maakt, te beschermen. De voorzitter dankte den secr. voor zijn keurig verslag, waarna het door de verg. werd goedgekeurd. Uit het 1'inantieel verslag. uitgebracht door den penningmeester, den hoer C. Coe vert bleek dat 't afgeloopen vereenigingsjaar kon worden afgesloten met een batig saldo van ruim f 48. (Applaus). Het verslag cn de daarop door den pen ningmeester ingediende begroot ing voor '36 '37 werden door de vergadering goedge keurd. De bestuursverkiezing, welke daarop volg den, leverde als resultaat op. dat alle zit tende bestuursleden werden herkozen en dat in dc vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Ch. Ketten-borg, gekozen- werd de heer D. Jansen Snr. In de Elftal-commissie werden voor het komende vereenigingsjaar benoemd dc hee ten: J. Akerboom. H. v. d. Bergh. H. Duits, C. Kramer en J. Timmer, terwijl als leden der Fin. commissie werden gekozen de hee ren: H. Plomp, C. Hoogvorst en D. dc Jong. Het bestuursvoorstel om leden, die in mi litairen dienst rijn. gedurende dezen dienst tijd vrij te stellen van contributie, werd met algemeene stemmen aangenomen, evenals een voorstel van het bestuur, om leden die aan het einde van het seizoen bedanken en de gemeente niet metterwoon verlaten en aan het begin van het nieuwe seizoen we derom wenschcn toe te treden, een entrée- gelrl te laten betalen van f 2.50. Bij het voorstel van het bestuur om de verzekering tegen ongevallen te annulee- ren. zegde het bestuur, op verzoek van den heer Hoogvorst toe, dat nog eens onder zocht zal worden, op welke uitkeering de leden die in een Ziekenfonds zijn, reke nen kunnen, als hun een ongeval op het voetbalveld mocht overkomen. Er werden vervolgens ampele besprekin- gen gevoerd over de traningen, welke niet lot een positief resultaat leidden. Het be stuur deed tenslotte de toezegging, dat in elk geval de training nog oen tweetal maanden zou worden voortgezet. Getracht za] worden een trainingsfonds te vormen. Na de rondvraag, waarop alleen zaken van internen aard werden besproken, volg de sluiting. Opbrengst collecte. De in deze gemeente op Woensdag jl. ge houden collecte voor het „Emmabloempje" heeft een bedrag van f 196.81 opgeleverd. OUDE NIEDORP De zwemvereeniging „*t Petje" te Zijde wind hield op Dinsdag een vergadering in café Ligthart. De Voorzitter, de heer P. Wit, opende de vergadering, en deelde mede, dat de tim- merwerkzaamheden niet door konden gaan, omdat bestek en teekening nog moeten wor den gemaakt. Na goedkeuring notulen werd financieel verslag uitgebracht waaruit bieek dat thans in kas is f 36.81 Den heer Jacob Ruiter zal een vergoeding worden uitgekeerd voor overpad. Besloten werd de aandeelhouders met hun kinderen tot 12 jaar vrijen toegang te ver- leenen. De prijzen voor gezinskaarten tot 12 jaar bedragen f 1.- van 13 tot 15 jaar f 0.50 en 16 jaar en ouder f 0./o Dagkaarten wor den verstrekt voor f 0.10 per persoon. Voor de leiding van dc zwemsters zal ge tracht worden een vrouwelijke kracht te vinden. Het zwembad voldoet thans nog niet aan alle eischen wegens een tekort aan zand. Getracht zal worden hierin spoedig verbete ring te brengen. ST. MARTINUS Het fanfarecorps „St. Martinus" hield Woensdag j.1. een buitengewone algemeene vergadering in café Pepping aan de Weel. Ingekomen is een schrijven van het alge meen comité in verband met het te houden concours te Lutjebrock op 27 Juni en 4 Juli a.s. waaraan het bovengenoemd corps wenscht deel te nemen. Hierna komt aan de orde het belangrijk ste punt van de agenda n.1. de benoeming van een nieuwen dirigent. Ingekomen zijn 5 sollicitaties, waarvan op de voordracht worden geplaats: Dc heer van Dijk, Amsterdam; de heer Peetoom, Alkmaar; de heer Olie, Bergen. Bij stemming wordt met algemeene stem men benoemd de heer Peetoom te Alkmaar. De Voorzitter feliciteert de leden met de benoeming van dezen directeur en verwa iit dat het corps onder zijn bekwame leiding belangrijke vorderingen zal maken. Besloten wordt de repetities op Donder dag te doen houden en ook om den heer Beemsterbocr te danken voor hetgeen hij voor het corps heeft gedaan. Na rondvraag volgt sluiting. I ZUIVERT DENMONDt 1 PER PAKJE 5 CT. F 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM I OUDE NIEDORP. Onze plaatsgenoot, de hoer W. J. Veer, die aan het begin van dit jaar ruim twee maanden de betrekking van tijdelijk hoofd aan de openbare school alhier vervulde, is thans benoemd als tijdelijk onderwijzer aan Gemeenteschool I te Hoorn. 'f VELD VINCENTIUSVEREENIGING De Vincentianen zullen trachten nog dit jaar een beroep te doen op de medewerking der Veehouders, om een lammetje te weiden ten gunste der vereeniging, terwijl dezen herfst de bollcnkweekers hun medewerking zal worden gevraagd tot stichting eener z. g. „bollenakker." CURSUS ZIEKENVERPLEGING Voor de cursus ziekenverpleging, welke Donderdagavond een aanvang heeft geno men hebben zich 50 dames aangemeld. WINKEL Voor het gehouden examen van le cou peuse te Amsterdam slaagde mej. M. Jon- gejans, opgeleid door mej. M. Keetman al hier. Dat er veel belangstelling bestaat voor de school van Mej. Keetman blijkt wel uit het feit, dat daarvoor 50 leerlingen staan ingeschreven. PUBLICATIE. AFNEMING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGE WICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat aangezien tengevolge van de uitputting van het betalingscontin gent voorloopig geen geslachte varkens naar Italië meer kunnen worden uitgevoerd, zij de afneming van varkens boven het zou- tersgewicht heeft beëindigd. Van 21 Mei 1937 af komen de reeds gedane opgaven voor levering van varkens boven het zou- tersgewicht te vervallen, terwijl tot nadere aankondiging geen nieuwe opgaven worden aangenomen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de maximale gewichtsgrens voor zouters tijde lijk is verhoogd van 95 op 100 kg. levend gewicht. (Adv.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 5