De nieuwe Pachtwet Brand wonder) Economische beschouwing akkers Kloosterbalsem De menschen van Berchtesdorf Als Uw kind hoesl AKKER 's verslèrkie ABDIJSIROOP Stotteren FILMS Onderzoek glansrijk doorstaan Zaterdag 29 Mei 1937 Tweede blad Zal deze Inderdaad de voor- deelen opleveren, welke men daarvan verwacht? - Er Is ruimte voor twijfel. Het is, we hebben dat vroeger wel eens in het licht gesteld, een kenmerk van de zen tijd, dat de regeling van velerlei zaken aan den wetgever wordt overgelaten, die vroeger bleven buiten de bemoeiing van de overheid. We zijn nu eenmaal in een periode, waarin wettelijke voorschriften schering en inslag zijn en waarin belanghebbenden de gewoonte hebben zich omtrent, alles tot den minister te wenden, waarbij dan alle krach ten worden aangewend diens medewerking te verkrijgen om een toestand, die als „on houdbaar" wordt gekenschetst, te doen ver anderen. Het aantal gevallen, waarin de geuite wen- Schen werden verhoord is legio. Eveneens echter het aantal gevallen, waarin het resul taat op den duur niet meeviel. We zouden langzamerhand kunnen gaan spreken van een zekere ervaring die voor de zooveclste maal bewijst, wat de volksmond reeds lang wist, n.1. dat iedere verandering niet altijd een verbetering blijkt te zijn. Het resultaat van sommige wettelijke rege lingen is soms zeer bepaald tegengevallen, wat niet wegneemt, dat menigeen toch al- jtijd juist weer daarvan alle heil verwacht En zoo Is op het oogenblik aanhangig de .■pachtwet, waarvan, gelijk gebruikelijk is, 'door sommigen ware wonderen worden ver wacht. Dat de pachtboeren hun economische po sitie gaarne willen verbeteren, ligt voor de hand. Over het algemeen verkeeren ze niet in een toestand van grooten welstand. En dat ze, wanneer wordt uitgezien naar mid delen tot verbetering, in de eerste plaats denken aan de pacht, ligt voor de hand. iWant deze omvat de groote uitgaaf, welke ze hebben te doen. En het eigenaardige ver- Schijnsel doet zich voor, dat die pachten trouw achter de opbrengsten der producten aanloopen. Neemt de productie toe, stijgen 'de prijzen daarvan, dan volgen de pachten. En daarmee ziet de pachter zijn aanvanke lijk toenemend inkomen weer slinken. Het (blijkt een onmogelijkheid zich te verheffen tot een bestaan, zoo ruim en onbekommerd als de boer zich droomt. Verwonderlijk is dat aanloopen van de pacht achter de opbrengst in werkelijkheid natuurlijk geenszins. Het vindt zijn oorzaak in het feit, dat de vraag naar te pachten land (betrekkelijk groot is. De liefhebbers jagen lelkander op, totdat er soms pachtsommen geboden worden, die nog slechts ruimte la ten voor een bestaan, dat weinig meer dan Sober kan worden genoemd. En het is ook al weer niet vreemd, dat 5n deze de verbetering moet komen van de regeering, omdat de geïnteresseerden zelf, zoowel als hun organisaties, machteloos zijn gebleken iets tot stand te brengen, dat de ïnoeite waard kan worden genoemd. Ten aanzien van de pachtwet, die thans ïn voorbereiding is, zijn de verwachtingen echter vrij hoog gespannen. We spraken menschen, die inderdaad meenen, dat er thans betere tijden voor de huurboeren zul len aanbreken. Echter, het zou niet de eer ste maal zijn, dat een wet niet afdoende is gebleken en daarom doet men er goed aan ook ditmaal de zaak eenigszins sceptisch te aanvaarden, al valt natuurlijk op dit oogen blik zelfs nog niet te voorspellen welk be slag deze aangelegenheid zal krijgen. Want ze is nog in behandeling. Uit den aard der zaak moet het' altijd mogelijk zijn een bepaalde groep menschen. (die er gelijkgerichte belangen op na houden, in een hetere positie te brengen. Daarvoor is noodig, dat ze worden gebracht in een monopolie-positie, wat o.a. te bereiken is door hun aantal van overheidswege te be perken. Dit is omstreeks het midden der vo rige eeuw bijvoorbeeld ingezien door de Engelsche arbeidersbeweging. Ze richtte er daarom haar streven op het aanbod van ar beidskrachten te beperken. Immers, door een overmatig aanbod werd de markt gedrukt en zoo lang dit overmatig aanbod bleef bestaan, zou het moeilijk zijn de werknemers er toe te krijgen de loonen te verhoogen. Daarnaast konden andere sociale verbeteringen wor den aangebracht, die weliswaar mede het welvaartspeil van den werknemer verhoog den, die echter veelal niet onmiddellijk van invloed waren op de hoogte van het loon, Uitgedrukt in geld. .Ten aanzien van de pachten komt het ons Verloor zijn werk door rheuma tische pijnen Hoe hij weer aan den slag kwam „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en ge dwongen was mijn werk op te geven. Zon der Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uitstekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelfde man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn." W. T. Rheumatische pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen het organisme ernstig verontreinigen, waardoor o.a. het kwaadaardige urinezuur ontstaat, dat de oor zaak is van de pijnlijke rheumatische zwel lingen in spieren en gewrichtena De zes zou ten in Kruschen Salts verwijderen de afval stoffen volkomen langs de natuurlijke kana len, waardoor Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a fO.iO, f0.75 fl.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels My. A'daxn yoorkomt. voor, dat er menig punt van overeenstem ming bestaat met hetgeen hier in het kort omtrent het loon werd aangestipt. Wil men de pachten drukken, dan is voor alles noodig het aantal gegadigden te beper ken. Blijft dit aantal overmatig groot, dan zullen ze ook in de toekomst de pachten naar boven blijven drukken. Nu is het zeer wel mogelijk, dat het tot de opgave van pachtbureaux zal behooren er voor te zorgen, dat gedurende den pachttijd de pachter niet meer dan een redelijke pachtsom betaalt, doch dan komen we te staan voor de vraag: wat is redelijk? We willen daarbij de vraag, of die bu- rcaux soms niet genoodzaakt zullen zijn de pachten te verhoogen, buiten beschouwing laten. Geschiedt dit niet, dan zit in de wet althans dit voordeel, dat een pachtcontract voor hen practisch slechts van voordeel kan zijn, omdat ze in perioden van oploopende prijzen nooit voor een hoogere pacht zullen komen te staan, terwijl de mogelijkheid, dat bij dalende prijzen een pachtverïaging tot stand komt, wel aanwezig is. Zooals we aanstonds zullen zien, bcteekent dit niet onder alle omstandigheden voordeel, omdat deze voor den pachter gunstige fac tor onherroepelijk op andere wijze tot uiting zal komen. Wat is dus een redelijke pacht? We mogen niet verwachten, dat degenen, die daarover hebben te oordeelen, zich uit sluitend zullen laten leiden door hun in zichten omtrent het welstandspeil, waarop een boer behoort, te leven. In de practijk komt deze kwestie trouwens in den regel eerst aan de orde, wanneer een pachter zich verschillende beperkingen heeft getroost en ten slotte niet meer weet, waarop hij nog verder moet bezuinigen. Dat wil dus zeggen, wanneer hij een zeker bestaansminimum heeft bereikt. Van groot gewicht bij de bepaling van de vraag, wat een redelijke pacht is, zal altijd de prijs zijn, waartegen op een bepaald oogenblik ander land van ongeveer dezelfde soort, kan worden verpacht. Immers, taxce- ren van land komt in wezen neer op het be palen van den prijs op dat oogenblik. De schatter moet daax-bij uitgaan van de op brengsten van, ander land in het jongste ver- 2ijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en lalen vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, bedek ze dadelijk met de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. PROBEERT U MAAR f Tegen hoofdpijn, griep, rheumotlek, tondpljn, kiespijn en menstruotiepijnen VOOI NCDEIIAND I W AfOIHHIN CN DIOQISTÏN leden. Een andere basis bezit hij nu eenmaal niet. Zoo zal een redelijke pacht in den regel dus zijn een pacht, die overeenkomt met die welke op dat tijdstip voor ander land wordt betaald. Dat deze laatste echter zal dalen, wanneer men er niet op de een of andere wijze in slaagt het aantal gegadigden te bepex-ken, is niet aan te nemen. En daax-onx is het ook zeer twijfelachtig of de nieuwe pachtwet wel een zeer belangrijke wijziging ten gun ste van den pachter met zich zal brengen. Daarbij komt nog iets anders. We wezen er x-eeds op, dat, indien de boer zijn pacht eventueel wel verlaagd, doch nim mer verhoogd zal kunnen zien, dit een ele ment vormt te zijnen voordeele. Zijn kansen worden er door verbeterd en er is niet de minste twijfel aan of de speculatie wordt er krachtig door in de hand gewex-kt. Immers, de pachter zou wel kunnen winnen en niet verliezen. In den gx-ond genomen, zou zoo iets on billijk zijn, doch we willen dat buiten be schouwing laten. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat de practijk anders zal zijn, doch we willen de zaak voor den pachter gunstig stellen. En het is de vx-aag of één der andere voordeelen, welke de pachter door deze wet deelachtig wordt, het van zulk eeix voordeel aan belangrijkheid zou kunnen winnen. De langduiïge pachtcontracten bij voor beeld .hebben stellig hun nuttige en gunstige zijde voor den pachter, Maar er schuilen stellig gevaren in. Zoo kan hii zich vergis sen ten aanzien van de hoogex-e opbrengst, die hij door middel van in te voeren ver- betex-ingen, uit den grond meent te zullen kunnen tx-ekken. Hoe voox-deeliger echter de omstandighe den worden, waai'onder iemand kan wer ken, hoe grooter de animo zal zijn om het bedi'ijf te pachten. Hoe zwaarder de con- curi-entie zal zijn. en hoe meer iemand be reid is er voor uit te trekken. Met "andere woorden: hoe hooger de pachten zullen stij gen. En het begrip omtrent datgeixe, wat onder een redelijke pacht moet worden ver staan, zal zich daarmee wijzigen. We twijfelen er niet aan of de pachtwet bevat voor den pachter zekere voordeelen. In hoeveiTe deze op den duxxr in de pacht som zullen woi-den vercalculeerd zullen we moeten afwachten. Dit zal overigens moeilijk te bepalen zijn. Want in gevallen als deze stx-ekken de ver- KORT VERHAAL door KAREL SNIJDERS. Mijn vriend en ik bevonden ons in een klein, schilderachtig bergdorp. We hadden een langen tocht achter den rug en zaten nu rustig in een van die mooie, kleine berg- hotels, die als uit een andere wereld naar hier schijnen te zijn overgeplant. De wan den waren met houtsnijwex-k versierd, het vuur knapte in den schouw, en het avond maal, dat men ons had voorgezet, was over heerlijk geweest. En in de stilte, die na het zooevcn gevoerde gesprek viel, begon onze metgezel, een oude man. afkomstig uit het dorp, waar wij ons bevonden, te vertel len over het verhaal, waarnaar wij hem gevraagd hadden. „De menschen uit Berchtesdorf waren de gelukkigste menschen, die er ooit ter wereld zijn geweest. Een oude kroniek vertelt er van dus het moet waar zijn. In en om Berchtesdorf was er nooit een ongelukkige liefde, en alle huwelijken wa ren gezegend en gelukkig, zoolang als men zich kon herinneren. Ook de menschen uit Berchtesdorf waren uit het stof der aarde gemaakt, maar zij waren zoo gelukkig, dat het leek, of zij van een ander gesternte kwamen.. Wanneer het nieuwe maan is, gingen steeds de jonge man en het jonge meisje, die elkaar eeuwige trouw wilden zweren, naar Wenzels Wei, die achter de heuvels ligt Nog heden ten dagen kent ieder kind in Berchtesdorf Wenzels Wei, omdat de oudere menschen zoo dikwijls er van vertellen, en dan een zucht slaken, omdat het al lang niet meer zoo als vroeger is... Men moet een goed uur tot buiten Berch tesdorf wandelen, langs de groote esschen en dennen, en dan ^angs de beek. Dat was de verre, onzekere weg onzeker, net als de beslissing tusschen den jongen en het meisje. Maar het was een ongeschreven wet, dat allen naar Wenzels Wei moesten gaan net als de voorvaderen. Wenzel was eeuwen geleden de ijve rigste en welvarendste hoer uit de streek geweest, een mensch geboren voor de ploeg en voor geldvei'dionen. Bruin als de aarde was zijn gezicht, en zijn oogen schenen daarin met een glans van almacht, dien al leen de aardkluiten kennen, omdat die de oorspi-ong zijn van al het leven. Toen kwam er een verandering in het le ven van den man, een verandering in Wen zel, die tot nog toe slechts plicht en arbeid kende. Want tijdens een feest kwam er een vreemde in het dorp, slank en sierlijk als een bloem. Wenzel kreeg haar lief. en bin nen weinige weken was zij zijn vrouw. Dat was een slag voor de menschen van het dorp: er waren zooveel mooie en rijke meis jes in het dorp, waarom moest hij een vreemde, en bovendien nog een arme. ne men? Een vreemde! Maar de stugge boer stoorde zich niet aan het gepraat der men schen. Wenzel wist, dat al zijn werken, zijn streven, en zijn moeite niets voor hem be- tepkenden als hij niet deze vrouw had. die hem liefde, geluk en trouw beloofde. Bijna twee jaar ging dat zoo. Maar op een avond kwam de boer vroeger uit de stad thuis, dan hij van plan was geweest. Toen vond Wenzel Agnes, zijn vrouw, in het gezelschap van een ander. De boer zei niets. Hij ging een paar meter verder, naar de herberg. Daar zat hij, tot de nacht viel. Toen hij thuiskwam, sliep Agnes al. Toen nam Wenzel, zoo kalm, alsof het een alledaagsche bezigheid betrof, zijn mes uit de scheede, en dreef het met vreeselijke kracht in het hart van AgnesEen oogenblik later, toen Agnes gestorven was, sneed hij haar het hart uit de borst, wikkelde het in een doek en trok nog dicnzelfden nacht naar zijn weide. Hij groef een gat van vijf voet diep, legde het hart erin, en maakte het gat dicht. Het was nieuwe maan, toen dat vree- selijke geschiedde. En in iedere nieuwe-maans-nacht, die nu volgde, gebeurde er een wonder, het won der, waarvan de oude chroniek spreekt: het doodgestoken hart van Agnes begon te zin gen. Maar alleen dan, wanneer er twee jonge menschen voox-bijkwamen, die voorbestemd waren voor een lang en gelukkig leven met elkaar. Zong het hart niet, wanneer twee verliefden langs kwamen, dan beteekende dat: Een doode waarschuwt jullie, dat jul lie echt niet goed zal zijn! Jullie huwelijk zal niet gelukkig worden! Eeuwenlang heeft het hart van Agnes ge zongen, en vele menschen gelukkig gemaakt Maar toen kwam een dag, dat het hart voor altijd dood was. „De arme Agnes heeft haar schuld nu afgedaan, zij heeft ervoor geboet!" zeiden de boeren. En di-oevig zeiden zij erbij: „Nu hebben onze kinderen geen orakel meer, waarop zij beslist vertrouwen kunnen!" Nu geldt ook in Berchtesdorf nog slechts het woord, dat de twee verliefden elkaar geven, als maatstaf, en niet meer het woord van Agnes. Woorden worden er vele gegeven, vooral, wanneer de menschen ver liefd zijnWoorden, die onwrikbaar schij nenMaar ook in Berchtesdorf behouden thans dc woorden niet altijd hun waarde. En daarom zuchten de menschen uit Berch tesdorf altijd, wanneer zij spreken van Wen zels Wei en van dc tijden, die niet meer als vroeger zijn..." Onze oude metgezel zweeg, en nadenkend staarden wij voor ons uit, tot hij op wat vx-oolijker toon zei: „Kom, drink nog eensJ" AAN DEN OEVER VAN DEN NECKAR OP DEN ACHTERGROND HET OUDE HEIDELBERG. anderingen zich in den regel uit over jaren. Al naarmate men de uitkomsten zelf on dervindt of bij andei-en ziet, wijzigen zich langzaam aan dc opvattingen. Zoo geleide lijk is in de regel de overgang, dat de betx-ef- fenden dikwijls zelf niet weten, dat enkele van hun inzichten zich hebben gewijzigd. Of de nieuwe pachtwet zulk een verbete ring in zal houden voor don pachter, dat na verloop van een reeks van jaren een ver hooging van het levenspeil ten platte lande zal kunnen worden aangetoond, kan sjechts de toekomst ons leeren. En om het levens peil gaat het toch feitelijk. Eigenlijk gezegd, gelooven we daaraan niet. Wil men index-daad iets bereiken, dan moet vóór alles de vx-aag naar te pachten land worden beperkt. Deze pachtwet zal vermoedelijk een omgekeerde strekking heb ben. Doch laten degenen die onze inzichten niet deelen hierin hun troost vinden we kunnen ons vergissen. geeft het dan dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tjjd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds bekende en beproefde Abdijsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds is Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumonl de werking van Abdij siroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoestbedwingende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen ondervinding zeggen,,'s Werelds béste Hoest-siroop" ls: Verlaagd» prijzen r 75 ct., f 1.25, f 2-, f 3J0 p. flacon DEN HELDER Het minderwaardigheidsgevoel. Bijna alle stottex-aars kunnen onbelem merd zingen. Ooi-zaak hiex-van is o.a. dat men in een geheel andei'e stemming ver- keei*t, in iedex-e geval in een toestand die de gedachten van het tegenwoordige afleidt. Het stottei-en komt meer bij mannen voor dan bij vx-ouwen. Door zijn slecht spx-eken ontwikkelt zich bij de stottex-aars het min derwaardigheidsgevoel. Dit kan bij de eene pei-soon leiden tot angst voor het spreken, tot weinig spx-eken. geslotenheid, sluwheid, vex-mijden van gezelschap, dus tot eenzelvig heid; bij andei-en geeft dit mindex-waardig- heidsgevoel als reactie de lust tot veel spx*e- ken, zich naar voren di-ingen, tot branie- doenerij. Welk een bron van ellende brengt het stotteren mee voor een kind of volwassene, wanneer hij of zij niet in staat is zich op be hoorlijke manier te uiten, ja vaak zelfs hee- lenxaal niet uit z'n (haar) woorden kan komen! Daarom is het van het grootste belang, om, indien zich stotterverschijnselen open baren, zoo spoedig mogelijk een deskundige te raadplegen. Dit wil echter niet zeggen, dat, wanneer men er niet direct bij is, het stotteren niet meer kan genezen. In veel gevallen heeft men zelfs bij volwassenen spoediger resultaat dan bij kindren. Maar, in ieder geval: wendt U tot iemand die zich op dit gebied gespecialiseerd heeft en hiervoor een bevoegdheid heeft verkregen. Niet genoeg kan op dit laatste feit wor den gewezen, daar er altijd nog menschen zijn, die zich spraakleeraar(es) noemen, maar het inderdaad niet zijn. Voor verdere bijzonderheid venvijzen wij naar de adver tentie in dit blad. Ontwikkelen en Afdrukken met de beste resultaten. Vakkundig, vlug en goedkoop. Alle fotoartikelen en toestellen. Opleiding en advies geheel GRATIS. FOTOGR. KUNSTATELIER ARPAD MOLDO\AN NIEUWE N I E D O R P

Schager Courant | 1937 | | pagina 5