De „Deutschland" inKemaa te Amsterdam afgebrand met bommen bestrooid De winst van het P.T.T.- bedrijf verkeerd besteed? De kerkstrijd in Duitschland DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 22 doodeti en 60 gewonden De ramp in het mijnwerkersdorp in Mexico De Russische expeditie in het poolgebied MAANDAG 31 MEI 1937. 80e Jaargang. No. 10275. Uitgave der N.V. v.h. Tropman Co. Schagen. Groote opwinding in Duitschland Hitier met spoed naar Berlijn vertrokken Het Duitsche pantserschip „Deutschland", dat deelneemt aan de non-interventie-controle en ter reede van Ibiza voor an ker lag, is door vliegtuigen der Spaansche regeering aan gevallen en met hommen bestookt. Een der projectielen sloeg door het dek en doodde 22 man, terwijl ruim 60 opvarenden werden gewond. Verklaring der Daitsche regee ring. De Duitsche regecring publiceert naar aan leiding van het gebeurde met de „Deutsch landde volgende verklaringen: Nadat enkele dagen geleden ,roode" vlieg tuigen de in de haven van Majorca lig gende Engelsche, Duitsche en Italiaansclie schepen met bommen hadden aangevallen cn daarbij aan boord van een ltaliaansch schip zes officieren doodden, werd den Duit- schen schepen het verdere verblijf in deze haven ontzegd. Zaterdag 26 Mei lag het pantserschip Deutschland"' ter reede van Ibiza. Het schip behoort tot de voor de internationale mari tieme contx-ole bestaande strijdkrachten. Niettemin werd tusschen zes en zeven uur 's avonds het schip plotseling met bommen gestookt door twee in glijvlucht dalende [vliegtuigen der „roode" regeering van Va- Jcncia". Aangezien het schip „rust" had, bevond 1de bemannig zich in de onbeschermde ruim te in het voorschip. Een der „roode" bom- pien sloeg, zooals' onlangs bij liet Italiaan- Bclie schip, in de zaal voor de officieren, in de cantine voor de manschappen. Twintig dooden en drie en zeventig gewonden zijn de gevolgen van dezen misdadigen aanslag. Een tweede bom, aldus vervoljgt het com muniqué der Rijksregeering, trof het zijdek, doch richtte daar slechts geringe schade aan. Het schip, dat volkomen gevechtsklaar is, voer naar Gibraltar om daar de gewon den aan land te zetten. Het schip heeft geen schoten ge lost op de vliegtuigen. Nadat de „roode" regeering van Va lencia door de niet-inmengingscom- missie en door de rijksregeering twee malen gewaarschuwd was, geen verdere aanvallen te doen op de in dienst der internationale controle staande schepen, dwingt deze nieu we misdadige aanslag op een Duitsch schip de regecring van het j Duitsche Rijk tot maatregelen, welke zij onverwijld zal mededeelen aan de j nict-inmengingscommissie. De „Deutschland" te Gibraltar. Vreemde oorlogsschepen vlag gen halfstok. Alle Britsche en buitenlandsche oorlogs schepen hadden de vlag halfstok hangen, toen de Duitscher kruiser „Deutschland" de haven binnenvoer. De gewonden werden in allerijl naar het eiekenhuis overgebracht. Alle dokters zijn met spoed ontboden. Er zijn maatregelen genomen om heden Uitvaartdiensten voor de dooden te houden. Van de bemanning zijn 22 personen ge- 'dood en 60 gewond. Hitier met spoed naar Berlijn teruggekeerd. Rijkskanselier Hitier is gisterenmiddag te Berlijn teruggekeerd. De rijkskanselier bevond zich voor de ope ning van een landbouwtentoonstelling te München, tpen hij kennis kreeg van den aanval der vliegtuigen van de Spaansche re- jeering op het pantserschip „Deutschland". Na de opening der tentoonstelling heeft de Führer een bespreking gehad met den te München aangekomen rijksminister van bui- :enlandsche zaken. Om 2 uur 35 kwam ook do opperbevelheb- >er der vloot, generaal-admiraal Raeder per ixtra-vliegtuig te München aan. Hij begaf ach direct naar Hitier, met wien hij een liepgaande bespreking had. Om vier uur ver iet de rijkskanselier München. Hij keerde, n gezelschap van den rijksminister van hui- enlandsche zaken en den opperbevelhebber Ier marine, naar Berlijn terug. Kabinetszitting te Berlijn. De rijkskanselier heeft om half zeven een lespreking gehad over den „misdadigen lanslag der bolsjewisten van Valencia" pp let, Duitsche pantserschip „Deutschland". Aan deze bespreking namen deel: de rijks- ninister van oorlog, generaal-veldmaar- lehalk von Blomberg, de rijksminister van juitcnlandsche zaken, baron von Neurath, in de opperbevelhebber der oorlogsmarine, jeneraal-admiraal Raeder. De lezing der Spaansche regee ring. Het Duitsche schip heeft den aanval geopend. De Spaansche regeering meldt uit Valencia, dat het Duitsche oorlogs schip „Deutschland" twee regeerings- vliegtuigen onder vuur heeft geno men. Bedoelde vliegtuigen behoorden tot de basis van Ibiza (Baleraren). Zij begaven zich in de richting van Palma de Majorca. Het Duitsche oorlogsschip zou door vier van de twaalf bommen, welke door de re- geeringsvliegluigen werden geworpen, ge troffen zijn. Aan boord zouden zich verschei den ontploffingen hebben voorgedaan. Het Spaansche ministerie van landsverde diging deelt nog mede: Zaterdagmiddag om 5 uur hebben twee regceringsvliegtuigen een verkenningsvlucht gemaakt naar de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden, heeft een oorlogsschip, dat zich op 200 M. van het havenhoofd bevond, met groote hevigheid vuur gegeven op de beide vliegtuigen, zonder dat deze eenigen aanval hadden ondernomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen beantwoordden 't vuur Zij wierpen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontploffing kwamen. Volgens later opgevangen berichten betreft het hier den Duitschen kruiser „Deutsch land". Zooals men weet, zegt het Spaansche mi nisterie, moeten buitenlandsche oorlogssche pen, die belast zijn met de controle zich op ten minste tien mijl van de kust ophouden. De „Deutschland" bevond zich in de gotf van Ibiza en nog wel dicht bij de pier. Bo vendien is de controle bij Ibiza bij besluit van de niet-inmengingscommissie, aldus hst communiqué opgedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duitsche kruiser der halve geen enkele opdracht ter plaatse waai hij zich bevond. De indruk ie Londen en Parijs. Parijs, 31 Mei. Hoewel het bericht vol gens hetwelk de Duitsche regecring met in gang van heden maatregelen zou nemen ter beantwoording van hot bombardement van de „Deutschland" eerst laat bekend werd heeft het zoowel te Parijs als te Londen cenigc bewogenheid in politieke kringen doen ontstaan. Men weigert evenwel te ge.looven, dat Duitschland de verantwoordelijkheid voor een onmiddellijke actie op zich zal nemen, Door een dergelijk onmiddellijk optreden, al dus zegt men, zouden ernstige internationale gevolgen kunnen ontstaan, doordat de com missie voor de niet-inmenging voor een vol dongen feit geplaatst zou zijn alvorens zij in de aangelegenheid betrokken zou zijn en over maatregelen beraadslaagd zou kun nen hebben. De „Prins Hendrik" beschadigd Bij .-passeer en van Bcrlagcbrug, Het instructievaartuig „Prins Hen drik" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart is in den na-avond bij het passeeren van de Berlagebrug licht beschadigd. Het schip kwam van den kant van de Ceintuurbaanbrug en voer in de richting van den Omval. De brugwachter had de brug, die elcc- trisch wordt bediend reeds vrijwel geheel opgedraaid, toen het mechanisme terugscha kelde en de klap inplaats weer omhoog weer naar beneden ging. Een der masten van het schip, dat een geringe snelheid had, werd hierbij licht beschadigd, terwijl de stag afbrak. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Waarom worden ile gewonnen acht en een half millioen niet v. loonsverhooging v.h. personeel ge bruikt? Verlaging van het brief port nadeelig voor de verbete ring der personeelspositie. In de slotzitting van het congres van den Ccntralen Bond van Nederlandsch Post-Tc- lcgraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) te Vlissingen, kwamen de volgende meeningen naar voren. De steeds ruimer geraamde bedrijfswinst, de subsidies van het P.T.T.-bedrijf voor de Indië-postvluchten, de reeks tariefsverlagin gen, die reeds plaats vonden, kunnen naar de meening van het congres slechts .gevolgd worden door invoering van het z.g. stui- versport voor interlocale brieven, wanneer tevens een einde komt aan de ondcrbetaling I van het personeel. Zeven tot achtduizend losse contract-wer kers bij P.T.T. met lage loonen en weinig of geen vooruitzichten vormen circa een derde deel van het totale personeel. Onder het overige twee-derde deel van het P.T.T.-perso- ncel leven verschillende gewettigde wen- schen. Blijft het personeel zoo stielmoeder lijk bedeeld, als dit bij de post het geval is, dan zal na de tariefsverlaging de verbete ring van de personeelpositie opnieuw wor den vertraagd, aangezien na tariefsverlaging weer het bezwaar geldt, dat eerst de ver minderde inkomsten moeten worden inge haald. Een verlaging van het port van zes op vijf cent zou op zich zelf, naar de minister van Binnenlandsche Zaken 2-4 November '3G in de Tweede Kamer meedeelde, aan het P.T.T.-bedrijf twee millioen gulden per jaar kosten! Invoering van het st ui versport, als mede tegemoetkoming aan de wen- -schen van het personeel kan echter ongetwijfeld plaats vinden, wan neer de Nederlandschc staat, nu de rijksmiddelen uit de gewone bronnen weer belangrijk ruimer vloeien, niet langer beslag legt op extra-winst van acht en een half millioen gulden, welke in werkelijk heid aan het P.T.T.-bedrijf toebe hoort. Deze vrijwillige extra-afdracht van het staatsbedrijf aan den Neder- landschen Staat steunt niet op een bindende wettelijke verplichting.. Bij de samenstelling van de rijksbegroo ting is do Staat hierop evenwel in de crisisjaren gaan rekenen hetgeen uit budgetair oogpunt verklaarbaar is. Het zou echter tegenover het P. T.T.-bedrijf en zijn personeel niet billijk zijn. als deze gegroeide usan ce-handeling onverkort werd be stendigd. Wanneer door den Staat desondanks geen algehecle of gedeeltelijke afstand van de extra-bedrijfswinst zou worden gedaan, mag toch verwacht worden, dat zal worden ingezien, dat in elk geval de loon- en ar beidsvoorwaarden van het personeel verbe tering behoeven. Het congres van den C.B.P.T.T. hoeft de verwachting uitgesproken, dat hiermede bij de samenstelling van de rijksbegrooting en van de P.T.T.-begrooting tevens rekening gehouden zal worden. De onderneming, die eigenares is van de mijnschachten te Tlalpujahua, (Mexico) waar zich de ernstige instorting heeft voor gedaan, koestert de hoop, dat het aantal slachtoffers van de ramp de honderd niet zal overschrijden. Het gewicht van de mod derstroom, die zich over het dorpje uit stortte, wordt op drie millocn ton geschat. Tot dusverre zijn 53 dooden en 28 gewonden gevonden. Tien der gekwetsten zijn er ern stig aan toe. Rieten kleedhokjes brandden als fakkels Vrouwenbad geheel verwoest; mannenafdeeling nog juist ge spaard. Een zware brand heeft Zaterdag avond te Amsterdam een groot deel van het Schinkelbad. gelegen bij de Amstelveenschen weg in de asch ge legd. Duizenden hebben het fantastische schouwspel gadegeslagen. De brand weer heeft een verbitterden strijd ge streden en tenslotte is het gelukt het verterende vuur te stuiten, zoodat 't linker gedeelte van het groote bad, de mannenafdeeling, gespaard is ge bleven. Tegen half elf was de brand weer zoover gevorderd, dat gevaar voor uitbreiding geweken was. Het zal tegen kwart voor negen zijn ge weest., toen het vuur dat in het rieten dak van het hoofdgebouw van het damesbad ze telde, werd ontdekt. De laatste badgasten waren juist weggegaan. Het prachtige zo merweer liad dien dag duizenden naar het frissche Schinkelwater gelokt en het perso neel had een drukken dag gehad. De hoofd- instructrice en het verdere personeel was juist op het punt om weg te gaan, toen de kreet „brand" in den stillen zomeravond klonk. Direct begon nu het personeel en 'p jongeman, J. C. de Jongh, die nog in de buurt was, pogingen aan te wenden liet vuur te stuiten. De slangen, die anders worden gebruikt om de perrons schoon te stuiten, werden aangekoppeld, doch de dunne stra len reikten niet hoog genoeg. Met een verbijsterende snelheid breidde de brand zich uit. Weldra sloegen de vlammen uit het rechter hoofdgebouwtje. De geheele badin richting is met riet gedekt en blijk baar was deze dakbedekking niet onbrandbaar gemaakt. Het was voor de enkele burgers, die den strijd aan vingen, een hopeloos werk Brandweer kon niet bij den brand komen. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd, die spoedig met veel materieel ter plaatse was. De spuiten en materiaalwagens van de post Amstelveensclicweg en hoofd wacht Ilonthorstraat en van de Nieuwe Ach tergracht waren op het tweede alarm uitge rukt en stonden onder bevel van den com mandant van de brandweer, den heer C. Gor dijn Jr. Er was veel materiaal in do omge ving, doch het was zeer moeilijk om het had te naderen langs den Amstelveenschen weg. Het vuur rent voort. Aan de uiterste rechterhoekN van het ge- houw stond een motorspuit opgesteld, waar aan vijf slangen waren gekoppeld; ook de babyspuit was aanwezig. In tusschen had de brand zich schrikwek kend uitgebreid. ITet hoofdgebouw van de vrouwcnafdeeling stond in lichtelaaie. Hoog sloegen de vlammen op en zwaar bolderden do rookwolken ten hemel om langzaam af to drijven langs den Schinkel. Gelukkig was het een vrijwel windstille avond, anders zou waarschijnlijk van het geheele bad geen houtspaander gered zijn geworden. Het geheele carré, gevormd door hjjf. hoofdge bouw en kleedhokjes en gebouwd om het damesbad, waarin midden in het water de springtoren oprijst, zou binnen het uur een vuurzee zijn. Meter voor meter kroop 't vuur verder, langs de rieten bekapping, door de dunne, kurkdrooge schotten tus schen de hokjes, onstuitbaar en verwoes tend. Meter voor meter moest de brandweer prijs geven an het verteronde vuur. Het was een fantastisch gezicht, gezien vanaf de springtoren in het mannenbad. liet vuur was zoo fel. dat in verren omtrek «alles ver licht was. Langs de Schinkeloevers en op en langs het pad naar het bad hadden zich duizenden Amsterdammers opgesteld, om het zeldzame schouwspel gade te slaan. Op de Schinkel peddelden enkele kano's, waarvan de inzittenden van dichtbij de ondergang van het Schinkelbad wilden be leven. De vlammen weerkaatsten duizend voudig in het zacht rimpelende water van de Schinkel en het bad. weerkaatsten legen de hooge munen van het Stadion, dat een paar honderd meter verder staat en kleur den de zware rookwolken, die ononderbro ken uit het brandende riet opstegen rose. Hcrloische strijd. De brandweer behaalde een eerste succes op liet gedeelte tusschen de beide hoofd gebouwen. Het gevaar was namelijk zeer groot dat het vuur zou overslaan van het hoofdgebouw van de damesafdeeling naar dat van de mannenafdeeling. Met kracht werd hier gevochten cn hier was het dan ook dat het vuur het eerst tot staan kwam. Aan de overzijde was reeds een gedeelte van de mannenafdeeling, die daar direct aan de vrouwenafdeeling aansluit door de vlammen aangetast De brandweer paste hier het af- braaksysteem toe. Met man en macht werd een gedeelte van de hokjes omgehaald, terwijl branrl- wachts vanaf het dak hun erfvij and centimeter voor centimeter be twistten. Hot plan gehikte en ook aan die zijde kwam het vuur tot staan. Het was inmid dels ruim tien uur geworden en nog steeds laaiden uit het rechtergedeelte van de groote badinrichting het vuur hoog op. Het qevaar dat 't geheele bad tegen den grond zou gaan, was echter geweken. De brand weer kon langzamerhand met' nablusschen beginnen. Tal van autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Dé politie, onder leiding van hoofdinspec teur Glasius heeft de handen vol werk ge had om de duizenden nieuwsgierigen, die zich per auto en per fiets naar den brand hadden gespoed, op een afstand te houden en den weg vrij te laten voor het brand weermateriaal. Nog uren is de brandweer met het na blusschen bezig geweest, het zal de vraag zijn of het had dat in deze warme da gen noode gemist zal worden, weer zal worden opgebouwd, daar plannen tot ver plaatsing reeds bestonden. De oorzaak van den brand is nog moeilijk vast te stellen. Waarschijnlijk heeft iemand een peukje cigaret op het dak geworpen. De politie stelt hier ecu onderzoek naar in. DE BILT SEINT* Verwachting: zwakke tot matige Westelijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanv. veel kans op regen of onweer. Veel koeler Verdere vooruitzichten: vrij koel weer, met af en toe regen. Barometerstand hedenmorgen 8 onr i 77.1 Wij willen geen herderlijke brie ven meer". De Duitsche Minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, lieeft, sprekende op een bij eenkomst van nationaal-socialisten te Bre inen, gezegd, in dien de Katholieke kerk wenscht te strijden, zullen wij niet terug deinzen. Wij vechten met behulp van het volk, dat zich zelf wil helnen. Wij hebben genoeg gehad van herderlijke brieven. Wij willen geen encyclieken meer zien. De minister van onderwijs, heeft te Neu renberg het woord gevoerd op een onder wijzerscongres. Hij zeide met name, dat do religieuze invloed op de opvoeding van deo jeugd thans onmogelijk is geworden. Daar om moet spoedig een einde worden gemaakt in de rangschikking van scholen overeen komstig de sccten. De Voelkische Beobachter schrijft: de waarschuwing van Goebbels aan het gehee le katholieke stelsel moet voldoende zijn. Duitsche kranten in Oostenrijk verboden. De Duitsche kranten, welke het verslag van de rede van dr. Goebbels bevatten, zijn in geheel Oostenrijk verboden. De Duitsche ambassadeur von Papen, heeft hiertegen geprotesteerd. Ds. Niemoeller over godsdienst en rassenvoliliek. De bekende dominee Niemoeller van de belijdcnniskerk verklaarde, volgens Un. Pr. voor een verzamelde menigte gcloovigen in Falkensee bij Spandau, dat de nationaal- socialistische rassenpolitiek nooit het Evan gelie kan vervangen, wanneer de kerk nog den naam van kerk wil behouden. Dit, zoo betoogde hij, geldt ook, al zou den de rasdoeleinden op zich ook nog zoo bewonderenswaardig zijn. Hij stelde de vraag, waarom aan de be- lijdcniskerk niet de heropbouw der Evan gelische kerk wordt opgedragen cn gaf zelf het antwoord, dat als volgt luidt: „Wij komen tot de slotsom, dat de auto riteiten zulks niet doen, wijl zij den groei der kerk niet wenschcn." Hij voegde eraan toe: „Men wordt tot de erkenning geforceerd, dat de meerderheid van het Duitsche volk de kerk niet wenscht" Verder kwam ds. Niemoeller op tegen de nationaal-socialistische opvatting, dat de kerk de nationaal-socialistische partij dank baar moet zijn voor de redding van het christendom voor de vernietiging door het bolsjewisme. Hii zeide, dat de christelijke kerk in Rus land niet door het bolsjewisme ineenstortte, maar wijl zij niet op de juiste fundamen ten stond. Twee katholieke leiders in OU denburg terechtgesteld.? Volgens een bericht in het centraal or gaan der Katholieke Zwitsers hebben de twee voornaamste leiders der katholieken, die voor de verdediging van het heilig kruis in Oldenburg op de bres stonden, hun moe dig gedrag met den dood moeten bekoopen. De familieleden van deze betrokken leiders zoo meldt de „Ostschweiz", hebben van ro- geeringswege mededeeling ontvangen, op welken dag het stoffelijk overschot dezer Katholieke leiders werd bijgezet. Volgens een van Schmidt ontvangen ba- richt werd Zaterdagavond voor den eersten keer een tweezijdige radioverbinding tot stand gebracht tusschen het Noordpool-sta- tion cn het vliegtuig van Masoeroek. Het vliegtuig van Masoeroek verkeert in goeden staat. De bemanning is gezond en de ijsschots is sterk. Gisteren, Zondag, werd de ruimte vrijge maakt voor de opstijging, waarna Masoe roek, bij gunstig weer naar het Xoordpool- station zou vliegen. Volgens een van den chef van het poolsta- tion, Papanin, ontvangen bericht zijn de overwinteraars gereed gekomen met de los sing der vliegtuigen. Zij heben hun huis in orde gebracht. Uit sneeuw en ijs hebben zij een ruimte ingericht waar zij het radio station hebben ondergebracht. Zij richten een keuken in en houden zich verder bezig met wetenschappelijken arbeid. De drift der ijsschollen duurt nog voort De snelheid is evenwel verminderd. Alle yliegtuigea zijn volkomen in orde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1