!o li runt Europa herademt Huwelijk van den Von Blomberg te Rome Hertog van Windsor KIJKENKOOPEN ij CL9ECK Arbeidsoorlog in Amerika „De Maarschalk komt als soldaat' DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Militaire alliantie of vriendschapsbezoek Anglicaansch geestelijke gaat buiten zijn boekje De Negus dankt Mexico DONDERDAG 3 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10278. 1 Uilgove der N.V. v.h. Trapman Co, Schogen. Nadat von Blomberg, de Duitschc Rijks- pinister van Oorlog gisteren te Venetië yas aangekomen, is hij onmiddellijk door- •ereisd naar Rome, waar hij werd verwcl- somd door Mussolini en andere leden der Meering, door Starace, den secretaris-genc- aal der fascistische partij, door den voorz. ■an den Senaat, door militaire kopstukken, boals de Bono en Badoglio en door den èider der nationaal-socialistische organi- bties in Italië. De duce heeft gisteravond Von Blomberg mtvangcn. Het onderhoud, dat langer dan en uur duurde, werd bijgewoond door den taliaanschen minister van buitenlandsche laken, Ciano. Ten aanzien van het bezoek van maarschalk von Blomberg aan Ro me schrijft de „Giornale d'Italia", dat de maarschalk naar Italië is ge komen als soldaat en de besprekin gen, welke hij zal voeren, zullen derhalve een voornamelijk militair karakter hebben. Deze reis moet het onmiddellijk contact tusschen de le gers van twee bevriende mogendhe den vormen, doch heeft geenszins ten doel een oorlogsmanifestatie te vormen. Italië en Duitschlahd stellen de wapenen liet op de eerste plaats om hun internatio- ïale bedoelingen te verwezenlijken, Demonstratie van de onver zwakte kracht der as Rome Berlijn. De reis van maarschalk von Blomberg lioar Rome had, zooals men weet, eigen lijk reeds in het begin van de vorige maand (poëten plaats hebben. Het uitstel van het bezoek aan Italië werd toen van officieölc fcijde gemotiveerd met het vertrek van den maarschalk naar de kroningsfeesten te Londen. Op dat oogenblik liep het hardnekkige rerucht, dat een Italiaansch-Duitsche mi litaire alliantie op komst was. Dit gerucht tverd evenwel tegengesproken en niets doet jreloovon, dat men het denkheeld van een llliantie weer heeft opgenomen. Maarschalk von Blomberg komt de Tta- Ijaansche strijdkrachten bezichtigen. Een dag zal besteed worden aan luchtvaartma- nifestaties. een andere aan leger-oefeningen in een derde aan vlootoefeningcn. Het program is zeer overladen en omvat bezoeken aan de luchtvaarstad Guidonia, Ban Civita Vecchia. Napels en Gaeta, dcfi- lé's parades en schietoefeningen, j Het verblijf van den Duitschen minister, dat een week zal duren, heeft dus vooral ten doel, de wereld de belangrijkheid te toornen van de Italiaansche strijdkrachten, die ter beschikking worden gesteld van de as BerlijnRome. Dit doel krijgt ©en bij zonder relief na de jongste Spaansche incidenten, waarbij de Jtaliaansoh-Duitschc solidariteit een nieuwe gelegenheid kreeg, om zich te openbaren. Alleen de omstandig heden evenwel veroorloven ons, beide ge- beu rt en issien met elkaar in verband te bren gen. aangezien de reis van den maarschalk naar Rome reeds vaststond voor het bom bardement van de „Deutschland". Maarschalk von Blomberg. De besprekingen, welke von Blom berg onlangs in Engeland heeft ge voerd, hadden in Italiëalle aan dacht. Te Rome toonde uren een wa re veroptwaardiging over de buiten landsche .commentaren, waarin men beweerde, een Britsch-Duitsche toenadering te onderscheiden ten koste van de Italiaansch-Duitsche overeenstemming. De aangekondigde manifestaties nu beoogen te bewij zen, dat deze overeenstemming ster ker is dan ooit. Op de gister gehouden conferentie van buitenlandsche persvertegenwoordigers werd op de van Amerik. zijde gesteld vraag betreffende een rechtstreeksche interventie van Italië en Duitschland in Spanje en wel juist met het oog op de huidige besprekin gen van veldmaarschalk von Blomberg in Rome verklaard, dat. voorloopig niets van dit alles in anmerking komt Alles hangt af van het besluit van de niet-inmengings- commissie. Het bezoek van von Blomberg heeft gee nerlei bijzondere beteekenis in de richting van een eventueele interventie in Spanje. Italië koestert den vurigen wensch, dat dë Londensche commissie voldoende garanties zal kunnen bieden. Voor het overige hangt de ontwikkeling der dingen vooral ook van een herhaling van de aanvallen af. SPANJE Duitschland en Italië zullen niet tusschenbeide komen. Eden onderzoekt middelen tot verzoening. Del Vayo vraagt om recht Op een gisteren te Rome gehouden persconferentie werd verklaard, dat voorloopig geen sprake is van een directe interventie van Italië en Duitschland in Spanje. Alles hangt af van de besluiten van de niet-ln- mengingscommissie. Het bezoek van Von Blomberg dnidt geenszins op 'n eventneele interventie in Spanje- Italië wenscht niets liever dan dat de Londensche commissie voldoende waarborgen kan bieden. Overigens hangt de ontwikkeling van den toe stand vooral ook af van de herha ling der aanvallen. Eden en de deskundigen van het Foreign Office hebben gisteren te Londen de bestu deering voortgezet van de middelen, waar door de veiligheid der vloten, die aan de Spaansche kusten toezicht uitoefenen, zou kunnen worden gewaarborgd, zooals door Duitschland en Italië wordt geeischt. Het denkbeeld van solidariteit dezer vloten stuit, naar men in Britsche diplomatieke kringen te kennen geeft, op bepaalde moeilijkheden ten aanzien van de toepassing. Op het oogenblik schijnt men het over twee punten eens te zijn, in de eerste plaats dienen de regeerin gen te Valencia en te Salamanca de veiligheidszones uit te breiden tot de meeste, zoo niet alle, Spaansche havens. In de tweede plaats moeten zij zich formeel verplichten, de vlag der controlevaartuigen te eerbiedi gen. De middelen om de nakoming dezer ver plichting te verzekeren en tusschen de na tionale vloten een samenwerking tot stand te brengen, die haar een internationaal ka rakter verleent, worden nog steeds bestu deerd en vormen een punt van overleg met de betrokken regeeringen. Men heeft op het oogenblik o.m. een voorstel tot grooter sa menwerking der verschillende patrouilles in studie, doch men moet er niet een voorstel in zien tot gemeenschappelijke represailles. Een dergelijk voorstel zou in Britsche krin gen een slecht onthaal vinden. Toch zal Duitschland het, naar men meent, noodzakelijk achten voorzieningen te tref fen voor ©enige gezamenlijke actie in geval van incidenten in de toekomst. Men zet het technische onderzoek van de kwestie hoe de leemte in het controleplan op te vullen en verzekeringen te vinden, welke de beide bij het conflict in Spanje betrokken partijen zouden moeten geven, voort. Portugal richt nota aan Enge land. Het Portugeesche ministerie van buiten landsche za-ken publiceert een nota. die door den ambassadeur te Londen aan het Foreign Office is overhandigd. Daarin wordt gezegd, dat de Por tugeesche regeering protesteert te gen de daden, waarvan met het toezicht on de niet-immenging belaste schepen het slachtoffer zijn gewor den en zich van nu af aan haar houding voorbehoudt jegens de ge delegeerden, die met het toezicht ter zee belast zijn, ten aanzien van de schepen, die Portugeesche havens aandoen en wat betreft de facili teiten. verleend aan de Britsche am- basade-attaches te Lissabon, die toe zicht houden op de nakoming van de overeenkomst van niet-inmen ging aan de Spaansch-Portugee- sche grens. Als motief wordt in de nota opgegeven, dat het zeker is. dat door het staken van het toezicht door de Duitsohe en Italiaan sche schepen langs een belangrijk deel der Spaansche kitst het evenwicht dat men trachtte te vestigen door het toezichtstel- sel. ten gunste van een der partijen, ver broken wordt. DEUTSCHLAND-INCIDENT8 VOOR HET INTERNATIONALE HOF? Tijdens een lunch, aangeboden door de Britsch-Ajnerikaansche persvereeniging heeft de Spaansche minister Del Vayo, voorgesteld het incident met de „Deutsch land" ovor te leggen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gra- venhage, teneinde vast te stellen, wie het eerst heeft geschoten. Del Vayo stelde het Haagsche Hof voor, omdat Duitschland geen lid van den Volkenbond is. De laatste voorbereidselen voor het huwelijk van den Hertog van Wind sor met Mevrouw Warfield, zijn ge troffen. De bruid inspecteerde giste ren zelf de versiering van de nluziek- zaal, waar het huwelijk zal worden gesloten. Zij wordt daarbij geholpen door een speciaal uit Londen ontbo den bloemist. In het dorpje Monts zijn de eerste vlaggen reeds gehe- schen. De plaatselijke harmonie heeft aangeboden een aubade te brengen, doch de Hertog heeft daarvoor be dankt, waarmede hij bewees zoo wei nig mogelijk publiciteit aan zijn hu welijk te willen geven. In overleg met den Hertog heeft de gendarmerie besloten, hedenochtend alle toegangs wegen tot het slot af te zetten. De orde zal worden gehandhaafd door 120 gendarmes en leden van de mo biele garde. I Op het postkantoor van Monts is voor een bedrag van 50.000 franken aan postzegels ontvangen. Vijf-en-twintig duizend brieven, waarin de Hertog en Mevrouw Warfielc kennis geven van hun huwelijk, zullen wor l den verzonden. De ambtenaar van het post kantoor, die slechts één bediende heeft heeft verklaard zestien uur voor de verzen i ding noodig te hebben. BRUID EN BRUIDEGOM. Gisteren zijn ongeveer duizend brieven en zestig telegrammen op het slot aangekomen. Kerkelijke inzegening? Havas verneemt uit Candé, dat het huwelijk kerkelijk zal worden ingezegend door den geestelijke Jar- dine, die aan de pers heeft verklaard, dat hij den Hertog uit eigen initiatief en „luisterend naar de stem van zijn geweten", heeft aangeboden het hu welijk kerkelijk in te zegenen. Deze verklaring heeft in de kringen der Anglikaansche autoriteiten groote beroering gewekt. Bischop Fulham, die verantwoordelijk is voor den Anglikaansche kerken in Noord- en Centraal-Europa, heeft gistermiddag de vol gende mededeeling gepubliceerd: „Indien het waar is, dat de eer waarde heer Anderson Jardine op zich heeft genomen het kerkelijke huwelijk van den Hertog van Wind sor in te zegenen, dan wenscht bis schop Fulham, onder wiens juris- diction de geheele Anglikaansche kerk in Frankrijk valt, te verklaren, dat deze priester hiertoe overgaat zonder dat de bisschop erin heeft toegestemd, of er zelfs iets van weet" Ook de aartsbisschop van York heeft me degedeeld, niets te weten van het voornc men van den eenvaarden heer Anderson Jardine om het huwelijk van den Hertog van Windsor kerkelijk in te zegenen. Verzoening met de kerk. De verzoening van den Hertog van Wind sor met de Anglikaansche kerk is zoo plot seling gekomen dat Woensdagavond de her tog zelf dit nog nauwelijks durfde hopen. De Anglikaansche geestelijke, Anderson Jardine, is Woensdag in Frankrijk aangeko men. Hij begaf zich evenwel niet onmiddel lijk naar het kasteel Cande, doch wachtte eerst een boodschap uit Londen. Deze ont ving hij gisterochtend vroeg. Hierna vertrok hij onmiddellijk naar Tours en vandaar naar het kasteel, waar hij omstreeks half twaalf aankwam. De eerwaarde heer Jardine heeft gistermid dag niet het verloofde paar geluncht. De huwelijksvoltrekking zal worden bijgewoond door vijf journalisten, nl. den correspondent van Reuter, een Fransch journalist en drie Amerikanen. Vliegtuigen voeren levensmid delen voor werkwilligen aan Stakers belegeren de staalfabrieken EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Matige tot zwakke wind uit westelijke tot zui delijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: warmer, met eenige kans op regen of onweer. Barometerstand hedenmorgen 8 onr 77.2 Jhr. dc Geer bij Dr. Colijn Gisterochtend bracht Jhr. Mr. D. J. de Geer, leider van de Chr.-Hist. fractie der Tweede Kamer, een be zoek aan Dr. Colijn. Beide staatslie den onderhielden zich geruimen tijd met elkander. Uit Cleveland wordt aan het Hsbl. gemeld, dat de regeering op voor zichtige wijze poogt den arbeidsvre- de bij de onafhankelijke staalmaat- schappijen „Republic Steel", „Young- stown Sheet Tube" en „Inland Steel", te herstellen. Voor zoover tot nu toe bekend is geworden, hebben echter noch ondernemers noch ar beiders hun standpunt gewijzigd. Dit wil dus zeggen, dat de ondernemers nog steeds bereid zijn, collectieve loonbesprc- kingen te voeren, maar dat zij geen overeen komst wcnschcn te teekcncn. Anderzijds blijft Lewis een contract eischen. Door dc posterijen is thans, zooals reeds met een. enkel woord gemeld is, bepaald, dat de pakketten met levensmiddelen voor werkwillige arbeiders in de fabrieken niet bezorgd kunnenworden. Dit zou namelijk neerkomen op een speciale dienstverrichting door do posterijen en deze willen geen par tij in het conflict kiezen. De „Republic Steel" maakt nog steeds gebruik van vliegtuigen om levensmiddelen aan hun arbeiders in de fabrieken te doen toekomen. Een van deze vliegtuigen is gisteren neer gestort op een fabriek der maat schappij in Warren (Ohio), toen het, geladen met levensmiddelen, een lan ding wilde maken. Overigens schieten de stakers nog steeds op dc vliegtuigen van de „Republic Steel". Dit had tengevolge, dat een piloot door een kogel werd getroffen. De president van de Republic Steel, Tom Girdler, die, gelijk bekend, eenige dagen ge leden gekozen werd tot president van het „American Iron and Steel Institute, ver klaarde, dat de vliegtuigen met levensmidde len nog steeds met succes de stakingsposten passceren. Anderzijds verklaren de vakver- eenigingsleiders, dat de vakvereenigingen bij haar pogingen de levensmiddelenvoorzie ning af te snijeden, succes hebben. In een voorloopige beschikking van het ge rechtshof te Cleveland wordt den stakings posten verboden spoorwegwagons in hei district van Youngstown aan te houden. Het hiermee verband houdende proces zal Dins dag a.s. behandeld worden. LEWIS. Intusschen heeft Lewis de bedrijfsleiding van de „South Chicago Republic Steel", waar het verleden week tot incidenten kwam, er van beschuldigd den dood van vijf personen en verwondingen van talrijke anderen te hebben veroorzaakt. Hij noemde dit „moord met voorbedachte radeen be weerde, dat het personeel van de „Republic Steel" munitie heeft ontvangen. In antwoord op deze beschuldiging van Lewis verklaarde Girdler, dat de fabrieken inderdaad over goe de munitie beschikken. Hij verklaarde nog nimmer gehoord te hebben van een staal fabriek of van een andere groot-industrieel bedrijf, dat niet beschikt over wapens ter bescherming van den eigendom. „Sit-down"-staking bij Chevrolet. De Chevrolct-fabrieken te Saginaw (Mi- chigan). waar 500 arbeiders werken, werden gisteren "gesloten, nadat de arbeiders, die lid zijn van de U.A.W., vijf arbeider, die geen lid waren, uit de fabriek hadden verdre ven. Daarop begon de vakvereeniging dade lijk stakingsposten op te stellen bij de „Grey Iron Foundry" fabrieken, die eveneens aan „Chevrolet" bchooren. De directie besloot toen ook deze fabrieken te sluiten. Niettegenstaande eenigen tijd geleden een overeenkomst werd geteekend hebben in de Packard-fabricken de arbeiders die lid zijn van de U.A.W., gister tot een staking beslo ten, welke echter na twee uur weder werd beëindigd. De directie verklaarde nader hand, dat dit niet de eerste staking sedert de onderteekening van dc overeenkomst is. Edsel Ford, de zoon van den bekenden automobielfabrikant, is door het gerecht op geroepen om als getuige te verschijnen bij een onderzoek aangaande het gevecht, dat zich vorige week in de „Rivcr Road"-fabrie- ken van Ford heeft afgespoeld. Staking in een wasscheri). Gister wilden vijfhonderd stakende werk lieden van een groote wasscherij werkwil ligen beletten het gebouw te betreden. Een vechtpartij was hiervan het gevolg, waarbij de politic moest optreden. In totaal werden 27 personen, onder wie drie vrouwen, ge wond. De Negus heeft de Mexicaansche regee ring een brief doen toekomen, waarin hij onder meer zegt: „Het is een groote troost voor Abessinië kennis te kunnen nemen van het krachtige Mexicaansche protest te gen de aanbidders van het geweld en van de verklaring, door den Mexicaanschen gedele geerde te Genève afgelegd ten gunste van de eerbiediging van het Volkenbondshand vest en dc rechten der leden. Dc wettige souverein van liet Abessijnsche rijk betuigt persoonlijk en namens zijn volk Mexico zijn oprechten dank".

Schager Courant | 1937 | | pagina 1