Hitlerjupnd en Katholieke jeugd slaags Het staalconflict in Amerika Trein te fieldermalsem ontspoord Schoot de „Deutschland" het eerst? De Engelsche gezant sprak niet officieel KIJKEI KOO PEN bi C LOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Von Blomberg bewondert de Italiaansche bewapening Nieuw plan-Deterding verwacht imt DINSDAG 8 JUNI 1937. 80e Jaargang. No. 10282. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Priesters te München gearresteerd Gisteren is het te München tot een uitbarsting gekomen in de spanning tusschen de katholieke kerk en de n ationaal-soci alisten. Tijdens de godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde de Hit- lerjugend voor de kerken. De Ka tholieke jeugd protesteerde hiertegen en beide groepen zouden tenslotte handgemeen zijn geraakt. Van Duitsche zijde wordt intusschen te gengesproken, dat zich onlusten hebben voorgedaan. Reuter meldde nog, dat tien priesters, naar aanleiding van de door de Hitler-jcugd uit gelokte relletjes, in hechtenis zijn genomen. Ook dit wordt van Duitsche zijde ontkend. Onder de te München gearresteerde gees telijken, aldus Reuter verder, bevindt zich ook de bekende pater Mayer, die Zaterdag j.1. reeds gevangen werd genomen, omdat hij, naar de nazi's voorgeven, in een preek de regeering had „aangevallen". Protest in de kerken. Gisteren is in alle kerken van München 'een protest tegen de arrestatie van pater Mayer voorgelezen, doch hij bevindt zich nog steeds in hechtenis. Pater Mayer is een gewezen officier, die zich in den wereldoorlog door groote dap perheid onderscheidde en zeer zware ver minkingen heeft opgeloopcn. Hij is een .der meest populaire predikers van München. De arrestatie van den pater .Tcsuict Rup- pert Mayer wordt.van nazi-zijde toegege ven. Zij .was echter, zoo heet het, slechts provisorisch bedoeld. „De pater werd name lijk beschuldigd van vergrijp tegen de voor hem geldende verordening, waarbij hem het spreken in het openbaar verboden wordt." Het. heet, dat hij reeds weer in vrijheid is gesteld, maar dat het spreekverbod ge handhaafd blijft. Geen Duitsche bisschoppen naar Rome. Welingelichte kringen in Vaticaanstad ont kennen dat een aantal Duitsche bisschop pen binnenkort naar Rome zou komen om despanning tusschen kerk en staat te be spreken. Eveneens wordt ontkend, dat de Pauselijke Nuntius te Berlijn teruggeroepen zou zijn. Aartsbisschop van Kattowitz en de christen-vervolgingen. De aartsbisschop van Kattowitz, mgr. Adamskj heeft in zijn diocees gebeden voorgeschreven voor de vervolgde Christe nen, waarbij hij de vervolgingen der Chris tenen in Rusland, Spanje en Duitschland op één lijn stelde. In zijn herderlijk schrijven verwijt de aartsbisschop de verantwoordelijke Duitsche kringen niet alleen den strijd tegen het Christendom aan te moedigen, doch zich bovendien in de eerste rijen te plaatsen in de vernietigende golf van het nieuwe Hei dendom. Interview van Spaansch vlieg tuig-commandant met „Paris Soir". Een speciale verslaggever van Paris Soir ie Valencia geeft een bericht over het bom bardement van de „Deutschland", zooals hij dat ontvangen heeft van „Kapitein Orcega", die de beide regeeringsvliegtuigen comman deerde, toen deze bommen hebben laten vvallen, welke de Deutschland troffen. Op de vraag van den correspondent van welke nationaliteit de vliegers waren, die van de bommenwerpers de bemanning vorm den, antwoordde Arcega: „Hier is de lijst met namen der mannen, die zich bij mij be vonden. Het zijn allen Spanjaarden, even als ik. In mijn toestel bevonden zich kapi tein Felix Alliende, die sinds 1923 bij de Spaansche luchtmacht dient. Ikzelf, aldus Arcega, behoor sinds 1919 tot dat corps, Verder was er sergeant Ramon Lopcz,. In het andere toestel zaten Luitenant Ar- mando Garcia en luitenant Jaimc Serram, een waarnemer, die als oud-marinc-officier in 1923 naar de luchtmacht is overgegaan. Verder sergeant Felix Lopez. Op de vra^g van den verslaggever, wat het „doel der expeditie" was, antwoordde Arcega: „De orders, die ik van luitenant- kolonel Hidalgo Cisneros had ontvangen, luiden te vertrekken voor een verkennings vlucht boven Ibiza en vier onze torpedoja gers te helpen. Ik heb deze bevelen nog in mijn portefeuille", zeidc de kapitein tegen den journalist. Hij liet deze zijn getypte in- structies zien. „De bevelen had de kapitein om negen •uur 's morgens ontvangen, om vijf uur 's middags was hij met zijn toestel vertrok ken. „Onze toestellen waren zeer snelle twèe- motorige vliegtuigen. Wij vlogen op 4000 voet hoogte. Bij het naderen van Ibiza bemerkten wij in de baai, op ongeveer 200 yards (180 meter) van den oever een oor logsschip. Wij vlogen in zijn richting om het te verkennen. Toen wij naderden gaf het schip vuur op ons. Het schie ten was eerst slecht en te laag, doch weldra werd het verbeterd en plotse ling kwamen in onze omgeving gra naten tot ontploffing. Het was toen ongeveer zes uren. Het was toen heel natuurlijk, aldus kapi tein Arcega, dat wij direct het schip aan vielen, dat ons beschoten had. Ik gaf den weg aan en beval den waarnemer vier bom men te laten vallen. Ik kon niet zien waar onze bommen terecht kwamen. De waaraemer telefoneerde mij het resul taat". De kapitein heeft formeel ontkend, dat de vliegtuigen op geringe hoogte boven de „Deutschland" zouden hebben gevlogen. „Dat is grotesk, zeidc hij. Met toestellen als de onze moeten wij van groote hoogte bom bardeeren en met groote snelheid vliegen". Spil RomeBerlijn een instru ment van den vrede. In een verklaring, die de Duitsche minister van Oorlog, Von Blomberg, tegenover den president van het agentschap Stefani heeft afgelegd, heeft hij, na zijn dank te hebben betuigd voor de ontvangst, die hem in Italië ten deel is gevallen, zijn bewondering geuit over de bewape ning der Italiaansche strijdkrach ten. Hij zeide, den indruk te heb ben, dat deze wapens in handen van goede soldaten zijn. Von Blomberg verklaarde voorts: ik heb met vreugde de vriendelijke uitnoodiging van den Duce aanvaard, waardoor ik mijn wensch in vervulling heb zien gaan, een bezoek te brengen aan de strijdkrachten van het fascistische Italië. Het zou onzinnig zijn, aan mijn reis een verborgen politiek doel te willen toeschrijven, omdat zoowel de Fuehrer als de Duce niets liever willen dan de wereldvrede handhaven. Ik ben ervan overtuigd, dat de versteviging van den spil RomeBerlijn een uitstekend middel is om de wereldvrede te verzekeren. Indien mijn bezoek een stap in deze rich ting, beteekent, zal de voldoening, waarmede ik denk aan de aangename dagen, die ik in Italië doorgebracht heb, er te grooter om zijn. Nog geen verklaring over het Westelijk pact. De Dinsdag j.1. door den Engelschen ge zant te Berlijn gehouden redevoering voor het Duitsch-Engelsch genootschap, waarin hij zeide, dat in Engeland nog veel te veel mcnschen zich een geheel verkeerde voorstelling maken van datgene, wat het nationaal-socialistisch regiem werkelijk is, en dat zij anders aan het groote sociale experiment, dat in Duitschland wordt on dernomen, veel meer beteekenis zouden toekennen, is aanleiding geweest tot het stellen van vragen in het Britsohe Lager huis. Gevraagd werd of deze woorden, het offi- cieele standpunt van de Britsche regeering weergeven en of de ambassadeur zich van zijn taak kweet, toen hij, het nazi-regime prijzend, critiek oefende op dat deel van de Engelsche bevolking, dat elke vorm van dictatuur afkeurt. Minister Eden heeft hierop geantwoord, dat genoemde redevoering tijdens een niet- officieele gelegenheid werd gehouden en dat er derhalve geen sprake is geweest van een weergave van het officieele Engelsche regeeringsstandpunt. „Ik heb," aldus mi nister Eden, „in de rede van dert ambas sadeur niets aangetroffen, van hetgeen de afgevaardigde hem hier verwijt, terwijl het mij eveneens niet duidelijk is waar hij cri tiek zou hebben geoefend op dat deel van het Engelsche volk, dat, evenals alle aanwe zigen hier, de voorkeur geeft aan de demo cratische regeeringsvorm." Vervolgens vroeg de Labour-éfgevaardig- <le Ellis Danith, of de onderhandelingen over een Westelijk pact gebaseerd zijn op het, handvest van den Volkenbond en of ook andere mogendheden dan die, welke lid van den Volkenbond zijn tot genoemd pact zou den kunnen toetreden. Eden antwoordde hierop, dat de on derhandelingen over een westelijk pact nog niet in een voldoende ge vorderd stadium waren, dat hij reeds thans een verklaring hieromtrent kon afleggen. Tenslotte heeft de parlementaire secreta ris van admiraliteit, in antwoord op een vraag betreffende de ontploffing aan boord van den torpedobootjager „Hunter" ver klaard, dat uit het onderzoek is gebleken, dat de schade veroorzaakt is door een mijn, welke vermoedelijk verankerd lag. In ver band hiermede is een protest gezonden aan de rechtsche autoriteiten. Belangstelling voor Reverend Jardine Vele briefschrijvers keuren zijn houding goed. Een menigte van eenige duizenden men- schen verdrong zich heden voor het kleine St. Paulus-kerkje te Darlington, waar rev. Jardine, die het huwelijk van den Hertog van Windsor inzegende, een korten dienst leidde. Hierbij gebruikte hij hetzelfde gebe denboek als op het kasteel De Candé. Hij verklaarde, dat hij dit hoek als aandenken zou bewaren en het tijdens geen enkele plechtigheid meer zou gebruiken. Hij voegde hieraan toe, dat hij tot dusver ongeveer duizend brieven heeft ontvangen waarvan slechts 3 anonieme en één onder- tcckende critiek op zijn houding bevatten. Alle andere hielden een goedkeuring daar van in. De geestelijke heeft het stuk van de bruidstaart, dat hem volgens Engelsche gewoonte door de bruid was aangeboden, aan een zijner parochianen ten geschenke gegeven. NIEUWE STAKINGEN BIJ GE NERAL MOTORS? De fabrieken van de onafhankelij ke staalondernemingen, die niet trachten het bedrijf gaande te hou den, worden door de posten van de vakvereeniging van Lewis bewaakt. Deze weigeren het verkeer van en naar de fabrieken te laten passeeren. De spoorwegmaatschappijen, die voor de onafhankelijke staalfabrieken ver voeren, worden eveneens door de sta- kingsposten bewaakt om de afleve- rings van steenkolen en ertsen en het vervoer van voltooide producten te gen te gaan. Uit Akron is verklaard, dat de sit-down- stakingen zoo zeer tot de gebeurtenissen van den dag zijn gaan behooren, dat het nood zakelijk is herhaaldelijk na te gaan welke afdeclingen der fabrieken weer in bedrijf zijn gesteld en in welke wederom een staking is begonnen. De burgemeester van Chicago heeft gelijk gemeld, gelast, dat de em- ployé's van de Republic Steel, die zich nog in de fabrieken bevinden, deze moeten verlaten, omdat de hy giënische voorschriften door hun aanwezigheid worden geschonden. In dit verband merkt men op, dat an derzijds de sit-down-stakers niet om diezelfde reden de door hen bezette fabrieken hebben moeten verlaten. De aanhangers van Lewis in de automo bielfabrieken te Michigan hebben weder zelf liet heft in handen genomen en eigenmach tig bepaald hoeveel huur zij voor hun huizen zullen betalen. Zij weigeren een hoogcrc huur te betalen. Gelijktijdig hebben ook in dit district de tankstations hun benzineprijzen moeten ver- hoogen als compensatie voor de hoogere loo- ncn, die zij hun personeel moeten betalen. Een nieuw conflict bij General Motors te verwachten? Volgens tot nu toe niet bevestigde geruch ten is in de automobielindustrie nog een groote verrassing te wachten. General Motors beeft, gelijk bekend, na de 11 Februari ge ëindigde staking, die zes weken had ge duurd, met. Lewis een contract afgesloten, waarbij de vakvereeniging van Lewis voor den tijd van een half jaar werd erkend voor het voeren van collectieve loonhesprekingen, waarna nieuwe onderhandelingen zouden beginnen. Thans doen geruchten de ronde, dat Lewis bij de hervatting van de besprekingen met General Motors zou eischen, dat behalve een handhaving van de huidige loonbasis aan de arbeiders aandeel in de winst zou worden toegekend. Lewis heeft, gelijk bekend, reeds herhaaldelijk verklaard, dat het tijdstip is gekomen, dat de georganiseerde arbeiders van de winst der maatschappijen tot het be halen waarvan dezen zelf hebben bijgedra gen, een aandeel moeten ontvangen. Dien tengevolge is een dergelijke eisch van Lewis heel goed denkbaar. Tn 1936 bedroeg de net towinst van General Motors gelijk bekend 238 millioen dollars, waarvan 9,15 milliocn aan de preferente aandeelhouders en 129.90 millioen aan de gewone aandeelhouders kwam. Van de totale winst ad 238 millioen Slechts enkele meters scheidden de gederailleerde wagons van de diepte. Geen persoonlijke ongelukken. Door lot dusver onopgehelderde oorzaak is gisterenavond omstreeks kwart vor elf, trein nummer 648 een stoomtrein van Eindhoven naar Utrecht, waarvan een gedeelte naar Rotterdam gaat, te Geldermalsen bij het binnenkomen van het station gedeeltelijk uit de rails gcloopen. De locomotief, een bagagewagen en drie personenwagons derailleer den, doch bleven, qelukkig staan na dat zij ontspoord waren. Daaraan is het te danken, dat dit ongehik slechts materieele schade tengevolge had. Het ongeluk dat tien meter voorbij een wissel geschied is, was zoo snel in zijn werk gegaan, dat onder de passagiers vrijwel geen verwarring ontstond. De schrik was welis waar groot geweest, maar aangezien de trein na het déraillement onmiddellijk tot staan was gekomen en de passagiers onver let de coupé's konden verlaten, was van een paniekstemming in het geheel geen sprake. Onmiddellijk na het gebeurde werden maatregelen genomen voor het verdere ver voer der reizigers, te wier behoeve een speciale trein met het op het station be schikbare materiaal samengesteld werd. De gestranden konden betrekkelijk spoe dig in dezen trein overstappen om hun reis te vervolgen. Uit Utrecht werd dadelijk, nadat van het ongeval bericht was ontvangen, een werk- trein met ploegen arbeiders naar Gelder malsen gedirigeerd, teneinde het oprui- mingswerk met den noodigen spoed ter hand te kunnen nemen. Het bleek, dat het spoorwegverkeer ter plaatse slechts geringe belemmeringen had gekregen. Twee sporen waren door de gederailleerde wagens ver sperd, terwijl aan de rails eenige schade was toegebracht. Er ligt hier evenwel een groot aantal sporen, zoodat het treinverkeer spoedig zoodanig georganiseerd was. dat de treinen vrijwel normaal konden passeeren. Slechts het goederevervoer ondervond ver tragingen van meer belang. Tot hoe weinig de vertraging van het reizigersverkeer be perkt kon worden gehouden, blijkt wel uit het feit, dat de trein, welke te Utrecht aansluiting geeft naar Amsterdam, en die wachten moest op de passagiers uit Eind hoven, 21 minuten over tijd in de hoofdstad arriveerde. Bij het eerste onderzoek kon geen enkele onregelmatigheid op de spoorlijn worden ontdekt. Het nachtelijk duister maakte hot moeilijk de situatie volledig onder de oogen te zien. Het had erger kunnen afloopen! Het mag een geluk heeten, dat de trein zoo snel na het déraille ment tot staan is gekomen, (want hij bevond zich juist boven het nieuwe viaduct, dat ruim drie me ter boven den bcganen grond is ge legen. Slechts weinig meters scheid den de ontspoorde wagons van een val in de diepte, waarvan de gevol gen nauwelijks te overzien zouden zijn geweest. Houtsplinters en stukken ijzer ziin op den straatweg gevlogen, doch voorbijgan gers werden gelukkig niet getroffen. Het opruimingswerk zal meer tijd in beslag nemen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het opvijzelen van de wagons al leen reeds is een zwaar en moeilijk karwei, waarmede vele uren gemoeid zullen zijn, waarbij nog komt, dat de rails zoodanig verwrongen en de dwarsliggers zoozeer ver splinterd zijn. dat het spoor vrijwel geheel onbruikbaar is geworden. De trein was toen het ongeluk gebeurde, nog slechts 150 meter van het perron ver wijderd, zoodat de snelheid reeds aanzien lijk was verminderd. Do leiding der werkzaamheden berust bij den opzichter van den dienst van weg en werken, den heer Faber. terwijl eenige «poorwegautoriteiten uit Utrecht zijn over gekomen om hun medewerking daarbij te verleenon. EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit zuidelijke tot westelijke rich tingen, zwaar bewolkt tot betrokken, met waarschijnl. nog regen of onweer; koeler. Verdere vooruitzichten: waarsch. regen en koeler. Barometerstand hedenmorgen 8 onr i 77.1 dollar werd derhalve 202 millioen als divi dend uitgekeerd. Alle automobielfabrieken te Lan- sing gesloten. Alle belangrijke automobielfabrieken en fabrieken van ondcrdeelen te Lansing (Mi chigan) werden gisteren door de United Au tomobiele workers union gesloten. Deze kon digden een staking uit protest tegen de ar restatie van zeven stakingsposten, die ge protesteerd hadden tegen een discriminee- rende behandeling van vakvereenigingsle- den. De montage-fabrieken van Packard blij ven, zoolang de staking aanhoudt, gesloten. Inmiddels hehben de posterijen opnieuw ge weigerd levensmiddelen, dagbladen en an dere zendingen bij werkwilligen in de Re public Sleelfabrieken te bestellen. De staking in Lansing leidde er toe, dat ook alle warenhuizen en dagbladen moesten sluiten. Nieuwe vakbeweging tegen Lewis. Er is een nieuwe organisatie in het leven geroepen om het comité tot industrieele or ganisatie van John Lewis te bestrijden. De ze nieuwe organisatie, de „Broederschap van Amerika" zou reeds 7000 leden tellen, die zich Vrijdag en Zaterdag jl. hebben aangemeld. De president van de broederschap Is een zekere Byrd Scott, die reeds 20 jaar bij Ford In dienst is. Hij heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij geen enkele financieele of andere hulp van de Ford Cy. ontvangt. Zenuwachtige stemming in War ren en Youngstown. De gevolgen der staking zijn het meest merkbaar in Warren en Youngstown. Te Warren verblijven 1800 werkwilligen voort durend in een fabriek van de Republic Steel. Er heerscht een zenuwachtige stem ming in de stad. De politiesterkte is verdub beld, daar men gewelddaden vreest. De Republic Steel te Youngstown zou het voornemen hebben, werkwilligen uit de na burige staten naar de stad te brengen om de staking te breken. Te Niles in Ohio heb ben vliegtuigen de werkwilligen weer van le vensmiddelen voorzien. Personen, die op do toestellen geschoten zouden hebben, zijn ge arresteerd en later tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. Te Youngstown hebben de inwoners ordecomité's georganiseerd, die ten doel hebben nieuwe gewelddadigheden te verhinderen. Bemiddeling door de regeering? President Roosevelt heeft, volgens Un. Press., het hem telegrafisch gedane verzoek van meer dan tachtig vakvereenigingen in de staalindustrie, om interventie der regee- ring in het staalconflict, doorgezonden aan het departement van arbeid. Men verwacht, dat het departement van arbeid binnenkort stappen zal ondernemen om een formule tot bijlegging van den op verbitterde wijze gevoerden strijd in de staalindustrie uit te werken. HOOFDZAKELIJK VOOR DEN GROENTEN-EXPORT. De heer dr. M. D. Dijt deelde den Haarlem- schen correspondent van het Hdbld. mede, dat de mogelijkheid bestaat van de uitvoe ring van een nienw plan-Deterding voor ex port van landbouwproducten en vee naar Duitschland. Aan het eind van deze week zal de beslissing worden genomen. Hoe groot het ditmaal beschikbaar te stellen bedrag zal zijn, is nog niet vastgesteld. Dit zal o.a. afhangen van de resultaten der besprekin gen over de verruiming van de clearing. Wordt de export ruimer, dan zal uiteraard het plan-Deterding, dat zich opnieuw tot de z.g.n. overschotten wil beperken, van gerin gen omvang zijn. Wel staat vast, dat ditmaal meer aandacht zal worden geschonken aan den export van groenten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1