Rouw in Nationalistisch Spanje Huldiging Ned. Handelsmissie naar Zuid-Amerika Antwoord aan Kamerleden Intrekking werkloosheids subsidie Bedorven vleesch in automatieken Om den wereldtitel dammen Geen hulp voor Nieuwe phase in de Hooggerechtshofkwestie Britsche Rijksconferentie Wedstrijd Braddock-Louis gaat door Zaterdag 5 Juni 1937 Derde blad SedinrlaDnUderLhland Bearres,««K Op vrapen van het Tweede Kamerlid den heer Boon. betreffende het doen van stappen bij de Dintsche repeerine tot on middellijke invrijhcidssteliinp van de door Duitsche beambten pearresteerde gebroe ders Holland, heeft de minister van Buiten- landsche Zaken geantwoord, dat naar aan leidinp van deze vragen een onderzoek jaar de gesipnaleerde feiten is ingesteld Aangezien dit onderzoek thans nop niet volkomen beëindigd is, zal de Minister la ter op deze aangelegenheid terug komen. Onbetrouwbaarheid van NSB- officieren. De heer de Visser had den minister van Defensie a. 1. vragen gesteld over do pu blicaties van den heer F. W. IVessels te Utrecht met betrekking tot eventueele on betrouwbaarheid van officieren en ambte naren in verband met hun verhouding tot de N.S.B. en buitenlandsche fascistische 6(a('en. De minister heeft thans geantwoord, dat er bu de regeenng geen aanleiding be staat, bijzondere stappen te ondernemen met betrekking tot de in bedoelde vragen voorkomende mededeelingen. Het Tweede stelt vragen. Kamerlid Drees De heer Drees heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is dezer dagen aan een aantal gemeenten door rijksinspecteurs voor de werkverschaf fing, namens don ministers van Sociale Za ken. schriftelijk bericht, dat van een be paalden datum in Juni af tot nader aankon diging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het wcrkloos- heidssubsidiefonds? Mocht de eerste vraag bevestigend worden beantwoord, wil de minister dan mededee- len: a. Aan welke gemeenten een dergelijk be richt is gezonden? b. Of de minister het in overeenstemming acht met de billijkheid en met de strekking van het werkloosheidssubsidiefonds, dat ge meenten, die zich aan de rijksregelen heb ben onderworpen en waar nog werkloozen in steun zijn, geen subsidie meer zullen ontvangen hoewel zij toen zeer als andere gemeenten ten behoeve van het fonds een belangrijk deel van hun belastingcapaciteit moeten missen? Of het de bedoeling van den minister is dat, in de gemeenten aan welke tijdelijk geen bijdrage wordt verleend. Voorloopig aan werkJoozen in -hetg eheel - geen steun meer zal worden toegekend of enkel onder stand ingevolge de armenwet? Geruchtmakende zaak te Almelo berecht. Voor den kantonrechter te Almelo is gis teren de geruchtmakende zaak tegen den Almeloër de W. behandeld, die bedorven vleesch geleverd heeft aan automatieken. Hij had zich te verantwoorden wegens drie overtredingen der vleeschkeuringswet, liet in voorraad hebben van bedorven vleesch, in totaal 45 kilo, het laten slachten van kalveren zonder ze te laten keuren en het verkoopen van het vleesch. Uit de verhooren bleek, dat de voor- cn achterkamer van de W. voor de „zaak" wer den gebruikt. De kalveren zijn in een schuur geslacht. De ambtenaar van het O.M. vond de overtredingen zeer ernstig. Voor de „duis tere praktijken" eischte hij driemaal f ~00 boete of 100 dagen. Het vonnis luidde drie maal f 200. of 30 dagen, met verbeurdver klaring van het in beslag genomene. Springer handhaaft zijn voor sprong. Gisteravond om kwart voor a^ht verricht te de burgemeester van Utrecht, Mr. ur y W. ter Pel wijk, den openingszet van de zesde partij uit den wedstrijd om het weieldkam pioenschap dammen tusschen pnnger e Raichenbach.jeto Damgon„„i- "jKzeÏÏÏÏS1'Partij .oop« het op rC£eSrcmlsc is het resultaat van een door beiden sterk gespeelde partij waaruit dui delijk blijkt, dat de spelers aan clkaai ge waagil zijn. theoretisch verloop, en zonder dat het ^ddenspeljemssende wendingen °l'lc™'dset'crhe wijze van behan- W'spring?" ch B.lchenbach kwamen 1 ng. Npnngci na ecn correcte «^ebtdit na 53 zetten een '®nVpei,Viende partij gespeeld Hn(,C" u*r 4 a n va n gomhal f zeven. Nog steeds'behoudt onze landgenoot, thans met 75 zijn voorsprong- DE STAKING AAN TONAAL WERKEN NABIJ ALMELO. Arbeiders geschorst. uit Wierden, die gestaakt De ,n.,|uerken voor den zij- hebben bu de ka „eschorst en mogen tak naar Almelo. s|(,chts sohel. °p bevel wor,|en. In hun plaats is natura gesteund uo he( wcrk gcstefdT welke biiuienkort zal worden uitgc- breid tot 50. Nederlanders in Spanje Waarschuwing van de re. geering. Sedert het uitbreken van de vij- andelijkheden in Spanje is het meermalen voorgekomen, dat Ne derlanders aldaar in moeilijkhe den zijn geraakt tengevolge van het feit, dat zij op een of andere wijze betrokken waren hij den toe voer of het vervoer van wapentuig en/of vrijwilligers naar een der strijdende partijen in Spanje. Met name hebben de Nederlandsche opvarenden van schepen onder vreemde (o.a. Panameesche vlag, die tijdens het vervoer van wapen tuig naar Spanje door de oorlogs schepen van een der strijdende par tijen in Spanje werden aange houden en opgebracht, dit moeten ondervinden. Naar aanleiding hiervan wordt er thans de aandaoht op gevestigd, dat Nederlanders die zich op de een of andere wijze bezig houden met, of betrokken zijn bij den toe voer of het vervoer van wapentuig en'of vrijwilligers naar Spanje, ook voor zoover het hierbij personen be treft die niet reeds uit dien hoofde "^der de Nederlandsche strafwet mochten vallen, voortaan niet be hoeven te rekenen op de bescher- ""'ng der Nederlandsche regeering, indien zij tengevolge van dergelijke handelingen in Spanje in moeilijk heden zijn geraakt of dreigen te ge raken. Compromisvoorstel van Sena tor. Na een bespreking op het Witte Huis te Washington, heeft Robin- son, de leider der meerderheid in den Senaat, medegedeeld, dat de regeering wellicht een compromis voorstel ten aanzien van de hervor ming van het Hooggerechtshof zal doen. Hij zeide verder, dat met het wetsontwerp haast zou worden ge maakt, opdat het nog in de tegen woordige zitting van het congres be handeld zou kumnen worden. Er zullen ecnige amendementen wor den ingediend. Unaniem achter Genève. Ver laging van douanetarieven over wogen. In de vergadering van de imperiale con ferentie is gisterenochtend de hervorming van het Volkenbondspact behandeld. De vergaderden waren van oordcel, dat het or gaan van Genève gehandhaafd moet wor den cn dat het zoo algemeen mogelijk moet zijn. Verder is gesproken over het falen van den bond bij de aanvallen van Japan en Italië. De meeningen van de dominions zijn aan gaande artikel zestien verdeeld. De Labour- regeering van Nieuw Zeeland verlangt on middellijke en automatische toepassing van sancties in geval van een aanval, de mi nister-president van Canada, Mackenzie King, daarentegen heeft reeds meermalen verklaard, dat Canada niet wenscht te wor den meegesleurd in een conflict, waarbij het zelf niet direct is betrokken, zonder stem ming van het parlement. Ondertusschcn bespreken de economische deskundigen van Engeland en de Dominions verscheidene kwesties, waaronder verlaging van de douanetarieven. DE WATERLEIDINGKWESTIE TE TUBBERGEN. 78 Weerspannigen veroordeeld. De 78 Tubbergenaars, die voor het Kan tongerecht alhier terecht stonden wegens hel zich niet aansluiten aan de drinkwater leiding, zijn allen veroordeeld tot een boete van f 4 of twee dagen hechtenis, behalve een die werd schuldig verklaard zonder op legging van straf. De eisch was tegen bijna allen vrijspraak.„Tegen vijf verdachten was f 10.of vijf dagen geëischt. Het O. M. was n.l.„ van meening dat de bouwverordening der gemeen.te Tjjbbergcn niet verbindend en in strijd rfret de .woningwei.was. De Kapitein van de „Andra" nog niet vrij Naar wij vernemen is de kapitein van de „Andra", de heer van Dragten, niet tegelijk met de bemanning van dit schip in vrijheid gesteld. Over enkele dagen wordt hij in een der Fransch-Spaansche grensplaatsen ver wacht, aangezien eerst nog eenige formali teiten moeten worden vervuld, voordat de Franco-regcering de kapitein laat gaan. Acht millioen gasmaskers voor de Britten De onderstaatssecretaris van het Engcl- sche ministerie van binnenlandsche zaken verklaart, dat in alle steden of districten, welke het voorwerp kunnen worden van aanvallen uit de lucht gasmaskers worden opgeslagen om aan de bevolking te worden uitgedeeld, wanneer de omstandigheden zulks noodig mochten maken. Eventueel zullen deze maskers bij de bur gers worden thuisbezorgd. Er zijn thans reeds acht millioen gasmaskers beschikbaar. PROTESTANTISME GROEIT IN OOSTENRIJK De voorzitter van den Evangclischen Ker- kcraad te Wcenen, Capesius, heeft naar aan leiding van een bespreking van een ontwerp voor ecn -nieuwe kerkelijke constitutie me- dedeelingen gedaan over den groei van het protestantisme %n Oostenrijk. Tot 1933 nam het aantal leden jaarlijks met 2000 tot 3000 toe, in 1933 met 5.000 in 1934 met 23.500. In 1935 liep de stijging van het ledental terug, hetgeen volgens Capesius waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan een wet, die den overgang naar de protestantsche kerk aanzienlijk moeilijker maakte. Desniettemin groeide het aantal le den in dat jaar met bijna 9.000 Heden begrafenis van Mola DE OORLOGSMACHINE DRAAIT ECHTER DOOR Pampeluna, waar hedenmorgen om elf uur de plechtige uitvaart van Generaal Mola plaats heeft, is in die pen rouw gedompeld. Alle openbare gebouwen zijn met rouwfloers be hangen en van alle huizen waait de vlag halfstok. De militaire gouverneur van de Navarreesche hoofdstad had de pijn lijke taak, de wedeuwe van den ge neraal het overlijdensbericht mede te deelen. Mola laat vier kinderen ach ter, drie meisjes en een jongen van veertien jaar, die de oudste is, en ook zijn vader, oud-generaal van de civiele garde. Offensief in Guadarrama-sector geëindigd. Het. station Radio Nacional heeft gister avond tien uur de volgende berichten uit het groote hoofdkwartier der opstandelin gen uitgezonden: Aan het front van Guadarama, in den sector van Lagranja, hebben wij bij de stel lingen van Cabeza Grande een verkenning uitgevoerd. Het aantal dooden bij den vijand is aan zienlijk. In den sector van Guadarama heeft de vijand San Bcnito en Santa Catalina aangevallen, doch hij werd overal terugge slagen. Een tegenaanval kostte den vijand 50 dooden. Uit Madrid wordt gemeld: De laatste be richten uit Guadarama stellen in staat te bevestigen dat het offensief der regeerings- trocpen in dien sector geëindigd is. Het voornaamste doel werd bereikt, daar de druk der opstandelingen op Bilbao vermin derd is. Op een front van 50 kilometer rukten de regeeringstroepen 25 kilometer op in vier dagen en bedreigen zij Balsain. Een tegenaanval der opstandelingen slaagde er in Granja te ontzetten. De Rechtsche troe pen hebben versterkingen ontvangen en op het oogenblik wordt begonnen met ver sterking der stellingen. Deutschland-incident toch voor het Permanente Hof? De minister van buitenlandsche zaken, Giral, heeft medegedeeld, dat de Spaansche regeering voorne mens is wegens het bombardement van de Almeria een rechtsgeding tegen Duitschland aanhangig te ma ken hetgeen waarschijnlijk voor het Haagsche Hof van internationale Justitie zal geschieden. De Duitsche kruiser „Deutschland" is gis terenochtend te Tanger aangekomen. In tegenstelling met de gewoonte is de be manning nog niet aan land gegaan. Chicago's bokscommissie doet of er niets gebeurd is. De bokscommissie van Chicago heeft verklaard, dat zij, ondanks de schor sing van Braddock door de New- Yorksche bokscommissie, rustig doorgaat met de voorbereiding van de match tusschen Braddock en Louis, op 22 Juni a.s. alhier vastge steld. De bokscommissie van Chi cago beschouwt voorts deze match als een titelgevecht voor het wereld kampioenschap. Jhr. van Karnebeek Comman deur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Nog groote handelsmogelijkhe den in Zuid-Amerika. Toe spraak van minister Gelissen. In eenige zalen en in de hall van het de- pa rtementsgebouw aan den Bczuidenhout- scheweg te 's-Gravenhage heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, gis terenmiddag ter cere van het hoofd der Ne derlandsche Handelsmissie naar Zuid-Ame rika, Jhr. van Karnebeek en van de leden dier missie, voor zoover zij in het vaderland zijn teruggekomen, ecn receptie gegeven. Tal van autoriteiten uit de diplomaten en handelswereld o.a. de vertegenwoordigers van Argentinië, Chili en Brazilië waren aan wezig. Minister Gelissen richtte zich in een toespraak tot de missie en verklaarde zich verheugd dat het mogelijk gebleken is de hangende handelspolitieke besprekingen door onderteekening van een voorloopig handelsverdrag en een overeenkomst tot li quidatie der achterstallige handelsvorderin gen tot een goed einde te brengen. Ondanks het feit, dat de missie met haar tijd heeft moeten woekeren is bereikt, dat naar gerechtvaardigde verwachting de tot standkoming van uitgebreider handelsrela ties, alsmede de deelneming van Nederland aan openbare werken in Argentinië mogelijk zal zijn. Van het bijzondere verlangen van Argentinië, alsook van Umeuay naar imigratie van Nederlandsche landbouwers werd voorts met be langstelling kennis genomen. \N ai de gevoerde handelspolitieke bespre kingen betreft, heb ik goede hoop. dat een voor beide partijen gunsti ge oplossing zal kunnen worden ge vonden. Uwe missie en in het bijzonder haar leider heeft, zegt spreker, den Nederland- schen naam bp uitstek hoog weten te houden. Zonder eenige reserve kan ik dan ook verklaren dat de zending haar taak als „mission of good will" naar ons aller oordeel op voorbeeldige wijze heeft ver vuld. Daarna richtte de minister zich in het bijzonder tot jhr. van Karnebeek. Voor de leiding, welke gij aan de missie gegeven hebt zoo zeide minister Gelissen is de regeering zeer dankbaar. Den dank, welke de regeering aan de geheele missie brengt, wil zij samenvatten in een bijzondere dank betuiging aan U. Het is mij een groot genoegen U mede te deelen, dat het H.M. de Ko ningin behaagd heeft U voor de ten deze aan den lande bewezen diensten te bevorderen lot comman deur in de Orde v. d. Nederland- schen Leeuw. De minister hing hierop jhr. van Karne beek het commandeurslint op en spelde liem het kruis op de borst. Jhr. van Karnebeek dankte vervolgens voor de hem verleende onderscheiding, die hij beschouwde als een hulde van de gehee le missie. Spr. roemde in dit verband de harmonische samenwerking der missie. Spr. zeide voorts: Het staat voor ons vast, dat ons land goed zal doen, vóór het te laat is, het voorbeeld van andere landen te volgen en een toenemend aandeel te nemen in de vooruit zichten, en mogelijkheden, die in menig opzicht in de bezochte lan den nog aan den vreemdeling en het vreemde kapitaal worden gebo den. Na de beide redevoeringen begaf men zich naar de hall, waar ververschingen werden rondgediend. Jhr. van Karnebeek tijdens zijn reis in gesprek met den Braziliaanschen minister van Buitenl. Zaken, Mario Pimentel Brandao. Joe Louis, de „black bomber", die op 22 Juni a.s. tegen Braddock zal vech ten om den wereldtiteL Louis verloor verleden jaar van Schmeling. De garanticsom, zoo wordt uit New York gemeld, welke Braddock voor zijn match tegen Schmeling gestort heeft, zal voor de helft aan den Duitscher worden uitbetaald. Het overige gedeelte van dit bedrag zal aan de Madison Square Garden ten goede ko men. Hallo, hier de Noordpool! Reclitstreeksche draadlooze ver binding tusschen Moskou en den Noordpool. Men is er thans voor het eerst in ge slaagd een directe radio-telegrafische en ra- diotelefonische verbinding tusschen Moskou en het Noordpoolstation tot stand te bren gen. De berichten kwamen te Moskou goed door. Botsingen tusschen Arabieren en Turken Staking in Syrië afgekondigd. Als gevolg van de ontevredenheid, die on der de niet-Turksche bevolking van Alexan- drette en Antiochie is gewekt naar aanlei ding van de onlangs te Genève ten aanzien van de Sandsjaks bereikte regeling, krachr tens welke o.a. het Turksch de officieele taal is geworden, hebben botsingen plaats ge vonden tusschen Arabieren en Turken. Ze ven Arabieren werden hierbij gewond, waar van vijf ernstig. Troepen hebben de orde hersteld. De toestand is echter zeer gespan nen. Om tegen de regeling te protesteeren is in geheel Syrië de algemeene staking van Ara bieren en Armeniërs afgekondigd. Sneltrein rijdt op groep spoorwegarbeiders in Acht menschen gedood. Op den spoorlijn van Willach naar Spital, in Karinthië (Oostenrijk), heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groep arbeiders, die werkzaamheden op de spoor baan verrichtten, weken uit voor een nade rende goederentrein. Zij werden echter ge grepen door ecn uit de andere richting aan stormenden sneltrein, met het noodlottige ge volg, dat zeven der arbeiders op slag gedood werden, terwijl de achtste op weg naar het ziekenhuis overleed. Reverend Jardinc te Londen teruggekeerd Hij wilde het bruidspaar een genoegen doen. Reverend Jardine, die Donderdag het huwelijk van den Hertog van Windsor heeft ingezegend, is gisteravond te Lon den aangekomen. Hij verklaarde de reis niet te hebben gemaakt om het gezag van zijn bisschop te trotsceren en voegde er aan toe: „Ik ben naar Tours gegaan om den Hertog en de Hertogin een genoegen te doen." Daarbij toonde hij het geschenk, dat hij op het kasteel Candé had ontvangen: een paar gouden manehetknoopen met het monogram van den Hertog. DE NOORSCHE MINISTER KOHT OP SCHIPHOL. Per K.L.M.-toestel doorgereisd naar Oslo. De Noorsche minister.van Buitenlandsche Zaken, Halvdan Koht is gisterochtend om 11 uur 25 met het gewone lijntoestel van de Air-France van Le Bourget op Schiphol aan gekomen. Na een kort bezoek aan het res taurant begaf de Noorsche staatsman zich aan boord van liet gereedstaande K.L.M. toestel, P1I-ALO, dat om 11 uur 50 onder bevel van Te Pas naar Oslo vertrok.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8