Van Zwaard tot Ploeg Een onderhoud met Blum Engeland's politiek aan de Britsch-Indische Noord-Westelijke grens Loflied op het Italiaansche leger Twee jonge menschen op het schavot Het complot tegen Schuschnigg Rusland biedt verontschuldigingen aan Fakir van Ipi hitst aan tot opstand TOCH ZIJN ER RESULTATEN BEREIKT. De tegenwoordige politiek van het Britsche bestuur aan de Noord- West-grens van Britsoh-Indië heeft ten doel, de invloed van de bescha ving door middel van vreedzame maatregelen onder de trotsche en oorlogzuchtige stammen, die dit wil de, bergachtige gebied tusschen Britsch-Indië en Afghanistan be wonen, uit te breiden. De verdragen met de volkstammen kwa- lificeercn dit gebied als een onafhankelijk teritorium, maar dit is zeer slecht uitge drukt en geeft de werkelijke stand van za ken niet duidelijk weer; want de grenspalen van de Du rand-lijn, welke de officieele grens tusschen Britsch-Indië en Afghani stan voorstelt, wekken don schijn op, alsof het gebied tot Britsch-Indië behoort en ma ken de Britsch-Indische regeering verant woordelijk voor het welzijn van de inboor lingen; Het geheelc grensgebied bestaat geografisch eigenlijk uit drie elementen uit de eigenlijke Noord-West-provincic, die on der het bestuur van Britsch-Indië staat, uit de stamgebieden tusschen de Britsch- Indisch-A/ghaaneche en de Britsch-Indische bcstuursgrenzcn en uit het eigenlijke staatsgchied van Afghanistan. Deze zeer gecompliceerde situatie wordt nog ingewik kelder door liet feit. dat de meeste stam men geen grenzen orkennen en, wanneer het. stamgebied zich zoo ver uitstrekt, aan beide kanten van dc Britsch-Indisch- Afghaansche grens thuisbehooren. Mengelmoesje van rassen. Tot voor korten tijd gingen de hevelen van „Zijne Majesteit, de Regeering" tot Peshawar en geen stap verder. Wat achter de grens van do Noord-West-provincie lag, was onbestuurd land en wie de straatweg naar de Kaiberpas betrad, liet met de grenrh' van Peshawar ieder spoor van ad ministratie en officieele bescherming achter zich totdat hij de post van Landi Kotnl aan de Afgfiaansehe grens bereikt, lvnd. Het is een land' met geweldig liooge en bijna niet 1e héklminiwn bergen, dat onvruchtbaar of met „scrub", dicht kreupelhout bedekt is. Het volk, dat bier woont, heeft wel een zeer wonderlijke afkomst, want alle ver overaars' en alle kooplieden hebben hun sporen achtergelaten. Afghanen en Tafaren. Perzen. Turken en Arabieren. Indiërs en .lo den. zij zijn hier alle vertegenwoordigd. De eenigg band. waardoor al deze volkeren ge- honden worden, is hun godsdienst: de Is lam. Het verontachtzamen van deze on zichtbare lijn. die deze stammen van Britschdndië scheldt, beteokent, dat men zich in een gebied begeeft, waar nog een gedeelte van dc Middeleeuwen overgebleven is en waar fanatieke mannen en dappere vrouwen hun onafhankeliikbeid tot bet uiterste verdedigen. Do Britsebe invloed heeft zich wel in de laatste vijftig iaar on der hen verbreid, maar is toch niet in staat geweest, de karakteristieke kenmerken van de verschillende stammen uit te wisschen. Wel oefenen vijf politieke. Britsebe agent schappen in Noord en Zuid-Waziristan, in Koeram, in Kaiber en in Malakand een .nominaal toezicht uit, maar de erkenning van dit toezicht door de stammen hangt van het feit af, of men van hen belasting Er bestaat geen georganiseerd beheer en ook geen begrooting voor deze gebieden. De inboorlingen deden, wat in hun oogen volgens hun.oude wetten het beste was. Zij vreesden een „vreedzame indringing", zelfs al hadden zij daarvan grootc eco nomische voordeden, omdat zii hun fana tiek verdedigde onafhankelijkheid niet wilden opgeven. En daarom erkenden zij ook niet de Wettigheid van de Durnnd-lijn. Ilot probleem was nu, met de stammen een vergelijk te treffen, die geen vergelijk wenschten. Al probeerden de politieke auto riteiten ook. liet Britsohe gezag tot aan do Britsche gpens uit te breiden, steeds stieten zij op den. verbitterden tegenstand van dit vrijheidsliëvofwle ras. De inboorlingen staan voortdurend klaar, naar de wapenen te grijpen en zii zijn goed bewapend om een oude erfenis te verdedigen. De ouderen zijn misschien nog wel eens tot een schik king bereid, maar dc jongeren wildon van geen compromis' weten; zij wenschten slechts strijd om de vrijheid. De vechtlustige fakir. Een der mees! hardnekkige vechters bazen is de fakir van Ipi, die zijn volgelin gen door zijn hvpnotiseerende geloofsijver aan zich bindt. Telkens weer hitst hij aan tot opstand, zweept de geloovigen op tot fanatieke razernij en „die ongeloovige hond van oen Encolschman" beschouwt hij als een onderdrukker, die uitgeroeid diient te. worden. Hoewel het gerucht gaat. dat de onverzoenlijke fakir spooiloos verdwenen is en zijn volgelingen den strijd als nutteloos opgeven, is hef toch niet te verwachten, dat deze merkwaardige figuur zoo maar spoor loos van het politieke tooneel verdwijnt. Daarvoor staan ook voor hem te groote be langen 'op het spel. Drie middelen. Er ziin drie middelen, 'die Engeland een. k'ans kunnen geven, om vrede te stichten in dit roerige gebied. Het eerste middel is oen volledige be zetting,door militairen van het geheele ge bied tot a«n de Durand-liin. een oplossing, welke slechts met zware offers ten uitvoer gebracht zou kunnen worden. Het tweede Reeds eeuwenlang is het Noord westelijke deel van Britsch-Indië, Waziristan, dat aan Afghanistan grenst, het middelpunt van een voortdurende strijd tusschen En- gclsch.cn en inboorlingen, die met fanatieke ijver hunvrijheid verde digen. De Engelschen hebben op het gebied van koloniën echter groote ervaring opgedaan en heb ben thans, ook hier de middelen gevonden, om de wilde volkeren in hun macht te krijgen. Onze Britsch Indische correspon dent zendt ons nevenstaand artikel, dat. den lezer een helder inzicht, zal geven in deze uiterst interessante kwestie. middel zou zijn. hier een soort niemands land tusschen Afghanistan en Britsch-Indië in het leven te roepen en het laatste mid del, dat men thans wil volgen, bestaat daar in. dat men de inboorlingen cr toe wil overhalen, door hun gebied breede wegen te laten aanleggen, en op eenige plaatsen troepen te stationneeren met de verzeke ring dat de officieren en manschappen zich in geen geval met de aangelegenheden van de stammen zullen bemoeien. Roovers worden landbouwers. Om dc zaak nog wat smakelijker voor te stollen, gaat de Britsch-Indische regeering cr toe over, de inboorlingen hulp te ver- lecnon op het gebied van de landbouw. De grond zal vruchtbaar gemaakt worden, ter- wel er tevens zaden uitgèdeeld zullen wor den. Tot de algemeene verbazing heeft men hiermee hij de fanatieke bevolking groote successen geboekt. De Jalel Kheli bijvoor beeld, die vroeger slechts van rooven leef den. wcnschcn thans nieuw land en de hardnekkige Waziri's in liet Wana-district hebben zich ook met groot enthousiasme op den landbouw geworpen. Hiermede zou tevens de bewering van den Engelschen onderzoeker be wezen zijn, dat al deze stammen vroeger landbouwers waren en juist door dc ontbossching van het land, waardoor het droog en onvruchtbaar geworden was, tot een andere levens wijze hadden moeten overgaan. Natuurlijk kan men een volk, dat eeuwen lang gewend was, van het zwaard te leven, niet maar zoo in één dag tot de ploeg be- keeren en alle stroomingen en reacties, die boven beschreven zijn. zijn bij de verschil lende stammen misschien nog wel erger geworden. Dat sluit echter niet uit. dat de eenmaal ingeslagen weg ondanks alles toch wel tot het verwachte "resultaat zal leiden, namelijk de omheining van de Britsch-In dische Noord west-grens. Zooals gezegd, zal dit niet in één dag voltooid worden, maar de Engelschen hebben in den loop der ge schiedenis het wadhten wel geleerd, wil heffen of niet. Herinneringen uit den wereldoorlog opgehaald. „Legionaires schrijven In Spanje een nieuwe bladzijde van roem". De „Popoio d'Italia" laat in zijn editie van gistermorgen een protest hooren tegen de naar zijn smaak te vaak verspreide berichten, volgens welke Duitschland altijd een middel matige opvatting zou gehad hebben over do waarde van het Italiaan sche leger. Het blad haalt verschillende bcoordeclin- gen aan van Duitsche generaals, o.a. van I.udendorf en Hindenburg, waarin de waar de van den Ifaliaanschcn soldaat naar vo ren wordt gebracht en de doorslaande be- teekenis der Italiaansche overwinningen in den wereldoorlog. Dc „Popoio d'Italia" voegt hieraan toe, dat men niet de dagen van crisis als voor- bpold moet nemen, welke alle legers gekend hebben. liet blad 'besluit aldus: Het Itali aansche leeor beeft zich gemeten met bet leger van Oostenrijk en Hongarije en nie mand kan de militaire hoedanigheden be twisten van de Oostenrijkers en Hongaren die tot het Duitsche ras behooren. Onlangs heeft bet Ttaliaanscbe leger de Ethiopische strijdkrachten vernietigd, welke vele Fran- schen slechts na een strijd van twintig ja ren hadden kunnen verslaan. Eens zal de sluier worden opgelicht van hetgeen in Spanje voorvalt. Dan zal de we reld weten, dat de legionaires van het fas cisme in het Spaansehe land een nieuwe bladzijde van roem voor de geschiedenis geschreven hebben. DE STAKING IN DE POOLSCHE METAALNIJVERHEID. Ontslag van 2 arbeiders de aan leiding. Te Bielifz in Polen is Donderdag het. per soneel van alle metaalbedrijven in staking gegaan. Aan deze algemeene staking der metaalarbeiders nemen ongeveer 5000 per sonen deel. De oorzaak van het geschil ls gelegen in het ontslag van twee vertrouwenslieden der vakvereenïging. De arbeiders eischen dat beide personen weer te werk zullen worden gestold. Voorts zijn loonkwesfies in bet ge ding gebracht. Het ministerie van arbeid is in de zaak gemengd. Een Amerikaan en een Duitscher wegens hoogverraad terechtge steld. De op 8 Maart j .1. wegens hoog verraad ter dood veroordeelde Ilclmut Hlrsch is gisterochtend to Berlijn terecht gesteld. Hirsch, een Amerikaansoh staatsburger was ver oordeeld wegens voorbereiding van een aanslag op nationaal-socialis- tische leiders. Hij was in het bezit bevonden van twee helschc machines'. De Duitsche autoriteiten venmeden voor don eersten keer in een officieel commu niqué te vermelden, dat Hirsch in opdracht van hoogverradcrlijke kringen naar Duitsch land was gegaan om er bomaanslagen te plegen. De ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn had een verzoek om gratie bij den Rijkskanselier ondersteund. Tevens is de 20-jarige Oskar Denner, die op 12 December 1030 wegens verraad was ter dood veroordeeld, terechtgesteld. Bezoekers van een bierlokaal babbelden. De Daily Herald meldt, dat nadere bij zonderheden bekend zijn geworden over ter roristische plannen der nat ionaal-socialisten tegenover bondskanselier Dr. Schuschnigg. De leider der gearresteerde nat ionaal- socialisten is een zekere Wolczek, een technicus, die eenige jaren in Chili heeft gewoond. Nog deze maand zullen zij terecht slaan onder beschuldiging van dc voorbe reiding van plannen tot ontvoering van bondskanselier Schuschnigg. Voorts zul len zij zich moeten verantwoorden over de voorbereiding van plannen Schuschnigg dood te schieten, wanneer de bondskanse lier een bezoek aan 't graf van zijn vrouw zou brengen en over plannen de bondskan- selarij uit een vliegtuig te bombardecren. De zaak zou aan het licht zijn gekomen door loslippigheid van bezoekers van een bierlokaal. NOG GEEN ACCOORD IN HET MEXI- CAANSCHE PETROLEUMCONFLICT. Er is nog geen overeenkomst tusschen do werkgevers en de stakers in de Mexicaan- sche petrolcumnijverheid tot stand geko men. Men heeft niettemin een voorloopigc werkhervatting overwogen, waarbij dan de onderhandelingen door bemiddeling van 't departement van arbeid zouden worden voortgezet. De laatste voorstellen der onder nemingen bevallen yi voering van de vccr- tigurige Werkweek niet betaling van het zelfde loon, dat thans voor do 56-urige week wordt uitgekeerd, 21 dagen vacant ie per jaar en storting van 10 procent der looncn door de werkgevers voor een ouderdoms pensioen. L Nog altijd arrestaties in Rusland Hooge functionnarissen in hech tenis. Volgens berichten uit over het algemeen betrouwbare bron zijn in den laatstcn tijd in Rusland tal van arrestaties verricht in militaire kringen en in de kringen van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken. Voorts zouden eenige hooge partij- functionnarissen zijn gearresteerd. Balans na één jaar Volksfrontregeering FRANKRIJK'S ECONOMISCH HERSTEL EEN FEIT. „Wij zijn trouw aan onze ver plichtingen en hopen op den Volkenbond". De minister president van Frankrijk Blum heeft Sandford, correspondent van de Daily Herald een onderhoud toegestaan, dat hem gevraagd was ter gelegenheid van den eer sten verjaardag der Volksfrontregeering. Blum zeide onder meer, dat het economisch herstel een onbetwist baar feit is. Dit herstel scheen min der duidelijk dan in andere landen, doch Frankrijk heeft iets beproefd dat geen enkel ander land, met uit zondering wellicht van de Ver eenigde Staten, heeft geprobeerd, Het heeft een soort economische breuk moeten voorkomen. Blum gaf een verklaring van de finan- ciecle moeilijkheden door te betoogen, dat de regeering het sociale voor het economi sche en het economische voor het finan- cieele heeft laten gaap. Bovendien moet een enorme overbewapening gehandhaafd wor den. De financieelc vooruitzichten blijven echter gunstig. De schatkistlasten zijn reeds dit jaar verminderd en men zal daarmede zonder verslapping verder gaan. Dc regee ring verwacht, dat de terugkeer van uitge voerd kapitaal zal worden bevorderd door de stabiliteit van het Fransche economische leven, door de gaafheid van het bestuur en door de algemeene welvaart van het land. Geen wijziging der muntpolitiek. Hoe het ook zij, Frankrijk zal zijn munt politiek niet wijzigen: de beginselen van het driezijdige accoord van September zullen richtlijn blijven. LÉON BLUM. Met een toespeling op dc proga- ganda, die een zeker deel der pers tegen de regeering voert, zeide Blum dat de millioenen bezoekers der ten toonstelling in Europa en in dc ge heele wereld de kwaadaardige le genden zullen doen verdwijnen. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde de minister-president te ge- loovcn, dat de regeering trouw is gebleven aan de regeeringsverklaring, door vertrou wen te stellen in het vredelievende Europa. Het vredelievende Europa heeft thans ver trouwen in Frankrijk. Het weet, dat Frankrijk trouw zal blij ven aan zijn verplichtingen, aan de hoop volle gedachte, die de Volkenbond beli chaamt. Het einddoel is nog altijd hetzelfde: gemeenschappelijke veiligheid door arbi trage, wederkeerige bijstand, algemeene ontwapening en toezicht op de bewapening. Er is geen enkel onderscheid gemaakt tusschen de regceringsstelsels der landen. Blum zeide ten slotte verheugd te zijn ove? dc goede betrekkingen met de Vereenigde Staten, Rusland, België, dc Kleine Entente, Turkije, de Scandinaafsche landen en En geland. Voor den overval op den Pool- schen journalist. Polen heeft voldoening ontvangen wegens den aanval, waarvan de correspondent van het Poolsche Telegraafagentschap (P.A.T.) te Moskou, Haczynski, en de ambtenaar der Poolsche ambassade te Moskou, Lagoda, eenige dagen geleden op den weg tusschen Kief en Czernikof het slachtoffer zijn gewor den. De plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Stomoniakof, heeft den Poolsr.hen ambassadeur, Grzy- bowski, verontschuldigingen aangeboden en medegedeeld, dat de acht aanvallers konden worden gearresteerd en ernstig zullen wor den gestraft. NEDERLANDSCH SCHIP NEEMT GEWON DEN VAN DE „OLIVA" OVER. Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft het in brand geraakte Duitsche vrachtschip „Oliva" op eigen kracht zijn reis naar Ma nilla kunnen voortzeten. Het te hulp gesnel de stoomschip „Friederun," blijft in de na bijheid. Het Nederlandschc stoomschip „Tji- karang" heeft vijf gewonde leden der be manning van de „Oliva" aan boord geno men. De Boschjesmannen sterven uit Generaal Smuls noemt ze „l& vende fossielen Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft zich in de laatste dagen met het probleem' van de Boschjesmannen bezig gehouden, die op het punt staan, uit te sterven. In het debat noemde Generaal Smuts ze „levende fossielen", die, wat het ook kosten moge, in stand gehouden moeten worden. De Boschjesmannen zijn waarschijnlijk de oud ste stam van de wereld, die voor 25.000 jaap niet alleen Zuid-Afrika bewoond hebben, maar geheel Afrika en waarschijnlijk ook Zuid-Europa. Hun instandhouding schijnt een zeer moeilijk probleem te zijn, want om hen in leven te houden, zou men hen eigenlijk de onbeperkte jacht op wild moe ten toestaan, waartegen dc boeren, die aan de rand van de Kalahari wonen, thans reed3 in verzet gekomen zijn. ONZE OOST] Lichte aardschokken Aneta meldt uit Koetaradja. dat Donder dag om 14.00 plaatselijken tijd. lichte aard schokken geconstateerd zijn die geenerlei schade hebben aangericht. I-Ict Koninklijk magnetisch en meteorolo gisch observatorium te Batavia heeft dezei schokken niet geregistreerd. ZONDAG 6 JUNI. Hilversum I. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (Gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 De KRO-Melodisten. 2.00 Vragenuur. 2.30 KRO-Kamerorkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 KRO-orkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (Gr.pl.). 5.50 Ncdcrl. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewjjde muziek (Gr.pl.), 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Bescherming van het Klein bedrijf". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 De KRO-Melodisten, solist en gramo- foonplaten. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Zang en piano. In de pauze: Gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. Hilversum n. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivennieuws. &.05 Tuinbouwpraatje, .30 Gramofoonmuziek. .45 Lezing „Van Staat en Maatschappij", 10.00 Zondagsschool. 10.30 Protestantsceh Kerkdienst. 11.45 Lezing: Moeders en kinderen tien dagen heerlijk buiten. 12.00 Orgelspel. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.00 Het schilderij van de maand. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het omroeporkest en solist. In de pauze: Viool en piano. 4.10 Astronomische causerie. 4.25 AVRO-Dansorkest. 4.55 Gramofoonmuziek. Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „Fantasia" en soliste. 6.45 Declamatie. 7.00 Tusschen zeven en acht, gevarieerd pro gramma. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie. 9.10 Radiojournaal. 9.25 Omroeporkest en solist. 10.15 Renova-kwintet. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 7 JUNI 19S7. Hilversum I. NCVR-Ultzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Altmezzo en piano. 3.00 Causerie over Kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Amsterdamsch Salonorkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 De beteekenis der Christ. tradities vooï ons volk, causerie. 9.30 Orgelconcert (Om 10.00 Berichten ANP)] 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum n. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 „Fantasia". 12.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Sopraan en piano. 3.05 Declamatie. 3.30 „Melody Circle". 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „De Flierefluiters" en solist. 6.00 „Fantasia" en solist. 6.30 Muzikale causerie en piano. 7.10 De beteekenis van het avondonderwijs voor maatschappij en individu, causerie. 7.30 „De Roodborstjes" en gramofoonmuziek. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8 07 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 8.40 Declamatie. 9.00 Viool en piano. 9.20 VARA-Groot-orkest en solist. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Bcrichfen ANP. 10.05 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11