ïeilingsvereen. „Oe Noordermarktbond" te Noords Donderdag 3 Juni 1937 Tweede blad 24e Alg. Jaarvergadering. Een bijzonder lange vergadering. Belangrijke besluiten genomen. Verplicht sproeien zonder eenl- ge bespreking aanvaard. Ver plicht veilen van pootaardappe- len. Een weegpraatje. Het minimumprijzenionds gehand haafd. Verhooging van het steunbedrag noodzakelijk. De Veilingsvereeniging „De Noor- dermarktbond" te Noordscharwoude hield Woensdagmiddag haar 24e Alg. Jaarvergadering in hotel „Concordia" te Noordscharwoude. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op 'de heer S. Brugman, eere-voorzitter van den N.M.B., de burgemeesters van Oudkarspel en Noordscharwoude, de heeren Wijnveldt en Jhr. A. L. van Spengler; de heeren S. de Boer Kz. en K. Molenaar, resp. vertegen woordigende de zustervereenigingen L.G.C. te Broek op Langendijk en Centrale V.V. .Warmcnhuizen, de heeren C. Keeman en P. Deutekom namens „De Koophandel", de heer P. Klant, secretaris van de Prov. Commis sie, de heeren W. Band en L. Mallekote, tuinbouwonderwijzers en het Veilingsper- soneel. De Voorzitter, de heer J. Ootjers, verwel komde de aanwezigen, waarbij Voorzitter zijn bijzonder genoegen uitspreekt over de aanwezigheid van den eere-voorzitter van iden N.M.B., den heer Brugman. (Applaus.) Voorzitter memoreerde hierna het verloop ,van het afgcloopcn seizoen. Helaas, alles is weer tegengcloopen. Zoolang geen betere handelsovereenkomsten kunnen worden ge sloten, ziet de toekomst er donker uit. De tuinbouw staat of valt met de export. Niette genstaande de geringe afname door onze na buurlanden is er daar wel behoefte aan onze producten. De rcgccringsmaatrcgelen en de regeeringssteun kunnen wij niet missen, wil de tuinbouw in het leven blijven. Zeer nood zakelijk zal het zijn, dat de regccring steeds en meer dan tot heden voor onze exportbe langen op de bres staat. Ook wij zullen moe ten zorgen, straks het buitenland te kunnen beconcurrceren. Herinnerd wordt aan de ver kregen misoogststeun in eendrachtige sa menwerking der organisaties. Dank werd hiervoor uitgesproken aan het. adres van Regeering en Regeeringscommissaris. Hoe wel de steun te gering is geweest, is zij toch een zegen geweest, voor onze bedrijven. Voor zitter juichte toe, dat verschillende onzer producten onder de Landbouwuitvoerwet zijn gekomen. Onze producten moeten zichzelf aanbevelen. Nadat dank is betuigd voor de ontvangen medewerking van allen, ook van het perso neel, verklaarde Voorzitter de vergadering geopend. (Applaus.) De heer ir. Rietsema, de rijkstuinbouw- Consulent berichtte verhinderd te zijn deze .vergadering bij te wonen. De heer Brugman verkreeg hierna het woord. Spr. zeide de vorige maand zijn 50- jarig huwelijksfeest te hebben gevierd, waar bij hij en zijn vrouw vele blijken van belang stelling hebben ontvangen. Ook de Noorder- marktbond zond een telegram en een prach tig bloemstuk. Spr. was daarvoor zeer erken telijk en bracht de loden van de N.M.B. me de namens zijn vrouw hartelijk dank voor deze kleurige en keurige gelukwensch. (Luid applaus,.) De notulen van de vorige algemecne ver gadering werden hierna vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller voor de juiste tcboekstelling. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kliffen, dat wij eenige dagen gele den reeds publiceerden werd vervolgens .vastgesteld. De penningmeester, de heer A Swager Az. deed hierna rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De exploitatiere kening over het afgeloopen jaar sloot op een totaal van f 17.746.71. Afgeschreven werd op gebouwen en terreinen een bedrag van f 3000, terwijl aan de reserve kon worden toegevoegd f 641.34M De balans per 31 December 1936 gaf als eindcijfer aan f 58.740.08. Het minimum prijzenfonds was per dien datum f 22.625.43 groot. De heer J. Lindeboom, Noordscharwoude, adviseerde tot goedkeuring. Nieuwe Niedorp had een vraag gesteld over de opmerking van den accountant over de controle van betaal kantoor, abonnementen en liggelden. De penningmeester lichtte deze zaak toe. De heer Band, Nieuwe Niedorp, was niet geheel voldaan over dit antwoord. Spr. hoop te dat men later op de gestelde vraag een antwoord tegemoet mag zien. Spr. vroeg wat de conclusie van het. bestuur is. Voorzitter antwoordde, dat de accountant bedoelt dat hij de controle over alles wil hebhen, omdat hij dan een juist overzicht heeft. Het bestuur acht het niet noodig dat ook de betaalmeester gecontroleerd wordt. Nieuwe Niedorp was het hiermede niet eens. Men was van tegenovergestelde mee ning. Daarna werd de rekening vastgesteld. De aanleg van een golfbreker. Het bondsbestuur stelde voor, om indien het Prov Bestuur mocht besluiten een golf breker in het Waardje aan te leggen, het onderhoud hiervan voor rekening van de N.M.B. te nemen. Het varen over dit water, zal door de kanalisatie, voor de leden uit het Noorden vrijwel ondoenlijk worden. Daarom is aan het Prov. Bestuur verzocht een golfbreker aan te leggen. De heer Weel (LTB Langendijk) vroeg, of men, wanneer de gemeente Oudkarspel 18000 M3. grond uit het Waardje heeft ver- kocht, evengoed nog over het Waardje kan kloeten. De burgemeester van Oudkarspel deelde mede, dat de vaargeul niet wordt aangetast. Het voorstel werd hierna aangenomen. Uitbreiding parkeerterrein. Het marktbestuur vroeg verder machti ging van de Alg. Verg. om indien het noo dig geacht wordt uit te zien naar een uit breiding van het autoparkeerterrein en de geldmiddelen hiervoor benoodigd toe te staan. Door het nog steeds toenemende vervoer per auto, ook van onze producten, zal uit breiding wellicht binnen korten tijd noodig zijn. De heer Krap zou willen aandringen op spoed, terwijl hij tevens gaarne zou zien, dat de mogelijkheid werd geopend op de straat bij de spoorwagens te mogen overla den. Dat mag nu niet van de N. Spoorwe gen. Voorz. geloofde niet, dat er voor het laat ste kans bestond. Harenkarspel Oost juichte het voorstel ook toe. Het voorstel werd hierna aangenomen. Rente voor rekening van den N.M.B. Het bestuur stelde voor, de rente, welke betaald moet worden voor de leening, der gemeente Noordscharwoude, ten behoeve van de vergrooting der gemeentesluis, voort aan geheel voor rekening van de N.M.B. te nemen. Tot nu toe werd deze rente voor de helft betaald door den Bond en voor de helft door de aangesloten vereenigingen. Aangenomen. Het verplicht sproeien van vroe ge aardappelen. Het bestuur stelde voor, dat alle aange sloten leden de verplichting op zich nemen, al hun aardappelen zoodanig te sproeien, dat dit afdoende mag worden geacht tegen het optreden van de aardappelziekte. Herinnerd wordt aan het verleden jaar genomen besluit van de Provinciale Bond van Veilingen, welke besluit op een later gehouden vergadering van belanghebbende veilingen, werd bekrachtigd. Dit dient ge steund té worden, in het algemeen belang cn voor een goeden handel in dit zoo be langrijke product. „Het is beter te voorko men, dan te genezen", besluit de toelichting. Zonder eenige opmerking uit de vergade ring werd dit belangrijke voorstel aangeno men. Voorz. gaf nog een toelichting van het nut van het sproeien als voorbehoedmiddel. De eerste plicht is hieraan mede te werken. Het veilen van goedgekeurde pootaardappelen. Het bestuur stelde tenslotte voor, om het veilen van de te velde goedgekeurde poot- aardappelen verplichtend te stellen. Op aandrang van eenige veilingsvereeni- gingen werd deze aangelegenheid behandeld op een alg. verg. van de Prov. Veilingsbond, waar een desbetreffend besluit werd aan genomen. Over de uitvoering van dit besluit zou nog worden onderhandeld met de be langhebbende organisaties. In de later ge houden vergadering met stands-organisaties en de handel is besloten, regelingen vast te stellen, welke zullen leiden tot opheffing van de groote onregelmatigheden bij den onderhandschen handel en deze te doen uit vallen ten voordeelc van den producent. De vereeniging „Nieuw Leven" te Heer- Hugowaard stelde voor, pogingen in het werk te stellen om te komen tot de oprich ting van een Centrale Verkoop Organisatie voor goedgekeurde poters, ter bevordering van den afzet. Tevens werd voorgesteld een prijs vast te stellen, waaronder niemand zijn product kan en mag verkoopen. Het Bondsbestuur verwijst naar het voor gaande voorstel; dat komt wel aan de wen- schen van Nieuw Leven tegemoet. De heer Langedijk, (Nieuw Leven,) lichtte het voorstel toe. Het is de bedoeling, dat een redelijke veilingsprijs wordt vastgesteld. Voorz. merkte op, dat morgenmiddag de commissie van de organisaties zal vergade ren. De hulp der Regeeringsinstanties zal wel noodig zijn. Het voorstel van het bestuur werd hierna aangenomen. Vroege Deensche witte kool in de steunregeling. De vereeniging Sint Maarten stelde voor, te trachten de vroege Deensche witte kool in de steunregeling te krijgen. De vervroegde Deensche witten geven een lagere opbrengst dan de gewone wittekool. Wanneer nu dezelfde prijzen worden ge maakt en geen steun verleend, zal deze nieu we koolsoort weer spoedig van het tooneel verdwijnen. De vervroegde Deensche witte kool is zeer gewild bij de zouters omdat de vervroegde vroege witten op het laatst be ginnen te rotten. Het bondsbestuur wil probceren voor het komende seizoen weer een regeling trachten te krijgen voor de gewone witten. Mocht dit door onvoorziene omstandigheden niet ge lukken, dan zal een poging worden gedaan, den minimumprijs van de vervroegde witten verhoogd te krijgen. De vereen. St. Maarten stelde voor, een regeling voor de vroege wittekool in het leven te roepen, waarbij het Bondsbestuur verwijst naar het praeadvies op het vorige voorstel. De afgevaardigde van 't Veld stelde voor, de regeling van 3 jaar geleden op den voor grond te stellen. De heer Biesboer (St. Maarten) drong er op aan, om de vroege Deensche witte in de steunuitkeering te krijgen. Hun bedoeling was, de helft van de steun der Deensche witten. De heer Klant zeide, dat de re geling 1933 niet meer uitvoerbaar is, omdat de heffing moet vloeien in het Landbouwcrisisfonds. Het Is moei lijk het weer aan de witte koolver bouwers terug te betalen. Minimum prijzen zijn reeds weer vastgesteld. Groote bezwaren zullen er wel niet aan de vaststelling van een richt prijs voor de vroege Deensche witte kool kleven, veronderstelde spr. De heer Weel (LTB Langendijk) vroeg of er geen mogelijkheid was, buiten het Land bouwcrisisfonds om. Als men zich eens met elkaar verstond. Voorz. dacht dat dit niet uitvoerbaar was. Verleden jaar is een groote hoeveelheid voor rekening van het Landbouwcrisisfonds geko men. doordat ze doordraaide. Besloten werd te trachten voor de vroege Deensche witte een verhoogde minimum prijs te krijgen. Het wegen aan het spoor. Consequenter toepassing ge vraagd van de getroffen rege ling voor de winterkooL De vereenigingen Sint Maarten, L. T. B. Langendijk en L.T.B. Heerhugowaard stel den voor om het besluit der vorige verga dering, de kool te lossen zonder dat er ver der gewogen behoeft te worden behoudens de dagelijksclie steekproeven, ook uit te voeren zooals het behoort. Dagelijks komt het voor dat de koopers geheel naar hun eigen keuze toch wegen. Het Bondsbestuur meende, dat de regeling tamelijk goed verloopen is; zij is nog niet ingeburgerd. Bovendien hapert er nogal eens wat bij de aanvoerders ook. Aangera den wordt de grootste zorgvuldigheid te be trachten. Met aller medewerking is het wel mogelijk het besluit uit te voeren zooals het behoort. Voorzitter gaf een uitvoerige toelichting van den gang van zaken. De heer P. Kostelijk (Oudkarspel) vond dat het besfluit moest worden uitgevoerd, zooals het was aangenomen. Het moet niet met slapte Wanneer een overtreding wordt gemaakt moet er streng worden opgetreden. Spr. is het er niet mee eens. dat de fraude alleen bij de tuinders is. De koopers mogen ook niet wegen. Er zijn er die alles wegen. Voorzitter zeide, dat dit wel mogelijk is, maar dan moet de tuinder zorgen, dat het in orde is. De heer L. Kal verdijk. Oudkarspel, vond, dat het geen zin had, dat de kooplui ieder wogen. Als ze iemand niet vertrouwen, moet de keurmeester ze wegen. De heer D. Wonder zou willen voorstellen dat een bepaald getal speling werd aange geven, dat niet mocht worden overschreden met het opgeven van het gewicht. De heer K. Molenaar gaf een korte toe lichting van de regeling te Warmcnhuizen. Nadat eenige heeren het woord hadden gevoerd, stapte men van dit onderwerp af. De stortingen in het minimum prijzenfonds. Ten aanzien van de stortingen in het mi nimumprijzenfonds zijn drie voorstellen inge diend deze stortingen te staken. De vereen. N. Niedorp wil de reeds gestorte gelden aan de leden terug betalen in verhouding tot hun omzet in die periode en het marktper- centage weer brengen op 1.65%. Het „pot ten" wordt in dezen tijd een groote tegen strijdigheid genoemd. Met de absurditeit van vormen van een kapitaal door menschen die steeds te kort hebben, wil men ophouden. De L.T.B. 't Veld wilde het fonds ponds pondsgewijze onder de leden doen verdoe len ter verlichting van de tuinbouwbedrij ven. De Eendracht te Oudkarspel stelt alleen voor tot stopzetting van de storting over te gaan. Over verdoelen wordt niet gesproken. Het Bondsbestuur is het er niet mee eens dat het minimumprijzenfonds moet worden stopgezet, nog minder om dit onder de le den te verdeelen. Herinnerd wordt aan het ontstaan van het minimumprijzenfonds. De organisaties moeten zelf ook iets doen. Wanneer tot opheffing wordt besloten, zou de Provincie volgens het bestuur aanlei ding hebben om de animo voor verdere hulp aan de tuinders te doen verslappen. Voor het stellen van minimumprijzen dient een fonds aanwezig te zijn om ze te doen uitbetalen. Zonder uitbetaling hebben zij geen zin. Om deze en meerdere redenen wordt geadviseerd, het voorstel niet aan te nemen. De heer Volkers (De Eendracht) wees er op. dat de voorstellen wel verschillen. De Eendracht wil alleen tijdelijk de stortingen stop zetten. Het prae-advies van het bestuur Is dan ook niet juist voor ons voorstel. N.a.v. de openingsrede van dien Voorzitter vond spr. het een natuur lijke zaak van de wereld, tijdelijk met de stortingen op te houden, zoo lang de wangunst der tijden duurt. Spr. gelooft dat de beide andere vereeni gingen het wel met De Eendracht eens kunnen zijn. De afd. 't Veld trok het gedeelte wat be treft de verdeeling der gelden in. De rest handhaafde zij. Ook de vereen. N. Niedorp trok haar voorstel in en ging mee met het voorstel van De Eendracht, Voorz. vond dat er te weinig in het fonds was. Als het meer was. zou spr. er wel wat vóór vinden om op te schorten. Ben belang rijke verlichting voor de tuinbouw ziet spr. niet in opheffing. Het is meer een kleine bijdrage. Het bestuur verwacht eerder schade wan neer het londsvormen wordt gestaakt. Het is ook zeer onorganisatorisch. Alile andere veilingen in den omtrek voeren het uit Het gaat. niet op. het nu maar fi bout nortant on te heffen. Hoogstens zou men het in de Prov. jCommissie kunnen brengen. Dc heer Weel (L-T.B. Langendijk) vroeg wat de heer Volkers dacht, wanneer de wangunst der tijden ophoudt. Men zal zeer langzaam naar een betere tijd overgaan. We moeten voor den overgang naar dien be teren tijd zelf iets hebhen om de minimum prijzen te handhaven. De Re.eeering zal. zoo dra het iets beter gaat, niet meer met de steun komen. De heer Borst. Oudkarspel, was ook tegen fondsvorming. Moet men naar het B.A. om steun en evengoed een fonds vormen? Dat is niet te verdedigen. Voorts wees spr. op de oudere tuinders. Zullen die er van kun nen profiteeren. Oud en arm wordit niet ver zorgd in die ze maatschappij. Spr. bepleit aanneming van het voorstel. Doen alle vei lingen in Nederland er aan mee? De Voorz. beantwoordde de yprekers, waarin hij nogmaals wees op het geringe bedrag van het fonds. De heer Weel (L.T.B. Langendijk) wees op de opofferingen van de arbeiders voor hun vakorganisatie. Ook wij moeten iets doen en trachten door eigen kracht omhoog te komen. De heer Volkers (Oudkarspel) zeide, dat het alleen ging om de storting. Wat de sociale voorziening betreft wil De Eendracht dat de sterkere voor de zwakkere zorgt. Nadat nog verscheidene personen het woord hadden gevoerd over het voor en tegen. werd tot stemming overgegaan en met 199 tegen 821 stemmen het voorstel van De Eendracht verworpen. De vereenigingen De Eendracht. Oudkar spel en N. Niedorp stemden voor opschor ting der storting. Regeling voor verbouw van blauwe aardappelen. De vereenigingen De Eendracht en L.T. B. afd. Langendijk stelden voor een regeling te treffen voor de Blauwe aardappelen, welke een gevaar opleveren voor de voor keuring door de N.A.K. in aanmerking ko mende eerstelingen. De goedgekeurde po ters moeten n.1. 50 M. verwijderd staan van de Blauwen. Het Bondsbestuur is bereid, deze zaak aanhangig te maken in de Vierbond, om zoodoende een uitgebreide regeling te krij gen. Het voorstel werd na een korte toelich ting van den heer D. Wonder aangenomen. De heer Jac. Groen Az. merkte op, dat de idéé is geopperd om de blauwe aardappelen te verbieden. Wat denkt de vergadering daar van? Nieuw Leven was het hiermee wel eens. De heer K. van Dijk (Tuinbouwbelang) vond het niet zoo gewenscht. In zijn ver eeniging waren tegenstanders van een ver bod. Een besluit werd in deze niet genomen. Op een bepaald nnr moet men gelost zijn. Heerhugowaard Noord en L.T.B. Langen dijk stelden voor, een uur te bepalen, waar op de tuinders gelost moeten zijn. Er wordt wel eens misbruik van gemaakt. Het bonds bestuur stelde voor, dit uur te bepalen op 4 uur n.m. De heer P. Deutekom (De Koophandel) wilde het, uur vaststellen op 5 uur, voor de spoorwagen en het overteggeld bepalen op f 0.50 per uur. De heer S. de Boer (LGC) zeide, dat het niet was voor de lading aan het spoor, wanneer de wagen wordt geladen. Het is als de koopman geen gelegenheid tot lossen heeft. Er werd een beroep gedaan op de mede werking van de handel om te zeggen, of men laat moet lossen. Na eenige besprekingen besloot men het overleggeld te bepalen op f 0.50 per uur. Het uur voor de auto's werd op 4 bepaald, voor de spoorwagens op 5 uur. Weer een regeling voor de vroe ge aardappelen. L.T.B. afd. Langendijk stelde voor, een be roep op de regeering te doen om voor 1937 weer een regeling toe te passen voor de vroege aardappelen in dc geest van verle den jaar, met een consequente doorvoering Hiermee wordt bedoeld, dat niet steeds, wanneer de kans op doordraaien ontstaat de prijzen omlaag worden gebracht; steu nen door toeslag tot den kostprijs, indien na 15 Juli sterke verlaging van den ga rantieprijs noodig zou zijn. In 1936 is dit niet gebeurd, waardoor vele verbouwers ernstig getroffen zijn. Het bondsbestuur juicht een dergelijke regeling toe en is ten volle bereid de noo- dige stappen hiervoor te doen. De heer Weel (LTB Langendijk) drong aan op spoedige aanvrage. De tijd dringt. De voorz. deelde mede. dat reeds door de Prov. Comm. een verzoek is gedaan aan den Minister om een flink bedrag beschik baar te stellen voor de vroege aardappelen. De heer Klant zeide, dat hom is medege deeld, dat een regeling, nagenoeg gelijk aan die van verleden jaar, zoo mogelijk de vol gende week in werking zal treden. Voorzitter dacht dat het wel dienstig was nu aan te dringen op verbetering van de regeling, waarvoor spr. de hulp van den heer Klant, inriep. De heer Klant merkte op, dat dit verleden jaar ook is gedaan. De heer Jac. Groen Az. wees op de sterke dupeering van degenen, die na 15 Juli heb ben geveild door de niet juiste toepassing der regeling. Hoe moet het met de beperkte oppervlakte afgekeurde aardappelen? Komen die voor de consumptie in aanmerking. Zou men niet kunnen vragen of de Centrale afkondigt, wat er met die aardappelen moet. gebeuren De heer Klant zeide dat. verleden jaar ook is aanvaard dat er „afgekeurde" aard appelen in consumptie worden gebruikt. Al leen werd de datum niet bepaald. Het voorstel werd aangenomen. Andijvie vrij laten. De L.T.B. Langendijk stelde verder voor de andijvie vrij te stellen van het verplicht veilen. Er is geen redelijke minimumprijs gesteld en er wordt veel van verlangd. Bo vendien wordt hot, product niet gesteund. Het bestuur is bereid, terplaatse hiervoor een lans te breken. Dc heer C. Borst (Eendracht) vond dit een eigenaardig voorstel en herinnerde aan de gehouden verg. der andijviekweekers. Het is wél in strijd met ons principe, ge loofde spr. Anders is men voor verplicht veilen. In Kennemerland raakten de men schen door onze vrije andijvie in gedrang met hun goedverzorgde andijvie. Spr. stelde ovor wel te veilen, fust: beschikbaar te stellen en te trach NOORD-HOLLANDSCHE BRANDWAAR BORG-MAATSCHAPPIJ VAN 1816, TE OUDKARSPEL. In de op Maandag 31 Mei 1.1. in het „Gul den Vlies" te Almaar gehouden Algemeene Vergadering van Directie, Commissarissen, Hoogste Deelhebbers en Agenten der Noord- hollandsche Brandwaarborg Maatschappij van 1816 te Oudkarspel werd het verslag uit gebracht over het 120e boekjaar, waaruit bleek, dat de bedrijfsresultaten, niettegen staande de ongunstige tijdsomstandigheden, goed genoemd kunnen worden. Het verzekerd kapitaal bedroeg per l-l-'37, ruim f 204.000.000. Het bedrag van de reserve f249.372.58. Aan schade werd uitbetaald: f 168.306,29. waarvan f 131.109.83 xoor eigen rekening. De accountantscontrole over de Maat schappij, werd verricht door het Accoun tantskantoor Van Teeseling te Amsterdam. ten door steun de te lage prijzen goed te maken. Voorz. zag hierin wel moeilijiklheden vooral ook de beschikbaar stelling van het fust. De afd. Langendijk van den L.T.B. Is* het met den heer Borst eens, maar als er maar steun wordt verleend. Voorz. zou die illusie niet willen wekken Spr. vond het zooals het voorstel luidt, niet zoo kwaad. De secretaris dacht dat. de andijvie kwee kers geen dienst werd gedaan met de ver zorging in fust. De heer D. Wonder vond het ook niet eer lijk tegenover de andere kweekers van vrij stelling te vragen. Eenige heeren gaven hun meening nog ten beste, waarom meerderen zich voor het ver plicht veilen uitspraken en anderen bezwa ren naar voren brachten. Nadat ongeveer een uur over dit. punt was gedelibereerd werd tot stemming overgegaan en met over- groote meerderheid besloten tot ver plicht veilen. Tegen stemden de vereeniging „Tuinbouwbelang" N.- Scharwoude en de afd. L.T.B. Lan gendijk. Verhooging van de 112 millioen voor den tuinbouw. „De Eendracht" te Oudkarspel stelde voor, er bij de regeering op aan te drin gen dat het. bedrag van f 12 millioen ver» hoogd wordt met het devaluatie-percentage. Mochten de baten uit het Landbouwcrisis- fonds niet. toereikend zijn om de kostprijs uit te betalen, er op aan te dringen, dat het nog resteerende bedrag gevonden wordt uit belasting naar inkomen en vermogen. O.m. wordt in dc toelichting nog gewé zen op liet z.g. plan Groen, waarhij een heffing op het binnenlandsche gebruik werd bepeit. Het. werd niet juist gevonden, dat aan den Binnenlandschen consument wordt geleverd beneden den kostprijs, terwijl ve len nog wel een beteren prijs kunnen be talen. Het Bondsbestuur is bereid met alle ge paste middelen er nogmaals bij de regee ring op aan te dringen, dat de kostprijs van onze producten beter dan tot heden bena derd zal worden. De lieer D. Wonder lichtte het voorstel van De Eendracht toe, waarin hij de buiten gewoon moeilijke toestand schetste wan de tuinbouwers die radeloos worden. Het is niet alleen een belang van de tuinders al leen, maar een landsbelang. Spr. wil sa menwerking met de handel om aan te drin gen op meer hulp aan de tuinbouw. (Instemming.) De heer Weel, L.T.B. Langendijk was het met dat voorstel eens. Het is toch te gek, dat in den winter,tuinders nog last hebben van hun in de zomer aangevoerde slaboo- nen, die voor 3 cent per kilo zijn geconser veerd. Spr. is er voor te trachten een mini mumprijs vastgesteld te krijgen voor de tuinbouwproducten. Het gaat niet op, dat wanneer in een seizoen eens 1000 wagons te veel zijn, de voorraad voor zoo goed als niets weg'gaat. Spr. wilde de minimum prijzen verhoogd zien tot ongeveer de kost prijs. Het buitenland legt er zooveel op als deprijzen hier te laag zijn. De heer Groen wees op de tegenstrijdig heid in 't voorstel. Twaalf millioen is to weinig om de tuinbouw te steunen. De mid delen om meer te krijgen zijn zeer tegen strijdig. In Spr.'s plan is niet genoemd een heffing op het binnenlandsch ge bruik, maar een vaststelling van ver hoogde minimumprijzen, evtl. met terugbetaling aan de export. De crisismaatregelen zijn geen indirecte belastingen, doch zijn om te voorkomen dat de boer z'n melk niet behoeft te leveren voor VA per liter. De grondstoffen maken het niet duur voor de consument. Een uit spraak wilde spr. wel hebben wat men wil, een vastgestelde minimumprijs of door steun uit de staatskas, welke laatste oplos sing zeer aanvechtbaar is. De eerste oplos sing is de meest logische. Spr. zou willen aandringen op steun aan den tuinbouw en de aanwijzing der middelen aan de Volks vertegenwoordiging overlaten. De heer Volkers (Oudkarspel) verklaar de namens de Eendracht dat deze ver. het voorstel handhaafde. Spr. ging mee met het prae-advies van het Bondsbestuur om de kostprijs meer te benaderen en ons niet verdiepen in het hoe. Hiertoe werd besloten. Na rondvraag volgde sluiting. LANGENDIJK De nieuwe voorstellen tot wijziging van de Ruilverknlingswet zijn blijkens de ver schenen publicaties van dien aard, dat de mogelijkheid voor dc eigenaars van lande rijen in de banno Zuidscharwoudc om den aanleg van een Proe.fpolder in het bestro den gebied te verhinderen, nog open blijft. We vermeenen, dat hier het geval aanwe zig is, waarbij de ruilverkaveling tot stand kan komen, als een vierde gedeelte van de eigenaren daartoe zijn toestemming ver leent. Er wordt intusschen met grond aan getwijfeld, of hier het vierde gedeelte wel voor de ruilverkaveling zal zijn te vinden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5