Engelsche Katholieken wenden zich tot Berlijn Duitsche vrijheids partij verspreidt pamfletten Enorme brand te Halle Russisch oordeel over het Deutschland-incident Meer synthetische rubber in Duitschland Het slagschip der toekomst Jamboree-gasten verdwenen Vragen en eischen FELLE CRITIEK OP HET HITLER-REGIEM. D« Duitsche Vrijheidspartij heeft Woensdag wederom twee pamflet ten verspreid, waarin geprotesteerd wordt tegen de binnen- en de bui- tenlandsche politiek der nationaal- socialistische regeering. Waarom? Na ie hebben opgemerkt, dat „sympto men van diepgaand wantrouwen" bestaan en gewezen te hebben op „het toenemend protest van aile lagen der bevolking en dat ondanks de bemoeizucht der politie" en enkele vragen te hebben gesteld aangaande den brand in den Rijksdag vraagt het eer ste pamflet: Waarom weet de gcheele wereld, dat de regeering van Hitier Franco steunt en waarom is het Duitsche volk het eenigc dat daar niets van weet? Waarom weet liet Duitsche volk niets van het ontzettende bedrag, dat is uitgegeven aan herbewape ning, welke het gcheele oecono- mische en zelfs het dagelijkschc le ven beheerscht? Wie bedreigt Duitschland toch? Is het om de Duitsche eer. die het zelf heeft aangetast, dat het nationaal-socialismc het Duitsche volk wil storten in de verschrikke lijke ramp van een aanvalsoorlog? Waarom weten wij niet, wat het buitenland van ons denkt? Waar om zegt men ons niet, dat onze onderhandelaars overal zijn afge wezen en dat wij thans veel meer geisoleerd zijn dan ooit? Waarom is in ons land het vrije woord verboden?" In het tractaat wordt dan nog gepro testeerd tegen de uitgaven en het praal vertoon van partijleiders en critiek ge oefend op de landbouwpolitiek, welke leidt tot een verhooging der prijzen, maar niet tot een verhooging der loonen en sala rissen. Economische afgrond gaapt. Het betoogt, dat de regeering van Hitier het land in den afgrond heeft gestort, omdat niemand de begrooting van ont vangsten en uitgaven en het politieke beleid controleert. Waarom antwoordt men niet? Ieder half antwoord op alle kwesties zou de ter dood veroordeeling zijn van het regiem dat ons in het verderf stort." Tet tweede pamflet levert commen taar op de reis van Schacht naar Frankrijk. Het document verklaart, dat de situatie van Duitschland onheilspellend is. Duitsche bankiers en oeconomischc kringen berekenen dat de Rijksbegrooting voor onge veer 31 milliard aan herbewape- ningsuitgaven bevat". Het Duitsche woord heeft bij de huitenlandsche naties geen enkele waarde meer. Het Duitsche bedrijfsleven heeft er geen enkel crediet. Deze twee feiten berusten op het ontzet tend gebrek aan geweten, waarmede de na- tionaal-socialistische bankroetiers spelen met de vrijheid en het geluk van het volk. Wij eischen rekening en verantwoording wij vraaen openbaar-making der begroo ting, van de openbare schulden, verslag van de geheime onderhandelingen van dr. Schacht met de Vereenigde Staten en En geland, verslag over zijn bezoeken aan Parijs en Brussel. Wij eischen ontbinding van den Rijksdag, welke geen Rijksdag is. Wij eischen het recht van vrijheid van vergadering en pers vrijheid. Wij eischen verkiezing van een nieuwen Rijksdag op de basis van alge meen kiesrecht." Het pamflet besluit met de woorden ,.TIeil Duitschland". Stationsemplacement in de asch gelegd Dooden, gewonden en vermisten, Groote matericele schade. Jn den afgcloopcn nacht is brand ontstaan in een der loodsen op het stalionsemplacement van de Duit sche stad Halle. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Van de 80 man tellende nachtploeg kwamen vijf personen om het leven, terwijl eenige personen gewond werden. Het aantal vermisten kon nog niet worden vastgesteld. De brand werd met 53 slangen op de wa terleiding aangetast. Het was evenwel niet mogelijk het ongeveer 25.000 vierk. meter bestaande complex gebouwen waar op zes vcrlaadperrons ongeveer 300goederenwagons zoomede tal van vrachtauto's stonden, te behouden. Voortdurend kwamen benzine tanks tot ontploffing. De geweldige warmteontwikkeling en de aanhou dende instortingen maakten het on mogelijk de brandende gebouwen te naderen. Alle opslagplaatsen zijn tot den grond toe afgebrand. Slechts enkele kantoorgebouwtjes van de spoorwegen en van de. douane kon den behouden. Van de overige gebou wen staan nog slechts enkele muren overeind. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De bergingswerkzaamheden zullen nog ge ruimen tijd in beslag nemen. Nader wordt gemeld: De directie der Rijksspoorwegen te Halle deelt mede, dat negen arbeiders van de nachtploeg vermist worden. Men heeft kun nen vaststellen, dat vijf hunner om het le ven zijn gekomen. Verder zijn vier personen gewond. Honderdtwintig geladen en 45 le dige goederenwagons zijn door den brand vernield, evenals vier vrachtauto's en 400 ton goederen. Maatregelen slechts na overleg met de niel-inmengingscommis- sie Het tclegraafagentschap der Sovjet Unie publiceert een schrijven, dat de ambassa deur der Sovjet Unie te Londen, Maisky heeft gezonden aan den president der nict- inmengingscommissie terzake van het inci dent met de „Deutschland". Na een breedvoerige uiteenzetting ver klaart Maisky als volkomen vaststaande te kunnen beschouwen, dat het bombarde ment op de Deutschland geschiedde, toen het schip geen maritieme controle verricht te en zelfs, dat het schip, in het algemeen, nimmer hij een zoodanige missie is betrok ken geweest. De brief besluit aldus: Zonder principieele bezwaren op te werpen tegen de door de niet-in- mengingscommissie genomen maat regelen om dc aan de controle ter zee deelnemende schepen te vrijwa ren voor incidenten, welke in ver band met militaire operaties zouden kunnen ontstaan, moet ik nochtans verklaren, dat naar mijn meening de besprekingen over dergelijke maatregelen slechts mogen worden gehouden na een beraadslaging in de niet-inmengingscommissic over de geheele aangelegenheid. Zij moeten in ieder geval geheel ter kennis worden gebracht van alle in het co mité vertegenwoordigd landen. Ik zal U, aldus besluit Maisky zijn brief, zeer erkentelijk zijn, indien u een afschrift van dit schrijven zoudt willen doen toeko men aan alle leden der voltallige commis sie. WELDRA EEN DERDE VAN DE BEHOEFTE GEDEKT? Te Essen heeft dr. Ambros, di recteur der I.G. Farbenindustrle A.G., een lezing gehouden over de problemen van de synthetische rub ber, waarin hij mededeelde, dat op grond der bevredigende productie- resultaten de Bunafabrieken zullen worden uitgebreid tot een capaci teit, die meer dan een derde der Duitsche behoefte zal kunnen dek ken. Bovendien zal bij de Bunaproductie re kening gehouden kunnen worden met de doeleinden waarvoor het product moet wor den gebruikt, meldt dc Tel. Terwijl de na tuurlijke rubber steeds dezelfde eigen schappen bezit, is de technische en che mische industrie er in geslaagd verschil lende soorten Btona met verschillende eigen schappen te fabriceeren. De I.G. Farbcn produceert op het oogenblik reeds vier verschillende soorten Buna. MISS BATTYE'S AVONTUUR. De pleegvader van miss Diana Battye heeft verklaard, dat dc schoenen, die ge vonden zijn op de plaats, waar het meisie Woensdagmorgen ronddwaalde, niet de hare zijn. Hij voegde hieraan toe. dat miss Battvc nog steeds niet weet. op welk oogenblik na de verdwijning zij van klee ding gewisseld heeft. Tegen luchtaanvallen gepant serd. Dezer dagen schreef dc hekende Engel- schc vlootdcskundige IIcctor Bywater in den „Daily-Telcgraph" eenige interessante dingen over het „slagschip der toekomst." Volgens Bvwaler zullen de oorlogsschepen in een toekomstigen oorlog ongetwijfeld blootgesteld worden aan de heftige aanval len van bommenwerpers. Dc zwaarste vlieg tuigbommen (907 kg.) zijn lichter dan dc granaten van het 40.G cm.-geschut. Deson danks zou een directe treffer van een der gelijke, van groote hoogte geworpen bom het schip noodlottig kunnen worden, hoe wel een bom niet gevaarlijker is dan ccn granaat. Het grootste gevaar dreigt echter van de half-zware explosieve en gasbommen, die uit laag vliegende toestellen naar beneden worden ge worpen. Deze bommen kwetsen wel iswaar niet de belangrijkste doelen van het schip, manr wel kunnen zij de artillerie van het schip zoodanig beschadigen, dat dit niet meer te gebruiken is. Het schip zou dan tegen vliegtuig en torpedojager weerloos zijn. Het gevaar der luchtaanvallen maakt derhalve principieele veranderingen in den bouw van slagschepen noodzakelijk. Het dekpantser moet versterkt worden, terwijl verschillende deelen van het schip b.v. dc brug, dc plaatsen waar de de signaaltoc- stellen staan, enz. enz. tegen bommen en gas beveiligd moeten worden. Het is der halve niet onmogelijk dat 't dek van een oorlogsschip er geheel anders gaat uitzien, dan op liet oogenblik nog het geval is. Technisch stuit een dergelijke verandering niet op overgroote moeilijkheden en zij zal zeker heel wat minder last veroorzaken dan de oude vervanging van houten door ijze ren schepen. Het slagschip van morgen zal in zijn constructie evenzeer van den oorlogsbodem van heden verschil len, als dc gepantserde oorlogs schepen uit het jaar 1870 met dc driemasters uit den tijd van den Krimoorlog. De constructeurs zijn in staat, slagschepen en kruisers te bouwen, die tegen dc hevigste aan vallen van bommenwerpers bestand zullen zijn. Opmerkelijk is nog dc verklaring van Bywater, dat de Britsche vloot voor het grootste deel verouderd is en voor de ont wikkeling van het luchtwapcn gebouwd werd. Bij den bouw van de toekomstige vloot zal men aan den luchtafweer de groot ste aandacht moeten schenken. De technl sche zijde van dit vraagstuk wordt op het oogenblik nauwkeurig onderzocht en plan nen voor den houw van tegenhomaanvallen beschermde slagschepen bevinden zich reeds in voorbereiding. TROUWE VRIENDEN ONBETROUWBAAR GEWORDEN. Eenigen tijd geleden is een nchtjarig meisje door tien honden uit het beroemde klooster op den St. Bernhard verscheurd. Als gevolg hiervan zullen de monniken op houden met het fokken van dit ras en reeds zijn eenigc honden afgemaakt. Men neemt aan, dat ook de andere nog levende beesten het leven erbij zullen inschieten. Voor het menschlievende werk, dat van wege het klooster is verricht, zullen de hon den in ieder geval niet meer kunnen wor den gebruikt. Waar bleef de Danfziger socialist Opheldering gevraagd. In Dantzig doen geruchten de ronde vol gens welke Burckhardt, dc volkcnbondscom- missaris, den Senaat met nadruk zou heb ben verzocht ophelderingen te verstrekken omtrent de verdwijning van den socialisti- sehen afgevaardigde Wichmann, die op 25 Mei door de politie in hechtenis was geno men. De aankomst van Himmlcr zou hier mede in verband staan. Nu staking in Mexicaanscbe textielindustrie Gevolg van oneeninheid tus- schen vakbonden. Tengevolge van de rivaliteit tus- schen de beide Mcxicaanschc vak organisaties G.T.N. en C.R.O.N. is Woensdagmiddag een algemecne staking uitgebroken iin de textiel- streek bij Orizaba. Men vreest, dat de beweging zich zal uitbreiden tot het industrieele centrum Puebla. Bij de staking zijn 8000 arbeiders be trokken. Beide organisaties, de C.T.N. en de C.R.O.N., eischen liet recht van onder handelen en van 't teekenen der collectieve overeenkomsten voor zich op. Dc laatst genoemde organisatie heeft de staking ont ketend om het departement van arbeid tc noodzaken het geschil in haar voordcel tc beslissen. SAAVEDRA NEEMT DEN NOBELPRIJS IN ONTVANGST. In tegenwoordigheid van dc leden der commissie voor don Chaco en van het di plomatieke corps heeft Rolf Andvord, de Noorsche gezant, den Argentijnschen mi nister van huitenlandsche zaken, Saavedra Lamas, de konteekenen van den Nobelprijs voor den vrede overhandigd. STORM IN HET ZUIDWESTEN VAN FRANKRIJK. Woensdagavond heeft in de streek van Bordeaux een buitengewoon zwaar onwe- der gewoed. In verscheidene steden en dorpen liepen de huizen in de lager gcle- eon wijken onder water. Boomen en palen werden uitgerukt, wegen beschadigd. Verschillende plaatsen waren gedurende geruimen tijd in duisternis gehuld. De schade in de geheele streek is aanzienlijk. CHILI WIL SOVJET-RUSLAND NIET ERKENNEN. Dc Kamer van Chili heeft het wetsont werp tot erkenning der regeeting van Sovjet-Rusland verworpen met 43 tegen 35 stemmen. Italië verzamelt ijzer Hekken zijn al gesloopt. In geheel Ttalië wordt zooveel mogelijk ijzer verzameld. De officieele partij-instan ties hebben hiertoe opdracht gekregen. Reeds zijn de ijzeren hebben, welke rond parken, zooals het park van Villa Borghese stonden, verdwenen, evenals de hekken rond het ministerie van Financien. Geheimzinnige gebeurtenissen aan boord van een stoomschip. Twee passagiers van het Brazi- liaansche mailschip „Raul Soares", Pedro Peroni en de Roemeensche dr. Dadiani, die beiden op weg wa ren naar de wereldjamboree in Ne derland, zijn op geheimzinnige wijze verdwenen. Pedro Peroni verdween reeds op 6 Juni J.l. toen het schip zich in de nabijheid van de Portugeeschc kust bevond en blijkens een bericht in de „Intransigeant" is thans ook dr. Dadiani, toen het schip te Le Havrc lag tijdens de drukte van het laden en lossen verdwenen. De politie heeft nog geen spoor van hem kunnen vinden. De „Intransigeant" voegt hieraan toe, dat dr. Dadiani in het bezit was van een pas- sagehiljet naar Hamburg en dat zijn onver wacht besluit, om liet schip te verlaten, door niets wordt gemotiveerd. De kapitein van het schip herinnert zich, dat hij liet vertrek uit Porto Allegro een schuldcisclier van Peroni aan boord kwam en een aanzienlijke som geld opeischte, waarop Peroni een schuldbekentenis tee- kende. Dr. Dadiani heeft gisteren na de aankomst van het schip in Le llavre den bijstand in geroepen van den Roeniecnschen consul en een advocaat. Van belang in dit verband is wellicht nog het feit, da* zich onder de passagiers van de „Raul Soarcs" een Duitsch meisje be vond en dat Perosi den Gden Juni zijn vriend dr. Dadiani verliet, zeggende, dat hij den avond in het gezelschap van dit meisje zou gaan doorbrengen. Sindsdien heeft men niets meer van Peroni gehoord. Gerechtigheid voor de gevangen jeugdleiders gevraagd. In een collectieven brief in de „Times" doen katholieke Britsche persoonlijkheden, o.w. mgr. Hinsley, aartsbisschop van West- minster; sir Arthur Saiter, vertegenwoordi ger in het parlement voor dc universiteit van Oxford, enz. een beroep op de Duitsche regeering, opdat aan het proces tegen de leiders der Duitsche jeugdbewegingen, dat a.s. Maandag te Essen zal plaats hebben, openbaarheid worde verleend. Een belangrijk deel der Britsche opinie, zoo wordt in het schrijven gezegd, zal met ernstige bezorgdheid de vervolging der jeugdbeweging gadeslaan, wier doel het is den geest van kameraadschap tussclien jonge Duitschers en de jeugcl van andere landen te ontwikkelen. Het schrijven doet ook een beroep op dc Duitsche regeering, opdat aan de beklaag den zal worden toegestaan, hun eigen ad vocaten te kiezen en opdat men dc feiten, waarop de beschuldiging steunt, zal open baar maken. Wanneer dit niet gebeurt, aldus het schrijven, zal het voor ons moeilijk zijn, te gelooven, dat de verzekeringen der Duitsche regeering, dat zij den vrede wcnscht. iets te beteekencn hebben. Mislukte ontvoering in Amerika De politie kondigt haar komst aan met sirènegeloei. Gangsters hebben de verpleegster Marga- rct Montgomery, vriendin van John Rocke- feller Prentice, den neef van den petroleuin- magnaat ontvoerd. Zij dwongen haar dezen telefonisch te verzoeken onmiddellijk naar haar toe te komen in een restaurant. Rocke- feller Prentice kreeg argwaan, door het on gewone van dezen telefonischen oproep en waarschuwde de politie, die zich dadelijk naar het restaurant begaf. Toen de gangsters echter de sirene's der politie-auto's hoorden, namen zij de vlucht. De verpleegster lieeft het signalement van de misdadigers opge geven. Gangsters ontvoeren gefortuneerde dame De in New Yorksche societvkringen beken de Alice Parsons is op geheimzinnige wijze van haar landgoed in Stonv Brook (Tong Island) verdwenen. Klaarblijkelijk is zij ont voerd. Dc ontvoerders hebben een schrijven achtergelaten, waarin zij den echtgenoot van mevrouw Parsons uitnoodigen 23000 dollar losgeld te betalen. Federale, staats- en plaat selijke politie zoekt de omgeving af. Riep Stalin een Oostenrijkschen dokter De „Wiener Zeitung" bericht, dat profes sor Eppinger, van de medische faculteit van Weenen, die kort geleden te Moskou ver bleef, Woensdag weer uit Weenen is ver trokken. Hoewel hij zeide naar Roemenië te gaan, vermoedt men, dat hij door Stalin naar -Moskou is geroepen. AMELIA EARHART YAN DAKAR VERTROKKEN. Amelia Èarhart is gisteren fe 5 '5 uur van Dakar naar Gao vertrokken, Onderministers in Japan Konoye zou weer tot hun aan* stelling besloten hebben. De nieuwe Japansche minister-president Konoye, zou besloten hebben tot wederinvoe ring van het stelsel van parlementaire on derministers en raadsleden, dat zijn voor ganger Hajashi heeft aangeschaft. De mecstd «lezer functionarissen zullen gekozen worden uit de vooraanstaande leden van dc politie ke partijen, sommigen echter uit andere kringen, teneinde het nationaal karakter van het kabinet ie versterken. Politieke waarnemers zijn van meening, dal de keuze der parlementaire onderministers en raads lieden een aanwijzing zal zijn voor de hou ding en het standpunt van het kabinet te genover de nieuwe strooniing onder de po litieke partijen. Communiqué van de Poolsch- Roemeensche besprekingen Weinig zeggende vriendschaps* betuigingen. Er is toch nog een communiqué uitgegeven van de Poolscli-Roemeensche besprekingen waarin wordt verklaard, dat de Poolsche staatspresident en Koning Carol van Roe menië de onwankelbare vriendschap der beide verbonden staten hebben kunnen vast stellen. De besprekingen hebben een volko men overeenstemming opgeleverd ten aan zien van de behandeling der vraagstukken, welke voor beide landen van belang zijn en den gemeenschappelijken wcnsch tot uit drukking gebracht de politieke oeconomi schc en cultureele betrekkingen tusschen het Poolsche en het Roemeensche volk ver der le verdiepen. 1 HUISZOEKING BIJ BELGISCHE ANTI- COMMUNISTISCHEN BOND. Organisatie zou Franco steunen. De politic heeft een huiszoeking verricht in het gebouw van den anti-communisti'schen bond, „Actie en Beschaving'' te Brussel, en. in het, gebouw der BelgischSpaansche vriendschappen, alsmede bij majoor Eugene Delannoy, den geestelijken vader van deze beide groepeeringen. Het doel der huiszoekingen was te zoeken naar bewijzen, dat deze organisaties gene raal Franco steunen. „Actie en Beschaving" heeft talrijke ambulances naar Spanje ge zonden, doch deze organisatie ontkent, dat haar zendingen in strijd mét de wet zijn geweest. Regeering van Luxemburg vraagt ontslag Niet door Groothertogin aan vaard. De regeering van Luxemburg heeft gisle- morgen haar ontslag aangeboden. Dc Groot hertogin heeft dit evenwel niet willen aan vaarden cn zich haar beslissing voorbehou den. Mijnstakingen in het Luiksche Steeds weer nieuwe conflicten. In de Kèssalcsmijnen te Jemappe hebben de arbeiders het werk hervat. Te Flemalle Grande en te Montcgnée zijn echter nieuwe stakingen uitgebroken. De mijnwerkers, die loonsverhooging eischen, weigerden in de mijnen af te dalen. Duitsche boeren door Polen overvallen Gisternacht zijn, naar het Duitschc Nieuwsbureau meldt, in het dorp Scherpingen, dat direct aan het ge bied van de vrije stad Dantzig grenst, vijf daar wonende boeren, die lid zijn van de „Jong-Duitsche" par tij", op het veld .ioor een groot aan tal Polen overvallen en zwaar mis handeld. Zij vluchtten over dc Dantziger grens. Een der boeren ligt in het ziekenhuis van Dant zig op sterven. GEVECHT TUSSCHEN STAKENDE EN WERKWILLIGE WAGENWASSCHERS IN PARIJS. Een aantal stakende wagenwasschers wil den hun werkwillige kameraden verhinde ren dc garages binnen te gaan, waardoor een gevecht ontstond, waarbij ook revolverscho ten werden gewisseld. De politic kwam tus- schenbeidc en herstelde de orde. Zoowel aan de zijde der politie als aan die van dc de monstranten vielen gewonden. Er werden geen arrestaties verricht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2