I DE DRIE MUSKETIERS f<TTTTrrnmTf Heiée ^ottgettó en ïïleiljeó YlLeuw-e. ïlaadieli KNIPPRENT: OP DE WALVISVANGST M" I111111111111111| 1111III M^^LLUJillLUJ mm \tttj Ik heb al een blik in jullie brief jes geslagen en gelezen, dat jullie de raadsels niet zoo geweldig moei lijk vonden. Nu, dan zullen we ze van deze week eens extra-ingewik keld maken, zodat niemand ze kan oplossen... Maar nee, laten we dat ook maar niet doen; het is eigenlijk te warm om nog een paar uur over de raad sels te zitten puzzelen; van de warm te gesproken, ik heb ook gelezen, dat er verscheidene van jullie al zitten mopperen op het „heele weer". Nu, daar moet je bij mij niet mee aan komen. We zitten 7 maanden van het jaar te verlangen naar de zon en de blauwe lucht en nu ze er z|Jn..; nee, niet klagen over het weer, jon gens. Het boek is deze week gewonnen door: NELIE BAKKER, Zypersluis A 130, Post Burgerbrug. En nu de briefjes: Maartje Vethman, Kreil, Wierin- gerwaard. Ik lees, Maratje, dat jij je daar op de Wieringerwaarder kermis opperbest geamuseerd hebt, bij de kramen, spellen en schommel schuitjes. Was je niet bang er in? Ik wil je wel in 't geheim vertellen, dat de Kindervriend er nog nooit in gezeten heeft. Uit pure bangigheid! Nel Renooy, Burgerbrug. Ik denk Nel, dat je al met verlangen uitziet naar die dag in Juni, als jullie met de school op reis gaan. Eerlijk gezegd, zou ik ook wel eens zo'n plezierreisje willen maken, maar he laas... mijn vacantie begint pas over een paar maanden. Gezwommen...? Nee, dat heb ik nog niet. Geen tijd en... 't water was me, eerlrjk gezegd, nog een. beetje te koud ook! Marietje en Wim Boontjes, Stol pen, Schagerbrug. Zo, is de foto graaf bij jullie op school geweest? Ik heb thuis ook nog van die school foto's en ik kan je verzekeren, dat het later als je „oud" bent, leuk is om nog eens die kiekjes te gaan be kijken. Dan raak je er niet aan uit gezien! Jan Stöve, Schagerbrug. Een nieuwe vriend in onze kring. En... welkom Jan en laat ons hopen, dat ik je naam nog heel lang op deze plaats zal kunnen vermelden. We spreken natuurlijk af; dat je me vol gende week een mooie brief schrijft met een hele massa nieuws. Ja? Leendert Visser, Dirkshorn. Leendert schrijft me, dat hij in 3 we ken niet geschreven heeft, omreden hij de eerste week met z'n vinger tusschen de autodeur gezeten heeft, de tweede week niet omdat het Pink steren was en de derde niet, omdat hij de raadsels niet uit kon pluizen. Maar nu is hij er weer en schrijft me, dat hij naar de 5e klas is over gegaan. Hoewel laat... alsnog gefeli- teerd Jan. Marle van Rozelaar, La n gereis. Ik vind het prettig, dat je het een X X X X X X X X X X X 1 1 X X X Groot rumoer, vooral bjj onge lukken. Twist. Niet nat of voch- «g- Tegengestelde van begin. Naast. Dit zo invullen, dat er op de plaats der X zowel aan linker als rechterzijde van boven naar bene den 'n stad in Nederland komt. II. Welke jongensnaam luidt gelijk, wanneer hij van achter naar voren gelezen wordt? III. Welke handeling Is ruw? Oplossingen vorige week. I. Niets. II. Kat tak. III. Kers. Goede oplossingen ontvangen van: Annie de W., Winkel; Gerrie W., N. Niedorp; Cor W., Winkel; Aafje W., Winkel; Gerrie D., Kelnsmer- brug; Nellie en Kees E., Keinsmer- brug; Tjeerd v. d. B., Kolhorn; Jan B., Wieringerwaard; Gretha K., Kol horn; Jacoba M., Oudesluis; Trijnie T., Broek op Langedijk; Gretha S., Wieringerwerf; Annie de B., Lutje winkel; Ali K.. Winkel; Jacoba B., Lutjewinkel; Nelie B., Burgerbrug; Marie en Tea B.. Burgerbrug: Jan S., Winkel; Trien F., Lutjewinkel; Alb. H. en Bertus H., Barsingerhorn; Ma rie v. R., Langereis; Leendert V., Dirkshorn: Jan S., Schagerbrug. Ma- riet je'en Wim B., Schagerbrug: Mary B.. Burgerbrug; Jannie B.. Burger brug: Maartje V.. Wieringerwaard- Nel R., Burgerbrug; Adri v. Z., Win keL mooi boek vond, Marie, want je zou niet willen geloven hoeveel moeite ik steeds doe om de mooiste boeken voor jullie uit te zoeken. En als er dan zo'n vriendinnetje is, dat nog eens ixtra komt vertellen, dat ze er erg biy mee is... dan is de Kinder vriend óók weer eens in z'n nopjes. Alb. en Bertus Hoenson, Barsin gerhorn. Allemenschen... Bertus schrijft me, dat zijn broer Bertus zó slecht z'n best doet, dat die naar de vierde klas verlaagd zal woren. Dat is me ook een gevalletje. Wat moet ik daar nu mee aan? Enfin, laten we beginnen met af te spreker, dat volgende week Bertus weer eens schrijft en dan precies hoe de vork in de steel zit. Ik hoor het liever rechtstreeks van hem, zie-je. Marie en Tea Breebaart, Sint Maarten. Dat raadsel wat je in stuurt Marie, van dat „eerst zo wit als was" is eerlrjk gezegd TE be kend, om in de kinderpagina te zet ten. Jullie wilt er nu, geloof ik, een grapje van maken. Nee hoor: daar komt niets van in. We maken ze niet té makkelijk. Maar als je an dere raadsels hebt... en aardige, dan houd ik me hartelijk aanbevolen. Trynie Twisker, Broek op Lan- gendyk. Het is jammer Trijnie, dat dat postpapier bijna op is. Ik vond het heel mooi, met Shirley Temple in de linkerbovenhoek en met haar hondje op de schoot. Maar wie weet, ben je niet gauw jarig, of komt er een goeie oom uit Amerika. Je kunt nooit weten... Jacoba 3Ioerland, Oudesluis. Dat was een geweldige brief Jacoba; daar heb je zeker wel een uur op zitten vossen, niet? Het boek ken ik niet, maar het lijkt me geweldig mooi. Ik vind het prachtig dat jullie het record van Wim en Gert Blaau- boer niet willen verbeteren Dag Jacoba! Adri van Zweeden, Winkel. Adri schryft 3 regels: „Het is te warm om een briefje te schrijven." Zo? En ik vind het te warm om daar op te antwoorden! O zó! Gretha Klare, Kolhorn. Een zwarte kat met een witte neus... wel, dat zou warempel 'die kat van ons, Gerrit, wel eens kunnen zijn. Die ligt ook dikwijls in de boom en dan is het voor de vogels oppassen. Ja, warm heb ik het ook gehad. Heb in m'n hemd zitten werken. Jan Brommer, KrelI. Ja, dat heb ik altijd een fijn knikkerspel ge vonden, Jan wat jij me daar vertelt. Ik herinner me nog goed, dat ik ver zot was op knikkeren: op „futten", op „pikkertjebom", op „gokken" en weet ik al niet meer. Doen jullie die spelletjes nu ook nog, Jan? Tjeerd van der By, Kolhorn. Je moet maar tegen je zus zeggen Tjeerd, dat „mangelen knippen" lang niet zo erg is, als de meeste kinderen denken. Het is gebeurd, vóórdat je het weet en dan ben je meteen van alle narigheid af ook. Ik zelf ben ook heel vroeger eens ge knipt, en... ik had tranen met tuiten gehuild. En toen ik dacht, dat de dokter ging beginnen was het al gebeurd! Dag Tjeerd! Nellie en Kees Everts, Keinsmer- brug. Nellie schrijft, dat ze naar een voetbalwedstrijd in 't Zand is wezen kijken en het er heerlijk vond. Ze had er de zon van in haar armen gekregen... Maar boffen doet ze toch, want haar oom is ijscoman geworden en ik wil je ronduit verklappen, dat ik wilde, dat ik óók zo'n oom had. Jonge, jonge, wat zou ik een ijssies snoepen. Gerie Dekker, Keinsmerbrag. Kijk, dat vind ik nu aardig: Nellie Everts schryft voor Gerie Dekker, omdat Gerie ziek is. Maar... Gerie heeft zelf, en netjes ook, haar naam en adres eronder gezet. Ik hoop, dat je weer gauw zelf kunt schrijven, Gerie. En... een grote brief bovendien. En hiermede ben ik door de brief jes heen, jongens en meisjes. Tot volgende week! KINDERVRIEND. Een glas door de tafel heen toveren Een gewoon waterglas wordt aan de aanwezigen getoond, daaroverheen legt men een stuk courantenpapier, dat rond het glas heen gedrukt wordt, zodat de vorm van het glas duidelijk zichtbaar is, zie de tekening links bovenaan. Het geheel wordt nu nog eenmaal opgetild, met het glas tegen de rand van de tafel getikt en weer op de tafel gezet. Nu -'aat men, tot schrik van de aanwezigen met de volle vuist op het pakket; door de slag komt het cou rantenpapier plat op de tafel te lig gen en i.ct glas wordt met de andere hand onbeschadigd van onder de tafel te voorschijn gehaald. Hoe kunnen wij deze goocheltoer uitvoeren? Het lijkt heel bijzonder en is erg gemakkelijk! Als wij met het glas tegen de tafelrand aankloppen, laten we het, zonder dat iemand het merkt, op onze schoot vallen, terwijl dus het lege courantenomhulsel dat echter de vorm van het glas heeft, op de tafel wordt gezet, terwijl ieder een denkt, dat het glas er onder zit. Probeer het maar eerst een paar keer. Misschien heb je wel een on breekbare beker, dan geeft het niet, als deze misschien eerst eens op de grond valt. ©Aie Ro-odAsAapjieM, Daar stapt een klein klein kleuterke Op 't jonge lelieblad, Hij heeft een vuurrood pakje aan, Waar zeven stippeltjes op staan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, lievenheersbeestje, licht en fijn, Wat mag je blijde boodschap zijn? Het spreidt zjjn vlerkjes beie En vleugelt naar de weien: ,,'t Wordt Meie!" Daar zweeft een licht licht lieveke Langs 't nieuwe bloesemblad, Ze heeft twee eng'lenwiekjes aan, Die zijn uit trage rups ontstaan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, vlinder-citroentje, ijl en teer, Wat goede tjjding breng je weer? Ze streelt zo zacht als zye Langs alle bloesems blije: ,,'t Wordt Meie!" Daar komt een sterk sterk vliegertje Vanuit het palmenblad, Het heeft een blauw-wit rokje aan, Daar kan 't door weer en wind mee (gaan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, zwaluwtje vèr van over zee, Wat voor een boodschap breng je (mee? De vogel zwiert maar blije In 't zondoorglansde vrye: ,,'t Wordt Meie!" M. L. Uit: „Het heele Jaar buiten", Uitg. J. Ploegsma, Zeist. 175. GREMAUD, ER IS GEEN GEVAAR. Kom daar vandaan, riep d'Ar- tagnan, die onderofficier richt op je. Dat zie ik wel, maar je kunt toch zoo wel zien, mijn beste, dat de man niet mikken kan. Terwyl hy dat zeide klonk een schot. De kogel verbrijzelde eenige steenen van den muur waar Athos tegen leunde. Er is geen gevaar, Grenaud! zei Athos terwyl deze hem een geweer aanreikte nadat .de musketier de lading van het zyne in het lichaam van den sergeant had gejaagd. Weer klonk een salvo en enkele soldaten alsook een pionier vielen ter aarde. De rest raakte in verwarring. En nu, mijne heeren, een uitval. 176. DE AANSDAG BLOOTGELEGD De vier kameraden stortten zich naar buiten en vermeesterden een rijke wapenbuit, nadat de vijand op de vlucht was gejaagd. Neem je post weer in, Gre- maud, zeide Athos. Eri zich rustig tot z'n vrienden wendend: Hoever waren wij ook gekomen? Je zeide dat Mylady in opdracht van den Kardmaal Frankrijk had verlaten en weer op weg was naar Engeland, repliceerde d'Artagnan. Wat doet ze daar? Mylady's reis interesseerde hem in 't bijzonder. Buckingham vermoorden, ant woordde Athos onverstoord. Met een ruk sprong d'Artagnan op. Met moeite stamelde hjj: Ja zeker, maar wat gaat ons dat aan. De Engelschman is een vijand en daarmede basta. Curiositeiten op de Parijsche Wereldtentoonstelling De grootste schilderij ter wereld. De glazen mens uit Dreeden spreekt Frans! De bezoekers van de wereldten toonstelling 1937 zullen binnen de tentoonstellingsmuren niet slechts een blik kunnen slaan op de kunst van het hedendaagsche Frankrijk, maar op die van de geheele wereld. Om de Fransche kunstenaars te hel pen heeft Parijs 10 millioen en de Staat 13 millioen francs uitgetrokken en op deze wijze is het gelukt 348 schilders, 257 beeldhouwers en 118 decorateurs aan het werk te zetten. Onder de schilders vindt men zeer be kende namen. Dufy is degeen, die uitverkoren was om een technisch schilderwonder tot stand te brengen. Dufy heeft een record gemaakt: hy heeft de grootste schilderij ter wereld vervaardigd. Dit enorme stuk werk zal tentoongesteld worden in het Paleis der Electriciteit, dat zich vlak by de Ecole militaire verheft. De afmetingen van het stuk zyn tien by zestig meter! Het tot nu toe grootste schildery van Frankrijk. „Abd-el-Kader's krijgsdaden" van Vernet, is er een zunigeling by. Het gekste van het hele geval is, dat Raoul Dufy nooit een groot werk gemaakt heeft. Hy is impressionist en maakte heel klein werk. Maar thans heeft het gigantisme Dufy te pakken gekregen en de maclu en de weldaden van de electriciteit heeft hy willen vastleggen op een enorm doek. In het heilige woud dolen de schimmen van de voorlopers der mo derne wetenschap, Thales, Archime- des, Aristotales en vele andere grote mannen uit ale tijden, die geleerd hebben, de immateriëele krachten te gebruiken, rond; tussen de wolken schietende bliksemstralen symboli seren de macht van de electriciteit; Iris zweeft boven de golven van de T.S.F.; en tenslotte ziet men om zo te zeggen, hoe hele steden en dorpen van de electriciteit gebruik maken. Het merkwaardigste van een der gelijk werk is het constructieve, dat er in zit. De kunstenaar moet enigs zins als Rodin gewerkt hebben. Men moet zelfs ten deele van grote foto's gebruik gemaakt hebben. Verbroedering der volken. Toch zijn het niet zozeer de zoge naamde wonderen, die op een ten- toonsteling als deze de grootste at tractie vormen. Het werkelyk waar devolle is, dat alle landen ter wereld hier laten zien, waartoe zy op het gebied der productie in staat zijn. Bovendien is een wereldtentoonstel ling gelijk een vredesconferentie. Want zy biedt by uitstek de moge lijkheid, cm een nieuw contact tus- s endè volkeren tot stand te brengen. Men is aan Franse zijde zeer tevre den over de medewerking, die het bui tenland heeft verleend en waarvan men in Parijs beweert, dat zjj nog nimmer zo groot geweest is. Men verwacht dan ook, dat het geheel een triomf zal worden, welke niet spoedig overtroffen kan worden. Ten tijde van de zeilschepen was de walvisvangst een gevaarlijk be roep, omdat de moeilijk te besturen -.eilschepen de walvis niet snel enoeg konden volgen. Er moesten roeiboten worden uitgezet, waarin voorin de harpoenier stond, die de walvis een harpoen in het lichaam moest jagen. De roeiboten moesten dus dicht bij de walvissen komen en het door meerdere harpoenen ver wonde dier kon voor de bemanning van de kleine roeiboten, door het slaan met zyn staart vaak levensge- I vaarlijk zijn. Thans vangt men de walvissen met stoomboten en in plaats van de handharpotn gebruiki met een harpoenachtig wapen, dat door een klein kanon wordt afge schoten. terwyl het wapen door een lyn met het schip verbonden blyft. De moderne walvisvaarders hebben ook ketels aan boord, om de buit onmiddellijk ter plaatse van het traan te ontdoen en zyn bijproducten te verwerken. Op het kleine plaatje zien jullie een schip, dat op de walvisvangst Is, tenminste, als jullie al de stukjes netjes hebben uitgeknipt en als een langwerpig vierkant in elkaar heb ben gelegd. En nu. veel succes met dit prettige werkje, hoor.

Schager Courant | 1937 | | pagina 15