Japansche regeering Amerika kende nimmer overproductie Italië bh Duitsdiland als vredesapostelen Offensief bij Guadarrama Wie is vijand van den Duitschen staat? Henry Ford zegi Engeland het zwarte schaap. De Italiaanschc ambassadeur te Washing ton Suvich heeft, nadat. Mussolini in een interview met den correspondent van een Amerikaansch blad Roosevelt officieus had uitgenoodigd, om een ontwapeningsconferen tie bij elkaar te roepen, een bezoek afge sproken op het Witte Huis te Washington, en daar nog eens ten overvloede verklaard dat Mussolini vrede wil en niets dan den .vrede. Duitschland, dat evenals Italië wel wat reclame in het buitenland noodig heeft, is Mussolini direct bijgesprongen, want Schacht verklaarde tijdens zijn jongste be zoek aan Parijs, dat Duitschland niet al leen vraagt, maar ook wat aanbiedt en wel den vrede, n.1. de garantie voor den vrede in Europa. Duitschland biedt zijn terugkeer tot den Volkenbond aan, een Volkenbond, welke geen strafrechthank zou zijn, doch een raadgevende vergadering, waar alle landen hun zaken kunnen bespreken. Ten slotte verklaarde Schacht dat het Duilsche volk den vrede wil en in goede verstandhou ding wil leven met alle volken van Europa Het kan niot anders of deze stoet gevooisdc vredeszangon maken het hart warm en stemmen ons tot vreugde. Wat ons evenwel tegelijkertijd invalt is, dat een diplomaat bijna nooit iets zegt zon der een bepaalde bedoeling of suggestie. Laat ons beginnen met. op te merken dat het een algemeen menschelijke methode is om den grondigen hekel, dien men aan iemand heeft, te kennen te geven door een ander hemelhoog te prijzen. Italië ziet met lecdc oogen de En- gelsche bewapening, gaat nu hoog opgeven van dc vredespolitiek van Amerika en wil daarmee eigenlijk niets anders dan dc rest van de we reld en speciaal Engeland sugge reeren, dat het met zijn groote bc- wapeningsplan een schandelijke dis sonant in deze vredeszang is. Het is werkelijk bewonderenswaardig, zoo goed als de twee dictatuurstatcn het mo ment van hun vredesrcclame hebben geko zen. Engeland, dat krachtens zijn interna tionale positie geen militaire supprematie van welk land ook kan dulden, is eerst met zijn groote bewapeningsplan begonnen. Toen Duitschland en Italië zich al tot de tanden gewapend hadden. Het land, dat door bittere noodzaak gedre ven, niet tot ontwapening kan overgaan, wordt nu door dc beide dictatuurstatcn tot het. zwarte schaap geproclameerd als zou het „de eenigc hinderpaal zijn voor den jEuropoeschen vrede. Het heeft, er echter den schijn van dat Duitschland en Italië met hun bewapening aan het, eind van hun economische lal ijn zijn gekomen en nu willen gaan verhinderen, dat En geland, dat. nog reserves genoeg heeft, hun militair tc sterk zal wor den. De rechtvaardige en objectieve beoor- iieelaar zal echter moeten erkennen, dat En geland niet anders doet dan elke andere mogendheid in Europa: de wapenrusting gereed leggen en afwachten. Dat Duitschland en Italië eigenlijk de re gelrechte aanleiding daartoe zijn, geeft hun zeker niet het. recht zich aan oneerlijke con currentie schuldig te maken door zichzelf tot vredesapostelen te proclameeren, nu zij zich wat betreft, de bewapening betrekkelijk veilig weten. Het. is dan ook te verwachten dat Amerika dc Italiaanschc toenadering met de grootste reserve zal ontvangen en Elf Trotzkisten terechtgesteld Te Chabarowsk in Siberië zijn gisteren elf Trotzkisten geëxecuteerd Het in de laatste 14 dagen terecht gestelde aantal Trotzkisten is hier mede tot 66 gestegen. in ieder geval Engeland gelegenheid zal ge ven tot eerlijk spel. Bovendien mengt Amerika zich slechts in uiterste noodzaak in de Europeesche aange legenheden, want de bemoeiingen van 20 jaar geleden bleken een zeer slechte geldbe legging! Mussolini, die zulks ook heel goed weet, kan dus veilig zijn vredeswil aan Roosevelt in bewaring geven. Behalve dan wanneer Japan in het geding komt! Voor de zoovcclste maal ruischt door de wereld een heerlijk klinkende vredeszang. Als deze veel belovende melodieën maar niet verkccren in doodenzangen! Gedachten zijn niet meer tolvrij. In de vorige week werden tc Frankfort 47 vergaderingen gehouden vanwege dtiN.S.P. A.P., waar het onderwerp werd behandeld „Wie is staatsvijand?" In dc zaal van de Palmentuin werd het woord gevoerd door den Rijksstadhouder Jakob Sprenger. Staats vijand is iedereen zoo zeide hij, overeen komstig het verslag van dc Frankfurter Ztg. die zelfs ook maar in gedachte zondigt jegens de in de volksgemeenschap belichaam de staat. Het nationaal-socialsme is onverdraag zaam in die zin, dat het geen andere wacht- beschouwing naast zich kan dulden. Waakzaamheid is geboden tegenover mis standen; deze dienen echter door de Partij uit dc weg te worden geruimd. Met Joden mag geen verkeer worden onderhouden, evenmin als met hen zaken mogen worden gedaan. Thans aldus Sprenger bevin den zich ook op de kansels nog staatsvijan den, onverschillig tot welke godsdienst zij behooren. In het Volksbildungsheim werd het woord gevoerd door Dr. Gustav Freytag, den zoon van den bekenden dichter. Volgens hem behooren tot de staatsvijanden de Jood, dc Marxist, de vrijmetselaar en de politieke geestelijke, doch ook diegenen, die hard en zacht critiseeren, die zich speciaal bevin den in de kringen van het z.g. burgerdom. Aan het einde van zijn rede richtte Dr. Freytag zich in het bijzonder tot. alle aan wezigen met een burgerlijke mentaliteit met het dringende gebod, hun stille doch ge vaarlijke staatsvijandschap af te leggen. Volkscommissaris pleegt zelfmoord Gamarnik plaatsvervangend Russisch volkscommissaris van Defensie en leider van de commissie voor de politieke opvoe ding van het Roode Leger, heeft volgens een modedoeling van het centraal comitó dei- communistische partij zelfmoord gepleegd. Ramsay Mac Donald onder dak De onlangs overleden Scholschc zakenman, Alexander Grant, die een intiem vriend was van Ramsay MacDonald, heeft in zijn testament bepaald, dat den tlvans afgetre den minister een vast inkomen voor de rest van zijn leven zal worden verstrekt, waartoe hij een kapitaal van 40.000 pond sterling ter beschikking heeft gesteld. SPANJE Weinig actie in het Noorden. Weer een nieuwe regeering in Valencia? Bij Guadarrama is op het oogen- blik een hevigen strijd gaande. In een communiqué van het mi nisterie van oorlog wordt gezegd, dat de regeeringstroepen in den sector van Guadarrama de stelling Cabeza Granda hebben bezet, en hun linies vooruitgeschoven tot Baldain, waar nog steeds verwoed gestreden wordt Dc opstandelingen leden enorme ver liezen. Gisterochtend hebben de vliegtuigen van dc regeering de stellingen van de rechtschcn bij Alto de Leon, aan den weg van Navace- rade naar Bascafria, de omstreken Van Ta- blada en Col Boq Ucron, op twee K.M. af stand van Espinar gebombardeerd. De troe pen vielen de versterkte stellingen van dc troepen van Franco aan en zonder nadere bijzonderheden te verstrekken, kan men zeggen dat de regeeringstroepen de gestelde doelen hebben bereikt. Negrin afgetreden, zeggen de rechtschen. In zijn radiotoespraak van gisteren ver klaarde Queipo de LIano dat de toestand te Madrid steeds ernstiger wordt en dat men Succes voor de oppositie De Japansche regeering Hajasji is afgetreden. Dit besluit van de regee ring moet worden besohouwd als 't gevolg van de gemeenschappelijke actie van de groote oppositiepar tijen, de Minseito en de Seijoekai, waarbij het aftreden van het minis terie werd geëischt. Men meent te weten, dat de meer derheid der ministers Hajasji heeft aangeraden af te treden. Het aftreden van den eersten minister Ha jasji geschiedde na een onverwachtschc audiëntie bij den keizer en een daarop vol genden buitengewonen kabinetsraad. In po litieke kringen wijst men erop, dat het af treden van Hajasji onvermijdelijk was ge worden, toen do mogelijkheid voor een nieuwe ontbinding van den Rijksdag en een kicshervorming bij besluit van den keizer mislukte op den tegenstand der keizerlijke adviseurs en en deel van het kabinet. Ook dc nagestreefde aaneensluiting der rechtsche groepen tol een nieuwe regeerings,partij mis lukte, zoodat Hajasji volledig geisóleerd was. Als zijn opvolger worden o.a. genoemd dc vroegere minister van binnenlandschc zaken, Mizuto, de voorzitter van den raad van staten Hirnuma, de gouverneur van GAAN DE VEREENIGDE STATEN EEN TIJD VAN VOOR SPOED TEGEMOET? Wij zijn verheugd onzen lezers een beschouwing te kunnen aanbieden van den autokoning Henry Ford, waarin hij zijn mee ning geeft over en vele interressante vraagstukken van den dag Naar de teekencn des tijds te oor- deelen, schijnt Amerika de voor spoed weer tegemoet te gaan. Er zijn twee soorten van voorspoed. De eene uit zich in dingen zooals hausses op dc beurs, volle dancings en plotselingcn rijkdom voor weini gen, de andere en eenig gezonde soort is een steeds betere verdce- ling van nuttige goederen en dienst verrichtingen. Wanneer wij ons door ons ver stand laten leiden, mogen wij ver wachten, dat ons een flink portie van dezen gezonden soort prosperi- teit beschoren is. Het werkloosheidsvraagstuk. Wij hooren thans dikwijls de vraag stel len: „Kan dc industrie, zelfs indien de pro ductie tot haar normalen stand terugkeert, alle werkloozen arbeid verschaffend Volgens mijn meenïng is er zoo veel nuttige arbeid, die er slechts op wacht, verricht te worden, dat wij gedurende langen tijd in staat zullen zijn, ieder bruikbaar inensch werk te verschaffen. De uitdrukking „normale productie" sticht verwar ring. De productie is nog nimmer zoo groot geweest, als zij eigenlijk moest zijn. Wij hebben nooit een overproductie gehad, maar slechts een gebrekkige verdeeling. Onze productiemogelijkheden zijn de koopkracht van dc natie verre vooruit. Wat wy noodig hebben, is een financieel techni cus, die er voor zorgt, dat de volksmassa in staat gesteld wordt, zooveel mogelijk goederen te verbruiken. De toekomst van de auto. Bezoekors vragen mij dikwijls, hoe de automobiel van dc toekomst er uit zal zien. Ik weet het niet. Wist ik het, dan zou ik een dergolijkon wagen thans vervaardigen. Er zijn natuurlijk velerlei interessante mogelijkheden cn met dc moesten daarvan experimenteeren wij op het oogenblik, zoo als ook de anderen dit doen. Iedere nieu we mogelijkheid brengt een aantal techni sche problemen met zich mede, die opgelost moeten worden. Een ding is zeker: aan de automobiel staat nog een groote ontwikke ling te wachten. Onze gebruiksvoorwerpen zijn te zwaar. Terwijl in de laatste Jaren vele onderne mingen tot een zekeren stilstand zijn ge doemd geweest, heeft de wetenschap haar opmarsch voorlgezet. Dientengevolge moet er in de wereld enorm veel gemoderniseerd worden. Zoo zijn b.v. dc meeste door ons ge bruikte voorwerpen veel te zwaar. Enkel en alleen hun gewicht heeft de kosten ver hoogd en de ontwikkeling geremd. Met het ons thans ter beschikking staande materi aal kunnen wij deze door lichtere en waardevollere voorwerpen vervangen. Nieu we stoffen stellen ons thans in staat, de theorie, dat slechts gewicht soliditeit betec- kent, te laten vallen. Ons beste recept voor economischewel vaart bestaat mijns inziens hierin, dat men stijgend prestatievermogen voortdurend in lagere prijzen en hoogere loonen omzet. Za kendoen is enkel en alleen een dienst en geen goudmijn. De opvatting van den goud mijn is in de industrie al evenmin vol te houden, als zij in het bankwezen vol te houden was. Maar zelfs al gaat men op de door mij aangegeven wijze te wcrk.dan blij ven er nog vele krachten over. die af en toe dc productie en het verbruik uit het evenwicht brengen. Geld is geen rijkdom. De machinerie der verdeeling heeft een of ander gebrek. Ik ben geen econoom, maar mij schijnt het, dat dit gebrek in ons finan- ciöele en geldsysteom moet worden gezocht. Dc meeste menschcn verwarren geld met rijkdom. Rijkdom bestaat uit nuttige goede ren en diensten en geld is enkel en alleen het papieren zinnebeeld, waarvan men ver wacht. dat het de voortdurende verdeeling van den rijkdom vergemakkelijkt. In dien men eerst eenmaal een methode gevonden heeft, die aan het geld zijn ware rol kan teruggeven, zal men deze methode ook invoeren. Of deze methode dan socialistisch of ka pitalistisch genoemd wordt, speelt geen rol. reeds spreekt van het aftreden van minister president Negrin, die door Bestreiro zou worden opgevolgd. Omtrent de krijgsverrichtingen zeide de generaal, dat gisteren een buitengewoon he vigen aanval op Guadarrama is onderno men. Wij lieten aldus de Llano dc aanvallers tot onze stellingen naderen, waar na zij door ons werden teruggedreven, waar hij zij meer dan 400 dooden achterlieten. Aan het front van Biscaye hebben zij even eens de stellingen aangevallen, die wij in de laatste dagen hebben veroverd. De vijand moest zich echter terugtrekken' met achter lating van ruim 150 dooden. Om beurten worden stellingen veroverd. De regeeringstroepen hebben in den af- geloopcn nacht in het Noorden de dorpen Yurre en Villaro aan den weg van Lemona naar het Zuiden bezet. Vooral bij de Pic Lemona en den berg San Pedro' was de strijd zeer hevig. Om beurten bezetten beide tegenstanders deze bergen. Teneinde de aan dacht af te leiden hebhen de rechtsche troe pen een heftigen aanval gedaan aan het front bij Barambio Orduna, gesteund door een dertigtal vliegtuigen. Generaal Miaja heeft medegedeeld, dat de regeerings troepen La Grania hebben in genomen en een aanval op Balsain heblwm ondernomen. Zij vielen voorts den 1225 M. hoogen Ccro de Cabeza aan. gelegen aan den weg van La Grania naar Segovia, op 14 K.M. van laatstgenoemde plaats. 110 personen aan boord van ge torpedeerd schip. Nader wordt gemeld, dat het Spaan sche schip „Ciudad de Barcelona" dat op weg was van Marseille naar Barcelona, en door een duikboot getorpedeerd is, 110 personen aan boord had. Formosa, admiraal Kobajasji en admiraal Osumi. Men neemt aan, dat de nieuwe mi nisterpresident zal trachten een ontspanning met de partijen te bewerkstelligen. Ontslag niet geheel onverwacht. Het bericht, dat Hajasji zijn ontslag heeft ingediend komt niet onverwacht. Gedurende de betrekkelijk korte regeeringsperiode van zijn kabinet, is de minister-president aan houdend in hotsing geweest met de politieke partijen. Na de mislukte pogingen van gene raal Oegaka om een ministerie te vormen, slaagde Hajasji er 2 Februari van dit jaar in om een nieuwe regcering samen te stel len. De nieuwe minister-president be vond zich onmiddellijk na het aan vaarden van zijn functie in een moeilijke positie. Eenerzijds drongen de militairen aan op een spoedige aanvaarding van de leger- en vloot- bcgrooting, terwijl zij er voortdurend naar streefde de macht van 't par - lement te beknotten. HAJASJL Vooral de verzoenende houding door den minister van buitenlandsche zaken Sato, ten aanzien van Rusland cn China aangenomen, veroorzaakte groote ontevredenheid in mili taire kringen. Anderszijds voerde het lagerhuis aanhou dend obstructie tegen de maatregelen, die ten behoeve van de defensie werden voorge steld. Klaarblijkelijk onder aandrang der militai ren, besloot Hajasji tot ontbinding van den landdag. 30 April j.1. hadden de nieuwe verkiezin gen plaats. Het resultaat was een neder laag van de regeering, daar de groote oppo sitiepartijen, de Minseito, de Eeijsckai en de partij der sociale massa met groote winst uit den verkiezingsstrijd te voorschijn kwa men. Het kiezerskorps sprak zich uit ten gunste van de door dc oppositie-partijen ver langde sociale maatregelen. Ondanks dezen voor de regeering zoo ongunstigen uitslag besloot Ha jasji aan de regeering te blijven. Hierop opende de Minseito en de Seijoekali een gemeenschappelijke campagne tegen de regeering, waar bij het aftreden van het kabinet werd geëischt. Klaarblijkelijk is Hajasji ten slotte ge zwicht en zijn aftreden kan vermoedelijk als een overwinning van de politieke partijen worden beschouwd. Zooals in kabinetscrises gebruikelijk, ver trekt de geheim zegelbewaarder Joeasa he denmorgen naar Okitsoe, om den ouden prins Saionji te verzoeken een candidait voor het ministerpresidentschap aan te wij zen. Joeasa wordt hedenavond in Tokio te rugverwacht, waarna hij zich terstond naar den keizer zal begeven om het advies van Saionji voor te leggen. De Mikado zal ver volgens vermoedelijk terstond den candidaat naar het paleis ontbieden. De bladen wij zen er op, dat liet leger de politieke par tijen niet onvoorwaardelijk verwerpt, in ge val zij samenwerken voor het tot stand brei. gen eener vernieuwingspolitiek in het nien we kabinet, dat super-nationaal belooft ti worden en de bekwaamste mannen uit vei schillende kringen zal bevallen. Nieuwe Britsche premier aan het woord Voortzetting van de coalitie der drie partijen. Na zijn verkiezing tot. voorzitter van de conservatieve partij heeft Ncville Chamber- lain nog c-en rede gehouden in Caxton Hall Iïij zeide o.a. dat de huidige re gcering ©en nationale regeering zou blijven en zou voortgaan met het programa ter versterking van de landsverdediging en tevens zou ar beiden voor het herstel van het ver trouwen in Europa. Verder wees hij op de belangrijke rol, welke Enge land moet spelen in de internatio nale politiek. Tenslotte zeide Spreker, dat hem de beste politiek leek de coalitie van de drie partijen voort tc zetten Cardenas mengt zich in petroleumconflict Hij verzoekt geen complicaties te doen ontstaan. President Cardenas van Mexico heeft d=n arbeidersorganisaties een brief doen toek> men, waarin hij haar uitnoodigt, geen com plicaties in het economisch leven van het land te veroorzaken door solidariteitsstakin- gen. Anderzijds heeft hij den petróleumon- dernemingen en den organisaties der arbei ders medegedeeld, dat zij binnen zeer korten tijd een oplossing voor het conflict moeten vinden. Dit ingrijpen beteekent de eerste di recte tusschenkomst van den president. Het wordt algemeen beschouwd als dc eerste stap op den weg naar een doelmatige actie. Zee verduistert een eiland Maar geeft er ook weer een terug. Tengevolge van hevige aardstooten Is een eiland van de Bismarck-Archipel (bij Au stralië) in zee verdwenen. Tevens is een nieuw eiland ontslaan. Twee vulcanen in de nabijheid van Rabaul, de zetel van het Brit sche bestuur der groep eilanden, zijn in werking getreden. Ralftml moet ontruimd worden. De Australische regeering heeft 'n hulpschip gezonden. Onlusten te Bombay Drie dooden. In verscheidene declen van Bombay is het tot ongeregeldheden gekomen, waarbij meer dan dertig personen werden gekwetst. Ten slotte was de politie genoodzaakt van vuur wapenen gebruik te maken, waardoor een persoon werd gedood. Nader wordt gemeld, dat bij de relletjes drie personen gedood en ongeveer honderd gewond zijn. Trams en auto's werden aan gevallen en de passagiers met steenen be laagd. In sommige wijken is in verband hier mede het tramverkeer gestaakt. Er Is nieu we politicversterking aangekomen. Britsch-Indische opstandelingen geven het op "i Zij willen onderhandelen. De stam der Britsch-Indische Tori Kliel, die het leeuwenaandeel in den strijd voor den fakir van Ipi heeft gehad, heeft doen weten, dat hij met de regeering vredesonder handelingen wil openen, aangezien hij ge noeg heeft van den strijd. De blokkade van het gebied van dezen stam is opgeheven, opdat de groote stamraad op 5 Juni bijeen kan komen. Dc Anarchisten tc Barcelona Dc „Journal" meldt, dat bij de grenspost te Perpigna-n zeven Spaansche vluch telingen zijn aangekomen. Een hunner, een kapitein der artillerie vertelde, dat de anar chisten te Barcelona de electrische centrales bezet honden, dat zij nog haas zijn op eenige, verdiepingen der telefooncentrales en dat zij versterkte punten in Mont juich en de wijk Terrassa bezitten. De positie der anarchis ten te Barcelona, aldus deze zegsman, is nog steeds zeer sterk en generaal Pozas zal nieu we versterkingen moeten vragen, indien hij de stad werkelijk wil zuiveren. Een vluchteling uit Lerida verzekerde, dat hij had gezien, hoe drie weken geleden een bataljon militie, dat door Lerida trok, brand stichtte in de kathedraal en 22 pastoors die sedert Juli gevangen waren gehouden te- rechtstelde. De geregelde troepen bij Puig- cerda zouden zich op de volgende wijze van de anarchisten ontdoen: Telkens wordt, al dus luidt het verhaal, een anarchist onder een of ander voorwendsel naar Barcelona gestuurd. Te Alp wordt hij ontwapend, tc Lamolina gearresteerd en naar Tosa gezon den, waar hij wordt terechtgesteld. Telegram van Franco aan Hitier Generaal Franco heeft het volgende tele- graih gezonden aan rijkskanselier llitler: „Ik verzoek Uwe Excellentie en het edele Duitsche volk mijn betuigingen van sympa thie en die van het nationale Spanje tc aan vaarden wegens den laffen overval op de „Deutschland". llitler heeft generaal Franco een telcgra sche dankJ)etuiging gezonden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2