Een vakblad over de appelenkwestie te Alkmaar. Maandag 14 Juni 1937 Tweede blad Strafzitting van Vrijdag 11 Juni. ZEG HET MET PROCESSEN-VERBAAL 'n Meneer die uit Indië was gekomen en zich te Alkmaar onder den naam Willem L. als assuradeur had gevestigd, was al lesbehalve gesticht over de wijze, waarop hij in het moederland was verwelkomd. Tnplaats van met mooie toespraken en bloemen, was hem te Limmcn vanwege de rijksverkeersinspectie een proces-verbaal ten deel gevallen, omdat zijn achterlicht niet helder genoeg scheen om het. achiternuin- tner duidelijk te doen uitkomen. Thans terecht staande, beklaagde deze drang lama (oud-gast) zich over deze on hartelijke bejegening, waardoor de teerge voelige kantonrechter zóó werd getroffen, dat hij niet meer dan 1 pop boete of 1 dag durfde opleggen: Mijnheer L. op zijn beurt, toonde zijn waardeering voor het betoonde „kassian" door onmiddellijk af te tikken. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE t RIJKS POLITIONEELE ACTIVITEIT. Ook de garagehouder. Gerrit H. uit Oud- karspel liep in den door de rijksverkeers inspectie te Lirnmen gezette val en moest het ook door de schuld van zijn achterlicht ontgelden. Gerrit debiteerde voor den kan tonrechter de veronderstelling, dat zijn ach terlicht was bevuild door de kwalm van een anderen auto, doch dit verweer werd niet in ernst aanvaard en de heer H. ver oordeeld tot I 3 boete of 2 dagen. BROER NICO WIST ER ONDER UIT TE KRUIPEN. De mooie massel, die tegenwoordig ge maakt schijnt te kunnen worden, door het versjaggelen van oud metaal, had ook de tuinsappelaars Klaas en Cor K. te Zuid- scharwoude in hun gedwongen crisisva- cantie geïnspireerd, zich met de oud-roest- Ibranche te bemoeien, doch hen bleek al spoedig, dat zelfs dit onooglijk bedrijf niet huiten het terrein der wettelijke bemoeienis ligt en werd togtcn hen, toen zij van zeke ren heer J. Groenland een mop oud ijzer hadden gekocht, proces-verbaal opgemaakt, omdat zij niet in het bezit waren van een behoorlijk bijgehouden register betreffende in- en verkoop van goederen, zooals zulks in artikel 4-37 van het Wctb. van Strafrecht is voorgeschreven. Dies stonden de gebroe ders heden terecht en luidde het verweer van de heeren, dat broeder Nico niet irude firma was' opgenomen en meer fungeerde als expeditiekneoht en handelsadviseur, die door Broer Kees werd geraadpleegd, als er wat te masselen viel. Hoewel deze toe lichting aanvankelijk „cum grano salis" werd aanvaard, kon het tegendeel niet voldoende worden bewezen en bepaalde, om van verdere soesah maar af te zijn, de •kantonrechter zich op voorstel van den ambtenaar Cornelis te veroordeelcn tot f5 boete of 3 dagen en adviseur Klaas vrij te spreken. De heeren zijn trouwens weer aan bet hun meer welgevallige tuinderswerk en hebben de oud-rocst-rommel met weinig leedwezen vaarwel gezegd. YAN ALLE CRISIS-CENTRALES VERLOS ONS. HEER! Het is tegenwoordig wel een acrobaten toer om buiten de steunuitkeering, die maar heel weinig arbcidslustigen aange naam is', te blijven. Ook de arbeider Sicu- wert BI. had daar, zooals de volksmond zegt: geen tabak van en had hij van een ouden groentcnhandelaar te Schoorl zijn bedrijfje overgenomen. Het zaakje liep goed en gaf een bescheiden boterham, doch nu stak de crisisrcgcling er haar snuit in en werd aan Sieuwert de vergunning gewei gerd. om dit bedrijf voort te zetten, omdat hij niet als werkloos tuinarbeidcr erkend werd. Zijn verzoek dienaangaande werd afgewezen en zijn beroep op den minister van landbouw is tot dusver, onbeantwoord gebleven. Toen dan Sieuwert kalm door bleef venten en op zijn bakfiets een kwan tum witte kool en rapen, dat boven de toe gestane hoeveelheid wat vervoerd mocht worden, werd aangetroffen, waren die „ra pen" direct, gaar en werd tegen hem proces verbaal opgemaakt. Voor den kanton rechter verschijnende, verhaalde Sieuwert zijn groenten ven ters-miséres, hoewel hij zelf wilde toegeven, dat de genomen maatrege len niet geheel nutteloos waren en als on- noodige plagerij moesten worden aange merkt, Mèt, Sieuwert hoopten de. heeren, dat de crisiswettcn weldra tot het verleden mochten behooren. doch tevens werd hij gewaarschuwd, zoolang hij niet was erkend, niet met venten door te gaan, omdat dan een voortdurend stijgende boete het nood lottig gevolg zou zijn. Voor ditmaal zou de kantonrechter zich nog bepalen tot een veroordecling tot f 3 boete of 2 dagen, EEN TERECHT STRAFBARE PROVO CATIE OM AAN GORT TE WORDEN GEREDEN. Öp zeer roekelooze en onrechtmatige wijze wordt door vele ingezetenen uit den omtrek van Alkmaar gebruik gemaakt vam een gedeelte der Ned. Spoorbaan te St. Pancras, teneinde hun weg te verkorten. De veld wachter van Beek en zijn collega's zijn echter paraat en de delinquenten die het reglement op de Spoorwegen .saboteeren en hun .eigen leven in gevaar stellen, worden onverbiddelijk op den bon geslingerd. He den was het de werklooze, uit armoe tijde lijk bloemcnventende huisvader Abram Sch. uit Heerhugowaard, die zich ten dien opzichte had vergaloppeerd en thans, ook ter waarschuwing van eventueel nog ko mende overtreders, tot f 3 boete of 2 dag gen werd veroordeeld. WEER EEN IJSCOVENTER IN T GEDRANG! De wetsboeman tegen de ijscomannetjes fo Zuid- en Noordscharwoudc. die zich niet wenschten te houden aan de burgemeester- liikevoorschriften met betrekking tot het innemen yan standplaatsen op Zondag, is nog niet op den raadhuiselijken; hooizol der opgeborgen. Op Zondag 30 Mei was het weer de 66-jarige ijshandelaar Willem S. die door Rijksveldwachter-Brig.-Tit. Rood aan den haak werd gepikt op het histori sche moment, dat hij aan ecnige raadsle den een verfrisschend „aisie" verstrekte, doch tevens met zijn ijsco-bakfiets in de Oosterstraat de vrijheid en veiligheid van 't verkeer in gevaar bracht. De krasse oude heer voerde echter, terechtstaande, een krachtig verweer en werd de zaak aange houden. ten einde alsnog den niet gedag- vaarden verbalisant te hooren. BEDORVEN RUNDVLEESCH DAT BIJ GEWERKT MOET WORDEN. BONNE APETIT! Het uit een meer Zuidelijke provincie naar Oudorp overgewaaide slagertje Josephus Martinus S. was niet kapitaalkrachtig genoeg om zijn cliëntéle te vergasten op le kwaliteit vleesch, doch moest, om zijn voor raad nog eenigermate toonbaar te maken, gaan „bijwerken". Zoo had hij óók onlangs een partijtje rundvleesch, dat hij had over genomen van zijn collega Peereboom uit Heerhugowaard en dat al ver van frisch was, om „bij te werken", doch de contro leurs snoepten hem dat karwijtje af en werd de geheele voorraad ondeugdelijk verklaard en vernietigd. Thans stond het mannetje, dit inmiddels het krengenslagerijtje maar heeft opgegeven en nu aan de werkver schaffing is, terecht en requireerde de ambtenaar niet minder dan 30 gulden boete of 20 dagen. De Kantonrechter evenwel moest er nog eens een paar nachtjes over slapen, alvorens een veroordceling uit te spreken. Gelet op de armoedige omstandig heden van den verdachte, zal op voldoening van een boete geëvenredigd aan de straf waardigheid van het feit, wel niet gerekend kunnen worden en het is ook hard, een kostwinner van het gezin naar de petoet te moeten verwijzen. Misschien zou een voorw. op te leggen straf, nu de verdachte Wat het „Centraal Orgaan" voor den han del in aardappelen, groenten en fruit" er van zegt: Naar aanleiding van de publicatie over het „Bureau" te Berlijn lezen wij in het „Centraal Orgaan" de vol gende beschouwing van „Kroniti- cus" in de rubriek „Kroniek en On tlek"* Rumor in casa. Een zeer aan vechtbare bestaansvorm, In een drietal overvloedig .gedocumenteer de artikelen heeft het „Algemeen Handels blad" een kwestie opgerakeld, die al sedert meer dan twee jaar smeult. Het betreft een aantal beschuldigingen aan het adres van den vroegeren leider van het „Bureau des hollaendischen Ausschusscs fuer Garten- bau-Erjcugnissc' tc Berlijn, in de wandeling kortaf „Buero" genoemd. Kennelijk heeft één der klagers, na ge durende ruim iy2 jaar tevergeefs te hebben gewacht op een definitief ministerieel ant woord op zijn vraag om een onderzoek van door hem ingebrachte beschuldigingen, ten slotte zijn laatste restje geduld verloren, cn het dossier over deze kwestie aan dc redactie van 't Amsterdamsche dangblad in gezonden. Wat men ook tegen dit buiten de deur geven van de vuile wasch zal wenschen in te brengen, een verwijt dat de klager met publicatie van zijn grieven te voorbarig is geweest, zal het wel niet zijn. Zoo is dan de geheele onverkwikkelijke geschiedenis dus ten slotte voor het forum gebracht, en de verontruste openbare mee ning zal nu niet eerder zijn gekalmeerd, al vorens over alle duistere punten in deze kwestie het volle licht is komen tc schijnen. Over de eigenlijke feiten, die tegen den persoon van den voormaligen leider van het „Buero" worden ingebracht, willen wij het hier niet hebben. Eerstens,omdat het niet past. een mecning te publiceeren over feiten, die thans beslist in onderzoek zullen moe ten komen, of wellicht „sub judice" zijn. Maar in hoofdzaak daarom, omdat het voor ons niet gaat om een persoon, die heeft ge faald, doch om de principieele fouten, die gemaakt zijn bij de oprichting cn instand houding van het „Buero". Immers, bedoeld Ncderlandsch bu reau in Berlijn, is een zuiver parti culiere instelling, die nochtans na mens en ten behoeve de Ned. Gr. en Fr. C. regelmatig als „would-be" of fideel lichaam onderhandelt met Duitsclie regeeringsinstanties. Al twijfelen wij geen oogenblik aan de aanwezigheid van een deugdelijke boekhou ding, en een goed financieel beheer, moet er toch op gewezen worden, dat het Buero niet rckenplichtig is aan de Ned. Crisis Accoun tants Dienst. De ambtenaren van het Bcr- lijnsche Buero zijn ook geen crisis-ambte naren, hebben derhalve geen officicele in structies. Gemoedelijker kan het welhaast niet. De wijze, waarop het Buero tot dusverre aan de noodige inkomsten, ter bestrijding van de niet zoo heel geringe uitgaven placht te komen, is nog verwonderlijker. Het is n.1. gewoonte geworden, dat het Buero de beschikking kreeg over een door haar bij de Ueberwachungs- stelle aangevraagde Devisenbeschei- nigung ter hoogte van het totaal der restanten van betalingscontingenten. Op deze vergunning werden dan door het Buero groenten en fruit geïmporteerd, en op consignatie-ba sis over Duitschland gedistribueerd. De winst hierop behaald, diende ter bestrijding van de exploitatiekos ten van het in het bekende Colum- bus-Haus gevestigde kantoor. Wie ook maar eenigsrins hij den Holland- schen tuinbouw-export naar Duitschland be trokken is. zal weten hoeveel onrust deze yerlêding voor 't Bujeo tee£s fcebbea yer- toch niet meer als slager werkzaam is, de gewenschte oplossing in medio virtus kunnen geven. VONNIS IN DE NOORDSCHARfWOUDER HARING- EN FRUIT-AFFAIRE. De haring- en fruitventer Piet de L. te Noordscharwoude is veroordeeld tot 3 geld boeten resp. f 3, f 5 en f 6. te vervangen door 2. 3 en 4 dagen hechtenis, iter zake het innemen van een verboden standplaats. Arie D., chauffeur te Broek op Lamgen- dijk, werd ter zake de te Beemster op den Rijperbrug gepleegde aanrijding, veroor deeld tot f 15 boete of 10 dagen. DE AMATEUR ADVOCAAT-ARCHITECT LEED EEN JAMMERLIJK ECHEC VAN 3 POP OF 3 DAGEN. Wist, de vorige week de Purmerender architect Th. W. A. R. door zijn eloquente gaven het succes te hereiken, dat zijn zaak tr verdere behandeling werd aangehouden, thans helaas,, nadat 50 procent van de politiemacht uit. de Blauwe Relgerpolder, in den persoon van den gem.-veldwachter Bleijendaal was opgeroepen om getuigenis der waarheid af te leggen, leed de ama teur-jurist, een jammerlijk echec. Aanvan gende met de traditioneele inleiding: „kijkt u eres", waarvan wel 10 van de 8 verdachten gebruik maken, trachtte de heer R. duidelijk te maken, dat het achter licht van zijn motor eerst voldoende effect sorteert, als zijn motor zich in beweging zet en de verbalisanten dat licht, eerst had den waargenomen, toen de motor in stil stand was gebracht. Nog andere argumen ten voerde de heer R. aan, doch de heeren waren niet te overtuigen en het proces werd dan ook beëeindigd met. de veroordee ling van den heer R. tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. De straf is licht, doch het principe staat hoog en dus zal de ver oordeeling in cassatie komen bij den Hoo- gen Raad! wekt Intuïtief voelde elke exporteur, dat op deze wijze toch feitelijk een begin was gemaakt met de zoo gevreesde „centrali satie" van den import in Duitschland, en dat nog wel met medewerking van een quasi officieele Nederlandsche vertegen woordiging van de N. G. en F. C. in Ber lijn. Wij willen nu echter aannemen, dat de bevoegde instanties na de opzienbarende onthullingen van het Handelsblad, de ge legenheid zullen aangrijpen, om gebleken misstanden te verhelpen, en voor de toe komst onmogelijk te maken. En dit kan o.i. alleen geschieden, door het- zuiver parti culiere karakter van het „Buero" weg te ne- n?.en'.1611 *e verbieden, dat dit kantoor voor zijn inkomsten afhankelijk is van de goed gunstigheid van de Duitsche instantie, die de „Rest-Geinehmigungen" afgeeft. Al hebben wij dan ook zeer ernstige bedenkingen tegen den bestaans vorm van het „Buero", zouden wij echter de laatsten willen zijn, om het bestaansrecht en de onont beerlijkheid van een permanent Berlijnsch filiaal vam de Ned. Gr. en Fr. C. te ontkennen. En evenmin willen wij ook maar iets afdoen aan het vaak nuttige werk, dat het thans bestaande officieuze Bureo herhaaldelijk voor den Hollandschen tuinbouwexport heeft kunnen doen. 1 Uit onze omgeving ZIJPE T ZAND. REDE VAN PATER HENRY DE GREEVE. Ordening: ieder het zijne geven. De Katholieken van anderen aard dan alle anderen. Op Vrijdagavond 11 dezer sprak voor een stampvolle zaal bij den heer G. A. de Wit de van voor dc K.R.O. bekenden WelEcrw. Heer Henry de Greevc. Pater dc Grccve, het woord verkrijgende, zegt. een nabetrachting over de verkiezing te zullen houden. We hebben in de verkiezing chirurgisch werk verricht en ons bevrijd van een paar partijen, w.o. ook de N.S.B. Hoe wel velen groote grieven hadden, zijn ze trouw gebleven aan hun beginsel. En wij hebben een te vertrouwen beginsel. Hitlcr en de zijnen waren oorspron kelijk een groep opruiers. Hitier zegt doodeenvoudig: Mijn wil is uw geloof. Hier zegt men het anders doch bedoelt: Hou zee cn hou jc bek. Wat op hetzelfde neerkomt. Ons te vertrouwen beginsel werkt orde nend. Ordening beteekent gerechtigheid ieder het zijne geven. Vreeselijke dingen gebeuren er in het voor ons geheime Duitschland. Zoo sprak Hit Ier b.v. de volgende woorden: „Ik zal niet. de zelfde fout maken als Bismarck, omdat hij een protestant was, en niet wist hoe hij de katholieken aan moest pakken. De voorzie nigheid heeft mij katholiek laten worden. Ik zal de middelen vinden om hen klein tc krijgen. Ze zullen buigen of breken. Spreker gaat vervolgens na wat de oor zaken moeten zijn om anders te kunnen stemmen en komt Jot de conclusie dat daar voor het geloof moet zijn bezeerd. De kleine boertjes zeiden: „Wij hopen op deze wijze verbetering te krijgen van onze zaken. Daarvoor is echter meer noodigr Men kan in geen 3 of 4 jaren opruimen wat in 150 jaren geworden. De politieke richting wordt den Bisschop pen gedecreteerd door de feiten. En zelfs al zou incn een 5 dubbele doctorstitel hebben, heeft men zich er bij neer te leggen. Daarom loopt een katholiek, welke breekt met dc po litieke eenheid, groot gevaar terecht tc ko men in een zeer gevaarlijk vaarwater. De Paus leidt de Kerk veilig voor de toe komst. Hij heeft gezegd: Er zij eenheid. Deze is door afdwaling van de boertjes gebroken. Wij hebben ons echter aan dc 5 bisschoppen gehouden en voor het naai de stembus gaan gezegd: Spreek monseig- Uw luistert, (Apt^us.). Na de pauze zal spreken de Katholieke actie voor de toekomst., zooals deze door de kiezers in de komende jaren moet worden toegepast, behandelen. Doe veel aan poli tiek ,zegt spr. des te meer, des te beter, maar niet op eigen houtje, hetwelk poli tieke tinnegieter-ij genoemd zou moeten worden. Houdt steeds voor oogen dat de vijand nooit stil zit en al zijn we niet bang voor de toekomst, we moeten steeds actief zijn. Daarbij is isolement onze kracht, dat laat ste is de ware aard van het katholilisme, wij zijn eenmaal van een andere aard dan alle anderen. De groei van de K.R.O heb ben we afgedwongen, we hebben nu gelijk ke telling van beambten op het program. De uitslag van de stemming was prachtig en daarom kunnen we zingen: Houdt er de moed maar in. (Langdurig applaus.) Hiermede was de heer De Greeve aan het einde van zijn sappige met veel geestdrift uitgesproken rede gekomen. Na de gebrui kelijke plichtsvervullingen volgde sluiting. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Buitengewone Algemeene Ver gadering. Opnieuw een Elftal commissie gekozen. Geen openlijke publicatie meer van geroyeerde leden. Vrijdagavond had in de achterzaal van Hotel Spoorzicht een buitengewone alge meene vergadering plaats van de Berger Sportvereeniging, welke was bezocht door 22 stemgerechtigde leden en een tiental ad- spiranten. De voorzitter, de heer C. ten Bruggencate, opende niet een woord van welkom en her dacht daarna den overleden adspirant Elly Koning., die de vereeniging op een zoo on verwachte wijze door den dood was ontval len .De vergadering hoorde deze woorden staande aan. De secretaris, de heer Mr. Q. Rovers deed daarna mededeeling van een ingekomen brief van het oud-lid, den heer A. van Die pen, die momenteel in Zuid-Afrika vertoeft cn die het eerste elftal geluk wenschte met het in dit seizoen behaalde succes. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat hij naar aanleiding van een vraag ge daan op de jaarvergadering informaties had ingewonnen over de uitkeering aan voetballers, ingevolge Ziekte- en Invalidi teitswet. Dc secretaris las een uitvoerig schrijven voor van den Raad van Arbeid, waarin een en ander werd uiteengezet. Na een korte bespreking werd met alge meene stemmen het bestuursvoorstel aange nomen om de bestaande verzekering tegen ongevallen te annuleeren, met dien verstan de, dat het bestuur onderzoeken zal, wat er in deze richting voor de leden te doen valt. Hierna kwaui aan de orde een voorstel van het bestuur om in den vervolge dc na men van geschorste en geroyeerde leden niet meer in „De Duinstreek" te publicee ren., doch alleen in het kastje voor de of ficieele mededeel ingen. De heer Hoogvorst wilde het bestuur de bevoegdheid geven deze publicatie alsnog in noodgevallen toe te passen. De Voorzitter zeide, dat het bestuur daar toe geen recht meer had, indien dit voorstel werd aangenomen. Dc penningmeester, de heer C. Coevert, zeide, dat het bestuur met dit voorstel ge komen was, omdat in den laatsten tijd de contributies zoo geregeld binnenkwamen, dat een royeeren niet meer noodig was. Spr. hoopte, dat dit zoo blijven zou. Het bestuursvoorstel weid daarop z. h. s. aangenomen. Hierna volgde de hoofdschotel der agenda: het benoemen van een nieuwe Elftal-com missie, wegens het bedanken in haar geheel van de op de jaarvergadering van 25 Mei jl. gekozen commissie. De voorzitter droeg, alvorens tot bespre king werd overgegaan, de leiding over aan den 2cn voorzitter, den heer J. Leistra. De secretaris las vervolgens den ontslag brief voor, welke door den heer H. Duits na der werd toegelicht. Spr. zeide, o.m. dat nu de voorzitter der commissie, de heer Ten Bruggencate, niet herkozen was, dc overi ge leden ook geen zitting wenschen te ne men, omdat zij van oordeel waren, dat dc belangen der vereeniging op ernstige wijze 1 zouden worden geschaad als de E.C. den lieer ten Bruggencate als voorzitter missen moest. De vice-voorzitter vond dit geen argument cn was van oordeel, dat de heeren een en ander direct na het bekend worden der ver kiezing op dc jaarvergadering hadden moe ten zeggen. Overigens betreurde spr. het ook, dat de heer ten Bruggencate niet was herkozen. Temeer nog, dat er bij dc stem ming geknoeid was. Immers, het was spr. hekend, dat er een drang op verschillende leden was uitgeoefend om den voorzitter niet te herkiezen. Spr. noemde dit kwajon- genswerk. Er ontspon zich over deze kwestie een langdurig debat, met als resultaat, dat voor een nieuw te benoemen E.C. werden candi- daat gesteld deh eeren: J. Akkerboom, H.v.d Bcigh, C. ten Bruggencate, H. Duits, N. Klinkhamer, C. Kramer, J. Timmer cn G. Visser. Dc heeren Duits en Kramer deelden me de, niet meer in de commissie zitting te zuilen nemen. Na stemming werden gekozen de heeren J. Akkerboom, H. v. d. Bergh, C. ten Brug gencate, J. Timmer en G. Visser. Dc vergadering werd daarop een oogen blik geschorst, om de nieuw benoemde leden gelegenheid te geven een voorzitter te kie zen. Na heropening deelde de vice-voorzitter mede, dat de leden der commissie den heer ten Bruggencate hadden verzocht het voor zitterschap weder op zich te willen nemen, hetgeen genoemde heer had aangenomen. (Applaus). De heer Leistra gaf vervolgens de leiding wederom over aan den voorzitter, die dank zegde voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen en zeide, noode afscheid te ne men van zijn vroegere commissieleden, de heeren Kramer en Duits, wien hij dankte voor het door hen verrichte werk. Nadat nog eenige zaken van huishoude- 1 ijken aard besproken waren, volgde slui ting. - - - - WIERINGEN Een vluchtkelder onder het nieuw te bouwen Bankgebouw? Op last van de regeering is de bouw van het Boerenleenbankge bouw opgeschort. De oorzaak hiervan is, dat zij wil overwegen of geen vluchtkelder onder het gebouw moet worden gemaakt. Het gebouw beslaat n.1. meer dan 100 M2. oppervlakte. LANGENDIJK Ook de Belgische tuinders klagen. De Belgische Boerenbond heeft zich met een schrijven tot den Minister-president ge richt om op den noodtoestand der boeren, te wijzen, w.o. dan ook de tuinders worden verstaan. Adressant wijst er op, dat de oor zaak voor een groot deel daarin gelegen is, dat de handelsverdragen worden afgesloten, zonder kennis te nemen van en aandacht te schenken aan de belangen van den land bouw. Met. name wordt de toestand van de Belgische tuinders en groentetelers trooste loos genoemd, daar btiitenlandsche concur rentie met hun producten de Belgische markt, overstroonien, hoewel de tuinbouw in eigen land in staat is, aan de vraag der be volking te voldoen. Óp grond van een en ander cischt de Bond niet alleen verhooging van invoerrechten, maar ook een positieve bevordering van den uitvoer van Belgische tuinbouwproducten, in de eerste plaats van vroege aardappelen en bloemkool. Ierland belast den invoer van kasdruiven. Zoolang de Iersche voorraad van kasdrui- v; n voldoende is, zal een heffing van 24 cL per pond aan invoerrechten moeten worden betaald. Is die niet meer voldoende, dan wordt de heffing met 20 cent verminderd. We vreezen, dat die voorraad, voor een be langrijk gedeelte van het jaar wel voldoen de zal zijn en dat er voor Nederland weinig zal zijn uit te voeren. Kool planten. Men zit hier weer midden in den kool- planterstijd. Op sommige scholen is de va- cantie nog zoodanig geregeld, dat de school kinderen aan dit werk kunnen meehelpen. Was het bij den aanvang op de akkers hard en droog, door de regenbuien der laatste da gen is de grond voor den kooluitplant beter geschikt geworden, terwijl die regen voor do reeds geplante kool van belang is geweest. De omstandigheden, waaronder de kool dit jaar is geplant, zijn al met al gunstig. Portugal gaat op ingevoerd poot- goed letten. Inzake den invoer van pootgoed heeft de Portugeosche regeering besloten, keurings diensten te slichten, die zich o.m. zullen be lasten met den aankoop, althans met de con trole op pootaardappelen uit andere landen, alzoo ook uit ons land. Met geimporteerd pootgoed zullen vergelijkende teelt.proeven worden genomen, waarbij de ongeschikt, ge bleken variëteiten in de toekomst voor in voer worden uitgeschakeld. NOORDSCHARWOUDE SCHAKEN lstc klas. Wit Zwart. H. HartD. Koorn 10 J. Kroon—J. Klinkert 1—0 2de klas L. E. HulshofW. Kaan 01 M. Kuilman—Dr. J. de Wit 01 L. E. HulshofH. Bouwens 01 3de klas. R. Sch rieken—P. de Ruiter 0—1 H. KramerC. Witsmeer 10 R. Schriekcn—G. Keppel afgbr. OUDKARSPEL VISCHWEDSTRÏJD Door dc beugelclub alhier werd Zondag een wedstrijd gehouden in de Dergmeer, waaraan door 15 leden werd deelgenomen. Er werden in totaal 175 stuks gevangen. De uitslagen waren als volgt; voor de grootste baars, le prijs A. Timmerman 23/5 c.tn.; 2de prijs A. van Vuren, 3de prijs A. Visser. Het grootste aantal maatbaarzen werd gevangen door; J. Bruin 7 stuks lste prijs; D. Plakman 5 stuks 2de prijs; G. Prijs 3 stuks 3de prijs. De grootste hoeveelheid werd gevangen door V. Polman 14 st. lste prijs Heidveld 13 stuks 2de prijs; K. Drost 9 stuks 3de prijs De volgende wedstrijd zal gehouden wor den op 25 Juli a.s. in de Kerkmeer.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5