Als „fascist" ter wereld gekomen De veiligheid der contröleschepen Duitschers bezoeken nog steeds Joodsche artsen Von Neurath te Belgrado Overleg van Londen met Rome en Berlijn Atletiekwedstrijden te München VON BLOMBERG TE ROME. De Duitsche Generaal-veldmaarschalk von Blomberg is op uitnoodiging van Mussolini naar Rome gekomen voor het bijwonen van Italiaansche manoeuvres en het honden van besprekingen. Hierboven de Rijksminister van Oorlog, kort voor het vertrek uit Berlijn. Rechts van hem de Italiaansche militaire attaché Overste Marras en geheel rechts de dochter van Von Blomberg. Wonderkind en wonderdokter Hoe men de Italianen de „coro- nation" deed vergeten. Hoewel er toch aan den politieken horizon meer dan genoeg te zien is, om de aandacht gaande te houden, worden de Italiaansche lezers vergast op een aantal sensaties, wel ke in staat zouden zijn een zich vervelende menschheid door den komkommertijd van minstens drie jaren heen te helpen. De eerste sensatie presenteert zich in de gestalte van den zuige ling .Angelo Masci uit Rome. die weinige weken geleden in een ar beidershuis op den Via Salaria het levenslicht aanschouwde en onge twijfeld wel de eenige reeds als fas cist geboren Italiaan zal zijn: hij draagt, daar, waar later de rim pels van het denken komen, het symbool van het fascistische Ita lië, den lictorenbundcl. 1). Bij de geboprte letten de ouders en de dokter niet op het kleine roode vlekje op het .voorhpofd. liet vlekje breidde zich echter spoedig uit en nam eerst onduidelijk, maar later scherp omlijnd den vorm van een lic torenbundcl aan. liet is moeilijk te beschrij ven, welk een opwinding deze ontdekking Onder het volk heeft veroorzaakt. Evenals de geloovigen pelgrims tochten naar een heiligdom onder nemen, trekken thans de Romeinen naar de Via Salaria, om den klei nen Angelo te bewonderen. Zij zien in hem het zinnebeeld van het nieuwe Italië en zoo groot is de toeloop, dat de gepleegde moeder zelfs de bescherming van de politie heeft moeten inroepen. Eigenlijk maar een moedervlek. Deze gebeurtenis heeft reeds belangrijke gevolgen gehad. Angelo en zijn ouders heb ben talrijke giften ontvangen van lieden, die hét wonder' op matericele wijze wen- schen te eeren. Angelo bezit reeds thans, nog in de luiers liggend, aanbiedingen van instellingen, welke zijn gehcele opleiding willen bekostigen. Iets sceptischer waren in het begin de doctoren. Nadat een ge bruik van water en zeep hen er van had overtuigd, dat de lictorenbundcl echt en niet b.v. door de liefhebbende moeder op het voorhoofd geschilderd was, schrokken zij er niet voor terug, het symbool een opeen- hooping van pigment, dus vulgair gespro ken, een moedervlek te noemen, waaraan volstrekt geen beteckenis kon worden ge hecht. Maar het is de wetenschap toch niet gelukt, het volksgeloof in den „geboren fas cist" te verzwakken en in de laatste dagen worden de autoriteiten zelfs bestormd met het verzoek, van den eenvoudigen Angelo een Littorio te maken, want dit zou de eeni ge naam zijn. goed genoeg om door het wonder gedragen te worden. Nog een medisch wonder. Dc moedervlek in den vorm van een lic torenbundel zal de Romeinen ongetwijfeld rtog lang bezighouden. Daarentegen kan een ander,, eveneens medisch wonder thans als opgelost beschouwd worden. Juist twee ja ren geleden maakte het „ïnstituto di Sa- nita Publica" zich op, een onderzoek in te stellen naar de wonderlijke genezingen van den bij Sienna vermoorden arts Dr. Al- berto Rinaldo, die inderdaad fantastische successen had weten te boeken. Zijn spe cialiteit was de genezing van jicht en rheu- matiek. Oude menschen, die met gebogen ruggen, stijve ledematen, gezwollen voeten en kreunend van pijn bij hem kwamen, ver lieten zijn particuliere kliniek na korten tijd gezond en springlevend. Recepten in geheimschrift. Dr. Rinaldo had steeds geweigerd, zijn methode bekend te maken. Maar men re kende er op, dat er na zijn dood over de door hem gebruikte preparaten wel meer bekend zou worden, want op eenvoudige suggestie konden zijn uitstekende genezin gen niet berusten. De ambtenaren van het instituut vonden echter niets. Slechts een cartotheek, welke de oude egoïst had ach tergelaten, scheen bruikbaar te zijn. Maar alle notities waren in een gecompliceerd geheimschrift neergeschreven en het onder zoek duurde enkel en alleen zoo lang, wijl de beste specialisten twee jaren noodig hadden om den sleutel te vinden. Thans zijn de deskundigen achter het geheim ge komen; dr. Rinaldo doseerde reeds lang bekende preparaten op een bijzondere wij ze en juist met dit mengsel bereikte bij zulke goede resultaten. Net instituut ont vangt thans dagelijks tientallen brieven van lieden, die verzoeken het Rinaldo-ge- hcim prijs te geven. Men wil echter eerst nog eens onderzoeken, of het middel van den zonderingen arts absoluut onschade lijk en betrouwbaar is. Blijkt dit het ge val te zijn, dan zal het geheim niet lan ger aan de lijdende menschheid worden ont houden. 1) Lictorenbundel is een bundel pijlen met een bijl tesaamgebonden dc z.g. „Jasccs et securis" die in het oude Rome door de „lictoren" bij officieole gelegenheden voor dc stadsbestuurders, de „consuls", werden uitgedragen. Zij waren het symbool van hun macht. Mussolini heeft de lietorcnbun- del weer in eere hersteld on deze tot het officieele embleem van dc fascistische macht verklaard. Een enquête van het „Schwarze Korps". Het officieele orgaan van de S.S. „Das Schwarze Korps" van 27 Mei j.1. maakt melding van een onderzoek, waarbij van een aantal patiënten werd nagegaan, hoeveel hunner zich door Joodsche artsen lieten behandelen. Na de samenstelling der lijst die zeer uitgebreid was! heeft men den betrefenden volksgenooten gevraagd, waar om zij niet van meer fatsoen hadden blijk gegeven. Het resultaat van deze vragen aldus het Schwarze Korps was hoogst in teressant, want het bewijst, dat de schuld niet geheel is gelegen bij dc betrokken pa tiënten. Het „Neue Tagebuch" van 5 Juni T- 1- merkt naar aanleiding van deze enquête op, dat het reeds zeer interressant is, dat men een dergelijk onderzoek instelt. Volgens genoemd tijdschrift zou daaruit blijken, dat men het Duitsche volk geweld moet aan doen om het „antisemietisch" te maken. Immers, indien nog heden, na VA jaar rassen-agitatie moet worden geklaagd over een ;,zeer aanmerkelijk" bezoek van Jood sche artsen door Duitsche volksgenooten, dan vormt dit inderdaad een bewijs, hoe zeer de propaganda van Strcichcr is mis lukt In eenige gevallen wijt het Schwarze Korps de Arische voorkeur voor Joodsche artsen aan „booswilligheid", n.1. aan demon stratieve afkeer tegen liet nat. socialistische regime. In andere gevallen moeten volgens het blad „domheid en indolentie!' voor het onfatsoenlijke gedrag der patiënten verant woordelijk worden gesteld. Een belangrijke oorzaak onthult 't orgaan der S.S. echter, indien het vermeldt: Een aantal fondspatiënten had bij Arische fondsartsen slechte ervaringen opgedaan. Nu weet men, dat Joodsche artsen (advocaten enz.) in hun streven hun cliëntcle te be houden, aanbevelingspatiënten aan- kweeken. Zij behandelen dezen met uitgezochte voorkomendheid cri met de grootst mogelijke onbaatzuchtig heid. Met liet gevolg, dat de aldus behandelden met luid geschreeuw den Joodschen weldoener prijzen on het lied van den „fatsoenlijken Jood" aanheffen, waarhij het hun helaas niet moeilijk valt. de schrikbeelden van de slechte, hij Ariërs opgedane ervaring, te schilderen. Het gevolg is, dat ook andere volksgenooten het met den Jood probeeren Alleen voorlichting is volgens het Schwar ze Korps niet voldoende, om aan deze „wan toestanden" een einde te maken. Want aldus 't blad men kan van 'n volksgenoot die in plaats van merg hnverpap in de rug- gegraat heeft, niet zonder meer verlangen, dat hij naar een fondsarts, die hom slecht, heeft behandeld, gaat, alleen omdat de man een Ariër isOm echter ook deze lieden te winnen beveelt het blad dan tenslotte aan, dat de Arische artsen juist omdal zij Ariërs zijn zich verplichten tot een hoogere en meer vcranlwoordciijkheidsbc- wuste prestatie...... Warme vriendschapsbetuigingen. StóVdadinowski, de Zuid-Slavische minister-president, heeft ter eere van von Neurath, den Duitschen minister van Buitcnalndsche Za ken, die momenteel een bezoek aan Belgrado b re ligt, een diner aange richt, dat gevolgd werd door een groote receptie. Tijdens het diner sprak Stoyadinowitsj een redevoering uit, waarin hij zeidc, dat Zuidslavië in het bezoek van den Duitschen minister, van Buitcnlandsche Zaken een be vestiging ziet van. de uitstekende vriend schappelijke betrekkingen tusclien beide landen en hoopt, dat deze betrekkingen nog hechter zullen worden. Zuidslavië wenseht deze samenwerking voort te zetten en te ontwikkelen, evenals de economische en cultureele handen op den grondslag van een billijk begrip en een goede vriendschap in het eigen belang der heide landen, vreedzaam en in overeenstem ming met dc aangegane internationale ver plichtingen. In zijn antwoord zeide von Neurath reeds lang den wonsch te hebben gekoesterd een bezoek te brengen aan Belgrado Deze wensch valt samen met dc bijzonder harte lijke gevoelens van Illiler en het Duitsche volk ten opzichte van den jongen vorst en zijn land. Spr. twijfelt er niet aan, dat op den grondslag van de wedcrzijdsche toege negenheid dc goede en vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen zich zullen ontwikkelen en dieper worden. De samenwerking tusschen Zuid slavië en Duitschland is zeer be langrijk juist met het oog op den internationalen, moeilijken toestand aangezien zij een factor vormt, die de oplossing van heel wat bestaan de problemen kan vergemakkelij ken en bespoedigen. Ilitlcr heeft in de laatste vier jaar de zaak des vredes gediend. In dit werk ver tegenwoordigt de Zuidslavische vriendschap een der inhoudrijkste elementen. Op vele gebieden vullen beide landen elkaar op ge lukkige wijze aan. Daarom vindt de wensch tot verdieping der economische en cultu reele betrekkingen van den kant van Duitschland de levendigste goedkeuring. Arbeidsconferentie te Gcnève Russische afgevaardigden zijn niet welkom. Geldigheid der geloofsbrieven betwist. Door de vèreeiViging van christelijke vak- vereenigingshonden is volgens Un. Press 'n protest gezonden aan den voorzitter van de internationale arbcidcrsconferentie tegen de geldigheid van de geloofsbrieven der Rus» si sc h e a rbci de ^gedelegeerden. Het, protest is onderteekend door den secretaris, -1'. J. S. 'Serrarens en den presi dent II. B. Bcrghuys, beiden Nederlanders. Naar de „United Press" verneemt, wordt het protest hiermede gemotiveerd, dat er in sovjet-Rusland, evenmin als in Duitschland en Italië, vrije vakvereenigingsbonden be staan. Gewapende Godloozen Als verweer tegen aanvallen door geestelijken of andere elementen.... Na lange beraadslagingen heeft, naar K. W. P. uit Riga meldt, het commissariaat van binnenlandsche zaken (Ogpoe) besloten, dat de le den van de godloozenbonden zich op eigen kosten kunnen bewapenen, om zich „tegen de terreur van fanatieke religieuse elementen te verdedigen". De godloozen-organisatie heeft reeds een overeenkomst onderteekend voor het leveren van 10.000 revolvers, die in Juni en Juli aan de leden verdeeld zullen worden. Volgens de instructie van don centralen raad der godloozen mogen dc leden van de wapenen gebruik maken, „als zij door geeste lijken of andere elementen bedreigd worden, of als zij ervan overtuigd zijn dat het ge bruik van de wapenen voor de communisti sche dictatuur noodzakelijk isj" Er slaat den christenen dus weder een bloedige vervolging te wachten. Stalin's vijanden zijn talrijk Aanhangers van Trotzki zelfs in de hoogste kringen. In de pers en in verschillende kringen te Moskou worden voortdurend onthullingen gedaan omtrent het bestaan van een uitge breid net van samenzweringen, welke wor den beraamd door aanhangers van Trotzki, van wie sommigen zelfs de hoogste posities bekleeden. Opnieuw wordt, zegt Un. Press, met na druk vermeld, dat zich ook in de „Ossoa- viashim" en zelfs in den centralen raad tal van Triofzkisten bevinden. In de laatste berichten is er sprake van contra-revolutionnaire samenzweringen in Azow en in de districten van de Zwarte Zee. Onder de talloozc personen, die den laat- stcn tijd zijn gearresteerd, bevinden zich Malinof, vroeger tweede secretaris van het partij-comité en voorts' 19 andere partij mannen. Aan het slot van de lijst, welke al deze nam en bevat, staat nog „enz," SPANJE Zienswijzen worden met elkaar in overeenstemming gebracht. Naar Reuter te Londen verneemt, verwacht men niet dat Duitschland zich zal verzetten tegen het Britsche voorstel, dat het individueel optre den bij evcnlueele aanvallen op de oorlogsschepen, die de controle uit oefenen, beperkt blijft tot zelfverde diging. Thans gaat het er om een formule te vinden, die het beginsel van onderling overleg voldoende kracht bijzet. Ofschoon het niet blijft staan op repressailles, stelt Duitschland er zeer veel prijs op, dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waardigheid van de internatio nale controle wordt gehandhaafd. De bladen te Rome publiceeren een offi cieuze nota over het Italiaansche antwoord op de Britsche voorstellen betreffende de controle in Spanje. „Rome en Berlijn", aldus de nota, „zou den in beginsel de Britsche voorstellen aan vaarden. De beide regeeringen zouden er evenwel aan willen herinneren, dat de mo gelijkheid de doeltreffendheid der voorstel len te verzekeren door het derde te krach tiger te maken het overleg tusschen de vier mogendheden in geval van een aanval- gering is. Italië en Duitschland zouden met het ooj hierop willen vragen, dat men in geval eei aanval de aangevallen mogendheid he recht zou voorbehouden met haar eigei vlooteenheden over te gaan tot de noodig- maatregelen, ongeacht het overleg met di andere hij de controle belanghebbende mo gendheden." Weinig actie op het strijdtooneel Van de verschillende Spaansche fronter valt weinig nieuws te melden. Alleen in hei Noorden blijft de gevechtsactie gaande. Gisterochtend hebben twintig vlieg tuigen het dorp Galdacano, gelegen op 8 kilometer ten Oosten van Bilbao hevig gebombardeerd. De vliegtui gen vlogen in formaties van drie. Enkele successen der regeerings- troepen. De speciale corr. van Havas meldt: Aan het front van Asturie zijn de regccringstroe pen vier kilometer opgerukt in de richting van het dorp Rivota, terwijl zij de stellingen die Occja en Sajambres beheerschen, ver overden. Gistermorgen hebben de regeeringstroe pen bezit genomen van het kerkhof van Aravaca, op eenige meters van den weg naar La Coruna gelegen. Des avonds door Radio Union uitgezonden communiqués melden, dat de regeerings- trocpen aan het front van I.eon belangrijke stellingen hebben bezet. Militaire doelen te Granada en enkele vijandelijke stellingen in de omgeving werden gebombardeerd. In het marine-ziekenhuis te Gibral tar is nog een der opvarenden van de Deutschland, die bij het bombar dement werd gewond, overleden, zoodat het aantal slachtoffers thans dertig bedraagt. Eerdaags verklaring van Eden. Minister Eden heeft medegedeeld, dat hij hoopt, over enkele dagen een verklaring te kunnen afleggen over de onderhandelingen, welke worden gevoerd ten aanzien van de- veiligheid van de schepen, welke de niet- inmcngings-controle uitoefenen. Naar Reuter verneemt, verwacht men van Duitschland weinig of geen verzet tegen het Britsche voorstel, dat de individueele actie van iedere vloot-cenheid, in geval van een aanval van een der strijdende partijen op de oorlogsschepen, beperkt, zal blijven tot maat regelen van zelfverdediging. Thans gaat het er om een formule te vin den, die het beginsel van onderling overleg voldoende kracht bijzet. Ofschoon het aan zijn .eisch inzake represailles niet absoluut vasthoudt, stelt Duitschland er zeer veeL prijs op, dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waardigheid van de internationale controle wordt gehand, haafd. De winkelsluiting in Frankrijk Incidenten in verband met Maandag-sluiting. Gistermiddag hebben zich voor een vierlal filialen van groote Parijsche magazijnen, die op grond van de jongste ministerieele goed keuring op Maandag geopend bleven, inci denten voorgedaan. De ordebewakers moes ten verschillende keeren tusschonbeide ko men om de demonstranten, .die trachtten de magazijnen binnen te dringen, teneinde de Maandag-sluiting doorgevoerd te krijgen, daarin te verhinderen. Later moesten de politie-agenten zelfs een charge uitvoeren om de magazijnen te ontzetten. Verschillen de demonstranten werden daarbij licht ge wond. De rust keerde echter geleidelijk te rug en om acht uur kon, de bewaking worden opgeheven. Amerikaanschc Roodc Kruis stelt 5.000 dollar beschikbaar Voor huisvesting van Spaansche kinderen. Tijdens een bezoek aan den Franschen Minister van Buitenlandschc Zaken, Del- bos, heeft de ambassadeur der Vereenigde Staten medegedeeld, dat het Amerikaanschc roode kruis 5000 dollar ter beschikking van het Fransche Roode Kruis stelt voor liet huisvesten der kinderen uit. Bilbao. Geen nieuwe Italiaansche kruisers op stapel Gezaghebbende kringen te Rome ontken nen, dat twee nieuwe kruisers op stapel zullen worden gezet in geval het voorstel van Mussolini ten aanzien van een confe rentie betreffende een bewapeningsvermin dering geen succes zou hebben. De wereldvlucht van Amelia Earhart Na het traject over bet zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan in 12 uur 17 minu ten te hebben gevlogen, is Amelia Earhart op haar wereldvlucht gisterenavond om half zeven te Saint Louis in Senegal aange komen. 500 dooden bij Rabaul T)e vulkanische uitbarstingen bij Rabaul hebben naar schatting vijfhonderd dooden gecischl. Nel aantal slarhtofferr kan echter niet nauwkeurig worden vastgesteld. Ook in Italië anti-semitisme Controle op de geesten gewenscht. Hoewel in Italië geen officieele campagne wordt gevoerd tegen de Joden, komen tocli terzake in de pers zekere opmerkingen voor, den laatsten lijd, die Ie denken geven: De „Popoio d'Italia" bijv. heeft kortgeleden! uiteengezel, dat het zionisme onverecnig- haar is met het fascisme. Het blad heeffi thans een aantal brieven ontvangen en deze ook gepubliceerd, van joden, die plechtig ver klaren afkecrig te zijn van het zionisme, dat o.a. pro-Engelsch wordt genoemd. De extremistische „Tevere" verwondert zich over de „heilige onnoozelheid van hen, die gelooven, dat het joodsche vraagstuk is opgelost, nu van de israelieten de belofte van trouw aan Italië en het fascisme is ontvangen". Voor dit blad bestaat de oplossing in eert zoo streng mogelijke controle van de gees- ten, opdat deze niet, zooals nu, vervormd en vergiftigd kunnen worden door een men* taliteit, welke absoluut vreemd is aan. dq Italiaansche. Walvischvaarder op proeftocht gekenterd Aantal slachtoffers nog niet bekendi Na een - overigens goed verloopen proefi tocht is de nieuwe walvischvaarder „Rart 3" bij het keeren op den beneden Wezei^ dwars voor de Noorder sluis door tot nrt toe onbekende oorzaak omgeslagen. Waarschijnlijk zijn er bij dit ongeluk ooJs menschen levens te betreuren. Amokmaker gaat tc keer Hij zal minstens 24 personen om het leven brengen. Een amokmaker, die een aantal gezinsle den gedood had, heeft Zondag op het Noor delijk deel van het eiland Luzon (Philip- pijncn) 2 spelende kinderen met een bijl doodgeslagen. De man, die zich door zijn vrouw bedro gen acht, heeft gezworen, minstens 24 per sonen om het leven te brengen! Alle pogin gen der politie om den ongelukkige in hart den te krijgen, zijn tot nu toe vergeefsch. Boersma derde op de 200 metof Bouman gaf den strijd op dq 800 meter op. Zondag werden te Munclien Internatio nale nthletiekwedstrijden gehouden, waar aan ook werd deelgenomen door onze land genooten Boersma en Bouman. Het hoofd nummer dezer wedstrijden waarvoor veel belangstelling bestond, was dc 800 meter, welke een sterke internationale bezetting, had. Onze landgenoot Bouman zag zich na 600 meter geheel ingesloten, zoodat hij on mogelijk naar voren kon komen. Ontmoe digd gaf hij toen den strijd op. In da eindspurt won Kucharski met 0.1 sec. ver schil voor Eichberger. Boersma startte op de 100 als op de 20Ö meter, welke nummers zonder series wer den geloopen. Op de 100 meter won Borch- meyer in den tijd van 10.6 sec. De positie der andere loopers bij "de fi nish was moeilijk op te nemen; Boersma zelf dacht, dat hij derde was, op zijn hoogst vierde achter Steinmofz, doch hij werd zesde geklasseerd met een tijd van 11.2 sec. Op de 200 meter ging de strijd tusschen Borchmcyer en Homberger, welke door Borchmeyer gewonnen werd in den tijd van 21.8 sec. Boersma eindigde als derde in den lijd van 22.5 sec. In alle andere nummers waren de ver richtingen. gezien het feit, dat men nog slechts in den aanvang van het seizoen is, buitengewoon goed.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2